Parasetamol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Parasetamol
N-Acetyl-p-aminophenol.svg
Paracetamol-from-xtal-3D-balls.png
Sistematik (IUPAC) adı
N-(4-hidroksifenil)asetamid
Kimlik belirteçleri
CAS numarası 103-90-2
ATC kodu N02BE01
PubChem 1983
DrugBank APRD00252
Kimyasal özellikler
Kimyasal formül C8H9NO2
Moleküler ağırlık 151,17 g/mol
Fiziksel özellikler
Yoğunluk 1.263 g/cm3 g/cm3
Çözünürlük(suda) 14 mg/ml suda mg/mL (20 °C)
Farmakokinetik özellikler
Biyoyararlanım %100
Proteine bağlanma %25
Metabolizma Karaciğer %90-95
Yarılanma ömrü 4 saat
Atılma İdrarla
Tedavi bilgileri
Gebelik kategorisi ABD - C
Avustralya - A
Uygulama yolu Oral, rektal, intravenöz

Parasetamol (asetaminofen), ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir.[1] Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde hızla emilir.[1] İlaç alındıktan 30-60 dakika sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Plazma yarı ömrü 1-4 saattir. İdrarla, parasetamol’ün %1-3’ü değişmemiş olarak atılır. %80’i ise biyolojik olarak glukuronid veya sülfat bileşikleri olarak atılır. Analjezik etkisi yeni nesil analjeziklere göre hafif kalmış olsa da gastrointestinal sistemde yan etkisinin hemen hemen olmaması, güvenilirliği ve de gebelerde kullanılabilmesi parasetamolun her zaman ön planda kalmasını ve klasik bir analjezik olmasını sağlar.

Molekül DSÖ'nün Temel İlaçlar Listesi'nde yer almaktadır.

Endikasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Baş ağrısı, migren, âdet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlara bağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir. Bunun yanında yüksek ateş durumunda ateş düşürücü olarak kullanılır. Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak da kullanılır.

Kontrendikasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

İleri derecede böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalarda kullanılmamalıdır. Parasetamole aşırı duyarlılığı olanlarda ve daha önce Anemisi olanlarda kullanılması sakıncalıdır. Parasetemol kedilerde toksik özelliğe sahip olduğundan kullanılmamalıdır.

Marka isimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Parasetamol, dünya çapında birçok farklı marka adı altında satılmaktadır. Yaygın marka adları arasında Tylenol, Excedrin, Calpol ve Panadol bulunur.

Uyarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Günlük alınabilecek maximum doz 4 gramdır. Aktif alkolizm, viral hepatit, karaciğer hastalığı ve ağır böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Kronik alkoliklerde terapötik dozları takiben hepatotoksisite ve karaciğer yetmezliği gelişir. Kronik alkol bağımlılarında güvenli doz saptanamadığından, günde 2 gram veya daha düşük dozlar önerilir. Alışılmış terapötik dozlarda kısa süreli olmak şartıyla gebeliğin tüm dönemlerinde kullanılabilir. Yüksek dozlarda devamlı kullanımı annede anemiye, yeni doğan bebekte ise ölümcül böbrek hastalığına neden olabilir; ama bunun dışında gebelerde güvenle kullanılabilir.

Yan etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Deride püriritik makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi ve bazı gastrointestinal belirtiler gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbitüratlar ve diğer antikonvülzanlar, kloramfenikol, desipramin, doksorubisin, mide boşalma süresini etkileyen ilaçlar ve uzun süreli tedavilerde antikoagülan ilaçlarla etkileşme olasılığı vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Bynum, W. F. (2008). History of medicine : a very short introduction. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0199215430.