İlk Kurşun Anıtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlk Kurşun Anıtı

İlk Kurşun Anıtı, 15 Mayıs 1919'da İzmir'in İşgali sırasında öldürülen gazeteci Hasan Tahsin anısına İzmir'de Konak Meydanı'na 1974 yılında dikilmiş anıttır.

Anıt, 1919'daki Yunan işgaline karşı Türk direnişinin sembolü niteliğindedir[1]. Yüksek bir podyum üzerinde granit kaidede Hasan Tahsin bir elinde bayrak diğer elinde de silahı ile tasvir edilir. Kaidesi Mimar Harmi Hotan, anıt heykeltıraş Turgut Pura tarafından yapılmıştır[2] Mermer kaplı kaidenin iki yanında Kurtuluş Savaşı'nda halkın verdiği mücadeleyi anlatan sahneler yer alır.

Hasan Tahsin, Millî Mücadele'de önemli bir yere sahip olan bu kurşunu 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Konak Meydanı'nda ilerleyen Yunanlara atmış, aynı yerde öldürülmüştü. İlk Kurşun Anıtı, 1974 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve İzmirlilerin katkısı ile yaptırıldı ve bu olayın gerçekleştiği yere dikildi. 15 Mayıs 1974'te devrin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından törenle açıldı.

Her yıl 15 Mayıs'ta İlk Kurşun Anıtı önünde İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından Hasan Tahsin'i anmak için tören düzenlenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


Wikimedia Commons'ta İlk Kurşun Anıtı ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.