Nezle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Esculaap4.svg     Bu madde yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.
Akut nazofarenjit
Sınıflandırma ve dış kaynaklar
ICD-10 kodu J00
ICD-9 kodu 460

Nezle veya soğuk algınlığı, akut nazofarenjit. Rhinovirüsler denilen bir Virüs türünün neden olduğu ve acil tedavi gerektirmeyen, kendiliğinden 7-10 gün içinde geçen, burun akıntısı, ateş gibi belirtilerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalığıdır.

Havadan solunarak alınan rhinovirüsler burun mukozasına tutunurlar. Bağışıklık sistemi devreye girerek virüsü vücuttan uzaklaştırmaya çalışır. Virüsleri atma çabasıyla nazal membranda damar permabilitesi artar, vazodilatasyon şekillenir ve seröz burun akıntısı, hapşırma ve ateş(komplement sistem, akut faz proteinleri, sitokinler ile) gibi tepkilere neden olur. Vücut virüsten kurtulunca sekonder bir bakteriyel enfeksiyon gelişmemiş ise bu reaksiyonlar sona erer.

Eğer sekonder enfeksiyon gelişmiş ise viralden farklı olarak çok daha ağır seyreder. 38 derece üzeri ateş, müköz salgı görülebilir.

Toplumda grip ile nezle tabirleri eş anlamlıymış gibi kullanılmaktadır. Oysa bunlar farklı hastalıklardır. Nezle hafif seyreder. Grip ise nezleye göre daha yavaş başlayan ve sıklıkla ateşin daha yüksek seyrettiği bir hastalıktır. Her ikisinin de sebebi viraldir. Grip salgınlar yapar ve yatağa düşürür. Nezle veya grip virüsü için hiçbir antibiyotiği kullanmaya gerek yoktur.

Doktorlar bu tip rahatsızlıklarda vücudu güçlendirici vitamin ve mineraller önerirler. Nezle iyi tedavi edilmediği durumlarda orta kulak iltihabına, sinüzite veya bronşite yol açabilir.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nezleye sebep olan etkeni direkt olarak hedef alan, tıbben kanıtlanmış ve kabul edilmiş hiçbir ilaç olmadığından, nezlenin tedavisi belirtilere yöneliktir. Belirtilerin türüne göre;

Öksürük giderici (Genellikle non-narkotik ajanlar kullanılır. Örneğin Dekstrometorfan)

Ateş düşürücü (Genellikle İbuprofen ve Parasetamol kullanılır. Asetil Salisilik Asit çocuklarda reye sendromuna neden olabileceğinden kullanılmaz)

Dekonjestan (Genellikle sistemik olarak Pseudoefedrin, nazal olarak ksilometazolin hidroklorür kullanılır)

Antihistaminik (Örneğin Triprolidin hidroklorür) ve

Mukolitik ilaçlar (asetil sistein gibi) kullanılır.

Bol sıvı tüketimi ve dinlenme önerilir.

Antibiyotikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Antibiyotikler bakterilere karşı etkili olan ilaçlardır. Virüs enfeksiyonlarında ve dolayısıyla soğuk algınlığı ya da nezlede sekonder enfeksiyonlar için kullanılır. Viral enfeksiyon karşısında zayıflayan immun sistem bakterilere karşı savunmasız kalır. Fakat her ilacın olduğu gibi antibiyotiklerin de bir takım yan etkileri vardır. İlaca dirençli bakterilerin türemesine ve alerjik reaksiyonlar gibi yan etkilere ya da bağırsak florasının bozulması[1] neticesiyle diyare (ishal) oluşumuna sebebiyet verebilir. Antibiyotik nedenli ishallerde bir tür mantar olan Saccharomyces Boulardii kullanılabilir.

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ University of Michigan Health System: Antibiotic-Associated Diarrhea, November 26, 2006