İçeriğe atla

Rick Rubin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rick Rubin
Rick Rubin
Genel bilgiler
DoğumFrederick Jay Rubin
10 Mart 1963 (61 yaşında)
Long Island, New York, ABD
TarzlarAlternatif metal, hip hop, hard rock, heavy metal, country
MesleklerAlbüm yapımcısı
Etkin yıllar1982-günümüze
Müzik şirketiDef Jam/Columbia, American Recordings, Warner Bros., Epic

Frederick Jay Rubin (d. 10 Mart 1963, Long Island, New York) defalarca Grammy kazanmış Amerikalı müzik yapımcısıdır. Özellikle rap ve heavy metal'i birleştirmesiyle (rapcore olarak da bilinir) ve Johnny Cash ile yaptığı albümlerle tanınır. Müzik kanalı MTV kendisini "son 20 yılın en önemli yapımcısı" olarak tanımlamıştır.[1]

Yapımcılığın yanı sıra Beastie Boys grubunun ilk dönemlerinde grubun DJ'liğini de yapmıştır. Aynı zamanda Russell Simmons ile birlikte Def Jam Records'ın kurucu ortaklarından ve American Recordings'in de kurucusudur. 2007 yılında Rubin Time dergisinin Dünyanın En Etkili 100 Kişisi listesinde yer almıştır. Yine 2007 yılında İngiliz danışmanlık firması Creators Syntectics tarafından hazırlanan yaşayan 100 dâhi listesinde 72. sırada gösterilmiştir.[2]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Def Jam dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rubin Long Beach Lisesi'nde öğrenciyken okulun Ses ve Görüntü Müdürü Steve Freeman ile ahbaplık kurdu. Freeman kendisine gitar ve şarkı yazımı ile ilgili dersler verdi ve The Pricks adında bir punk grubu kurmasına yardımcı oldu. Son senesinde okulun dört kanallı kayıt cihazını kullanarak Def Jam'i kurdu. New York Üniversitesi'ne girdikten sonra Hose adında bir art-punk grubunda gitar çalmaya başladı. 1982'de Hose'un single'ı Def Jam'in ilk plağı olarak 45'lik formatında yayımlandı. Grup New York'ta, ülkenin batısında ve Kaliforniya'da Meat Puppets, Hüsker Dü, Circle Jerks ve Butthole Surfers gibi yarı punk gruplarıyla konserler verdi. Grup 1986 yılında dağıldı ve Rubin'in ilgisi New York'taki Hip Hop ortamına kaydı.

Zulu Nation'dan DJ Jazzy Jay ile ahbaplık kuran Rubin, hip hop prodüksiyonunu öğrenmeye başladı. 1983 yılında ikisi rapçi T La Rock için It's Yours adlı parçanın prodüksiyonunu yaptı ve kendi bağımsız plak şirketleri Def Jam'den yayımladılar. Yapımcı Arthur Baker 1984'te kendi şirketi Streetwise Records aracılığıyla plağın dünya çapında dağıtımını sağladı.

Jazzy ay Rubn'i konser organizatörü ve menajer Russell Simmons ile tanıştırdı ve Rubin, Simmons'a Def Jam'i düzlüğe çıkarmak için yardıma ihtiyacı olduğunu anlattı. Simmons ve Rubin Jazzy Jay'i saf dışı bırakıp 1984 yılında Rubin hâlen New York Üniversitesi'nde okurken Def Jam'i resmen kurdular. Yayımladıkları ilk plak LL Cool J'in "I Need a Beat"iydi. Rubin Bronx, Brooklyn ve Harlem'in dışında Queens, Staten Island ve Long Island'dan rapçiler bulmak için harekete geçti ve sonunda Public Enemy grubunu Def Jam'e bağladı. Beastie Boys'un "Rock Hard"/"Party's Gettin' Rough"/"Beastie Groove" adlı EP'si ve Run D.M.C. Rubin'in prodüksiyondaki başarısının göstergesi oldu. Prodüksiyonlarının belirleyici özelliği zaman zaman rap ile sert rock müziği birleştirmesiydi.

Aerosmith grubunun Walk This Way isimli parçasının Aerosmith ve Run D.M.C. tarafından 1985 yılında yeniden yorumlanması Rubin'in fikriydi. Şarkının bu yeni yorumu hem rap-hard rock'ı (rapcore olarak da adlandırılır) daha geniş kitlelere duyurmuş, hem de Aerosmith'in kariyerini yeniden canlandırmıştı. O sene Yılın Yapımcısı dalında Grammy kazandı.

Def American dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1988'de Simmons ve Rubin, kısmen Rubin'in Def Jam başkanı Lyor Cohen ile verdiği iktidar mücadelesini kaybetmesi nedeniyle yollarını ayırdılar. Simmons New York'ta Def Jam'de kaldı Rubin ise Kaliforniya'ya Los Angeles'e yerleşerek Def American'ı kurdu. Los Angeles'ta Slayer, Danzig, Masters of Reality ve Wolfsbane gibi sert rock gruplarının yanı sıra The Jesus and Mary Chain ve Amerikalı komedyen Andrew Dice Clay gibi indie müzisyenleri bünyesine kattı. Rubin ayrıca Red Hot Chili Peppers'ı geniş kitlelere tanıtan Blood Sugar Sex Magik albümünün de yapımcılığını yaptı. Rap ile alakasını sürdürerek Geto Boys'u bünyesine kattı ve Public Enemy, LL Cool J ve Run DMC ile çalışmaya devam etti.

American Recordings dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Def kelimesi Hip Hop camiasında "harika" ya da "büyük" (İngilizce great) anlamına gelen argo bir kelimeydi. Ancak Rubin 90'ların başında kelimenin fazlasıyla yaygınlaştığına karar vererek 1993 senesinde Def kelimesinden vazgeçti şirketinin adını American Recordings yaptı.

Yeniden isimlendirilen firmadan çıkan ilk başlıca yapıt 1994 yılında çıkan Johnny Cash's American Recordings oldu. Albüm altı cover (bir başkasının bestesini yeniden yorumlamak) parçadan oluşuyordu. Albüm Johnny Cash'in kariyerinin yeniden canlanmasını sağlamıştır. Bu cover formülü Cash'in sonraki dört albümünde de tekrarlanmıştır. Bunlar Unchained, Solitary Man, The Man Comes Around (Cash'in ölümünden önce çıkan son albümü), and A Hundred Highways. The Man Comes Around albümündeki Give My Love to Rose ile 2003 yılında Cash En İyi Erkek Country Vokali dalında Grammy ödülü almış ve Fiona Apple ile birlikte seslendirdiği Bridge Over Troubled Water parçasıyla da En İyi Country Vokal Düeti dalında aday gösterilmiştir. Rubin Cash'e Nine Inch Nails'in Hurt isimli parçasını dinletmiş ve Cash'in yorumladığı şarkı şarkıcının son yıllarının belirleyici şarkısı olmuştur.

Rubin başka yaşlı sanatçıların albümlerinde de çalıştı. Bunlardan bazıları Mick Jagger'ın Wandering Spirit (1993), Tom Petty's Wildflowers (1994) ve Donovan'ın Sutras (1996) adlı albümleridir.

2007 yılında Rubin The Dixie Chicks, Justin Timberlake, Red Hot Chili Peppers, U2 ve Johnny Cash ile yaptığı çalışmalarla Klasik dışı alanda Yılın Yapımcısı dalında Grammy kazandı.[3]

Alameti farikası[değiştir | kaynağı değiştir]

Rubin'in bir yapımcı yapımcı olarak en büyük özelliği yaylılar, destek vokalleri ve reverb (yankı) gibi klişeleşmiş prodüksiyon unsurları yerine çıplak vokal ve enstrüman kullanımını tercih etmesidir. Ancak 2000'ler ile birlikte Rubin diğer unsurları da kullanmaya başlamıştır.

Yapımcılığını yaptığı albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (İngilizce)What's Up With That Bearded Guy From The '99 Problems' Video? 18 Ekim 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - MTV.com
  2. ^ "İşte yaşayan 100 dâhi". 30 Ekim 2007. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2007. 
  3. ^ (İngilizce)Tyrangiel, Josh (8 Şubat 2007). "Rick Rubin: Hit Man". Time. 24 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2007.