İçeriğe atla

Marcellinus Comes

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Marcellinus Comes (ö. yaklaşık 534), Doğu Roma İmparatorluğu'nun Latince Vakanüvistir. İliryalıdır,[1] hayatının çoğunu Konstantinopolis sarayında geçirdi. Hayatta kalan tek eseri Doğu Roma İmparatorluğu'na odaklanan Vakainame idi.

Vakainame[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatta kalan tek eseri, bir vakainame (Annales) Eusebios'un Dinsel Tarih adlı eserinin devamıdır. Bilinmeyen bir yazar 566'ya kadar bir devamını eklemesine rağmen, 379'dan 534'e kadar olan dönemi kapsar. Çalışmaları Latince olmasına rağmen, öncelikle Doğu Roma İmparatorluğu'nun meselelerini anlatır. Orosius'un Historia adversus paganos ve Gennadius'un De viris illustribus'tan alınmış Batı Avrupa hakkında bazı bilgiler Konstantinopolis ile ilgili olduğu sürece eklenmiştir. Tarih, şehir ve saray hakkında detaylar ve anekdotlar ile doludur. Marcellinus Ortodoks idi ve çalışmalarındaki sapkınlıklar hakkında söyleyecek çok az şey vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Croke, Brian (2001). Count Marcellinus and his chronicle. Oxford University Press. s. 101. ISBN 978-0-19-815001-5. 16 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2010. 
Genel

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Chronicle of Marcellinus: a translation and commentary, by Brian Croke (translation/commentary) and Theodor Mommsen (edition). Sydney: Australian Association for Byzantine Studies, 1995.
  • Count Marcellinus and His Chronicle by Brian Croke. Oxford: Oxford University Press, 2001.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]