Malgaç Baskını

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Malgaç Baskını
Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi

Şükrü Oğuz Alpkaya, Yörük Ali Efe ve efeleri (19 Haziran 1919).
Tarih16 Haziran 1919
Bölge
Sonuç Karakolun ve köprünün imha edilmesi. Cephane ve erzakların Kuvâ-yi Milliye kuvvetlerine geçmesi.
Taraflar
Yunanistan Krallığı Yunanistan Kuvâ-yi Milliye
Komutanlar ve liderler
Yunanistan Krallığı Yüzbaşı Yorgiyes Yörük Ali
Kıllıoğlu Hüseyin Efe
Güçler
Köprüde 20 asker[1]
Takviye kuvvetleri: 1 tabur[2]
60 kişi[1]
Kayıplar
20+ ölü[1] 1 yaralı[1]


Malgaç Baskını, Yörük Ali Efe ve arkadaşlarının 16 Haziran 1919 tarihinde Sultanhisar ile Atça arasındaki Malgaç deresinin üzerinden geçen, Osmanlı'nın ilk Demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolu üzerindeki Malgaç Demiryolu köprüsü yanındaki Yunan karakoluna yaptıkları baskındır.

Malgaç Köprüsü'nün doğusunda köprüyü korumakla görevli 20 kişilik üstün donanımlı ve Makineli tüfeklerle güçlendirilmiş Yunan müfrezesi, topyekûn imha edilmiş, makineli tüfeği ile bütün tüfekleri, askerî mühimmatı, cephanesi ve donanımı tümüyle ele geçirilmiştir. Yunan müfrezesinin yardımına gelen Yunan jandarmaları da geri püskürtüldü. Baskın sonrası demiryolu köprüleri ve rayları kullanılmaz hâle geldiğinden Yunanlar bir süre Aydın-Nazilli hattında sevkiyat yapamamışlardır.

Baskın sonunda köprü başında bulunan karakol tümüyle imha edilmiş, cephane ve erzaklar ele geçirilmiştir. Bu baskın Batı ve Güney Anadolu’da düzenli, bilinçli ve millî şuurla düşmana yapılan ilk baskın olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d MALGAÇ BASKINI’NIN YILDÖNÜMÜ KUTLANDI 23 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., gozumuzaydin.com
  2. ^ Sıtkı Aydınel: Güneybatı Anadolu'da Kuvâ-yı Milliye harekâtı, Vadi Yayınları, 2008, s. 156.