İçeriğe atla

Acura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Acura
SloganPrecision Crafted Performance
EndüstriOtomotiv endüstrisi
Kuruluş1986
KurucuSoichiro Honda Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Genel merkeziTokyo, Japonya (Honda Karargahı'nda )
Torrance, Kalifornia, ABD
Hizmet alanlarıDünya çapında
Önemli kişilerJohn Mendel, V.P., Acura ABD
ÜrünOtomobil
SahibiHonda Motor Company, Ltd.
Web sitesiAcura.com

Acura, Japon otomobil üreticisi Honda’nın 1986 yılından bu yana sadece ABD, Kanada ve Hong Kong için üretilen lüks otomobiller için kullandığı bir markadır. Honda teknolojisiyle üretilen Acura markası, Meksika’da ilk kez 2004 yılında tanıtılırken Çin pazarında ise 2006 yılında tanıtılmaya başlanmıştır. Honda firması, Acura markası ile Japonya dışında üretilen lüks otomobil pazarında ilk sıraya yerleşti.

Yaklaşık 10 yıl süren araştırma geliştirme çalışmaları sonucunda, 1986 yılında Honda Motor Şirketi Acura otomobil modellerini tanıtmak ve pazarlamak amacıyla Kuzey Amerika’da 18 temsilci açtı. Acura markası bu ülkedeki “ilk Japon lüks otomobil” olarak tarihe geçti. Amerika pazarına sunulan ilk modeller: Legend, V6-Güçlendirilmiş Coupe, Sedan ve Integra. Bu modellerin başarısı ile birlikte diğer Japon otomobil firmaları (Toyota Lexus ve Nissan' Infiniti) gibi markalar çıkarmış ve aralarında bir rekabet başlamıştır. Honda gün geçtikçe diğer birçok ülkelerede bu markasını sürmeyi planlıyor.Acura ABD'de en lüks otomobil seçilmiştir.

Acura modellerinin tarihi gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1986 yılında Legend, V6-Güçlendirilmiş Coupe, Sedan ve Integra modelleri ile Amerikan lüks otomobil pazarına giriş yapan Honda firması, 1991 yılında Legend modeli ile “En iyi ithal otomobil” ödülünü aldı. Bu ödülün ardından araştırma geliştirme çalışmalarına hız veren Honda devrim niteliğindeki VTEC teknolojisi ile üretilmiş yeni NSX modelini tanıttı. 1997 yılında Integra Type-R modeli tanıtıldı. 2001 yılında pazara sunulan MDX modeli aynı yıl içinde “En iyi spor otomobil” ödülünü aldı. 2002 yılında Honda tarafından yapılan bir açıklama ile Kuzey Amerika’daki Integra modelinin ismi RSX olarak değiştirildi. 2003 yılında CL Coupe ve Acura Integra Sedan modellerinin yerini (BMW 3 serisi modelleriyle rekabet edebilmek için) daha gelişmiş bir model olan TSX aldı. Artan rekabet ve talepler doğrultusunda 2004 yılında Acura modelleri Meksika pazarına tanıtıldı. Aynı yıl içinde piyasaya sürülen 3. jenerasyon Acura TL modeli Amerika’da en çok satan lüks otomobil oldu. 2005 yılında Acura TL modeli, Edmunds.com tarafından “En beğenilen araç” seçildi. Aynı yılın sonlarında SH-AWD teknolojisiyle üretilen Acura RL satışa sunuldu. Uzun süren pazarlama stratejileri sonunda 2006 yılında Honda, Çin pazarına tanıtıldı. Japonya iç pazarından gelen talepleri değerlendiren Honda firması Acura modellerinin 2008 yılında iç pazarda da satışa sunacağını açıkladı.

Acura modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia Acura başlığından Türkçeye çevrilmiştir.

Wikimedia Commons'ta Acura ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.