Vikipedi:Köy çeşmesi/2015/Mayıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Teklifler[kaynağı değiştir]

ABD ve SSCB kategorileri[kaynağı değiştir]

Uzunca bir süredir bu iki kategoride ve bazı madde adlarında adlandırma sorunları yaşıyoruz. Sanıyorum ülke adları uzun geliyor diye çoğu zaman Amerika Birleşik Devletleri'ni ABD, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ni ise SSCB olarak adlandırmışız. Buna rağmen ana madde ve kategori adları açık olarak yazılmış (SSCB kategorisi hariç). Buna bir çözüm bulmak gerekiyor.

 1. Ülkenin uzun bir adının olması, kategori adlandırmalarında kısaltmasını tercih edeceğimiz anlamı taşımamaktadır.
 2. 200 küsür ülkenin kategori ve madde adlandırmaları uyumluyken, bu ikisinde istisna olması uygunsuzdur.
 3. Sovyetler Birliği mi yoksa Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği mi kullanacağımız ise tartışmalıdır.

Bu sebeplerden dolayı ABD olan kategorilerin Amerika Birleşik Devletleri adına, SSCB olan kategorilerin ise Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği adına (Sovyetler Birliği yönünde bir karar almadıkça) taşınması gerektiğini düşünüyorum. Büyük çapta bir değişiklik gerektirdiğinden köy çeşmesinde belirtmek istedim durumu.--RapsarEfendim? 08:44, 1 Nisan 2015 (UTC)

 • Uygun olur yalnız ben Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yerine Sovyetler Birliği olarak değiştirilmesinden yana fikir beyan edeceğim diğeri çok çok uzun Mutlutopuz 09:55, 1 Nisan 2015 (UTC)
Madde adı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği. Kategori, şablon adları da böyle olmalı. Eğer uzun diye itiraz olacaksa da bu tartışma madde adı ekseninde olmalı. Esas oğlan madde, şablonlar ve kategoriler de ana madde adı neyse öyle adlandırılmalı tabii ki. --cobija 22:58, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Bende Cobija'ya katılıyorum. Madde de hangi ismi kullanıyorsak onu kategorilerde de kullanmalıyız. Madde ismi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği olarak kabul görmüş yani madde de bu ismin uzunluğu sorun olarak görülmüyorsa, kategoride de bir sorun teşkil etmeyecektir. Aynı şekilde ABD yerine Amerika Birleşik Devletleri isminin kullanılması taraftarıyım.Sait71 07:43, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Bazı madde adları uzun olacak ancak yapacak bir şey yok. Bende kısaltma olmadan kullanılması taraftarıyım.--i.e.msj 12:49, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • İtiraz yoksa VP:BOTİS sayfasında kategorilerin taşınması için bir talepte bulunacağım.--RapsarEfendim? 16:14, 18 Nisan 2015 (UTC)
 • Madde adı Amerikalılar olan Kategori:ABD'liler ve alt kategorileri ne olacak?--B.S.R.F. 💬 16:25, 18 Nisan 2015 (UTC)
Vito'nun hep dediği gibi "fayda/zarar"a bakalım. Bence öncelikle Sovyetler madde adını tartışalım ve "Sovyetler Birliği" yapalım. Kısa olması uğraşma açısından epey fayda sağlar, pek zarar getirmez (belki de hiç); başka bir Sovyetler Birliği yok, Türkçe'de çoğu insan "Sovyetler'de" gibi kullanır. (Umarım buna itiraz olmaz) Ardından kategoriler kolaylaşır. BSRF'nin söylediği de zaten "Amerikalılar"a dönecek sanırım. İtiraz yoksa kategoriler de zaten uzun olarak yazılmaya başlansın, arada da işlerin kolaylaşması adına madde adını düzeltmiş oluruz. Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 15:48, 11 Mayıs 2015 (UTC)
Ek olarak, sert bir görüşle ABD'ye Amerika denebileceğine inanıyorum. Türkçe'deki kullanım epey yaygın bir şekilde ABD'liler Amerikalı demek şeklinde. :) Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 15:50, 11 Mayıs 2015 (UTC)
@Kullanıcı:BSRF, şu an onun için bir talepte bulunmadım, ayrı bir tartışma gerekiyor.--RapsarEfendim? 16:09, 11 Mayıs 2015 (UTC)
ABD'ye Amerika denemez. Amerika bir kıtanın adı, bir ülkenin değil. --Mavrikantmsj 16:42, 11 Mayıs 2015 (UTC)
Çok yaygın diye dedim yav, bir düşünsene, çok kolaylık sağlamaz mı kategoriler olsun, hitabet olsun, atıf olsun. Siz bilirsiniz elbet. :) --Stultiwikiabana yaz

TDK Güncel Sözlük[kaynağı değiştir]

Tdk.gov.tr'deki güncel sözlük her aramada farklı bir "guid"li link vermektedir. herhangi bir aramaya sabit link vermek mümkün değil. bu yüzden buraya yapılacak bütün linkler ölü link olacaktır. referanslarda uaya link verilmemesi isabetli olur. Bu imzasız yazı Nighteagle2000 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 22:01, 6 Nisan 2015

tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=BİLİM örneğindeki gibi bağlantı verebilirsiniz. Bilim yerine istediğiniz kelimeyi yazın. --cobija 19:21, 6 Nisan 2015 (UTC)
bunu öğrenmem iyi oldu. Teşekkürler. özgürüm (mesaj) 19:51, 9 Nisan 2015 (UTC)

"Günün" maddesini gerçekten Günün yapmak[kaynağı değiştir]

bu dinamik içeri manuel olarak mı yapılıyor. 2010da 287 günün maddesi 201'de 30'a düşmüş. Acaba seçkin veya adayı maddelerden otomatik dinamik güncelleme yapan bir wikipedia aracı var mı? VP:GM iki günde bir güncellenir diyor. özgürüm (mesaj) 13:40, 8 Nisan 2015 (UTC)

O kısım en az hizmetli yetkisine sahip kullanıcıların müdahalesi ile değişebiliyor. Maalesef ana sayfamızın güncellik konusunda eksiği var. Biz kendi kendimizi güncel tutamıyorsak, yeni katılımcıların gelmesini beklemekte biraz zor görünüyor şahsi fikrim. :) Sait71 18:35, 8 Nisan 2015 (UTC)
2010 da gayet iyiymiş aslında. ama rutin işlerin bir süre sonra sıkıcı görülmeye başlanması doğaldır . otomatik aracı sorma nedenim de buydu. JavaScript biliyorum. Eğer böyle bir araç yoksa yazılmasına yardımcı olabilirim.ingilizce wiki nasıl yapıyor acaba? özgürüm (mesaj) 08:58, 9 Nisan 2015 (UTC)
Bu otomatik aracı fikrini sevdim, gerçekten eğer bunu sürekli güncelleyecek bir hizmetli grubu yoksa eskisi gibi, bunu otomatikleştirebiliriz. ~--BerkayMesaj 12:38, 22 Nisan 2015 (UTC)

İstenen kategori ve şablonları filitreleme[kaynağı değiştir]

İşbirliği projesinde yaklaşık 5000'er istenen kategori ve şablon var. 500'erden 10ar kez tarayıcı araması gerektiriyor. filitreleme seçeneği olsaydı iyi olurdu. bu konuda bir javascript aracı yazabilmek içn gerekli dökümanlar neler olabilir? özgürüm (mesaj) 11:41, 9 Nisan 2015 (UTC)

Ben sorunuzu anlayamadım? Kumul (mesaj) 20:36, 9 Nisan 2015 (UTC)
İş birliği projesinde yapılabilecekler bölümündeki linklerde yer alan listelerin filitrelenmesini kastetmiştim. özgürüm (mesaj) 07:04, 11 Nisan 2015 (UTC)
Sanırım bu sayfalar bir bot tarafından oluşturuluyor. Teklifim botun kodunun değiştirilmesini gerektirdiğini düşünüyorum. -- özgürüm (mesaj) 12:25, 14 Nisan 2015 (UTC)
Mediawiki yazılımının özel sayfaları zamanlanmış görevler tarafından oluşturuluyor. Şu araç yardımıyla istenen sayfalar üzerinde farklı türde sorgulama işlemleri yapılabilir. --Superyetkinileti 18:44, 21 Nisan 2015 (UTC)

Kategori:Vikipedi botları alt kategorileri[kaynağı değiştir]

Kategori:Vikipedi botları alt kategorileri'nin [https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Wikipedia_bots İngilizce Wikipedia}'dakine benzer biçimde düzenlenirse bot yazılımlarıyla ilgilenenler için kolaylık olur kanısındayım. --özgürüm (mesaj) 11:48, 12 Nisan 2015 (UTC)

Tercihler/Görünüm'de Türkçeleştirilecek ifade[kaynağı değiştir]

Tercihler/Görünüm'deki "Shared CSS/JavaScript for all wikis:" ifadesi "Tüm vikiler için paylaşılan CSS/Javascipt:" biçiminde Türkçeleştirlebilir. özgürüm (mesaj) 12:25, 14 Nisan 2015 (UTC)

özgürüm, İstek yapıldı Yapıldı https://translatewiki.net/wiki/MediaWiki:Globalcssjs-custom-css-js/tr --Mavrikantmsj 15:08, 26 Nisan 2015 (UTC)
"ortak" diyebiliriz aslında belki ne denildiğinin daha kolay anlaşılması için. ya da "tüm vikileri düzenleyen CSS" filan gibi. Lisatittu (mesaj) 08:26, 29 Mayıs 2015 (UTC)

referans/atıf | bibliyografya/kaynakça[kaynağı değiştir]

yönergelerde yeri var mı bilmiyorum, daha önce tartışılmışlığı var mı bilmiyorum. türkçe kullanım ve tutarlılık adına, madde sonlarında "referanslar" olarak belirtilen yer ve {{Kaynakça}} veya {{kaynakça}}olarak bilinen şablonların "atıflar" şekline evrilmesini öneriyorum. aynı zamanda madde sonundaki "bibliyografya"ların da yine "kaynakça"ya gerekirse botla döndürülmesini öneriyorum. tşk. Lisatittu (mesaj) 14:45, 29 Mayıs 2015 (UTC)

Lisatittu, Kaynakça kullanıyoruz. --Mavrikantmsj 17:39, 4 Haziran 2015 (UTC)

Slavcanin Ilmi Transliterasyonu Yazilsin[kaynağı değiştir]

çünkü cok derin bi bosluk var bu konuda, sahislar konudan haberi dahi olmadiklari icin yabanci alfabedeki yaziyi oldugu gibi turk harfleriyle yazmaya kalkiyo ve ustune cok cahilce iste bu transliterasyondur diyor. sozde vandalizm avcilari olan bikisim devriyeciler SAHIH DENkonuya hakim sahislarin tavsiyeleri alip mukayese ettirip dogru ve ilmi bilgiye pratik yoldan ulasmak yerine aksi istikamette hareket edip wikipedistle restlesmekte, sonra ustlerine fitleyip yasaklatmakta. a.nailov (mesaj) 15:52, 30 Mayıs 2015 (UTC)

İlgili maddeyi pek ala siz de yazabilirsiniz. Görünen o ki bu konuda bilgilisiniz. --cobija 16:22, 4 Haziran 2015 (UTC)

Teknik[kaynağı değiştir]

Hizmetliler listesi[kaynağı değiştir]

Hizmetliler listesi otomatik olarak güncellenebilir mi? --Zaitsév 06:55, 17 Nisan 2015 (UTC)

Contributions-footer[kaynağı değiştir]

Katkılar sayfası altındaki bar güncelledi. Enwikide olup bizde olmayan özellikleri mesaj atarsanız ekleyebiliriz. Kardeş projelerimizde bu bar halen yok mesela. Vikisöz için hizmetliye mesaj attım. --Mavrikantmsj 22:52, 19 Nisan 2015 (UTC)

Geçen yıl yine kaynak şablonlarının konusu geçmişti ama orada konuşulduğuyla kalmıştı. Arşivli kaynak şablonları ""TFF maç detayları". 2 Şubat 2014. 10 Nisan 2014 tarihinde arşivlendi. şeklinde olsun, başlıkla verilen bağlantı orijinal siteye gitsin" demiştim ve o zaman için de desteklenmişti. İtiraz eden yoksa yapalım şu değişikliği. --cobija 15:06, 3 Mayıs 2015 (UTC)

Bu konuyu ben açmıştım ve bir düzenleme de getirmiştik. Ancak "özgün kaynağından" ibaresinin olması gerektiğini fark ettim ben geçen sürede. Belki özgün ifadesini çıkarabiliriz. Çünkü arşiv url başta, ölü url ikinci kısımda olmalı diye düsünuyorum, başlığa tıklayınca ölü url gelmemeli. Amacımız kaynakçayı sözcük bakımından kısaltmak olduğuna göre, "özgün" sözcüğünu çıkarabiliriz. Zaten kaynak özgün kaynağından arşivlenir değil mi? - Seyit mesaj 15:08, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Ben de Seyit'in tam tersini, yani Cobija'nın dediğini savunuyorum :) Her arşiv bağlantısı verilen bağlantı ölü değil bir de.--RapsarEfendim? 15:53, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Ama arşiv url'nin asıl amacı bu, ölü url'lere ulaşım sağlamak. Biz ölmeyenini de arşivliyoruz o ayrı :) Bilmiyorum çok da ısrar etmem şöyle olsun denirse. Topluluk fikir belirtsin uyarım diyeceğim ama fikir belirten de yok gibi bir şey. Bu arada ben özgün sözcüğünü kaldırdım. - Seyit mesaj 16:04, 13 Mayıs 2015 (UTC)

Kimi sitelerde flash, javascript öğeleri sağlıklı arşivlenemiyor ve çoğu zaman arşivlenmiş bağlantı sitenin kendisinden daha hantal oluyor, açılması uzun sürüyor. Arşiv bağlantıları asıl bağlantının ölü olduğu zamanlar için bir "alternatif". Gayrı ihtiyari çoğu zaman arşiv bağlantısına tıklıyorum ve dediğim gibi bazı arşiv siteleri tüm içerikleri sağlıklı arşivlemediği için ağzı burnu kaymış oluyor ve yüklemesi uzun sürüyor. E asıl bağlantı hala etkin olduğu zamanlarda da arşiv bağlantısının ilk seçenek olarak sunulması anlamsız oluyor. --cobija 18:26, 13 Mayıs 2015 (UTC)

Geçen yıl ki tartışmayı hatırladım. Şablon üzerinde epey uğraşmış ve şablonun fazla karmaşık olması sebebiyle değişiklik yapmamıştım. Açıkçası fazla dikkate değer bir konu olduğunu düşünmüyorum. İsteyen şablonun çalışmasını bozmayacak şekilde istediği değişikliği yapabilir fikrimce. --Sadrettin mesaj 18:42, 20 Mayıs 2015 (UTC)

Content Translation - Beta feature will be available on 7 May 2015[kaynağı değiştir]

Hello, Content Translation is scheduled to be enabled as an opt-in beta feature on the Turkish Wikipedia on 7th May 2015. This is part of the request for the Wikimedia CEE Spring editing event. Content Translation is a tool that will help editors quickly create new articles by translating from a Wikipedia page in another language. The tool is currently in use in over 40 Wikipedias as a beta feature. Currently, translations into Turkish is available for testing on the beta site (separate account is required to log in to this wiki; please enable the beta feature after logging in). Please do let us know your comments or concerns through the Content Translation talk page or Phabricator. My apologies for writing this announcement only in English. Please feel free to translate this message for wider distribution. Thank you. --Runab WMF (mesaj) 05:02, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Content Translation TRwiki geliyormuş. Phabricator üzerinden istekte bulunmayı aklımdan geçiriyordum ki AZwiki'den istekle bulunmuşlar. :) --Mavrikantmsj 15:42, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Content Translation beta-feature is now available[kaynağı değiştir]

Hello, Content Translation has now been enabled as an opt-in beta feature on the Turkish Wikipedia. To start translating, enable the beta feature and go to Special:ContentTranslation or to your contributions page and create a new translation by selecting the source language, the article name and target language. If the article already exists then a warning will be displayed. After you translate the article, you can publish it directly as a new page on the Turkish Wikipedia. In case the article gets created by another user while you were translating, you will see an option to save the newly published translation under your user namespace. The number of published pages can be seen on the Content Translation stats page.

Since, this is the first time we have installed the tool on this Wikipedia, there are chances that there may be some problems or service disruptions which we are not yet aware of. We will be monitoring the usage to check for any failures or issues, but please do let us know on the Content Translation talk page or through Phabricator if you spot any problems that prevent you from using the tool. For more information, please read about how to use the tool. You can also view a short screencast on how to use Content Translation. My apologies for writing this announcement only in English. Please feel free to translate this message for wider distribution. Thank you.--Runab WMF (mesaj) 17:50, 7 Mayıs 2015 (UTC)

Bunu "İçerikÇevirmeni" diye Türkçeleştirebilir miyiz acep? Nerden yapıyoruz bilen? Yapabilecek olan? --Stultiwikiabana yaz 10:11, 8 Mayıs 2015 (UTC)
Buldum, yapıyorum.^^ Onaylarsanız süratle şeyolur. :) --Stultiwikiabana yaz 10:34, 8 Mayıs 2015 (UTC)
Bitti, kontrol edin lütfen.:) --Stultiwikiabana yaz 11:12, 8 Mayıs 2015 (UTC)
Sıkıntılar yaşanıyor. Başkaları da yaşıyorsa belirtsin lütfen. Sıkıntıları ilgili yerde İngilizce bildirdim. Sonuçları bekliyoruz. Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 14:52, 21 Mayıs 2015 (UTC)

Yerleşim yeri bilgi kutusuna koordinat bilgisi eklendiğinde otomatik olarak kategori eklenmesini istiyorum. Mesela Dubainin koordinatları şu şekilde

| latd = 25| latm = 15| lats = 00| latNS =N
| longd = 55| longm = 18| longs = 00| longEW =E

buna otomatik olarak 25° K ve 55° D kategorilerini eklesin. --Zaitsév 12:09, 13 Mayıs 2015 (UTC)

Hesap oluştur sayfasındaki ibare[kaynağı değiştir]

Özel sayfalar arasındaki Hesap oluşturma sayfasında İngilizce Viki'de de zaten aslı "articles" olan kelime "sayfa" olarak çevrilmiş. Halbuki sanıyorum madde sayısından bahsediliyor. Ya da yanlışım mı var bilmiyorum. Düzeltilebilecek yeri de bulamadım. Hem "sadece madde sayısı mı yoksa tüm sayfalar mı" anlaşılabilirse hem de eğer sadece "madde sayısı" ise çeviri uygun şekilde güncellenirse iyi olucak (ben yerini bulamadım). Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 14:55, 21 Mayıs 2015 (UTC)

Sayfa demek Vikipedi'deki maddeler, kullanıcı sayfaları, tartışma sayfaları, kategorileri de içeren tüm başlıklar demek. Madde ise sadece ansiklopedik içeren sayfalardır. O ifadenin madde olarak düzeltilmesi gerekiyor. --Uğurkentmesaj 15:22, 21 Mayıs 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı İngilizcede "page" olarak yazılmış olsa da madde olarak değiştirildi.--Mavrikantmsj 15:53, 21 Mayıs 2015 (UTC)
 • Eğer bir MediaWiki sayfası, başka bir sayfaya bağlantı içeriyorsa bu durumda madde (ya da İngilizce article) olarak geçiyor. Özeti bu.i.e.msj 19:29, 24 Mayıs 2015 (UTC)
İlginç, İngilizcesi gerçekten de "page" gibi görünüyor translatewiki'de; fakat İngilizce Viki'de "article" yazıyor. Elinize sağlık. --Stultiwikiabana yaz 14:42, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Yeni değişiklikler[kaynağı değiştir]

Madde üstlerinde Bu maddeyi değiştirmek mi istiyorsunuz? Eğer öyleyse, lütfen sağdaki "göster" bağlantısına tıklayın. ibaresi çıkmaya başladı. Kim yaptı bu güzel değişikliği merak ediyorum. Alexandre M. 10:35, 22 Mayıs 2015 (UTC)

Köy maddeleri için yapılan bir şablonmuş. Şablon:Türkiye köy degir ilk kez görüyorum. Halbuki 2012'den beri kullanılıyor. Alexandre M. 10:38, 22 Mayıs 2015 (UTC)
Temmuz 2012'de Vito Genovese tarafından oluşturulmuştu, deneme tahtasında da aynı özellik bulunuyor, VP:TEPE sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. -- Supermæn (mesaj) 14:24, 22 Mayıs 2015 (UTC)
Evet içeriği sıkıntılı gibi duruyor. web sitelerinden veya kitaplardan içerik eklemeyiniz diyor. Halbuki bunlar kaynak olarak kullanılabilir. Fakat bahsedilen içerik kopyalanması. Belki daha açık yazılabilir. VP:D politikasındaki gerçeklik tanımı da özgün araştırma ile değiştirebilir. Çünkü gerçek fazlasıyla felsefik bir tanım. Aslında atıfta bulunulan özgün araştırma olayı. Özgün araştırma politikasında özgün tanımı bile yeterli bir tanım gibi görünmüyor. Sonuçta Vikipedi'deki her madde çeşitli kaynaklardan faydalanılarak yazılan özgün (orijinal) içerikler. Politikada anlatılmak istenen bana göre, kişisel düşüncelere ve çıkarımlara yer vermemek. Sağlıklı terimler değil. Bir gün değiştirilmeleri gerekebilir. Alexandre M. 17:27, 22 Mayıs 2015 (UTC)

Enerji bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Şablon:Enerji santrali bilgi kutusunda sıkıntı yaşıyorum. Şu an bilgi kutusundaki alt başlıkları (header/üst) göremiyorum. Sanırım bu decat ve child =yes yazısından kaynaklı. Bizim vikide başka türlü galiba. Kısacası, bilgi kutusundaki nükleer, jeoloji santraller gibi alt başlıkları gösteremedim. Yardım edebilecek var mı? Alexandre M. 19:27, 30 Nisan 2015 (UTC)

Merhabalar AlexandreManette yazınızı yeni gördüm. Bunu herhalde başka bir dilden aldınız. O hangisidir? Linkini verirseniz bi yardımcı olmaya çalışayım. Ayrıca şablon çok kalabalık gibi :) Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:36, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Teşekkürler Fenerli1978. İngilizce vikipediden alıntı en:Template:Infobox_power_station. Sorunu anabaşlık= etiketini kullanarak çözdüm. Çevirisine devam ediyorum. Şimdi başka ufak bir sıkıntı var. Bilgi kutusunun içerisine bilgi kutusu koymuşlar. child ve decat etiketlerine yes demişler. Anabaşlıkbiçimi için verdiğim altın rengini diğer bilgi kutuları kabul etmiyor.

Şablona bakarsanız daha anlaşılır olur. Örneğin: Altın rengi artalanla yazılan Akkuyu Nükleer Santrali şablonun üst ismi olsa, alt başlıklardan biri Nükleer enerji santrali olacak. Ya da artık ne koyarsanız. Jeotermal santral veya solar santral de diyebilirsiniz. Bu alt başlıklar için artalan rengini göstermiyor. Çünkü bilgi kutusu içinde başka bir bilgi kutusu var. Çeviri bitince toptan bir kontrol edeceğim. Uzun ve teknik bilgi isteyen bir şablon. Alexandre M. 00:47, 6 Mayıs 2015 (UTC)

Kullanıcı:AlexandreManette son durum nedir? Kumul (mesaj) 18:41, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Çeviri bitmedi. Kumul tüm enerji çeşitlerini içerdiği için bazı kavramların karşılığını bulmak zor. Çünkü yeterli Türkçe kaynak yok. Ancak bir iki tane. İsterseniz şablondaki koordinatlar kısmına yardım edebilirsiniz. Alexandre M. 20:30, 17 Ağustos 2015 (UTC)
[1] Bu şekilde bir görüntüsü var. Alt başlıklara renk vermiyor. Aslında bu şablonlardan anlayan bir arkadaş yardımcı olsa çok kısa bir işi var. Alexandre M. 16:17, 18 Ağustos 2015 (UTC)
Sanırım yaptınız, AlexandreManette. -- Galaksidekiotostopcuefendism 16:56, 18 Ağustos 2015 (UTC)
Şimdi alt başlıklara renk geldi. İkimizin değişiklikler birleşince. Ama nasıl oldu hangi komutlar fazla bilmiyorum. Koordinatlar acaba (lat_deg lat_sec) şeklinde mi yoksa Türkçe kullanımları var mı? Köy maddelerinde İngilizce kullanılmış. Şu haliyle şablonda da çalışıyor. Bir iki çeviri daha sonra yardım bilgilerinin yer aldığı /belge kısmını yazacağım. Alexandre M. 17:03, 18 Ağustos 2015 (UTC)
lat_deg gibi değişkenler standart olarak İngilizce kullanılıyor. Bu arada teknisyen arkadaşlarla bu Modül:Infobox hakkında bir konuşmamız lazım. Çünkü eski kodlarla yaptığımızda hem sınırlanıyoruz hem de boşa vakit harcıyoruz. -- Galaksidekiotostopcuefendism 17:10, 18 Ağustos 2015 (UTC)
Kullanıcı:AlexandreManette başka bir iş ile ilgilendiğim için şuan için bakabilirim dersem yalan olur. Daha sonra bakabilirim. Kumul (mesaj) 22:27, 18 Ağustos 2015 (UTC)

Yıl, ay, hafta ve güne göre zaman[kaynağı değiştir]

Birisi bu şablona göz atabilir mi? Bir tutarsızlık var. Örneğin 12 Kasım 2014 ve 27 Aralık 2014 tarihlerini uyguladığımda geçen süreyi 1 ay, 2 hafta ve 1 gün olarak hesaplıyor. --cobija 16:44, 3 Mayıs 2015 (UTC)

Afrikaanca ile Hintçe Vikipedi'de normal çalışıyor. Fakat diğer vikipedilerde aynı Türkçe Vikipedi'de olduğu gibi yanlış çalışıyor. -- Galaksidekiotostopcuefendism 23:22, 9 Temmuz 2015 (UTC)

Peki neden? --cobija 01:04, 10 Temmuz 2015 (UTC)

Bilmiyorum. Kullanılan bütün şablonları karşılaştırdım fakat hepsi aynı. Bir teknisyen arkadaşın bakması lazım. -- Galaksidekiotostopcuefendism 12:24, 10 Temmuz 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Kullanıcı:Cobija, Kullanıcı:Galaksidekiotostopcu Şuan sorunsuz görünüyor. Örnek: 1 ay, 2 hafta ve 1 gün Kumul (mesaj) 19:52, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Çok teşekkür ederim. --cobija 19:53, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Fakat "hafta" ve "gün" arasındaki "ve" ye karar veremedim, "ve" kaldırılabilir aslında. Kumul (mesaj) 19:54, 17 Ağustos 2015 (UTC)
Opsiyonel bir değer ve varsayılanı olarak 've' olursa bu sorun çözülür, sanırım. Bu arada sağol. -- Galaksidekiotostopcuefendism 20:10, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Enflasyon şablonu[kaynağı değiştir]

Bu şablona Türk lirasını ekleyebilecek olan biri var mı? (http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncalc/enflasyon_anayeni.php sayfasından dönüşüm yapıp maddelere eklemek mümkünse de elle sürekli güncellenmek külfet yaratıyor.) Hatta İngilizcedeki orijinal şablonda sekiz para birimi için dönüştürme yapılabilirken bizimkinde yalnızca ABD doları bazlı dönüşüm yapılıyor, buna da bir el atılsa iyi olurdu. --cobija 19:04, 31 Mayıs 2015 (UTC)

Şablon:Enflasyon kullanıldığı bir maddenin linkini atarsanız ben ilgilenmeye çalışırım. -- Galaksidekiotostopcuefendism 21:06, 9 Temmuz 2015 (UTC)

En pahalı filmler listesi mesela. --cobija 21:14, 9 Temmuz 2015 (UTC)

Sanırım İngilizce Vikipedi'ye Template:Inflation/TRY, Template:Inflation/TRY/dataset ve Template:Inflation/TRY/startyear maddelerini açtığımızda Türk lirasını kullanabiliriz. Ben herhangi bir iktisat eğitimi almadığımdan kafam karıştı. Verdiğiniz linkteki enflasyon hesaplamasında başlama yılı olarak 1969 seçilmiş Fakat Merkez Bankası'nın arşivlerine baktığımda[1] başlama yılını 1964 olarak seçmişler. Bu konuda herhangi bir eğitimi veya bilgisi olan arkadaş hangisini seçmemizi söylerse Türk lirasını kolaylıkla ekleyebiliriz. -- Galaksidekiotostopcuefendism 22:09, 9 Temmuz 2015 (UTC)

 1. ^ http://evds.tcmb.gov.tr/yeni/esk_fiy_end/endeksSeri_TUFE.pdf

Politika[kaynağı değiştir]

Oylamalara dair[kaynağı değiştir]

Merhaba. Oylamaların daha isabetli olması isteğiyle bir politika önerisinde bulunacağım. [2] Bir oylamanın geçerliliği maddeleri altına yeni bir madde olarak "Verilen oyların en az %75 değerindeki bölümün gerekli ilke ve kurallara atıf yapması veya örneklendirmesi gerekmektedir." şeklinde veya benzer bir şekilde eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde olmasının faydası ise oylamanın sadece oylama olmaktan çıkıp, daha çok yararlı bir tartışmaya dönmesi içindir. Farklı fikir ve önerileri de merakla bekliyor olacağım. İyi vikiler. // Ufak bir not: EN wiki'yi detaylı şekilde incelemedim ve orada böyle bir kural zaten varsa ve Türkçe'ye çevirilmesi gerekiyorsa ortak bir çalışma grubu oluşturulursa ben de katkıda bulunmak isterim. Ԙobserve 13:33, 10 Mayıs 2015 (UTC)

İlginize[kaynağı değiştir]

Yaygın olan doğru mudur?[kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'da yaşanan enteresan bir hikayeye, gramerde/yazılımda doğruluk arayışına, yaygın olanın doğruluğuna/yanlışlığına dair İngilizce bir makale var The Economist'te. Belki ilginizi çeker. Herkese çok kolay gelsin. --Stultiwikiabana yaz 20:39, 25 Nisan 2015 (UTC)

Laheouv devriyeler[kaynağı değiştir]

Arkidişler bekleyen değişiklikler 50 güne dayanmış, uyarayım istedim. :) --Stultiwikiabana yaz 22:31, 25 Nisan 2015 (UTC)

Tüm devriyelere cesur olun demek istiyorum. Devriyenin görevi maddenin doğruluğunu kontrol etmek değildir. Elbette yapabiliyorsanız araştırın, kaynaklar ekleyin. Onun dışında vandalizm varsa geri alın, yoksa onaylayın gitsin. Sürüm kontrolü olmasaydı bu yazılanlar yayınlanmış olacaktı zaten. (http://i.imgur.com/lQAg2Jo.jpg) --Diyapazon(Mesaj) 22:48, 25 Nisan 2015 (UTC)
Yine devriye olan biri "devriyeleri uyarma ihtiyacı hissetmiş. Ben de diyorum ki sorumluluğunuzu yerine getirin de bu çağrıyı hiç yapmayın. Geçenlerde de dedim, bu görevi yapmayan biri bu çağrıyı yapınca rahatsız oluyorum.--RapsarEfendim? 09:10, 26 Nisan 2015 (UTC)
Yav az buçuk yaptım bi yandan; fakat 50 güne ulaştığını görünce bunu gören azcık daha üzerine eğilir, bir toparlanma yaşanır diye şeyaptım, yanlış mı yaptım, pardon. :/ --Stultiwikiabana yaz 14:24, 27 Nisan 2015 (UTC)
Bununla ilgili bir çalışma yapsak da mesele günlük haftalık ne kadar yeni bekleyen değişiklik oluşuyor tespit etsek. Buna göre devriyeler de üzerlerine ne kadar düştüğünü anlasa. Çünkü belki de hepsini yapamayacağını farkedince ne kadar yapması gerektiğini tespit edemiyordur, başkası yapar diye düşünüyordur. Halbuki devriyelerin (özellikle aktif kullanıcıların) bu görevin sorumluluğunu hissetmeleri önemli. Her gün ya da her hafta kendi üzerine düşen (aşağı yukarı) kadar değişikliği incelese? Çünkü ben şimdi oturup 30 güne çekene kadar yapamam ki, e 20-30 tane yapınca da ilerlemiyor acaba ne kadar yapmalıyım ki dişe dokunsun bilemiyorum. Umarım anlatabildim. Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 16:37, 27 Nisan 2015 (UTC)
Bir ay sonra tatil havasına girelim, hallolur. Şu an herkes meşgul sanırım.--Kafkasmurat- 17:54, 27 Nisan 2015 (UTC)

Sayın Stultiwikia, bende çok uzun süredir bu işler üzerinde çalışıyorum. Daha önce bir seferberlik düzenlenmişti geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde ve 5 Ocak gibi sıfırlanmıştı onay bekleyen değişiklikler ama sonra yine ufaktan bir rehavevte kapıldık :). Rakamlarla ilgili en güzel Mavrikant bize yarımcı olabilir diye düşünüyorum. Geçen seferde bir plan yapmıştı ve gayet güzel tutmuştu. Ama benim gördüğüm 10-15 devriye arkadaşımız günde 20 ila 25 bekleyen değişikliği inceleseler sorun kalmıyor gibi bir durum var. Saygı ve selamlarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 04:32, 28 Nisan 2015 (UTC)

Vikipedide kimin hangi çağrıyı yapacağına hiç kimse karar veremez. Bütün kullanıcılar gerekli gördüğü çağrıları ve görüşleri saygı çerçevesinde dile getirebilir. Rahatsızlık duyanların hasasiyetlerini düşünerek çalışma yapılamaz. bu ansiklopedi gönüllü esasına göre çalışır isteyen gelir 1 adet sürüm kontrolü yapar isteyen yirmidört saatini burada geçirir. Vikipedide ömrünü geçirenin geçirmeyene duracağına sende çalış deme hakkıda yetkiside yoktur. Mutlutopuz 20:13, 28 Nisan 2015 (UTC)

Tüm devriye ve hizmetli arkadaşlara çağrı[kaynağı değiştir]

Ahzaryamed, Akhilleis, Cat, Citrat, Eldarion, Elmacenderesi, Fagus, Fenerli1978, Filanca, Gökhan, Khutuck, Kibele, Lighterside, Manco Capac, Merube 89, Mskyrider, Mukaddime, Reality006, Sabri76, Superyetkin, Théoden, Ugur Basak, Uğurkent, Vito Genovese, Yabancı, ANADOLU, Abuk SABUK, Agnostik Çeviri Grubu, Ahmet Fahri Sezgin, Akil13, Akinranbu, Albay Hardal, AlexandreManette, AliIsingor, AliKd, AlpFatih, Alperen, Alperen Gezer, Amigo35, Anerka, Antmqr, Anylai, Aoze, Ato, Atom Karınca, Axpde, Aycan, Ayrıksı, Ayrıntılı Bilgi, Azizkayihan, BSRF, Bahar, Bambi'nin annesi, Basak, Batuhan duz, Bca, Belekvor, Berfu, Berkay0652, Berkaysnklf, Berkecelik, Bermanya, Berrram, Beyazmavi, Bezgin Gezgin, Bilalokms, Bilgin adem, Billyg, Birazdangelicem, Bluefin, Bora, Brk, Brühl, Buzancar, Bödöŋtıl, CRea80, Cagan12, Caglarctr, CaptainStorm, Ceas08, Cekli829, Cemyildiz, Cfsenel, Chairmanbka, Charismaniac, Cnrgndz, Cobija, Colorfast, Coolland, Coriolis, Denisutku, Deniz yildiz, Dezeke, DieFohlen, Dijkstra, Diyapazon, Docbaba, Doce, Dogstar, Doruksal, Dr.tolga, Drgulcu, Drlp, Durkin, Düşünenadam, E-92, Eddie Guerrero, EmreDuran, EmreKLC, EmreSyr, Emreculha, Emresulun93, Emyil, Eray36, Erdall, Erhfb, Erkcan, Erlik.khan, Ermangg, Ertly, Esc2003, Esy, Euphemia, Eğitmen Mahmut, Fikir Mühendisi, Galaksidekiotostopcu, Gemalmaz, Gençfenerbahçeli98, Gençosmanlı, Gerakibot, Gezginrocker, Gizemli, Gnaaye, Gokhan85, Goktr001, Gray Budgie, Gulo Luscus, Guzelonlu, Gökçe Yörük, Görkem7, Hakanp, Hcagri, Hedda Gabler~trwiki, Henginy, Hetanaheta, Heyula91, Hobbit28, Homonihilis, Honacan, Horozlar, Horseblood, Huunta, Ibrahim Dede, Iggydarsa, Ilgaz ER, JackUKElliott, Jimbo, JustForFun, Kafkasmurat, Kahve6, Kamuran otukenli, Katpatuka, Kekibec, Kemal K., Kendinciz, Kerem, Khadkhall, Kmoksy, Kothreqer, Kudelski, Kulburator, Kumul, Küçük Örümcek, Kılıç46, LardoBalsamico, LordReco, LuCKY, Lunchweek, MD, MEOGLOBAL, MaddyRockFan, Maderibeyza, Magawla61, Makecat, Makedon, Maldek™, Math34, Maurice Flesier, Mavrikant, Mclovinx, Meden agan, Meisam, Melihsen, Melikov Memmed, Memty, Mert Taşkın, Metal Militia, Milesbroke, Mimar77, Mirada, Monurts87, MucOnur, Muhaqqiq, Murat Güneş Altuntaşoğlu, Muratero, Muskid, Mustafa Alperen SEKİ, Mutlutopuz, Myrat, Myxomatosis57, Méarchlár, Mızrak, NKOzi, NarsiL~trwiki, Nebra, Needemm, Nihan, Nosferatü, Noyder, O.K.T., Okanfan, Oktanyum, Oltnilhn, OmerFarukDemir, Omerserez, On 15, Onur, Orjins, Ozanhazer, Ozankra, Oğuzhan, Pinar, Pink.up, Pinkmlover, Pipapo7, Raksidelic, Rapsar, Ravages, Rdvnygt, Recebistan, Reob, Rettelo, Roxyy, SAİT71, Sadrettin, Sae1962, Salomonis, Sapphicgirl, Sarv, Sayginer, Sayz, Senoleker, Sero1988, Sevda Filiz, SeyitA, Shedai, SiLveRLeaD, Son kahraman, Sralp2, Stambouliote, Starskyinn, Stultiwikia, Supermæn, Tacci2023, Takabeg, Talipakyuz19, Tanyel, Tarkovsky, Tatanka Iyotanka, Taysin, Teacher0691, Telekomer, Tema, The Emirr, Therou, Tiqra, Toksoz, Tolqadernek, Totenkopf division, Triancula, Tuleytula, Turgut46, Turkiyeli374, Txrazy, Ullierlich, Ultraslansi, Umut Yazici, Unlimited, Urzicani, Utku Tanrivere, Vikibilim, VikipediBilgini, Vikiyazar, Vikiçizer, Vitruvian, Vkpd11, Volkanozobut, Watermelon juice, Westnest, WikiBronze, Wombat, WorldTraveller, Xberger, Yagmurlukorfez, Yakamoz51, Yalhi, Yavuz6, Yeksancaner, Yelester, Yigitbilgin, Ylmzwk, Yoldasso, Yunusberkan, Yzkoc, ZErGoo, Zaitsév, Zentuk, ZoRCoCuK, Çabuk çorba, Çakır, Çalıştay, Ömer Berkay, İazak, İbrhmrms27, İdvadimela, İhsanjr, İlimyolcusu, İncelemeelemani, İnfoCan, İnsanperver, Şamil Demir, とある白い猫
 • An itibari ile bekleyen değişiklikler 50 güne ~4500 sayfaya çıkmış durumda. Tekrardan seferberlik başlatmanın zamanı gelmiş gibi. Geçen seferin istatistiklerine göre ~25 gün çalışmamız gerekicek. Siteshoter programı sayesinde pc açık olduğu süre boyunca istatistik sayfasının her saat başı resmini çekiyorum. Sonrada bunları Excel'e aktarıp tahmini giditaşı gösteren grafiğini çıkartıyorum. Bu Excel dosyasını Yandex.disk ile canlı olarak bu linkten paylaşıyorum. Sabahten beri topladığım bilgi pek anlam ifade etmiyor şimdilik ve grafiği hatalı gösteriyor ama indirip normal bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. --Mavrikantmsj 20:13, 29 Nisan 2015 (UTC)
 • Teknikten anlayan arkadaşlara bir sorum olacak. Şu an Bekleyen Değişikikler sayfasında sıralama "Madde adı - geçmiş - değişiklik boyutu - incele" şeklinde. Bunu "İncele - Madde adı - geçmiş - değişiklik boyutu" yapmak mümkün mü acaba? O incele butonlarının bir içeride bir dışarıda olması acayip sinirimi bozuyor :) Mantıksız bir istek olabilir tabii bu :) Şahsen devriyeye çıkınca bu sayfayı açıyorum, tarayıcımda (Chrome) "İncele" linklerine orta tuşla tıklaya tıklaya 50 sayfa açıyorum, klavyemde makroyla CTRL+S (kabul et), CTRL+W (sekmeyi kapat) kısayollarıyla onaylama yapa yapa gidiyorum. Kabul edilmeyecek şeyleri reddedip geçiyorum. --Khutuckmsj 22:07, 4 Mayıs 2015 (UTC)
Bu arada yönlendirme sayfaları da hiç incelenmemiş sayfalar arasında bolca var. Bekleyen değişikliklerin yanında eski ve incelenmemiş 2000 küsür günlük maddeler de var. Bunları da inceleyebilir devriyeler. Ama benim şahsen ricam çok fena durumda olan maddeleri "düzenle" etiketi ve tarihle işaretleyerek kabul etmeleri. Kolay gelsin. --Stultiwikiabana yaz 00:32, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Bulgarca özel adların yazımı hakkında[kaynağı değiştir]

Bildiğiniz gibi güzide Türkçemizin kurallarına göre Latin alfabesi dışındaki alfabelerin kullanıldığı dillerde çoğunlukla transliterasyon uyumlu çeviri yapılıyor. Nasıl yani? Mesela Kiril alfabesiyle Шарапова olarak yazılan ad Şarapova şeklinde yazılıyor. Ancak örneğin bu ad İngilizcede ş harfi olmadığından dolayı bu sesi karşılayan sh kombinasyonu ile Sharapova şeklinde yazılıyor. İngilizce yazım öyle kanıksanmış ki sıradan birine gösterseniz "Şarapova neymiş ya onun doğrusu Sharapova" der. Keza aynı şekilde birçok yerde Mesut Özil değil de Mesut Oezil kullanımına da şahit olmuşsunuzdur.

Ufak bir hatırlatmanın ardından geleyim meramıma. Rapsar ile Görgi İvanov‎ maddesinde ihtilafa düştük. Bildiğiniz gibi Bulgarcada da tıpkı Rusça gibi yazı sistemi olarak Kiril alfabesi kullanılmakta. Bu ne demek? Bulgar bir insan Görgi İvanov'u nasıl okuyorsa Türkçemizin kurallarına göre aynı şekilde yazmalıyız demek. Mevzubahis adın Bulgarca orijinali Георги Александров Иванов. İngilizce kurallarına uyarak bu ismi Georgi Aleksandrov Ivanov olarak yazabilirsiniz ki doğrusu ve yapmanız gereken de bu. Ancak bu aynı adı Türkçe kurallarına uyarak Görgi Aleksandrov İvanov olarak yazmak mecburiyetindesiniz. Zira Bulgarca okunuşu Görgi şeklindedir, İngilizcede ö harfi bulunmadığından mütevellit o dilde bu sesi karşılayan eo kombinasyonu ile yazılır. "Madem öyle, öyle yaz kardeşim" diyebilirsiniz. Yazdım da zaten ancak Rapsar daha önce böyle bir kullanıma rastlamadığından haklı olarak itiraz etti, ben de %99 bu kullanımdan emin olsam da %1'lik kısmı size danışayım dedim.

Şimdi, danışmak istediğim şey "gerçekten de Görgi olarak mı okunup yazılıyor Türkçede?" sorusu değil. Zira böyle bir sorum yok, yukarıda eldeki kurala göre Görgi olması gerektiğini belirtmiştim. Sormak istediğim şey Uzak Doğu dillerindeki gibi Bulgarcada da özel bir uygulamanın olup olmadığı. Örneğin Sbuişi Kato yazmamız gerekirken kuralın Uzak Doğu dillerine tanıdığı inisiyatif gereği Sbuishi Kato yazmamız gerekiyor. Bulgarcaya da yönelik bir uygulama var mı? Gerçi olsaydı belirtilirdi ama yine de danışmak lazım.

Son olarak elbetteki bahsettiğim kurallar Türk Dil Kurumunun koyduğu tartışmasız kurallar. Hatta öyle ki her ay Türk Dil Kurumuna "hay ben sizin yapacağınız işin" diye sallayan Dil Derneğinin bile eleştirmediği bir kural. Beklediğim şey "yaygın olarak Georgi kullanılıyor demek ki doğrusu o" şeklindeki öznel yorum yerine kaynaklarla nesnel bir şekilde "al işte işinin ehli birinden kaynak, doğrusu Georgi/Görgi olmalı" demeniz. Çoğu kişi "Görgi ne kardeşim" diyecektir tabii ama burada göz alışkanlığına göre olan değil doğru olan lazım. --cobija 22:09, 27 Nisan 2015 (UTC)

"Benim bildiğim kadarıyla" kiril alfabesinin transkripsiyonu (transliterasyon değil transkripsiyon yapmak gerekiyor) yapılırken uygulanacak yöntemler de belli bir sisteme tabi. Yani "ben böyle duydum, böyle olması gerekiyor" gibi kulağa göre bir yazım yapılıyor. Aynı durum Aleksis Çipras maddesinin tartışmasında da dile getirilmiş, "Yunancada bu şekilde söyleniyor" denip Sipras olarak değiştirilmiş; ancak transkripsiyonda belli kurallar olduğundan bu değişiklik geri alınmıştı. Çincede mesela farklı farklı transkripsiyon sistemleri var ama kiril alfabesinde yok diye biliyorum. Konunun uzmanı olmadığımın altını çizeyim.--RapsarEfendim? 06:25, 28 Nisan 2015 (UTC)

Tartışmaya bir göz attım da dipsiz kuyuya taş atılmış. BSRF "telaffuz bu şekilde, Sipras olmalı" demiş, esc2003 Google'dan arama yapıp "herkes böyle kullanıyor demek ki doğrusu bu" yanılgısına düşmüş ancak her ikisi de kaynak vermemiş. Bir tek Seyit kayda değer bir kaynak göstermiş ve tartışma anlam kazanmış. Sonuç olarak okunuşa uygun olarak Sipras yazılması gerekmekteyken Yunancadan çeviri kuralları gereği Çipras yazılması gerektiği görülmüş. Benim de aradığım cevap zaten bu. Nasıl ki Τσ yan yana gelince ayrı bir kural oluşturuyorsa Bulgarca transkripsiyonda da ео yan yana gelince bir kural oluşturuyor mu diye soruyorum. Buna dair spesifik bir kural yoksa TDK'nın "ses değerlerini karşılayan Türk harfleri kullanılır" maddesine uygun olarak Görgi yazarız. TTK da "Rusça, Bulgarca vb. farklı dillerde kelimelerin aktarımı Türkçe telaffuza göre olmalıdır" demekte. Seyit'in bulduğu kaynak gibi Bulgarcadan Türkçeye aktarım kurallarının listelendiği bir kaynak bulamadım ancak Google Akademik'e göre Görgi kullanımı sandığımızdan daha yaygınmış.

Bugün İlk Çağ tarihçisi bir profesöre Yunancadan nasıl çeviri yaptığını sordum Kiril harflerinden çeviriye de ışık tutabilir diye. Transliterasyon mu yoksa transkripsiyon mu yapılacağı konusunda kesin bir hüküm olmadığını ancak kendisi metin yazarken bilim dilinin İngilizce olmasından mütevellit Türkçede kanıksanmış kullanımların (Ephesus'un Efes olması gibi) haricinde çoğunlukla ona uygun yazdığını söyledi. Bunu diyen de Türkçe metinler yazan bir profesör dikkatinizi çekerim. --cobija 10:25, 28 Nisan 2015 (UTC)


Merhaba. Bulgaristan vatandaşlığına geçtiğimde Türkiye'deki ad ve soyadımı bire bir Bulgaristan'da kullanmak istedim. Bu sırada buradaki benzer sorunla karşılaştım, adımda ve soyadım Bulgarcada olmayan "ü", "ö" ve "ğ" harfleri vardı. Ancak bu sorun daha önce konulmuş bazı kurallarla aşıldı. Bulgaristan pasaportuma "ö" için "yo" (Kiril harf şekli: ы, "ü" için "yu" (Kiril harf şekli: ю) yazıldı. "ğ" için ise bir kural olmadığı için doğrudan "g" yazılarak adım ve soyadım oluşturuldu. Diğer harfler için de benzer kurallar olduğunu pasaport başvurumu yaptığım kurumun panosunda gördüm. Yani sadece Türkçe harfler için değil, diğer dillerdeki harfler için de benzer kurallar daha önceden hazırlanmış. Kaynak derseniz Bulgarca bilmediğim için bulamayacağım. Ancak olduğunu biliyorum ve eminim bulabilecekler vardır. Yukarıda bahsedilen örnekteki gibi "eo"nun "ö" okunduğuna ise rastlamadım. Öyle olsaydı benim için de "ö" harfi için "yo" yerine "eo" kullanılırdı. LuCkY ileti 06:41, 5 Mayıs 2015 (UTC)


Kaynak yoksa tecrübe var :) Öyle diyorsan eğer öyledir, teşekkürler. --cobija 07:29, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Viki'ye çok az katkı yapan biri olarak, özür dileyerek tartışmayı büyütecek bir taş atıyorum şimdi :) Neden sadece Yunanca ve Bulgarca gibi alfabesi farklı olan dilleri konuşuyoruz. Örneğin George W Bush neden Corc Buş olmuyor o zaman? Azeri viki de "Corc Uoker Buş". Sonuç da elçilimizin adı Vaşington büyükelçiliği ama hala viki de ilgili şehir Washington, DC. Bu arada bir görüş savunmuyorum yalnızca alınan kararın sadece Bulgarca isimlerin Türkçe yazılmasın değil, tüm diller için geçerli olmasını istiyorum.--Ollios (mesaj) 17:57, 23 Mayıs 2015 (UTC)

Merhabalar. Kobane sayfasının tartışma sayfasında bir tartışma var. Rapsar'ın söylediğine göre sayfanın adının Ayn el-Arap olması gerekiyormuş ancak Kobane şeklinde son dönemde yaygınlaşan bir ad dururken Türkçe'de bilinmeyen, sadece resmi kaynaklarda kullanılan adı kullanmak oldukça mantıksız geliyor bana. Lakin biz Rapsar'la bu konuda anlaşamadık ve sizlerin de yorumlarını almanın tartışmaya yarar sağlayacağını düşünüyorum.--Kudyaz 20:39, 30 Nisan 2015 (UTC)

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson. Questions and discussion with the candidates for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson will continue during the voting. Nominations for the Board of Trustees will be accepted until 23:59 UTC May 5.

The Funds Dissemination Committee (FDC) makes recommendations about how to allocate Wikimedia movement funds to eligible entities. There are five positions on the committee being filled.

The FDC Ombudsperson receives complaints and feedback about the FDC process, investigates complaints at the request of the Board of Trustees, and summarizes the investigations and feedback for the Board of Trustees on an annual basis. One position is being filled.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 3 to 23:59 UTC May 10. Click here to vote. Questions and discussion with the candidates will continue during that time. Click here to ask the FDC candidates a question. Click here to ask the FDC Ombudsperson candidates a question. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 FDC election page, the 2015 FDC Ombudsperson election page, and the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 03:45, 4 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

New Wikipedia Library Accounts Available Now (May 2015)[kaynağı değiştir]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

Today The Wikipedia Library announces signups for more free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

 • MIT Press Journals — scholarly journals in the humanities, sciences, and social sciences (200 accounts)
 • Loeb Classical Library — Harvard University Press versions of Classical Greek and Latin literature with commentary and annotation (25 accounts)
 • RIPM — music periodicals published between 1760 and 1966 (20 accounts)
 • Sage Stats — social science data for geographies within the United States (10 accounts)
 • HeinOnline — an extensive legal research database, including 2000 law-related journals as well as international legal history materials (25 accounts)

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Project MUSE, JSTOR, DeGruyter, Newspapers.com and British Newspaper Archive. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 22:12, 4 Mayıs 2015 (UTC)

We need your help! Help coordinate Wikipedia Library's account distribution and global development! Please join our team at Global our new coordinator signup.
This message was delivered via the Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List

MediaWiki çeviri[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar şurada bizim Vikipedimizde de kullanılan ibarelere/terimlere dair birçok çeviri yaptım, eksikleri tamamladım. Huggle'a dair de daha önce buna benzer çeviriler yampıştık, hatırlayanlar vardır. İngilizce'yi şöyle böyle bilen birileri lütfen girip çevirileri onaylarsa kullanıma geçer sanıyorum, güncellenen tanımlar vesaire var bir sürü. İyi İngilizce bilenler de zaten belki çevirileri kontrol edebilirler bir yandan, hatalarım varsa toparlarlar. Faydasını görürüz diye inanıyorum. Belki de bu Vikipedi'nin mutfağına dair bu çevirileri daha sonra da yapmak/güncellemek üzere bir ekip de oluşturabiliriz; tabi benim takatim yok. :) Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 21:44, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Ben sürekli, severek çeviri yapıyorum. Grup gibi bir şey kurulursa, katıldığımı belirtmek isterim. --i.e.msj 22:09, 6 Mayıs 2015 (UTC)

Karain Mağarası[kaynağı değiştir]

 • Slm Vikidostlar. Bugün Antalya'da yerel bir gazetede çıkan bir haberde Eski Bakan ve şuan Antalya'dan Milletvekili Adayı olan bir siyasinin; “Wikipedia'da Karain Mağarası ile ilgili arama yapın, hiçbir sonuç alamayacaksınız. Karain Mağarası Avrupa'nın en önemli mağaralarından biridir" şeklinde ifadesine yer verilmiş ( Antalya Ekspres Gazetesi ). Siyasinin partisi vs.si önemli değil. Wikipedia ismi geçince dikkatimi çekti ve paylaşmak istedim. Karain Mağarası maddemiz varmış çok şükür ve diğer dillerde de mevcut. Eski Bakan artık nasıl arattı da bulamadı (bulamamayı nasıl başardı) bilmiyorum ama bizdeki maddenin de geliştirilmeye ihtiyacı var. Umarım aramızda ilgilenebilecekler vardır. Bu vesileyle buna da dikkat çekmiş olalım. Sevgiler.--ahzaryamedileti 06:14, 6 Mayıs 2015 (UTC)

Bunu söyleyen kişi en nihayetinde bir siyasetçi, fazla düşünmemek lazım nasıl, neden diye :) --cobija 07:35, 6 Mayıs 2015 (UTC)

Değişikliklerin zararlı/değil şeklinde etiketlenmesi için gönüllü arıyoruz[kaynağı değiştir]

Bir diffin değerlendirilmesinde "viki etiketlenmesi" arayüzünün ekran yakalaması

Merhaba dostlar,

Eğer çalışmalarımızı talip etmiyorsanız biz Vikipedi için son teknoloji Makine Öğrenimi algoritmalarını kullanan akıllı Yapay Zeka temelli araçların geliştirilebilmesine yönelik altyapıyı geliştirmekteyiz.

Vikipedi için daha iyi kalite kontrol araçlarının geliştirilebilmesi için gönüllü arıyoruz. Bu kalite kontrol işine yardımcı olacak makina öğrenimi modellemelerini eğitmek için elle değişikliklerin kalitesinin değerlendirilmesinde yardıma ihtiyacımız var. Bu aracı geliştirmekteki amacımız bu işi hızlıca, kolayca ve belki de eğlenceli olarak işlenmesini sağlamaktır. :) Eğer ilgi duyuyorsanız Vikipedi:Etiketleme/Değişiklik kalitesi proje sayfasınza bakınız. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 08:31, 7 Mayıs 2015 (UTC)

 • Huggle ile entegrasyon mümkün mü? Mümkünse Kullanıcı:Mavrikant ve diğer Huggle kullanıcıları kolayca yardımcı olabilir. --Khutuckmsj 11:43, 7 Mayıs 2015 (UTC)
Bu bir sonraki aşama olacak. Huggle Türkçe vikide iyi/kötü ayrımı yapabilmesi için önce eğitilmesi gerekiyor. Bunun içinde huggle buradan çıkacak sonuçları kullanacak. Genelde huggle önceden tanımlanmış bir kural listesiyle çalışıyor. Bunun çokta verimli olduğu söylenemez. O yüzden İngilizce vikidede makine öğrenimi destekli huggle kullanılması düşünülüyor.
Yazılımı etkinleştirmek için şu Javascript kesitini kedi global.js yükleyici komut dosyasına eklemeniz yeterli. Örnek için bkz: m:User:Wiki labeler/global.js.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 14:20, 7 Mayıs 2015 (UTC)
// Wiki-Labels [[Dosya:User:EpochFail/WikiLabels.js]]
mw.loader.load( '//labels.wmflabs.org/gadget/loader.js' );
İlerisinden ziyade, şu aşamada ilk dataseti oluşturmak için diye dediydim :) Huggle zaten aktif kullanılıyor, sonuçlar orada da şu an elle işleniyor. Ufak bir plug-in ile Huggle'da elle işlenen sonuçları training set olarak sizin projenize aktaramaz mıyız? --Khutuckmsj 08:59, 8 Mayıs 2015 (UTC)
Sanırım ayarlayabildim, kontrol edilebilirse sevinirim. Ama dataset istedim, gelmedi. Belki de daha başlamadınız? Kullanıcı:とある白い猫 --Stultiwikiabana yaz 15:26, 8 Mayıs 2015 (UTC)
Bu akşam itibariyle sistemi kullanıma açtık. Girişimlerin durumunu Vikipedi:Etiketleme/Girişimler sayfasından takip edebilirsiniz. Sorunu yaşadığınız anda sanırım içerdeki deneme verilerini sıfırladığımız andı. Sorunun kalmamış olması gerekiyor. Sorun devam ediyor mu?
Buradaki püf noktaya dikkat çekmek istiyorum. [3] gibi değişiklikleri hem iyi niyetli hemde zararlı olarak işaretleyebilirsiniz. Kullanıcılar bazen istemeden zararlı olarak değişiklik yapabiliyorlar. Bunun aksine bilerek ve isteyerek zararlı değişiklik yapan kullanıcılarda var. İkisi arasındaki fark önemli.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 22:51, 8 Mayıs 2015 (UTC)
Teşekkürler, başlamış. Yapan kim var bilmiyorum ama isimlerini burada not düşebilirlerse bilelim. --Stultiwikiabana yaz 21:33, 13 Mayıs 2015 (UTC)

Vakıftan yapılacak ziyaret ile ilgili (Antalya ve İstanbul)[kaynağı değiştir]

Blinking exclamation mark.gif

Merhabalar arkadaşlar, daha önceden Khutuck'un şurada bahsettiği ziyaret ile ilgili kesin tarihler belli olmuş. Vakıftan Türkiye'ye 6 kişilik bir The Language Engineering ekibi gelmekte. Bu ekipten 4 kişi Antalya'da 11-13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan EAMT 2015 konferansına katılacaklar ve Antalya'da olan arkadaşlarla görüşmek istiyorlar. Daha önceki konuda Ahzaryamed ve Teacher0691 görüşebileceklerini belirtmişlerdi. Saatler konusunda tabiki görüşecek arkadaşlar uygun bir zaman ayarlarlar. Ekip 6 kişi olarak 14-18 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da olacaklar. İstanbul'da bulunacakları tarihlerde Kadıköy'de 17'si Pazar hariç diğer günler 10 ile 18 saatleri arasında Hackerspace ofisinde olacaklar. Ofis şu anda taşınmakta olduğundan yeni adresi bildirecekler. Görüşmek isteyen Vikipedistlerle orada buluşulabileceğini bildiriyorlar. Tarihler yakın olduğu için hızlıca bir bilgi yayımı ve organizasyon yapılırsa çok faydalı olacağını düşünüyorum. Saygı ve selamlarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 11:29, 7 Mayıs 2015 (UTC)

Ben ayın 14.de Türkiye'ye geliyorum fakat ilgili tarihlerde İstanbul ve yakınlarında olamayacağım! Fenerli1978Buyrun beniiiim? 11:29, 7 Mayıs 2015 (UTC)

 • İşlerim fazlasıyla yoğun olduğu için Vikipedi'ye bu ara çok bakamıyorum, ancak İstanbul'da buluşmaya mutlaka katılacağım. --Khutuckmsj 11:41, 7 Mayıs 2015 (UTC)
lütfen yer bilgisini burdan paylaşın, gitmek isteyen burdan öğrensin; ya da nerden öğrenebileceğimizi bildirin. teşekkürler. 88.234.17.41 16:10, 8 Mayıs 2015 (UTC)
 • Burada bunu paylaşmamızın sebebi zaten bilgileri yayınlamak! Bize adres bilgisi geldiğinde Khutuck yada ben mutlaka paylaşacağız. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:08, 9 Mayıs 2015 (UTC)
 • Arkadaşlar yarın akşam 19:30 gibi Kadıköy'de buluşmayı planlıyoruz. Henüz yer belli değil, ancak metrobüsün Söğütlüçeşme'deki son durağına yakın bir yerde oluruz sanıyorum. Katılmak isteyenlere kapımız açık, bana bir mesaj gönderin.  :) --Khutuckmsj 18:35, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Eskiden azıcık da olsa bir tepki olurdu. Neyse. --Khutuckmsj 11:04, 17 Mayıs 2015 (UTC)
  Tepki bulunur. :)
  Bu tür buluşmaların önemini biliyorum gerçi bu önem biraz soyut kalabiliyor. Aslında bu tür buluşmalardan sonra ufak bir yazı ile bir değerlendirmede bulunulursa hem önemi somutlaştırmış oluruz hemde topluluk daha iyi bilgilenmiş olur. Bir fikir.
  Bu arada fotoğraflar commonsa daha çok yakışır. :)
  -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 13:02, 17 Mayıs 2015 (UTC)

Artık burası güncellenmiyor? Lisatittu (mesaj) 14:49, 29 Mayıs 2015 (UTC)

Tartışma sayfasında görüş bildirmeniz rica olunur --Zaitsév 18:17, 9 Mayıs 2015 (UTC)

İlgi Lütfen[kaynağı değiştir]

 • Değerli Vikipedistler. Seçkin içerik tartışma ve oylamalarına ilgi gösterelim lütfen. Aşağıdaki şablon kolay erişim için rehberlik yapabilir size. Kullanıcı sayfalarınıza da ekleyebilirsiniz.--ahzaryamedileti 15:11, 12 Mayıs 2015 (UTC)

Seçkin içerik kriterleri ve kısayolları[kaynağı değiştir]

Madde Liste Konu Resim
İçerik 209 183 2 1.942
Kriterler SMK SLK SKK SRK
Adaylar SMA SLA SKA SRA
İnceleme SMİ SLİ SKİ SRİ
Eski 79 33 0 64

Vikipedi son gelişmeler senfonisi[kaynağı değiştir]

Daha önce konulmuş muydu, görmüş müsünüzdür bilmiyorum -öyleyse af buyrun-; paylaşmak istedim:

Vikipedi'yi dinle (İngilizce Vikipedi)

--Stultiwikiabana yaz 09:20, 13 Mayıs 2015 (UTC)

Şuna trwiki yi de ekleyemiyor muyuz? --Zaitsév 11:08, 16 Mayıs 2015 (UTC)
Blog sahiplerine sordum. :) Bu paylaşım için teşekkür etmek istiyorum. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 13:11, 17 Mayıs 2015 (UTC)
Wikimedia Foundation logo - vertical (2012-2016).svg

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Wikimedia Foundation Board of Trustees. Questions and discussion with the candidates for the Board will continue during the voting.

The Wikimedia Foundation Board of Trustees is the ultimate governing authority of the Wikimedia Foundation, a 501(c)(3) non-profit organization registered in the United States. The Wikimedia Foundation manages many diverse projects such as Wikipedia and Commons.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 17 to 23:59 UTC May 31. Click here to vote. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 17:20, 17 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

Yeniden adlandırılan kategoriler[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. Bazı kullanıcıların kategorilerin adını değiştirirken taşıma işlemi yapmak yerine direkt yeni kategori oluşturduklarına şahit oldum. Bu şekilde adlandırma yapıldığında ilk kategoride değişikliği bulunan kullanıcıların katkıları silme işlemiyle birlikte kayboluyor. Ayrıca Vikiveri bağlantıları da bu durumdan etkileniyor ve bunların tekrar eklenmesi gerekiyor. Biraz daha duyarlı olunmasını rica ediyorum. İyi çalışmalar.--B.S.R.F. 💬 13:50, 19 Mayıs 2015 (UTC)

Bilim insanı[kaynağı değiştir]

Tartışma:Bilim adamı'na bir kez daha fikir bildirilirse, yıllardır değişmesi yönündeki onlarca yoruma, argümana ve kaynağa rağmen aynı ve ülkedeki kaynakların gerisinde kalan bu ismi değiştirmemiz mümkün olur. konu madde adı ve kategorilerin değiştirilmesine ilişkindir, maddelerde birinden birinin tercih edilmesine yönelik bir karar alınması en azından bu noktada konumuz değil. --kibele 17:29, 20 Mayıs 2015 (UTC)

Ufak bir rica[kaynağı değiştir]

Content Translation/İçerik çevirmeninin devreye girmesiyle yeni maddelerde hareketlilik gördüm. Kullanıcılara teşekkür edersek şevkleri artacaktır. --Zaitsév 11:39, 22 Mayıs 2015 (UTC)

Peki içerik çevirmeni kimler? Nasıl olunur, edilir? Meelo (mesaj) 16:13, 22 Mayıs 2015 (UTC)

Translatewiki.net arayüz çevirileri[kaynağı değiştir]

 • Gençler üzücü bir haberim var. Arystanbek denen soydaş bir şeylerine güvenmiş ve mafetmiş çevirileri. Buradaki Türkçe çevirilerinde birazcık ilerleme kaydettim. Yardımlarınızı bekliyorum! Çeviremediğim yerler oldu aynen bıraktım. En son " MediaWiki:Wikibase-item-summary-wbsetdescription-set/tr " sayfasına tıklamışım. Bağlantısını verdiğim sayfaya geldiğinizde CTRL F ile " MediaWiki:Wikibase-item-summary-wbsetdescription-set/tr " sayfanın yerini bulun ve üstündekileri kontrol edip düzenleyin lütfen. Kullanıcı sayfamda da o aralarda çeviremediklerimi yazdım. LÜtfen yardım edin! Sıkıldım, bunaldım, yeni yeni küfürler icat ettim bu adam için. Özürlerimi iletiyorum sizlere şimdiden. Meelo (mesaj) 20:52, 26 Mayıs 2015 (UTC)

Şu yüzden yaşandı bütün bunlar. Para ödülü vererek çeviri yaptırmaca. Bunu bir şekilde geribildirim olarak sunmak lazım. Yoksa daha çok karşılaşırız. -Stu 85.97.140.212 22:14, 29 Mayıs 2015 (UTC) Bunu yazmak zorundaydım. Sebebi belirtilmeden süresiz (!), yani sonsuza kadar engellendiğim için bu şekilde devam edicem, hepimize hayırlı olsun. Eğer bu şekilde katkı yapamayacağımı farkedersem (ki tr.wiki'de anonim olmak epey zor) yeni hesap açarım gerçi nedir... :)

Meta'da Türkçe Vikipedi ile ilgili değerlendirme[kaynağı değiştir]

Şurada bir kullanıcı Türkçe Vikipedi ile ilgili durumun kötü olduğunu söylemiş. Kullanıcılar kendi siyasal görüşlerini yansıtıyormuş. Çoğu maddeyi hizmetliler M6 gerekçesiyle boşu boşuna siliyormuş (bakınız:Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Celalettin Vatandaş kullanıcıya göre bu madde olmalıymış). Terörist kişilerin maddelerine terörist yazınca diğer kullanıcılar tarafından değişikliklerin geri alındığını söylüyor. Kahyalardan ve Meta yetkililerden yardım istiyor. Herhalde bizim vikide politikalara aykırı sorunlar var bu arkadaşa göre. --Uğurkentmesaj 18:17, 28 Mayıs 2015 (UTC)

Hemen hemen tüm dünyanın, BM Güvenlik Konseyinin, AB'nin terörist dediği el-Kaide'ye dahi terörist denmemekte Vikipedi'de. Nesnel bir tanımlama değil terörist tanımlaması çünkü. Bunu algılamak bu kadar zor olmamalı.--RapsarEfendim? 18:35, 28 Mayıs 2015 (UTC)
arkadaş, açtığı bir madde silinip, eklemeye çalıştığı bu ifadeler geri alınınca doğrudan soluğu meta'da almış, olabilir. ama özellikle 'Turkish viki seems declared a war against Turkish universities and scientists' cümlesine bayıldığımı söylemeden geçemiycem. :) --kibele 18:39, 28 Mayıs 2015 (UTC)
Arkadaş hızını alamamış, çoğu kahyaya bu durumu bildirmiş. Türkçe Vikipedi'ye yaptırım uygularlar mı(?) Kibele. Senin söylediğin ifade de benim ilgimi çekmişti. --Uğurkentmesaj 18:44, 28 Mayıs 2015 (UTC)
nasıl bir yaptırım uğur? bu tip konuların yerelde hiç konuşulmadan 'üst makama' götürülmesine gerekli cevap verilir. meta bu kadar sağduyuya sahiptir. --kibele 18:48, 28 Mayıs 2015 (UTC)
Bazı değerlendirmelerin açık olduğunu gördüm de. Kısa bir zamanda değerlendirmeyi kapatırlar mı diye merak ettim. --Uğurkentmesaj 18:50, 28 Mayıs 2015 (UTC)
Uğurkent, hali hazırda Vikipedi'ye katkıda bulunan bir çok Vikipedist bu tarz şeylerden medet umarak geçmişte buna benzer denemelerde bulundular. Nasıl bir sonuç elde ettiklerini Meta'nın RFC arşivinden görebilirsin. Vaktin az ise ben özet geçeyim, troll beslemeyi Meta'dakiler de sevmezler. --Eldarion 08:07, 29 Mayıs 2015 (UTC)
 • Vikimedya Vakfı (namı diğer meta diyelim) bu güne kadar hiç bir vikinin içeriğine karışmadı. Bu politikalarını değiştireceklerini pek zannetmiyorum. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 20:41, 29 Mayıs 2015 (UTC)
 • Bu kadar iyi İngilizce bilen eğitimli bir kullanıcını basit Vikipedi politiklarını okuyup anlamaya çalışmak yerine Meta üzerinden bize savaş açmasa çok üzüldüm. --Mavrikantmsj 17:53, 30 Mayıs 2015 (UTC)
 • Hahahah, arkadaş resmen oturmuş İngilizce makale yazmış Türkçe viki hakkında. Keşke böyle işlerle uğraşmayı bırakıp makale çevirilerinde bulunsa, çok daha faydalı olurdu buraya.Yağmurlukörfez 04:13, 1 Haziran 2015 (UTC)
 • Yazıyı empati yaparak okumaya çalıştım ama şurasında kahkahayı bastım " But our Turkish elite members doesnt allow to call Yayla as terrorist." Genel olarak bakılınca politikalardan haberi olmadan yapılmış bir şikayet, ciddiye alınacağını pek düşünmüyorum. Geçen gün bir madde düzenlerken, çeviriden El-Kaide yi terörist grup olarak çevirmiştim. Üstelik AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilmekteydi, ancak daha sonra kaldırdım. Kısacası bu mağdur edebiyatı belki Türkiye'de işler ama Meta bunun yeri değil. Ah şu elite members!Ԙobserve 05:43, 1 Haziran 2015 (UTC)
 • Arkadaşlar farkettiniz mi bilmiyorum ama bu yazıyı yazan türk ve imza atmamış. Ciddiye alınmaması daha uygun olur.--HeraklesKakashi mesaj atın 15:39, 3 Haziran 2015 (UTC)

Türkiye'nin siyasi haritası[kaynağı değiştir]

 • Grefikten anlayan arkadaşlardan ricam şurada yer alan 1927 ve 1960 yıllarına ait Türkiye siyasi haritalarını şuna benzer (ya da gönlünüz nasıl isterse) bir şekilde Vikipedi için hazırlamanız. Yalnız haritada mümkünse şehirlerin isimleri yazılı olmasın. İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi arz ediyorum. :) (NOT: 1927 ve 1960 haritalarında güncel haritadaki gibi Atatürk ve Keban Barajlarına yer verilmemesi gerekiyor.) Meelo (mesaj) 22:01, 29 Mayıs 2015 (UTC)

Türkçe Vikipedi'de ödemeli editörlük tartışması[kaynağı değiştir]

Twitter'da Vikipedi hakkında neler denmiş diye aramaya yaparken ilginç bir durum ile karşılaştım. Skeptik Yalansavar.org sitesi editörlerinde Çağrı Yalçın kendisine Vikipedi üzerinden özel e-posta ile gönderilen bir mesajı sansürleyip yayınlamış. Kişiye ayrıntıları paylaşması için mesaj attım ama denetçiler IP adresinden(217.131.114.4) kim olduğunu tespit edebilir. Kişinin tespit edilmesini, engellenmesi ve gelecekte böyle bir şey yaşanmaması için sitenotice kısa bir duyuru yapılması gerektiğini düşünüyorum. Topluluğun fikirleri bekliyorum. --Mavrikantmsj 19:28, 27 Mayıs 2015 (UTC)

 • Engel olayından emin değilim, politikalara uygun olur mu? Ancak diğerlerine katılıyorum. Sait71 22:09, 27 Mayıs 2015 (UTC)
 • Merhaba, ileti Vikipedi üzerinden değil Açık Bilim sitemizin iletişim sayfası üzerinden gönderildi. Gönderen kişi editör mü, değil mi, bilmiyorum. Şimdi yeniden ekren görüntüsü alıp değiştirmeden Twitter'a koydum. Saygılar - Çağrı Yalgın
 • Sanırım hangi kullanıcı olduğu, o kullanıcının da bazı maddeleri neden açtığı açıklığa kavuşmuş oldu.--RapsarEfendim? 08:33, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Kullanıcının kayda değer olamadığına kimsenin süphe ile yaklaşamayacağı Alaattin Çağıl maddesini para karşılığı oluşturduğu çok ortadadır. Normalde herkeste olması gereken Deviryelik yetksini ve şimdiye kadar kullanıcılar gözünde kazandığı krediyi Vikipedi üzerinde manipülasyon, vandalizm ve sansür amaçlı "Profesyonel destek" adı altında para ile satan birisinin Vikipedi'den uzaklaştırılması gerektiğine inanıyorum. --Mavrikantmsj 09:56, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Mutlutopuz olmasına çok şaşırdım, bu konuda bi açıklama yapmasını bekliyorum. --bermanya 10:55, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Önce Facebook grubunda konuyu göndeme getirmiştim. Cevap olarak şöyle yazdı. --Mavrikantmsj 11:02, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Bu tarz çalışmalar yapılıyor araştırın biraz. Hangi maddeleri neden açmış gibi uzaklaştırma gibi dolandırıcılık gibi itamlarda bulunan arkadaşlar var bence herkes üslubuna dikkat etsin. Haberi olan arkadaşlarda var. Mutlutopuz 11:18, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Bu tarz çalışma yapanların kullanıcı sayfalarında bilgi vermesi gerekiyor Mutlutopuz. Böyle bir bilgi verdin mi? --bermanya 11:43, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • İyiki belirttin bizde iş yapıyoruz ama detaylarını bilmiyoruz. Proje aşamasında olan bir çalışma her şey heryere yazılacak zaten . ne kadar fazla akbaba varmış arkadaş anlamadım. Mutlutopuz 12:25, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Az önce üsluba dikkat etmemizi söyleyen birinin şimdi akbaba demesi ironik, hoş açın okuyun dediğiniz yönergeden de bihabersiniz. Editörlüğü kullanarak önemsiz kişilerin maddesini para karşılığında açtınız, üstelik kullanıcı sayfanızda hiçbir bilgi vermeksizin. Topluluğun genel kanısını merak ediyorum; ben süresiz engelden yanayım. --bermanya 13:12, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Daha önceden bir arkadaşımız Vikipedi'yi kendi amaçları için kullandığından engel almıştı. Bir aralar para karşılığında İngilizce Vikipedi'de madde açan birkaç editör süresiz engel almıştı. Kabul edilemez bir durum. --Uğurkentmesaj 13:17, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Bu tür durumlarda her şeyden önce bu sansürlenmiş yazı gerçek mi değil mi bilmiyoruz. Birini karalamak için sahte bir ekran yakalama olma ihtimali olabiliyor. Yukarıdaki metinde bunun gerçek olduğu anlaşılıyor. Ödemeli editörlük konusunda Vakfın zorunlu kullanım kuralı var: wmf:Terms of Use#4. Refraining from Certain Activities. Ödemeli editörlük yasak olmamakla beraber bunun mutlaka afişe edilmesi şartını konmuştur. Eğer bir kişi afişe etmeden ödemeli editörlük yapıyorsa bütün vakıf sitelerinden süresiz olarak engellenmesi uygun olur. Eğer Türkçe Vikipedi topluluğu afişe edilerek dahi ödemeli editörlüğe müsaade etmek istemiyorsa o zaman sadece tr.vikipedide afişe edilerek engellenmesi düşünülebilir. Şahsen ben paralı editörlüğün yasaklanmasındansa afişe edilmesinin teşvikini daha verimli buluyorum. Bu tarafsızlığı sağlamayı kolaylaştırır diye düşünüyorum. Kanımca gizliden iş çevirmek büyük risk olursa bu afişe etmeyi teşvik eder. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 16:46, 28 Mayıs 2015 (UTC)
Ben ödemeli editörlüğe müsaade edilmemesinden yanayım. Bunun için oylama yapılacak mı? --Diyapazon, 17:07, 28 Mayıs 2015 (UTC)
Aksi yönde bir sonuç çıkarsa kullanıcı sayfama şöyle yazarım artık: Beğendiğiniz sayfa yoğun vandalizme mi uğruyor? Yeni madde oluşturamıyor musunuz? Yaptığınız değişiklik 2 aydır bekliyor mu? Okeye dördüncü mü lazım? Çare Diyapazon (Ödemeler PayPal üzerinden alınır) Face-smile.svg Face-smile.svg --Diyapazon, 18:07, 28 Mayıs 2015 (UTC)
Prensipte ödemeli editörlüğü ben de çok doğru bulmuyorum. Tabi bu benim şahsi görüşüm. Kendi yaptığım değişikliklerle ilgili. Fakat, benim korkum ödemeli editörlük yasaklanırsa gene devam edeceği ve afişe edilmediği için tarafsızlığın zaafa uğrayacağı. Yasaklanması ödemeli editörlerin bu katkılarını afişe etmektense gizlemeye itecektir. Bu gizliden iş çevirmeyi de teşvik edecektir. Tartıştığımız vakada sadece bir tesadüf sonucu ödemeli ödeme yapıldığı ortaya çıktığına dikkat çekmek isterim. Diğer ödemeli editörler kendilerini afişe etmedikçe bunu bilmemiz pratik anlamda zor. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 12:59, 29 Mayıs 2015 (UTC)
 • Ödemeli editörlük afişe edildiği sürece yasak değilse bunun yasak olmama sebebi nedir? Böyle durumda iş ticarete dönüşmez mi? Hani nerde ücretsiz bilgi? --Turgut46 17:31, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Kullanıcı:Mutlutopuz'un açtığı ve kayda değer olmadığı bariz maddelerin bir kısmını sildim. İnceleyen arkadaşların gözüne çarpan madde olursa bildirebilirler. Eldarion 18:33, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Kelle avcılığı mı başladı ne oluyor anlamadım. Tekrar ediyorum ortada gizli olarak yapılmış bir olay söz konusu değilken neden böyle bir hava estiriliyor. Benim 8000 tane yeni maddemden kaç tane madde sildiniz. 3 mü beş mi ? Ben polikikaların bana verdiği yetkiyi kullanarak çalışmalarıma devam edicem bu kadar basit. Ayrıca o maddeleri silmek için kim ne uydurdu o konuyada gelicez. Mutlutopuz 09:31, 29 Mayıs 2015 (UTC)
Ortada herhangi bir avcılık yok. Açmış olduğunuz ve kayda değer olmayan maddeler politika gereği silindi. --Eldarion 13:17, 29 Mayıs 2015 (UTC)
 • Burada tekrar belirtmek isterim ki vikkipedi politikalarına aykırı bir durum söz konusu değil. Olay ile alakalı haberdar olan hizmetliler var. Sadece proje aşamasında bir çalışma. Sayfada belirtmek lazımda daha başlamadık başlıyacağım ondandır ki sayfamda yazmadım. Ayrıca sayfam üzerinden mi ip üzerinden mi çalışma yapıcam ona bile karar vermedim. Bu konuda ki son yorumumdur. Mutlutopuz 14:18, 29 Mayıs 2015 (UTC)

Kullanıcı süresiz engellendi, Suriye sınırından sevgiler... e.c. 20:35, 29 Mayıs 2015 (UTC)

e.c., suriye sınırında konuyu ne kadar incelediğini bilemiyorum ama konu tam olarak böyle mi işliyor mesela diğer vikilerde merak ettim. yani, mesele sadece sayfasında belirtmemiş olması mı? bu durumda, sayfasında belirtirse engellemesi kalkar mı? (tehdit konusunda olduğu gibi) bu politika ve uzantıları vikipedi'de konuşuldu mu? verdiğin engellemenin şuradaki yeri nedir? topluluk konuyu yeterince konuşmuş mudur? --kibele 21:36, 29 Mayıs 2015 (UTC)
ayrıca beyazkedi'nin yukarıdaki yorumuna aynen katılıyorum ve önemli bulduğum için tekrarlıyorum: "Prensipte ödemeli editörlüğü ben de çok doğru bulmuyorum. Tabi bu benim şahsi görüşüm. Kendi yaptığım değişikliklerle ilgili. Fakat, benim korkum ödemeli editörlük yasaklanırsa gene devam edeceği ve afişe edilmediği için tarafsızlığın zaafa uğrayacağı. Yasaklanması ödemeli editörlerin bu katkılarını afişe etmektense gizlemeye itecektir. Bu gizliden iş çevirmeyi de teşvik edecektir. Tartıştığımız vakada sadece bir tesadüf sonucu ödemeli ödeme yapıldığı ortaya çıktığına dikkat çekmek isterim. Diğer ödemeli editörler kendilerini afişe etmedikçe bunu bilmemiz pratik anlamda zor. ".. ve bu doğrultuda, kimliğini vikipedi üzerinden açıkça paylaşan ve yolladığı mailde de belirten bir kullanıcıdan söz ettiğimizi hatırlayalım. --kibele 21:42, 29 Mayıs 2015 (UTC)

İlk başta verilen linkin içeriğini incelediğimizde durumun ne denli ciddi olduğu anlaşılıyor. Kullanıcı bir meslek grubu şeklindeki imzası ile Vikipedi'nin kendisine gönüllülük üzerine verdiği editörlük yetkisini kullanıyor. Ticarethane işletmediğimize göre verilen engel uygun. Sevgiler. e.c. 06:08, 30 Mayıs 2015 (UTC)

e.c. söylediklerinin hiçbiri engelleme politikasında yazmıyor. sorumu tekrarlıyorum: VP:EP'nın hangi maddesine göre bu süresiz engelleme verildi? vikipedi'nin ticari kullanımına ilişkin yönergeler ve uygulamalar hakkında ne biliyoruz? yukarıda beyazkedi'nin söylediği ve benim de tekrarladığım duruma ilişkin bir yorumun var mı? burada hassasiyet gösterilen konu 'para' gibi görünüyor. oysa vikipedi'nin hassasiyeti 'tarafsızlık' üzerinedir. bu noktada, annesinin, babasının, patronunun, çalıştığı işyerinin, o işyerinin ürünlerinin, mensubu olduğu partinin, üniversitedeki hocasının, tanıştığı bir amatör yazarın vb. maddesini yazan, kayda değer olmayanların bile kalması için canhıraş uğraşan kullanıcıların olduğu, 'editör'lük sıfatıyla iş bulanların olduğu bu ortamda ilk taşı bunların hiçbirini yapmadan çalışanlar atmalı. diyeceğim o ki, hem belli ki şu anda olmakta olan, hem de giderek daha fazla karşımıza çıkacak bu konuyu böyle kestirip atmadan ve kişisel düşüncelerimizi işin içine katmadan değerlendirebilmeliyiz. bir de rica etsem Mavrikant'tan, konu başlığı 'ticari olarak kullanılması' diye düzeltilebilir mi? bu şekilde fazladan bir yargılama söz konusu oluyor. --kibele 07:26, 30 Mayıs 2015 (UTC)
 • Bu açık bir şekilde DOLANDIRICILIKTIR. 2008 yılında Wiki-PR skandalı ve 2013 yılında Vikipedi tarihini en büyük kuklacılık davası Morning277 yaşandı. Bunların önlenemeyeceğini anlayan Vakıf, 2014 yılında politika değişikliğine giderek (Vikipedi politikalarına uygun değişikliklikler yapan) ücretli editörlerin kendilerini ifşa etme zorunluluğu getirdi. Bu yaşanan durumu onların amatör versiyonudur.
Wiki-PR nedir?
45 editörü ve 1 hizmetli çalışanı olduğunu iddia eden kişilere Vikipedi sayfası açmayı, korumayı, vandalizme karşı korumayı, tartışma yaşanması durumunda müdahale edeceğini vaat eden bir oluşum. "We notice you don’t have a Wikipedia page. If you’re interested, email us." şeklinde kişilere mail atıp Vikipedi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan insanları ağına düşürmeye çalışıyor. Sayfa oluşturma içinn 500$ ve 1000$ arasında ücret talep ediyor. Aylık takip için ise 50$ istiyor. En dramatik ve haberde en çok yer bulan şu örneği bakınız: "College of Business and Management at Colorado Technical University" dekanı "Emad Rahim" kendisinin Google'da yeterince yer almadığına inanarak sayfa oluşturulması için Wiki-PR ile iletişime geçmiş. Sayfası oluşturuluyor ve 2 hafta sonra diğer kullanıcılar tarafında fark edilince SAS süreci başlatılıyor. Rahim şirketle iletişime geçiyor ve "You're covered by Page Management. Not to worry." cevabını alıyor. Sayfa silindikten sonra "You're in the queue for reuploading. We'll be live in five to eight business days" deniyor. Tek cümle ile sayfa tekrar açılıyor. "Media relations efforts" adı altında 800$ daha para istiyorlar ve gönderiyor. Sonuç olarak sayfa 2 kere daha siliniyor ve Emad Rahim toplamda 1500$ dan fazla para kaptırıp google üzerinde kötü bir şöhrete kavuşuyor. Skandalın patlak vermesi üzerine Wiki-PR ile ilişkili herkes Vikipedi'den ihraç ediliyor ve süresiz engelleniyor.
Morning277 davası nedir?
Süpheli davranışlar üzerine başlatılan denetçilik davası sonucunda Vikipedi tarihindeki en büyük kuklacılık ağına ulaşıldı. 300 den fazla kukla hesap ile para karşılığı sayfaların oluşturuldu, düzenlendiği, istenmeyen içeriklerin silindiği gözlemlendi. Yapılan takip sonucu Kasım 2008'de açılan "Morning277" hesabının kukla ustası olduğuna karar verildi. Dava medyada çok yankı buldu, Wiki-PR tekrar gündeme geldi, Vikipedi'nin güvenilirliği tartışmaya açıldı. Deneyimli kullanıcılardan biri bu olaydan sonra Vikipedi'ye umudunu kaybedip ayrılmış.
Mutlutopuz'un durumu nedir?
Ekim 2006 yılında beri Türkçe Vikipedi'de yer alan Devriyelik yetkileri sayesinde sürüm kontrolüne takılmadan KD olmayan kişiler hakkında biyografi sayfaları yazmış. Hemde bunları para karşılığı devriyelik yetkisini suistimal ederek yazmış. Vikipedi hakkında yeterince bilgisi olmayan insanlar Vikipedi'de sayfa vaadinde bulunmuş. Onlardan para almıştır. Eğer bu insanlar Vikipedi hakkında yeterince bilgiye sahip olsalardı, KD olmayan sayfalarının fark edileceği an silineceğini zaten herhangi bir kullanıcının da sayfa oluşturalabileceğini bilir Mutlutopuz'a para vermezlerdi. Potansiyel müşteri olarak gördüğü Çağrı Yalgın'a attığı mesajda da "Vikipedi Türkiye Editör" imzasını ve "yapmak isteriz" ifadesini kullanmış. Sanki Vikipedi Vakfın'dan biriymiş ve Vikipedi bu şekilde çalışıyormuş gibi.
Kibele, EC'nin engelleme nedenine yazdıkları çok açık. "Kullanıcı ücret karşılığı içerik girişi sağlamış ve bunu toplulukla paylaşmamıştır." Daha önce yaşanmış malum çirkin olayda da VP:EP şartı aradınız mı bilmiyorum ama 5. ve 12. madde bile engellenmesi için yeterli. Sıradan bir kullanıcı olsaydı 7 tane KD olmayan sayfa açtığı ve buna devam edeceğinin fark edildiği an engellenirdi zaten. Ücretli içerik girişi KD olsaydı bile son politikaya da aykırı olduğun için engellenirdi ki zaten içerikler vandalizmden öteye gitmeyen çöp değerinde.
Son olarak ta kullanıcı engellenmesini ardından Facebook grubu üzerinde bize TCK-148 ile yasal tehditler savurmakta. Engellemeyi haksız bunlar için bir de bu nedenlere engel getirilebilir. Kullanıcı daha fazla kişiyi kandırıp paralarını alamadan, Türkçe Vikipedi'yi çöp içeriklerle dolduramadan Çağrı Yalgın'ın mesajını fark ettiğimiz için kendimizi şanslı saymalıyız.
İlgili haberler
Kişilerin otobiyografilerini yazmasının ayıplandığı Vikipedi'nin, mutlak tarafsızlığının ve şeffaflığının korunması dileğiyle. --Mavrikantmsj 17:44, 30 Mayıs 2015 (UTC)
WP-PR olayından sonra ilginç bir şey daha olmuştu bir çok PR şirketi risk almamak için kendilerini gönüllü olarak afişe etme ve kurallara uyma kararı aldı. Sonuçta PR skandalı yaşamak bir PR şirketi için idam kararı gibi bir şey. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 13:11, 31 Mayıs 2015 (UTC)
 • Facebook kullanmıyorum. Kullanan arkadaşlar, Mutlu Topuz ve avukatına selamlarımı iletebilirler. Eldarion 19:02, 30 Mayıs 2015 (UTC)
 • Mavrikant Anladığım kadarıyla Mutlu Topuz'un ücret karşılığı açtığı maddeler sadece Alaattin Çağıl ile sınırlı değil. O halde silinmediyse o maddeleri yazar mısın? Silindiyse de silinme kaydını gösterebilir misin? Bu arada Morning277 davası neymiş be. Adam resmen ordu kurmuş. Bizde o kadar devriye bile yok. --Zaitsév 19:04, 30 Mayıs 2015 (UTC)
Zaitsév, Kayıtlarda oluşturduğu 6 sayfanın silindiği gösteriliyor ama 3 tanesini bulabildim. Google üzerindeki önbellek arşivlerini veriyorum. Bir süre sonra google önbelleğinden silinebilirler. Ece İdil, İsmet Müstecep, 5 Çocuk 5 İstanbul. Sanırsam çok kazanamadan önünü kesmişiz. Oluşturulan maddeler özellikle İsmet Müstecep çok komik. 98 doğumlu çocuğun 3 arkadaşıyla beraber çektiği film yüzünden "senarist ve yönetmen" olarak kaydetmiş. --Mavrikantmsj 19:26, 30 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yaşanan diğer olayla bu tür hileli işlerin sadece tek kullanıcı ile yapılmadığını, kukla hesapların yaratılıp kullanıldığını gösteriyor. Bu şüpheye dayanılarak denetçi isteğinde bulunulabilir mi biliyorum. Eğer bu yeterli bir neden ise denetçilerin kontrol yapması gerektiğini düşünüyorum. --Mavrikantmsj 19:26, 30 Mayıs 2015 (UTC)
 • Mutlu "haberdar hizmetliler var" diyerek savundu kendini. Mutlu doğru mu söylüyordu, doğru söylüyorsa kimmiş bu hizmetli merak etmemek elde değil. --bermanya 20:17, 30 Mayıs 2015 (UTC)
 • @Kullanıcı:Mavrikant, tebrik ederim, engeli hiçbir politikaya dayandır(a)mayan hizmetli(ler)in yapamadığını yaparak çok güzel bir şekilde açıklamışsın durumu. Hâlâ alaycı yorumlar geliyor hatta. Ben daha önce fark ettiğimi söylemiştim yukarıda, aklıma böyle bir durum gelmişti ama söylemeye çekinmiştim (kimsenin günahını almamak adına). Bermanya'nın belirttiği nokta da dikkate değer. Topluluğun tepkisini ve tavrını da memnuniyetle karşıladım şahsen.--RapsarEfendim? 20:43, 30 Mayıs 2015 (UTC)
Alaycı yorumlar kimden geliyor, açıklayacak mısınız yoksa klasik mesnetsiz ve boş iddialarınızdan biri mi ? Eldarion 20:50, 30 Mayıs 2015 (UTC)
 • Mavrikant'ın bahsettiği gibi bir kukla olması muhtemel. Ben böyle bir işe kalkışsam heralde kukla kullanırdım. Ayrıca Bermanya nın sorusu da cevaplanmalı. Durumdan haberdar bir hizmetli var mı? --Zaitsév 21:22, 30 Mayıs 2015 (UTC)
 • 19 Nisan'da konu üzerine Mutlu ile fikir alışverişimiz olmuştu. Bir süredir Viki'de aktif değilim, fikirlerin uygulamaya geçtiğinden haberim yoktu. Görüşmemizi aktarmak için izin aldım, tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.
Mutlu, görüşmemizde bana "Vikipedi'de ücretli değişiklik yapma" fikri olduğunu söyledi ve bu fikrine bakışımı sordu. Biraz araştırmanın ardından Meta'daki politika gereği yerel Viki'de aksi bir kural olmadığı ve değişikliğin ücretli olduğu değişikli özetinde, tartışma sayfasında veya kullanıcı profilinde açıklandığı sürece kurallara uygun olduğunu belirttim. Şahsen ücretli değişiklik yapma konusunda destekleyen/karşı çıkan bir tutumum olmadığını, benim yapmadığımı ve yapmayacağımı ama kurallar dahilinde yapana da karşı çıkmayacağımı açıkça söyledim. Mutlu'yla konuşmamızda madde yazmadan önce görüştüğü kişilere TBA, KD, yazılan maddeleri herkesin değiştirebileceği gibi konularda bilgi vermesi gerektiğini, değişikliklerde de özet/tartışma/kullanıcı sayfasından birinde değişikliğin ücretli olduğunu yazması gerektiğini anlattım. Kurallara uygun olsa da topluluğun bu duruma karşı çıkma olasılığının yüksek olduğunu söyledim. Tüm bu konuşmamız Mutlu'nun da belirttiği üzere sadece proje aşaması üzerineydi. İş yoğunluğum sebebiyle Viki'ye bir süredir çok uğrayamıyorum, konunun hayata geçişi ile ilgili bilgim bugüne kadar yoktu, Facebook grubu sayesinde haberdar oldum. Mutlu'nun yaptığı değişiklikleri "dolandırıcılık" olarak nitelemek yanlış. Mavrikant'tan başlığı düzenlemesini rica ediyorum.
Şahsi görüşüm Meta politikasına paralel. Madde yazma kurallarına uygun yapılan tarafsız ve yapıcı değişikliklerin, olası çıkar çatışması belirtildiği sürece Vikipedi'yi geliştireceğini düşünüyorum ve buna karşı çıkmıyorum, mevcut kurallar da bunu söylüyor. Vikipedi'nin madde yazım kuralları, kayda değerlik kuralları ve tarafsızlık ilkesi göz önünde bulundurulduğu ve yazılan maddelerin/yapılan değişikliklerin özetinde/tartışmasında/yapanın sayfasında ücretli değişiklik olduğu belirtildiği sürece mevcut kurallara aykırı bir durum yok.
İsterseniz "Vikipedi'de ücretli değişiklik yapmak yasaktır" gibi bir politikayı tartışabiliriz, bu tür politikalar bazı Vikilerde mevcut. Elmacenderesi'nin verdiği süresiz engeli üstteki sebeplerle mevcut engel politikamıza uygun bulmuyorum. Mutlu'nun özet, tartışma veya kullanıcı sayfasında değişikliklerin ücretli olduğunu belirtmemesi ve KD olmayan maddeler açması hatalı. Ancak durum, mevcut VP:EP'de yer alan hiçbir kuralla net bir şekilde örtüşmüyor. Mavrikant'ın belirttiği VP:EP#5 Vandalizm geçerli değil, çünkü değişiklikler yapıcı ve KD olmayan maddeler vandalizm demek değil; VP:EP#12 ise "Temel içerik politikalarını ısrarla ihlal etmek", ancak ücretli değişiklik konusu VP:PY'de yer almıyor, ayrıca kullanıcı 2 kez uyarılmış da değil.
Engellerin amacı ceza değil, Viki'yi korumadır. Viki'yi korumak için önleyici amaçlı daha kısa süreli bir engel verilmesini, engel bitiminde Mutlu'nun kullanıcı sayfasında ücretli değişiklik yaptığını mutlaka açık olarak yazmasını, bu esnada da bu konuyla ilgili politika oluşturacaksak oluşturmamızı, yoksa Meta politikasını uygulamaya almamızı, Meta politikasının ihlallerinde yapılacakları da VP:EP'ye eklememizi öneriyorum.
Sevgiler, saygılar. --Khutuckmsj 23:30, 30 Mayıs 2015 (UTC)
Bu şey gibi, kişisel saldırı yapıp da "kullanıcının haberi yoktu, engeli kaldıralım" demek gibi. Aksi yönde yerel bir politika olmadığı sürece Meta'da belirtilen politikalar uygulanmıyor mu? Buna ek olarak Khutuck, madem bizde aksi yönde bir politika olmadığını anlatmışsın Mutlu'ya -ki yok zaten- neden kendisine "özet/tartışma/kullanıcı sayfasından birinde değişikliğin ücretli olduğunu yazması gerektiğini" söylüyorsun ki? Yani kendisine Mavrikant'ın verdiği bağlantıyı versen ve/veya konuyu köy çeşmesine taşıması gerektiğini belirtsen iş buralara gelmeyecekti dahi. Olan olmuş gerçi. Diyeceğim odur ki, bilgi sahibi olunmayan konularda belirtilen fikirler bu gibi yanlış sonuçlar doğurabiliyor.--RapsarEfendim? 06:58, 31 Mayıs 2015 (UTC)
 • Ortada açıkça yapılmış yasal tehdit olduğu için, engelin kaldırılmasını doğru bulmuyorum. Eldarion 07:23, 31 Mayıs 2015 (UTC)
Eldarion bu ayrı bir konu. bu meselede süresiz engelin doğru olup olmadığı konuşulsun ve gereken yapılsın. sonrasında eğer yasal tehdit sürüyorsa yine gereken yapılır. --kibele 19:02, 31 Mayıs 2015 (UTC)
Kibele ayrı konu olan nedir ? Kullanıcı yasal tehdit konusunda geri adım atmışsa ben görmedim. Atmadıysa da fikrim değişmedi, yasal tehdit devam ettikçe süresiz engelin devam etmesinden yanayım. --Eldarion 07:39, 1 Haziran 2015 (UTC)
Eldarion ikisi ayrı meseleler. bu konudaki engel kaldırılmalı, yasal tehdit sürüyorsa yeniden ve o nedenle engellenmeli. yasal tehdit engelini, tehdit ortadan kaldırınca kaldırıyoruz biliyorsun. ilkesel olarak böyle davranmak ve konuları birbirine karıştırmamak gerekiyor. --kibele 19:48, 1 Haziran 2015 (UTC)
Eldarion şimdi gördüm ki, kullanıcı yasal yollara başvurmaktan vazgeçtiğini yazmış. lütfen bu meseleyle (ödemeli editörlük) ve süresiz engelle ilgili fikrini paylaşır mısın? --kibele 19:56, 1 Haziran 2015 (UTC)
 • İddiaların doğrulanabilir olmasının hayati önem taşıdığı inancındayım. Bu bağlamda yasal tehditler viki üzerinden olmadığı için bir orta nokta bulunabilir belki. Aynı mantıkta bu bölümün başlığı (dolandırıcılık) da yasal tehdit olarak görülebilir sonuçta. Tatsız bir durum olduğu açık.
  Ücretli değişikliğin bir çok türü var. Vakıf çalışanlarının yaptıkları resmi değişikliklerin tamamı mesela ücretli değişikliğe girebilir. Vakfın sponsorluğunu yaptığı paralı editör kampanyaları da oluyor mesela (bunlarda amaç gönüllülüğü yaymak). Bunu netleştirmek ileride doğabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçecektir.
  Burada bir kullanıcı Vikipedi'de madde açma karşılığı ücret talep ediyor. Bu tarz değişikliklere yönelik ne yapılması gerektiğini isterseniz soğuk kanlılıkla tartışalım. Sadece Kullanıcı:Mutlutopuzun engellenmesi ve bunun devamındaki olaylara takılmayalım derim.
  -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 11:16, 31 Mayıs 2015 (UTC)
 • Mavrikant'ın yazdığı açıklayıcı ve nitelikli yazıdan sonra süresiz engelin doğru olduğuna karar verdim. Aslında daha önce kişisel sayfasına bir yazı yazarken, yeni üye olmuş bir Vikipedist kadının e-posta sını istemiş olduğunu görmüştüm. İki kişi arasında olduğu için ben karışmamıştım, demek ki sebebi buymuş. Burada Mutlutopuz kasti bir şekilde topluluktan kendisini gizleyerek belki uzun bir süredir para kazanmaktaydı. Hatta bu tartışmanın açılış sürecinden, Mavrikant'ın ilgili ekran görüntüsünü gösteren süre boyunca Mutlutopuz "ben yaptım" demiyor. Ԙobserve 05:30, 1 Haziran 2015 (UTC)
khutuck'un yazdıklarına katılıyorum genel olarak. bu süresiz engelin türkçe vikipedi'nin politikalarındaki boşluk nedeniyle, doğru olmadığını görüyor ve kaldırılmasını, bu politikanın hızla oluşturulmasını ve tartışılmasını öneriyorum. bu, sadece bir kişinin engeli konusu değil, ilerde karşımıza çıkacak durumlar için bir örnek. mavrikant'a ingilizce vikipedi'den verdiği örnekler ve açılım için teşekkürler, ancak bulunduğumuz noktada konunun bu şekilde vandalizm olarak değerlendirilmesi aşırı bir yorumlama olur. khutuck 19 nisan'da konuştuklarını söylediğine göre yaklaşık bir ay söz konusu. bu nedenle 'belki uzun bir süredir' gibi varsayımlara gerek yok. bildiğim kadarıyla facebook gurubunda da bu kişinin kendisi olduğunu söyledi kullanıcı. --kibele 19:48, 1 Haziran 2015 (UTC)
Hayır kibele, sana katılmıyorum. Birincisi paralı editörlük yapanların sayfalarında bunu belirtmeleri gerekiyor, bu yapılmamış. Reklam konusu açıldıktan ve yazışmalar ortaya çıktıktan sonra facebook sayfasında kendisinin yaptığını belirtiyor. Bir diğer konu ise atılan e-postalarda birinci çoğul şahıs kullanılıyor ve eğer bilmediğimiz ortakları da yoksa bu şekilde sanki Vikipedi adına çalışıyor imajı yaratılmış. Son olarak kullanıcıları hukuki olarak tehdit etmiş. Fikrini geri alıp almamış olmasının bir önemi yok, bu şekilde pişmanlık yasası çıkartırsanız bütün engellenmiş hesapları açmanız gerekecektir. Ԙobserve 10:56, 2 Haziran 2015 (UTC)
Pişmanlık yasası çok sert bir tabir. Biz viki yargıç değiliz burasıda viki mahkeme değil. Bir viki içtihat oluşturmuyoruz. Kullanıcılara topluluk uygun görürse ikinci bir şans verilmesi sıra dışı bir uygulama değil. İkinci şans kazanılmış bir hakta değil, yani topluluk böyle bir şansı her zaman vermek zorunda değil. Topluluk isterse verir, isterse vermez. Kullanıcı topluluk gözetiminde beli sınırlamalarla değişikli yapabilir. Örneğin devriye yetkisi kaldırılıp, yeni madde oluşturması toplulukça yasaklanabilir, şu ana kadar yaptığı bütün paralı değişiklikleri eksiksiz afişe etme şartı getirilebilir. Belirli bir sürenin sonunda (mesela 6 ay) topluluk bunu tekrar değerlendirebilir. Topluluk isterse o zamanda süresiz engelleyebilir. İyi editörle süresiz engel arasında adımlar olmasının daha yararlı olduğu inancındayım. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 12:23, 2 Haziran 2015 (UTC)
Pişmanlık yasası derken kastettiğim yazılı bir metin değil, politikanın bağlayıcılığı olmadığını gören birçok engellenmiş kullanıcının da isteyeceği bir arzu öğesi haline gelecektir bu davranış. Bunu gören başka kullanıcılarda birgün kafası attığında "nasıl olsa yaptırım geri alınır" diyerek bir başka kullanıcıyı benzer bir şekilde tehdit edebilir. Bu konuda ilgili politika bence açıklayıcıdır. Ԙobserve 12:35, 2 Haziran 2015 (UTC)
Demek istediğinizi daha iyi anladım. Açıklamanız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz olasılığın irdelendiği benzer bir tartışmaya İngilizce vikide katılmıştım. Buradakine benzer argümanlar vardı. O tarihte sistemle adeta kedinin fareyle oynadığı gibi oynayan, fazla yararlı değişikliği olmayan bir dizi kullanıcı vardı. Bu yüzden o tarihte ikinci şans verilmesine en sert karşı çıkanlardandım. İkinci şans verilen bazı kullanıcılar gerçekten zararlı değişikliklerine devam etti ve çok geçmeden engellediler. Fakat bazı kullanıcılar da hatalarından adeta ders alıp model sayılabilecek kullanıcılar haline geldiler.
Politikaların topluluk kararlarında belirleyici değil yönlendirici olmasının verimli olacağı inancındayım. Topluluk politikada acıkça belirtilmesine rağmen ikinci şans verilmesi yönünde karar alabilmeli. İstediği zamanda aldığı karardan vazgeçebilir. Bu bütünüyle incelenen kullanıcının davranışıyla ilgili. Eğer bu kullanıcılar topluluğun sabrını test etmek gibi bir girişimde bulunurlarsa bunun sonunun neyle biteceği malumdur.
Eğer yaklaşımımızı doğru belirlersek ikinci şans kazanılmış bir hak yerine, topluluk tarafından çok istisnai olarak lütfedilen bir durum olarak görülecektir. Topluluk olarak bu tarz kararlar alabilecek olgunlukta olduğumuz inancındayım. Ben yazdıklarımın genel değerlendirilmesini isterim, tanımlamaya çalıştığım bu tarz bir istisna Mutlutopuza verilsin mi verilmesin mi konusunda fikrim yok.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 14:13, 2 Haziran 2015 (UTC)

Şu olayın neresinden tutarsanız tutun elinizde kalır. Vakfın söylediği şey çok basit bir şey: "Vikipedi topluluğu önünde kullanıcı sayfanızda ya da açtığınız maddede açıkça belirttiğiniz sürece ücret karşılığı değişiklik yapabilirsiniz."

 1. Yapılan ücretli değişikliklerden topluluğun haberi var mı? Hayır.
 2. Açılan maddelerin değişiklik özetinde ya da tartışma sayfasında ücret karşılığı açıldığı belirtilmiş mi? Hayır.
 3. Bonus: Açılan maddeler KD mi? Hayır.

Bu kadar basit. Haydi diyelim ki kullanıcı vakfın bu tutumundan haberdar değil. Facebook grubunda bizzat vakfın ilgili politikasından haberdar olduğunu ve bu çerçevede maddeleri açtığını söylüyor. Bunu dahi Facebook'tan yapıyor, köy çeşmesinde değil. Daha sonra köy çeşmesine yazıyor tabi sağ olsun. Bunu da zorunda kaldığı için yapıyor, kendisi istediği için değil. Khutuck'ün durumdan haberdar olması da bir şey değiştirmiyor. Vikipedi bir topluluksa bundan topluluğun haberi olması lazımdı. Zaten anladığım kadarıyla Khutuck'e konu üzerine birkaç soru sormuş, ben bu işi yapıyorum, şu maddeleri açtım dememiş. Hoş dese de fark etmez.

Haydi bir de atılan e-postayı inceleyelim:

 • "Vikipedi Türkiye ansiklopedisinde derginiz hakkında profesyonel çalışma yapmak isteriz"
Vikipedi'de ödemeli editörlük yapan bir grup mu var da birinci çoğul şahıs kullanılıyor? Ek olarak bu kadar tecrübeli bir kullanıcının Vikipedi'nin Türkiye değil Türkçe sürümünde editörlük yaptığını hala kavrayamamış olması da enteresan.
 • "Lütfen xxxxxxxxxxx numaralı telefondan iletişime geçiniz. (Konu önemlidir ilgili birime aktarınız.)"
Vikipedi'de ödemeli editörlük birimi var mı? Yok.

Görülüyor ki Vikipedi'de sanki ödemeli editörlük kurumsal bir hizmetmiş havası yaratılmış. Bunun lamı cimi yok. Bunun "ama bizde ödemeli editörlüğe ilişkin bir politika yok"u da yok. Meta'daki politikaya dair hiçbir ön şart karşılanmamış ki kullanıcıya ikinci bir şans verelim diyelim. Ek olarak en iyi tabirle yanıltıcı e-postalar atılarak karşı tarafta bir algı oluşturulmuş. Vikipedi içerisinde bulunmayan insan ne bilsin editörlüğü, ödemeyi, Meta'yı. Altında "Vikipedi Türkiye Editör" imzasını gören itimat etmiş. Ki bu imza da ayrı mesele. Konu sadece ödemeli editörlük değil. Vikipedi'nin insanlara yanlış tanıtılması ve topluluk adına konuşulması, açılan maddelerin sırf para kazanmak amacıyla açılmış kayda değer olmayan maddeler olmaları.

Farkındaysanız kullanıcıları Facebook grubunda mahkemeye vermekle tehdit etmesinden hiç bahsetmedim. Dilenirse tehdit etmesinden de, tehdidini geri çekmesinden de, daha önce yine grupta insanlara yönelttiği ağır hakaret ve küfürleri hakkındaki görüşlerimden de bahsedebilirim. --cobija 13:51, 2 Haziran 2015 (UTC)

Kullanıcılar bildirim yapmamakta ısrar ederse süresiz engellenir. Ayrıca vakfın legal hukuki departmanına not düşer geçeriz ve o noktadan sonra hukuki olarak ne yapılacağına vakıf bakar. Eğer her halükarda süresiz engellenecek ise kullanıcının ödemeli katkılarını ifşa etmesini teşvik eden hiç bir şey olmayacaktır. Bence bu tarz bir liste viki için önemli olabilir. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 14:18, 2 Haziran 2015 (UTC)

Şu an için Mutlutopuz'un yaptıkları üzerine konuşuyorum ve kendisinin engelinin kaldırılmasına hiç mi hiç taraftar değilim. Konu yalnızca bildirim yapmadan ücret karşılığı madde açması değil. Eğer öyle olsa ilk kez denenen bir şey deriz, kullanıcı İngilizceye tam olarak hakim değil ve politikayı tam kavrayamamış deriz tolere ederiz. Ancak Khutuck'e danışmış ve öğrenmesi gereken her şeyi öğrenmiş. İyi niyetli olmaya çalışıyorum ama hiç bize açık kapı bırakmıyor şu durumda. Üstüne üstlük dediğim gibi insanlara Vikipedi'yi olmadığı bir şekilde tanıtmış. Kullanıcı bu kadar tartışılan bir konu olmasına rağmen halen hangi maddeleri açtığını açıklamış da değil. ("Ama engelli" diyeceklere peşinen cevap vereyim. Zaten burada yazmaya pek gönüllü değildi, Facebook'ta da açıklayabilirdi şu ana dek.) Alaattin Çağıl maddesini ücret karşılığı açtığı sanılıyor ve buradan devam edeyim ben de. Maddeyi açan editör "müşterisinden" belli bir ücret almış (Aldı mı alacak mı bilmiyorum. Almıştır diye düşünerek konuşuyorum) ancak madde önümüzdeki günlerde silinecek. Maddesi silinen kişi Twitter'da bu durumu açıklayıp serzenişte bulunsa "paramı aldılar maddemi de sildiler" diye. Bu bir şekilde işgüzar Milliyet, Hürriyet editörlerinden birine ulaşsa (Twitter'da TT olmuş, bayağı bir takipçisi vardır sanıyorum.) ve ileride "Vikipedi'de dolandırıcılık şoku!" diye bir haber görsek ne olacak? (Ben de farkındayım Mutlutopuz'un aslında dolandırıcılık yapmadığını ama önemli olan ve umursanacak olan da bu değil zaten.) Yıllarca Vikipedi'yi tanıtmak için medya ve kurumlar ile ilişki kurmaya çalışan kullanıcılar bunu görünce ne düşünecek? İnsanlara Vikipedi'yi tanıtmak için buluşmalar düzenleyen kullanıcıların bir çuval inciri ne olacak? İleride içimizden biri kendisini Vikipedi kullanıcısı ya da editörü olarak tanıtıp bir belediye ya da valiliğe gidip Viki Şehir konsepti üzerine konuşmak için randevu almaya çalıştığında (Şu durumda biraz hayal tabi. İki kere randevu almaya çalıştım ama adamların umurunda değiliz valla.) "şu dolandırıcıların olduğu Vikipedi mi?" dendiğinde ne cevap verecek?

Bu arada ücretli editörlük konseptine de karşı değilim. Ancak işin içerisine para girince üç kere beş kere düşünmek ve doğru kararlar vermek gerekiyor. Yukarıda yazdıklarımı "ulan amma uçmuş be" deyip fantazi olarak nitelendirmeyin. En iyi siz biliyorsunuz haber portali editörlerinin Vikipedi için ne kadar saçma sapan haberler yaptığını. (Bakın hala yalnızca diğer hatalarına değinmeden özet geçiyorum ama dağ gibi paragraf yapıyor.) --cobija 16:24, 2 Haziran 2015 (UTC)

Bu can sıkıcı durumun bir an önce çözüme kavuşturulması için ilk olarak Mutlutopuz'un durumunu bir an önce kafada soru işaret kalmayacak şekilde çözmek gerekiyor. Gördüğüm kadarıyla Kibele engelleme kararının verilme biçiminden rahatsız. Bu durumu yargısız infaz olarak görenler varsa kendisinin engelinin açılmasını ve kendisini savunma hakkı verilmesini öneriyorum. Açıkçası olay biraz havada kaldı bu durumda. Ayrıca şimdi baktım da buradan yazılanlara Facebook'tan cevap vermiş. Biz de buradan cevap vermeye kalkacağız vs. Hem grupta olmayanlar için anlamsız bir diyalog olacak hem de bildiğiniz gibi taşıma suyla değirmen dönmez. Son olarak yukarıda kuklaları olduğu şüphesi yazılmış. Şüphesi olan kullanıcının şüpheleri destekliyse denetçi isteği açmasını öneririm. Bunlardan sonra da ücretli editörlüğe izin verilecek mi, verilecekse Meta'daki politikayla mı yoksa yeni bir politikayla izin verilecek bu tartışılsa iyi olur. Şu anda yaptığımız tartışmayla yerimizde sayıyoruz. --cobija 19:48, 2 Haziran 2015 (UTC)

 • Yeni başlayacaktım vb. şeylerin hiçbir önemi yok. Mutlu Topuz'un gerçekleştirdiği eylem kesinlikle engeli hak etmiştir ve Eldarion'un verdiği engeli haklı buluyorum. Kibele ve Rapsar'ın söylemlerini ise yetersiz buluyorum. Çünkü bir tek bu olayda değil, iki kullanıcı sürekli olarak İngilizce Vikipedi veya Meta sanki ayrı bir yermiş ve orada yazılanlar yapılamazmış gibi davranıyorlar. Artık bu tutumlarına bir son vermeliler. Gereken yapılmış ve önemli olan bundan sonra politikayı tartışarak, oluşturmak. Nokta ... i.e.msj 00:22, 4 Haziran 2015 (UTC)
İstersen benim yazdıklarımı bir kez daha oku.--RapsarEfendim? 08:12, 4 Haziran 2015 (UTC)
 • Tartışmayı okuyorum, şu an için verilen engelin doğru olup olmadığına karar verecek durumda değilim. Ancak tartışmanın Facebook üzerinden değil buradan ilerlemesi gerektiği düşüncesindeyim. Dolayısıyla kullanıcıya verilen engelin kaldırılması ,en azından şimdilik, gerekiyor. Kendini burada savunabilmeli, Facebook'ta değil.  McAang  Mesaj  12:23, 4 Haziran 2015 (UTC)
konuları birbirine karıştırmadan konuşmak gerekiyor. bu yüzden kullanıcı hakkındaki kişisel fikirleri, küfür etmesini vb. bu noktada ortaya getirmek doğru değil. konunun, sadece konunun sağlıklı tartışılabilmesi için engelleme politikasında yeri olmayan bu engelin açılmasında yarar var. bir kez daha hatırlatalım ki, vikipedi'de engeller ceza amaçlı değildir. buna benzer süresiz engeller söz konusu ise onlar da ayrıca konuşulsun. Kullanıcı:Elmacenderesi --kibele 06:44, 7 Haziran 2015 (UTC)
Kibele, yanlış düşünüyorsunuz. Size tavsiyem yazılanları tekrardan(özellikle Mavrikant'ın yazısını) okumanız ve tartışmaya doğrudan katılmayıp, aynı cümleleri ardı ardına yazmaktan vazgeçmenizdir. Engelin neden verildiğine dair mesaj yazılmış olmasına rağmen, sanki hiç yazılmamış gibi davranmanız doğru değil. VP:EP 5 ve 12 nin ihlal edildiği çok açık. Mutlutopuz KD olmayan birçok madde açmış, bunu yeni bir kullanıcı yapsa politikaya hakim olmadığı için bilmiyor denebilir ancak yıllardır burada olan bir üyenin bilmemesine imkan yok. Ayrıca ücretli editörlük yaptığını topluluk ile paylaşmıyor ve etrafa devamlı reklam gönderiyor. En sonunda ise tartışma içerisinde diğer kullanıcılara hakaret ediyor ve facebook üzerinden hukuki olarak tehdit ediyor. Daha ne yapması gerekiyor? Ԙobserve 11:44, 7 Haziran 2015 (UTC)
ben de size, kullanıcının engelinin açılması gerekliliğini savunan diğer kullanıcıların ve özellikle beyaz kedi'nin yazdıklarını okumanızı önereyim. konu dışına çıkıldıkça, kişisel yorumlar yapıldıkça tekrar tekrar aynı şeyleri söylemeyi sürdürücem. birisine bir taş geldiğinde, etekteki bütün taşların dökülmesi şeklinde vuku bulan linç kültürünün vikipedide hayat bulmaması için de elimden geleni yapıcam, kuşkunuz olmasın. kullanıcıyla olan kişisel geçmişinizle hareket ettiğiniz çok ortada. vikipedi, tarafsız olamayacağınız konulardan uzak durun diyor, öneririm. konu içinse kısaca:
1.) kayda değer olmayan madde açmak vandalizm değildir ve süresiz engel gerektirmez. ayrıca her iki madde (VP:EP 5 ve 12) 'ısrarla' der.
2.) ücretli editörlük yasak değil ve süresiz engel gerektirmiyor. sayfasında 'ısrarla' belirtmeyen kullanıcılar engelleniyor.
3.) yasal tehdit süresiz engel gerektiriyor. engeller, tehdit ortadan kalkınca kaldırılıyor. kullanıcı yasal haklarını kullanmayacağını belirtti. --kibele 15:34, 7 Haziran 2015 (UTC)
"kullanıcıyla olan kişisel geçmişinizle hareket ettiğiniz çok ortada." VP:İÜYYKÜD kapsamında değerlendirilebilir. Durumu kişiselleştirdiğinizi düşünüyorum. Bu tarz davranmak yerine sizin yapmanız gereken mevcut soruna sizden farklı bakan kullanıcıları hırpalamak yerine tarafsız olmaktır. Ԙobserve 16:12, 7 Haziran 2015 (UTC)

Herkese selamlar, devriyede küçük bir kaza geçirdiğimiz için bir süre bakamadım buraya, kullanıcının yasal tehtidden vazgeçmesinin ardından açıklamalarını burada yapabilmesi, sorulan ve havada kalan soruları cevaplandırabilmesi, yukarıda her açıdan incelenen sürecin netleşmesi, engel devam ettirilecekse topluluk tarafından oylanması için mevcut engeli kaldırdım. Engelde kişisel bir bakış açım bulunmamaktadır. Sınırda gördüğüm ve yaşadığım manzaralar hayatımda yaşadığım en büyük dersler niteliğinde, sahip olduğunuz herşeyin kıymetini bilin arkadaşlar, hepinize kucak dolusu sevgiler. e.c. 17:57, 7 Haziran 2015 (UTC)

 • Sizin gibi benimde konu hakkında kişisel bir görüşüm yok. Kararınızla kullanıcının durumunun viki üzerinde tartışılmasına ve gene viki üzerinde karara bağlanmasına olanak sağladığınız için bu kararı destekliyor ve soğukkanlı yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu tartışma sonuçlanana kadar Kullanıcı:Mutlutopuzun bu tartışma dışında hiç bir noktada katkısının bulunmaması gerektiğini düşünüyorum. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 02:15, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Bütün kullanıcılarla selam olsun. Genel anlamda facebook'daki yazıyı bu tartışmaya dahil olan kişiler okudu. Burada önemle belirtmek istediğim konu şudur : Şahsım bu çalışmayı yaparken gizlilik üzerine inşa etmemiştir. Gönderilen mesajlarda açık ve net olarak ismim ve soy adım mevcuttur. Yaptığım istişarelerde konuyu vikpedide tartışmaya açmanın zaman itibarı ile yararlı olmayacağı kararına varılmıştır en azından o gün için öyleydi. 9200 adet madde içerisinden cımbız ile ayıklanan ve kayda değer olmadığı beyan edilen 2 yada 3 madde olduğunu belirtmekte yarar vardır. Bilinen Bir Beyaz Kedi yaptığınız objektif yorumları takip ettim ve teşekkür ediyorum lakin ip katkı ile bu özgür ansiklopedide neler yapıldığını bir tek ben mi biliyorum. Onun içindir ki burada benim katkı yapıp yapmamamdan ziyade topluluğun bir politika oluşturması gerekmetedir. Ben katkı yapılmasın derse zaten yapmam çok ta sıkıntı olmaz. Lakin iki haftadır beni linç etmeye çalışan gruplar politika oluşması için zahmet edip kıllarını kıpırdatmamışlardır. İncelemeelemani konuya o kadar vakıf değildir ki daha bana kimin engel verdiğinden haberi dahi yoktur. Bu da Vikipedide kullanıcıların nasıl şahsi çıkmazlarını ansiklopediye alet ettiğinin en büyük göstergesidir. Bütün kullanıcılar kişisel düşüncelerini bir kenara bırakıp bir politika oluşturulması için çalışmalıdır. Oylama sonuçunda elde etmiş olduğum devriyelik haklarının bir tartışma olmadan alınmasıda özgür ansiklopedinin diktatör ansilopediye doğru hızla yol aldığını gösterir. Bu hakkı bana kimse lütf etmemiştir sonuç olarak bir topluluk kararıdır ve topluluk kararı ile geri alınmasını tercih ederim. Bu konuyu gündeme getirip kişisel haklarıma tecavüz eden ve kukla kullanmakla itaham eden arkadaşlara sesleniyorum neredesiniz. Sonuçları en kısa zamanda beyan etmeniz boynunuz borcudur. Ben bu ansiklopedi de 2006 yılından günümüze hiç kimseye küfür etmedim etti diyerek yalan söyleyenlere sesleniyorum varsa bulduğunuz bir yazı buraya yazın ya da özür dileyiniz. Şimdilik bu kadar saygılarımla Mutlutopuz 09:04, 8 Haziran 2015 (UTC)
Anlayamadığım, engeli vereni bile bilmiyormuşum saçmalığı. Bu kadar salak mı görüyorsun beni? Ben seni Facebook'ta arkadaşlıktan bile sildim. Daha da söze gerek yok zaten. Engelin kaldırılmasını hala hatalı buluyorum. (...) Bıraktım zaten katkıyı filan. Oynatın atınızı, rahat... rahat... Alın, verin, satın, Türkçe Vikipedi'yi duman edin. Geleni küstürün, sahiplenin. Canınız ne istiyorsa onu yapın.i.e.msj 11:24, 9 Haziran 2015 (UTC)
Kullanıcı:İncelemeelemani kırılmana gerek yok. Ben fikirlerini önemsiyorum ve bu sebepten dolayı mevcut tartışmaya olumlu katkılarının olacağı kanısındayım. Ԙobserve 22:01, 9 Haziran 2015 (UTC)
Verilen engel bence tamamen kaldırılmalı ya da belli süre verilmeli. Daha sonrasında ise bir politika oluşturulmalı bu konu ile ilgili. Ben engel olayına karşıyım. Politika konusunda ise söyleyeceğim şey ücretli işlerin Vikipedi'de yer almaması gerektiğidir ve bununla ilgili her alınacak kararda da ücret karşılığında işler yapılmasının karşısında duracağımı belirtmek isterim.Sait71 09:50, 8 Haziran 2015 (UTC)
İşte burada önem ile üzerinde durulması gerek konu vikipedide bu tarz değişiklikler yapılmasın diyerek bunun önüne geçilemeyeceğidir. Sosyal medya ajansları, medya kanalları ve onlarca diğerleri ip katkı ile bu işi yapmaktadırlar. Sonuç olarak bu işi kurala bağlamak acilen gereklidir.Mutlutopuz 10:22, 8 Haziran 2015 (UTC)
Aksi belirtilmedikçe vakfın kuralı asıldır. Vakıf ödemeli editörlüğe karşı olmamakla birlikte afişe edilmesi zorunluluğunu aramaktadır. Bu yüzden ödemeli editör olarak yaptığınız değişiklikleri afişe etmeniz gerekmekte. Bunları kullanıcı sayfanızda belirtebilirsiniz. Benim açımdan bu tür bir liste iyi niyet göstergesidir. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 16:20, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Süresiz engeli kaldırılan Mutlutopuz'un daha ilk değişikliğinde gövde gösterisi yaparcasına "Neredesiniz?" demesi şaşırtmadı. Dere görünmeden paçanın sıvanmamasını tavsiye etmekle beraber meselenin açıklığa kavuşturulması için Mutlutopuz'un yaptıkları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalıyız diye düşüyorum: Mesela para karşılığında kaç tane madde açmış? Bu işi Khutuck'ten başka bilen var mı? Açtığı maddelerden kaçı kayda değer? --bermanya 17:48, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Kullanıcı:Bermanya sorulan sorulara cevap verebileceklerim şunlar para karşılığı açılan iki adet madde var bir tanesi kd olmadığından dolayı silindi lakin madde mevcuttu yani benim tarafımdan oluşturulmamıştı ibrahim sediyani maddesi. Kimin haberi olup olmadığı neden sizi bu kadar enterese ediyor anlamış değilim. Dile getirilmesini isteyen olur istemeyen olabilir bunu ben söyleyemem. Ayrıca bu magazinsel bir yaklaşım. Vikipediye magazinsel bir yaklaşım ile yaklaşılacağına politikanın oluşturması için çaba sarf et daha mantıklı. Hangi maddelerin kayda değer olduğuna gelince onuda incelemek soruyu soran olarak senin işin. Soruyu sorup cevabını beklemek olmaz sonuçta vikipedi de kimse kimsenin kölesi değildir. 9200 adet madde var lütfen tek tek inceleyip bana da haber et lütfen. İyi çalışmalar hayırlı akşamlar , saygılar Mutlutopuz 19:25, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Dakka bir gol bir. Bir tek İbrahim Sediyani KD değilse Alaattin Çağıl ne peki? Ters cevap vermeye değil de gerçeği söylemeye çabalasan meseleyi kolayca hallederiz Mutlu. Haberdar kişileri öğrenmeye çalışıyorum çünkü onlar da senin gibi KD olmayan maddeler oluşturduysa silinmeleri için işaretlemek vazifemiz. --bermanya 20:08, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Değerli Arkadaşım Bermanya algıların mı kapandı para almadım o çalışmadan. İşkenceyle itiraf mı ettireceksin . Ben o sayfadan bir kuruş aldıysam dünyanın en haysiyetsiz insanıyım . gerisini sen düşün. İşaretlemeye başla lütfen bir yararımız dokunsun Vikipediye. Saygılar iyi çalışmalar. unutmadan ben sana şu anda vikipedide kd olmayan binin üzerinde madde bulmassam o zaman istediğini söyle bana. Mutlutopuz 20:14, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Mutlu ben senden ısrarla "Khutuck'ten başka haberdar kişi yoktu" cevabını almak istiyorum ama alamıyorum, neden? Var mı yok mu? Varsa kimler? Falakaya mı yatırcaz, burada topluluk görüşünü belirttikten sonra mesele güzelce kapanacak zaten. --bermanya 20:20, 8 Haziran 2015 (UTC)
Ayrıca mesele hakkında bilgi edinmeye çalışanın mı yoksa KD olmadığı ayan beyan ortada Alaattin Çağıl'ın maddesini açan editörün mü algıları kapanmış bir daha düşünmek lazım. --bermanya 20:23, 8 Haziran 2015 (UTC)
  • Canım kardeşim vardı diyorum bende ismini söylemek bana düşmez kimseyide ilgilendirmez. Haberi olan şahıslar dikkat edersen üzerine basarak söylüyorum ŞAHISLAR kendileri isterse beyan edebilirler. Khutucuk benim haberimin olduğunu söyleyebilirsin dedi daha önceden onun için rahatlıkla yazdım. Sen bunun neden önemli olduğunu açıklarsan iyi olur. Yani bu benim diğer kişilere saygı göstermem ile alakalı yoksa belkide söylesem umursamazlar bile. Yapma Bermanya seni mahallenin bakkalı görse büyük ihtimal tanımaz (latife) allattin çağılın 6 tane ulusal gazetede makalesi cıkmış, bence kayda değerdir. Topluluk kararı oylanır değilse silinir gider, sanki vikipedide kd olmayan ilk maddeyi ben açtım. saygılar .Mutlutopuz 20:28, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Kullanıcı anonim IP ile kayda değer olmayan madde oluşturmaya devam ediyor gibi görünüyor. Devriye arkadaşların dikkatli olmasını öneririm. Eldarion 20:30, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Mutlu açıkça başkalarının da olduğunu söylüyor, ve bu kişiler meta-wiki'deki yönergeye uymayarak kullanıcı sayfalarında veya değişiklik özetlerinde para karşılığında değişiklik yaptığını söylemiyor sanırım, tıpkı Mutlu'nun düştüğü hata gibi. Bunun için önemli. Kim bu şahıslar? Aralarında editör vs. var mı? Açık konuşayım Mutlu, bu kişilerin varlığını söylemenle kim olduklarını söylemen arasında fark yok, umursamıyor olsalar şimdiye kadar kendileri ortaya çıkardı değil mi? Meselenin ehemmiyetini görmek lazım. --bermanya 20:41, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Kullanıcı:Bermanya kimsenin bir şeye göz yumduğu yok sadece nasıl olur ve olmalı konusunda istişare edilmiştir. Mutlutopuz 20:44, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • OOUI Talk icon - Question 2.svg Soru Mutlu. 151.250.140.13 IP adresi sana mı ait?--Zaitsév 20:43, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap benim ip adresim budur 151.250.139.242 Mutlutopuz 20:48, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Haberdar şahısların Khutuck gibi çıkıp konuşmaması sana bir şey ifade etmiyorsa üç saat boşuna konuştuk demektir Mutlu. Elma engeli kaldırırken "sorulan ve havada kalan soruları cevaplandırabilmesi" demişti oysa. --bermanya 20:52, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Dediğim gibi bu benim ile alakalı bir şey değil kişisel haklara saygı ile alakalı onun için yapabileceğim bir şey yok Mutlutopuz 20:54, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Kişisel haklara böylesine saygılı Mutlu'nun az önce "algıların mı kapandı" demesi de ilginç doğrusu. İşi belirsizlikte bırakmamak kişisel haklar için daha iyi olurdu kullanıcıların birbirinden şüphelenmemesi açısından. --bermanya 21:10, 8 Haziran 2015 (UTC)
  • Tartışma oldukça gergin, tansiyonu düşürelim ve serinkanlı bir şekilde karar verelim derim. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 21:40, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Zaitsév Söz konusu IP adresleri yüzde 99 ihtimal ile aynı modemden alınmıştır. Yani silinmiş olan ve kayda değer olmadıkları bariz JeansBiri maddesi hiç bir kayda değerliği olmayan bir twitter hesabından, Betül Sayıcı maddesi de aynı şekilde kayda değer olmayan bir müzisyenden bahsediyordu. Yani bu maddeler Mutlutopuz tarafından dün açılmıştır. --Eldarion 05:03, 9 Haziran 2015 (UTC)
Dün akşam saatlerinde yeni maddelere bakıyordum. JeansBiri ve Betül Sayıcı maddeleri IP tarafından açılmıştı. Ancak KD olmayan bu maddeleri açanın deneyimli bir kullanıcı olduğu açıktı. JeansBiri maddesinin geçmişine baktım. Sadece sözkonusu IP ve JeansBiri Kullanıcı katkı yapmış. Betül Sayıcı maddesine baktım yine aynı IP tarafından açılmıştı. Hızlı sil etiketi koymak yerine SAS'a göndermeye karar verdim. Tam "revizyonu kabul et" e bastığımda "Bu revizyon incelenemiyor. sizden önce biri inceledi veya reddetti" gibi bir uyarı çıktı. Maddenin geçmişine baktığımda Mutlutopuzun incelediğini gördüm. Kısa bir süre sonra ise Eldarion maddeleri sildi. Şimdi sorayım Mutlu. Kullanıcı:JeansBiri hesabı sana mı ait?--Zaitsév 07:42, 9 Haziran 2015 (UTC)

Kullanıcı halen hangi maddeleri açtığını açık açık yazmaktan ziyade ikili tartışmalara giriyor. Sorulan soruları da avam bir ağızla geçiştiriyor. Engeli açıldığından beri birkaç kez cevap yazmış ancak öğrenebildiğim tek şey ücret karşılığı iki madde açtığı, hangileri olduğu belli değil. Buna ek olarak ben kayda değer değilim diye bağıran maddeleri halen "bana göre kayda değer" diye savunması da ansiklopedinin en temel politikalarından birine vakıf olmadığı gösteriyor. Yukarıda bazı kullanıcıların Mutlutopuz'un IP adresi ile değişiklik yapmaya devam ettiği şüphesini hesaba kattığımızda Mutlutopuz'un en azından kayda değerlik politikasını öğrenene, kayda değerliğin "bence"ye göre değil politikaya göre belirlendiğini algılayabilene dek devriye haklarının alınmasını öneriyorum. Nihai kararın ise aşağıda Kibele'nin yazdığı gibi ücretli editörlük politikasının Türkçeye çevrildiğinde verilmesi daha olumlu olur. --cobija 11:17, 9 Haziran 2015 (UTC)

Cobijaya katılıyorum. Mutlu, soruları geçiştiriyor. "şu anda vikipedide kd olmayan binin üzerinde madde bulmassam o zaman istediğini söyle bana." gibi bir yaklaşım kabul edilemez. "Topluluk kararı oylanır değilse silinir gider, sanki vikipedide kd olmayan ilk maddeyi ben açtım" demesi ise bana kendisine amatör muamelesi yapılmasını istiyor gibi geldi. Durum böyle devam edecekse ben Mutlunun devriyelik yetkisinin alınmasından yanayım. --Zaitsév 14:22, 9 Haziran 2015 (UTC)
 • Mutlutopuz un engeli açıldığından beri ne bir soruya cevap verdi, ne de duruma ilişkin değerlendirme yaptı. Tam tersine gelir gelmez "burası diktatör vikipedi olma yolundadır" diyerek meydan okudu ve aynı üslubu sürdürdü. İyi niyet ile Mutlutopuz'un engelinin, kendisini ifade etmesi için kaldırılmasını söyleyen kullanıcılar ise bu noktada Mutlutopuz'un topluluğu bilgilendirmesi gerektiği konusunda da aynı çabayı harcamalıdır. Ԙobserve 12:09, 9 Haziran 2015 (UTC)
 • Mutlutopuzun ücret karşılığı açtığı maddeler ciddi anlamda sıkıntılar içeriyor. Hilafetin Çığlığı / Kandiller Söndü maddesini açmış. Ve telifli içerik Kibele tarafından geri alınmış. Diğer maddelerde (1,2,3, 4) ise "konusu" başlıkları başka siteden kopyala-yapıştır yapılmış. Telifli kısım hala mevcut. Ben ücretli yazarlığa karşı değilim. Ancak Mutlutopuz gibi 3000'e yakın madde açmış tecrübeli bir devriye nasıl olur da telif konusunu bilmez. Hadi telif konusunu geçtim. Maddede "Hazreti" ifadesinin kullanılmaması gerektiğini de mi bilmiyor. Eğer gerçekten bilmiyorsa kuralları kavrayamamış bir kullanıcı olduğu düşünülerek devriyelik yetkileri alınmalı. --Zaitsév 18:41, 13 Haziran 2015 (UTC)
 • Kullanıcı:Zaitsév ilk şunu belirtmek isterim bu maddelerin ücret karşılığı açıldığını nereden biliyorsunuz. Bence sadece yorumlamak istediğiniz gibi yorumluyor ve keyif alıyorsunuz. Bahsi geçen maddelerde söz konusu ettiğiniz bölümler kitapların arka kapaklarından alınma olduğu için gözümden kaçmış olabilir. Sonuç olarak ne ben ne de herhangi başka bir Vikipedist makine değildir . Bütün kullanıcıların yapmış olduğu hatalar mevcuttur. Onun için Vikipedide çoğulcu bir katılım mevcuttu ki bu hatalar düzeltilebilsin. Aslında bunun cevabını da kendiniz vermişsiniz Kibele değişikliği geri almış . Telifli kısımlar mevcutsa sayfanın içerisinden çıkartıla bilir hatta yarın bende çıkartabilirim kimseye zahmette olmasın. Açtığım madde sayısı daha fazla iyi kontrol edin. Benim gözümden kaçan bir hazreti ifadesini insanların gözüne sokmaktan yerinmiyorsanız. Sürüm kontrollerinde kaç tane hazreti ifadesini geri aldığımı araştırıp insanlara beyan etmekte boynunuzun borcudur. Ya da tek taraflı sadece mutlu topuzu zor duruma sokmak için bu platformdayım da diyebilirsiniz. Kuralları hiç kimseden değil lakin sizden iyi bildiğim aşikardır. Ben ne bir senelik ne de 4 senelik bir vikipedi kullanıcısıyım. Lakin devriyelik haklarımın alınması sizi rahat uyutacaksa ben feragahta edebilirim hiç sıkıntı değil.
  Burada benim en fazla takıldığım mevzu izlediğiniz çamur at izi kalsın politikasıdır. Bu mevzu ilk olarak bu platforma taşındığında sizinde katkılarınız ile ne dolandırıcılığımız kaldı ne kuklacılığımız bunun bir bedeli yokmudur. Yani ben yarın bir konuda sıfır bilgiye sahip olarak burada zaitsev bilmem nedir diye bir konu açsam bu benim yanıma kar mı kalacaktır.
  Bir başka mevzu ise benim açtığım bir kaç maddenin sadece bence kendini kaybetmiş kullanıcılar tarafından kayda değer olmadığı neticesinde hunharca silinmiş olmasıdır. Maddelerin bir çoğunun kayde değerlilii vardır. Özellikle Alaattin Çağıl, İbrahim Sediyani , burak Kaan Bülbüloğlu , Betül Sayıcı sayfaları ya kayda değerdir ya da kayda değerliliğin sınırındadır. Kişilerin aldıkları ödüller mevcuttur. İkincil kaynaklar tarafından ulusal ve yerel gazetelerde defalarca haber yapılmış ve bir çok platformda biyografileri yayınlanmıştır. Silinen kişilerden bir tanesinin 16 taneden fazla kitabı mevcuttur. Hepsi hakkında bir çok kaynak ve bilgi sunabilirim. Ayrıca bu maddeler kayda değer olmadığı içinde siline bilir lakin önce SAS taşımak kaydı ile silinir. Orada da sizde bu taraf olma ve yıkıcılık dürtüleri mevcutken kaynakların ve ödüllerin pek gözünüze görüneceğini zannetmiyorum. Ama ben maddeleri tekrardan açıp sas'a taşıyacağım galiba en doğrusu budur. Son olarak da şöyle bir hisse kapıldım , sanki 2005 den bu yana VİKİPEDİ de kayda değer olmayan ilk maddeyi ben açtım. Sadece benim kaç tane biyografi maddesine sil etiketi yapıştırdığımı silinmiş madde sayımdan görebilirsiniz. Lakin orada Mutlu Topuz yaptığını zannettiğiniz kötü bir şey bulamazsınız. Onun içinde o konulara hiç girmezsiniz. Belki sizin açtığınız madde sayısından fazladır. Her 2005 doğumlu bir yavrucak girip ben mehmet çok çalışkan bir öğrenciyim anamın adı bu babamın ki bu ya da bir akademisyen şu üniversitede docentim gibi maddeler açmaya yeltenmiyormuşcasına bu hararetin nedeni nedir anlam veremedim. Sonuç olarak ben bu maddelerden bin taneden fazla etiketlediğim için iyi bilirim . Devriyelik konusuna gelince sen devriyesin maddeler otomatik onaylanıyor dersen ben o maddelerin bir iki tanesi dışında (o da belki ) kayda değer olduğunu savunuyorum . Eğer Vikipediyi çok çok sevip düşünüyorsanız birazcık gözünüz acık olur ve maddeleri sas taşırsınız. Devriyelik haklarım alınsa da engellensemde, ben şu anda 12 adet kurumsal firmanın sayfasını hazırladım ve politikaın oluşmasını bekliyorum. Bunlar içerisin de Cine 5, Kanal 7 Rixos Otelleri gibi markalar mevcut. Sizin en büyük hatanız beni bu işi yoldan gecen adamlara pazarlayan kişi olarak görmenizdir. Lütfen artık gözünüzü açınız. Açık ve net olarak bu işi merdiven altından yapan benim bildiğim 4 kullanıcı var hepside ıp katkı yapıyorlar ve üyelikleri mevcut değil. Artık politikayı oluşturup işimize güçümüze bakalım derim. Beni seven az da olsa herkese selam olsun. Mutlutopuz 23:25, 13 Haziran 2015 (UTC)
Mutlutopuz Şükrü Altın maddesini diğer dillere çevirmişsiniz. (Bu arada Şükrü Altın Arapçaya yanlış çevrilmiş. Şükrü Gold gibi bir şey olmuş. Neyse konumuza dönelim). Ücretli değişiklik yaptığınızı sayfanızda belirtmişsiniz. Tabi bu Şükrü Altın maddesinin kesinlikle ücret karşılığı açıldığı anlamına gelmez. Sevdiğiniz biri olabilir. Ya da bir tanıdığınız veya bir akrabanız olabilir. O konuda haklısın. İkinci paragraf kayda değerlikle alakalı olduğu için -varsa- ilgili maddenin tartışma sayfasında veya SAS sayfasında tartışılacağı için burada cevap vermeyeceğim.
"Lakin devriyelik haklarımın alınması sizi rahat uyutacaksa ben feragahta edebilirim hiç sıkıntı değil"
ve
"Sürüm kontrollerinde kaç tane hazreti ifadesini geri aldığımı araştırıp insanlara beyan etmekte boynunuzun borcudur"
gibi yaklaşımlarınız yanlış. Ayrıca ısrarla "Ben Vikipedide kayda değer olmayan (ya da kayda değer olmadığını düşünülen diyelim) ilk maddeyi açmadım " gibi tavır takınarak bardağın dolu tarafını göstermeye çalışıyorsunuz. Binlerce KD madde açmış olabilirsiniz. Ya da onbinlerce maddeye sil etiketi koymuş olabilirsiniz. Ancak 3 doğru 1 yanlışı götürmüyor. Herhangi bir hizmetlinin "Ben 20.000 KD olmayan madde sildim. O zaman Ankara maddesini de silebilirim" dediğini duydunuz mu? Bir diğer konu ise eğer engellenirseniz veya haklarınız alınırsa ben göbek atmayacağım. Vikipedinin deneyimli kullanıcılara ihtiyacı var. --Zaitsév 11:15, 14 Haziran 2015 (UTC)
Zaitsév siz benim hakkımda şahsıma yönelik şunu yapmalı bunu yapmalı gibi yorumlarda bulunuyorsunuz. ben sizin hakkınızda aynı yorumları yapınca aaaa bu doğru değil oluyor. Şükrü Altın ile ilgili zaten bir kayda değerlilik sorunu bulunmamaktadır. Yani açıklamak zor geliyor ama erinmeyip yazacağım. İlk olarak kendisinin aldığı ödüller mevcuttur. İkincisi trt, trt haber,ntv gibi uzatmamak için yazmadığım bir çok programda katılımı mevcuttur. Bunlar youtube'den izlenebilir durumdadır. Yazdığı sekizden fazla kitap şu anda türkiyenin dört köşesinde bütün büyük satış noktalarında satılmaktadır.Ayrıca son yazdığı halife abdülmecid kitabı trt tarafından dizi olarak çekilecektir. Senaryo yazım aşaması tatmamlanmıştır. ikincil kaynaklar tarafından internet ortamında bir çok biyografisi yayınlanmıştır. Sadece bu sayfayı rica üzerine ve bir güzellik olsun diyerek ben oluşturduğum için bu kefeye konulması büyük hasızlıktır. İngilizce, arapça, azerice vikipedilerde sayfa hakkında en ufak bir tereddüt yaşanmamıştır. Sayfanın türkçesini oluşturduktan benim arapcam olmadığı için çevirilerini kendileri yaptırmışlar ben sadece eklemişimdir. Sizin arapöanız varsa keşke doğrusunu yazsaydınız. Bakın zaitsev , O kadar trajı komik durumlar yaşıyoruz ki mesela silinen maddelerden birini ben sadece düzenledim kendim oluşturmadım. İbrahim sediyani maddesi. Ve o kadar şaşkınım ki bu şahsın kayda değer olmadığı kanıtlanırsa ben kendimi boğaz köprüsünden atarım. Kendisi hakkında ben sadece 65 adet bağımsız kaynak gördüm kendim eklemedim dediğim gibi sayfayı ben oluşturmamışdım. Ama hırsın linç etme politikasının gereği gözü hiç bir şey görmeyen bazı kullanıcılar tarafından silindi. Son yazdıklarınız tam anlamı ile demogojidir ankara maddesini silmek filan onlara çok fazla girmeyeceğim. Bakın ben her zaman dediğim gibi savunduğum gibi diyorum dini maddelere hazreti vs gibi (detaylıdır) ifadeler eklenmelidir. Bunu ilk günden bu güne kadar savundum lakin kim bir dini maddeye hz ifadesi koyduysada geri aldım. Çok fazla zor değil kayıtlar mevcuttur. Burada önemli olan maddi olarak açılmış sayfaların silinmesi değil. Geri verirsin parasını hadi yol al dersin gider. Lakin manevi olarak açılmış olan sayfaların silinmesini hiç kimse telefi edemez. Yazdıklarınız ile duygularınız çelişiyor. Cart diye mutlu topuzun devriyelik hakları alınsın demek göbek atacakmışsınız havası yaratıyor. Mutlutopuz 12:31, 14 Haziran 2015 (UTC)
Sanırım yanlış anladın. Ben "Şükrü Altın kayda değer değildir" demedim. Neyse tartışmayı fazla uzatmayacağım. --Zaitsév 13:25, 14 Haziran 2015 (UTC)
 • Sayın Mutlutopuz, sizin dışınızda başka kullanıcıların da var olduğunu söylüyorsunuz. Dediğinize göre bu kişilerin kullanıcı hesapları yok, anonim olarak katkı yapıyorlar. Bunu nereden biliyorsunuz? Gerçek hayatta bir bağlantınız mı var? Ayrıca politika oluşsa da artık işimize gücümüze baksak diyorsunuz. Mevcut bir politika var zaten. Bu politikadan da haberiniz var(mış).  McAang  Mesaj  09:19, 14 Haziran 2015 (UTC)
 • Değerli arkadaşım McAang Bu tür bir işi yapıyorsanız size geri dönüşler oluyor. Bilgi isteyenler, yardım isteyenler vs. Benim bu arkadaşlarla bir bağlantım yok kendilerinin benim ile bağlantı kurmuş olmalarından dolayı biliyorum. Bir çok örnek var. Lakin bir tanesini açıklayıcı olması için yazmak isterim. Mesele bir şirketin sosyal medya reklam işlerini almış bir ajans sahibi , şirket sayfasını vikipediye ekleyeceğini de beyan ederek sözleşme imzalamış yani bunu diğer işlerininde içerisine katmış. Bu şahıs bana ulaşıyor sayfayı yapmayı beceremediğinden sürekli silidiğinden ya da değişik etiketlerle etiketlendiğinden yakınıyor. Bende bu tarz girişimlerin olduğunu öğrenmiş oluyorum. Bu sadece onlarca içerisinden bir örnektir. Politikanın var olduğunun tabi ki farkındayım . Bu çalışmalara başlarken de bu politikayı göz önünde bulundurarak başladım. Lakin hatamız Vikipediyi biraz fazlaca düşünmek oldu. Ben bir satır yazı ile bunu sayfamda rahatça belirte bilirdim lakin kötüye kullanım olur endişesi ile yapmadım. Keşke yapsaymışım. Şimdi yapmamamın nedeni ise eyer politika olarak Türkçe vikipedi de ticari çalışmalar yapmaya karşı bir durum söz konusu olursa bu arkadaşlara saygısızlık olacağını düşündüğümden ve oluşturduğum her maddenin incelenmeden ve gerekli tartışmalar yapılmadan kötü niyetli ve egosunu tatmin etme yarışında olan kullanıcılar tarafından katl edilmesindendir. Mutlutopuz 10:27, 14 Haziran 2015 (UTC)
 • Ben sizi tanımadığım için sizinle bi alıp veremediğim yok. Bu konuda bana güvenebilirsiniz. Ancak kafamı kurcalayan konu şu. %100 emin olduğum konu sizin bilgilendirme yapmadğınız için pişman olmanız. Ancak politikadan haberiniz var ve bilgilendirme yapmadınız. Üstelik bu ajanslar sizi bulmuş. Bu nasıl oluyor? Nereden haberleri oluyor sizden? Yani neden gidip Rapsar dememiş, Reob dememiş, Zaitsév dememiş? Burada "ben nereden bileyim gidin adamlara sorun, tesadüfe bak" gibi cevaplar verilmesi komik olur. Sizden beklentim hatanızı samimi bir şekilde kabul etmeniz ve topluluğu bu konuda bilgilendirmeniz. Hatanızı kabul ederseniz ve topluluğun dediklerine biraz daha kulak asarsanız ben sizin yaptığınız onca katkının heba olmasını istemem, engel almanızı da istemem. Ancak ilk adım sizden olmalı. Selamınızı almadım sanmayın lütfen sayın Mutlutopuz :)  McAang  Mesaj  23:17, 14 Haziran 2015 (UTC)
 • Benimki seadece Mutlutopuz ile ilgili bir yaklaşım değil bu genel bir yaklaşımdır. Bence süresiz engellenmesi gerekiyor, bu çözüm değil ancak bu konuda hiç birşey yapmamak bunu onaylamak gibidir. Engellenmesini istememin nedeni ücret karşılığı değişiklik yapması değil çünkü değişiklikler ve içeriklerle ilgili bir çok politika var, engellenmesini istememin nedeni Vikipedi adına kişisel çıkarları için mesajlar göndermesidir. Buna cürret etmenin bütün topluluğa karşı yapılmış bir saygısızlık ve gönüllülerin emeklerinin çalınması olduğunu düşünüyorum.

--DemirciMehmedİleti 06:32, 25 Temmuz 2015 (UTC)

Ödemeli Editörlüğe yaklaşım[kaynağı değiştir]

Sanırım ortak görüş Ödemeli Editörlüğün regüle edilmesi noktasında birleşiyor. İki kamp görüyorum, birincisi ödemeli editörlüğün yasaklanmasını, diğeri de yasaklanmaması noktasında kalıyor. Ortak bir noktada buluşmadığımız müddetçe yerimizde sayarız ve sadece birbirimizin sinirlerini bozarız. Daha serinkanlı şekilde argümanları özetleyebilir miyiz? Lütfen kısa ve öz olalım. Uzun bir tartışmada bir noktadan sonra kimse uzun metin okumak istemeyebilir. Uzun yazı yazma tandası olan bende elimden geldiğince dikkat etmeye çalışacağım. :) Ayrıca lütfen olabildiğince genel konuşalım ki ortaya kişiye özel bir yönerge çıkmasın, yönergenin sürekliliği olsun. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 21:40, 8 Haziran 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Vikipedi'de herkes yazabilir. Kurallara aykırı (KD olmayan maddelerin açılması gibi) bir iş yapmayacaksanız, neden ödeme alan bir editöre ihtiyaç duyasınız ki? "Afişe etmek koşuluyla ödemeli editörlüğe" müsaade edilse bile, zaman içinde Vikipedi için kötü bir imaj oluşturabileceğini ve bazı suistimalleri doğurabileceğini düşünüyorum. --Diyapazon, 23:46, 8 Haziran 2015 (UTC)
  • Ödemeli editörler bütün kural ve yönergelere uymak zorundalar. Bir çok kayda değer şirket ile ilgili doğru dürüst maddemiz bulunmamakta mesela. Paralı girdilerin tarafsızlık konusunda sorun yaşaması oldukça muhtemel, afişe edilmediğinde bu ciddi bir problem olabilir. Ödemeli ediitörlük yasaklanırsa ödemeli girdilerin takibi nasıl olacak? -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 00:37, 9 Haziran 2015 (UTC)
Kimdir bu ödemeli girdi yapanlar? Neden buna ihtiyaç duyuluyor? Vitruvian'a şu davranışından dolayı hak vermeye başladım. Nasıl bir yer oldu burası? Belki her zaman böyleydi, yeni farkına varıyorum sadece.. --Diyapazon, 00:58, 9 Haziran 2015 (UTC)
sevgili diyapazon, ödemeli editörlük konusunu ilk duyduğumda benzer duygulara kapıldığım için çok iyi anlıyorum söylediklerini. ancak bizden önce bu yollardan geçen ingilizce vikinin tecrübelerini ve vakfın kurallarını gözetmemizde yarar var diye düşünüyorum. beyaz kedi'nin söylediği türden boşlukları öngöremiyoruz ve tümüyle yok saymak bizi daha fazla sıkıntıya düşürebilir. bizler, yüzlerce, binlerce kullanıcı bildiğimiz gibi katkı yapmayı sürdürelim. ancak bu konunun da görmezden gelerek, yasaklanarak çözülmeyeceğini, gizli kapaklı ve giderek artan biçimde süreceğini kabul etmek gerekir. son iki yılda artan biçimde sosyal medya ajanslarının madde ve içerik girişi yaptığını hepimiz farkediyoruz zaten. --kibele 07:39, 9 Haziran 2015 (UTC)
benim önerim, vakfın bu konudaki yönergesinin çevrilmesi ve onun üzerinden konuşulması. aksi hâlde, konunun detaylarına hâkim olmadan konuşmuş ve meseleyi 'yasaklansın, yasaklanmasın' ikilemine indirgemiş oluruz. --kibele 07:39, 9 Haziran 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Yönerge ne olursa olsun şu gördüğüm manzara sonrasında karşıyım. Kullanıcı, hizmetlilere ilgili politikaları sorup bilgilendirilmiş olmasına karşı bilerek kendisini topluluktan gizleyerek etrafa kurumsal bir dil ile reklamlar gönderiyor. KD olmadığı bariz maddeler açıyor ve arkasına da onu savunan bir takım hizmetlileri alıyor. Bu hizmetliler açılan KD olmayan maddelerden haberdarlar çünkü bu konuda istişareler yapılmış. Kullanıcı politika karşıtı davranışı sonucunda hukuki olarak diğer kullanıcıları tehdit ediyor ve hakaret ediyor buna rağmen aynı kişiler bunu da görmezden geliyor. Engellenmesine rağmen IP adresi kullanarak KD olmayan maddeleri açmaya devam ediyor. Ayrıca ücretli editörlük yapan başka kullanıcıların varlığından da bahsediliyor. Bunlar kaç kişi ve hangi maddeleri açtılar bilinmiyor. Bugün bile böyleyse, yarın Vikipedi çöplüğe dönmesin diyerek karşı çıkıyorum. Ԙobserve 12:24, 9 Haziran 2015 (UTC)
 • Belli bir ödeme karşılığında değişiklik yapılmasına kesinlikle karşı değilim, ama bu konu için belli standartlar oluşturulması gerek kesinlikle. Kullanıcının bu işten para kazanıp kazanmaması beni ilgilendirmiyor, önemli olan Vikipedi'nin gelişmesi. İlla "KD olmayan maddeler açılıyor" olarak bakmamak lazım olaya. Kayda değer olan herhangi bir firmanın maddesi seçkin madde kıvamında, onlarca kaynakla açılsa ve "ben bunu yazmak için belli bir ödeme aldım" dense o madde silinecek mi mesela? Bunun Vikipedi'ye hiçbir zararını göremiyorum. Yazılan maddenin tarafsızlığı de önemli bir kriter. Şöyle bir geçmişe bakıyorum da, büyük oranda yazımını gerçekleştirdiğim şu madde için para almış olsaydım, bunun Vikipedi'ye zararı ne olurdu? Ödeme karşılığında açılan maddeler belli olduktan sonra bunların kayda değerlik ve tarafsızlık bakımından incelenmesi kolay olacaktır.--RapsarEfendim? 13:15, 9 Haziran 2015 (UTC)
Teoride bakıldığında dediğiniz doğru gözüküyor ancak şimdiki gibi pratiğe döküldüğünde neler yaşandığı yeterince ortada. Açıkçası Vikipedi sloganı gibi özgür bir ansiklopedi ve kayda değer ölçütleri karşılayan herhangi bir maddeye de dokunulmuyor. O halde verdiğin örnekten gidecek olursam Modern Warfare maddesini, oyunun yapımcıları da gelip açabilir ve buna kimse karışmaz. Eğer kendisi açamıyorsa burada yüzlerce kullanıcı var ve en az bir kişi nasıl madde yazıldığına dair yardımcı da olabilir. Vikipedi:Vikiarkadaşlık gibi denemeler yazılıyor, kullanıcılara Vikipedist deniliyor ve bunların hepsi insanlar birbirleriyle dayanışma içerisinde olarak, bilginin paylaşımının arttırılması amaçlanıyor. İşin içine paralı editörlük girdiğinde düşünüldüğü gibi sorunsuz olmayacaktır, çünkü editörlerin amaçlarından birisi para kazanmak olacaktır ve bu şekilde para ile açılan maddelerin kılıfına konması da zor olmayacaktır. SAS sayfasına bakıldığında bile maddeler aynı politika ile değerlendirildiğinde farklı şekilde yaklaşımların olduğu görülüyor. Bu sistemin vereceği zarar, getireceği yarardan daha fazladır. Ԙobserve 13:29, 9 Haziran 2015 (UTC)
Dediğim gibi bu maddeler bir yerlerde belirtilmiş olsaydı başkaları tarafından kontrol edilir ve gerekirse silinmeye aday gösterilirdi. Örnek durumda ise politika okunmuş+bir hizmetli tarafından da açıklama yapılmış; ancak yine de belirtilme ihtiyacı duyulmamış ya da bilinçli olarak belirtilmemiş. Yine atılan maillerde kullanılan tarz yukarıda birçok kişinin dediği gibi "çok sıkıntılı". Yani bu durum, ödeme karşılığında madde açma gibi bir uygulama olsa dahi sorunlu. Politikalar ne kadar özelleşir ve detaylara inilirse işler o kadar kolaylaşır.--RapsarEfendim? 13:33, 9 Haziran 2015 (UTC)
 • Destek Destek Bir an önce vakfın politikasının Türkçeye çevrilmesi burada detaylar üzerine konuşulması gerekiyor. Yalnız ücretli içerik girişi yaptıran kişi veya kurumlar kendilerince haklı olarak olumsuz içeriklerin maddede yer almasını istemeyeceklerdir. Bu gibi durumların önüne geçmek için yazılımın esnek yapısından faydalanabiliriz. Örneğin değişiklik yaparken değişiklik özetinin altındaki "Bu küçük bir değişiklik" ve "Sayfayı izle" kutucuklarının yanına "Ücretli değişiklik" kutucuğu da eklenebilir. Bu kutucuğa tıklanarak yapılan değişikler değişikliği yapan kişi devriye olsa dahi başka bir devriyenin onayından geçmesi için işaretlenebilir. Tarafsızlık olayına en basit çözüm bu olur. --cobija 13:47, 9 Haziran 2015 (UTC)

İlk önce vakfın politikasının Türkçe'ye çevrilip detaylıca konuşulması gerekmekte. Yerel vikilerde herhangi bir politika yoksa vakıf politikası uygulanır. Ödemeli editörlüğe karşıyım fakat ödemeli editörlük yapılıyorsa kullanıcıların bunları kullanıcı sayfasında belirtmesi daha doğru olur. --Uğurkentmesaj 13:58, 9 Haziran 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Ödemeli konusuna karşıyım. Ben bir türlü ikna olamadım. Böylesine bir işin içine ne şekilde, ne kuralda olursa olsun para girmemeli. Helede bizim projemizde bu sistemin söylenildiği gibi takır takır makina gibi işleyeceğini sanmıyorum. Aksine çok suistimal edilebilir, hatta sırf para kazanmak için bile buraya üye olabilirler. Artı maddeyi yazdıracak kişi veya kurumlar hakkında, ücret karşılığı madde yazan editör tarafsızlık konusunda adil olmayabilir. Kısacası bu sistem ile Vikipedi bana göre kazanacağından çok kaybedecektir. Ben hiç bir şekilde bu sistemin yararlı olacağına inanamıyorum. Yinede politikalar çevrilirse okuyup ayrıntılarını öğrenirsem belki fikrim değişebilir.Sait71 20:39, 9 Haziran 2015 (UTC)

küçük bir hatırlatma yapmak isterim.. burada oylama yapmıyor, konu üzerinde fikir alışverişinde bulunuyoruz. oylama simgeleri kullanılmazsa daha sağlıklı olur. --kibele 21:04, 9 Haziran 2015 (UTC)

 • Bir şeye ruhsat yani izin verilmesi onun teşvik edildiği anlamına gelmez. Aksine bu izinler o şeyi denetlemek içindir. Ben ödemeli editörlüğe izin verilmesi taraftarıyım. Ödemeli editörlükte kayda değerlik gibi Vikipedi politikalarına uyulması gerekiyor. Ödemeli editörlük yapan kullanıcılar bunu belirtmek durumundalar. Vakfın politikasında kullanıcı sayfası, değişiklik özeti ve tartışma sayfasından birinde belirtilmesi gerekir diyor. Bence üçünde belirtilmesi zorunlu tutulmalı. Sistem nasıl kurulur bilmiyorum ancak "Ödemeli Editör" diye kullanıcı grubu çıkarılabilir.  McAang  Mesaj  00:04, 10 Haziran 2015 (UTC)
 • Ödemeli "yazarlığa" karşı değilim; "editör" demeyelim. Kullanıcı sayfasında kullanıcını ödemeli değişiklik yaptığının bir kutu ile belirtilmesi, ödemeli değişiklik yapan kullanıcıların editör yetkisi alamaması bence yeterli olur. Bu sayede kullanıcının tüm değişiklikleri başkaları tarafından denetlenir, yazılımla da oynamamıza ve ödemeli yazarlığı göze sokmamıza gerek kalmaz. Bir de bu konuda gönderilecek mailler için bir kural yazmamız lazım. "Biz", "Vikipedi Editörü", "Vikipedi Türkiye" vb. imzaların kullanımını engelleyelim, "Vikipedi Yazarı" gibi bir imza yetkisi tanıyalım. --Khutuckmsj 09:31, 10 Haziran 2015 (UTC)
Khutuck'un önerisi gayet makul --Zaitsév 14:11, 10 Haziran 2015 (UTC)
 • Konuyla ilgili bir gelişme --Zaitsév 11:49, 10 Haziran 2015 (UTC)
 • Yazışmaları başından beri takip ediyorum. Ödemeli madde yazımına karşı olsamda bunu yasaklamanın tabiri caizse bu işi sadece merdiven altına itmek olacağını inanıyorum. Khutuck'un teklifi olumlu gibi duruyor. Ben buna küçük bir ekleme yapmak istiyorum. Ödemeli yazarlık yapacak kullanıcıların editörlük yetkisi var ise yeni bir hesap açabilir ve bunu kullanıcı sayfasında belirtir. Bu kullanıcı tarafından yapılmış değişiklikleride kullanıcı devriye yetkisine sahip olduğu hesap ile sayfayı onaylamamalı, diğer bir devriye yetkisine saihp kullanıcıdan gerekirse mesaj yoluyla bilgilendirerek kontrol etmesini isteyebilir! Böylelikle kayda değer olmayan ve/veya yorum içerebilecek katkıların önüne geçilmiş olabilir. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 21:28, 10 Haziran 2015 (UTC)
Onu ben de düşündüm. Ama çift hesap daha farklı sorunları doğurabilir. --Zaitsév 08:18, 11 Haziran 2015 (UTC)
 • Ben bugüne kadar hep gönüllü olarak katkıda bulundum ve hep böyle devam edeceğim. Bu benim değişikliklerimin bedava olduğu anlamına gelmez, gelmemelidir. Her gönüllü gibi ben zamanımı harcayarak katkıda bulunuyorum. Bence olması gereken ideal editör modeli budur ve bu her türlü şekilde teşvik edilmelidir.
  • Fakat hayatın belli gerçekleri var ve her şeyin bir değeri var. PR şirketleri olsun, bireysel çalışan kişiler olsun, lobi organizasyonları olsun, seçim kampanyaları yürüten geçici guruplar olsun, bir çok gurup vikipedi gibi herkesin değişiklik yapabildiği ve aynı zamanda öne çıkan sitelere ilgi duymaktadır. Bu gibi kuruluşlar kolaylıkla sadece vikipedide değişiklik yapması için tam zamanlı eleman çalıştırabilirler. Bu tam zamanlı elemanlar bu kurumların bütçelerine dokunmazken elde ettikleri gelir daha fazla elemanı görevlendirmeyi teşvik eder. Bu kurumlar risk analizi yaparken en risksiz ve en kârlı yöntemi benimseyecektir.
  • Ödemeli yazarlık tümden yasak yapılırsa bu kurumlar gizliden girdi yaptırmaya tabiki devam edecek ve girdi yaptıklarını açıklamaları için hiç bir neden olmayacak. Çünkü girdi yaptıklarını açıklamak aldıkları riski azaltmayacak aksine arttıracak. Eğer afişe etme şartıyla ödemeli yazarlığa izin verirsek riski azaltmak için afişe edilmeyi teşvik etmiş oluruz ve en azından bu tarz girdileri takip etmemiz kolaylaşır.
  • Sınırlı zamanımızı ödemeli yazarları aramakla değil denetlemekle harcarız. Sonuçta ödemeli yazarlar vikipedinin politikaları ve yönergelerinden muaf olmayacaklar ve eğer sitenin kurallarına uymazlarsa bir gönüllü hangi muameleye tabi oluyorsa en az o muameleyle karşılaşacaklar. Sonuçta sürekli engellenen ödemeli bir yazara kimse iş vermez. Kuralların dışına çıkmazlarsa tabir uygunsa gül gibi geçiniriz.
  • Bu yüzden ödemeli yazarlığa değişikliklerin afişe edilmesi şartıyla izin verilmesini destekliyorum. Khutuckün önerisi sanırım uygun bir başlangıç olur ve topluluk gerekli gördükçe bu yaklaşım güncellenir. Şunu da belirtmek isterim, burada ödemeli yazarlığa izin çıksa bile ileride ters yönde karar tabiki alınabilir. Bunu bir deneme süresi şeklinde de düşünebiliriz. Bir süre deneyip sonra tekrar tartışabiliriz.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 09:30, 12 Haziran 2015 (UTC)
 • Açıkçası vikipedide her şey afişe edildiği sürece benim için bir sorun yok ama afişe edilmezse Karşı Karşıyım--HeraklesKakashi mesaj atın 17:24, 12 Haziran 2015 (UTC)
 • Kayıtlara geçmesi için ekliyorum. Ödemeli editörlüğü bende destekliyorum. Bu işi yapmak kolay değil. Önüne gelen herkesin ödemeli sayfa hazırlayamayacağı kanaatindeyim. Talep edenlere sayfayı beğendirmek zor iş. Adam bilgisayar Mühendisi binlerce liralık web siteleri hazırlıyor lakin vikipedide sayfa oluşturamıyor. Burası apayrı bir dünya. Belki iki saatini ayırsa incelese yapar ona da vakit ayıramıyor. Bence bu politika çok fazla panik yapmadan oluşturulmalı. Kimse kimseye al şu tomarla parayı git benim sayfamı vikpediye koy demiyor. bu ciddi emek ve pr isteyen bir çalışma. Ben bu politikanın vikipediye sayfa kalitesi acısından büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Mutlutopuz 12:40, 14 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Destek ve karşı şablonlarını görünce bir oylama havası hissettim. Oylama yapmıyoruz değil mi? --Zaitsév 13:28, 14 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum - Bir kişi kayda değer olmayan madde açmaya devam ederse engellenir mi? eğer cevap hayır ise ödemeli editörlük yapanlar için bu cevap evet olmalı. politikalardan taviz verilmesini engellemek amacıyla.  McAang  Mesaj  23:23, 14 Haziran 2015 (UTC)
Kullanıcı:McAang politikalardan taviz vermemek her vikipedistin sorumluluğudur, böyle bir ayrım yapılamaz. politikaları ısrarla ihlal edenler artan biçimde engel alırlar. kayda değerlik ise, kimi durumlarda tartışmalı oluyor ve sas süreci gerektiriyor. bu açıdan daha dikkatli yaklaşılması gerekiyor. --kibele 06:51, 15 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum - Her ne kadar para karşılığı editörlük yapmayı vikipedi ruhuna aykırı bulsam da, diğer vikilerde olduğu gibi bizim de böyle bir kavramdan etkilenmememiz kaçınılmazdı diye düşünüyorum. Görmezden gelmek ve bu işi saklı hale getirmenin zararının büyük olacağı kanısındayım ve bu nedenle Fenerli1978 ile Khutuck'ün yorumlarına katılıyorum. Ayrıca ödemeli editörlük yapacak kullanıcının açtığı yardımcı hesabın editörlük yetkisi almamasını ve o hesabın tüm değişikliklerinin diğer editörlerce kontrol edilmesi şartının üzerinde durulmasını önemle rica ederim. Bunun yanı sıra ödemeli editörlük yapan kullanıcının açtığı maddelerin KD olmasına dikkat etmesi ve karşısındaki kişi ya da kişilere Vikipedi'de maddelerin KD olması şartıyla kalabileceğini açık bir şekilde anlatmasını da sağlamamız gerekir...--Śαвяí¢αи76ileti 16:23, 17 Haziran 2015 (UTC)
 • Bugün, "bin anonim tarafından tek kalemde" şöyle bir madde açılmış. Bunu yazan kişi bariz bir biçimde aktif veya aktif olmayan kayıtlı bir kullanıcı ve muhtemelen bu başlıkta bahsedilen konu dahilinde açılıyor.--RapsarEfendim? 20:09, 19 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Valla bu Gayseri'linin bile aklına gelmezdi! İçinde reklam barındırmayan, bağışlarla varlığını idame ettiren ve de değişiklik yapmak için üyeliğin bile gerekmediği bir platformda "para ile madde açmak" fikrini savunanlar çok mu zeki yoksa bizi mi saf zannediyorlar? Birde bu işin Vikipedi muktebesatında olduğunu iddia edenlerde var ki ayrı bir trajikomik hadise. Bu iş böyle ayyuka çıktığı vakit silinen maddelerin yazarları "Gaç paraysa verek gardaş, silme maddemi" derse durum ne olacak? Bu hadise sayesinde Vikipedi içindeki "rant şebekesi" de deşifre olmuştur! İsimleri tek tek sayıp rencide etmek istemiyorum (onlar kendilerini biliyor) derhal tüm vazifelerini iade edip Vikipedi'den men edilsinler. Kullanıcı:Elmacenderesini göreve davet ediyorum. Selam ve sevgiler. -- (Eski Vikipedist) Bu imzasız yazı 193.255.88.62 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 12:01, 21 Haziran 2015‎ (UTC)
  Para ile madde açmayı kimse savunmuyor, lütfen şu ana kadar yazılanları gözden geçiriniz. Bahsetiğiniz seneryoda yapılacak çok basit, isterse merkez bankasının kasasını vadetsinler bu maddenin silinmesinde veya silinmemesinde etken olmaz. Bir maddenin silinip silmeyeceğini belirleyen kriterler belli. Birinin bir PR şirketinde çalışıp madde açmasından bahsediyoruz. Bu tarz girdileri nasıl değerlendirmeliyiz, tartıştığımız konu bu. Kullanıcı:Elmacenderesinin sizden yada benden daha yüksek statüde olmadığına göre onu hangi göreve davet ettiğinizi anlayamadım doğrusu. Kendisini bu şekilde ortaya atmanız oldukça rahatsız edici. Ayrıca savcı edasıyla emirler yağdırmanızıda oldukça itici buluyorum. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 12:15, 21 Haziran 2015 (UTC)
  Cevap Cevap Elmacanderesi'nin ismini zikretmemin sebebi bu konuda ilk ceza-i müeyyideyi uygulamasından ötürüdür. Başka bir sebebi yok. Madde açmak çok basit, bunu tarif için onlarca yazılı görsel klavuz varken bu işin tacirlerine yol verilmesi Vikipedi(mizin) kalitesini düşürür ancak. Emir falan yağdırmıyorum :) Vikipedi'nin menfaati adına endişelerimi dile getiriyorum o kadar. Sevgi ile Kullanıcı:とある白い猫/15 --Eski Vikipedist Bu imzasız yazı 193.255.88.62 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 12:37, 21 Haziran 2015‎ (UTC)
  Ödemeli yazarlığın türleri var. Mesela Vikimedya vakfının sponsorluğunda madde yazımını teşvik edici girişimleri var. Bu değişiklikler ödemeli yazarlığa girer. Sizce İngilizce vikipedi kaliteden uzak mıdır? Ödemeli yazarlık İngilizce vikipedide bir süreliğine yasaktı. Sonucunda bir çok PR şirketi gizlice ödemeli yazar tuttular. Hatta Vikipedi satılık mı eleştirileri ortaya çıkmıştı. Bu olaydan sonra bu tarz ödemeli katkıların engellenemeyeceği konusunda konsensüs oluştu. Burada sadece zaten yapılan ödemeli değişikliklere afişe edilme zorunluluğu getiriyoruz. Afişe edilmesi madde kalitesini artırır çünkü ödemeli olduğunu bildiğimizden her zamankinden daha dikkatli olarak tarafsızlık yönergesi dahil tüm yönergelere olan uyumunu gözden geçiririz. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 14:31, 21 Haziran 2015 (UTC)
  Cevap Cevap Bugüne değin sadece ve sadece "insanlık faidesi için" Vikipedi kullanımı ile ilgili kılavuz dökümanlar hazırlamış birisi olarak gördüğüm şu manzara beni hayal kırıklığına uğrattı. Bilgiyi paylaşmanın verdiği o eşsiz huzuru tadamamış, para hırsına bürünmüşlere inat, ben herkese Meccanen (ÜCRETSİZ) danışmanlık yapacağımı buradan ilan ediyorum. Sevgili Kullanıcı:とある白い猫/15, inşallah bu durum sizin izah ettiğiniz gibi nezih bir biçimde ilerler. Fakat ben bu konuda pek ümitvar olamıyorum. Sizi tanımak; fikirlerinizden istifade etmek güzeldi. Sevgilerimle... --Eski Vikipedist. Bu imzasız yazı 193.255.88.62 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 15:37, 21 Haziran 2015 (UTC)
  Dediğim gibi ben ödemeli yazarlığa sıcak bakmayanlardanım. Ben bu tarz katkıda bulunmam, bunu teşvikte etmem. Konuya gerçekçi bakarsak ödemeli yazarlığın yasaklamamızın mümkün olmadığı inancındayım. Yönergeyle belki yasaklayabiliriz, fakat ödemeli yazarlık aynen ve gizli olarak şu an olduğu gibi devam eder. Eğer afişe etmeyi teşvik edersek en azından ödemeli yazarların girdilerini daha rahat denetleriz. Gizliden iş çevirenleri de yakaladıkça engelleriz. Benim için mesele özde bundan ibaret. Eğer birisi Vikimedya vakfının kaynakları dışında bir kaynaktan faydalanarak kayda değer konularda güvenilir kaynaklardan faydalanarak tarafsız bir bakış açısıyla madde yazabiliyorsa vede bu dış kaynak kullanımını afişe ediyorsa sistemin bu tarz girdiyle sorununun olmaması gerekir. Tabiki bahsi geçen girdilerin burada saymadığım diğer yönergelerle de uyumlu olması gerekir. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 18:07, 21 Haziran 2015 (UTC)
  Bilinen Bir Beyaz Kedi, Ödemeli editörlük politikaya bağlanıp ifşa şartıyla kabul edildiğinde şu anda bu işi gizli şekilde yapanların, o şekilde devam etmeyeceğini nereden biliyorsunuz? Eminim bu işi sessizce halletmek, maddeyi incelemek isteyecek meraklı gözlerden de uzak tutacaktır. Sonuçta kd değil diyerek silinirse belki para iadesi yapmak zorunda kalacaktır. Ԙobserve 01:01, 22 Haziran 2015 (UTC)
  Şu an yapılmadığını nereden biliyoruz? Böyle bir uygulamayı bir politikayla yasaklasak da yasaklamasak da ifşa etmeden yapanlar olacak illa ki. Yasaklamadığımız takdirde belli bir ödeme karşılığı açılan 100 maddenin 50'si ifşa ediliyorsa bizim için faydalıdır. Vakıf bu işi yasaklamamışken bizim yasaklamamız doğru değil bence.--RapsarEfendim? 07:44, 22 Haziran 2015 (UTC)
  Kullanıcı:Reob, haklısınız o şekilde devam edebilirler fakat etmeyedebilirler. Kesin olan şu anki sistemde kesinlikle kendilerini afişe etmeyecekleri. Biz burada onlara seçenek sunmuş oluyoruz. İngilizce vikipedide bu seçenek verildiğinde bazı büyük HR şirketleri kendilerini afişe etmeyi seçtiler. Çünkü afişe etmemek beraberinde ciddi risk getirecekti - afişe etmeyenler medyada rezil oldu ve eminim ki önemli oranda müşteri kaybettiler. Türkçe Vikipedideki sitenotice artık basının ilgisini çeker hale geldi, PR şirketleri afişe etmeden girdi yaparlarsa sonlarının Wiki-PR gibi olacağı kaçınılmazdır. Çoğu insan ve özellikle şirketler riski azaltmak isterler. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 09:18, 23 Haziran 2015 (UTC)
 • Burada boşuna tartışma yapılıyor sanırım, zira aynı kullanıcı bu tip madde açmaya devam ediyor.--RapsarEfendim? 14:44, 25 Haziran 2015 (UTC)
Bu değişiklikte görülebileceği üzere, maddelere e-mail ve telefon numarası ekleyerek Vikipedi'yi reklam alanına çeviren kullanıcının devriyelik yetkisi alınmıştır. Eldarion 20:11, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Eldarion örnek gösterdiğin maddeyi ben açmadı artık......bardağı taşırıyor. O maddeyi ben açtıysam ben aklınıza gelebilecek en kötü sıfatlı kişiyim. Ben açmadıysam itham eden hakkında siz istediğinizi düşünün. Herhangi bir politika oluşmadan genel politika geçerli olduğndan...... yeni politikayı oluşturmaya bakın. Eldarionun nasıl hiç bir şeyden anlamadan katkı yaptığı bu maddedeki..... bir kez daha açığa çıkmıştır. Mutlutopuz 18:50, 27 Haziran 2015 (UTC)
 • Sitenotice'deki duyuruyu düzenledim. İşin gırgırındayım elbette ancak gayet caydırıcı:
Wikipedia-logo.png
Face-devil-grin.svg

Türkçe Vikipedi adına ABCDEFG kişisi size ücret karşılığı madde açabileceğini mi söylüyor? Paranız boşa gidecek, hepsi silinecek.

Ödemeli editörlük ile ilgili sorumluluk reddi gibi bir sayfaya bağlantı

 McAang  Mesaj  12:11, 26 Haziran 2015 (UTC)

 • Öhmm.. Merhabalar,

Bir konuya bakmak için gelmiştim anonimken klişesiyle beraber kahkahalar atarak şifremi girdim... Zaten bildirimlerden bir kimsenin değişiklik yaptığı bir alana kendisinden sonra yapılan değişiklikler geliyor. Bu takip için önemli bir avantaj. Sonra son değişikliklerde vandalizmi, şuyu, buyu engelleyen insanlar var. Ayrıca mesela ben ara sıra katkıda bulunduğum maddelere bakıp değişiklikleri takip ediyorum. Gönüllülük esastır gibi bir uhdemiz var.. İsteyen üye olup istediğini yapabiliyor bu halde ödemeli editörlüğe ne gerek var ? Shakespeare'nin "ön" ödemesini kim yapacak gibi deli sorular var kafamda.. Her neyse, bence gereksiz bir uygulama. Zaten gereksiz uygulama olduğunu anlamamız için adamcağzın tepkisine bakmak yeterli oluyor : "Yaşasın! Vikipedi Türkçe editörü bizimle "profesyonel" çalışmak istiyor. Ne şanslıyız" . Ben derim ki milleti kendimize güldürmeyelim. Adamlar Yozgat'ın filanca köyünden muhtarını şikayet ediyor, vikipedide kişisel biyografisi veya ürettiği bir ürünü olan kayda değer meseleler için zahmet edip gelip kendisi kontrol etsin. Zaten pek çok örneğine de şahit olmuşuzdur.

Engellenme olayı içinse; kendisinin bildiği ve toplulukta pek çoğunun bilmediği uygulamayı , ifşa etmeden yapması biraz fırsatçılık gibi algılanabilir. Bu açıdan süresiz engelleme makul. Ancak bu politikanın çevrilmemiş olması da süresiz engeli geçersiz kılacak bir neden olarak karşımıza çıkabilir. Sevgiler. --Boyalikus (mesaj) 21:22, 3 Temmuz 2015 (UTC)

 • Nedeni her ne olursa olsun ki; Mutlu'nun bahaneleri tamamen boş. Kesinlikle ödemeli editörlüğe karşıyım. Vikipedi'den para kazanmak isteyenler kendilerine başka mecra bulsunlar. --i.e.msj 22:36, 16 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum İşin içine para girmesinin kurallara aykırı olmadığından bahsediliyor. Kurallara aykırı olmasa da, maddelerin para ile oluşturulmasının, bu ansiklopedinin ruhuna, var oluş sebebine aykırı bir eylem olacağını düşünüyorum. Bunun burada tartışılıyor olmasını bile anlamakta zorlanıyorum. Demek ben anlayamamışım bu ansiklopedinin amacını. Karınca kararınca katkıda bulunmaya çalıştım bugüne dek. Madem ücret karşılığı madde açılabiliyor, tecimsel kaygılarla (en azından bazı maddeleri) büyütülmeye çalışılacak "özgür ansiklopedi"ye katkıda bulunmak istemiyorum bundan sonra. Kalan arkadaşlara da, bundan böyle para yüzünden girecekleri sert tartışmalarda bol sabır diliyorum. Potkal 08:57, 17 Temmuz 2015 (UTC)
 • Cogunuzun bildigi gibi su anda Wikimania'dayim. Yaklasik 1 saat once Wikimedia Foundation'in hukuki danismani (veya danismanlarindan biri) Zhou Zhou ile -sans eseri de olsa- gorustum ve bunu dile getirdim. Benim kendisine sormamdaki amac, boyle bir uygulamanin olmasi veya yasaklanmasi konusunda hukuki bilgisi olan birinin fikirlerini ogrenmekti. Olanlari, tepkileri ve yapilanlari anlattim. Su anda konuya dair herhangi bir politikamiz olmadigi icin herhangi bir yaptirimda bulunamayacagimizi, baska bir deyisle kullaniciyi engelleyemeyecegimizi soyledi. Meta'da, Ingilizce Vikipedi'de ve diger dillerdeki bazi Vikipedilerde buna dair politika mevcut, onlardan yararlanarak yerel bir politika olusturmamiz gerektigini belirtti. Isterseniz aynen cevirirsiniz, isterseniz kendi toplulugunuzun kararlarina gore degistirirsiniz veya tamamen bastan yazabilirsiniz, topluluk uygun gormezse yine ona gore bir politika olusturup bunu belirtebilirsiniz dedi. Yani is tamamen bizim topluluga bakiyor, digerleri yasakladi diye yasaklamak veya serbest biraktilar diye serbest birakmak zorunda degiliz. Buradaki birkac kisinin de dedigi gibi belli bir odeme karsiliginda yapilan degisiklerin, tarafsizlik ve kayda degerlik bakimindan sikintilar icerme ihtimali var. Dolayisiyla bu dip degisikliklerin bir sekilde topluluga belirtilmesi, mumkunse birkac kullanici tarafindan kontrol edilmesi gerektigini soyledi (bu kisim kendi dusuncesi, zorunda degiliz). Diyecegim o ki ilk is olarak odeme karsiligi degisiklik yapmaya izin vermek veya vermemek arasinda bir secim yapmamiz gerekiyor. Ondan sonra ona gore bir politika sayfasi hazirlar ve ondan sonra politikanin icerigini tartisiriz. Sahsi fikrimi sorarsaniz, belli sartlarin saglanmasi durumunda benim sicak baktigim bir konu. Vikipedi'yi gelistirecek ve ileri goturecek her seyi desteklememiz gerektigini dusunuyorum. Serbest birakildigi takdirde bunlarin takibi daha kolay olacaktir. Boyle bir katki yapan kullanici, ilgili sayfada degisiklik yaptiktan sonra o sayfaya "bu sayfada odeme karsiligi degisiklik yapilmistir" yazili bir sablon ekleyerek degisikligin odeme karsiliginda yapildigini belirtir. Bu tabii ki de gecici bir sablon. Bu sayfa bir veya iki kullanici tarafindan kontrol edilir, gerekirse hizli silinir veya silinmeye aday gosterilir. Boylece Vikipedi yeni bir madde kazanmis olur, silinse dahi en azindan o maddenin silinmesi gerektiginin farkina varmis oluruz (o sablonu eklemeseydi muhtemelen gozden kacacakti). Ek olarak kullanici sayfasinda "su su maddeleri odeme karsiliginda actim" da diyebilir ama bunun hem takibi zor olacaktir hem de anonimler tarafindan acilan bu tip maddelerde sikinti basgosterecektir. Bu kisim bence gereksiz. Diyeceklerim bu kadar, gerisi topluluga kalmis :)--RapsarEfendim? 20:25, 17 Temmuz 2015 (UTC)
User:Kibele, User:Diyapazon; user:Reob ve diger tum Vikipedi kullanicilari fikir belirtebilir mi?--RapsarEfendim? 17:04, 20 Temmuz 2015 (UTC)
vakfın hukuk danışmanının söylediğini (politika olmadan kullanıcının engellenemeyeceğini) savunduğum için kişisel saldırıya uğradım/uğruyorum. vikipedi'de konulara sükûnetle ve tarafsız yaklaşılabileceğine, meselelerin sağlıklı konuşulabileceğine olan inancım ciddi yara almış durumda. bu nedenle konu hakkında yukarıdaki yorumumu tekrarlamakla yetiniyorum: "benim önerim vakfın bu konudaki yönergesinin çevrilmesi ve onun üzerinden konuşulması. aksi hâlde, konunun detaylarına hâkim olmadan konuşmuş ve meseleyi 'yasaklansın, yasaklanmasın' ikilemine indirgemiş oluruz." --kibele 18:41, 20 Temmuz 2015 (UTC)
ek olarak vikipedi'nin kurucusu jimbo'nun sayfasında bu görselin altında şöyle bir metin var. --kibele 14:55, 21 Temmuz 2015 (UTC)
 • Politika olmadan kullanıcılar engellenebilir mi? Çok ince bir çizgi. İki yana da gidebilir. İkisi de ne doğru ne yanlış. Eğer aciliyet gerektiren bir durum değilse engellenmemesi daha doğru. Ödemeli editörlüğe gelince, belli çizgileri çizilirse yapılabilir. Çünkü Vakıf bununla baş edememiş ve serbest bırakmış. Fakat, Vikipedi projesi bir hayır işi olduğu için hem özgür ansiklopedi vizyonuna hem de yardımseverlik kıstasına uyuşmuyor. Olmasa daha hoş olur. Olacaksa da belli kurallar olabilir. Örneğin bu işi yapacak kullanıcılar sayfalarında Vikipedi'deki katkıların aslında para ödemeden de yapılabileceğini belirtebilir. Bir editörden rica ile yeni sayfa ya da düzeltme isteyebileceklerini belirtebilirler. Yeni bir proje açılabilir. Bu tür istekleri olan şirketlere ve insanlara destek veren ve sayfalarının açılıp açılamayacağını söyleyen. Aktif kullanıcı sayısında sıkıntı var. Ne kadar ilerleyebilir bilinmez. Sonuç olarak, iki kararda da öyle ya da böyle belli kurallar ile aşırılıkların önüne geçilmeli. Alexandre M. 09:56, 21 Temmuz 2015 (UTC)
 • Bunu artık politikaya bağlamanın zamanı geldi. İngilizce viki'de bulunan politikalar alınır ve her bir madde tartışmaya açılır, bu devam ederken bir yandan da kullanıcılar önerilerde bulunur ve bu öneriler de tartışılır. Bir an önce bu maddeleri tartışmaya açalım derim ve böylece bir sonuca ulaşılır umarım. reob 11:37, 21 Temmuz 2015 (UTC)
 • Bu sisteme tümden karşı olanlar da var, o yüzden en başta bu sistem olsun veya hiç olmasın gibi basit bir sonuca varmalıyız. Bana denilen şuydu, bu konuda diğer hiçbir Viki projesine (Meta dahil) uymak zorunda değilsiniz. Üstteki yazımı bir kez daha yazıp, görüşleri daha net görmek adına şöyle bir şey yapıyorum:--RapsarEfendim? 09:58, 22 Temmuz 2015 (UTC)

Ödeme karşılığında değişiklik yapmanın politikalarla önü açılsın mı açılmasın mı?[kaynağı değiştir]

 • Cogunuzun bildigi gibi su anda Wikimania'dayim. Yaklasik 1 saat once Wikimedia Foundation'in hukuki danismani (veya danismanlarindan biri) Zhou Zhou ile -sans eseri de olsa- gorustum ve bunu dile getirdim. Benim kendisine sormamdaki amac, boyle bir uygulamanin olmasi veya yasaklanmasi konusunda hukuki bilgisi olan birinin fikirlerini ogrenmekti. Olanlari, tepkileri ve yapilanlari anlattim. Su anda konuya dair herhangi bir politikamiz olmadigi icin herhangi bir yaptirimda bulunamayacagimizi, baska bir deyisle kullaniciyi engelleyemeyecegimizi soyledi. Meta'da, Ingilizce Vikipedi'de ve diger dillerdeki bazi Vikipedilerde buna dair politika mevcut, onlardan yararlanarak yerel bir politika olusturmamiz gerektigini belirtti. Isterseniz aynen cevirirsiniz, isterseniz kendi toplulugunuzun kararlarina gore degistirirsiniz veya tamamen bastan yazabilirsiniz, topluluk uygun gormezse yine ona gore bir politika olusturup bunu belirtebilirsiniz dedi. Yani is tamamen bizim topluluga bakiyor, digerleri yasakladi diye yasaklamak veya serbest biraktilar diye serbest birakmak zorunda degiliz. Buradaki birkac kisinin de dedigi gibi belli bir odeme karsiliginda yapilan degisiklerin, tarafsizlik ve kayda degerlik bakimindan sikintilar icerme ihtimali var. Dolayisiyla bu dip degisikliklerin bir sekilde topluluga belirtilmesi, mumkunse birkac kullanici tarafindan kontrol edilmesi gerektigini soyledi (bu kisim kendi dusuncesi, zorunda degiliz). Diyecegim o ki ilk is olarak odeme karsiligi degisiklik yapmaya izin vermek veya vermemek arasinda bir secim yapmamiz gerekiyor. Ondan sonra ona gore bir politika sayfasi hazirlar ve ondan sonra politikanin icerigini tartisiriz. Sahsi fikrimi sorarsaniz, belli sartlarin saglanmasi durumunda benim sicak baktigim bir konu. Vikipedi'yi gelistirecek ve ileri goturecek her seyi desteklememiz gerektigini dusunuyorum. Serbest birakildigi takdirde bunlarin takibi daha kolay olacaktir. Boyle bir katki yapan kullanici, ilgili sayfada degisiklik yaptiktan sonra o sayfaya "bu sayfada odeme karsiligi degisiklik yapilmistir" yazili bir sablon ekleyerek degisikligin odeme karsiliginda yapildigini belirtir. Bu tabii ki de gecici bir sablon. Bu sayfa bir veya iki kullanici tarafindan kontrol edilir, gerekirse hizli silinir veya silinmeye aday gosterilir. Boylece Vikipedi yeni bir madde kazanmis olur, silinse dahi en azindan o maddenin silinmesi gerektiginin farkina varmis oluruz (o sablonu eklemeseydi muhtemelen gozden kacacakti). Ek olarak kullanici sayfasinda "su su maddeleri odeme karsiliginda actim" da diyebilir ama bunun hem takibi zor olacaktir hem de anonimler tarafindan acilan bu tip maddelerde sikinti basgosterecektir. Bu kisim bence gereksiz. Diyeceklerim bu kadar, gerisi topluluga kalmis :)--RapsarEfendim? 20:25, 17 Temmuz 2015 (UTC)
herkes ingilizce bilmiyor ve konuyu etraflıca anlamış değil. ne yanında duranlar ne de karşı olanlar meseleyi tüm yönleriyle kavramış değilken böyle basit bir sonuca varılamaz, varılırsa sağlıklı olmaz. bu nedenle ilgili sayfaların çevrilmesi, kullanıcıların bilgilendirilmesi açısından gerekli. bunun böyle bir oylamaya çevrilmesi ve kafa sayımına indirgenmesi doğru değil. --kibele 10:05, 22 Temmuz 2015 (UTC)
Bir sonuca varmak için ortak bir metin üzerinde çalışılması verimli olur. Ödemeli yazarlık benim bildiğim her vikide tartışmalı olmuştur. Tümden yasaklanması sonucuna varılacaksa bu gene aynı şekilde topluluğun tartışmasıyla aşama aşama belirlenecek bir metinden ancak çıkar. En çok oyu alan değil, topluluğun ihtiyacını tatmin eden bir metin ortaya çıkmalı. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 11:48, 22 Temmuz 2015 (UTC)
Açılsın[kaynağı değiştir]
 • Yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı açılsın.--RapsarEfendim? 09:58, 22 Temmuz 2015 (UTC)
Önlensin[kaynağı değiştir]
 • Rapsar olayı basitçe ve çok güzel bir şekilde açıklamış. Hukuk danışmanı yol göstermiş bize "kendiniz karar verin" diyerek. Madem öyle ben paralı editörlük Türkçe Vikipedi'de olmamalı diyorum. Bilabedel 250.000 madde oluşturulmuş bugüne dek. Türkçe Vikipedi iyi ya da kötü bu noktaya kadar gelebildiyse, binlerce vikipedistin emeği sayesinde oldu. Bu noktadan sonra "hadi bakalım, yeterince büyük bir ansiklopedi olduk, artık bunu biraz da paraya tahvil edelim" demek, kanaatimce, etik olmayan bir davranış olacaktır. Ücret almayı reddeden ve reddedecek diğer arkadaşlar, para ile editörlük yapacak diğer vikipedistlere payanda mı olacak? Böyle bir şeye yol verilmesi, yanında bir sürü sorunu da beraberinde getirmeyecek mi? (...) Yukarıdaki yazışmalara katılan bürokrat ve hizmetlilerin bir kısmı, paralı editörlüğü destekler görünüyor. Şimdi bunlardan üç-beş tanesi anlaşsa, neyi nasıl kim kontrol edecek? İşin içine para girince "özgür ansiklopedi" diyebilecek miyiz, gene de? ----Potkal 11:23, 22 Temmuz 2015 (UTC)
Yalnız bu "her değişiklik yapan para alsın" veya "parayla eleman tutalım" gibi bir olay değil. Para alıp da burada madde açacak olan varsa, "şu şu şartları sağladıktan sonra açabilirsiniz" demek. Kontrol ve takip için gerekli olduğunu düşündüğüm şeyler kafamda mevcut benim, zamanı geldiğinde topluluk olarak güzel bir politika sayfası oluştururuz. Görüşünüze saygı duymakla beraber fikir birliği oluşması açısından bunu yazıyorum.--RapsarEfendim? 11:52, 22 Temmuz 2015 (UTC)
işte tam da bu nedenle, bu yanlış/eksik anlamaları önlemek ve birilerinin üzerinde aylarca konuştuğu şeyleri yeniden yeniden konuşarak vakit kaybetmemek için metinler çevrilmeli ya da onlardan yararlanılarak üzerinde konuşulacak bir metin hazırlanmalı. tam da bu nedenle bu açılsın/önlensin konuşması yararsız. --kibele 11:57, 22 Temmuz 2015 (UTC)
Önlensin yönünde bir kara çıkarsa politika ne işe yarar ki? Ek olarak çeviri yoluyla bir politika oluşturmak zorunda olmadığımızı da belirttim, kendi politikamızı da oluşturabiliriz.--RapsarEfendim? 12:12, 22 Temmuz 2015 (UTC)
bir fikri olmadan 'önlensin' diyenlerin, genel bir bilgilendirmeden sonra aynı şeyi söyleyip söylemeyeceklerini nereden biliyoruz? yukarıda, hukuk danışmanının söylediklerini duyduktan sonra tavrını bir ölçüde değiştiren kullanıcılar mevcutken üstelik.. çeviri ya da yeni politika, ikisi de olur. yeter ki, diğer vikilerin tecrübelerinden yararlanılarak bir metin oluşturulsun. önemli olan konunun detaylarının bir metne dökülmesi. --kibele 12:19, 22 Temmuz 2015 (UTC)
Çeviri politikalar genel olarak berbat bir yaklaşım. Çeviri yerine kendi işimizi kendimiz görelim. Yeterki vakfının tek kuralı içinde olsun yani ya tümden yasaklansın yada izin verilecekse afişe edilsin. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 12:27, 22 Temmuz 2015 (UTC)
Bu 250 bin maddenin kaçının ödemeli yazarlıkla açıldığını bilmiyoruz. Tamamının ödemeli yazarlar tarafından yazılmadığı iddiasına oldukça şüpheyle yaklaşmamız lazım.
İşin içine para çoktan girdi, mesela sürekli bağış topluyoruz. Bir sürü vakıf çalışanı var, bir sürü vakfı temsil eden yerel vakıflar (chapterlar) var ve vikinin bir çok masrafı var. Bütün bu sistem bağış parasıyla zaten dönüyor. Buna ek olarak PR şirketleri ve bireysel olarak ücret karşılığı içeriğe müdahile eden guruplar zaten var. İngilizce vikide bu gurupların tümden yasaklanması denendi ve başarısız oldu. Bunun sonunda bu tür gurupları regüle edilmesini sağlayan politika ortaya çıktı. Bu politika işin angajman kuralarını belirledi, Türkçe vikidede bu tarz prosedürel bir yaklaşım ile bu tarz bir dizi kural konabilir.
Ödemeli yazarlıkla ilgili bir çok endişeden bahsedildi, sanırım en barizi ödemeli yazarların özel bir statüde olup olmayacağı ve bu tarz girdilerin nasıl kontrol edileceği. İlk bu iki konuyu netleştirebiliriz. Cesurca bir taslak sayfa açalım derim.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 12:23, 22 Temmuz 2015 (UTC)
 • Ödemeli yazarlık fikri, Vikipedi'yi bu günlere getiren bir çok gönüllü kullanıcının emeklerini ve benim gibi "ücretsiz ve özgür bilgi" amcıyla buraya gelmiş kişileri düşününce kalp kırıcı geliyor. Öğle arasında kağıt oynayan arkadaşlarım kızarmış gözlerime bakıp, - bırak bu vikipediyi mikipediyi dediklerinde, onlara insanların neden ücretsiz ve nitelikli bilgiye ulaşmaları gerektiğini anlatmıştım. Kaç para kazandığımı soranlara para için yapmadığımı söylediğimde enayi muamelesi gördüğüm oldu, onlara vikipedi'de ki herkesin gönüllü olduğunu ve para için katkı yapmadıklarını anlatıyordum. Vakıf giderleri karşılanmalı ve çalışanları elbette geçimini sağlamalı ancak kullanıcılar buradan para kazanmamalılar. Parayla katkı yapan her türlü yapar, bunu politika haline getirmek gönüllülüğe darbe vurmak demektir. Eğer gönüllülülerin çalışmaları olmasa, parayla katkı yapanlar için bir vikipedi de olmazdı. Bu arada MutluTopuz'un vikipedi adına mesaj göndermesi küçük bir mesele değil, bence süresiz engellenmeli.--DemirciMehmedİleti 10:21, 23 Temmuz 2015 (UTC)
  • Demircimehmed, herhalde benimde enayi olduğum inanışındasınız. :) On yıldan fazla süredir vikimedya ailesindeki farklı projelere katkıda bulunuyorum. Bu katkımın karşılığında ücret almış değilim. İleride de alacakta değilim. Eğer biz PR şirketleri katkı yapıyor diye vikipediyi terk edeceksek bu çok sığ olur. Eğer öyleyse siteyi PR şirketlerine teslim edelim olsun bitsin. Yok eğer özgür bilgide samimiysek ücret karşılığı değişiklik yapanlarla mücadele edebilmemiz gerekir. Burada prensipte kullanıcılara maaş bağlanmasından bahsetmiyoruz. Ücret karşılığı değişiklik yapanların takibinden bahsediyoruz.
  • Vikipediye katkı yapmak yere atılmış plastik pet şişeyi yerden alıp çöpe atmak gibi bir şey. Bir çok kişinin bu işi yapması mahalleyi çöplükten yaşanacak yer haline getirir. Bu işi ücret karşılığı yapanlarla nasıl mücadele edeceğimizle ilgili. Eğer birisi mahalleli dışında birinden aldığı ücret karşılığı mahalleyi temizliyorsa bunu engellemeye çalışmalı mıyız? Ücretli çöpçü büyük ihtimalle bazı dükkanların önünün temizliğine yoğunlaşacaktır. Bu temizliği denetleyip mahallenin kalanına yoğunlaşmamız daha verimli olur.
  • Süresiz engel belki kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir ama bu engelden kurtulmak ücretli değişiklik yapanın modemini kapatıp açması ve Google Chrome Incognito kullanmasından ibaret. Tor gibi anonimize eden hizmetlerden bahsetmiyorum bile. Engellemeyi aşmak gerçekten zor değil. Süresiz engelin liberal kullanıldığı vikiler hep aynı sorunu yaşıyor, sorun yaratan kullanıcılar çabuk adapte oluyor. Böyle iken kişilerin kimliklerini saklayarak gizliden ödemeli yazarlık yapması sizce daha mı iyi olur? Yoksa afişe edilip bir denetimden geçmesi mi daha iyi olur?
  • MutluTopuz'un Vikipedi adına mesaj göndermesi vakfın (WMF legalin) sorunu. Yerel bir chapter olsa chapterın sorunu olurdu. Vikipedinin marka değerine çok takılmayalım derim, biz kullanıcıların işi içerik ile ilgili.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 03:31, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Bilinen Bir Beyaz Kedi burada sizinle ve diğer vikipedistlerle fikir alışverişinde bulunmak çok güzel zira sizin kullanıcı sayfanızdaki "senin eline diken batar mı?" başlığından etkilenerek vikipedist olmaya karar vermiştim ve vikipedi ile ilgilenecek vakit bulduğum son üç aydır buradayım.
 • Konuya gelecek olursak, galiba bir yanlış anlaşılma var. Ben kimseye enayi demedim, bir sohbet ortamında bana enayi muamelesi yapıldığından bahsettim. Vikipedi'yi terkedecek de değilim. Kullanıcılara maaş bağlanmayacağını da biliyorum.
 • Siz mahalleyi temizleme örneğiyle meseleye farklı açıdan bakmamı sağladınız, Vikipediyi bu günlere getiren gönüllüleri düşününce ücretli içerik eklemenin politika haline gelmesi duygusal olarak tepki oluşturmama neden oldu. Galiba farklı düşünmemizin nedeni Vikipedi'nin amaç mı yoksa araç mı olduğu düşüncesi. Umarım burada bulundukça sizin kadar iyi niyetli olurum.
 • Vikipedi'ye yeni yeni aşina olan birisi olarak MutluTopuz konusunda da anladığım: Vakfın sorunu bizim sorunumuz olmuyor. Ancak bence yaptığı büyük birşey çünkü vikipedi adına mesaj gönderiyorsa bu hepimizin adına gönderiyor demektir, insanlar vakfı veya yerel kısmı ayırt edemezler.
 • Bunlar şu aşamada benim görüşlerim Bilinen Bir Beyaz Kedi, kimseyi yargılamıyorum.
--DemirciMehmedİleti 06:36, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Enayi dediniz demek istemedim. İşin özü hepimiz o hissiyatı bir ara yaşamış olmalıyız çünkü o enayi muamelesini bende gördüm. Bence bu bir şeyleri doğru yaptığımızın göstergesi. Çünkü aynı kişiler vikipediye gelip bilgi arıyor. Birilerinin eline diken batacak ki güzel bir gül bahçemiz olacak. :)
 • Ücretli yazarlığa bende prensip olarak karşıyım. Bahsetiğiniz duyguyu asla kaybetmeyin çünkü işin aslı bu işe gönül vermek. Vikipediyi vikipedi yapan bu. Fakat ücretli yazarlığı engellememizin mümkün olmadığı görüşündeyim. Bu yüzden ücretli yazarların değişikliklerini denetlememizi kolaylaştırmak özgür ansiklopedinin özgür kalmasını ve tarafsızlığını yitirmemesini sağlayacağı görüşündeyim.
 • Vakıf her zaman bu tarz problemlerden haberdar edilmek ister, aralarında duruma göre karar alıyorlar. Bazen bütün vikimedya genelinde engelliyorlar, bazende sert bir uyarıyla yetiniyorlar. Haklı olduğunuz nokta Vikipedi adına atılan mesajların uygunsuzluğu. Bu beni de rahatsız ediyor doğrusu. Biri Vikipedinin adını sanki resmi temsiliyeti varmış gibi kullanmasına verilecek cevap süresiz engelden ibaret olmamalı, bu çok hafif kalır ve hiç bir şeyide değiştirmez. 5253 Sayılı Dernekler Kanunu gibi faydalanabileceğimiz mevzuat var fakat bunlardan faydalanmamız henüz mümkün değil. Bir Türkiye chapterı olsa bu tür konuları vakfı yerel olarak temsil eden gönüllü veya maaşlı çalışanlar bu tarz problemlerle doğrudan ilgilenirdi. Chapter işi farklı bir tartışma tabi ki.
 • MutluTopuz vs gibi vakalara fazla değinmiyorum çünkü kişiye özel üretilen yönergeler vs. sorunlu oluyor. Bu tarz vakaları oluşturulacak genel politika çerçevesinde değerlendiririz.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 14:35, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Ücretli editörlüğe izin verildiğinde kişilerin denetim altında olacağı var sayılıyor. Peki ücretli editörlük yapan kişi, açtığı maddenin vikipedi politikalarına karşı olduğunun bilincindeyse ve bunu yine gizleyerek yaparsa nasıl bir kontrol mekanizması ön görülüyor? Mutlutopuz ücretli editörlük yapmaya başlamadan önce birçok kullanıcıya danıştığını söylüyor ve bu kişilerin kimler olduğunu bile bilmiyoruz. Ücretli editörlük geldiğinde denetim olacak iddiası hiç gerçekçi gözükmüyor ve bu sistemin nasıl olacağı ve nasıl işlevsel çalışacağına ilişkin herhangi bir örnek bile gösterilmediğinden dolayı desteklemiyorum. reob 15:17, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Bu olaydan haberdar olduktan sonra, Mutlutopuz'la geçmişte yaptığımız şu mesajlaşma aklıma geldi direkt. Sildiğim bir madde üzerine, "rica ile açtığını" belirtmişti. Bu durumun mazisine ya da başlangıcına ışık tutar mı bilmem. Ama farklı gelmedi bana.. --Théoden ileti 15:34, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Ücretsiz bilgi kavramının var olduğu bir ortamda ödemeli editörlük kavramı bir çelişkiye neden olacaktır. Vikipedi'ye yapılan katkıların ticarete dönüşmemesi için ödemeli editörlüğe karşıyım. --Turgut46 16:04, 24 Temmuz 2015 (UTC)
  • İnsanlar kendi çalıştığı şirket, patronları, maaş karşılığı madde yazanlar (mesela PR şirketinde çalışanlar) açısından değişen bir şey olmayacaktır. Sadece bu tarz girdi yapanların kullanabileceği bir sistem olmadığından gizli saklı bir şekilde aynen devam edeceklerdir hatta kendilerini afişe ederlerse süresiz engellenecekleri için gizli saklı yapmaya teşvik olmuş olacaklardır. Vikipedi ticari bir ürün olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü siz ve ben gönüllüyüz. Bahsettiğim şahıslar bu işi bütün mesai saatlerini kullanarak yapabilirler. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 10:07, 26 Temmuz 2015 (UTC)
 • Bence kontrol edilebilen ücretli editörler olsa bile kontrol edilemeyenler yine olmaya devam edecektir çünkü VP:KD politikasına göre silinmesi gereken kişi maddeleri yüklenmeye devam edilmek istenecek, yani işine gelen açıkça işine gelen gizlice bu işi yapmaya devam edecek. Hem zaten ücretli bile olsa kayda değer kişileri kaynaklarla beraber yükleyince, kim silebilir ki?
 • Politikanın bu sıkıntılara son vermeyeceği gibi insanların zihnindeki gönüllü kişiler algısı da yara alacak, hal böyleyken ben ücretli editörlüğün politika haline gelmesine karşıyım
--DemirciMehmedİleti 06:12, 25 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kayda değerlilik kadar tarafsızlıkta önemli. Hatta tarafsızlık daha önemli. Kayda değer olmayan kişiler hakkında tarafsız bir sürü madde açılmasını kayda değer kişiler hakkında taraflı madde açılmasına tercih ederim. Kimsenin okumayacağı o maddeleri zamanla sileriz olur biter. Hele bu tarz girdiler için bir prosedürümüz olursa
 • Mesele şu, biri çalıştığı şirket için, patronu için, maaşlı çalıştığı PR şirketi için madde açtığında bunu gizli yapması mı daha iyi yoksa afişe ederek mi. Para karşılığı hatta Vikipediyi resmi temsil ediyor havası yaratan şirketler ve kişiler zaten var. Kaç tanesi süresiz engellendi sayabilen var mı? Yasaklama hiç bir şeyi çözmeyecek, bu konuda sanırım herkes hemfikir.
 • Neden-sonuç ilişkisi çok önemli. Yukarıda tutsak ikileminden örnek verdim. PR şirketleri risk faktörünü azaltmak için kendilerini afişe etmeye teşvik etmemiz daha verimli olur. Önerinizin mutlak sonucu PR şirketlerinin cirit attığı ve hizmetlilerin sadece PR şirketi çalışanlarından oluşan bir ansiklopedi. Gerçek gönüllülerle ücretli yazarlar arasındaki fark ortaya çıkacağından gönüllü algısı yara almak yerine tersine güçlenecektir. Gönüllü afişe edenlerin sayısı artıkça, afişe etmeyenleri yakalamakta kolaylaşacaktır.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 10:07, 26 Temmuz 2015 (UTC)
 • Haklısınız tarafsızlık daha önemli. PR şirketlerinin burada bu kadar yoğun olduklarını bilmiyordum aslında. Çok arada kalıyorum, kalben (gönüllülük açısından) buna en başından karşı çıkıyorum, mantıken de (Pr'cıların takip edilebilmeleri açısından) bunun bir taslağını oluşturup ona göre yorum yapsak diyorum.
--DemirciMehmedİleti 15:48, 26 Temmuz 2015 (UTC)
İlgili yönerge Wikimedia Vakfı sitesinde mevcut. Şu anda aksini kabul etmediğimiz için bu yönerge yürürlükte. --Khutuckmsj 18:17, 26 Temmuz 2015 (UTC)
@Kullanıcı:Khutuck, değil. Yukarıda bunu anlatmaya çalıştım, bir okursan iyi olur :)--RapsarEfendim? 19:37, 26 Temmuz 2015 (UTC)
Khutuck, Rapsar prensipte Vakfın aldığı kararı uygulayıp geçebiliriz fakat bu kadar hassas bir konuda topluluk kararı daha verimli olur. Demircimehmed'inde belirtiği gibi bir taslak üzerinde tartışalım derim. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 22:40, 29 Temmuz 2015 (UTC)
 • Bütün arkadaşlara merhaba :
 1. Kullanıcı:Eldarion tarafından haksız bir şekilde engellenmiş olduktan sonra cezamı çekip tekrardan gei döndüm. Vikipedi bir hapishaneye dönmüş durumda. ÖZGÜR ansiklopedinin durumu kendi çıkarlarını gözetmek için bir çok insana hakret eden ve kafası bozulduğunda da engeli yapıştıran çok saygıdeğer muhterem bir kişi tarafından rezil edilmiş durumdadır. Ve bunu bana dokunmayan yılan bin yaşasın şeklinde seyyir eyleyen çok tecrübeli kullanıcılara da selam olsun.
 2. Ödemeli Editörlüğe yaklaşımımı beyan etmek için, adım geçen yerlerde ki kısımlara cevaplar vermek ve bu işin nasıl yapıldığını nasıl yapılmaya devam ettiğini , nasıl yapılması gerektiğini en iyi bilen kullanıcı olarak bir kaç satır karalayacağım.
 3. Evet koca koca kullanıcılar , sonsuz tecrübeye sahip hizmetliler onlarca devriyeler ve diğer kullanıcılar. Ödemeli editörlüğe yaklaşım konusunda kocaman kocaman laflar edenler hepiniz ayakta uyudunuz da , onlarca kişi para karşılığında yüzlerce madde açtıda hepiniz ayakta uyudunuz. Ve bu ayakta uyuyanlar takımında yaklaşık yedi küsür senedir bende vardım.
 4. Bakınız ben insanlara vikipedide maddelerinin açılmasını sağlamak için mesaj gönderdim doğrudur. Bu mesaja Vikipedide de açıkca kullandığım ismimi halen kullanmakta olduğum telefon numaramı da verdim. Vikipedi de her hangi bir hesap açmanın bir insanın iki buçuk dakikadan az bir vaktini alacağını kontürlü bir hat almanın maliyetinin 50 tl'den az olduğunu hatırlatırım. Benim bu çalışmayı yaparken gizlilik , saman altından su yürütmek , kimseye sezdirmeden bilmem be yapmak gibi bir niyetimin olmadığını açık ve net bir şekilde beyan ederim.
 5. Halen ben dahil onlarca kişi Vikipedi de ücret karşılığı madde acmaya ya da çalışma yapmaya devam etmektedir. İnsanları engelleyerek bunun önüne geçmekte mümkün gözükmemektedir. Yüce Türkiye Cumhuriyeti Devleti dahi twitter ya da başka bir sosyal paylaşım sitelerine erişimi tam anlamı ile engeleyemezken. Senelerce ödemeli madde yazarlığı yapılmasına karşı ayakta uyuyan sizler ve ben nasıl bunun önüne gecebileceksiniz.
 6. Beni katlettiniz kendinize göre silindir gibi üzerimden geçtiniz. Kullanıcı:Eldarion topluluk tarafından verilmiş olan devriyelik haklarımı elimden aldı. Çünkü bu platformun padişahı kendisidir. Ben kabul ediyorum ne Kullanıcı:Kibele , ne Kullanıcı:Khutuck ne de Kullanıcı: Fenerli1978 bu sitede dediğim dedik çaldığım düdük diyen tek bir sorumlu vardır oda malum şahıstır allah devamını getrisin. Lakin ben olmasaydım şu anda hala böyle bir oluşumun farkında bile değildiniz . Yiğidi öldürdünüz bari hakkını veriniz.
 7. Kayda değer olmayan madde vikipedide ne ilk defa açıldı ne de son defa acılacak. İncelediğim kadarı ile burada silinen maddelerin bir çoğu yabancı vikipedilerde mevcuttur.
 8. Bahisleri açıyorum ki özellikle benim vikipediye işlediğim ve bu furyada silinen maddelerin birebir aynısı olan herbirinden yüzer tane maddeyi önünüze koyabilirim. Dj'lermi istersiniz, yazarlarmı, miletvekili aday aday aday adaylarımı neler neler.
 9. Özellikle konuya doğru açıdan yaklaşarak bir bilgilendirme yapan Kullanıcı:Rapsar'a teşşekkür ederim.
 10. Kullanıcı:Cobija'nın ücretli değişiklik kutucuğu önerisini olumlu karşılıyorum.
 11. En kısa zamanda bu politikanın oluşturulmasını her zaman ki gibi üçüncü dünya vikipedisi gibi davranmamamızı temenni ediyorum.
 12. Karşı olan bütün kullanıcı kardeşlerime sesleniyorum bunun önüne geçmenizin bir imkanı bulunmamaktadır. Konuyu merdiven altı çalışmalara iteceğimize en kısa zamanda bir politika oluşturalım.
 13. Vikipediyi saygısız, kimsenin dediğini dinlemeyen, yeni kullanıcılara hakaret eden, kendisinin şikayet edildiği platforma savunma yazma gereği bile görmeyen, Vikipediyi bir hapishaneye çeviren , Kendine karşı yapılan yorumları direk geri alarak topluluğa karartma politikası uygulayan hizmetlden kurtarmanız dileğiyle saygılarımı sunarım . Özel teşekkür Kullanıcı:とある白い猫 söyleyecek çok şeyim var ama çok uzadı soru gelirse cevaplarım Mutlutopuz 16:44, 28 Temmuz 2015 (UTC)
Kullanıcı:Mutlutopuz size tarafımdan verilen engellemelerin ve devriyeliğinizin alınmasının haksız olduğunu belirten sizden başka hiçbir kullanıcı görmedim, var ise bağlantısı ve delili ile burada gösterirseniz öğrenelim. Eldarion 17:23, 29 Temmuz 2015 (UTC)
Vakfın hukuki danışmanı (veya danışmanlarından biri) Zhou Zhou bizzat şahsıma dedi, böyle bir politika yoksa yapılan engelleme uygunsuzdur diye, bunu da üstte belirttim Kullanıcı:Eldarion. Ek olarak engellemenin hiçbir politikaya dayanmadığını, dayandıracak bir politikamızın bulunmadığını da Rapsar olarak ben söylüyorum. Politika oluşturmalı ve ona göre hareket etmeli.--RapsarEfendim? 18:06, 29 Temmuz 2015 (UTC)
Kullanıcı:Rapsar (...), zira tarafımdan verilen engellerden bahsetmiştim üzerine basarak. Eldarion 18:20, 29 Temmuz 2015 (UTC)
Şahsım hakkında yorum yapmazsanız daha faydalı bir tartışma olur. Konuyla alakalı engellemeyi veren siz değil, başka bir hizmetliymiş. Benim hatam.--RapsarEfendim? 18:25, 29 Temmuz 2015 (UTC)
En faydalı tartışmalar, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamakla ve yorum yapmamakla olur. Eldarion 18:30, 29 Temmuz 2015 (UTC)
Kullanıcı:Eldarion Bu konuda benim hatalarım vardır ilk olarak belirtmek istediğim de bu konudur. Mesela bir örnek vermem gerekirse kendi oluşturmadığım ancak katkıda bulunduğum bir sayfanın altına yanlışlıkla kopyala yapıştır yaparken telefon numarası filanda arada kaynamış bunu belkide bir kaç hafta sonra (senin beni engellmenden) hizmetlilerden kibelenin uyarısı ile fark ettim ve şok oldum. Bak senin bu konuda peşin hükümlü ve ön yargılı olduğunu düşünüyorum. Ben 3 aylık beş aylık kullanıcı olsam (ki onlarada saygı ile yaklaşmalı ve ilk tercihin engellemek ya da varsa haklarını elinden almak olmamalı), belki anlarım. lakin ben bu siteye sekiz seneden fazla bir zamandır katkı yapıyorum. Bunca seneden sonra benim vikipediye nasıl zarar verebileceğime hüküm getirebilirsiniz. Benim baş hatam bu işi gizli saklı ve haince yapmamamdır. Yalnız eldarion sizde bu ansiklopediyi hapishane haline dönüştürmeyiniz. Bakı benim bu ticari çalışmalar hariç kendim oluşturduğum yedi sekiz ayrı vikipedi projesi durmuş vaziyette. Daha ılımlı ve sakin olmalısınız ben de buna dahilim. O kadar seri hareket ettiniz ki benim oluşturmadığım ve sadece düzenleme yaptığım kaydadeğerliliğinde şüphe olmayan maddeleri bile hızlı sildiniz. Sizde oturup düşünün lütfen Mutlutopuz 08:42, 30 Temmuz 2015 (UTC)
Tarafınızdan açılan maddelerden kayda değer olanlar hiçbir şekilde silinmemiştir. Oturup düşünmesi gereken bir kişi var ise bence sizsiniz. Mevcut maddeye telefon numarası eklemenizi gösterdiğimde, maddeyi kendiniz açmadığınızı ve benim yalancı olduğumu söylediniz. Yapıcıkla uzaktan yakından ilgili olmayan tavırlar içerisinde bulundunuz. Ben zaten maddeyi sizin açtığınızı iddia etmemiştim. Kullanıcılara ithamlarda bulunmadan önce yaptığınız katkıları incelemenizi tavsiye ederim. Kayda değerlik politikaları dahilinde açtığınız maddeler var ve hala Vikipedi'de mevcut bu maddeler. --Eldarion 09:58, 30 Temmuz 2015 (UTC)
Eldarion Maddeyi ben açmadım bunu sizinde fark etmenize sevindim. Burada benim belirtmek istediğim konu bir maddeye telefon numarası gibi bir şey ekliyecek kadar gerizekalı olmadığımı tahmin etmenizin gerekliliğidir. Sonuç olarak o sayfaya kişinin kitaplarını bir tablo olarak eklemiştim yanlışlıkla eklenmiş olan içeriyi (sorabilirdinizde) çıkararak olumlu olan katkı bırakılabilirdi. Neyse çok da önemli değil tekrar uğraşır yaparım da galiba en önemli olan konu yeni bir sayfa açmak ve olumlu ya da olumsuz şu ödemeli editörlüğü bir şekilde bir düzleme oturtmak. Gerçekten normal katkıda yapamaz hala geldim (kendi adıma). Ayrıca bence haksız sizce haklı olarak geri almış olduğunuz devriyelik hakkımı iade etmenizi talep ediyorum en azından kayıtlara geçsin. Yıllarca sürüm kontrolü yapmış ve madde etiketlemiş bir kullanıcıya bu tarz bir kullanım şeklinin ne kadar yavan geldiğini siz tahmin ediniz . Mutlutopuz 12:02, 31 Temmuz 2015 (UTC)
Devriyeliğiniz kayda değer olmayan maddeleri ısrarla eklemeye devam etmeniz sebebiyle alınmıştır. Haklarınızı tekrar almak isterseniz devriyelik başvurusunda bulunabilirsiniz, kararı topluluğun vermesi daha uygundur. --Eldarion 12:05, 31 Temmuz 2015 (UTC)
 • Eldarion Topluluğun verdiği bir kararı geri alırken topluluğa danışmıyorsunuz. Maddelerin kaydadeğerliliğin belirlenmesinin ne kadar göreceli bir kavram olduğunuda göz önünde bulundurmuyosunuz. Ne kadar fazla ön yargılı insanın şu anda gözünün üzerimde olduğunu hiç hesaba katmıyorsunuz. Ben bu nedenlerden dolayı başvuruda bulunmak filan istemem ancak hakkımın Gasp edilmiş olduğundaki kanaatim katidir. Mutlutopuz 13:31, 31 Temmuz 2015 (UTC)
Topluluktan devriyeliğinizin alınmasını yanlış bulan ya da karşı çıkan sizden başka bir kullanıcı görmedim, var ise bağlantısı ile gösterirseniz faydalı olacaktır. Konu ile ilgili son yorumum budur. Devriyeliğinizi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. --Eldarion 14:05, 31 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kişisel çatışmaları bir kenara bırakıp konuya odaklanırsak daha faydalı olmaz mı? Genel itibarıyla, önlenemez diye farazi bir söylem var. Bu bir varsayım. KD olmayan maddeler zaten siliniyor. Vikipedi ismini kullanarak meta:OTRS sistemi haricinde iletişim kuran kullanıcılar tespit edilebilir. Vikipedi'yi kişisel çıkar sağlamak amacıyla kullanıp engellenen yakın zaman örneklerin Kullanıcı:Nazif İLBEK var. Demek ki tespit edilebiliyor. Sayfa değiştirme editörüne eklenecek küçük bir ödemeli editörlük uygulaması yoktur ve kimseye para ödemeyin yazısı bile büyük etki yapar. Topluluk kararına bağlı olarak iki uygulama da (önlensin ve izin verilsin) aynı oranda denetlenebilir olacaktır. Bunu karıştırmayalım. Önlenemez geçerli bir argüman değil. Vandalizm de önlenemiyor. Serbest mi bırakalım? Alexandre M. 19:19, 28 Temmuz 2015 (UTC)
Mannette konuların hepsi bir bütündür. Konunun gelişiminden kaynaklı husumetler ya da tutumlardır. Ayrıca harami zihniyeti yüzünden ayda bir filan komple cevap yazabiliyoruz. Nazif örneği ile bunu bir tutamazsınız. Birbirinden çok çok farklıdır. Buyrun engelleyin o zaman . Bütün arkadaşlar yazı vasıtası ile her şeyi yapıyorlarda icraatta bir şey yok. Vandalizim de önlenemiyor serbest mi bırakalım demogojisini çok beğendim . Mutlutopuz 21:33, 28 Temmuz 2015 (UTC)
 • Mutlutopuz, kayda değer olmayan kişileri para karşılığı eklemek de bir tür taraflılıktır bence. politikaya uygun olmayan maddelere onlarca örnek verebilecek durumdaysanız, vikipediye uymayan onlarca sayfa varsa, bizim yapmaya çalıştığımız gibi sizde devriyelik görevinizi yapıp o sayfalar hakkında gerekli işlemi yapmalısınız ve onlara yenilerini katmamalısınız. Devriyelik bu anlama da geliyor değil mi?
 • Topluluğun haberi olmadan vikipedi adına mesaj atmanız ve altına telefon numaranızı yazmanız hiçbir şekilde izah edilemez. Hem siz kendiniz ben böyle birşey yapıyorum diye haber vermediniz ki. böyle birşey yapıldığı tespit edildi, bu yüzden "yiğidi öldürün hakkını yemeyin" deyimi burada kullanılamaz. Birçok kişinin bu tür davranışlarda bulunmaları bunları doğru yapmaz, öyleyse çok yapılan yanlışları doğru mu kabul etmeliyiz?
--DemirciMehmedİleti 06:30, 29 Temmuz 2015 (UTC)
Konu hakkında en ufak bir bilginiz olmadığı açık ve net bir şekilde belli oluyor. Lütfen en başından metinleri okumayı deneyiniz. Fazla yazmıyorum konun dağılması yararımıza olmaz. Mutlutopuz 07:50, 29 Temmuz 2015 (UTC)
 • Hepsini okudum ve bakarsanız farklı yerlerinde yazdıklarım da var, bence siz okuyup dikkate almıyorsunuz çünkü sürekli kullanıcıları itham ediyorsunuz, aba altından sopa gösteriyorsunuz, sürekli Vikipediyi ve topluluğu suçluyorsunuz. Hiçbir soruya tam anlamıyla cevap vermiyorsunuz. Evet ben cevaplar istiyorum ve cevap hiç bir şey bilmiyorsun oluyor.
--DemirciMehmedİleti 13:58, 29 Temmuz 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Vikipedi'ye uzun zamandır girmiyorum. Girmemekte de ne kadar haklı olduğumu bugün bir kez daha anlıyorum. Mutlu Topuz ismini görünce çok şaşırdım. Zamanında iş birliği projesinde birlikte çalışmıştık. Üzüldüm. Ama şunları da söylemeden geçemeyeceğim;
Vikipedi ticari bir oluşum değildir ve hiç bir zaman olmayacaktır. Eğer Ticari bir oluşum olsaydı kayıt olurken de para ödemek zorunda kalırdık. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisiyim, az çok ticaret, muhasebe bilirim. Para kazanmak için madde açmayı çok saçma buluyorum ve şiddetle reddediyorum. Vikipedi para kazanılacak yer değildir, para kazanmak isteyen kendi web sitesini kursun. Ne bileyim e-ticaret felan yapsın günümüzde e-ticaretten parayı kıran insanlar var.--Fikirmsj 10:54, 29 Temmuz 2015 (UTC)
Fikir Mühendisi konu bundan biraz daha genel. PR şirketleri vs ile nasıl başedebileceğimizi düşünüyoruz. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 22:42, 29 Temmuz 2015 (UTC)
 • Ben de burnumu sokuyorum. Bilinen Bir Beyaz Kedi aslında yasaklansa dahi engellenebilir. Sitenin en altında "Metin Creative Commons Attribution/Share-Alike Lisansı altındadır; ek koşullar uygulanabilir..." ile başlayan yazı var. Bu yazının sonuna ödemeli editörlüğün yasak olduğuna dair açıklayıcı bir cümle eklenebilir. Sonra ödeme editörlük ile oluşabilecek mağduriyetler için bir "sorumluluk reddi" sayfası oluşturulabilir. Ödemeli editörlük yaptığı belli olan kullanıcılar cezalandırılır. Görünür yerlerde (özellikle görünür diyorum çünkü engelleme politikasının sayfasını bizim dışımızda kim biliyor ki?) bunun yasak olduğunu vurgulanırsa millet -hele bizim milletimiz- buna yanaşmayacaktır.  McAang  Mesaj  20:40, 30 Temmuz 2015 (UTC)
Ödemeli editörlük diye bir şey kesinlikle-asla olmamalı. Yarın petrol şirketleri "maaşlı editör" ordularıyla dünyanın bir kısım yerleri için aslında çok güzel şeyler yaptıklarını ansiklopedi maddesi içinde anlatırsa ne yapacağız? Böyle bir durum Vikipedi'nin sonudur.--Alperen (mesaj) 16:32, 31 Temmuz 2015 (UTC)
Galaksinin en gelişmiş Viki projesi İngilizce Vikipedi'de var ve "sonu" gelmemiş gördüğümüz kadarıyla Kullanıcı:Alperen?--RapsarEfendim? 18:33, 31 Temmuz 2015 (UTC)
 • Burası adı üstünde özgür ansiklopedi ise hiç kimsenin burayı bir ticarethaneye çevirmemesi gerekiyor. Bu yüzden de ödemeli editörlüğe karşıyım. --Uğurkentmesaj 19:58, 31 Temmuz 2015 (UTC)
 • Birkaç gün önce amatörce ufak bir çalışma yaptım. Reklam konusunda kişileri bilgilendirip, onları dışlamadan ama ansiklopediyi de reklam alanına çevirmeden uzlaşmacı ve olumlu bir davranış sergilenebilir. Beş aşamalı bir uyarı sistemi aklıma geldi ve bu şekilde kullanıcıları ürkütmeden ama bilgilendirerek konu hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanabilir. Ayrıca bir liste hazırlayıp ve bunu arşivleyerek en çok hangi maddeler ve ne tarz reklam girişimleri yapılıyor bilgisine ulaşılarak, reklamcılığa karşı topluluğun bilgilendirilmesi sağlanabilir. Topluluğun çoğunluğunun "ücretli editörlük" konusunda hoşnut olmadığı sanırım artık bir gerçek. İstemediğimiz bir sistemi de uygulamaya geçirdiğimizde olumsuz dönüşleri olabilir diye düşünüyorum.

-Uyarı şablonları: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1:Reob/deneme/reklamc%C4%B11

-Engelleme kuralı: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1:Reob/deneme/%C3%9Ccretli_edit%C3%B6rl%C3%BCk

-Reklamcı listesi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1:Reob/deneme/belirlenecek_liste

Bunlar dediğim gibi tamamiyle amatörce hazırladığım taslaklar. Eminim bu konuda daha deneyimli kişilerin fikirleri olacaktır. İyi tatiller. :) reob 09:29, 8 Ağustos 2015 (UTC)

 • İki haftadır bu konuda bir mesaj atılmadı. Hizmetlilerin duruma nihai bir hedefe ulaştırmak için el atması gerektiğini düşünüyorum. Bir şekilde Vikipedi kullanıcılarının uygun gördüğü şekilde karar alınması ve uygulanması gereklidir. reob 23:51, 21 Ağustos 2015 (UTC)
 • reob Maalesef Türkçe Vikipedi'de bu işler böyle yürüyor. Bilip bilmeden , araştırmadan hiç kimse erinmez Mutlu Topuz'u linç eder buraya saatlerini ayırır araştırmalar yapar. Malum vikipedi kralı hizmetli önüne gelene terbiyezislik yapar. Gık diyene engeli çakar. Herkes takır takır ticari çalışmalar yapar ama kimse politikanın oluşması için tek kelime yazmaz. Tek bir katkıda bulunmaz. Şimdi bu konuda ya da başka bir konuda zavallı bir kulanıcı noktanın ucu kadar bir hata yapsa herkes üşüşür buralara. Mutlutopuz 19:18, 28 Ağustos 2015 (UTC)
 • Güzel bir çalışma, ilgi gösterilirse ve politika oluşturulursa geliştirilebilir. --KediÇobanıİleti 17:38, 18 Eylül 2015 (UTC)

Bu konu hakkında başka bir şey[kaynağı değiştir]

 • Merhaba arkadaşlar. Ben eski Kullanıcı:BetelgeuSeginus. Türkçe Vikipedi'de sadece dolaşırken yazım yanlışı vb. görürsem düzenleme yapıyorum artık. İsterseniz bunu da engel delme deyip engelleyin. Sİze söylemek istediğim şey, ben Kullanıcı:Khutuck'ün mesajını buraya attığımda engellendim. Ama Kullanıcı:Mavrikant atınca onun şikayet ettiği Kullanıcı:Mutlutopuz engellendi. Sonra açıldı filan ama sonuçta Mavrikant dikkate ALINDI. Neyse, isterseniz dikkate almayın, bunu silin, ardından beni engelleyin. --Kıvertiqwerty 07:51, 13 Ağustos 2015 (UTC)
Selam. BetelgeuSeginus'un kullanıcı geçmişine baktım ve en son yazılan mesaj tarih olarak 2012 gözüküyor ve bahsedilen mesajın neden gözükmediğini de bilmiyorum. Bahsettiğiniz Khutuck'un mesajı neydi? özel bilgiler içermeden bahsederseniz daha anlaşılır olabilir. reob 10:59, 13 Ağustos 2015 (UTC)
Facebook'ta olan bir konuşmaydı. Beni tehdit etmişti filan. Buraya koymuştum mesajı, sonra özel mesaj filan denilip engellendim. --Kıvertiqwerty 23:35, 13 Ağustos 2015 (UTC)