Kınalıada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kınalıada
Adalar 5507.jpg
Coğrafya
Kınalıada'nın Prens Adaları içerisindeki konumu
Kınalıada'nın Prens Adaları içerisindeki konumu
Kınalıada'nın İstanbul'da bulunduğu yer
Kınalıada
Kınalıada'nın İstanbul'daki konumu
Koordinatlar 40°54′47″K 29°03′0″D / 40.91306°K 29.05°D / 40.91306; 29.05
Takımadası Prens Adaları
Denizi Marmara Denizi
Yüz ölçümü 1,3 km2
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Bölge Marmara Bölgesi
İl İstanbul
İlçe Adalar

Kınalıada, Prens Adaları diye bilinen ada topluluğunun meskûn olanlarının içinde İstanbul’a en yakın adadır. Belki de bu yüzden, Bizans döneminde ada sürgünlerinin çoğu buraya getirilmiştir. Bu sürgünlerin en önemlisi Romen Diyojen’dir. Eski adı Proti'dir.

En çıplak adalardan biridir, en az ağaç bu adada görülür. İskeleye yaklaşırken tek tepeli konik bir ada izlenimi bırakıyorsa da adanın geri kalan 115 metrelik Çınar Tepesi ve Manastır Tepesi'nin batı etekleri, çok eski zamanlardan beri işletilen taşocağı nedeniyle oyulmuş durumda. Adı, demir ve bakır madenlerinin etkisiyle kızılımsı olan toprağının renginden gelir. Tarihi dokusu da çok fakirdir. Adalar'daki tek Ermeni Kilisesi Surp Krikor Lusavoriç'tir. Manastır Tepesi diye bilinen yerde de Rum Ortodoks Hıristos Manastırı vardır. Ada betonlaşmayla adeta İstanbul'un küçük bir kopyası haline geldi.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kınalıada'ya İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Mavi Marmara, Turyol firmaları düzenli olarak sefer düzenlemektedir. Bostancı'dan kalkan motorlar yaklaşık 30 dakikada adaya varırken, Kabataş'tan kalkan vapurlar 1 saat, Kabataş'tan kalkan deniz otobüsleri yaklaşık 40 dakikada adaya varmaktadır. Kınalıada'ya sefer yapan firmalar genelde yaz ve kış olarak 2 tarife kullanmaktadır. Bu seferlerin sıklığı da hafta içi ve hafta sonu günlerde değişmektedir. İlgili seferler tarifeler kullanılarak takip edilebilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]