Tellidede muharebeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tellidede Muharebeleri
Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi
Tarih24-29 Haziran 1919
Bölge
Sonuç Türk kuvvetleri geri çekildi
Taraflar
Yunanistan Krallığı Yunanistan Kuvâ-yi Milliye
Komutanlar ve liderler
Selami Bey (Koçarlı Müfrezesi)
Güçler
800 asker[1] 200 milis[1]
Kayıplar
30+ ölü ve yaralı[1] 6 ölü ve birkaç yaralı[1]


Tellidede muharebeleri, Türk-Yunan Savaşı esnasında Aydın civarında yaşanan çarpışmalardır. Yunan kuvvetleri Aydın etrafında bulunan Türk kuvvetlerini uzaklaştırmak amacıyla, Tellidede sırtlarında bulunan Türk müfrezeye bir baskın tarzında taarruz düzenledi.

Bu taarruz ile 'Tellidede Muharebeleri' başladı. Taarruzu başlatan Yunan taburu, Tellidede Sırtları'ndan açılarak Ovaemir-Yeniköy-Kadıköy hattında bulunan Türk kuvvetlerine saldırdı. Özellikle sağ kanatta Karadurmuş Müfrezesinin savunduğu bölge ağır Makineli tüfek ateşi altında kalmıştır. Sol kanatta Çakırbeyli, Beydere gönülleleri ile Selami Bey'in Koçarlı Müfrezesi, merkez'de de Çineli Tahir Müfrezesi bulunuyordu. Toplam 200 kişiden oluşan bu kuvvetler, ağır Makineli tüfeklerle destekli 800 kişilik Yunan kuvveti karşısında, mermileri bitmiş ve arazinin savunmaya elverişsiz olduğundan fazla dayanamamış. Türk kuvvetleri Menderes Nehri'ne doğru güneye çekildiler.

Muharebe sonunda Yunan tarafı 30'dan fazla ölü ve yaralı vermiş. Türk kuvvetleri ise geri çekilme sırasında 6 ölü ve birkaç yaralı vermek zorunda kalmışlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d a.g.e. Oğuz Gülcan, 2007, sayfa 260.