Keton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Keton'un genel yapisidir. [R1 ve R2 organik kisimlardir (Alkil, Aril o. ä.)]. Maviyle isaretlenen kisim Karbonil grubudur.

Keton, bir organik fonksiyonel grubun ve bu grubu içeren bileşiklerin genel adıdır. Merkezdeki karbon atomuna çift bağla bağlanmış bir oksijen (karbonil) ve aynı karbona bağlanmış iki karbon atomundan oluşur. Bu iki karbon atomu alifatik veya aromatik bir bileşiğe ait olabilir. Ketonlar, yapılarındaki karbonil grubunda hidrojen bulunmadığı için yükseltgenmezler. İndirgendiklerinde ise sekonder alkolleri oluştururlar. En bilinen üyeleri çözücü olarak kullanılan aseton ve etil metil ketondur.

Beyin ya Glikoz ya da Keton ile beslenir. Glikoz ile beslenen beyinlerde serotonin hormonu salgısı düşüktür. Serotonin hormonu mutluluk hormonudur. Keton ile beslenen beyinlerde serotonin salgısı yüksektir. Bilişsel faaliyetlerin kalitesi artmıştır. Ayrıca glikoz insulin hormonunu tetikler, insulin hormonu gençlik hormonlarını baskılar. Karaciğerden keton salgılayan kişilerin gençlik hormonları aktive olur.[kaynak belirtilmeli]