İntravenöz tedavi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Serum askısındaki, katetere bağlı IV torbaları.

İntravenöz tedavi ya da IV tedavi sıvı maddenin doğrudan damar yoluyla verildiği tedavidir. Aralıklı ya da devamlı olabilir, devamlı olanına intravenöz drip denilir. İntravenöz sözcüğü damar içi anlamına gelir, ancak genellikle IV tedaviyi anlatmak için kullanılır.

Diğer ilaç verme yolları ile karşılaştırıldığında intavenöz yol, sıvıların ve ilaçların vücut boyunca iletiminin en hızlı yoludur. Bazı medikasyonlar zehirli iğne ile idam ve kan naklinde olduğu gibi bazı medikasyonlar da sadece intravenöz yolla verilebilir.

2-5 ml kadar ilacın kas içine (intramüskuler) verilmesidir. Kas SC dokuya oranla bol miktarda damarlı olup, sinirleri daha azdır. bu nedenle fazla miktarda ve iritan olan ilaçlar verilebilir. IM enjeksiyon bölgeleri büyük sinir ve kan damarlarından zengin olduğu için SC enjeksiyona oranla infeksiyon riski daha fazladır. Apse, kist, nekroz, doku hasarı, ağrı, kaza ile damara girme, sinir yaralanması gibi komplikasyonlar için önlemler alınmalıdır. Özellikle yenidoğan ve preamatüre bebeklerde, enjeksiyonlara, bağlı olarak siyatik sinir hasarı sonucu komplikasyonlar görülebilir.