Andry Rajoelina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Andry Nirina Rajoelina (d. 30 Mayıs 1974), Madagaskar Yüksek Geçici İdaresi Başkanıydı. Bir siyasi kriz sırasında 21 Mart 2009 tarihinde cumhurbaşkanı oldu. 2013 yılında düzenlenen uluslararası genel seçimlerin ardından 25 Ocak 2014 tarihinde istifa etti.

2009 yılında Halkın protestoları sonucu Devlet Başkanı Marc Ravalomanana istifaya zorlandı. Rajoelina Madagaskar parlamentosu yüksek mahkemesi yargıçlarını değiştirdi ve 21 Mart 2009 tarihinde Yüksek Geçici İdaresi Başkanı olarak görevi için yemin etti. Rajoelina Aralık 2007 - Şubat 2009 tarihlerinde de Madagaskar'ın başkenti Antananarivo Belediye Başkanlığı yaptı.

Rajoelina, Afrika hükümetlerinin en genç devlet başkanı ve Karadağ başbakanı Igor Lukšić'den sadece iki yaş büyük olarak dünyanın en genç ikinci devlet başkanıdır. 17-18 Kasım 2010 tarihinde başarısız bir askeri darbe girişimi oldu ve bunun için meydan okudu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rajoelina'nın kişisel serveti karısının ailesinin zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Bir albayın oğlu olan Rajoelina, lise öğrenimini terk etmiş, Antananarivo'nun etrafında çeşitli kulüp ve barlarda bir disk jokey olarak çalışmaktaydı. Yakın zamanda kendi radyo istasyonu olan Viva Radyo ile başarılı bir reklam şirketi kurduktan sonra önem kazanmıştır.

Siyasi görevi
Önce gelen
Patrick Ramiaramanana
Antananarivo Belediye Başkanı
2007–2009
Sonra gelen
Michele Ratsivalaka
Önce gelen
Marc Ravalomanana
cumhurbaşkanı olarak
Madagaskar Yüksek Geçici İdaresi Başkanı
2009–2014
Sonra gelen
Hery Rajaonarimampianina
Madagaskar Cumhurbaşkanı olarak