Şehit Kubilay Anıtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şehit Kubilay Anıtı.JPG

Şehit Kubilay Anıtı, Türkiye'nin İzmir ilinin Menemen ilçesinde yer alan bir anıttır. 1930'da gerçekleşen Menemen Olayı sırasında hayatını kaybeden Mustafa Fehmi Kubilay anısına heykeltıraş Ratip Aşir Acudoğu tarafından yapılmıştır. Anıtın açılışı 26 Aralık 1934'te gerçekleştirilmiştir.[1] Mermer ve bronz kullanılan heykelin yüksekliği 15,66 metredir.[1]

Anıt, Kubilay Kışlası (57. Topçu Tugay Komutan Yardımcılığı) içerisindeki etrafı çam ağaçlarıyla çevrili en yüksek rakımlı tepenin üzerindeki konumlanmıştır.

Elinde mızrağıyla ufka doğru bakan genç heykeli Türk gençliğini temsil eder. Onun altında ise Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin bir bölümü yer alır. Arka alanda yan yana yükselmekte olan üç sütundan soldaki Bekçi Şevki, ortadaki Asteğmen Kubilay ve sağdaki ise Bekçi Hasan'ı temsil eder. Anıtın arka tarafında ise “İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz.” yazılıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Yaşar, Selman (2011). "Menemen Kubilay Anıtı'nın Açılışı" (PDF). History Studies. 3 (2). 23 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 29 Kasım 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]