Selahattin Selışık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Selahattin Selışık
1330-C.MU.4
Doğum16 Kasım 1894
Vodina, Selanik Vilayeti, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm13 Haziran 1968 (94 yaşında)
Ankara, Türkiye
Bağlılığı Osmanlı (1915-1920)
 Türkiye (1920-1959)
Hizmet yılları1915-1959
RütbesiOrgeneral
KomutasıGenelkurmay Personel Dairesi Başkanı, 18. Kolordu, 3. Ordu, Millî Savunma Yüksek Kurulu Genel Sekreteri
Çatışma/savaşlarıBalkan Savaşları
I. Dünya Savaşı
Türk Kurtuluş Savaşı
ÖdülleriKırmızı şeritli İstiklâl Madalyası
Ailesi
EşiBelkıs Hanım

Selahattin Selışık, (16 Kasım 1894, Vodina, Selanik, - 13 Haziran 1968, Ankara) Türk asker.

Harp Okulu son sınıf öğrencisi iken 1915 yılında Çanakkale Savaşları'na gönderildi. Anafartalar Muharebeleri'nde, Anafartalar Grubu Komutanı Miralay Mustafa Kemal'in maiyetinde görev yaptı. Çanakkale Savaşları'ndan sonra yeniden Harp Okulu'na gönderildi ve mezun oldu. Çanakkale Savaşı'ndaki başarılarından dolayı taltif edilerek İzmir'deki Kolordu'ya tayin edildi.

İzmir'de ünlü Avukat Kadızade İbrahim Bey'in kızı Belkıs Hanım ile evlendi.

İzmir işgal edilince önce İstanbul'a geçti. Eşi ile daha 3 aylık evli iken İstanbul'daki işgal kuvvetlerinden kurtulabilmek için çarşafa sarınıp kadın kılığında Anadolu'ya geçerek Mustafa Kemal Paşa'nın yanında Türk Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Türk Kurtuluş Savaşı'nın tüm cephelerinde savaştı. 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz sırasında Yunan birlikleriyle ilk teması kuran Türk kuvvetlerinde görev aldı.

9 Eylül 1922 tarihinde Mirliva Mürsel Bey komutasındaki 1. Süvari Tümeni'de, Üsteğmen rütbesiyle İzmir'e ilk giren subaylar arasında yer aldı. İzmir'e ilk giren dört müfrezenin birinin başında olarak Kordon'da kapısında yabancı bayrakların dalgalandığı postaneye Türk bayrağını çekti. Ulaştırmacı olduğu için İzmir'in geri alındığını telgrafla her yere duyurdu. İzmir'de hiç kalmadan birliği ile birlikte Çeşme Yarımadası'na doğru hareket etti. Urla ve Seferihisar'ı kurtaran birliklerde görev aldı. 15 Eylül günü Alaçatı'ya, 16 Eylül günü Çeşme Postanesi'ne Türk bayrağını çekerek telsizle bütün dünyaya Anadolu'nun tümüyle düşmandan geri alındığını bildirdi. Savaştan sonra Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edildi.

Harp Akademisi sınavını kazanarak kurmay oldu. Kurmay subay olarak Harp Akademisi Tabiye (Savaş Tekniği ve Stratejisi) öğretmenliği, Genelkurmay Personel Dairesi Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1946 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti ve Bandırma'da tümen komutanlığına atandı. 1947 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti.

1954 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 1954-1955 yılları arasında Millî Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı, ardından Kayseri ve Erzincan'da Kolordu Komutanı olarak görev yaptı. Her iki ilin belediye meclisleri tarafından kente verdiği hizmetlerden dolayı kendisine fahri hemşehrilik unvanı verildi.

Erzincan'da Kolordu Komutanı olarak görev yaptıktan sonra 1956 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti ve Millî Savunma Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği'ne atandı. Bu görevden yaş haddi nedeniyle 1959 yılında emekli oldu.

13 Haziran 1968 tarihinde Ankara'da öldü. Eski MİT Müsteşarlarından Ziya Selışık'ın abisidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Hükûmet görevi
Önce gelen:
Mehmet Enver Aka
Millî Savunma Yüksek Kurulu Genel Sekreteri
4 Eylül 1956 - 31 Ağustos 1959
Sonra gelen:
Vedat Garan
Önce gelen:
Hakkı Tunaboylu
Türk Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı
27 Aralık 1951 - 28 Ağustos 1953
Sonra gelen:
Yusuf Adil Egeli