Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 24. Hafta 2008

CheHigh.jpg
Ernesto Che Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928 - 9 Ekim 1967), Arjantin doğumlu doktor, Marksist politikacı ve dönemin Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillalarının lideri.

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı. Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz sonucu öldürüldüğüne tanıklık etmişlerdir.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir. Devamı...

Seçkin portal

Portal:TarihTarih
Tarih

Seçkin resim: 2008-06-10

Machu Picchu
Machu Picchu'daki İnka harabelerinde gün batımı. Arka planda Huayna Picchu görülüyor.

Üreten:Allard Schmidt


Seçkin Liste: Afrika ülkeleri listesi

Afrika'nın dünyadaki konumunu ve ülkelerinin sınırlarını gösteren bir harita.

Afrika, hem yüzölçümü hem de nüfus bakımından Asya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır. Yaklaşık 30.065.000 km2'lik alanı ile dünya topraklarının %20,4'ünü kapsamaktadır. 2009 tahminî verilerine göre 1.000.050.000 kişi yani Dünya nüfusunun %14,7'sini barındırmaktadır.

Afrika kıtası, kuzeyde Akdeniz, kuzeydoğuda Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz, doğu ve güneydoğuda Hint Okyanusu ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrilidir.

Bu sayfa Afrika'nın coğrafî kapsamına giren ülkeleri, onların bayrakları, başkentleri, para birimleri, resmî dilleri, yüzölçümleri, nüfusları ve coğrafî konumunu gösteren haritaları ile listelemektedir. Bu liste Birleşmiş Milletler (BM) üye devletleri ve diğer topraklar (BM tarafından tanınmayan devletler ve bağımlı topraklar) olarak bölünmektedir.

Birleşmiş Milletler üyeleri

Ülke ismi Bayrak Resmî dil(ler)indeki tam isim(ler) Başkent Para birimi Alan (km2) Nüfus Harita
Angola
(Angola Cumhuriyeti)
Flag of Angola.svg
Portekizce: República de Angola Luanda Kwanza 1.246.700 12.799.293 Angola
Benin
(Benin Cumhuriyeti)
Flag of Benin.svg
Fransızca: République du Bénin Porto-Novo CFA frangı 112.622 8.791.832 Benin
Botsvana
(Botsvana Cumhuriyeti)
Flag of Botswana.svg
İngilizce: Republic of Botswana
Tswana dili: Lefatshe la Botswana
Gaborone Botsvana pulası 581.730 1.990.876 Botsvana
Burkina Faso
Flag of Burkina Faso.svg
Fransızca: Burkina Faso Ouagadougou CFA frangı 274.200 15.746.232 Burkina Faso
Burundi
(Burundi Cumhuriyeti)
Flag of Burundi.svg
Fransızca: République du Burundi
Kirundi: Republika y'u Burundi
Bujumbura Burundi frangı 27.830 8.988.091 Burundi

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 166 / T 1.733 / T 131 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T FL? / T FP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!