Böbrek yetmezliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Böbrek yetmezliği ya da son dönem böbrek yetmezliği, normal böbrek fonksiyonlarının yüzde 15'in altına düşmesi ile ortaya çıkan tıbbi durumdur.[1] Terim aynı zamanda kronik böbrek hastalığının son dönemini de kapsamaktadır[kaynak belirtilmeli]. Böbrek yetmezliği hızlı ve geri döndürülebilir yani akut bir şekilde ortaya çıkabileceği gibi; yavaş ve çoğunlukla geri döndürülemez biçimde yani kronik olarak da ortaya çıkabilmektedir.[2] Kronik ya da akut böbrek yetmezliği ödem, kusma ve iştah kaybı, konfüzyon gibi semptomlar ile ortaya çıkabilmektedir.[1] Kronik böbrek yetmezliğinde ise daha çok kalp hastalıkları, kan basıncı yüksekliği ve anemi gibi sıvı yüklenmesi ve bozulmuş böbrek fonksiyonlarına bağlı semptomlar gözlenir.[3]

Modern tıbbın gelişmesinden evvel böbrek yetmezliğine üremik zehirlenme, kana idrar karışması için ise üremi terimi kullanılırdı. Yaklaşık 1847'den itibaren bu terim düşük idrar üretimi için kullanılmaya başlanmış, bugünse oligüri olarak kullanılmaktadır.

Böbrek hastalarında nefes kokusuna rastlanabilmektedir. Çünkü böbrek hastalığı ağız kuruluğuna, ağız kuruluğu da nefes kokusuna neden olduğu düşünülmektedir.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Kidney Failure | NIDDK". National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (İngilizce). 21 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2022. 
  2. ^ "Chronic Kidney Disease (CKD) | NIDDK". National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (İngilizce). 21 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2022. 
  3. ^ "Kidney Failure". medlineplus.gov. 27 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2022. 
  4. ^ "Ağız kokusu hastalık habercisi". 18 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2007.