Handle Sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Handle Sistemi, kalıcı tanımlayıcıların veya işleyicilerin bilgi kaynaklarına atandığı Ulusal Araştırma Girişimleri Şirketi'nin (Corporation for National Research Initiatives) tescil kaydı sistemidir.[1]

Bilgisayarda başka bir yerde kullanılan işleyiciler gibi, Handle Sistemi işleyicileri de opaktır ve temel kaynak hakkında hiçbir bilgi içermez, yalnızca kaynakla ilgili meta verilere bağlıdır. Sonuç olarak, işleyiciler meta verilerde yapılan değişikliklerle geçersiz kılınmıyor.

Sistem, Ulusal Araştırma Girişimleri Kurumu'ndaki (Corporation for National Research Initiatives-CNRI) Bob Kahn tarafından geliştirilmiştir. Orijinal çalışma 1992 ve 1996 yılları arasında Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA) tarafından finanse edildi. Bu çalışma dağıtılan dijital nesne hizmetleri için daha geniş bir çerçevenin bir parçası oldu[2].Böylece bu sistem World Wide Web' in erken dönemlerinde World Wide Web' e benzer amaçlarla World Wide Web ile eşzamanlı var oldu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Handle System Overview". 16 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2019. 
  2. ^ "A Framework for Distributed Digital Object Services". 21 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]