Akhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°55′05″N, 027°50′15″E

Akhisar
—  Şehir  —
Akhisar
İlçe merkezinden bir görünüm
İlçe merkezinden bir görünüm
Takma ad: Zeytin Kent, Zeytin Diyarı
Slogan: Zeytin'den Sevgiye
Manisa ili haritasında Akhisar.
Manisa ili haritasında Akhisar.
Akhisar
Akhisar
Türkiye'de bulunduğu yer
Koordinatlar: 38°55′05″K 027°50′15″D / 38.91806°K 27.8375°D / 38.91806; 27.8375
Ülke Türkiye
Bölge Ege
Bölüm Kıyı Ege
İl Manisa
Yönetim
 - Kaymakam Kaan Peker
 - Belediye başkanı Salih Hızlı (AK Parti)
Yüzölçümü
 - Toplam 1.754 km2 (677,2 mi2)
Rakım 94 m (308 ft)
Nüfus (2011)
 - Toplam 159,650
  [1]
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Alan kodu 236
İnternet sitesi:
Akhisar Kaymakamlığı
Akhisar Belediyesi

Akhisar, Türkiye Cumhuriyeti'nin Ege Bölgesi'nde bulunan Manisa ili'ne bağlı bir ilçedir. Manisa ilinin kuzeybatısında bulunan ilçenin yüzölçümü 1754 km²[2] olup 159.650 kişilik nüfusuyla[1] Ege Bölgesi'nin en kalabalık ilçelerindendir.

İdari Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçeye bağlı 9 kasaba ve 86 köy bulunmaktadır. İlçe merkezinde 14, kasabalarda 20 olmak üzere 34 mahalle muhtarlığı vardır. Akhisar'da kaymakamlık ve Bakanlıkların Taşra teşkilatı olan İlçe Müdürlüklerinin tamamı ve İlçe Özel İdare Müdürlüğü'de bulunmaktadır. İlçede Orman İşletme Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü, Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü, Askerlik Şubesi Başkanlığı gibi çevre yerleşim birimlerine de hizmet veren bölge veya işletme düzeyinde teşkilatlanan birimlerde bulunmaktadır. İlçe adli yönden ağır ceza merkezidir ve şehirde A3 Tipi Kapalı/Açık Ceza İnfaz Kurumu[3] bulunmaktadır. Akhisar'da biri aktif olarak kullanılmak üzere 2 adet Askeri Havalimanı bulunmaktır. Kentteki Garnizon Komutanlığı ise Albay düzeyindeki Hava Meydan Komutanı tarafından yönetilmektedir. Akhisar Hava Meydan Komutanlığı lojistik amaçlı bir havalimanıdır. Albay düzeyindeki komuta kademesi ile birlikte ağırlıklı olarak teknik personel olmak üzere 500 civarında askeri personel, er ve erbaş görev yapmaktadır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre Akhisar'ın nüfusu 159.650 kişidir. Bu nüfusun 79.280'i erkek iken 80.370'i kadındır. Nüfusun 104.777'si ilçe merkezinde yaşarken merkez nüfusunun 52.133'ü erkek, 52.644'ü kadındır. Geriye kalan 54.873 kişi köylerde yaşar ve köylerdeki nüfusun 27.147'i erkek, 27.726'sı kadındır.[1]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Akhisar, İzmir Limanına 92 km, Adnan Menderes Havalimanı’na 110 km uzaklıktadır. Kent İstanbul-İzmir karayolu üzerinde İzmir'den 80, Bandırma'dan 190, İstanbul'dan da 470 kilometre mesafededir. Aynı zamanda Bandırma-İzmir ve Ankara-İzmir demiryolları üzerindedir. Akhisar çevresindeki ilçeleri birbirine bağlayarak bölgede kavşak konumundadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Akhisar'ın tarihi MÖ 3000'li yıllarda İskitler ile birlikte akınlar gerçekleştiren Amazonlar'ın bir kolu Lidya'ya kadar uzanıyordu. Akhisar da bu güzergahtaki karargahlardan biri olmuştur. Akhisar M.Ö. 24 yılında büyük bir deprem sonucu yıkılana kadar Amazon komutanlarından Thyateira'nnn adıyla anılmaktaydı. Thyateira kuruluşundan sonra Helen Rumları tarafından Pelopia, Polonya, Ohipko, Semiramis gibi isimlerle anıldı. Akhisar, tarih boyunca Hititler, Akadlar, Lidyalılar, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Saruhanlılar ve Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetiminde kalmıştır. Lidyalılar döneminde önemli bir konuma sahip olan Akhisar, Senatosuyla, kalabalık ve zengin nüfusuyla dönemin en önemli şehirleri arasında yer almıştır. Bizans İmparatoru I. Konstantin tarafından Gölmarmara'ya sürülen Tyeder, Akhisar'a beyaz taşlardan bir kale inşa ettirmiştir. Bu kalenin inşasının ardından şehirin ismi Beyaz Kale anlamına gelen Aspro Kastro oldu. Kent 1307 yılında Saruhanoğulları Beyliği hakimiyetine girince Akhisar adını almıştır.[2] Akhisar'ın I. Dünya Savaşı öncesi nüfusu yaklaşık 12.000 kişidir ve bu nüfusun yaklaşık %75'ini Türkler oluştururken geri kalan %25'lik dilimin büyük çoğunluğu Rumlar ve Ermeniler oluşturdu.[4]

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Merkezindeki Thyateira Basilikası

Akhisar Eski Devlet Hastanesi’nin bulunduğu bölgede, İ.Ö. 3 binli yıllarından kalma mezar ve çanak çömlekler ile kayda değer antik eserler bulunmuştur. Thyateira bugünkü modern kentin altında kalmıştır. Çeşitli araştırma ve kazılarda eski kent yapısı ile ilgili kalıntılar bulunmuştur. Bunların en önemlisi kent merkezinde bulunan Tepe Mezarı kazısı sonrası bulunan kalıntılardır. Çeşitli yıllarda yapılan kazılarda burada bir sütunlu yol ile asbisli kolosal yapı ortaya çıkarılmıştır. Öğretmen Evi ve Vergi Dairesi Kazılarından sonra Tepe Mezarından çıkan sütunlu yol, Thyateira akropolü olan eski hastanenin bulunduğu tepeciğe gitmektedir. Tepe Mezarındaki Asbistli yapı kuzey-güney yönünde uzanmakta olup uzunluğu 43 metreyi bulmaktadır. Yapının mimari tekniği İ.S.4.yüzyılı belirtmekte olup dini bir yapı olduğu düşünülmektedir. Bunun dışında Ulu Camii, Paşa Camii, Şeyhisa Camii ve Yeni Gülruh Camii ile Hashoca Mahallesindeki Türkiye’nin ilk kütüphanelerinden olan Zeynelzade Kütüphanesi şehirdeki tarihi ve turistlik yerlerdendir. Akhisarın yakın çevresinde ise Khliara (Kırkağaç), Kalamos (Gelenbe), Yortan (Bostancı) Höyüğü, Nakrasa (İlyaslar), Apollonis (Mecidiye), Hierokemo (Beyoba) gibi yerler de Akhisar çevresindeki diğer tarihi bölgelerdir. Akhisar'da 1 adet de Arkeoloji Ve Etnografya müzesi bulunmaktadır.

Uluslararası İlişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş kentler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]