Tümen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Askerî birlikler
Birim Askerler Komutan
Tim 5 Çavuş/Onbaşı
Manga 8–13 Çavuş/Onbaşı
Takım 26–55 Astsubay/Asteğmen/Teğmen/Üsteğmen
Bölük 80–225 Üsteğmen/Yüzbaşı/Binbaşı
Tabur 300–1,300 Binbaşı/Yarbay
Alay 1,300-3,000 Albay
Tugay 3,000-5,000 Tuğgeneral/Tuğamiral
Tümen 10,000–15,000 Tümgeneral/Tümamiral
Kolordu 20,000–45,000 Korgeneral/Koramiral
Ordu 80,000–200,000 Orgeneral/Oramiral
Ordu grubu 400,000–1,000,000 Orgeneral/Oramiral/Mareşal/Büyük Amiral

Tümen, Tugaydan büyük, Kolordudan küçük olan taktik askerî birimdir. Ayrıca modern ordularda herhangi bir harekâtı kendi başına bağımsız olarak yapabilmek için gerekli tüm silahları ve hizmetleri bünyesinde barındıran en küçük askeri birliktir.[1] Savaş şartlarına ve ülkelere göre değişmekle beraber mevcudu genelde 10,000 ile 20,000 kişiden oluşur ve bir tümgeneral komutasındadır. Çeşitli harekât şekillerine göre tümenler temelde zırhlı tümenler ve piyade tümenleri olmak üzere iki biçimde teşkilatlandırılırlar. Piyade tümenleri ise personelin ve malzemenin sevk araçlarına göre motorize ve mekanize olarak yapılandırılırlar.[2]

Motorize Piyade Tümeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Motorize piyade, intikali motorlu taşıt araçlarıyla sağlanan piyade birlikleridir. "Bindirilmiş piyade" olarak da bilinir. K.K.leri kuruluşunda olması gereken standart bir Motorize Piyade Tümeninin teşkilat yapısı aşağıdaki gibidir.

Mekanize Piyade Tümeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekanize piyade, intikali zırhlı personel taşıyıcılar ve zırhlı muharebe araçlarıyla sağlanan piyade birlikleridir. K.K.leri kuruluşundaki olması gereken standart bir Mekanize Piyade Tümeninin teşkilat yapısı aşağıdaki gibidir.

Gelişim süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'nın ilk yılı olan 1914 yılı sonlarında, Batı Cephesi'nde, siper savaşında cepheler kilitlenmişti. Savaşın sonlarında tankların, piyade destek unsuru olarak kullanılması deneyimleri, bu konuda başarılı sonuçlar vermiş ve tankların cephelerin kilitlenmesini açacak bir anahtar olduğu görülmüştür.

Savaşı izleyen yıllarda bünyesinde bir tank tugayının da yer aldığı piyade tümenleri hızla yaygınlaşmıştır. II. Dünya Savaşı'nın deneyimleriyle ve Yıldırım savaşı doktrininin uygulamada gösterdiği olağanüstü başarıyla, motorize piyade tümenleri, tank unsuru içeren piyade tümenleri "mekanize piyade tümenleri" olarak yeniden teşkilatlandırılmış, tank unsuru içermeyen motorize piyade tümenleri ise sert zeminli yolların yaygın olduğu bölgelerde, uygun mevsimde kullanılan unsurlar olarak teşkilatlandırılmıştır.

Yine de mekanize piyade tümenlerindeki tank unsurları, II. Dünya Savaşı boyunca tankın, piyade destek unsuru olarak kullanılması işlevi görmüştür.

Zırhlı Tümen[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana muharebe aracı tanklar olarak düzenlenmiş tümenlerdir. K.K.leri kuruluşundaki olması gereken standart bir zırhlı tümeninin teşkilat yapısı aşağıdaki gibidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TÜMEN". 10 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2021. 
  2. ^ "Tümen". 6 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2021.