İçeriğe atla

Aşırı doz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşırı dozda tıbbi madde kullanımı
Diğer adlarAşırı Doz, Hotshot, Tıbbi Zehirlenme
UzmanlıkToksikoloji
Belirtilerİlaca ve kullanılan miktara bağlıdır
KomplikasyonBeyin ölümü, koma, Nörolojik bozukluk, kalp yetmezliği, intihar
NedenleriBağımlılık, depresyon, anksiyete, intihar düşüncesi, ağrı
Risk faktörüTravma, fiziksel istismar, cinsel istismar, çocuk istismarı, zorbalık

Aşırı doz bir ilacın veya başka bir maddenin önerilenden daha büyük miktarlarda tüketilmesi veya uygulanmasıdır. Aşırı doz toksik bir duruma veya ölüme neden olabilir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

"Aşırı doz" kelimesi, ilaç için yaygın bir güvenli dozaj ve kullanım olduğunu ima eder; bu nedenle, terim genellikle sadece ilaçlara uygulanır, zehir'lere değil Birçok zehir de yeterince düşük bir dozajda zararsız olsa da. Aşırı doz uyuşturucu bazen intihar etmek için bir araç olarak kullanılır, ilacın kasıtlı veya kasıtsız kötüye kullanılmasının bir sonucu olarak. Aşırı dozda alınmaya yol açan kasıtlı yanlış kullanım, öfori üretmek için reçeteli veya reçetesiz ilaçları aşırı miktarlarda kullanmayı içerebilir.

Yasadışı ilaçların kullanımı, büyük miktarlarda veya bir süre uyuşturucudan uzak durmadan sonra da aşırı dozu neden olabilir. İntravenöz enjekte eden kokain kullanıcıları, zevkli bir uyuşturucu hissi ile aşırı doz arasındaki fark küçük olduğu için yanlışlıkla kolayca aşırı doz alabilir. İstem dışı yanlış kullanım, ürün etiketlerinin okunamamasından veya anlaşılmamasından kaynaklanan dozaj hatalarını içerebilir. Kazara aşırı dozlar da aşırı reçete, bir ilacın aktif maddesinin tanınmaması veya çocuklar tarafından farkında olmadan yutulması sonucu olabilir. Küçük çocuklarda yaygın bir kasıtsız aşırı doz, demir içeren çoklu vitaminleri içerir.