İosif Genesios

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İosif Genesios (YunancaΙωσήφ Γενἐσιος), 10 yüzyıl "imparatorların saltanatları" vakayinamesinin anonim Yunan yazarına verilen geleneksel isim. Konstantin Maniakes'in oğlu ya da torunu olduğu rivayet edilir.

VII. Konstantinos'un sarayında yetişmiştir, vakayinamesi 814 yılında başlar, ikinci Bizans ikonoklazmı dönemini içerir ve 886 yılında biter. Günah Çıkartıcı Theofanis'in çalışmasının devamı kabul edilen Oi meta Theofanin'in anonim yazarlarının derlemesinden daha az olmakla beraber, Makedon Hanedanı görüşünü geniş şekilde temsil eder.

Vakayiname, V. Leon'dan III. Mihail'e kadar dört imparatorun saltanatlarını detaylı bir şekilde anlatırken I. Basileios'unkini ise daha kısa anlatır. Oi meta Theofanin'den önce bitirilmiş görünse de VII. Konstantinos'un "Basileios'un hayatı" isimli eserini kaynak olarak almıştır ve Oi meta Theofanin ya da İoannis Skilicis'de olmayan bilgiler eserinde mevcuttur.

Modern Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce
  • Genesios, Joseph, A. Kaldellis. (trans.) On the reigns of the emperors. Byzantina Australiensia, 11. Canberra: Australian Association for Byzantine Studies, 1998. ISBN 0-9593626-9-X.
Yunanca

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]