Volkswagen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Volkswagen
Kuruluş28 Mayıs 1937
Berlin, Almanya
KurucuAlman Emek Cephesi
Genel merkezi,
Gelirartış 279.2 milyar (2022)
Net gelirartış 15.8 milyar (2022)
SahibiVolkswagen
Web sitesivolkswagen.com
Volkswagen Golf VII Variant

Volkswagen, Almanya'da, 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi lideri yani Adolf Hitler tarafından Alman Otomotiv Birliğine kurdurulan otomobil firması. Şirketin adı, Almanca'da halkın arabası anlamına gelmektedir. Volkswagen AG bünyesinde hizmet verir. Brezilya'daki fabrikalarında VW Titan Tractor adıyla kamyon üretimine başlamıştır. Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki fabrikasında Volksbus adıyla otobüs üretmektedir. 1967'den beri Brezilya Sao Bernardo Campo fabrikasında üretilen Combi modeli, çağdaş güvenlik şartlarına uyum sağlayamadığı için Temmuz 2013'te üretimi durdurulmuştur. Volkswagen ABD'de aldığı ceza için slogan olarak "Volkswagen (Halkın Arabası)"i 2014 yazından beri kullanmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Volkswagen aslen Alman Emek Cephesi (Deutsche Arbeitsfront) tarafından 1937 yılında kuruldu.[1] 1940'tan sonra Alman savaş gücünü arttırmak için harekete geçirilen Volkswagenwerk (Wolfsburg), kara ve hava taşıtlarının, özellikle uzun menzilli V-1 ve V-2 güdümlü füzelerin yapımı için sanayi gücünü ordunun emrine verdi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Volkswagen'in denetimini, Milli İktisat Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Federal Almanya Cumhuriyeti, Aşağı Saksonya Hükumeti, fabrika yönetici ve personeli temsilcilerinden kurulu on beş kişilik bir kurul üzerine aldı. Volkswagen "biz teknoloji üretiriz, diğerleri uygular" sloganını doğrularcasına dünyanın ilk hava soğutmalı motor sistemini üretti. Bunun nedeni su soğutmalı motorların II. Dünya Savaşı sırasında Rusya'nın sert iklimine dayanamayıp zarar görmesinden kaynaklanır. 1948'de Heinz Nordhoff (Berlin-Charlottenburg Politeknik okulu mühendisi, doğ. 1899) tarafından yeniden teşkilatlandırılan Volkswagenwerk, 1950'den sonra başlangıçtaki üretim kapasitesine ulaştı. 1953'te Batı Almanya'nın en çok otomobil üreten fabrikası haline geldi. Volkswagen, Adolf Hitler'in Alman halkını otomobil sahibi yapmak için yaptığı en geniş kapsamlı proje olarak kabul ediliyor.

1980'li yıllarda Volkswagen[değiştir | kaynağı değiştir]

Volkswagen, 1980'li yıllarda dünya çapında genişleme hedefine ulaşmak için çalışmalara hız verdi. Uluslararası alanda faaliyete girişmeden önce kendi ürün çeşitlerini tamamen modernleştiren şirket, yeniden Avrupa'nın 1 numaralı markası olma yolunda kararlı adımlarla ilerledi. Markanın en başarılı modeli olan Golf'ün yanı sıra Polo ve onun sedan versiyonu Derby, sportif coupé modeli Scirocco, orta sınıf otomobili Passat ve Eylül 1981'de, Passat'ın sedan versiyonu olarak tanıtılan Santana modeli bulunuyordu. Efsanevi Beetle'ın üretimi, Meksika'da ve yeni yapılan bir anlaşmayla Mısır'da devam etmekteydi. Bu modelin toplam üretim sayısı, 15 Mayıs 1981 günü 20 milyon adede ulaştı. Sıra, en çok talep gören modelin, yani Golf'ün yenilenmesine gelmişti ve ikinci nesil Golf, birinci nesil gibi büyük bir ilgiyle karşılandı. Benzinli ve dizel motorların yanı sıra yeni Golf'ün bir de çevre kirlenmesini önleyen katalitik egzoz sistemli motor seçeneği vardı. Çevreye duyarlı emisyon sistemi, zamanla yaygınlaşıp tüm modelleri kapsayacaktı.

Genç bireyler arasında çok popüler olan "GTI" modeline yüksek performanslı 16 supaplı bir motor, Mayıs 1985'te ilave edildi. Bu modelin uluslararası otomobil sporundaki başarıları kısa zamanda gündeme gelmeye başlamıştı ve 1986'da Grup A Dünya Ralli Şampiyonu oldu.

Volkswagen'in Wolfsburg'daki fabrikası

23 Mart 1987 günü üretim bandından inen beyaz bir Golf CL modeliyle Volkswagen, hiçbir markanın kıramadığı bir rekora imza attı: Bu modelle Volkswagen, dünya çapında ürettiği 50 milyonuncu otomobilini üretim bandından indirdi. Ve böylece Golf, sadece Almanya'nın değil, artık bütün Avrupa'nın en çok beğenilen otomobili olmuştu. Bir yıl sonra, yani 8 Haziran 1988'de, Golf'ün toplam üretim adedi 10 milyona ulaştı. 4 Temmuz 1989'da ise emektar Wolfsburg fabrikasından 25 milyonuncu adet, üretim bandından indi. Bütün bu rekorlar birbiri ardına devam ederken, otomobil pazarındaki yerini sağlamlaştıran Volkswagen, kendini 1990'lı yılların getireceği daha da çetin bir rekabete hazırlıyordu.

1990'lı yıllarda Volkswagen[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'lı yıllar Volkswagen için diğer markalara göre oldukça inovatif bir dönem olmuştur. Özellikle, Japon ve Güney Kore pazarının Avrupa, Amerika ve diğer pazarlara agresif bir şekilde girmesi, Volkswagen'i daha stratejik davranmasını gerekli kılmıştır. Volkswagen 1990'lı yılların başında Golf MK2 modeliyle oldukça ün salmış ve ciddi boyutta kar marjına ulaşmayı başarmıştır. Bu süreç içerisinde Passat modelini de ihmal etmemiş ve D sınıfına da hitap eden otomobillerin arasında yer almıştır. 1990'lı yılların sonunda gelindiğinde ise, Volkswagen milenyum çağına ait olacak olan yeni Golf ve Passat modellerini tanıtmış ve satışlarına 2000 yılına gelmeden başlamıştır. Aynı zamanda Volkswagen, B sınıfı otomobil grubuna ağırlık vermeye başlamış ve Polo modeliyle de pazar payını büyütme konusunda zirveye oynamıştır.

Volkswagen tasarım modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yıllarla birlikte Volkswagen yeni bir hamle daha geliştirerek, gelecek yılların tekniğine ışık tutacak model tasarımları çıkarmaya başladı. Şirketin araştırma ve geliştirme faaliyetleri içinde yürütülen bu çalışmalar için 9.000 m² ofis ve laboratuvar alanı ile 6.000 m² atölye ve deney alanı tahsis edildi. Geliştirilmiş konfor, yüksek hızda güvenlik ve çevre kirliliği sorunları, bu bölümde derinlemesine inceleniyordu. AUTO 2000 projesi bu amaçla geliştirilen ilk model oldu. Hız denemelerinde kullanılan IRVW II modelinden sonra çarpıcı stili olan IRVW 4-Futura modeli geliştirildi. Bu modelin taşıdığı özellikler arasında martı kanadı gibi açılan geniş yan kapılar, ABS fren sisteminin yanı sıra otomatik park etme sistemi de vardır. Bu nedenle de hem ön, hem de arka lastikleri yön değiştirebiliyordu.

İlk otomobilleri, Hitler'in her Alman ailesini bir otomobil sahibi yapma düşüncesi doğrultusunda, Porsche firması tarafından tasarlanıp üretilmeye başlanan, oldukça ekonomik ve kullanışlı olan, Türkiye'de "kaplumbağa" ya da "tosbağa" olarak bilinen (İngilizcede Beetle, yani böcek) modeliyle Volkswagen'in ünü tüm dünyaya yayıldı. Tüm dünyada 20 milyondan fazla üretilmiş olan bu modelin üretimi 2003 yılına kadar devam etti. Aynı modelin günümüze uyarlanmış yeni versiyonu olan New Beetle ise 1999 yılında piyasaya sürüldü. Volkswagen, bugün birçok modeliyle dünya pazarında söz sahibi olan önemli bir otomobil firmasıdır.

Şu sıralar, TSI kodlu yeni motorunu Polo, Golf,Jetta, Scirocco modellerine monte edip satışa sürmektedir. Bu motor, 1.4 litre hacme sahip olup 160 beygir (170 beygir ve 140 beygir güç üreten sürümleri üretimden kaldırılıp, 125 beygir ve 150 beygirlik modeller ile değiştirilmiştir.) güç üretebilmektedir.

Uluslararası başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Volkswagen'i 1980'li yıllara hazırlayan Toni Schmücker, 1981'in sonuna doğru şirketin idaresini Dr. Carl Hahn'a bıraktı. Otomotiv dünyasının globalleşme sürecine girdiği bu dönemde Dr. Hahn'ın liderliğinde birçok gelişmelere imza atıldı. Bunlardan en önemlisi Çin'de Volkswagen Santana modelinin üretimine başlamak olmuştu. Bakir sayılan bu pazarda Volkswagen, bugün hâlen güçlü pozisyonda öncülüğünü devam ettirmektedir. Hahn döneminin ikinci büyük anlaşması ise İspanyol Seat markası ile yapıldı. Önceleri teknik işbirliği ile başlayan ilişkiler, sonraları FIAT'ın çekilmesiyle tam bir devir teslimle sonuçlandı. Volkswagen yönetimi altında SEAT'ta gelişmeler hızla ilerledi. Diğer taraftan Güney Amerika ülkelerine araç temin etmek için % 51 Volkswagen hissesiyle güçlü bir kuruluş olan AUTOLATINA kuruldu. Ünlü Berlin Duvarı henüz yıkılmamıştı ama Volkswagen yetkilileri Almanya'nın doğu kesimindeki otomotiv kuruluşlarıyla görüşmeleri başlatmışlardı. Dünya, yeni bir dönemin eşiğindeydi ve Volkswagen yönetimi de bunun bilinciyle gelişmeleri izliyordu.

Şimdiye kadar üretilen Volkswagen modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

Model ABD
Amerika Birleşik Devletleri
Kanada
Kanada
Meksika
Meksika
Notlar
City Golf MK IV Golf'ün güncellenmiş versiyonu, sadece temel 2.0 I4 motorla kullanılabilir.
City Jetta MK IV Jetta'nın güncellenmiş versiyonu, sadece temel 2.0 I4 motorla kullanılabilir
CrossFox
Derby Derby, yeniden yapılandırılmış bir Polo MK3 sedan.
Eos Jetta tabanlı, 2 kapılı ve üstü açılır kapanır araba.
GLI Jetta'nın yüksek performanslı versiyonu.
Gol Meksika'da Pointer olarak satılır.
GTI
Jetta MkIV Kanada'da City Jetta olarak satılır.
Jetta MkV Meksika'da Bora olarak satılır.
Jetta Wagon ABD'de Jetta SportWagen ve Meksika'da ise Bora SportWagen olarak satılır.
Lupo Lupo, Fox'un yeniden yapılandırılmış versiyonudur.
New Beetle
New Beetle Convertible
Passat Orta boy Sedan.
Passat Wagon
Passat CC ABD'de CC olarak satılır.
Rabbit
Routan Dodge Grand Caravan tabanlı VW. Avrupa modellerini getirmeden önce VW'yi N.A. minivan pazarına almak için hızlı bir düzeltme yapıldı.
SportVan SportVan, SpaceFox'un yeniden yapılandırılmış versiyonudur.
Tiguan Small SUV. "The GTI of SUV's"
Touareg Tam SUV, Porsche Cayenne ile birlikte geliştirildi.

Orta Amerika ve Karayipler[değiştir | kaynağı değiştir]

Model Bahamalar Barbados Bermuda Cayman Adaları Kosta Rika Curaçao Dominik Cumhuriyeti El Salvador Grenada Guatemala Haiti Honduras Jamaika Panama Fransa Fransa Trinidad ve Tobago
Caddy
CrossFox
CrossPolo
Eos
Fox
Gol
Golf
GTI
Jetta/Bora MkIV
Jetta/Bora MkV
Jetta/Bora GLI MkV
Jetta/Bora Variant MkV
New Beetle
New Beetle Cabrio
Parati
Passat
Passat Variant
Polo
Saveiro
SpaceFox
Tiguan
Touareg

Asya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afrika[değiştir | kaynağı değiştir]

Model Cezayir
Cezayir
Mısır
Mısır
Fas
Fas
Réunion
Fransa
Güney Afrika
Güney Afrika Cumhuriyeti
Notlar
Citi Golf
CrossFox
CrossPolo
Eos
SpaceFox Volkswagen Suran, Mısır'da satılmaktadır
Gol
Golf
Golf GTI
Golf Plus
Golf R32
Golf Variant
Jetta
New Beetle
New Beetle Cabriolet
Parati
Passat
Passat CC
Polo
Polo GTI
Scirocco
Sharan
Tiguan
Touareg
Touran

Logoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Volkswagen Derby

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Manfred Grieger, Ulrike Gutzmann, Dirk Schlinkert, (Ed.) (2008). Volkswagen Chronicle (PDF). Historical Notes. 7. Volkswagen AG. ISBN 978-3-935112-11-6. 16 Aralık 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]