İzmir Hava Yolları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İzmir Hava Yolları
IATA
4I
ICAO
IZM
Çağrı Kodu
IZM
Kuruluş 2005
Faaliyet sonlandırma {{{ceased}}}
Hubları Adnan Menderes Havalimanı
Diğer Hublar / İkinci Hub Adana Şakirpaşa Havalimanı, Esenboğa Uluslararası Havalimanı
Sık Uçuş Programı Pegasus Card
Havayolu İttifakı Pegasus Havayolları
Uçak Filosu 7
Uçuş Noktaları 24
Ortak Şirketler Pegasus Havayolları
Ticari İşletme Merkezi Türkiye İzmir, Türkiye
Önemli Kişi(ler) Ali Sabancı, Gürol Yüksel
Slogan Güzel İzmir'den IZair. En güzel Air.
Website: http://www.izair.com.tr

İzmir Hava Yolları İzmir, Türkiye merkezli bölgesel bir havayolu şirketidir. Türkiye ve Avrupa'ya uçuşlar düzenler. İzmir Hava Yolları'nın merkezi Adnan Menderes Havalimanı (ADB), İzmir'dir. Yurtiçi ve yurtdışı tüm tarifeli uçuşlarını Pegasus Havayolları işbirliği ile gerçekleştirir.

2009 Özel Tur Yarışmasını (deneme amaçlı) büyük sürprizle 125 puanla 8. sırada tamamlamış, 2010 özel tur yarışmasına direkt katılma hakkı elde etmiştir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Havayolu şirketi, Nisan 2005 tarihinde kuruldu ve 3 adet Airbus A319 ile Haziran 2006 tarihinde Pegasus Havayolları ile işbirliği yaparak yurtiçi uçuşlara başladı. Mayıs-Haziran 2007 yılında şirket hisselerinin %20 si ESAS Holding (Pegasus Havayollarının da sahibi) tarafından satın alınarak yönetim değişikliği yapıldı. Bu değişiklik ile Izmir Havayolları da Pegasus Havayolları gibi "low cost", yani düşük maliyetli havayolu taşıyıcısı olma prensibini benimsedi. ESAS Holding, şu an Izair hisselerinin tümüne sahiptir.

IZair filosu, 2009 yılı Mart ve Haziran aylarında katılan iki adet A320 uçağı ile birlikte 5'e ulaşmıştır.

Uçaklarından bir kısmı İzmir (ADB) merkezli, bir kısmı da dönüşümlü olarak Sabiha Gökçen (SAW) merkezli olarak uçurulmaktadır.

Şirketin uçaklarının C bakımlarına kadar olan bakımları, yapılan Bakım Destek Anlaşması ile dışarıdan satın alınmakta ve JAR 145 onaylı Pegasus Havayolları tarafından yapılmaktadır.

Izair'in uçaklarının gerçekleştirdiği operasyonların zamanında gerçekleşme oranı senelik ortalaması %90'ın üzerindedir. Uçakların teknik güvenilirlik oranı ise %99,7 ile ortalamanın çok üzerindedir.

İz Air logosu[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir'de yaz günlerinde gökyüzünün açık mavisi ile güneşinin turuncusu Izair logosunda birleşti. Bu renkler İzmir'in meşhur imbatında salınarak uçağın kuyruğundaki dizaynı oluşturdu. Mavi ile turuncunun birleştiği noktalarda ise Ege bölgesini süsleyen zeytin ağaçlarını anımsatan zeytin rengi ortaya çıktı. Ege'nin derin mavisi de uçağın alt gövdesini ve motorlarını renklendirdi. İzmir'i tanıyanlar uçağın kuyruğundaki dizaynı kordonun meşhur kaldırım taşlarına benzetebilirler.

Uçuş Noktaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filo[değiştir | kaynağı değiştir]

Izair Airbus A319

Pegasus Airlines tarafından işletilen IZair filosu Aralık 2012 verilerine göre aşağıdaki uçaklardan oluşmaktadır:[1]

IZair Filosu
Uçak Tipi Toplam Yolcu Sayısı Notlar
Boeing 737-800 2 189 Operatör Air Berlin Turkey
Boeing 737-800 1 186 Operatör Air Berlin Turkey
Toplam 3 375

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]