Teofilakt Simokata

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Teofilaktos Simokates, (Yunanca: Θεοφυλάκτος Σιμοκάττης, Σιμόκαττος, Σιμοκάτης, o Σιμοκάτος) 7. yüzyılın başlarındaki bir Bizans tarihçisidir. İlk Çağ'ın son tarihçisi sayılmaktadır.

Sekiz kitapta, İmparator Mauricius döneminin tarihi olaylarını yazmıştır. Üslubu görkemli olup, çalışmaları 7. yüzyılda Slavlar ve Farslar hakkındaki önemli bir kaynaktır. Herakleios'un Farslar'a karşı yaptığı savaştan (602-628) bahsetmesine rağmen Herakleios'un Araplar'a karşı yaptığı savaştan (başlangıcı 634) bahsetmemiştir. Bu nedenden dolayı 630 yılı civarında yazdığı düşünülmektedir. Epifanyalı İoannes'un eserlerinden faydalanmıştır.

Nicolaus Copernicus, Teofilaktos'un şiirlerini tercüme etmiştir ve bunlar 1509 yılında Johann Haller tarafından yayınlanmıştır. Bu Copernicus'un kendi girişimiyle yaptığı tek eser kabul edilmektedir.

Literatür[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Michael and Mary Whitby (trans.), The History of Theophylact Simocatta: An English Translation with Introduction, Oxford University Press, (1986), ISBN 0-19-822799-X

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [1]25 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Migne Patrologia Graeca adıyla hazırlanan analitik indeksleri bulunan Yunanca Opera Omnia . (Yunanca) (Erişme tarihi:19.06.2009)