İçeriğe atla

Lokal anestezik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birçok lokal anestezik, amino esterler (üstte) ve amino amidler (altta) olmak üzere iki genel kimyasal sınıfa ayrılır.

Lokal anestezikler (LA), bölgesel ağrı hissini geçici olarak kesen ilaçlardır. Cerrahi bağlamında, lokal anestezik, genel anestezinin aksine, bilinç kaybı olmadan vücudun belirli bir yerinde çalışır. Belirlenmiş sinir yollarında (lokal anestezik sinir bloğu) kullanıldığında kas felçi (kas gücü kaybı) de sağlanabilir.[1]

Örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa etki Süreli & Düşük etkili Prokain Kloroprokain

Orta etki Süreli & Orta etkili Lidokain Prilokain Mepivakain

Yüksek etki Süreli & Yüksek etkili Tetrakain Bupivackin Kinkokain Ropivakain Etidokain

Klinik Lokal Anestezikler iki sınıftan birine aittir: aminoamid ve aminoester lokal anestezikler. Sentetik lokal anestezikler yapısal olarak kokain ile ilişkilidir. Kokainden temel olarak çok düşük suiistimal potansiyeline sahip olmaları ve hipertansiyon veya (birkaç istisna dışında) vazokonstriksiyon üretmemeleri bakımından farklılık gösterirler.

Uygulama teknikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

lokal anestezikler çeşitli yöntemlerle uygulanabilirler

Daha derin emilim için DMSO veya diğer çözücüler / taşıyıcılar içinde çözülmüş olarak krem, jel, merhem, sıvı veya anestetik spreyin topikal uygulaması yoluyla

İlaç isimlerinin sonlarında yer alan 'kain' eki kokain maddesinden türetilmiştir. Bu madde günümüzde suistimal amaçlı kullanılsa bile eskiden bir lokal anestezik olarak kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "List of 91 Local Anesthesia Medications Compared". Drugs.com (İngilizce). 11 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2021.