Ege Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°27′14″K 27°12′42″D / 38.4539°N 27.2117°E / 38.4539; 27.2117

Ege Üniversitesi
Egeunilogo.jpg
Slogan "Egeli olmak ayrıcalıktır!"
Kuruluş 1955
Tür Devlet[1]
Eğitim dil(ler)i Türkçe, İngilizce
Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz
Kayıtlı 47500
Akademik birimler 12 fakülte
8 enstitü
6 yüksekokul
7 meslek yüksek okulu
27 araştırma ve uygulama merkezi
Konum İzmir, Türkiye
Web sitesi ege.edu.tr

Ege Üniversitesi, 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla 9 Mart 1956 tarihinde, İzmir'de Türkiye'nin 4. üniversitesi olarak eğitim-öğretim hayatına başlamıştır.[2]

Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunan Ege Üniversitesi, Bornova’da 3.450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. En son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphanesi, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, toplum merkezi, alışveriş merkezi, sergi alanları ve Öğrenci Köyü ile 70.000 kişilik bir kampüs kenttir.

Kampüs içinde kongre, seminer, kültür ve sanat etkinlikleri için hizmet veren Prof.Dr. Yusuf Vardar – MÖTBE Kültür Merkezi ve kampüs dışında, İzmir kent merkezinde (Konak) Atatürk Kültür Merkezi, Menemen’de Deneme İstasyonu ve Üretme Çiftliği, Kurudağ’da Rasathanesi, Urla’da ve Tuzla’da su ürünleri tesisleri, Özdere’de Yaz Kampı ve Çeşme’de eğitim ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır[3].

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Ege Üniversitesi´nin ilk fakülteleri, 1955 yılında kurulan Tıp ve Ziraat Fakülteleridir. Aynı öğretim yılı içinde Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır. Sonraki yıllarda hızlı bir gelişim gösteren Ege Üniversitesi 1961 yılında Fen Fakültesini, 1968´de Mühendislik Fakültesi ve Dişhekimliği Fakültesini çağdaş bilimin hizmetine sunmuştur. Bu dönem içerisinde İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi adı altında Ege Üniversitesi´ne bağlanmıştır.

Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi 1976 yılında eğitime başlamıştır. 1977 yılında Gıda Fakültesi, Ege Üniversitesi´nin ikinci tıp fakültesi olarak İzmir Tip Fakültesi ve Hukuk Fakültesi kurulmuştur. Bu dönemde İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür.

Yaklaşık yirmi yıllık bir zaman diliminde kuruluş sürecini tamamlayan Ege Üniversitesi´nde, değişik tarihlerde birçok yüksekokul ve enstitü açılmıştır. Ege Üniversitesi´nin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle Tekstil, Makine, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur.

41 sayılı kanun hükmündeki kararname ile 1982 yılında, o güne kadar bölgenin tek üniversitesi olan Ege Üniversitesi´nin içinden başka bir üniversite, Dokuz Eylül Üniversitesi doğmuş, Ege Üniversitesi´nin kampüs alanı dışındaki fakülte ve yüksekokulları bu üniversiteye devredilmiştir.

Ayrıca, Ege Üniversitesi´nin Ege Bölgesi´nin çeşitli il ve ilçelerine yayılan fakülte ve yüksekokulları, bu illerde kurulan Pamukkale Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi gibi üniversitelerin ilk fakülte ve yüksekokullarını oluşturmuştur[3].

Akademik durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitede yaklaşık 3.200 öğretim elemanı ve 4.000’den fazla idari çalışanı ile 51.552 öğrenciye eğitim verilmektedir. Eğitim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısı ise 1322'dir.

Ege Üniversitesi, Türkiye'de öğretim üyesi başına düşen makale sayısı sıralamasında 4. sırada yer almaktadır.[4]

Üniversite 2011 yılında TÜBİTAK akademik Ar-Ge desteklerinden en fazla yararlanan 2. üniversite olmuştur.[5]

2010, 2011 ve 2012 yıllarında URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından açıklanan Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi listelerinde sırasıyla 512., 486. ve 473. ,Türkiye'deki üniversiteler içinde ise 4., 5. ve 3. sırada bulunmaktadır.[6][7][8][9] Leiden sıralamasında ise 2011 yılında dünyada 467., 2012 yılında ise 474. olarak yer aldı.[10]

Ege Üniversitesi Türkiye'de 2003 yılında uygulanmaya başlanan Erasmus Programı Öğrenci Hareketliliği Faaliyeti ile şimdiye kadar Avrupa'ya en çok öğrenci gönderen üniversite olmuştur ayrıca yine bu kapsamında 2013-2014 yılında 572 öğrenci kontenjanı ile Türkiye’nin en yüksek öğrenci gönderecek üniversitesidir[11]

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Okullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Meslek Yüksek Okulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Araştırma ve Uygulama Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rektörlüğe bağlı bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenci Toplulukları ve Kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına Bağlı Öğrenci Toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

[12]

Ege Üniversitesi Spor Salonu

Ege Üniversitesi Fakülte ve Yüksekokullarına Bağlı Olan Öğrenci Kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kongreler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası iktisat öğrencileri kongresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ege Üniversitesi tarafından en son olarak 8-9 Mayıs 2008 tarihlerinde 11.'si düzenlenen kongredir. Her yıl farklı ana konular belirlenen kongre ile öğrencilerin akademik deneyimleri artar. Kongrede bildiriler tamamen öğrenciler tarafından sunulur.11. kongrenin ana konusu "Küresel Isınma: Ekonomik, Politik, ve Sosyal Etkiler" olarak belirlenmiştir.[13]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]