Oltu Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Oltu Muharebesi
Kurtuluş Savaşı Doğu Cephesi
Tarih 25 Temmuz 1920 - 5 Eylül 1920
Bölge Oltu, Erzurum
Sonuç Türk zaferi
Taraflar
Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti Ermenistan Türkiye Türk Ulusal Hareketi
Komutanlar ve liderler
Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti Hovsepian
Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti Mazmanian
Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti Shahbudaghian
Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti Nesterovskii
Türkiye Kâzım Karabekir Paşa
Türkiye Halid Bey
Türkiye Ali Rıza Bey


Oltu Muharebesi, 25 Temmuz - 5 Eylül 1920 tarihlerinde Türk Ordusu ile Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti arasında yapılan savaştır. Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir komutasındaki Türk Ordusu'nun kesin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'na giren Osmanlı İmparatorluğu ve müttefikleri savaşı kaybetmişti. Rus İç Savaşı sırasında Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan, Rus İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan etti. Osmanlı İmparatorluğu için sınırları düzenleyen Sevr Barış Antlaşması imzalanmamıştı. 1878 yılında Oltu ilçesi 93 Harbi sonucu Rusya tarafından ilhak edilmişti. Rus İç Savaşı sırasında Gürcistan 26 Mayıs 1918 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. İki gün sonra 28 Mayıs 1918 tarihinde Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ilan edildi.

Birinci Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürcistan ve Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti onların batı eyaleti, Oltu ilçesi üzerinde kontrol sahibi olmada başarısız olunca, Bölgeyi ortaya çıkan yerel Müslüman savaş ağaları bölgeyi kontrol altına aldı.

İkinci Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel Türk boyları ve Ermeni sınır birlikleri'nin birbirleriyle çatışmasının bir sonucu olarak yerel Ermeni komutanı Oltu ilçesine cezalandırma seferi başlattı. 16 Haziran 1920'de Ermeni kuvvetleri ve Oltu ilçesini işgal etti. Bu toprakların işgal edilmesi Sevr Antlaşması'ndaki Ermeni topraklarını değiştirmedi hatta Woodrow Wilson'un çizdiği Doğu Anadolu'daki Ermeni haritasından bile daha az toprak verildi.

Buna karşılık, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir 3 Eylül'de Oltu'ya dört Türk taburu yolladı ve Ermenileri geri püskürttü. Karabekir sonra 20 Eylül'de Ermeni Birlikleri'ni takip ederek Ermenistan'ın Gümrü kentine kadar ilerledi.