İnciraltı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İnciraltı
—  Mahalle  —
Inciraltı Kent Ormanı.jpg
İzmir
İzmir
Ülke Türkiye Türkiye
İl İzmir
İlçe Balçova
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2014)
 - Toplam 2,801
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0.232
İl plaka kodu 35
Posta kodu 35330
İnternet sitesi: www.balcova.bel.tr
İzmir ve körfezin İnciraltı tarafından gün doğumunda görünümü.
İnciraltı'nın güzel bir görüntüsü
İnciraltı'nda bulunan sandal görüntüleri
İnciraltı'nda bulunan Gemi Müzesi

İnciraltı, İzmir'in Balçova ilçesinde bulunan bir mahalle. Kuzeyinde Ege Denizi, batısında Bahçelerarası mahallesi, doğusunda Sahilevleri ve Narlıdere, güneyinde ise Balçova ilçe merkezi yer alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İnciraltı'nda daha önce İngiliz ve Rumların ikamet etmiş olduğu, bölgedeki inşa etmiş olup daha sonra göç ettikleri için bırakmış oldukları bahçelerdeki (Crowne Plaza arkası tuğla yapılı ev gibi) yapılardan ve seralardan anlaşılmaktadır.

Birinci Dünya Harbi’nde İtilaf Devletleri filosunun İzmir’i bombardımanı sırasında şehit düşen 3 askerimizin meftun olduğu ve mermer kaidesinin üzerinde II. Abdülhamit’in tuğrasının bulunduğu Yenikale Şehitliği İnciraltı ile Sahilevleri arasındaki bölgede bulunmaktadır.

Öncelerde bataklık ve ağaçlardan oluşan bir yerdi. İncir ağaçlarının bu bölgede çok olmasından dolayı günümüze ismi İnciraltı olarak gelmiştir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce yemyeşil ve neredeyse her türlü ağacın yetişebildiği, bukalemundan tutun da, avcı kuşlara kadar birçok doğal hayvanın habitatına sahip olan İnciraltı, yaklaşık 30 yıl önce Balçova Termal kuyularından yeraltı su kaynaklarına sızan sıcak termal suyun yörenin önemli bir gelir kaynağını teşkil eden turunçgil ağaçlarının kılcal damarlarını tıkaması ve ağaçların kurumasına sebep olması nedeniyle eski yeşillik halini kaybetmiştir. Bu durumda sulama suyunu maddi imkansızlıklar nedeniyle dışarıdan getiremeyen yöre insanına maddi olarak çok zararlar vermiştir. Ayrıca ilan edilen sit alanı yöre insanının lehine olabilecek yatırımlara engel teşkil etmektedir.

İnciraltı 1960'lı yıllarda denizi ve plajı ile meşhur bir olup birçok insan o yıllarda teknelerle halk plajına gelmekteydiler.

Ayrıca 2000'li yıllardan önce balık hali İnciraltı'nda kurulmaktaydı.

Çevre düzenlemesinde proje kapsamında yapılan bazı yapılar mevcuttur. Bunlar arasında Atatürk Öğrenci Yurdu, Crowne Plaza, Özdilek AVM, Balçova İlçe Emniyet Müdürlüğü ile beraber çok sayıda kafe ve eğlence yerleri vardır. Ayrıca proje öncesinden beri bölgede yaşayan ailelerin evleri vardır. Yeni ev yapımına izin verilmemektedir.

Özellikle hafta sonları çok kalabalık olan semtte dünyanın dört bir yanından insan görmek mümkündür. Bunda Crowne Plaza otelinin de önemi vardır. Otel deniz kenarında olup civarında Özdilek AVM, kafeler, restoranlar, Öğrenci Yurdu ve denizin içinde müze olarak kullanılan askeri bir gemi (TCG Ege) ile denizaltı (TCG Piri Reis) vardır. İnciraltı Deniz Müzesi olarak bilinir. İnciraltı semtinin en işlek bölgesi bu bölgedir.

Semtin güney kısmında seralık alanlar, prefabrik evler vardır. Üçkuyular Feribot İskelesi ile yol bağlantısı vardır. Bu yolla İzmir Çevreyolu şehir merkezine bağlanılır. Mahallenin dışında kalan güney kısmında çevreyolu ve ona paralel işlek bir cadde olan Mithatpaşa Caddesi vardır. İki cadde arasında ise Balpa AVM, Agora AVM, Palmiye AVM, Asmaçatı AVM, Koçtaş, Egepark ve Kipa AVM ile diğer kısımda Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi, Dokuz Eylül Hastanesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi vardır. Mithatpaşa Caddesi'nden semte bağlantı bir köprü ile yapılmaktadır. Semtin işlekliğinden dolayı trafik çok yoğundur. Trafiğin en yoğun olduğu zamanlar derbi maçlar ve semtte konserlerin olduğu zamanlardır.