Türk Telekom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Türk Telekomünikasyon AŞ
Türk Telekom logo.svg
Slogan "Evden Konuşmak Gibisi Yok!"
Kuruluş 23 Nisan 1840
Tür Telekomünikasyon
Merkez Ankara, Türkiye
Genel Müdür Rami Aslan[1]
Personel 34.440(2013 Faaliyet raporu)[2]
Resmî site Türk Telekom

Türk Telekomünikasyon AŞ, 23 Nisan 1840'ta[3] PTT'nin telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin birbirinden ayrılması sonucunda, Türkiye'ye telefon hizmetlerini sunmak amacıyla devlet tarafından kurulmuş telekomünikasyon şirketi.

2005 yılı Kasım ayında özelleştirme kapsamında şirketin %55 hissesi Lübnan kökenli Oger Telecom'a 21 yıllığına devredilmiştir. 6 milyar 550 milyon dolara gerçekleşen devir cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olmuştur.[4] Fakat bu rekor 2013 yılında, İstanbul'a yapılacak olan üçüncü havalimanı ihalesinde geçilmiştir.[5] Devir sırasında Kablo TV ve Kablo Net hizmetleri Türksat'a aktarılırken, deniz haberleşmesi ve seyir güvenliği hizmetleri de Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne devredilmiştir.[6] Türkiye'nin tüm telefon ve internet servis sağlayıcıları içinde kendi kurulu altyapısına sahip birinci firma konumunda olup diğer internet servis sağlayıcılara ve sabit telefon hizmeti (STH) veren firmalara da toptan satış metodu ile hizmet vermektedir. Türk Telekom şirketler grubu, sabit hat ve GSM’e, yazılım'dan çağrı merkezi hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır. Türk Telekom grup şirketlerinin 31 Mart 2011 itibariyle 15,8 milyon sabit hat, 6,7 milyon ADSL hattı (toptan) ve 11,8 milyon GSM abonesi bulunmaktadır. Türk Telekom'un Avea'daki hisse oranı %89,99 dir. Türk Telekom, 2009 ve 2010 yıllarında 2 defa üst üste Türkiye'nin en değerli markası seçilmiştir. Genel müdürlüğünü Tahsin Yılmaz yapmaktadır.[7] Almanya'da Türk Telekom Mobile ile GSM alanında hizmet sunmaktadır.

Şirketin 2000 yılında 70.000'i aşan çalışan sayısı, özelleştirme süreci ve sonrasında mevcut pek çok personelin başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçmesine istinaden, 2009 yılı başında 30.000 civarına düşmüştür.[kaynak belirtilmeli]

Ortakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk telekom özelleştirldiginden beri 3 ortak yürütülmektedir.

Hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]