Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 12. Hafta 2010

Thierry Henry 2008.jpg
Thierry Henry, Fransız bir futbolcudur. Hızı, gol başarıları ve asist yetenekleri ile isim yapmış olan oyuncu Fransa Milli Futbol Takımı ve FC Barcelona'da forvet olarak oynamaktadır. Henry, gençlik yıllarında, yerel takımında oynadığı ve büyük umut vadeden bir futbolcu olduğunu gösterdiği, Paris'in varoş semtlerinden olan Les Ulis, Essonne'da doğdu ve yetişti. AS Monaco tarafından yetenekleri fark edilen Henry'yle hemen sözleşme imzalandı ve Henry profesyonel anlamda sahalara ilk olarak 1994'te adım attı. Sergilediği güzel grafik onu İtalyan şampiyonu Juventus'a transfer olmadan önce Fransa Millî Futbol Takımı'na kadar yükseltti. Arsenal'a 10.5 milyon sterline transfer olmadan önce kanatta sergilediği performansla düş kırıklığı yaratan bir sezon geçirdi. Henry Arsenal'dayken hemen hemen her sezon Arsenal’ın en golcü oyuncusu olmayı başardı ve takımını 2006 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'ne sırtladı. Ekim 2007'de, Michel Platini'nin Fransa'nın en golcü oyuncusu olma rekorunu elinden aldı. Kendi deneyimlerinden ötürü Henry, futbolda ırkçılıkla mücadele eden bir birey konumundadır. Oyun stili ve kişiliği nedeniyle çoğu gözlemci tarafından dünyanın en değerli oyuncularından biri sayılır. Devamı...

Seçkin portal

Portal:İslamİslam
İslam

Seçkin resim: 2009-12-25

EllaFitzgeraldvv.jpg
Ella Fitzgerald (25 Aralık 1917 - 15 Haziran 1996), Amerikalı caz şarkıcısı.

Carl Van Vechten (1940)


Seçkin Liste: Nobel Edebiyat Ödülü sahipleri listesi

Horace Engdahl tarafından, 2008 Nobel Edebiyat Ödülü sahibinin Jean-Marie Gustave Le Clézio olduğu bildirilirken.

Nobel Edebiyat Ödülü sahipleri (İsveççe: Nobelpriset i litteratur) edebiyat alanında seçkin katkılarda bulunmuş yazarlardan seçilerek, her yıl İsveç Akademisi tarafından takdim edilir. Nobel'in vasiyetinde belirttiği gibi, Edebiyat Ödülü sahibine İsveç Akademisi'nin seçtiği beş üyelik komite tarafından kara verilir ve ödül Nobel Vakfı tarafından karşılanır. Nobel Edebiyat Ödülü ilk kez 1901 yılında verilmiş, bu ödülü Fransa'dan Sully Prudhomme kazanmıştır. Her ödül sahibi, bir madalya, bir diploma ve miktarı yıllara göre değişen nakit para ile ödüllendirilir.

2008 yılına geldiğimizde Nobel Edebiyat Ödülü 102 defa verilmiş ve toplamda 106 kişi bu ödülü kazanmıştır. 1958 yılında Rusya-doğumlu Boris Pasternak bu ödüle layık görülmüş, ancak Sovyetler Birliği hükümetinin baskısı altında bu ödülü reddetmek zorunda kalmıştır. 1964 yılında Jean-Paul Sartre, geçmişte tüm resmî ödülleri reddettiği gibi, bu ödülü de reddetmiştir. Bugüne kadar on iki kadın Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır ki, Nobel Barış Ödülü ile birlikte, diğer tüm Nobel dallarından daha fazladır. Nobel Edebiyat Ödülü'nün verildiği tüm bu yıllar boyunca sadece dört defa, ödül iki kişiye verilmiştir (1904, 1917, 1966, 1974). Ayrıca yedi defa Nobel Edebiyat Ödülü verilmemiştir (1914, 1918, 1935, 19401943).

Yıl İsim Ülke Gerekçe
1901 Sully-Prudhomme.jpg Sully Prudhomme Fransa Fransa "Çok nadir bulunan zeka ve duygusallığın kaliteli kombinasyonu, artistik mükemmelliği ve yüksek idealizmin kanıtları bulunan kendine has şiirsel kompozisyonu nedeniyle"
1902 T-mommsen-2.jpg Theodor Mommsen Alman İmparatorluğu Alman İmparatorluğu "Sanatsal tarih yazarlığında yaşayan en büyük usta, özellikle A history of Rome adındaki muazzam çalışması özel olarak referans gösterilmiştir"
1903 Bjørnstjerne Martinus Bjørnson.jpg Bjørnstjerne Bjørnson Norveç Norveç "Fikirlerinin tazeliği ve ruhunun nadir bulunan saflığı nedeniyle her daim seçkin olan şiir yazma sanatındaki asil, ihtişamlı ve esnek yazım nedeniyle"

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 176 / T 1.751 / T 131 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T FL? / T FP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!