Celsus Kütüphanesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Celsus Kütüphanesi
Restorasyon sonrası Celsus Kütüphanesi
Harita
Ülke Türkiye
TürMillî kütüphane
Kuruluş135 (135)
KonumEfes, Selçuk, İzmir
Websiteephesus.us


Celsus Kütüphanesi, İzmir, Selçuk'a bağlı Efes'te bulunan bir kütüphane kalıntısı. İlk çağ uygarlıklarından olan İyonya döneminde[1] inşa edilen[2] kütüphane iki katlıdır. Zamanında 14.000 kadar kitaba ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir.[3]

Yapının kalıntıları üzerinde yapılan çalışmalar, ön cephenin iki katlı görünümüne karşın, yapının üç katlı olduğunu göstermektedir. El yazmaları rulolar halinde, galerilerden oluşan üst katlarda saklanmıştır. 3. yüzyılda bölgeyi etkileyen depremler sırasında okuma salonu yanmış, ancak daha sonra tamir edilmiştir. Ön yüzünün yine Orta Çağ'da yaşanan bir deprem sonucu yıkıldığı sanılmaktadır. Depremde ön cephesi haricinde diğer kısımları yıkıldığından uzunca bir süre sonradan yapılan bir çeşmenin görkemli arka duvarı olarak kullanılmıştır.

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Milli Eğitim Bakanlığı, 9. Sınıf Tarih Kitabı, İlkçağ Medeniyetler Tarihi, İyonyalılar, sayfa 82
  2. ^ Daniel Borden, Jerzy Elzanowski, Cornelia Lawrenz, Daniel Miller, Adele Smith, Joni Taylor, (Ed.) (2009). Başvuru Kitapları: Mimarlık. NTV Yayınları. ISBN 978-605-5813-17-7. 
  3. ^ Gerrard, Mike (2009). Katie Hallam (Ed.). The Traveller's Atlas: Europe (İngilizce). Londra: Barron's Educational Series. ss. 125. ISBN 0-7641-6176-8. Erişim tarihi: 28 Eylül 2010. Library of Celsus, which was finished in AD 135 and contained up to fourteen thousand scrolls. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]