iBook

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Apple-nin e-kitap programı iBooks-la karıştırılmamalıdır

Yabanmersini renginde bir iBook G3 (sağda) ve iMac G3 (solda). Orijinal iBook G3, iMac G3 ile eşleşen beş renkten birinde bir kapaklı tasarıma sahipti.

iBook Apple Inc. tarafından 1999'dan 2006'ya kadar tasarlanan ve pazarlanan dizüstü bilgisayarların bir hattıydı. Hat, Apple'nin üst düzey dizüstü bilgisayar serisi olan PowerBook'dan daha düşük özellikleri ve fiyatları olan giriş seviyesi, tüketici ve eğitim pazarlarını hedef aldı. Daha sonra Apple tarafından AirPort olarak tanıtılan Wi-Fi ağ bağlantısı sunan ilk kitle tüketici ürünü oldu.[1] IBook ömrü boyunca üç farklı tasarıma sahip oldu. "Clamshell" olarak bilinen ilk, o sırada Apple'ın popüler iMac serisinin tasarımından esinlenildi. Şekli, parlak renkleri, kasaya bir tutacağın dahil edilmesi, ekran kapanma mandalının olmaması, dış bağlantı noktaları üzerinde menteşeli bir kapak olmaması ve dahili kablosuz ağ oluşumundan ötürü önceki taşınabilir bilgisayar tasarımlarından önemli bir sapma oldu.[2]

İki yıl sonra, ikinci nesil orijinal form faktörünü daha geleneksel ve dikdörtgen bir tasarım lehine terk etti. Ekim 2003'te, PowerPC G4 çipini ve yuva yükleme sürücüsünü ekleyen üçüncü bir tekrar yayınlandı.

Apple, Apple'ın Intel işlemcilere geçişinde Mayıs 2006'da MacBook ile iBook hattını değiştirdi. MacBook, aynı zamanda, yüksek performansı hedef alan MacBook Pro ve giriş seviyesi ultra taşınabilir dizüstü pazarını hedef alan MacBook Air gibi farklı modellere dönüşmüştür.

iBook G3 ("Clamshell")[değiştir | kaynağı değiştir]

iBook G3
Geliştirici(ler)Apple
TipDizüstü bilgisayar
Çıkış tarihi21 Haziran 1999
Son üretim1 Mayıs 2001
CPUPowerPC G3, 300–466 MHz

iBook G3 1990'ların sonunda Apple, Macintosh Performa, Macintosh Quadra, Macintosh LC, Power Macintosh ve PowerBook modellerini birbirine karıştıran şaşkınlıktan basitleştirilmiş bir "dört kutu" stratejisine, yani hem tüketici hem de mesleki modellerde masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlardan oluşan ürün yelpazesini kesiyordu.

Bu stratejinin üç kutusu zaten mevcuttu: Yeni piyasaya sürülen iMac tüketici masaüstü, Power Macintosh G3 (Blue & White) profesyonel masaüstü kutusunu doldurdu ve PowerBook satırı profesyonel taşınabilir hattı olarak hizmet etti. Steve Jobs, 21 Haziran 1999'da New York City'deki Macworld Conference & Expo'nun açılış sunumu sırasında iBook G3'ü tanıttı.

iMac gibi iBook G3'te de bir PowerPC 7xx CPU ve eski Apple arayüzü yoktu. USB, Ethernet, modem bağlantı noktaları ve bir optik sürücü standarttı. Kapaklar kırılgan olduğu ve iBook'un yeni arayüzleri ile gereksiz olduğu düşünülürken, bağlantı noktaları sol taraf boyunca açıldı. Kapak kapatıldığında, menteşe sıkıca kapatıldı, böylece ekranda bir mandala ihtiyaç yoktu. iBook, entegre kablosuz ağ ile tasarlanan ve satılan ilk ana bilgisayardı. Apple'ın Pazarlama Müdürü Phil Schiller, iBook'un tanıtımında kablosuz ağ yeteneğini göstermek için bilgisayardan gelen veriler başka bir yere aktarıldığında bir yüksekliği atlayan bir iBook tuttu. Ekran çerçevesi, isteğe bağlı bir dahili kablosuz kartı takan kablosuz anteni içeriyordu. Lucent, endüstri standardını oluşturan bu kablosuz yeteneğin yaratılmasına yardımcı oldu. Apple AirPort Kablosuz Baz İstasyonunu aynı anda serbest bıraktı.

Tasarım Apple'ın tüketici masaüstü iMac'ından açıkça etkilenmiştir. Aslında iBook'un pazarlama sloganlarından biri "iMac to go" idi. Kapak tasarımı da eMate 300'ü yansıtıyordu. Apple, kabuk için şeffaf renkli plastik kullanma eğilimini sürdürdü ve daha sonra Indigo, Graphite ve Key Lime renkleri ekleyerek Blueberry ve Tangerine'den başlayarak iBook kapaklı seriyi çeşitli renklerde çıkardı. Bununla birlikte, iMac'in aksine, orijinal Grafit dışında tüm iBook orijinalleri kullanmadı. Steve Jobs, "biraz daha az muhafazakâr, biraz daha eğlenceli" olan Key Lime renginin çevrimiçi Apple Store Online'ye özel olduğunu açıkladı.

Orijinal iBook'un yalnızca müşteri tarafından onarılabilen parçaları, klavye altındaki iki yuvadan erişilen RAM ve AirPort kartıydı. Garantide başka hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Ek genişleme olanakları için PCMCIA bağlantı noktası yoktu. Sabit sürücüye erişmek için 40 vidanın çıkarılması gerekiyor. Bununla birlikte, optik sürücüye çok daha kolay erişilebilir; yalnızca 11 vida ve bir çıkıntı kaldırılmalıdır. Daha sonra, bazı kullanıcılar daha yeni beyaz iBook'dan 1024 × 768 LCD'yi bir kapaklı iBook'a naklettiler. Bu, yalnızca 8 MB video RAM'e sahip olduğu için "FireWire" ve "FireWire SE" modelleriyle mümkündür; Büyük olanlar sadece 4 MB'dir.

Tüm kapaklı iBooks, Mac OS 8.6 veya 9.0 ile birlikte gönderildi. Tüm kapaklı iBooks, Mac OS X 10.0'dan 10.3.9'a kadar destekledi. FireWire portuna ihtiyaç duyan Mac OS X v10.4 "Tiger" de yalnızca geç model iBook G3 FireWire / SE (366/466 MHz) üzerinde de kurulabilir. XPostFacto gibi üçüncü parti yazılımları kullanarak önceki kapaklı iBooks'a 10.4 sürümünü yüklemek mümkündür.

iBook G3 Dual USB ("Snow")[değiştir | kaynağı değiştir]

iBook G3 Snow
Geliştirici(ler)Apple
TipDizüstü bilgisayar
Çıkış tarihi1 Mayıs 2001
Son üretim22 Ekim 2003
CPUPowerPC G3, 300–466 MHz
ÖnceliiBook G3 Clamshell
ArdılıIBook G4 Snow

iBook G3 Snow 1 Mayıs 2001'de Cupertino, California'da düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.[3] Daha önceki cesur renkler ve hacimli form faktörü terk edilmişti; tıpalardaki kol, mandalsız tasarım ve ek güç konektörleri de kaldırılmıştır. Elde edilen iBook, yalnızca beyaz renkte mevcuttu, bu nedenle "Snow" ismi ve şeffaf polikarbonatı kasasına dahil etti.[4] % 30 daha hafifti ve değiştirdiği modelin hacminin yarısından daha azını işgal etti, üç boyutta da küçüldü. Buna rağmen ekstra bir USB portu ve daha yüksek çözünürlüklü bir ekran ekledi.[5] Apple, kompakt tasarımın önceki model kadar "dayanıklılığın iki katı" olduğunu söyleyerek dayanıklılığı feda etmediğini iddia etti.

iBook farklı renklerde

Bu gözden geçirme ile Apple, iMac ve eMac gibi tüketici çizgilerinin çoğunda yarı saydam ve beyaz polikarbonat kaplamalara geçmeye başladı. Buna karşılık, profesyonel ürünlerinin çoğunda eloksallı alüminyum kaplama kullanıldı. Koşumunun sonuna doğru, Snow iBook G3 çantası saydam beyaz ve magnezyum yerine opak ve beyaz hale geldi.[6]

iBook G4 ("Snow")[değiştir | kaynağı değiştir]

iBook G4
Geliştirici(ler)Apple
TipDizüstü bilgisayar
Çıkış tarihi22 Ekim 2003
Son üretim16 Mayıs 2006
CPUPowerPC G4, 800 MHz – 1.42 GHz
ÖnceliiBook G3 Snow
ArdılıMacBook

iBook G4 modelı 22 Ekim 2003 iBook G3 Snow-dan sonra geldi. Apple, 23 Ekim 2003 tarihinde iBook dizisine bir PowerPC G4 çipi ekledi ve sonunda Apple'ın PowerPC G3 çipini kullanımını sona erdirdi.[7] Disk tepsisinin yerine yuvalı bir optik sürücü takıldı. IBook G4 ayrıca opak beyaz bir kaplamaya ve klavyeye ve plastik bir ekran menteşesine sahiptir.

IBook klavyesi kaldırılır ve AirPort (kablosuz) kartın ve ek belleğin yüklenmesine izin verir. Bu, klavyeye özellikle yarı iletken klavyeli PowerPC G3 modellerinde "süngerimsi" bir efekt verir. "Sponginess" PowerPC G4 modellerinde düzeltildi.[8]

Sabit disk sürücüsüne erişmek, ünitenin kısmen sökülmesi ve 20'den fazla farklı boyuttaki vidanın çıkarılması gibi karmaşık ve zaman alıcı bir işlemdir. IBook G4'teki bellek, çıkarılabilir bir Airport kartı ile kaplıdır ve RAM kalkanını Phillips # 00 tornavida ile çıkartarak erişilebilir durumdadır.[9] Daha önceki modellerin bazılarında (ör. 800 MHz ve 933 MHz) belirli bir 640 MB RAM sınırı bulunurken, toplam 1,12 GB RAM kurulabilir (128 MB yerleşik, artı 1 GB SO-DIMM ) veya 1.25 veya 1.5 GB'lık sonraki modellerde 256 veya 512 MB RAM mantıksal panele lehimlenmiştir.

Önce gelen:
-
iBook
Sonra gelen:
MacBook

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  4. ^ Steinberg, Gene. "Apple iBook G3 (PowerPC G3 600 MHz) review: Apple iBook G3 (PowerPC G3 600 MHz)". CNET. 13 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2024. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  6. ^ http://mobile.pcauthority.com.au/Members/Login.aspx?ref=~/Feature/441380,hall-of-fame-apple-ibook-g3.aspx[ölü/kırık bağlantı]
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]