Kırşehir (il)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırşehir
İlin Türkiye'deki konumu
İlin Türkiye'deki konumu
Ülke Türkiye
İdare
 • Vali Hüdayar Mete Buhara
Yüzölçümü
 • Toplam 6,584 km² (2,542 mil²)
Rakım 985 m (3.231 ft)
Nüfus
 • Toplam 222.707
 • Kır
54.685
 • Şehir
168022
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 386
İl plaka kodu 40

Kırşehir, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir.

1867 yılında bucak, 1869 yılında ilçe, 1870 yılında sancak olmuş, Avanos, Keskin ve Mecidiye (Çiçekdağı) ilçeleri Kırşehir'e bağlanmıştır. 1921 yılında bağımsız mutasarrıflık, 1924 yılında il olan Kırşehir'e Avanos, Çiçekdağı, Hacıbektaş, Mucur ilçeleri bağlanmıştır. 1944 yılında ilçe olan Kaman, Kırşehir'e bağlanmıştır.

20 Temmuz 1954 tarihinde Osman Bölükbaşı'yı tekrar milletvekili seçtiği için Kırşehir ilçe yapıldı (Adnan Menderes konuyla ilgili Meclis'te 'Türkiye’nin hiçbir vilayetinde yüzde 3’ten fazla oy almayan bir partiye mensup milletvekilini iki seçimde de seçen Kırşehir’in, bir içtimai ve siyasi bünye itibarıyla anormallik göstermekte olduğunu inkâr etmek mümkün değildir; evet, biz açık konuşuruz’ şeklinde konuşmuş ve Osman Bölükbaşı da cevaben; "Vilayeti kaldırdınız, bizi de kaldırın da zulmünüz tamam olsun" demiştir). Nevşehir il, Kırşehir de Nevşehir iline bağlı bir ilçe haline getirilmiş; Çiçekdağı ilçesi Yozgat'a, Kaman Ankara'ya, Hacıbektaş, Mucur ve Avanos da Nevşehir'e bağlanmıştır.

Kırşehir, 1 Temmuz 1957'de Adnan Menderes hükûmeti tarafından tekrar il hâline getirilmiş ve Yozgat'ın Çiçekdağı, Ankara'nın Kaman ve Nevşehir'in Mucur ilçeleri tekrar dâhil edilmiştir.

2021 yılında TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 7 İlçe, 10 belediye, bu belediyelerde 68 mahalle ve ayrıca 252 köy vardır.[2]

Nüfus bakımından Türkiye'nin en büyük 69'uncu, yüzölçümü bakımından ise 53'üncü en büyük şehridir. Kırşehir, Türkiye topraklarının yüzde 0,84'lük kısmını oluşturur.[3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Malkaya, Hitit uygarlığına ait kaya yazıtlı bir anıttır.

Kırşehir'in tarihi Hitit'e kadar uzanır. Hititler döneminde Kırşehir havzası, Yunanların Hititler tarafından bilindiği gibi "Akhalar Ülkesi" anlamına gelen "Ahiyuva" ülkesi olarak biliniyordu. Bu havza Romalılar ve Bizanslılar zamanında Kapadokya adını da almıştır.

Kırşehir bir zamanlar Aquae Saravenae olarak biliniyordu.[4] Türkler şehri 1070'lerde aldı ve şimdiki adını verdi. Türkçe'de "Kır Şehri", "bozkır şehri" veya "kır şehri" anlamına gelir. 19. yüzyılda Kırşehir Ankara sancağına bağlıydı. Yaklaşık 1912‘de Osmanlı Ankara Vilayeti’ndeki [5] sancağın çoğu Müslüman olan 8000 nüfuslu baş kenti oldu.[6]

Mustafa Kemal Atatürk 1921 ve 1931'de şehri ziyaret etti.

Kırşehir adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir tarihi, Hititler dönemi ile anılmaya başlar. Fakat, ilin adının o zaman ne olduğu henüz bilinmemektedir. İlin bir ara Aquae Saravenas (Akova - Saravena) adıyla (M.Ö. 2. yy.) bilindiği anlaşılmıştır. Önceleri Makissos (Macissus) adıyla anılan kent, İmparator I. Justinianus devrinde (527-568) yeniden kurulmuş ve Jüstinianopolis diye anılmaya başlamıştır.

Uçsuz bucaksız kırın ortasında yükselen bu kente Türkler "Kır şehri" adını vermişlerdir. Kır şehri zamanla halk dilinde "Kırşehir" oldu. Bugün bile bazı köylerinde yaşayan halk buraya Kır şehri der. Kırşehir ismi Türkçedir.

Tarihi binalar ve yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hila Gölü'nün Görünümü
Kentpark'taki gondollar

Kesikköprü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kesikköprü, Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun Orta Anadolu'da yaptırdığı köprülerden biridir. Kırşehir-Konya yolu üzerinde, Kırşehir'in yaklaşık 20 km (12,43 mi) güneyinde, 13 parçalı Kızılırmak Nehri'nin karşısındadır.

Köprünün kitabesinde, Keyhüsrev oğlu Keykavus zamanında, Hicri 646 (1248) yılında Atabeg İzzü'd-Din Muhammed tarafından yaptırıldığı yazılıdır.

İzmir'den gelip Tokat'tan Sivas ve Erzurum'a doğru gidenler Kesikköprü üzerinden geçti. Yazıtın 1953 yılında nehre batık olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. 17. ve 18. yüzyıllarda kervan yollarının eşkıyalar tarafından işgal edilmesinden dolayı Kesikköprü adını almıştır.

Taş kaide üzerine yıkılan üç satırlık yazıt güçlükle okunur.

Yazıtta yazılanlar şunlardır: "Ressame bi imaret hazihil el kantara el mübareke (fi eyyam han) devlet es sultan el azam İzzü-d dünya ve ‘d Din Ebul Feth Keykavus bin Keyhüsrev Burhan Emirel mü’münin."

"El Mevla el sahibul azam atabek el muazzam nazım mesalih il alem nasır el enam zübdetil eyyam izzeddin ebul meli Muhammed zahir Ali Selçuk ve emiril mü’minil azzellahu nasrahu ve ala kadrehu fi şuhuri sene sitte ve arbain ve sitte mie hamiden lillah ve musallian ala nebiihi Muhammed ve alihi vesellem teslimen kesiran."

Âşık Paşa Türbesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşık Paşa Türbesi, 1332‘de ölen 14. yüzyıl sufi şairi Aşık Paşa'nın mezarıdır.[7]

Dini tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Âşık Paşa Türbesi
Kent Park'ın gece manzarası
Gündüz şehir manzarası
Kırşehir Özbağ'da yeni cami inşaatı

Mocissus Metropolitan Başpiskoposluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mocissus aynı zamanda bir Hristiyan piskoposluğuydu ve Procopius (De ædif., V, iv) bildirdiği gibi Justinian Kapadokya'yı üç eyalete bölüp burayı müstahkem hale getirdiğinde metropolit oldu. Kapadokya Tertia'nın kuzeybatı Kapadokya metropolünde ve ona Justinianopolis adını veren yerleşim yeridir.[6] Tarihi hakkında başka bir şey bilinmemektedir ve adı muhtemelen Mocessus olarak yazılmalıdır. Mocissus ya da Mocessus'un bulunduğu yerin modern Kırşehir kent alanı olduğuna şüphe yoktur.[6] 12. veya 13. yüzyıla kadar Notitiæ episcopatuumda yer almıştır.

Piskoposlarından sadece birkaçı bilinmektedir: en eskisi Peter,Beşinci Ekümenik Konsil'e katıldı (İkinci Konstantinopolis Konsili, 536); adı bilinmeyen sonuncusu bir Katolikti ve 15. yüzyılın ortalarında Katolik Floransa Konseyi'nden sonra Patrik, Konstantinopolis'in II.Metrophanes’i tarafından kutsanmıştı.[6]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir'de NAO ve AO indeks pozitif değer aldığında kışlar nispeten ılık ve ağırlıklı yağmurlu, AO ve NAO negatif seyrettiğinde kışları soğuk ve az yağışlı olmak ile birlikte yağışlar çoğunlukla kar şeklinde düşer.[8] Yazları ise sıcak ve genellikle kurak geçen karasal iklim görülür. Son yıllarda, yaz yağışlarında artışlar görülse de, Thorntwait'in iklim tasnifine göre, Kırşehir yarı kurak iklim özelliğine sahiptir. İldeki yıllık sıcaklık ortalaması 11.3 °C, yıllık ortalama yağış miktarı ise 415,9 kg/m²'dir.

Sıcaklık[değiştir | kaynağı değiştir]

İldeki dağlık ve ovalık alanlar arasında yıllık ortalama sıcaklık farkı çok fazla değildir. İlçeler arasındaki sıcaklık farkı 1 °C-1.5 °C civarındadır. Merkez ilçede yıllık ortalama sıcaklık 11,3 °C iken, Kaman'da 10.2 °C, Çiçekdağı'nda 11,7 °C, Mucur'da da 11.7 °C, Akçakent'te 9.6 °C, Akpınar'da ise 9.9 °C'dir. Kırşehir'in çevre illerle olan sıcaklık farkı yine 1 °C-1.5 °C dolayındadır. Ankara'da 11,8 °C, Kırıkkale'de 12.5 °C Nevşehir'de 10,5 °C, Yozgat'ta 9,0 °C'dir.

Yağış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir'de ortalama aylık yağış dağılımı
Ay Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara
kg/m2 39.6
 
31.2
 
35.6
 
50.2
 
44.8
 
31.1
 
6.6
 
5.2
 
13.8
 
32
 
43.6
 
45.8
 


İlçeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

İllerde protokolde ilk sırada yer alan Vali, merkezi yönetimi temsil eder ve Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Büyükşehir dışındaki illerde yerel yönetim, şehirler düzeyindedir. Belediye Başkanı, belediye sınırları içinde kalan seçmenin oy çokluğu ile seçilir. Ayni seçmen İlçe Belediye Meclisi için de oy kullanarak ilçelerin belediye meclislerini oluşturur. İldeki bütün seçmenler ayrıca il genel meclisi için de oy kullanarak, İl Genel Meclisinin oluşumunu sağlarlar.

İl genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için yapılan seçimlerde, onda birlik baraj uygulamalı nispi temsil sistemi, belediye başkanlığı seçiminde ise çoğunluk sistemi uygulanır İl genel meclisi ve belediye meclisi üye sayıları ilçe nüfusuna göre, kontenjandan kalan sayıların partilere dağılımı ise D'Hondt Sistemine göre belirlenir (Kanun:2972-Madde:23)

İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresinin karar organıdır, başkanını üyeleri arasından gizli oyla seçer. Ayrıca, İl Genel Meclisi kendi içinden gizli oyla bir yıl görev yapacak 5 kişilik İl Encümenini seçer.[9][10]

Merkezi yönetim, Vali ve İl Müdürlerinden oluşur. İl Özel İdaresi (İl Genel Meclisi ve İl Encümeni) seçilmişlerden oluşur, ancak Vali başkanlığında görev yapar. Yerel yönetim ise belediye başkanları ve belediye meclislerinden oluşur.

Kırşehir Valisi, 1971 doğumlu Hüdayar Mete Buhara’dır. 12.5.2022/209 sayılı kararla Çankaya Kaymakamı iken atanmıştır.[11]

Kırşehir Belediye Başkanı, 1960-Kırşehir doğumlu Selahattin Ekicioğlu (CHP), 31 Mart 2019 seçimlerinde %44,79 oy oranıyla seçilmiştir.[12]

2019 Türkiye yerel seçimleri sonuçlarına göre Kırşehir İl Genel Meclisi üye sayısı, 10 AK PARTİ, 4 CHP ve 5 MHP olmak üzere 19’dur.[13] Kırşehir Belediye meclisi ise 16 CHP, 11 AK PARTİ ve 4 MHP olmak üzere 31 üyeden oluşur.[14]

2018 Genel seçimleri sonucu, Kırşehir'i temsilen TBMM'e AKP'den 1 milletvekili (Mustafa Kendirli), CHP'den 1 milletvekili (Metin İlhan) seçilmiştir.[15]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Güncel Nüfus Değerleri (TÜİK 6 Şubat 2023 verileri [16])

Kırşehir ili nüfusu: 244.519'dür. Bu nüfusun % 84,6'sı şehirlerde yaşamaktadır (2022 sonu). İlin yüzölçümü 6.584  km2'dir. İlde  km2'ye 37 kişi düşmektedir. (Bu sayı merkezde  95’dir.) İlde yıllık nüfus artış oranı % 0.65 olmuştur. Nüfus artış oranı en yüksek ve en düşük ilçeler: Merkez ilçe (% 1,53)- Boztepe (% -3,49)

06 Şubat 2023 TÜİK verilerine göre 7 İlçe, 10 belediye, bu belediyelerde 67 mahalle, ayrıca 252 köy bulunmaktadır.

2022 yılı sonunda Kırşehir ili ve ilçelerinin yerleşim yeri ve nüfusla ilgili sayısal bilgileri
İlçe Nüfus

2021

Nüfus

2022

Nüfus

Artışı %

Belediye

Sayısı

Mahalle

Sayısı

Köy

Sayısı

Köy

Nüfusu

Şehir

nüfusu

Şehirde

oturan %

Alanı

 km2[17]

 km2'ye

düşen kişi

Akçakent 3.566 3.519 -1,33 1 3 20 2.764 755 21,45 370 10
Akpınar 7.094 6.893 -2,87 1 6 26 4.151 2.742 39,78 582 12
Boztepe 5.197 5.019 -3,49 1 3 14 2.339 2.680 53,40 747 7
Çiçekdağı 13.505 13.529 0,18 2 12 45 4.918 8.611 63,65 891 15
Kaman 34.626 34.129 -1,45 2 15 50 10.932 23.197 67,97 1284 27
Merkez 160.737 163.219 1,53 2 21 53 9.000 154.219 94,49 1719 95
Mucur 18.219 18.211 -0,04 1 7 44 4.861 13.350 73,31 992 18
Kırşehir 242.944 244.519 0,65 10 67 252 38.965 205.554 84,06 6.585 37

İlin yıllara göre nüfusları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir il nüfus bilgileri
Yıl Toplam Sıra Fark Şehir - Kır
1940[18] 149.518 52
  %15     22.210
127.308     %85  
1945[19] 157.565 52 %5Dark Green Arrow Up.svg
  %17     27.044
130.521     %83  
1950[20] 181.899 50 %15Dark Green Arrow Up.svg
  %18     31.862
150.037     %82  
1955 Nevşehir iline bağlı ilçe statüsünde
1960[21] 175.749 61
  %21     36.558
139.191     %79  
1965[22] 196.836 60 %12Dark Green Arrow Up.svg
  %21     42.000
154.836     %79  
1970[23] 214.932 60 %9Dark Green Arrow Up.svg
  %25     54.669
160.263     %75  
1975[24] 232.853 59 %8Dark Green Arrow Up.svg
  %30     70.532
162.321     %70  
1980[25] 240.497 61 %3Dark Green Arrow Up.svg
  %35     83.965
156.532     %65  
1985[26] 260.156 61 %8Dark Green Arrow Up.svg
  %40     103.483
156.673     %60  
1990[27] 256.862 63 -%1Red Arrow Down.svg
  %49     126.406
130.456     %51  
2000[28] 253.239 67 -%1Red Arrow Down.svg
  %58     147.412
105.827     %42  
2007[29] 223.170 67 -%12Red Arrow Down.svg
  %66     147.073
76.097     %34  
2008[30] 222.735 67 -%0Red Arrow Down.svg
  %67     149.382
73.353     %33  
2009[31] 223.102 67 %0Dark Green Arrow Up.svg
  %69     154.205
68.897     %31  
2010[32] 221.876 70 -%1Red Arrow Down.svg
  %71     156.731
65.145     %29  
2011[33] 221.015 67 -%0Red Arrow Down.svg
  %72     158.179
62.836     %28  
2012[34] 221.209 68 %0Dark Green Arrow Up.svg
  %73     161.978
59.231     %27  
2013[35] 223.498 68 %1Dark Green Arrow Up.svg
  %74     165.717
57.781     %26  
2014[36] 222.707 70 -%0Red Arrow Down.svg
  %75     168.022
54.685     %25  
2015[37] 225.562 69 %1Dark Green Arrow Up.svg
  %77     173.222
52.340     %23  
2016[37] 229.975 69 %2Dark Green Arrow Up.svg
  %78     178.324
51.651     %22  
2017[37] 234.529 69 %2Dark Green Arrow Up.svg
  %79     184.445
50.084     %21  
2018[37] 241.868 69 %3Dark Green Arrow Up.svg
  %77     186.260
55.608     %23  
2019[37] 242.938 69 %0Dark Green Arrow Up.svg
  %79     191.417
51.531     %21  
2020[37] 243.042 69 %0Dark Green Arrow Up.svg
  %80     193.470
49.572     %20  
2021[37] 242.944 69 -%0Red Arrow Down.svg
  %80     195.147
47.797     %20  

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Konum Bilgileri
İlçe Kuruluş Yılı[38] Alanı km² Rakım mt. Merkeze km[39] Ulaşan Yollar[39]
Kırşehir Merkez 1.719 991 -08, , , -04
Akçakent 1990 370 1.410 65 -06=>
Akpınar 1987 582 1.163 40 -09, 40-78
Boztepe 1990 747 1.167 15 -08 (Kırşehir)=>
Çiçekdağı Cumh.önce 891 935 66 -06, / -16
Kaman 1944 1.284 1.128 53 -08, , ,
Mucur Cumh.önce 992 1.071 23 -08, , -10
KIRŞEHİR 1957 6.584

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-2019 Sezonu sonunda, Kırşehir Belediyespor, 2. Lige yükselmiştir. BAL takımı Kırşehir Çayağzıspor küme düşmüştür. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi hentbol erkekler süper liginden küme düşmüştür. Kırşehir'in voleybol bölgesel liglerinde de 1 takımı vardır.

Futbol Türkiye Kupası 'nda Kırşehir Belediyespor, 3 turda Altay 'a elenmiştir.

Önemli spor tesisleri: Ahi Stadyumu (7.500), Kındam Spor Salonu (1.500) ve Merkez Kapalı Yüzme Havuzu (750).

Kaplıcalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir merkeze bağlı Karalar köyünde Karakurt Kaplıcası bulunmaktadır.

İlin milletvekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlin valileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehirli ünlüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilla Park'ta Kış
Ayçiçeği yetiştiriciliği Kırşehir'de tarımın önemli bir parçasıdır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "2014 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015. 
 2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Güncel Nüfus Değerleri isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 3. ^ GLHN (23 Temmuz 2022). "Kırşehir". Ansiklopedika Viki. 13 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2022. 
 4. ^ Lund Üniversitesi. Digital Atlas of the Roman Empire. 
 5. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; EB1911 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 6. ^ a b c d Wikisource-logo.svg Pétridès, Sophron (1911). "Mocissus". Herbermann, Charles (Ed.). Katolik Ansiklopedi (İngilizce). 10. New York: Robert Appleton Company. 
 7. ^ Eyice, Semavi. "Âşık Paşa Türbesi". İslam Ansiklopedisi. 6 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2020. 
 8. ^ NOAA 15 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Climate Prediction Center
 9. ^ "Özel İdare-Hukuki Yapı ve Görevler". 5 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2020. 
 10. ^ "İL ÖZEL İDARESİ KANUNU" (PDF). 18 Haziran 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2020. 
 11. ^ https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/05/202205121-1.pdf
 12. ^ "Başkanımız Hakkında". 12 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 13. ^ "Meclis Üyeleri". 9 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 14. ^ "Mahalli İdareler Seçimi". 1 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2020. 
 15. ^ "Seçim Sonuçları". 2 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2020. 
 16. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2021. 
 17. ^ "İL VE İLÇE YÜZ ÖLÇÜMLERİ" (PDF). 24 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 18 Şubat 2020. 
 18. ^  . "Vilâyetler, kazalar, Nahiyeler ve Köyler İtibarile Nüfus ve Yüzey ölçü" (PDF). 20 İlkteşrin 1940 Genel Nüfus Sayımı. DİE. 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2016. 
 19. ^  . "1945 Genel Nüfus Sayımı" (PDF). 21 Ekim 1945 Genel Nüfus Sayımı. DİE. 15 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2021. 
 20. ^  . "Vilayet, Kaza, Nahiye ve Köyler itibarıyla nüfus" (PDF). 22 Ekim 1950 Umumi Nüfus Sayımı. DİE. 15 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2021. 
 21. ^  . "İl, İlçe, Bucak ve Köyler itibarıyla nüfus" (PDF). 23 Ekim 1960 Genel Nüfus Sayımı. DİE. 15 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2021. 
 22. ^ "1965 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 23. ^ "1970 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 24. ^ "1975 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 25. ^ "1980 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 26. ^ "1985 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 27. ^ "1990 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 28. ^ "2000 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 29. ^ "2007 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 30. ^ "2008 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 31. ^ "2009 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 32. ^ "2010 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 33. ^ "2011 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 34. ^ "2012 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 20 Şubat 2013 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2013. 
 35. ^ "2013 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 15 Şubat 2014 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014. 
 36. ^ "2014 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015. 
 37. ^ a b c d e f g
 38. ^  İçişleri Bakanlığı- İller İdaresi Genel Müdürlüğü
 39. ^ a b Karayolları Genel Müdürlüğü

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kültür ve Medeniyet Şehri Kırşehir, T.C. Kırşehir Valiliği, Ankara 1998, 215 s.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]