İzmir'de spor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İzmir'de spor, Türkiye'nin İzmir şehrinin spor tarihini, spor kulüplerini ve önemli spor tesislerini konu almaktadır. Kentteki spor faaliyetlerinin geçmişi 19. yüzyıla dayanmaktadır. Türkiye'de ilk futbol maçı 1870'te İzmir'de oynanırken Türkiye'nin ilk futbol kulübü de 1890'da İzmir'de kuruldu.[1][2] İzmir'de ilk koşu 1894'te yapıldı.[3] Türkiye'deki ilk bisiklet yarışı, 15 Mayıs 1895'te İzmir'de düzenlendi.[4] Türkiye'deki ilk at yarışı 1900'de İzmir'de gerçekleştirildi.[3] Türkiye'de golf ve tenis de aynı dönemlerde ilk kez İzmir'de oynandı.[3][5] İzmir'in futbol, basketbol, voleybol, hentbol, futsal ve sutopu gibi farklı branşlarda faaliyet gösteren spor kulüpleri vardır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir, 1967 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'nın B Grubu maçlarına ev sahipliği yapmıştır. 1971 Akdeniz Oyunları, İzmir'de düzenlenmiştir. 26 Eylül-5 Ekim 1980'de İslam Ülkeleri Spor Oyunları, İzmir'de gerçekleştirilmiştir. 15-21 Eylül 1997'de Dünya Hava Oyunları'na İzmir ev sahipliği yapmıştır. 4-8 Temmuz 2004'te Dünya Üniversiteler Yelken Şampiyonası İzmir'de düzenlenmiştir. 7-22 Ağustos 2005'te kentte Dünya Üniversite Yaz Oyunları organizasyonu gerçekleşmiştir. 2-7 Eylül 2005'te, Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası eleme müsabakaları yapılmıştır. 4-9 Temmuz 2006'da, Avrupa Eskrim Şampiyonası müsabakaları yapılmıştır. 14-23 Temmuz 2006'da FIBA 20 Yaş Altı Avrupa Basketbol Şampiyonası İzmir'de gerçekleştirilmiştir. 19-20 Ağustos 2006'da Voleybol Erkekler Avrupa Ligi'nin final karşılaşmalarına İzmir ev sahipliği yapmıştır. 13-17 Mart 2007'de Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası kentte düzenlenmiştir. 7-13 Ocak 2008'de Yaz Olimpiyatları voleybol erkekler Avrupa elemelerine İzmir ev sahipliği yapmıştır. 2008-09 Avrupa Erkekler CEV Challenge Kupası'nın Dörtlü Maçları, 21-22 Mart 2009'da İzmir'de oynanmıştır. 3-13 Eylül 2009'da Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası kentte organize edilmiştir. 28 Ağustos-2 Eylül 2010'da, 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası D Grubu maçları İzmir'de oynanmıştır. 18-19 Haziran 2011'de, 2011 Avrupa Takımlar Şampiyonası 1. Lig yarışmaları İzmir'de düzenlenmiştir. 7-9 Aralık 2012'de IIHF Kadınlar Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası II. Klasman elemeleri İzmir'de yapılmıştır. 26-28 Nisan 2013'te EuroChallenge Dörtlü Final'e İzmir ev sahipliği yapmıştır. 22 Ağustos-1 Eylül 2013'te Erkekler 21 Yaş Altı Dünya Voleybol Şampiyonası İzmir'de düzenlenmiştir. 12-18 Ocak 2014'te IIHF U20 Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası III. Klasman karşılaşmaları İzmir'de yapılmıştır. 21-28 Eylül 2014'te Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası'na İzmir ev sahipliği yapmıştır. 3-12 Nisan 2015'te IIHF Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası III. Klasman karşılaşmaları İzmir'de yapılmıştır. 25-31 Ekim 2015'te Dünya Dama Şampiyonası maçları İzmir'de düzenlenmiştir. 17-19 Haziran 2016'da Voleybol Dünya Ligi Kıtalararası Tur 2. Grup maçları İzmir'de yapılmıştır. 18-24 Ekim 2016'da Avrupa Dama Şampiyonası ve Avrupa Kadınlar Dama Şampiyonası'na İzmir ev sahipliği yapmıştır. 8-9 Mayıs 2017'de Dünya Dama Şampiyonası İzmir'de gerçekleştirilmiştir. 27-30 Eylül 2017'de İtfaiye Yangın ve Kurtarma Sporları Dünya Şampiyonası'na İzmir ev sahipliği yapmıştır.[6][7]

Spor kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-19 sezonu sonunda Göztepe süper ligde kalmıştır. Altay ve Altınordu 1. Ligde yer alırken,Menemenspor da 1. Lige yükselmiştir. Bucaspor ve Bergama BS, BAL'a düşmüştür. İzmir'in 3. Ligde 2, BAL'da 5, kadınlar liginde 2 takımı daha vardır.

Ziraat Türkiye Kupası'nda, 9 İzmir takımı katılmıştır. Menemen BS, 5.turda Kasımpaşa'ya, Altay yine 5.turda Kayserispor'a elenirken, Göztepe çeyrek finalde Y.Malatyaspor'a elenmiştir.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (futbol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Durumu Ligi Gelişme
Konak Göztepe Futbol 1. Lig Süper L. Lig 6/18 Süper L. Lig 15/18
Karabağlar Altınordu Futbol 1. Lig 1. Lig Lig 7/18 1. Lig Lig 7/18
Gaziemir Altay Futbol 3. Lig 2. Lig 1. Lige çıktı 1. Lig Lig 10/18
Menemen Menemen BS Futbol 2. Lig 2. Lig Grup 4/18 2. Lig 1. Lige çıktı
Karşıyaka Karşıyaka Futbol 2. Lig 2. Lig 3. Lige düştü 3. Lig Lig 10/53
Buca Bucaspor Futbol 2. Lig 2. Lig 3. Lige düştü 3. Lig BAL'a düştü
Tire Tire 1922 Futbol 3. Lig 3. Lig Grup 4/18 3. Lig Lig 10/53
Bergama Bergama BS Futbol 3. Lig 3. Lig Grup 15/18 3. Lig BAL'a düştü
Ödemiş Ödemişspor Futbol BAL BAL Lig 10/159-direkt kaldı BAL Grup 5/13
Çiğli Çiğli Bld.spor Futbol BAL BAL G.4/13-direkt kaldı BAL Grup 3/13
Bornova Yeşilovaspor Futbol BAL BAL G.7/13-barajla kaldı BAL Grup 10/14
Karabağlar İzmirspor Futbol Yerel Baraj BAL Grup 4/13
Aiağa Aliağa Futbol A.Ş. Futbol Yerel Direkt BAL Grup 4/14
Konak Konak Belediyespor Futbol K. 1. Lig 1. Lig Lig 2/10 1. Lig Lig 3/10
Karşıyaka Karşıyaka B.E. ve S. Futbol K. 3. Lig 3. Lig Grup 3/7 3. Lig Grup 3/6
Balçova Elit Spor Futbol K. 3. Lig 3. Lig Grup 7/7-çekildi xx
Torbalı Torbalı Spor Futbol BAL G.2/14-barajla düştü xx
Dikili Dikili Çandarlıgücü Futbol BAL Y.lige düştü xx
Aliağa Aliağa Futbol A.Ş Futbol BAL xx xx
Çeşme Alaçatı Spor K. Futbol BAL xx xx
Gaziemir Gaziemir Gençlik S. Futbol BAL xx xx
Çiğli Güzeltepe Doğu G.S. Futbol K. 3. Lig xx xx

2018-19 Türkiye Kupaları (Futbol)

Takım Lig Kupa Tur Rakip Ligi Sonuç
Ödemişspor BAL Türkiye K. 1 Kütahyaspor BAL 2-3 Elendi
Bucaspor 3. Lig Türkiye K. 2 Bergama Belediyespor 3. Lig 1-2 Elendi
Karşıyaka 3. Lig Türkiye K. 2 Nazilli Belediyespor 3. Lig 0-2 Elendi
Altınordu 1. Lig Türkiye K. 3 Pendikspor 2. Lig 1-2 Elendi
Tire 1922 3. Lig Türkiye K. 2 Turgutluspor 3. Lig 2-1 3.turda
3 Sivas Belediyespor 2. Lig 0-1 Elendi
Bergama Bld.spor 3. Lig Türkiye K. 2 Bucaspor 3. Lig 2-1 3.turda
3 Gençlerbirliği 1. Lig 0-2 Elendi
Menemen Bld.spor 2. Lig Türkiye K. 3 Maltepespor BAL 2-1 4.turda
4 Zonguldak Kömürspor 2. Lig 2-0 5.turda
5 Kasımpaşa Süper Lig 1-2 1-4 Elendi
Altay 1. Lig Türkiye K. 3 Kırşehir Belediyespor 3. Lig 3-2 4.turda
4 Kastamonuspor 2. Lig 3-2 5.turda
5 Kayserispor Süper Lig 1-2 1-4 Elendi
Göztepe Süper Lig Türkiye K. 4 Çengelköy FYAŞ BAL 4-0 5.turda
5 Nazilli Bld.spor 3. Lig 3-0 2-1 Son 16
Son 16 Antalyaspor Süper Lig 3-3 3-0 Son 8
Son 8 Y.Malatyaspor Süper Lig 0-1 1-1 Elendi

Kaynak:[8]

Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-19 sezonu sonunda İzmir'de basketbol erkekler Süper Lig takımı Pınar Karşıyaka'dır. 1. Liglerde 3 takımdan Bayraklı Belediyesi, 2. Liglerde 4 takımdan Bornova Belediyesi Lig 3.sü olmuşlardır. Ege Ünv.Gençlik erkek takımı 2. Lige yükselmiştir.

Federasyon Kupası'nda Petkim Spor, 3.olmuştur

EuropeCup 'da Pınar Karşıyaka, Çeyrek finalde İtalya'nın Sassari takımına yenilerek Kupa 5.si olmuştur.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (basketbol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Sırası/Sayısı Ligi Gelişme
Karşıyaka Pınar Karşıyaka Basket E. Süper L. Süper L. Lig 10/16 Süper L. Lig 11/16
Aliağa Petkim Spor Basket E. TBL 1. Lig Lig 15/18 1. Lig Lig 6/16
Urla Urla Belediye Basket K. TKBL 1. Lig Lig 6/16 1. Lig Lig 4/16
Bayraklı Bayraklı Belediye Basket K. KBBL 1. Lig Lig 9/16 1. Lig Lig 3/16
Bornova Bornova Belediyesi Basket E. EBBL 2. Lig Lig 7/25 2. Lig Lig 3/21
Gaziemir Rota Koleji Basket E. EBBL 2. Lig Grup 5/13 2. Lig Grup 6/10
Bornova MKD Bossan SK Basket E. EBBL 2. Lige çıktı 2. Lig Grup 8/11
Karşıyaka Mavişehir Spor Basket E. Yerel ligde alındı 2. Lig Grup 7/10
Bornova Bornova Beckerspor Basket K. TKBL Süper L. İhraç edildi-çekildi xx
Menemen Menemen Bld.spor Basket E. EEBL EEBL 2. Lige çıktı-çekildi xx
Bornova Ege Ünv. Gençlik Basket E. Yerel ligden EBBL 2. Lige çıktı
Konak İzmir BŞB Basket E. TB2L 2. Lig Küme düştü EBBL Lig 5/22
Konak İzmir BŞB SK Basket K. KBBL KBBL Lig 8/42 KBBL Lig 5/16
Karşıyaka Karşıyaka Çarşı Basket K. Yerel ligden alındı KBBL Grup 5/8
Menemen Menemen Bld.spor Basket K. KBBL KBBL Grup 4/8-çekildi xx
Bornova Batı Makine Sanayi Basket K. KBBL Grup 5/8-çekildi xx
Menemen Gelişim Koleji Basket E. TBL xx xx
Konak Tolkar G. Karşıyakalılar Basket E. TB2L xx xx
Karşıyaka 9 Eylül Basketbol İht. Basket E. EBBL xx xx
Kanatlar (Wings Sport) Basket E. EBBL xx xx

2018-19 Türkiye Kupaları (Basketbol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Petkim Spor Basket E. Federasyon Grup C OGM Ormanspor Ankara 63-68 Grup 1/4

Çeyrek F.

Karesi Spor Balıkesir 100-88
Selçuklu Bld.spor Konya 86-78
Çeyrek F. Ankara DSİ Ankara 96-73 Yarı F.
Yarı F. Bursaspor Bursa 77-80 Elendi
Bayraklı Belediyesi Basket K. Federasyon Gruplar 1/4 Finallerde
Çeyrek F. A Koleji Ordu 72-64 Elendi
Urla belediyesi Basket K. Federasyon Gruplar 1/4 Finallerde
Çeyrek F. Elazığ İl özel İ. Elazığ 58-78 Elendi

2018-19 Avrupa Kupaları (Basketbol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Pınar Karşıyaka Baket E. EuropeCup Grup B Spirou Basket Belçika 86-77 90-72 Grup 2/4
Donar Hollanda 64-69 83-89
İstanbul BBSK Türkiye 81-55 86-75
Grup I Szolnoki Olaj Macaristan 74-70 102-95 Grup 2/4

Son 16'da

s.Oliver Würzburg Almanya 87-96 91-104
Z-Mobile Prishtina Kosova 107-85 78-82
Son 16 Ventspils Letonya 76-78 70-65 Son 8'de
Son 8 Sassari İtalya 68-87 83-83 Kupa 5.si

Kaynak:[9][10]

Voleybol[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-19 sezonu sonunda İzmir'de voleybol erkekler süper ligi takımı Arkas 4. olmuştur. 1. Ligdeki 7 takımından Bornova And.Lisesi ve İzmir Özateş Spor küme düşmüş, Arkas ise ligden çekilmiştir. 2. Ligdeki 5 takımından Saint Joseph 1. Lige çıkarken, Belevi Gençlerbirliği ihraç edilmiştir. Bölgesel lige 8 takımı katılmıştır. Bunlardan Arkas, 2. Lige yükselmiştir.

Kupa Voley (erkeler) 'de Arkas çeyrek finalde elenmiştir.

CEV Şampiyonlar Ligi 'nde Arkas gruplardan çıkamamıştır.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (voleybol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Sırası/Sayısı Ligi Gelişme
Karşıyaka Arkas Voley E. Süper L. Süper L. Lig 2/12 Süper L. Lig 4/12
Karşıyaka Karşıyaka Voley K. 1. Lig 1. Lig Grup 6/14 1. Lig Grup 5/14
Gaziemir Rota Koleji Voley K. 1. Lig 1. Lig Grup 7/14 1. Lig Grup 6/14
Konak İzmir BŞB Voley K. 2. Lig 1. Lig Grup 12/14 1. Lig Grup 7/14
Konak TFL Altekma Voley E. 1. Lig 1. Lig Lig 4/28 1. Lig Grup 5/14
Bornova Bornova And.Lisesi Voley E. 1. Lig 1. Lig Grup 7/14 1. Lig Küme düştü
Karabağlar İzmir Özateş Spor Voley K. Bölg.lig 2. Lig Lig 5/84-1. Lige alındı 1. Lig Küme düştü
Bergama Ateş Çelik Bergama Bld. Voley K. Yerel ligden alındı 2. Lig Grup 4/11
Menemen Gelişim Koleji Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 3/12 2. Lig Grup 3/11
Karabağlar İzmirspor Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 4/12 2. Lig Grup 5/11
Konak Saint Joseph Voley E. 2. Lig 2. Lig Lig 5/67 2. Lig 1. Lige çıktı
Selçuk Belevi Gençlerbirliği Voley E. Bölg.lig 2. Lig Grup 8/9 2. Lig İhraç edildi
Karşıyaka ARKAS Spor Voley K. 1. Lig 1. Lig Grup 8/14 1. Lig 12.9.18-çekildi
Konak TFL Altekma Voley K. Bölg.lig xx xx Bölg.lig Eleme Gr.2/4
Buca İzmir Dostspor Voley K. Yerel ligden Bölg.lig Eleme Gr.3/4
Güzelbahçe İzmir Forzaspor Voley K. Yerel ligden Bölg.lig Eleme Gr.2/4
Torbalı Torbalı Belediyesi Voley K. Yerel ligden Bölg.lig Final Gr. 2/2
Bornova Ege Üniversitesi Voley K. Yerel ligden Bölg.lig Eleme Gr.3/4
Balçova Yaşamspor Voley K. Yerel ligden Bölg.lig Eleme Gr.4/4
Karşıyaka Arkas Spor Voley K. Yerel ligden Bölg.lig 2. Lige çıktı
Bornova Ege Üniversitesi Voley E. Yerel ligden Bölg.lig Eleme Gr.2/4
Gaziemir Mavi Ege Gazi G. Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 8/12-çekildi xx
Bergama Doğa Gençlik Voley K. 2. Lig Lig 6/84-çekildi xx
Konak Büyük Ege Voley E. 2. Lig 2. Lig Grup 6/9-çekildi xx
Karşıyaka Karşıyaka Koleji Voley K. Bölg.lig Bölg.lig Lig 11/371 xx
Gaziemir İzmir Mavişehir Voley K. Bölg.lig Grup 3/5 xx
Selçuk Belevi Gençlerbirliği Voley K. Bölg.lig Grup 5/5 xx
Buca Halk Eğitim Voley E. Bölg.lig FG katılmadı xx

2018-19 Türkiye Kupaları (Voleybol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip Sonuç
Arkas Spor Voleybol E Kupa Voley E. Çeyrek F. Fenerbahçe İstanbul 1-3 Elendi

2018-19 Avrupa Kupaları (Voleybol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Arkas Spor Voleybol E. Şamp.Ligi E. Grup E Tours VB Fransa 0-3 2-3 Grup 4/4

Elendi

Dinamo Moskova Rusya 0-3 0-3
SCS.Perugia İtalya 1-3 1-3

Kaynak:[11][12]

Hentbol[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-19 sezonu sonunda Göztepe ve İzmir BŞB (Kadın-erkek) takımları süper ligde kalırken, Karşıyaka Belediyesi küme düşmüştür. 2 ligdeki 5 takımdan 1970 Vefa Gençlik S. 1. Lige çıkarken, Atatürk TEML GSK ligden çekilmiştir.

Erkekler Türkiye Kupası 'nda Göztepe Hentbol ve İzmir BŞB çeyrek finalde elenmişlerdir. Kadınlar Türkiye Kupası'nda İzmir BŞB da çeyrek finalde elenmiştir.

EHF Challenge Kupası 'nda Göztepe 3.raundda elenmiştir.

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (hentbol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Durumu Ligi Gelişme
Konak Göztepe Hentbol E. Süper L. Süper L. Lig 3/13-Kupa 2.si Süper L. Lig 7/13
Konak İzmir BŞB Hentbol E. 1. Lig 1. Lig S.lige çıktı Süper L. Lig 8/13
Konak İzmir BŞB Hentbol K. Süper L. Süper L. Lig 9/13 Süper L. Lig 6/12
Karşıyaka Karşıyaka Belediyesi Hentbol E. 1. Lig 1. Lig Lig 5/13-S.lige alındı Süper L. 1. Lige düştü
Karabağlar Atatürk TEML GSK Hentbol E. 2. Lig 2. Lig Grup 4/5 2. Lig Çekildi
Dikili Dikili Güneş SK Hentbol E. Bölg.lig Bölg.lig 2. Lige çıktı 2. Lig Lig 6/22
Bornova 1970 Vefa Gençlik S. Hentbol K. 2. Lig 2. Lig Grup 3/5 2. Lig 1. Lige çıktı
Seferihisar Seferihisar Çözüm Ok. Hentbol E. Yerel ligden alındı 2. Lig Grup 5/8
Kemalpaşa Kemalpaşa Ata GSK Hentbol K. 1. Lig 1. Lig Lig 11/13-2. Lige alındı 2. Lig Grup 5/8
Gaziemir Gaziemir Atletizm SK Hentbol E. Yerel ligden Bölg.lig Final G.
Gaziemir Altay Hentbol E. 2. Lig 2. Lig Grup 3/5-çekildi. xx
Balçova Balçova Yaşamspor Hentbol K. Bölg.lig Lig 7/13-çekildi xx
Gaziemir Altay Hentbol K. 2. Lig xx xx
Urla Urla Belediye Hentbol K. 2. Lig xx xx
Karaburun Karaburun G.birliği Hentbol E. Bölg.lig xx xx

2018-19 Türkiye Kupaları (Hentbol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Göztepe Hentbol Hentbol E Süper Kupa Final Beşiktaş Mogaz İstanbul 25-30 Kupa 2.si
Türkiye K. 2 Beykoz Bld. GSK İstanbul 29-25 Grup 2/4

Çeyrek F.

Hentbol İhtisas SK Ankara xx
Çeyrek F. Selka Eskişehir Eskişehir 22-30 29-22 Elendi
Karşıyaka Bld. Hentbol E Türkiye K. Grup 2/3 2.tur
2 Maliye Piyango SK Ankara 31-31 Grup 4/4

Elendi

Şırnak GHSİM Şırnak 23-24
Nilüfer Bld.spor Bursa 21-36
İzmir BŞB Hentbol E Türkiye K. Grup 1/3 2.tur
2 Adıyaman Bld.spor Adıyaman 33-32 Grup 1/4

Çeyrek F.

Seben SK Bolu 33-22
Selka Eskişehir H.SK Eskişehir 36-34
Çeyrek F. Beykoz Bld.spor İstanbul 35-39 27-30 Elendi
İzmir BŞB Hentbol K Türkiye K. Grup 1/3 2.tur
2 Osmangazi Bld.o Bursa 32-27 Grup 2/3

Çeyrek F.

Kastamonu Bld. astamonu 22-26
Çeyrek F. Muratpaşa Bld. Antalya 27-31 28-30 Elendi

2018-19 Avrupa Kupaları (Hentbol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Göztepe Hentbol Hentbol E Chall.Cup E. 3.raund OİF Arendal Norveç 25-40 28-28 Elendi

Kaynak:[13][14]

Sutopu ve futsal[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir'in Türkiye liglerindeki kulüpleri (Sutopu-Futsal)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Durumu Ligi Gelişme
Bornova Ege Su S.Tenis İht.K. Sutopu E. Süper L. Süper L. Lig 6/8 Süper L. Lig 6/8
Konak İzmir BŞB Buz Hok.E. 1 .Lig 1. Lig Süper lige çıktı Süper L. Lig 8/8
Bornova Ege Üniversitesi GSK Futsal E. Yerel ligden Futsal L. katılmadı
Bornova Bornova G.Futbol Futsal E. Futsal L. Futsal L. Lig 7/22 xx
Bayındır Çırpı Doğan Spor Futsal E. Futsal L. xx xx
Güzelbahçe Güzelbahçe Bld.spor Futsal E. Futsal L. xx xx

Kaynak:[8][15]

Eski spor kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Spor tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli ya da Türkiye liglerinde yer alan kulüplerin maç yaptığı tesisler tabloda yer almıştır.

Stadyumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Stadyumun adı Kapasitesi Son işlem Yararlanan kulüp Ligi
Bornova Bornova Stadyumu 6.041 2016 Göztepe Süper Lig
Altınordu 1. Lig
Konak İzmir Atatürk Stadyumu 51.295 2005 Karşıyaka 2. Lig
Altay 2. Lig
Buca Buca Stadyumu 8.810 2005 Bucaspor 2. Lig
Buca Buca Arena 13.500 2010 Bucaspor 2. Lig
Konak Alsancak Stadyumu 15.358 2015-yıkıldı
Menemen Tahir Şahin Stadı 4.300 2017 Menemen Belediyespor 2. Lig
Bergama 14 Eylül Stadyumu 2.000   Bergama Belediyespor 3. Lig
Tire Gazi Mustafa Kemal Atatürk Std. 15.000 2019 Tire 1922 3. Lig
Tire 4 Eylül Stadı 2.500  
Torbalı 7 Eylül Stadı 1.457   Torbalıspor BAL
Çiğli Çiğli Bld.Atatürk Stadı 2.000   Çiğli Belediyespor  BAL
Dikili Erdal İnönü Stadı 1.000 2015 Çandarlıgücü BAL
Ödemiş Saraçoğlu Stadı 3.000   Ödemiş Spor BAL
Bornova Yusuf Tırpancı Stadı 800   Bornova Yeşilovaspor  BAL
Aliağa Aliağa Petkim Stadyumu 5.000  

Kapalı spor salonları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Salonun Adı Kapasitesi Son işlem Yararlanan kulüp Branşı-ligi
Aliağa Enka Spor Salonu 2.500 2003 Socer Petkim Spor Basket E.-1. Lig
Balçova Balçova Spor Salonu 500   Saint Joseph Voley E-2. Lig
İzmirspor Voley K-2. Lig
Özateş Voley K-2. Lig
Bayraklı M. Kemal Atatürk Spor S. 550 2015 Bayraklı Belediye Basket K.-1. Lig
Bergama Erdal Önder Spor Salonu 400   Bergama Doğa Gençlik Voley K-2. Lig
Bornova Bornova Atatürk Spor Salonu 2.500 2016 Bornova Becker Spor Basket K.Süper lig
Bornova Belediyesi Basket E.-2. Lig
Buca Serdar Yereli Spor Salonu 500 2011 Göztepe Hentbol Hentbol E-Süper lig
Kemalpaşa Ata GSK Hentbol K-1. Lig
Altay Hentbol E-2. Lig
Karabağlar Atatürk TEML GSK Hentbol E-2. Lig
1970 Vefa Gençlik Spor Hentbol K-2. Lig
Batı Makine Sanayi KBBL
Menemen Bld.spor KBBL
Gaziemir Gaziemir Spor Salonu 1.000 2013 Rota Koleji Voley K.-1. Lig
Gelişim Koleji Voley K-2. Lig
Karşıyaka Karşıyaka Arena 6.500 2005 Pınar Karşıyaka Basket E.Süper lig
Karşıyaka Voley K.-1. Lig
Karşıyaka Belediyesi Hentbol E-1. Lig
Konak İzmir Atatürk Spor Salonu 6.000 2012 Arkas Spor Voley E.-Süper Lig 
Bornova Anadolu Lisesi Voley E.-1. Lig
TFL Altekma Voley E.-1. Lig
Arkas Spor Voley K.-1. Lig
Saint Joseph Voley E-2. Lig
Konak Celal Atik Spor Salonu 1.700   İzmir BŞB SK Hentbol K-Süper lig
İzmir BŞB SK Voley K.-1. Lig
İzmir BŞB SK Hentbol E-1. Lig
İzmir BŞB SK Basket E.-2. Lig
İzmir BŞB SK KBBL
Konak Gürsel Aksel Spor Salonu 1.000 2005 Göztepe Hentbol Hentbol E-Süper lig
Konak İzmir Halkapınar Spor Salonu 10.000 2005 Rota Koleji Basket E.-2. Lig
Menemen Gölpark Asarlık Spor Salonu 500 2016 Menemen Bld.spor KBBL
Selçuk Gazi Mustafa Kemal 250   Selçuk Belevi Gençlerbirliği Voley E-2. Lig
Torbalı Torbalı Spor Salonu 500   Mavi Ege Gazi Gençlik Voley K-2. Lig
Urla 12 Eylül Spor Salonu 500   Urla Belediye Basket K.-1. Lig
Büyük Ege Voley E-2. Lig
Bornova Kapalı Spor Salonu 3.140   Ege Üniversitesi  
Bornova 50.yıl spor salonu 1.000   Ege Üniversitesi  
Karşıyaka Zübeyde Hanım S spoK kompleksi 1.600 2015 Karşıyaka Belediyesi Basket E. 2. Lig
Konak 9 Eylül Kapalı Spor Salonu 1.000   9 Eylül Üniversitesi  

Olimpik yüzme havuzları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Havuzun Adı Kapasitesi Son işlem Bağlı Olduğu kurum Özellikleri
Konak Atatürk Açık Olimpik Havuzu 2.500 1967 GHSİM Olimpik 8x50-Atlama K.
Bornova Prof. Dr. Sermed AKGÜN K.Y.Havuzu 2.000   Ege Üniversitesi Olimpik 8x50
Narlıdere Narlıdere Olimpik Açık Yüzme H. 0 2005 GHSİM Olimpik 8x50-Atlama K.
Buca  Buca Olimpik Havuzu 250 2013 Buca Belediyesi Y.Olimpik 6x25
Balçova 9 Eylül Kapalı Yüzme havuzu 200   9 Eylül Üniversitesi Y.Olimpik 6x25
Karşıyaka Karşıyaka K.Yüzme Havuzu 100 2017 Karşıyaka Belediyesi Y.Olimpik 6x25
Konak Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu   1971 GHSİM Y.Olimpik 6x25
Buca  Sosyal Yaşam K.Yüzme havuzu   2016 İzmir BŞB Y.Olimpik 6x25

At yarışı, buz hokeyi, kayak, atletizm, motor sporları tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Spor tesisi Kapasitesi Son işlem Bağlı olduğu kurum Özellikleri-Ligi
Buca Şirinyer Hipodromu 3.200 2015 Türkiye Jokey Kulübü 1756 m kum, 1572 m çim pist
Bornova  Buz Sporları Salonu 1.751 2010 İzmir BŞB Buz pateni-buz hokeyi
Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi  1000 kişi/h 1998 Türkiye Kayak Federasyonu 2 teleski (1200 m)-Telesiyej (1549 m)
Bornova 20 Mayıs Atletizm Tesisleri 3.000   Ege Üniversitesi IAAF standardında
Bornova Ülkü Park 1997 Motor sporları

Kaynak:[16][17][18]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Futbol ilk İzmir'de oynandı ama hiç sadece futbol olmadı!". Evrensel. Erişim tarihi: 2 Eylül 2017. 
  2. ^ "Ülkemizde Futbolun Doğuşu". TFF. 12 Aralık 2015. 5 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2017. 
  3. ^ a b c Talimciler, Ahmet. "Futbol/Spor Ekseninden İzmir" (PDF). apikam.org.tr. 21 Nisan 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2017. 
  4. ^ Süme, Mehmet; Özsoy, Selami. Osmanlı'dan Günümüze Türkiye'de Bisiklet Sporu, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 2010
  5. ^ "Türkiye'de Tenis". Fırat Üniversitesi. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
  6. ^ http://interfiresport.com/en/activity/xiii-chempionat-mira-sredi-muzhchin-i-iv-chempionat-mira-sredi-zhenshchin/
  7. ^ https://www.gercekgundem.com/16-ulkeden-gelen-itfaiyeciler-izmirde-yarisiyor-293905h.htm
  8. ^ a b http://www.tff.org
  9. ^ http://www.tbf.org.tr
  10. ^ http://www.fiba.basketball
  11. ^ http://www.tvf.org.tr
  12. ^ https://www.cev.eu
  13. ^ http://www.thf.org.tr
  14. ^ http://www.eurohandball.com
  15. ^ http://www.sutopu.org.tr
  16. ^ http://Izmir.gsb.gov.tr
  17. ^ http://www.izmirbsbspor.org/
  18. ^ http://sksdb.ege.edu.tr/1670/20_mayis_tesisleri.html