Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 31. Hafta 2010

Coat of arms de-be char-wilm.png
Charlottenburg-Wilmersdorf, (okunuşu Şarlottenburg-Vilmersdorf ), Berlin'in dördüncü ilçesidir (Almanca Bezirk). 2001'de eski ilçeler Charlottenburg ve Wilmersdorf'un birleşmesi sonucu oluşan ilçenin yedi mahallesi bulunmaktadır. Charlottenburg-Wilmersdorf Berlin Duvarı yıkılmadan önce Batı Berlin'in merkeziydi ve bu yüzden City-West olarak da adlandırılır. Nüfusunun yaklaşık %19'u yabancı vatandaştır, bunların başında Türkler gelir. İlçe ekonomisi ticaret ve hizmet sektörüne dayalıdır. Önemli fuarlar bu ilçedeki Internationales Congress Centrum Berlin'de gerçekleştirilir. Batı Berlin'in merkezi olarak görülmesi, Charlottenburg ve Wilmersdorf için büyük bir turist akımı sağlamaktadır. Kurfürstendamm (Kudamm), Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis kilisesi, Berliner Funkturm ve Charlottenburg Sarayı ilgi odakları arasında sayılabilir. Devamı...


Seçkin portal

Portal:TarihTarih
Tarih

Seçkin resim: 2010-05-08

Nazi Almanyası'nın teslimiyeti
OKW Başkanı Generalfeldmarschall Wilhelm Keitel Almanya'nın kayıtsız şartsız teslim olduğu anlaşmayı imzalarken (Karlshorst, Lichtenberg, Berlin, 8 Mayıs 1945, Moskova Zaman Dilimi'ne göre 9 Mayıs 1945).

Üreten: Lt. Moore (US Army)


Seçkin Liste: Suriye'nin valilikleri

Suriye'nin Valilikleri ve il sınırları
██ Hasiçi ██ Deyrizor ██ Rakka ██ Halep ██ İdlip ██ Lazkiye ██ Tartus ██ Hama ██ Humus ██ Rif Şam ██ Süveyde ██ Dera ██ Kuneytire

Suriye idari olarak on dört valiliğe bölünmüştür. En yüksek idari birim, Suriye'de valilik (Arapça: محافظة yani muhafaza) olarak adlandırılır. On dört valilik, il (Arapça: منطقة yani mıntıka) olarak adlandırılan altmış küçük birime, iller de, ilçe (Arapça: ناحية yani nawahi) diye adlandırılan 206 siyasi parçaya bölünmüştür. İlçeler, en küçük idari birim olan köyleri içinde barındırır.

Valilikler, İçişleri Bakanlığı tarafından önerilen ve Bakanlar Kurulu'nun onayından sonra Devlet Başkanı tarafından atanan valiler tarafından yönetilir. Vali, valiklerde idari işler, sağlık, sosyal hizmetler, eğitim, turizm, bayındırlık hizmetleri, ulaştırma, ziraat, sanayi, sivil savunma, kanunların uygulanması ve toplumsal düzenin sağlanmasından sorumludur. Vali, üyelerinin dörtte üçü dört yıllığına halk tarafından seçilen, geri kalanı İçişleri Bakanı ve Vali tarafından atanan Valilik Meclisi ile birlikte çalışır. Buna ek olarak, Suriye Hükümeti'nin meclisin seçilmiş üyeleri arasından atadığı altı ile on kişi çeşitli görevlerde yürütmeden sorumludur.

İl ve ilçeler, valinin atadığı ve İçişleri Bakanı'nın onayladığı yetkililer tarafından yönetilir. Bu yetkililer, seçilmiş İl Meclisleri ile birlikte çalışarak yerel gereksinimlere karşılık verir ve Merkezî Hükümet ile köy ağaları, aşiret liderleri gibi geleneksel ve yöresel liderler arasında bağlantıyı sağlar.

Tablo Gösterimi

Suriye'nin valiliklerinin toplam nüfusu, nüfus yoğunluğu, il sayısı, bir manzarası, Suriyede'ki konumu ve illerinin gösterimleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

Valilik adı Yüzölçümü
(km²)
Toplam nüfusu
(2010)
Nüfus yoğunluğu
(nüfus/km²)
İl sayısı Bir manzara Suriye'deki konumu İllerinin gösterimi
Dera
(مُحافظة درعا)
3.730 992.000 265,95 3 Syria bosra theater.jpg Dara-map.png Dera.png
Deyrizor
(مُحافظة دير الزور)
33.060 1.200.500 36,31 3 Bridge of Deir ez-Zor, over Euphrates river, in Syria.JPG Dayr-az-Zawr-map.png Deir ez-Zor Governorate with Districts.png
Halep
(مُحافظة حلب)
18.500 3.234.564 174,84 10 Aleppo nights k.jpg SyriaAleppo.PNG Aleppo Governorate with Districts.png
Hama
(مُحافظة حماه)
8.883 2.125.856 240,20 5 Hama, Syria.jpg Hama-map.png Hama Governorate1 with Districts.png

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 172 / T 1.736 / T 131 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T FL? / T FP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!