Varfarin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Varfarin
Klinik verisi
Gebelik
kategorisi
  • AU: D
Uygulama
yolu
Ağızdan
Farmakokinetik veri
Biyoyararlanım100%
Protein bağlanma99,5%
MetabolizmaKaraciğer: CYP2C9, 2C19, 2C8, 2C18, 1A2 ve 3A4.
Eliminasyon yarı ömrü2,5 Gün
BoşaltımBöbreklerden (92%).
Tanımlayıcılar
  • (RS)-4-hidroksi-3-(3-okzo-1-fenilbütil)-
    2H-kromen-2-on
CAS Numarası
PubChem CID
DrugBank
ECHA Bilgi Kartı100.001.253 Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Kimyasal ve fiziksel veriler
FormülC19H16O4
Mol kütlesi308,33

Varfarin (Coumadin®, Jantoven®, Marevan® ve Waran® marka adlarıyla da bilinir), kalp ve damar sisteminde pıhtılaşmaya karşı kullanılan bir ilaçtır. Antikoagülan etkisi vardır. Aynı etkiyi gösteren ilaçların en eski kuşağındandır ve çok ekonomiktir.

Molekül DSÖ'nün Temel İlaçlar Listesi'nde yer almaktadır.

İşlevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Varfarin, K vitamininin olağan yapım yıkımını bozmaktadır. K vitamini, pıhtılaşma etmenlerinin amino-ucunda yer alan özgül glutamik asit rezidüelerine bir karboksil grubu ekleyen karaciğerin bir enzimi olan gama karboksilazın yardımcı etkenidir. Fosfolipitlerin zarlara bağlanabilmeleri için, bu etmenlerin gama karboksilasyonu gereklidir. Varfarin, gama karboksilaz için gerekli bir yardımcı etken olan K vitamininin indirgenmiş biçimini oluşturmaktan sorumlu bir enzim olan K vitamini epoksit indirgeyiciyi engellemektedir. Varfarin varlığında, pıhtılaşma etmenleri üretilmekte; ancak gama karboksilaz ile işlevsel biçimlerine dönüşmeleri engellenmekte; bu da pıhtılaşmayı engelleyici bir etki oluşturmaktadır.

Varfarin'in başlatılması ve izlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Varfarin, kullanılmaya başlandığında o anda dolaşımda var olan pıhtılaşma etmenlerini baskılamadığından, genellikle yeterli bir pıhtı önleyici etkiye ulaşması 4 ile 5 günü bulmaktadır. Üstelik, hastada Varfarin ilk başlatıldığında, yaklaşık ilk 10 saat boyunca hastanın kanı pıhtılaşmaya daha da eğilimli olmaktadır. Bu ters etkinin nedeni, pıhtılaşmayı engelleyen Protein C ve S'nin de tıpkı diğer pıhtılaşma etmenleri gibi K vitamininin yardımcı etkenliği yoluyla karboksillenmesi gerekmesidir.

Bundan dolayı, Varfarin sağaltımının ilk günlerinde hastada pıhtılaşmanın engellenmesi için heparin kullanılmalıdır. Genellikle, hastalar varfarine başladıktan sonra en az dört gün heparin almalıdırlar; pek çok uzman sağaltımsal Varfarine bağlı pıhtı engelleyici etkiye ulaşıldıktan sonra 1 ila 2 gün daha heparinin sürdürülmesini önermektedirler. Varfarinin yükleme dozlarından sakınılmalıdır; çünkü kanamayla sonuçlanabilmektedir. Varfarinin tipik başlama dozu; yetişkinler için günde 5 mg'dır. Çok yaşlı bireylerde günde 2.5 mg kullanılmalıdır. Çok yaşlı bireylerde, Varfarin'i gizillediği bilinen ilaç alanlarda (örneğin Amiodarone) ve K vitamini alımı azalmış hastalarda doz azaltılmalıdır.

Varfarin sağaltımı özenli bir şekilde izlenmelidir; çünkü pıhtı-engelleyici etkisi bireyden bireye değişebilmektedir. Varfarini'in takibinde kullanılan laboratuvar incelemesi protrombin zamanıdır (PT). Varfarin terapisi PT'yi uzatmaktadır.

Stereokimya[değiştir | kaynağı değiştir]

Warfarin bir stereocenter içerir ve iki enantiomerden oluşur. Bu bir rasemat, yani ( R ) - ve ( S ) - biçimi: 1: 1 karışımıdır:[1]

Varfarin enantiomeri

CAS-Nummer: 5543-58-8

CAS-Nummer: 5543-57-7
  1. ^ Rote Liste Service GmbH (Hrsg.): Rote Liste 2017 – Arzneimittelverzeichnis für Deutschland (einschließlich EU-Zulassungen und bestimmter Medizinprodukte). Rote Liste Service GmbH, Frankfurt/Main, 2017, Aufl. 57, ISBN 978-3-946057-10-9, S. 226.