Land Rover

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Land Rover
Endüstri Otomotiv endüstrisi
Kurucu British Leyland Bunu Vikiveri'de düzenle
Genel merkezi
Jaguar Land Rover Gaydon Centre, Gaydon
,
Birleşik Krallık[1]
Kilit kişiler Ratan Tata (Başkan)
Dr Ralf Speth (CEO)
John Edwards (Global Marka Direktörü)[2]
Ürün Otomobiller
Sahibi Tata Motors
Çalışan sayısı 13,000
Web sitesi landrover.com (İngilizce)
rover türkiye resmi sitesi (Türkçe)
Eski ve yeni Land Rover modelleri yan yana

Land Rover, Jaguar Cars ile beraber Jaguar Land Rover'in yan kuruluşu olan İngiliz bir arazi aracı üreticisidir. Merkezi Solihull, İngiltere'dedir. Aslında Rover markası altında bir modelin adıydı.

Bugün, Tata Group'a ait olan Tata Motor Şirketi bünyesindedir. 26 Mart 2008'de Ford Motor Şirketi tarafından Hindistan araba üreticisi Tata'ya satılmıştır.

Markanın sahipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Land Rover[değiştir | kaynağı değiştir]

Land Rover, kurulduğu ilk dönemlerden bugüne Türkiye'de de oldukça rağbet gören bir arazi aracı olmuştur. Markanın hedef ve kullanıcı kitlesi yıllar içinde önemli bir değişim göstermiştir. Land Rover'ın Türkiye'de yayınlanan Nisan 1949 tarihli reklamında, aracın "çift kulaklı pullukla, 30 santimetre derinliğinde tarla sürebileceği" belirtilmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tata completes JLR buyout; appoints David Smith as CEO". The Hindu. 2 Haziran 2008. 24 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2011. 
  2. ^ "Global Brand Director, Land Rover: John Edwards". media.landrover.com. 2 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2011. 
  3. ^ "Türkiye Reklam Arşivi - Eski Reklamlar". Medya Akademi. 24 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2021. 

Şablon:Jaguar Land Rover