İçeriğe atla

Plasebo etkisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Plasebolar tipik olarak şeker hapları gibi etkisiz tabletlerdir.

Plasebo etkisi, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir. Latince kökenli bir kelime olup hoşnut etmek anlamına gelir.[1] İlaç, vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir. Bunun yanında cerrahi girişimlerle bile placebo etkisi sağlanabilir.[2]

Aslında plasebonun fiziksel anlamda tedaviye yönelik bir gücü yoktur. Sahip olduğu tedavi gücünü tamamen hastanın verilen ilacın işe yarayacak ilaç olduğunu düşünmesinden alır. Plasebo, tıbbın bilimsel olarak açıklayamadığı bir şekilde insanların istemeleri halinde kendi kendilerini iyileştirme gücüne yöneliktir. Tıbbi olarak kurtulma ihtimali zayıf görülen birçok hasta, ölmekten bu güç sayesinde kurtulmuş, tıbbın çözüm bulamadığı kanserin tedavisinde çoğunlukla yüksek moral ve iyileşme azmi etkili olmuştur. Plasebo, gayriresmî yazışma dilinde ve halk arasında faydalı tıbbi içeriğinin bulunmadığını ifade etmek için bazen "şeker hapı" olarak da adlandırılır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "plasebo". Nişanyan Sözlük. 9 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2020. 
  2. ^ "Göka, Erol. "Plasebo Kavramı Ve Plasebo Etkisi." Türk Psikiyatri Dergisi, vol. 13, no. 1, 2002, pp. 58–64" (PDF). 15 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 17 Kasım 2020. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]