Cambridge Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cambridge Üniversitesi
University of Cambridge
Cambridge University Crest - flat.png
Slogan Buradan ışık ve kutsallık doğar.
(Hinc lucem et pocula sacra)
Kuruluş 1209
Tür Devlet Üniversitesi
Öğretim üyeleri 5,999
Akademik personel 3,142
Öğrenciler 18,448
Lisans öğrencileri 12,077
Lisansüstü öğrencileri 6,371
Konum Cambridge, İngiltere
Web sitesi http://www.cam.ac.uk

Cambridge Üniversitesi (İngilizce: University of Cambridge) İngiltere'de bir üniversitedir. Arşivler, İngilizce konuşulan dünyadaki en eski dördüncü üniversite olan Cambridge'in bir akademisyenler derneği sayesinde geliştiğini göstermektedir. Bu akademisyenler büyük olasılıkla, 1209 yılında yerel yöneticiler ile aralarındaki anlaşmazlık sonucunda Oxford'dan ayrılan akademisyenlerdi. Cambridge Üniversitesi 81 üyesi ile dünyada en çok Nobel ödülü almış olan kurumdur.

Cambridge Üniversitesinde kolej sistemi uygulanmaktadır. Bu sisteme göre üniversitede okumak isteyen her öğrenci veya her akademisyen bir kolejden kabul edilmek zorundadır. Kolejler üyelerine uygun şartlarda barınma ve yiyecek imkânları ile beraber sosyal ortam sunmaktadırlar. Üniversiteyi oluşturan ve kendi aralarında akademik ve spor gibi konularda sıkı bir rekabet bulunan 31 özerk kolej vardır. Üniversite yurt dışında Starters, Movers, Flyers, KET, PET gibi sınavlar da yapmaktadır.

Cambridge Üniversitesi özellikle ünlü bilim adamlarını yetiştirmesiyle ünlüdür. Isaac Newton, Charles Darwin, William Harvey, Paul Dirac, J. J. Thomson, Ernest Rutherford, Jane Goodall, James Clerk Maxwell, Francis Crick, Alan Turing, Stephen Hawking bunlardan bazılarıdır.

Tanınmışlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Cambridge Üniversitesi, 2006 yılında uluslararası derecelendirmelerden The Times Higher Education Supplement (THES) ve 'Şanghay Jiao Tong University' listelerinde Dünya sıralamasında en iyi 2. üniversite olarak değerlendirildi.

Kolejler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cambridge Üniversitesi'nin şu an 31 tane koleji bulunmaktadır. Bunlardan 3 tanesi (New Hall, Newnham, Lucy Cavendish) sadece kız öğrenci kabul etmektedir. Kalan 28 tanesinde karma eğitim verilmektedir. En son Magdalene, 1988 yılında sadece erkek öğrenci eğitiminden, karma eğitime geçmiştir. Bu kolejlerden ikisi ise (Clare Hall ve Darwin) yalnızca lisansüstü öğrenci kabul eder. Şu an eğitim vermeyen kolejleri de bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 52°12′11″K 0°07′12″D / 52.203°N 0.120°E / 52.203; 0.120