Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 10. Hafta 2011

Taşpınar Genel Görünüm.jpg
Taşpınar, Kıbrıs, veya eski adı Angolem; (Yunanca: Αγγολεμι, Angolemi), de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Bölgesi'ne, de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Güzelyurt İlçesi'ne bağlı olan bir köydür. 212 nüfuslu olan köyde ikamet edenlerin sayısı 1996-2006 aralığında düşmüş olup, köyde yaşayanların yaklaşık %30'u Türkiye vatandaşıdır. Köyün yüz ölçümü 6.727 km2 (6727 dönüm)'dir. Köy, Lüzinyanlar tarafından kuruldu. Eski adı olan Angolem 'in kökenine ilişkin en yaygın iddia Fransa'daki Angoulême kasabasından geldiği yönündedir. 1489 yılında Venedik hakimiyetine geçen köy, 1570 yılında Osmanlıların eline geçti. Sakinlerinin kısmen terk ettiği köye, 1570'lerden başlanarak Yörükler yerleştirildi. 1878 yılında Birleşik Krallık hakimiyetine girdi. 1960'ta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilanından sonra etnik çatışmalar başladı. Kıbrıs Harekâtı kapsamında, 16 Ağustos civarında köy çevresi Türk hakimiyetine geçse de Türk ordusunun köye girmesi daha sonra gerçekleşti. 2008'den beri Lefke Belediyesi'ne bağlı köy statüsünü devam ettirmektedir. Köy ekonomisi; tarım, hayvancılık ve suculuğa dayanır. Daha çok kavun, karpuz ve sebzeleriyle tanınmaktadır. (Devamı...)

Seçkin portal

Portal:TarihTarih
Tarih

Seçkin resim: 2010-08-05

Buhori
Semerkand'da Yahudiler. Bugünkü Özbekistan'da Aşkenazi ve Buhori (Buhara Yahudileri) olmak üzere iki Yahudi topluluğu mevcuttu. Bu resimde Buhara Yahudisi olan hocasından ders alan çocukların bazıları Aşkenazi olabilir. (Buhara Emirliği, Rusya İmparatorluğu, 1909 - 1915).


Seçkin Liste: UEFA Kupası ve Avrupa Ligi şampiyonları listesi

UEFA Kupası ya da şimdiki ismiyle UEFA Avrupa Ligi, 1972'de kurulan bir futbol turnuvasıdır. UEFA Şampiyonlar Ligi'nden sonra, Avrupa'daki futbol kulüpleri için en önemli ikinci futbol turnuvası olarak kabul edilmektedir. Kulüpler, kendi liglerinde ve kupa turnuvalarında gösterdikleri performanslarına göre UEFA Kupası'na katılmaya hak kazanmaktadırlar. Turnuvanın ilk 25 yılında final, her katılanın stadyumunda oynanmak üzere iki ayaklı (iki maçlı) idi.

Juventus, Internazionale ve Liverpool, turnuvanın başladığı tarihten itibaren her biri turnuvayı üç defa kazanarak, en çok şampiyon olan takım oldular. Real Madrid ve Sevilla, art arda turnuvayı şampiyonlukla bitiren tek takım oldu. Real Madrid, 1985 ve 1986 yıllarında şampiyon olur iken, Sevilla ise 2006 ve 2007'de art arda turnuvada şampiyonluk elde etti. En çok kazanan ülke ise, dokuz şampiyonluk ile İtalya oldu. Borussia Mönchengladbach, Borussia Dortmund, Marsilya ve RCD Espanyol takımları, her biri finalde iki defa kaybederek turnuva tarihinde, finalde en çok kaybeden takım oldular.

İki maçlı finaller

Yıl Ülke Ev sahibi Skor Konuk takım Ülke Saha Yer
1972  İngiltere Wolverhampton Wanderers 1–2 Tottenham Hotspur  İngiltere Molineux Stadyumu Wolverhampton, İngiltere
 İngiltere Tottenham Hotspur 1–1 Wolverhampton Wanderers  İngiltere White Hart Lane Londra, İngiltere
Tottenham Hotspur toplamda 3–2 kazandı.
1973  İngiltere Liverpool 3–0 Borussia Mönchengladbach  Batı Almanya Anfield Liverpool, İngiltere
 Batı Almanya Borussia Mönchengladbach 2–0 Liverpool  İngiltere Bökelbergstadion Mönchengladbach, Batı Almanya
Liverpool, toplamda 3–2 kazandı

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 163 / T 1.731 / T 130 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T FL? / T FP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!