Hanpaşa, Akhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hanpaşa
—  Köy  —
Manisa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Akhisar
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.187
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 236
İl plaka kodu 45
Posta kodu 45200
İnternet sitesi: [2]

Hanpaşa, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

HANPAŞA KÖYÜNE NASIL ULAŞIRIM ?

Akhisar Gördes yolu üzeri Dağdere Kasabasına varmadan SOLA dönülerek HANPAŞA KÖYÜNE ulaşırım. HANPAŞA KÖYÜ Mahalleleri

1-KÖY MERKEZİ 2-AKKÖY MAH. 3-KARALIK MAH.. 4-serkele mah. 5-AŞAĞI KIŞLA MAH. lerinden oluşur. ve Köy kırsal alanda olması sebebiyle Akhisar'a göç yoluyla gelenlerde Akhisar Hanpaşa Mah. olmasını beklediğimiz Seyitahmet Mah. ikamet etmektedir.yani nüfusu kalabalık olan köylerden biridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ise büyüklerimizin anlatımına göre paşa oğlunun köyde hancılık yapan hancının kızına aşık olması ve zorlu evlilikleri sonucu soyadları Han ve Paşa birleşerek köyün adı Hanpaşa Köyü olmuştur. Köyümüzün tarihi çok eski zamana dayanır.
Kuruluş tarihi ile ilgili kesin bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köyümüzün Akyumar ve Hasanlı tarihi çeşmeleri halen hizmet vermektedir. Köyümüzde imece usulu yardımlaşma da önemli yer tutar.Yapılan işlerde her türlü yardımlaşma örneklerine rastalayabiliz.Ayrıca köyümüzün düğün yemekleride çok çeşitli olmakla birlikte lezzeti de harikadır.Bunların yanı sıra köyümüzde her yıl geleneksel olarak yapılan kabir hayrı ile birlikte yapılan kabir ziyaretide önemli yer tutmaktadır..Çok sayıda kişinin katıldığı hayır büyük kitle ve misafirleri hitap etmektedir. Ayrıca Akhisar Bölgesinde yetişmiş en iyi yerel sanatçısı MEHMET ÇELİK 'tir. Sanatçı MEHMET ÇELİK'in İzmir Radyo sanatçısı İSMET EGELİ'yede türkü sözleri verdiği bilinmektedir. Yerel Sanatçılığını hale devam ettirmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 107 km, Akhisar ilçesine 45 km uzaklıktadır. Akhisar'ın en uzak köyü olmasın rağmen şirin ve misafir perver bir köy ünvanını korumaktadır.İnsanları sevecen bir yaklaşımı vardır. Köyümüz dört mevsimi doğal olarak gösterir.Arazi olarak biraz engebeli olmasına rağmen Gördes yoluna yakın olan Akköy Mahallesinde bulunan arazileri ova niteliğinde olup her türlü üzüm tütün ve baklagilleri yetiştirmeye elverişlidir.Fakat köyün büyük bir bölümü geçimini ameleye giderek sağlar

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1187
1997 1241

SPOR hanpaşa spor kulübü 1999 yılında köylerarası turnuvalara katılmaya başlayıp bu turnuvalardan 4 şampiyonluk 2 ikincilik elde edip 3 yıldır nagmalup şampiyon olarak büyük başarı elde etmiştir bu kupalar sırasıyla 2007/2008 düzenleyen göcek köyü derece şampiyon/ 2008/2009 düzenleyen göcek köyü derece 2.olarak tamamladı/ 2009/2010 düzenleyen yayakırıldık köyü derece 2,tamamladı/ 2010/2011 düzenleyen kayacık belediyesi derece şampiyon/2011/2012 düzenleyen kayacık belediyesi derece şampiyon/ 2012/2013 düzenleyen göcek derece şampiyon

Teknik Direktör Mehmet Emin Çelik katro Caner Çelik.Alim Ayer.Üzehir Ateş.Erdoğan Çelik.Yılmaz Girgin.Veysel Akyol.(Alihsan Akcan(kaleci)Serdar Gencer.Ceylan Gencer.Bünyamin Ateş.Apo Gencer.Gökhan.Bünyamin Aydemir.Tayfun Çelik.Hasan Özdamar.Cemal Ateş.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.((2008-2009 eğitim öğretim yılında 8 derslikli ilköğretim okulu faaliyete başladı.AYRICA TURKCELL VE AVEA TELEFON VERİCİLERİ DE MEVCUTTUR. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]