Soma, Manisa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Soma
—  İlçe  —
Türkiye'de bulunduğu yer
Türkiye'de bulunduğu yer
Manisa Siyasi Haritası
Manisa Siyasi Haritası
Ülke Türkiye
İl Manisa
Coğrafî bölge Ege
Yönetim
 - Kaymakam Mehmet Bahattin ATÇI
 - Belediye başkanı Hasan Ergene (AKP)
Yüz ölçümü
 - Toplam 862 km2 (332,8 mi2)
Rakım 175 m (574 ft)
Nüfus (2013)[1]
 - Toplam 105,391
 - Kır -
 - Şehir 105,391
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Posta kodu 45500
İl alan kodu 0236
İl plaka kodu 45
İnternet sitesi: www.soma.bel.tr

Soma, Manisa ilinin bir ilçesidir.

Soma, Yunt Dağı silsilesinin eteklerine kurulmuştur. Savaştepe Fay Hattı da denilen ve Balıkesir'in Pamukçu beldesinden başlayıp Bergama'ya kadar uzanan Türkiye'nin en aktif fay hatlarından birinin üstündedir.

Soma'nın tahin helvası, cevizli lokumu meşhurdur.

Adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Soma ilçesi adının "sumak" bitkisinden geldiği de söylenir ve gittikçe Somaklı'dan Soma ismine dönüştüğü rivayetleri de vardır.

Enerji üretimindeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçede linyit kömürü kaynakları bulunur. Soma Termik Santralı ile elektrik üretilmektedir. Türkiye'nin elektriğinin %10'unu karşılamaktadır. Ayrıca rüzgar enerji santralleri de bulunmaktadır.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa ilinin kuzey kapısıdır. Kuzeyden, Balıkesir'in Savaştepe ve İvrindi ilçelerine komşudur. Güneyinde Manisa'nın Akhisar ilçesinin Akhisar belediyesi, doğusunda Kırkağaç ilçesi bulunur da Manisa'yı bir başka ile daha komşu eder. Soma, batısındaki Kınık ve Bergama ilçeleri ile İzmir'e 135 kilometre mesafedeki Soma'nın ilçe merkezi, Kırkağaç-Kınık-Savaştepe karayollarının kavşak noktasında ve Bergama-Akhisar karayolu ile İzmir-Bandırma demiryolu üzerindedir. İklim ise yazlar sıcak ve kurak. Kışları ılık ve yağmurlu geçer.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2013 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 15 Şubat 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6NPV8emKi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014.