İzmir Ticaret Odası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İzmir Ticaret Odası
Kuruluş1885
TürOdalar Birliği
MerkezAlsancak, İzmir
LiderMahmut Özgener
Resmî siteizto.org.tr

İzmir Ticaret Odası (kısaca İZTO), 1885 yılında İzmir'de yer alan ticari kurum ve kişilere ait ticari işlemlerin düzenlenmesinin yanında; kentin ekonomik ve sosyal hayatında fark yaratma, gelişme sağlamak amacıyla kurulmuştur.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir Ticaret Odası kurulduğu yıllarda İzmir'in üzüm, incir, afyon gibi önemli ihracat ürünleri üzerinde hile yapılmasını engelleme ve ıslahı çalışmalarında bulunmuştur. Kentin ticari etkinliklerinin artırılması amacıyla 1889 yılında Paris'te açılacak olan umumi sergiye yerel ve sanayi ürünleriyle katılım sağlamak isteyenlere yardımcı olmuştur.[2]

Kurtuluş Savaşı'nda İzmir'in kurtarılması sonrasında 13 Eylül tarihinde meydana gelen Büyük İzmir Yangını'nda Kordon'da bulunan oda binası ve odaya ait tüm kayıtlarda yanarak kül olmuştur. Bu yangından 2 ay sonra Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleriyle toplantı gerçekleştirilmiş, odanın tekrar görevlerine devam edebilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamışlardır.

Kurtuluş Savaşı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla beraber ülkenin iktisadi anlamda hayata geçireceği politikalara ilişkin İzmir'de yapılan İzmir İktisat Kongresi'nde aktif bir rol almıştır. Kongre sürecinde İzmir ve çevresine yapılacak yatırımların, İzmir ihracatının artırılmasına yönelik çalışmalarına ilişkin kararların alınmasını sağlamıştır.

İzmir'de fuarcılığı ve ticareti geliştirmek amacıyla 1927 yılında alınan kararla İzmir'in düşman işgalinden kurtuluş günü olan Dokuz Eylül'de bir sergi açılması kararı alınmış ve sergi "9 Eylül Sergisi" adıyla 4-25 Eylül 1927 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ulusal ve uluslararası katılımın yoğun olması ve serginin başarılı olması üzerine bir yıl sonra; 2. Sergi 4-20 Eylül 1928 tarihlerinde düzenlenmiş ve günümüze kadar devam eden İzmir Enternasyonal Fuarı'nın başlangıcını oluşturmuştur.

İZTO'nun yeni hizmet binası.

İzmir Ticaret Odası ülkelerarası ticaretin gelişmesi ve ikili ilişkilerin barış içerisinde devam etmesi amacıyla 1934 yılında Türk-Yunan Ticaret ofisini kurmuştur.

1951 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini'nin kurulmasına yönelik yasal düzenlemelerde aktif rol üstlenmiştir.

1971 yılında İzmir'de düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda uçakların rahatlıkla iniş-kalkış yapabilmesi amacıyla aktif olarak kullanılacak havalimanı yapılması amacıyla öncü girişimlerde bulunarak günümüzde de kullanımı devam eden Adnan Menderes Havalimanı'nın kurulmasını sağlamıştır.

İzmir'de başta eğitim olmak üzere kültür ve sanat alanlarında çalışmalar yapmak amacıyla 1988 yılında İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı kurulmuştur.[3] Eğitim alanındaki katkıların devamı amacıyla 2001 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ege Bölgesi'nin ve İzmir'in ilk vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur.

2003 yılında İzmir Ticaret Tarihi Müzesi kurulmuştur.

Odanın üye sayısının artması, üyelerinin faaliyetlerini, hizmetlerini geliştirmek amacıyla 13 Kasım 2017 tarihinden itibaren Kordon'da yer alan yeni hizmet binasında hizmet vermeye başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 29 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 29 Ocak 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]