Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 41. Hafta 2010

Bob Star - M45 Carranza Field (by).jpg
Yıldız, uzayda kendi yerçekimiyle bir arada duran, çok yoğun ve sıcak bir bölge içinde füzyon yapabilecek kadar yüksek bir kütleye sahip olan, kompakt bir plazma cismidir. Atom çekirdeklerinin füzyonu sonucu açığa çıkan enerji, yıldızın dış katmanlarından ışımayla yayılır. Gökbilimciler bir yıldızın özelliklerinin çoğunu onun spektrumu ve parlaklığını gözlemleyerek belirleyebilirler. Yıldızlar, toplam kütleleri, kimyasal bileşimleri ve yaşları bakımından farklılık gösterebilir. Bir yıldızın toplam kütlesi onun evriminin ve sonlanmasının belirleyicisidir. Bir yıldızın evrimsel tarihinin sonucu olan diğer özellikleri, onun çapı, devinimi, hareketi ve sıcaklığıdır. Yıldızların sıcaklığının parlaklığına göre grafikleyen Hertzsprung-Russell diyagramından yararlanılarak bir yıldızın şu anki yaşı ve gelişimsel durumu anlaşılabilir. İkili ve çoklu yıldız sistemleri, birbirine yerçekimsel olarak bağlı olan, iki veya daha çok yıldızdan oluşurlar, bunlar genelde birbiri etrafında kararlı yörüngelerle döner. İki yıldızı birbirine yeterince yakın olunca aralarındaki kütleçekimsel etkileşim onların evrimine önemli derecede etki edebilir. Devamı...

Seçkin portal

Portal:İslamİslam
İslam

Seçkin resim: 2010-06-07

Kızıl başlı ağaçkakan
Ağaçkakangiller familyasının Melanerpes cinsinde yer alan Kızıl başlı ağaçkakan (Melanerpes erythrocephalus)

Mdf


Seçkin Liste: Türkiye kuşlar listesi

Toy (Otis tarda), 260 cm kanat gerilimi olan Toy, Türkiyenin en büyük kuşudur. 18 kiloya kadar varan ağırlığı ile dünyanın uçabilen en ağır kuşlarından birisidir.

Türkiye'nin Kuşları: Türkiye faunasına ait kuşlar.

Türkiye'nin farklı iklimli bölgeleri birçok farklı kuş türünün yaşaması için elverişlidir. Yaklaşık 465 kuş türü Türkiye sınırları içinde gözlemlenebilmektedir. Bunlardan yaklaşık dörtte biri Türkiye'de yumurtlamayan ve sadece kış aylarında gelen göçmen kuşlardır. Aralarından 11 tür IUCN kırmızı listesinde yer alır ve 3 tür insan yardımı ile Türkiye'de yayılmıştır (Yabancı türler (Neozoon)). Türkiye'de en çok kuş türünün bir arada bulunduğu ve kuşlar için en önemli sayılan bölgeler şunlardır:

  • (T) Nesli tükenmek üzere olan 52 türü gösterir.
  • (Y) İnsanlarca getirilmiş 3 yabancı türü gösterir.
  • (N) Türkiye'deki nesli tükenmiş 3 türü gösterir.
  • (G) Göç yollarını şaşırıp Türkiye'ye gelen 25 türü gösterir.

Ötücü kuşlar (Passeriformes)

Saka kuşu (Carduelis carduelis)
Ev kiraz kuşu (Emberiza sahari)

İspinozgiller (Fringillidae) (21 tür)

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 165 / T 1.732 / T 131 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T FL? / T FP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!