İzmir'de spor

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İzmir'de spor, Türkiye'nin İzmir şehrinin spor tarihini, spor kulüplerini ve önemli spor tesislerini konu almaktadır. Kentteki spor faaliyetlerinin geçmişi 19. yüzyıla dayanmaktadır. Türkiye'de ilk futbol maçı 1870'te İzmir'de oynanırken Türkiye'nin ilk futbol kulübü de 1890'da İzmir'de kuruldu.[1][2] İzmir'de ilk koşu 1894'te yapıldı.[3] Türkiye'deki ilk bisiklet yarışı, 15 Mayıs 1895'te İzmir'de düzenlendi.[4] Türkiye'deki ilk at yarışı 1900'de İzmir'de gerçekleştirildi.[3] Türkiye'de golf ve tenis de aynı dönemlerde ilk kez İzmir'de oynandı.[3][5] İzmir'in futbol, basketbol, voleybol, hentbol, futsal ve sutopu gibi farklı branşlarda faaliyet gösteren spor kulüpleri vardır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir, 1967 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'nın B Grubu maçlarına ev sahipliği yapmıştır. 1971 Akdeniz Oyunları, İzmir'de düzenlenmiştir. 26 Eylül-5 Ekim 1980'de İslam Ülkeleri Spor Oyunları, İzmir'de gerçekleştirilmiştir. 15-21 Eylül 1997'de Dünya Hava Oyunları'na İzmir ev sahipliği yapmıştır. 4-8 Temmuz 2004'te Dünya Üniversiteler Yelken Şampiyonası İzmir'de düzenlenmiştir. 7-22 Ağustos 2005'te kentte Dünya Üniversite Yaz Oyunları organizasyonu gerçekleşmiştir. 2-7 Eylül 2005'te, Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası eleme müsabakaları yapılmıştır. 4-9 Temmuz 2006'da, Avrupa Eskrim Şampiyonası müsabakaları yapılmıştır. 14-23 Temmuz 2006'da FIBA 20 Yaş Altı Avrupa Basketbol Şampiyonası İzmir'de gerçekleştirilmiştir. 19-20 Ağustos 2006'da Voleybol Erkekler Avrupa Ligi'nin final karşılaşmalarına İzmir ev sahipliği yapmıştır. 13-17 Mart 2007'de Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası kentte düzenlenmiştir. 7-13 Ocak 2008'de Yaz Olimpiyatları voleybol erkekler Avrupa elemelerine İzmir ev sahipliği yapmıştır. 2008-09 Avrupa Erkekler CEV Challenge Kupası'nın Dörtlü Maçları, 21-22 Mart 2009'da İzmir'de oynanmıştır. 3-13 Eylül 2009'da Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası kentte organize edilmiştir. 28 Ağustos-2 Eylül 2010'da, 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası D Grubu maçları İzmir'de oynanmıştır. 18-19 Haziran 2011'de, 2011 Avrupa Takımlar Şampiyonası 1. Lig yarışmaları İzmir'de düzenlenmiştir. 7-9 Aralık 2012'de IIHF Kadınlar Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası II. Klasman elemeleri İzmir'de yapılmıştır. 26-28 Nisan 2013'te EuroChallenge Dörtlü Final'e İzmir ev sahipliği yapmıştır. 22 Ağustos-1 Eylül 2013'te Erkekler 21 Yaş Altı Dünya Voleybol Şampiyonası İzmir'de düzenlenmiştir. 12-18 Ocak 2014'te IIHF U20 Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası III. Klasman karşılaşmaları İzmir'de yapılmıştır. 21-28 Eylül 2014'te Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası'na İzmir ev sahipliği yapmıştır. 3-12 Nisan 2015'te IIHF Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası III. Klasman karşılaşmaları İzmir'de yapılmıştır. 25-31 Ekim 2015'te Dünya Dama Şampiyonası maçları İzmir'de düzenlenmiştir. 17-19 Haziran 2016'da Voleybol Dünya Ligi Kıtalararası Tur 2. Grup maçları İzmir'de yapılmıştır. 18-24 Ekim 2016'da Avrupa Dama Şampiyonası ve Avrupa Kadınlar Dama Şampiyonası'na İzmir ev sahipliği yapmıştır. 8-9 Mayıs 2017'de Dünya Dama Şampiyonası İzmir'de gerçekleştirilmiştir. 27-30 Eylül 2017'de İtfaiye Yangın ve Kurtarma Sporları Dünya Şampiyonası'na İzmir ev sahipliği yapmıştır.[6][7]

Spor kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2020-21 sezonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Lig takımları (2020-21)

2020-21 sezonunda Göztepe, F Süper L. dedir. F 1. Lig'de 3 takım, F 3. Lig'de 3 takım bulunmaktadır.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (futbol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2019-2020 Sezonu 2020-2021 Sezonu
Ligi Sezon sonu Ligi Gelişme
Konak Göztepe Futbol F Süper L. Lig 11/18 F Süper L.
Gaziemir Altay Futbol F 1. Lig Lig 7/18 F 1. Lig
Menemen Menemenspor Futbol F 1. Lig Lig 9/18 F 1. Lig
Karabağlar Altınordu Futbol F 1. Lig Lig 14/18 F 1. Lig
Karşıyaka Karşıyaka Futbol F 3. Lig Grup 3/17 F 3. Lig
Buca Bucaspor 1928 Futbol F 3. Lig Grup 4/18 F 3. Lig
Bergama Bergama Bld.spor Futbol BAL 3. Lig'e çıktı F 3. Lig
Buca Bucaspor Futbol BAL Grup 13/14 xx
Çiğli Çiğli Bld.spor Futbol BAL Grup 2/14 BAL
Aliağa Aliağa Futbol A.Ş. Futbol BAL Grup 4/14 BAL
Karabağlar İzmirspor Futbol BAL Grup 5/14 BAL
Bornova Yeşilovaspor Futbol BAL Grup 8/14 BAL
Torbalı Torbalıspor Futbol BAL Grup 14/14 BAL
Konak Torosgücü Spor Futbol Yerel ligden BAL
Kınık Kınık Bld. Spor Futbol Yerel ligden BAL
Bornova Viven Bornova FK Futbol Yerel ligden BAL
Buca Buca Zaferspor Futbol Yerel ligden BAL
Kemalpaşa Kemalpaşaspor Futbol Yerel ligden BAL
Çeşme Alaçatıspor Kulübü Futbol Yerel ligden BAL
Konak İzmir BŞB Amputa F. Süper L. Lig 3/10
Konak Konak Belediyespor Futbol K. FK 1. Lig Lig 3/12 FK 1. Lig
Karşıyaka Karşıyaka B.E. ve S. Futbol K. FK 3. Lig Grup 4/10 xx
Karabağlar Yeşilyurt SK 1965 Futbol K. FK 3. Lig Grup 9/10 xx

Türkiye Kupaları (2020-21)

F Türkiye Kupasına'na İzmir'den 7 takım katılacaktır. Bunlardan Bergama Bld.spor 1.turda, Bucaspor 1928 2.turda, Karşıyaka, Menemenspor ve Altay 3. elenmişlerdir. Altınordu ve Göztepe ise 5.turda elenmişerdir.

2020-21 Türkiye Kupaları (Futbol)
Takım Branş Kupa Tur Rakip Sonuç
Bergama Bld.spor F 3. Lig F Türkiye Kp 1 Manisaspor F 3. Lig 1-0 2.turda
2 Karşıyaka F 3. Lig 0-3 Elendi
Bucaspor 1928 F 3. Lig F Türkiye Kp 2 Somaspor F 3. Lig 0-1 Elendi
Karşıyaka F 3. Lig F Türkiye Kp 2 Bergama Belediyespor F 3. Lig 3-0 3.turda
3 Bursaspor F 1. Lig 7-8 Elendi
Menemenspor F 1. Lig F Türkiye Kp 3 Erzincanspor F 2. Lig 9-10 Elendi
Altay F 1. Lig F Türkiye Kp 3 1922 Konyaspor F 2. Lig 0-2 Elendi
Altınordu F 1. Lig F Türkiye Kp 3 Fethiyespor F 3. Lig 2-1 4.turda
4 Çorum FK F 2. Lig 3-0 (H) 5.turda
5 Konyaspor F Süper L. 1-3 Elendi
Göztepe F Süper L. F Türkiye Kp 4 Kırklarelispor F 2. Lig 2-0 4.turda
5 Bursaspor F 1. Lig 4-5 Elendi

Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Lig Takımları (2020-21)

2020-21 Sezonunda Pınar Karşıyaka ve PETKİM SKsüper ligdedir. 1. Liglerde 3 takım, 2. Ligde 4 takım daha vardır.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (basketbol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2019-2020 Sezonu 2020-2021 Sezonu
Ligi Sezon sonu Ligi Gelişme
Karşıyaka Pınar Karşıyaka Basket E. BSL Lig 2/16 BSL
Aliağa PETKİM SK Basket E. TBL Lig 1/16-BSL'ye alındı BSL
Bornova Bornova Belediyesi Basket E. TBL Lig 7/16 TBL
Bayraklı Bayraklı Belediyespor Basket K. TKBL Lig 6/16 TKBL
Urla Urla Belediyesi Basket K. TKBL Lig 15/16 TKBL
Bornova Batı Ege Basket E. Yerel ligden TB2L Grup 6/6
Konak Ege Sportif Basket E. EBBL 2. Lige alındı TB2L Grup 4/7
Karşıyaka Karşıyaka Belediyespor Basket E. TB2L Lig 2/15-çekildi
Bornova Bornova Bossan Basket E. TB2L Lig 4/15-çekildi
Bornova Ege Üniversitesi GSK Basket E. TB2L Lig 8/15-çekildi
Konak İzmir BŞB Basket E. TB2L Lig 13/15-çekildi
Konak İzmir BŞB T.Sandalye B. TSB Süper L Lig 4/13
Konak İzmir BŞB Basket K. KBBL Grup 2/10 KBBL
Karşıyaka Karşıyaka Çarşı Basket K. KBBL Grup 7/9 xx
Konak Denge Okulları Basket K. KBBL Grup 3/10 KBBL
Çiğli Ö.Timur Arslan Koleji Basket K. Yerel ligden KBBL
Gaziemir Rota Koleji Basket E. xx

Türkiye Kupaları (2020-21)

BE Federasyon Kupası.'nda Bornova Bld gruplarda yer alacaktır.

2020-21 Türkiye Kupaları (Basketbol)
Takım Branş Lig Kupa Tur Rakip Sonuç
Bornova Bld Basket E TBL BE Federasyon Kp. Eleme G. Global C.T.Düzce TBL 77-79 Grup 1/4

Çeyrek F.

Kocaeli BŞB Kağıtspor TBL 89-72
Samsunspor TBL 84-76
Çeyrek F. Semt77 Yalovaspor TBL 78-80 Elendi
Urla Belediyesi Basket K. TKBL BK Federasyon Kp. Eleme G. Yalova VIP TKBL 73-87 Grup 3/4

Elendi

Emlak Konut SK TKBL 73-93
İstanbul Üniversitesi TKBL 82-67
Menemen Belediyesi

Karşıyaka Çarşı Koleji

Basket K TKBL BK Federasyon Kp. Eleme G. Bursa BŞB TKBL 41-73 Grup 3/3

Elendi

Çeşme Basketbol TKBL 75-86
Çeşme Basketbol Basket K TKBL BK Federasyon Kp. Eleme G. Bursa BŞB TKBL 64-82 Grup 2/3

çeyrek F.

Menemen B.K.Çarşı Koleji TKBL 86-75
Çeyrek F. Emlak Konut SK TKBL 69-79 Elendi

Voleybol[değiştir | kaynağı değiştir]

Lig Takımları (2020-21)

2020-21 Sezonunda Arkas ve TFL Altekma süper ligdedir. 1. Liglerde 4 takım, 2. Liglerde 5 takım daha vardır.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (voleybol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2019-2020 Sezonu 2020-2021 Sezonu
Ligi Sezon sonu Ligi Gelişme
Karşıyaka Arkas Voley E. Efeler Ligi Lig 2/12 Efeler Ligi
Konak TFL Altekma Voley E. VE 1. Lig Efeler Ligi'ne çıktı Efeler Ligi Lig 7/16
Konak Saint Joseph Voley E. VE 1. Lig Grup 10/12 VE 1. Lig
Karşıyaka Karşıyaka Voley K. VK 1. Lig Grup 6/12 VK 1. Lig
Konak İzmir BŞB Voley K. VK 1. Lig Grup 9/12 VK 1. Lig
Konak Göztepe Voley K. VK 1. Lig Grup 10/12 VK 1. Lig
Menemen Gelişim Koleji Voley K. VK 2. Lig 1. Lige alındı VK 1. Lig Grup 9/12
Karşıyaka Arkas Voley E. Yerel Ligden VE 2. Lig Grup 4/12
Karşıyaka Arkas Voley K. VK 2. Lig Grup 5/11 VK 2. Lig Grup 5/12
Buca İzmir Dostspor Voley K. VK 2. Lig Grup 7/11 VK 2. Lig Grup 10/12
Konak TFL Altekma Voley K. VK 2. Lig Grup 8/11 VK 2. Lig Grup 6/12
Gaziemir İzmir Rota Koleji Voley K. VK Bölg.Lig 2. Lige çıktı VK 2. Lig ...
Bornova Bornova Belediyespor Voley K. VK Bölg.Lig 2. Lige alındı VK 2. Lig Küme düştü
Çiğli İzmir Beta Spor Voley K. VK Bölg.Lig Eleme G. 2/4
Çiğli Mavi Şehir Spor Voley K. VK Bölg.Lig Eleme G. 2/4
Bayraklı Bayraklı Spor Voley K. VK Bölg.Lig Eleme G. 3/4
Güzelbahçe İzmir Ege Atletik Voley K. VK Bölg.Lig Eleme G. 3/4
Gaziemir Altay Voley K. VK Bölg.Lig Eleme G. 4/4
Aliağa İzmir Kzy Spor Voley K. VK Bölg.Lig Eleme G. 4/4
Karabağlar İzmirspor Voley K. VK 2. Lig Lig 7/80-Çekildi
Karabağlar İzmir Özateşspor Voley K. VK 2. Lig Grup 4/11-Çekildi
Menemen Gelişim Koleji Voley K. VK 2. Lig Lig 7/80 VK 1. Lig Grup 9/12
Bergama Bergama Bld. Voley K. VK 2. Lig Grup 3/11-Çekildi
Güzelbahçe İzmir Forzaspor Voley K. VK 2. Lig Çekildi-düştü

Türkiye Kupaları (2020-21)

2020-21 Türkiye Kupaları (Voleybol)
Takım Branş Lig Kupa Tur Rakip Sonuç
Arkas Spor Voleybol Efeler Ligi VE Şampiyonlar Kp. Final Fenerbahçe HDI Efeler 1-3 Kupa 2.si
Kupa Voley E. Grup Bursa B.Belediyespor Efeler 3-0 Gr.1/3 Çeyrek F.
Afyon Belediyesi Yüntaş Efeler 3-1
Çeyrek F. Galatasaray HDI Efeler 3-2 Yarı final
Yarı final Halkbank Efeler 0-3 Kupa 3.sü
TFL Altekma Voleybol Efeler Ligi Kupa Voley E. Grup İstanbul BBSK Efeler 3-2 Gr.2/4 Çeyrek F.
Fenerbahçe HDI Efeler 1-3
İnegöl Belediyespor Efeler 3-1
Çeyrek F. Spor Toto Efeler 0-3 Elendi

Hentbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Lig Takımları (2020-21)

2020-21 Sezonunda Göztepe ve İzmir BŞB kadın-erkek takımları süper ligdedir.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (hentbol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2019-2020 Sezonu 2020-2021 Sezonu
Ligi Sezon sonu Ligi Gelişme
Konak Göztepe Hentbol E. HE Süper L. Lig 9/9 HE Süper L.
Konak İzmir BŞB Hentbol E. HE Süper L. Lig 7/9 HE Süper L.
Konak İzmir BŞB Hentbol K. HK Süper L. Lig 5/9 HK Süper L.
Bornova Bornova Belediyesi G SK Hentbol K. Yerel ligden HK 2. Lig
Konak İzmir Gençlik Hiz. Ve G SK Hentbol K. Yerel ligden HK 2. Lig
Seferihisar Seferihisar Çözüm Okulları Hentbol E. HE 2. Lig Grup 3/5-Çekildi
Gaziemir Gaziemir Atletizm SK Hentbol E. HE 2. Lig Grup 5/5-Çekildi
Bornova 1970 Vefa Gençlik S. Hentbol K. HK 1. Lig Çekildi
Türkiye Kupaları (2020-21)[değiştir | kaynağı değiştir]

Hentbol Erkekler Türkiye Kupası'da Göztepe ve İzmir BŞB, Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası'nda İzmir BŞB Grup maçlarını oynayacaktır.

2020-21 Türkiye Kupaları (Hentbol)
Takım Branş Lig Kupa Tur Rakip Sonuç
İzmir BŞB Hentbol E. HE Süper L. HE Türkiye Kp. Grup B Spor Toto SK HE Süper L. 26-21 Grup 1/3

Çeyrek F.

Bahçelievler Bld. SK HE 1. Lig 34-28
Çeyrek F. Beykoz Belediye SK HE Süper L. 27-26
Göztepe Hentbol E. HE Süper L. HE Türkiye Kp. Grup C Beşiktaş Aygaz HE Süper L. 18-25 Grup 2/3

Çeyrek F.

Tokat Gençlik SK HE 1. Lig 32-28
Çeyrek F. Hatay BŞB HE Süper L. 27-30 34-30 Yarı final
Yarı final Beşiktaş Aygaz HE Süper L.
İzmir BŞB Hentbol K. HK Süper L. HK Türkiye Kp. Grup B Adasokağı SK HK 1. Lig 32-24 Grup 2/4

Çeyrek F.

Anadolu Ünv.GSK HK Süper L. 31-25
Yalıkavak Bld.spor K. HK Süper L. 26-28
Çeyrek F. Görele Belediye SK HE Süper L. 36-30

Su topu, buz hokeyi, futsal[değiştir | kaynağı değiştir]

Lig Takımları (2019-20)

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (Su topu- Buz Hokeyi-Futsal)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2018-2019 Sezonu 2019-2020 Sezonu
Ligi Sezon sonu Ligi Gelişme
Foça Foça Belediye Spor Futsal Yerel ligden Futsal L. 1.tur elendi
Konak İzmir BŞB Futsal Yerel ligden Futsal L. 2.tur elendi
Bornova Ege Su S.Tenis İht.K. Sutopu E. Süper L. Lig 6/8 ST Süper L. Lig 5/8
Konak İzmir BŞB Buz Hok.E Süper L. Lig 8/8 Buz Süper L. Lig 7/7
Bornova Ege Üniversitesi GSK Futsal E. Futsal L. Katılmadı xx

Avrupa Kupaları (2020-21)[değiştir | kaynağı değiştir]

Basketbol erkekler FİBA Avrupa Ligi'nde Pınar Karşıyaka Gruplarda, Arkas Voleybol erkek takımı da CEV Şampiyonlar liginde gruplarda yer alacaktır.

2019-20 İzmir'in Avrupa Kupalarındaki kulüpleri (Basketbol, Voleybol)
Takım Branş Kupa Tur Rakip Sonuç
Pınar Karşıyaka Basket Erkek FİBA Şamp. Ligi Grup F Bilbao İspanya 81-72 85-76 Grup 2/4

Son 16'da

Bologna İtalya 80-69 78-65
Bamberg Almanya 82-83 70-76
Son 16 Tofaş Türkiye Grup
Hapoel Holon İsrail
Casa Brindisi İtalya
Arkas Voley Erkek CEV Şamp.Ligi Grup B Tours Fransa 0-3 2 Şubat Grup 4/4
Perugia İtalya 0-3 20 Ocak
Cıvıtanova İtalya 0-3 10 Şubat
İzmir BŞB Hentbol Erkek EHF Avrupa Kupası 2.Raund Brixen Südtirol İtalya 30-26 22-31 Elendi

Önceki Sezonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Lig takımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Göztepe, 2017-18 sezonundan beri Süper Lig'dedir.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (Futbol)
Takımın Adı Branşı Ligi/Lig-Grup Sırası/Lig-gruptaki takım sayısı
2015-16 2016-17 2017-18 2018-19 2019-20
Göztepe Futbol 1.Lig/L.13/18 1.Lig/çıktı Süper L./L.6/18 Süper L./L.15/18 F Süper L./L.11/18
Altay Futbol 3.Lig/G.11/19 3.Lig/çıktı 2.Lig/çıktı 1.Lig/L.10/18 F 1. Lig/L.7/18
Altınordu Futbol 1.Lig/L.10/18 1.Lig/L.7/18 1.Lig/L.7/18 1.Lig/L.7/18 F 1. Lig/L.14/18
Menemenspor Futbol 2.Lig/G.6/18 2.Lig/Lig 5.si 2.Lig/G.4/18 2.Lig/çıktı F 1. Lig/L.9/18
Karşıyaka Futbol 1.Lig/düştü 2.Lig/G.6.sı 2.Lig/düştü 3.Lig/L.10/53 F 3. Lig/G.3/17
Bucaspor 1928 (Tire 1922) Futbol 3.Lig/G.3/19 3.Lig/G.9.su 3.Lig/G.4/18 3.Lig/L.10/53 F 3. Lig/G.4/18
Bergama Belediyespor Futbol 3.Lig/G.14/19 3.Lig/G.13.sü 3.Lig/G.15/18 3.Lig/düştü BAL/çıktı
Çiğli Belediyespor Futbol BAL/G.4/13 BAL/G.2/13 BAL/G.4/13 BAL/G.3/13 BAL/G.2/14
Aliağa Futbol A.Ş Futbol Yerel/alındı BAL/İliçi düştü Yerel/direkt BAL/G.4/14 BAL/G.4/14
İzmirspor Futbol BAL/düştü Yerel/barajla BAL/G.4/13 BAL/G.5/14
Yeşilovaspor Futbol BAL/G.3/13 BAL/G.5/13 BAL/G.7/13 BAL/G.10/14 BAL/G.8/14
Bucaspor Futbol 2.Lig/G.15/18 2.Lig/G.13.sü 2.Lig/düştü 3.Lig/düştü BAL/G.13/14
Torbalıspor Futbol BAL/iliçi düştü Yerel/barajla BAL/barajla Yerel/direkt BAL/G.14/14
Ödemişspor Futbol BAL/G.4/13 BAL/G.5/13 BAL/L.10/159 BAL/İliçi düştü
Dikili Çandarlıgücü Futbol BAL/düştü
Alaçatı Spor K. Futbol Yerel/barajla BAL/düştü
Gaziemir Gençlik S. Futbol Yerel/direkt BAL/barajla
Bornova 1881 Spor Futbol BAL/çekildi
Konak Belediyespor Futbol K. FK 1.Lig/Şamp. FK 1.Lig/Şamp. FK 1.Lig/L.2/10 FK 1.Lig/L.3/10 FK 1. Lig/L.3/12
Karşıyaka B.E. ve S. Futbol K. FK 2.Lig/düştü FK3.Lig/G.5.si FK3.Lig/G.3/7 FK3.Lig/G.3/6 FK 3. Lig/G.4/10
Yeşilyurt SK 1965 Futbol K. Yerel/alındı FK 3. Lig/G. 9/10
Elit Spor Futbol K. FK3.Lig/G.9/10 FK3.Lig/G.11.si FK 3. Lig/çekildi
Güzeltepe Doğu G.S. Futbol K. Yerel/alındı FK 3. Lig/çekildi

Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Pınar Karşıyaka, uzun zamadır Basketbol Süper Ligi'nde yer almaktadır.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (Basketbol)
Takımın Adı Branşı Ligi/Lig-Grup Sırası/Lig-gruptaki takım sayısı
2015-16 2016-17 2017-18 2018-19 2019-20
Pınar Karşıyaka Basket E. BSL/L.6/16 BSL/L.9/16 BSL/L.10/16 BSL/L.11/16 BSL/L.2/16
Petkim SK Basket E. TBL/L.7/18 TBL/L.5/18 TBL/L.15/18 TBL/L.6/16 TBL/L.1/16
Bornova Belediyespor Basket E. EBBL/alındı TB2L/L.7/25 TB2L/alındı TBL/alındı
Bayraklı Belediyespor Basket K. KBBL/alındı TKBL/L.9/16 TKBL/L.3/16 TKBL/L.6/16
Urla Belediyesi Basket K. TKBL/L.12/24 TKBL/L.11.si TKBL/L.6/16 TKBL/L.4/16 TKBL/L.15/16
Karşıyaka Belediyespor Basket E. Yerel/alındı TB2L/G.7/10 TB2L/L.2/15
Bossan S.K. Basket E. EBBL/çıktı   TB2L/G.8/11 TB2L/L.4/15
Ege Üniversitesi Gençlik Basket E. EBBL/çıktı TB2L/L.8/15
İzmir B. Belediyespor Basket E. TB2L/L.18/24 TB2L/Lig 8.si TB2L/düştü EBBL/alındı TB2L/L.13/15
Rota Koleji Basket E. EBBL/alındı TB2L/G.5/13 TB2L/çekildi
Bornova Beckerspor Basket K. KBBL/çıktı TKBL/çıktı KBSL/ihraç
Menemenspor Basket E. EBBL/çıktı-çekildi
Gelişim Koleji Basket E. TBL/L.10/18 TBL/çekildi
Tolkar G. Karşıyakalılar Basket E. Yerel/alındı TB2L/çekildi
Gediz Üniversitesi Basket E. TBL/kapatıldı
Pınar Karşıyaka Gelişim Basket E. TB2L/çekildi

Voleybol[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkas, Voleybol erkekler süper ligi olan Efeler Ligi'nin başarılı takımlarındandır. 2019-20 sezonunda Voleybol 1.liglerinde 5, 2.liglerinde 10 İzmir takımı yer almıştır.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (Voleybol)
Takımın Adı Branşı Ligi/Lig-Grup Sırası/Lig-gruptaki takım sayısı
2015-16 2016-17 2017-18 2018-19 2019-20
Arkas Voley E. Efeler L./ 3/12 Efeler L./ 2/12 Efeler L./ 2/12 Efeler L./ 4/12 Efeler L./ 2/12
TFL Altekma Voley E. VE 1.Lig/L.6/28 VE 1.Lig/L.7/28 VE 1.Lig/L.4/28 VE 1.Lig/G.5/14 VE 1.Lig/çıktı
Saint Joseph Voley E. VE 2.Lig/G.5/10 VE 2.Lig/G.6/10 VE 2.Lig/L.5/67 VE 2.Lig/çıktı VE 1.Lig/G.10/12
Karşıyaka Voley K. VK 2.Lig/G.6/10 VK 1.Lig/L.8.si VK 1.Lig/G.4/14 VK 1.Lig/G.5/14 VK 1.Lig/G.6/14
İzmir B. Belediyespor Voley K. VK 2.Lig/G.6/12 VK 2.Lig/çıktı VK 1.Lig/G.12/14 VK 1.Lig/G.7/14 VK 1.Lig/G.9/12
Göztepe Voley K. Yerel/alındı VK 1.Lig/G.10/12
Bergama Belediyespor Voley K. Yerel/alındı VK 2.Lig/G.4/11 VK 2.Lig/G.3/12
İzmir Özateş Spor Voley K. Bölg.lig/alındı VK 2.Lig/alındı VK 1.Lig/düştü VK 2.Lig/G.4/12
Arkas Voley K. VK 1.Lig/G.6/14 VK 1.Lig/G.7.si VK 1.Lig/G.8/14 VK 1.Lig/çekildi VK 2.Lig/G.5/12
İzmir Dostspor Voley K. Bölg.lig/alındı VK 2.Lig/G.7/12
TFL Altekma Voley K. Bölg.lig/alındı VK 2.Lig/G.8/12
İzmirspor Voley K. VK 2.Lig/G.9/12 VK 2.Lig/G.3.sü VK 2.Lig/G.4/12 VK 2.Lig/G.5/11 VK 2.Lig/L.7/80
Gelişim Koleji Voley K. VK 2.Lig/G.7/12 VK 2.Lig/G.4.sü VK 2.Lig/G.3/12 VK 2.Lig/G.3/11 VK 2.Lig/L.7/80
İzmir Forzaspor Voley K. Bölg.lig/alındı VK 2.Lig/düştü
Rota Koleji Voley K. VK 1.Lig/G.9/14 VK 1.Lig/G.8.si VK 1.Lig/G.7/14 VK 1.Lig/çekildi VK Bölg.L./çıktı
Bornova Anadolu L. Voley E. Efeler L./düştü VE 1.Lig/L.9/28 VE 1.Lig/G.7/14 VE 1.Lig/düştü
Belevi Gençlerbirliği Voley E. Bölg.lig/alındı VE 2.Lig/G.8/9 VE 2.Lig/ihraç
Büyük Ege Voley E. Yerel/alındı VE 2.Lig/G.9. VE 2.Lig/çekildi
Mavi Ege Gazi G. Voley K. Yerel/alındı VK 2.Lig/G.5. VK 2.Lig/çekildi
Doğa Gençlik Voley K. Yerel/alındı VK 2.Lig/çekildi
Işıkkent Voley K. VK 1.Lig/G.12/14 VK 1.Lig/çekildi
Okyanus Koleji Voley E. VE 1.Lig/kapandı
Asrın Grup Voley K. VK 1.Lig/çekildi
Tire Belediyesi Voley K. VK 2.Lig/çekildi
İzmir Acar Gençlik Voley K. VK 2.Lig/çekildi

Hentbol[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir B. Belediyespor erkek ve kadın hentbol takımları ile Göztepe erkek takımı, süper liglerde yer almaktadır.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (Hentbol)
Takımın Adı Branşı Ligi/Lig-Grup Sırası/Lig-gruptaki takım sayısı
2015-16 2016-17 2017-18 2018-19 2019-20
Göztepe Hentbol E. HE Süper L. 2/13 HE Süper L. 3/14 HE Süper L. 3/13 HE Süper L. 7/13 HE Süper L. 9/9
İzmir B. Belediyespor Hentbol E. HE 1.lig/L.5/13 HE 1.lig 4.sü HE 1.lig/çıktı HE Süper L. 8/13 HE Süper L. 7/9
İzmir B. Belediyespor Hentbol K. HK Süper L. 6/12 HK Süper L.6.sı HK Süper L. 9/13 HK Süper L. 6/12 HK Süper L. 5/9
1970 Vefa Gençlik S. Hentbol K. HK 2.Lig/G.5/7 HK 2.Lig/G.5.si HK 2.Lig/G.3/5 HK 2.Lig/çıktı HK 1. Lig/çekildi
Seferihisar Çözüm Ok. Hentbol E. Yerel/alındı HE 2.Lig/G.5/8 HE 2. Lig/G.3/5
Gaziemir Atletizm SK Hentbol E. HE Bölg.L./alındı HE 2. Lig/G.5/5
Karşıyaka Belediyesi Hentbol E. HE 2.Lig/çıktı HE 1.lig 5.si HE 1.lig/alındı HE Süper L./düştü
Atatürk TEML GSK Hentbol E. HE 2.Lig/G.7/7 HE 2.Lig/G.6.sı HE 2.Lig/G.4/5 HE 2. Lig/çekildi
Dikili Güneş SK Hentbol E. HE Bölg.L./çıktı HE 2. Lig/çekildi
Kemalpaşa Ata GSK Hentbol K. HK 2.Lig/L.4/15 HK 1.lig 9.su HK 1. Lig/düştü HK 2. Lig/çekildi
Altay Hentbol E. Yerel/alındı HE 2.Lig/G.3.sü HE 2. Lig/çekildi
Urla Belediyesi Hentbol K. HK 2.Lig/G.6/7 HK 2. Lig/çekildi
Altay Hentbol K. HK 1.Lig/düştü HK 2. Lig/ihraç
Metropol Spor Hentbol K. HK 1. Lig/çekildi
Metropol Spor Hentbol E. HE 1. Lig/çekildi

Türkiye Kupaları[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir takımları, Türkiye kupalarında Futbol dışı branşlarda daha başarılı olmuştur.

İstanbul'un Türkiye Kupalarındaki kulüpleri (2016-2020)-Futbol-
Takım Branş Kupa 2016-17 2017-18 2018-19 2019-20
Başlama Sonuç Başlama Sonuç Başlama Sonuç Başlama Sonuç
Göztepe   Futbol F Türkiye Kp 2.tur 3.tur 3.tur Elendi 4.tur Son 8 3.tur 6.tur
Altınordu Futbol F Türkiye Kp 2.tur Elendi 3.tur 4.tur 3.tur Elendi 3.tur 5.tur
Menemenspor Futbol F Türkiye Kp 2.tur 3.tur 3.tur 4.tur 3.tur 5.tur 3.tur 4.tur
Altay Futbol F Türkiye Kp 1.tur Elendi 3.tur Elendi 3.tur 5.tur 3.tur 5.tur
Karşıyaka Futbol F Türkiye Kp 2.tur Gruplar 3.tur Elendi 2.tur Elendi 2.tur Elendi
Bergama Bld.spor Futbol F Türkiye Kp 1.tur Elendi 2.tur 3.tur 2.tur 3.tur 2.tur Elendi
Bucaspor 1928 (Tire 1922) Futbol F Türkiye Kp 1.tur 2.tur 2.tur 4.tur 2.tur 3.tur
Bucaspor Futbol F Türkiye Kp 2.tur Son 16 3.tur Son 16 2.tur Elendi
Ödemişspor Futbol F Türkiye Kp 1.tur Elendi
PETKİM SK Basket E. BE Federasyon Kp. Grup C Yarı F. Eleme G. Kupa 2.si
Pınar Karşıyaka Basket E. BE Türkiye Kp. Çeyrek F. Yarı F. Çeyrek F. Elendi
Bayraklı Belediyespor Basket K. BK Federasyon Kp. Çeyrek F. Kupa 3.sü Gruplar Çeyrek F. Eleme G. Kupa 3.sü
Urla Belediyesi Basket K. BK Federasyon Kp. Çeyrek F. Elendi Gruplar Çeyrek F. Eleme G. Elendi
Arkas Voleybol E. Kupa Voley E. Çeyrek F. Elendi Çeyrek F. Elendi Çeyrek F. Elendi Çeyrek F.
Göztepe Hentbol Hentbol E. HE Türkiye Kp. 1.tur 2.tur Çeyrek F. Kupa 2.si 2.tur Çeyrek F. Eleme G. Çeyrek F.
İzmir B. Belediyespor Hentbol E. HE Türkiye Kp. 1.tur Kupa 3.sü Çeyrek F. Kupa 3.sü Grup Çeyrek F. Eleme G. Çeyrek F.
Karşıyaka Belediyespor Hentbol E. HE Türkiye Kp. 1.tur Elendi Grup 2.tur
İzmir B. Belediyespor Hentbol K HK Türkiye Kp. Grup Çeyrek F. Eleme G. Çeyrek F.
Kemalpaşa Ata GSK Hentbol K. HK Türkiye Kp. 1.tur Elendi

Avrupa Kupaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Basketbolda Pınar Karşıyaka, Voleybolda Arkas Avrupa kupalarında başarılı olmuşlardır.

İzmir'in Avrupa Kupalarındaki kulüpleri (2016-2020)
Takım Branş Kupa 2016-17 2017-18 2018-19 2019-20
Başlama Sonuç Başlama Sonuç Başlama Sonuç Başlama Sonuç
Pınar Karşıyaka Basketbol E. FİBA Şamp.L. Gruplar (40) Kupa 5.si Gruplar (40) Kupa 5.si
FİBA Europe C. Gruplar (32) Kupa 5.si Eleme t. Son 4
Arkas Voleybol E. Şamp.Ligi E. 3.Eleme T. Son 12 (8.) Gruplar Grup 4/4 Gruplar Grup 4/4
CEV Cup E. Son 32 Son 6
Göztepe Hentbol E. Challange Cup K. İlk tur 3. tur 2.tur Son 16
Konak Belediyesipor Futbol K. Şamp.Ligi K. Eleme G. Elendi

Kaynak:[8]Kaynak:[9][10]

Kaynak:[11][12]

Kaynak:[13][14]

Kaynak:[8][15]

Eski spor kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Spor tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli ya da Türkiye liglerinde yer alan kulüplerin maç yaptığı tesisler tabloda yer almıştır.

Stadyumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz Oyunları için 1970 yılında yapılan İzmir Atatürk Stadyumu Süper Lig ve 1. Lig maçları için kullanılmamakta, kapasitesi az olan Bornova Stadyumu kullanılmaktadır. Modern bir stadyum olacak Gürsel Aksel Göztepe Stadyumu'nun 2020 yılında tamamlanması beklenmektedir.

İzmir'in Stadyumları 2019-20
İlçe Spor tesisi Kapasitesi Son Şekli Yararlanan kulüp Branşı-ligi
Bornova Bornova Stadyumu 6.041 2016 Göztepe F Süper L.
Altınordu   F 1. Lig
Konak İzmir Atatürk Stadyumu 51.295 2005 Altay   F 1. Lig
Karşıyaka F 3. Lig
Menemen Tahir Şahin Stadı 4.300 2017 Menemenspor F 2. Lig
Buca Eski Buca Stadyumu 6.231 İzmirspor BAL
CG Buca (Tire 1922 ) F 3. Lig
Buca Buca Arena 13.500 2010 Bucaspor BAL
Bergama 14 Eylül Stadyumu 2.000 Bergama Belediyespor BAL
Torbalı 7 Eylül Stadı 1.457 Torbalıspor BAL
Çiğli Çiğli Bld.Atatürk Stadı 2.000 Çiğli Belediyespor BAL
Bornova Yusuf Tırpancı Stadı 2.500 Bornova Yeşilovaspor BAL
Aliağa Aliağa İlçe Stadyumu 4.200 Aliağa Futbol A.Ş. BAL
Aliağa Aliağa Petkim Stadyumu 5.000 Aliağa Futbol A.Ş. BAL
Dikili Erdal İnönü Stadı 1.000 2015
Ödemiş Saraçoğlu Stadı 3.000
Tire 4 Eylül Stadı 2.500
Konak Gürsel Aksel Göztepe Stadyumu 30.035 temel-2017 Açılış: 2020
Konak Alsancak Stadyumu 15.358 yıkıldı-2015

Kapalı spor salonları[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir'in Önemli spor salonları: 23. Üniversite Yaz Oyunları için inşa edilen Halkapınar Spor Salonu (10.000), Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu (Karşıyaka Arena) (6.500) ve İzmir Atatürk Spor Salonu (Vestel Venüs) (6.000)'dir.

Stadyumlar, Kapalı Spor Salonları
İlçe Spor tesisi Kapasitesi Son Şekli Yararlanan kulüp Branşı-ligi
Aliağa Enka Spor Salonu 2.500 2003 Petkim Spor TBL
Balçova Balçova Spor Salonu 500 TFL Altekma VK 2. Lig
İzmirspor VK 2. Lig
Dost Spor VK 2. Lig
Bayraklı M. Kemal Atatürk Spor S. 570 2015 Bayraklı Belediye TBL
Bergama Erdal Önder Spor Salonu 400 Bergama Doğa Gençlik VK 2. Lig
Bornova Ege Ünv. Büyük Spor Salonu 3.140 Ege Üniversitesi GSK TB2L
Bornova Atatürk Spor Salonu 2.500 2016 Bornova Bossan TB2L
Bornova Belediyesi TBL
Buca Serdar Yereli Spor Salonu 500 2011 Göztepe Hentbol HK Süper L.
1970 Vefa Gençlik Spor HK 2. Lig
Gaziemir Gaziemir Spor Salonu 1000 2013 İzmir Özateş VK 2. Lig
Karşıyaka M. Kemal Atatürk Spor S.      

(Karşıyaka Arena)

6.500 2005 Pınar Karşıyaka BSL
Karşıyaka Bld.(Mavişehir) TB2L
Karşıyaka VK 1. Lig
Karşıyaka Zühtü Işıl Spor Salonu 1.600 2015 Karşıyaka Belediyespor TB2L
Seferihisar Çözüm Okulları HE 2. Lig
Gaziemir Atletizm SK HE 2. Lig
Konak İzmir Atatürk Spor Salonu

Vestel Venüs Spor Salonu

6.000 2012 Arkas Efeler Ligi
TFL Altekma VE 1. Lig
Saint Joseph VE 1. Lig
Göztepe VK 1. Lig
Gelişim Koleji VK 2. Lig
Arkas VK 2. Lig
Konak Celal Atik Spor Salonu 1.700 İzmir BŞB SK HE Süper L.
Göztepe Hentbol HE Süper L.
İzmir BŞB SK HK Süper L.
İzmir BŞB SK VK 1. Lig
İzmir BŞB SK TB2L
Konak Gürsel Aksel Spor Salonu 1.000 2005 Göztepe Hentbol HE Süper L.
Urla 12 Eylül Spor Salonu 500 Urla Belediye TKBL
Bornova 50.yıl spor salonu 1.000 Ege Üniversitesi
Konak Halkapınar Spor Salonu 10.000 2005
Konak 9 Eylül Kapalı Spor Salonu 1.000 9 Eylül Üniversitesi
Menemen Gölpark Asarlık Spor Salonu 500 2016
Selçuk Gazi Mustafa Kemal 250
Torbalı Torbalı Spor Salonu 500

Olimpik yüzme havuzları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzme Havuzları
İlçe Havuzun Adı Kapasitesi Son işlem Bağlı Olduğu kurum Özellikleri
Konak Atatürk Açık Olimpik Havuzu 2.500 1967 GHSİM Olimpik 8x50-Atlama K.
Bornova Prof. Dr. Sermed AKGÜN K.Y.Havuzu 2.000   Ege Üniversitesi Olimpik 8x50
Narlıdere Narlıdere Olimpik Açık Yüzme H. 0 2005 GHSİM Olimpik 8x50-Atlama K.
Buca  Buca Olimpik Havuzu 250 2013 Buca Belediyesi Y.Olimpik 6x25
Balçova 9 Eylül Kapalı Yüzme havuzu 200   9 Eylül Üniversitesi Y.Olimpik 6x25
Karşıyaka Karşıyaka K.Yüzme Havuzu 100 2017 Karşıyaka Belediyesi Y.Olimpik 6x25
Konak Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu   1971 GHSİM Y.Olimpik 6x25
Buca  Sosyal Yaşam K.Yüzme havuzu   2016 İzmir BŞB Y.Olimpik 6x25

At yarışı, buz hokeyi, kayak, atletizm, motor sporları tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

At yarışı, buz hokeyi, kayak, atletizm, motor sporları tesisleri
İlçe Spor tesisi Kapasitesi Son işlem Bağlı olduğu kurum Özellikleri-Ligi
Buca Şirinyer Hipodromu 3.200 2015 Türkiye Jokey Kulübü 1756 m kum, 1572 m çim pist
Bornova  Buz Sporları Salonu 1.751 2010 İzmir BŞB Buz pateni-buz hokeyi
Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi  1000 kişi/h 1998 Türkiye Kayak Federasyonu 2 teleski (1200 m)-Telesiyej (1549 m)
Bornova 20 Mayıs Atletizm Tesisleri 3.000   Ege Üniversitesi IAAF standardında
Bornova Ülkü Park 1997 Motor sporları

Kaynak:[16][17][18]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Futbol ilk İzmir'de oynandı ama hiç sadece futbol olmadı!". Evrensel. Erişim tarihi: 2 Eylül 2017. 
  2. ^ "Ülkemizde Futbolun Doğuşu". TFF. 12 Aralık 2015. 5 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2017. 
  3. ^ a b c Talimciler, Ahmet. "Futbol/Spor Ekseninden İzmir" (PDF). apikam.org.tr. 21 Nisan 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2017. 
  4. ^ Süme, Mehmet; Özsoy, Selami. Osmanlı'dan Günümüze Türkiye'de Bisiklet Sporu, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 2010
  5. ^ "Türkiye'de Tenis". Fırat Üniversitesi. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2017. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2017. 
  8. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 15 Kasım 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2017. 
  9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020. 
  10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020. 
  11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020. 
  12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020. 
  13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020. 
  14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020. 
  15. ^ http://www.sutopu.org.tr[ölü/kırık bağlantı]
  16. ^ http://Izmir.gsb.gov.tr
  17. ^ http://www.izmirbsbspor.org/
  18. ^ http://sksdb.ege.edu.tr/1670/20_mayis_tesisleri.html