İçeriğe atla

Vikipedi:Seçkin resim kriterleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Seçkin bir resmin sahip olması gereken özellikler şunlardır:

 1. Yüksek kalitede olmalı. Net ve göze hoş görünen bir renk dengesine, kontrasta ve parlaklığa sahip olmalıdır. Sıkıştırmanın sebep olduğu bozulmalar (JPEG dosyalarında olduğu gibi), ışıklı kısımların yanık olması, grenlilik (image noise) ve diğer dikkat dağıtıcı etmenler olmamalıdır.
  • Resmin az bulunurluğu ya da önemi, bu kuralın istisnasını oluşturur. Resim ne kadar çok tarihi önem taşıyorsa ya da içeriği ne kadar nadirse, kalitesinin düşüklüğüne o derece izin verilir. Örneğin tarihte çekilmiş ilk fotoğraf oldukça düşük kalitededir, ancak türünün tek örneğidir. Tam tersine NASA birçok yüksek kalitede fotoğrafı elinde bulundurmaktadır.
 2. Yüksek çözünürlükte olmalı. Resim, kaliteli çoğaltmalara izin verecek kadar iyi çözünürlükte olmalıdır. Genelde daha büyük resimler tercih edilse de, resimler tarihi bir önem taşımadıkça ya da animasyon içermedikleri sürece genişlik veya uzunluk olarak en az 1000 piksel çözünürlükte olmalıdır. Resim büyüklüğü hakkında bilgi için bakınız.
 3. Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri olmalı. Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri olarak örnek teşkil edecek bir fotoğraf, diyagram, resim ya da animasyon olmalıdır.
 4. Özgür lisanslı olmalı. Kamu malı veya farklı bir özgür lisansa sahip olmalıdır. Adil kullanım resimlerine izin verilmemektedir. Belirli bir resim etiketinin hangi kategoriye ait olduğunu bulmak için Vikipedi:Resim telif etiketleri listesine bakınız.
 5. Maddeye değer katmalı ve okuyucuların maddeyi algılamalarına diğer resimlerin yapamadığı bir şekilde yardımcı olmalıdır. Resmin ansiklopedik değerine öncelik verilmeli, artistik ve estetik değeri ikinci planda tutulmalıdır. Siyah beyaz, sepya (kahverengi tonlar veren fotoğraf baskı kâğıdı), aşırı doyma (oversaturation) gibi efektler ve aykırı görüş açıları görsel olarak hoş kabul edilse de, resmin tasvir bütünlüğünün değerini düşürür.
 6. Doğruluk. Maddedeki olgularla veya resim sayfasındaki referanslarla desteklenmelidir.
 7. Gözü okşaması. Konusunu en iyi tanımlayan şekilde çekilmiş veya yaratılmış olmalıdır. Resim, okuyucuyu konuyu okumaya teşvik etmelidir.
 8. İyi bir resim altı yazısına sahip olmalı. Resim, tanımlayıcı, aydınlatıcı ve eksiksiz bir açıklama ile sunulmalıdır. Resmin sayfası, Ana Sayfada gösterilmeye uygun bir resimaltı yazısına sahip olmalıdır.
 9. Bir tablonun fotoğrafı ise renkleri orijinaline uymalıdır. Burada tablonun sahibi kurumun Web sitesindeki "resmî" versiyon esas alınır (aksine delil olmazsa, bağımsız bir kaynakta yayınlanmış bir eleştiri gibi). Müze, galeri veya müzayede kuruluşlarının tablolara özel erişimleri olduğu ve ideal şartlar altında tabloların resimlerini uzman fotoğrafçılara çektirebildikleri varsayılır. Işık şartları ve fotoğraf makinasının kontrolü dikatli yapılmazsa tipik bir müze ziyaretçisinin çekeceği bir fotoğraftaki renklerin tonları hatalı çıkacağı varsayılır (uygun tekniklerin kullanıldığına dair bilgi sunulmamışsa).

Kaliteli resim örnekleri[kaynağı değiştir]

Bakınız: Vikipedi:Seçkin resimler

Problemli resim örnekleri[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki resimler itiraz sebebi olan sorunların örnekleridir. Oldukça kaliteli olan bir resim bile, bu problemlerden sadece biri ya da birden çoğu nedeniyle reddedilebilir. Işıklandırılmış kısımlar için kullanılan "patlamış" (blown out) deyimi çoğunlukla fazla ışığa maruz kalınmasını tanımlar. Resmin parlak kısımları o kadar parlaktır ki resmin üzerinde tamamen yassı renk halinde (genellikle beyaz ama ışığın kaynağına göre renkli de olabilir) görünmektedir. Sonuç olarak bu kısımlardaki detaylar görünmez ve düzeltilemez.