Supozituvar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gliserin supozituvarları (laksatif)

Supozituvar[1] veya fitil; eridiği veya çözündüğü bölgede, lokal veya sistemik etki oluşturmak için vücut deliklerine uygulanan, ilaç taşıyıcı bir dozaj formudur. Farklı bölgelere uygulanan farklı supozituvar tipleri vardır: Rektuma uygulanan rektal supozituvarlar, vajinaya uygulanan vajinal supozituvarlar ve üretraya uygulanan üretral supozituvarlar.

Supozituvarlarda sıvağ olarak farklı bileşenler kullanılabilir: Kakao yağı, polietilen glikol, hidrojeller ve gliserinli jelatin bu bileşenlere örnek olarak verilebilir. Kullanılacak materyal, supozituvarın tipine, ilacın şekline ve supozituvarın saklama koşullarına göre değişkenlik gösterir.[2]

Supozituvarların tarihi kullanımı Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar'a kadar dayanmaktadır.[1] Yaşlı bireyler ve çocuklar için kullanımının uygun olabileceği ilk defa Hipokrat tarafından ortaya konmuştur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Supozituvarlar" (PDF). Tuncer DEĞİM. Türk Eczacıları Birliği. 16 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 16 Nisan 2021. 
  2. ^ Troy, David B.; Beringer, Paul (2006). Remington: The Science and Practice of Pharmacy. Lippincott Williams & Wilkins. ss. 884-885. ISBN 9780781746731. 16 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2021. 

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]