VII. Konstantin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
VI. Konstantin
Κωνσταντῖνος Ζ΄ Πορφυρογέννητος
Constantine VII Porphyrogenitus.jpg
VII. Konstantin Porfirogennetos, 945 yılında fildişi yontusu
Bizans İmparatoru
Hüküm süresi

6 Haziran 913 – 9 Kasım 959,

Kıdemsiz ortak imparator 908–913 ve 920–945, tek imparator 913–920 (naiplik altında) ve 945–959
Önce gelen Aleksandros
Sonra gelen I. Romanos
Eş(leri) Helena Lekapene
Çocukları II. Romanos, Leo, Zoe, Theodora, Agatha, Theophano, Anna
Hanedan Makedon Hanedanı
Babası VI. Leon
Annesi Zoe Karbonopsina
Doğum 17 ya da 18 Mayıs 905[1]
Konstantinopolis
Ölüm 9 Kasım 959 (54 yaşında) [1]
Konstantinopolis

VII. Konstantin Porfirogennetos ya da Porphyrogenitus, "Mor Oda'da Doğan" (mor mermerler ile kaplanmış imparatorluk yatak odasında doğan; Yunanca: Κωνσταντῖνος Ζ΄ Πορφυρογέννητος, Kōnstantinos VII Porphyrogennētos; 17–18 Mayıs 905 – 9 Kasım 959) Makedon Hanedanının dördüncü imparatoru, 913 ile 959 yılları arasında hüküm sürmüştür. İmparator VI. Leo ile onun dördüncü karısı Zoe Karbonopsina'nın oğlu, öncülü Aleksandros'un yeğenidir.

Hükümdarlığının çoğu ortak imparatorlar tarafından baskılanmıştır: 913'den 919'a kadar annesinin naipliği altındayken 920'den 945'e kadar tahtı kızı Helena ile evlendiği Romanos Lekapenos ve oğulları ile paylaştı. VII. Konstantin en iyi yazdığı De Administrando Imperio (bearing in Greek the heading Πρὸς τὸν ἴδιον υἱόν Ῥωμανόν), De Ceremoniis (Περὶ τῆς Βασιλείου Τάξεως), De Thematibus (Περὶ θεμάτων Άνατολῆς καὶ Δύσεως) ve Vita Basilii (Βίος Βασιλείου) isimli dört kitap ile tanınır.

Hükümdarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Konstantin, Konstantinopolis'te kilise tarafından onaylanmayan dördüncü evliliğin gayrı meşru çocuğu olarak doğmuştur. Onu meşrulaştırmak için, imparatorluk sarayının mor odasında doğurmuştur böylece lakabı Porfirogennetos olmuştur. Sembolik olarak iki yaşında, 15 Mayıs 908 günü babası ve amcası tarafından tac giydirilmiştir.

Haziran 913 tarihinde Aleksandros ölüm döşeğinde, Konstantin için yedi kişilik bir naip konseyini atamıştır. Bu konsey, Patrik Nikolaos Mistikos başkanlığında, iki magistroi İoannis Eladas ve Stefen, rhaiktor İoannis Lazanes, az tanınan Euthymius ve Aleksandros'un yardımcıları Basilitzes ve Gabrielopoulos'tan oluşuyordu.[2] Aleksandros'un ölümünden sonra, yeni ve zayıf yönetim Konstantin Dukas'ın gasp teşebbüsüyle yüzleşti.

Konstantin ve Simeon yemek yiyor
Konstantin ölüm döşeğinde tasvir eden İoannis Skilicis vakainamesinin Madrid Skilicis versiyonundan bir minyatür

VII. Konstantin, Konstantinopolis'te Kasım 959 tarihinde öldü ve yerine oğlu II. Romanos geçti. Oğlu ve gelini Theofano tarafından zehirlendiği söylentileri yayılmıştır.

Yazınsal ve siyasi faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

VI. Leo ve VII. Konstantin adlarına bastırılmış altın solidus sikkesi, 908–912.
VII. Konstantin altın solidus sikkesi, 913–959.

John Julius Norwich A Short History of Byzantium isimli kitabında VII. Konstantin'i "âlim imparator" olarak isimlendirir.[3] Norwich, Konstantin'i şöyle tarif eder:

Bize anlatıldığı üzere, tutkulu bir koleksiyoncudur - yalnızca kitap ve el yazması değil, her çeşit sanat eseri; ait olduğu sınıfın bir üyesine göre daha dikkati çeken sükunet, mükemmel bir ressam olabilecek gibi görünmektedir. Yazarlar ve âlimler, ressamlar ve sanatkârların cömert bir koruyucusuydu. Sonuçta, mükemmel bir imparatordu: yetenekli, dürüst ve çok çalışan yönetici ve heyecanlı bir insan seçiciydi ki askeri, donanma, kilise, sivil ve akademik atamaları hem yaratıcı hem de başarılıydı. Yüksek öğretimin gelişmesi için çok şey yapmıştır ve adalet yönetimine özel bir ilgi göstermiştir.

947 yılında, VII. Konstantin, tazminat ödenmeksizin tüm köylü topraklarının ivedi sahiplerine iade edilmesi emri vermiştir; hükümdarlığının sonunda, İmparatorluğun tüm ekonomik kurumlarının ve askeri gücünü oluşturan toprak sahibi köylülerin şartları geçmiş bir yüzyıl süresinden daha iyiydi.[4]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Romanos'un kızı olan Helena Lekapene ile evlenmiştir. Bu evliliklerinden isimleri bilinen çocukları şunlardır:

 • Leo, çocukken öldü.
 • II. Romanos.
 • Zoe. Bir manastıra rahibe olarak kapatıldı.
 • Theodora, İmparator I. Yannis Çimiskes ile evlendi.
 • Agatha. Bir manastıra rahibe olarak kapatıldı.
 • Theophano. Bir manastıra rahibe olarak kapatıldı.
 • Anna. Bir manastıra rahibe olarak kapatıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Constantine VII Porphyrogennetos" in The Oxford Dictionary of Byzantium, Oxford University Press, New York & Oxford, 1991, p. 502. ISBN 0195046528
 2. ^ Runciman 1988, ss. 47–48.
 3. ^ Norwich, John Julius. (1997) A Short History of Byzantium. London: Viking, p. 180. ISBN 0-679-45088-2
 4. ^ Norwich, 182-83.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İleri okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Constantine VII, De ceremoniis, ed. J. Reiske (2 vols., 1829, 1830). English translation 'The Book of Ceremonies' accompanying the Greek text in 2 volumes by Ann Moffatt and Maxene Tall, Canberra 2012 (Byzantina Australiensia 18).
 • Constantine VII, De administrando imperio, ed. G. Moravcsik, tr. R.J.H. Jenkins (1967)
 • Constantine VII, 'Story of the Image of Edessa', tr. B. Slater, J. Jackson, in I. Wilson, The Turin Shroud (1978), p. 235-51
 • Constantine VII, Three treatises on Imperial military expeditions, ed. tr. J.F. Haldon (1990).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Aleksandros
Bizans İmparatoru
913–959
(920-945 arasında I. Romanos ile)
Sonra gelen:
II. Romanos