İçeriğe atla

Hamza Grupları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hamza Grupları amblemleri (En yukarı, soldan sağa; Hamza Grubu (Ankara), Mücâhid Grubu, Muharip Grubu, geriye kalanlar ise Felâh Grubu amblemleri)

Başlangıcında Hamza Grubu ismini alan ve TBMM’nin 23 Nisan 1920 tarihli kararıyla Erkân-ı Harbiye Umûmiye Riyaseti (Genelkurmay Başkanlığı)’na bağlanan oluşum, gizli direniş gruplarının tek merkezden yönetilmesi amacıyla kurulmuştur.

Ancak grubun ismi, grup mensuplarının gizli haberleşmede kullandığı şifrelerin düşmanın eline geçmesi ve Ankara’dan gönderilen kurye çantasının yolda kaybolması üzerine, 15 Aralık 1920 tarihinde Mücâhid olarak değiştirilmiş olup; İngiliz servisinin deşifre çabalarına karşı, 23 Şubat 1921 tarihinde Muharip ve 31 Ağustos 1921 tarihinde ise Felâh olarak değişmiştir.

Felâh Grubu döneminde, istihbarî faaliyetlerin yanı sıra propaganda çalışmalarına da ağırlık verilmiştir. Grubun çalışmaları, 4 Ekim 1923’e kadar devam etmiştir.[1]

Hamza Grubu (Ankara)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara tarafından kurdurulan bu grup, Zabitân Grubu’nun istihbari konularda kendileriyle rekabete girişmesiyle çalışmalarını azaltmış, daha sonra İstanbul olmak üzere Anadolu’nun farklı yerlerinde aynı isimle çalışmalarına devam etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türkler'de İstihbarat". Milli İstihbarat Teşkilatı. 16 Ağustos 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]