Opiat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haşhaş kabuğunun hasadı.

Opiat , afyondan türetilen bir ilacı ifade etmek için farmakolojide klasik olarak kullanılan bir terimdir. Opioid , daha modern bir terimdir, hem doğal hem sentetik olarak, beyindeki opioid reseptörlere (antagonistleri dahil olmak üzere), bağlanan bütün maddeleri ifade etmek için kullanılır. Opiatlar doğal olarak afyon haşhaş bitkisi Papaver somniferum'da bulunan alkaloid bileşiklerdir. Afyon bitkisinde bulunan psikoaktif bileşikler arasında morfin , kodein ve tebain bulunur . Opiatlar orta ile yüksek kötüye kullanım potansiyeli olan ilaçlar olarak kabul edilir ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Tek Düzenli Kontrollü Maddeler Yasası altında çeşitli "Madde Kontrol Programları" nda listelenmiştir.

2013 yılında, 13-20 milyon insan rekreasyonel opiatı kullandı (15 ila 65 yaş arasındaki küresel nüfusun% 0,3 ile % 0,4'ü).

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kodein
Morfinin kimyasal yapısı

Opiatlar büyük biyosentetik grup benzilizokinolin alkaloitlerine aittir ve afyon haşhaşında bulunan, doğal olarak oluşan alkaloitler oldukları için bu şekilde adlandırılırlar. Ana psikoaktif afyonlar morfin , kodein ve babailerdir. Papaverin, noskapin ve yaklaşık 24 başka alkaloit de afyon içinde bulunur, ancak insan merkezi sinir sistemi üzerinde etkisi yoktur veya çok azdır ve bu nedenle opiat olarak kabul edilmez. Nadir durumlarda afyon analizlerinde çok az miktarda hidrokodon ve hidromorfon tespit edilir; bitki tarafından belirli koşullar altında ve şu anda anlaşılmayan ve bakterilerin etkilerini içerebilen işlemlerle üretildiği görülmektedir. [kaynak belirtilmeli] Dihidrokodein , oksimorfol , oksikodon , oksimorfon , metopon ve muhtemelen başka morfin ve / veya hidromorfon türevleri de afyon içindeki eser miktarlarda bulunur. [kaynak belirtilmeli]

Tıbbi olarak en önemli opiat morfin olmasına rağmen, çoğu morfinden sentezlenen daha büyük miktarlarda kodein tıbbi olarak tüketilir. Kodein daha büyük ve daha öngörülebilir oral biyoyararlanıma sahiptir, bu da dozu titre etmeyi kolaylaştırır. Kodein ayrıca morfinden daha az suistimal potansiyeline sahiptir ve daha zayıf olduğu için daha büyük dozlarda kodein gerekir.

Opiat yoksunluk sendromu etkileri ani durma veya uzun süreli afyon kullanımının azalması ile ilişkilidir.

Sentez[değiştir | kaynağı değiştir]

Opioidlerin naftokinondan (Gates sentezi) veya diğer basit organik başlangıç malzemelerinden tam sentezi mümkün olmakla birlikte, meşakkatli ve ekonomik olmayan süreçlerdir. Bu nedenle, bugün kullanılan opiat tipi analjeziklerin çoğu, Papaver somniferum'dan ekstrakte edilir veya bu opiatlardan, özellikle de bainden sentezlenir.[1]

2015 yılında yapılan araştırmalar genetiği değiştirilmiş maya kullanılarak yapılan başarılı bir tebain ve hidrokon biyosentezi olduğunu bildirmiştir. Ticari kullanım için ölçeklendirildiğinde işlem, üretim süresini bir yıldan birkaç güne indirecek ve maliyetleri %90 oranında azaltacaktır.

Morfin esterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2016 yılında uyuşturucu kullanıcılarının küresel tahminleri (milyonlarca kullanıcı olarak)[2]

Madde En iyi

tahmin

Düşük

tahmin

Yüksek

tahmin

Amfetamin tipi uyarıcılar 34.16 13.42 55.24
Kenevir 192.15 165.76 234.06
Kokain 18.20 13.87 22.85
Ekstazi 20.57 8.99 32.34
Opiyatlar 19.38 13.80 26.15
Opioidler 34.26 27.01 44.54

Eroin, morfinden elde edilen yarı sentetik opioidlerden biridir. Bazen opiat olarak kabul edilmese de, doğrudan doğal afyondan türetilmedikleri için, genellikle opiat olarak adlandırılırlar. Eroin (diasetil morfin) bir morfin ön ilacıdır; uygulamadan sonra karaciğer tarafından morfine metabolize edilir. Eroin ana metabolitlerinden biri olan 6-monoasetil morfin (6-MAM) aynı zamanda bir morfin ön ilacıdır. Nikomorfin (morfin dinikotinat), dipropanoilmorfin (morfin dipropionat), desomorfin (di-hidro-desoksi-morfin), metildezorfin , asetilpropionilmorfin , dibenzoilmorfin , diasetil - dihidroorfin ve morfinden elde edilen diğerleri.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Synthesis of morphine alkaloids Presentation School of Chemical Sciences, University of Illinois at Urbana-Champaign 31 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. retrieved 12-02-2010
  2. ^
    "Bölgelere göre ve küresel olarak ilaç kullanımının yıllık yaygınlığı, 2016" 13 Ocak 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Dünya Uyuşturucu Raporu 2018 12 Ocak 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçlar Ofisi. 2018 . 7 Temmuz 2018'de alındı .

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]