Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Görüş belirtmeden sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Premier League Altın Ayakkabı[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste adayı olan Premier League Sezonun Oyuncusu maddesiyle benzer yapıda. İngilizce Vikipedi'deki seçkin listede yer alan gereksiz ve alakasız kısımlar temizlendi. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum (@Superyetkin, botun kaynakları arşivlese süper olur :).--RapsarEfendim? 06.20, 22 Ekim 2018 (UTC)

Bizim Hikaye (1. sezon)[kaynağı değiştir]

Maddenin seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünerek aday gösteriyorum. Bir seçkin liste olan Aşk-ı Memnu (1. sezon)'dan fazlası olduğunu düşünüyorum. Yönetmen ve senaristlerin kayda değerliklerine ilişkin bir bilgiye rastlamadığım için maddelerini açamadım. Oyunculardan kayda değer olduğunu düşündüğüm Burak Deniz'in maddesini açtım sadece. Diğer oyuncuların silme kayıtları incelenirse hızlı silindikleri görülebilir. Özetlerde karakterin adını başta Savaş olarak yazmıştım, daha sonra kaynaklarda Barış olarak geçtiği için Barış'a çevirdim. 10. bölüm özeti incelenirse karakterin gerçek adının Savaş olduğu ortaya çıkmasına rağmen kaynaklarda Barış olarak yer almaya devam etti. Umarım seçkin liste seçilir. --Turgut46 08.27, 18 Ekim 2018 (UTC)

Merhaba @Turgut46, bu maddeyi bayağıdır geliştirmenizi de izliyordum zaten. Güzel gelişme sağlamış şu anki durumuna kadar. Bölümlerin isimleri yok mu, yoksa da bunları "Birinci bölüm, ikinci bölüm" şeklinde adlandırmak doğru olmaz mı? Zira şu anda o sütunun boş durması göze çarpıyor. Bir de, oyuncu kadrosu bölümünde oyuncuların kadroya nasıl dahil edildiklerine dair birkaç cümle kurulabilirdi diye düşünüyorum. Ben de biraz araştırma yapacağım. Eklenecek bir şeyler bulursam eklerim, ama şu anda da iyi görünüyor. Elinize sağlık. Şu anda biraz çekimserim açıkçası maddeye karşı. ~ Z (m) 17.49, 22 Ekim 2018 (UTC)
@HastaLaVi2 çoğu Türk dizisi gibi bunda da bölüm adları yok. Bölüm numaraları falan da yazmıyor. O boşluğu şablonda değişiklik yaparak silmek mümkünse öyle yapalım. Oyuncuların kadroya nasıl dâhil edildikleri Bizim Hikaye (dizi) maddedesinde yer alıyor. --Turgut46 19.20, 22 Ekim 2018 (UTC)

Premier League Sezonun Oyuncusu[kaynağı değiştir]

An itibarıyla aday olan Premier League Sezonun Teknik Direktörü veya halihazırda seçkin liste olan Alan Hardaker Ödülü'nden bir farkı yok. İngilizce Vikipedi'de, bu ödül ile hiç alakası olmayan birtakım ödüller arasında ilişki kurulmuş, kaldırıldı (bir ton ödül var futbolda, ikisini seçmek için neden yok).--RapsarEfendim? 16.52, 24 Eylül 2018 (UTC)

 • Destek Destek Söyleyecek bir şey yok, şartları karşılıyor. Yalnız madde görsel olarak hoş durmuyor. Üç fotoğraf yan yana gelince yazı alanının neredeyse yarısını kaplamış, bir de aşağıya iki fotoğraf daha eklenince madde boğulmuş. Bunun yerine yine {{çoklu resim}} marifeti ile alt alta eklenseler film şeridi gibi daha güzel bir görünüm yakalayabiliriz. --Cobija (mesaj) 00.26, 26 Eylül 2018 (UTC)
Teşekkürler @Cobija. Denedim, daha kötü gözüktü, upuzun bir şerit oldu :/--RapsarEfendim? 18.55, 26 Eylül 2018 (UTC)

Premier League Sezonun Teknik Direktörü[kaynağı değiştir]

Benzer ödül listelerinden (son örneği Alan Hardaker Ödülü) bir farkı bulunmamakta. İngilizce Vikipedi'de gereksiz yere uzatmışlar, kendi kendilerine "şu nedenden ötürü ödül verildi" gibi ifadeler var; ancak bir gerekçe sunulmuyor ödül verilirken. Onun dışında zaten "şu yıl şu kazandı, ertesi yıl bu kazandı" gibi laf kalabalığı ile takımların ilgili sezonda gösterdiği performans bilgileri var yalnızca -ki maddeyle alakasız. Seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 04.49, 24 Eylül 2018 (UTC)

 • Bu arada @Superyetkin, botunun maddedeki kaynakları arşivlemesi mümkün mü? Yapamadıkları olursa elle yapacağım.--RapsarEfendim? 04.53, 24 Eylül 2018 (UTC)

Jack Adams Ödülü[kaynağı değiştir]

Madde seçkin olan İngilizce sürümünden çevrilmiştir. Buz hokeyi dünyasının önde gelen ödüllerinden birini ele alan çalışmanın seçkin liste ölçütlerini sağladığı kanısındayım. --Superyetkinileti 21.09, 24 Ağustos 2018 (UTC)

 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeğine sağlık öncelikle. Birkaç ufak düzenleme ve dokunuşta bulundum yalnızca, uygunsuz olduğu düşünülenler varsa konuşalım. Tüm kriterleri sağladığını düşünüyorum, uzunca bir zamandır "direkt" destek vermiyordum sanırım bu tip adaylıklara :) Herhangi bir husus çarpmadı gözüme.--RapsarEfendim? 22.05, 25 Ağustos 2018 (UTC)

Thierry Henry'nin attığı millî takım golleri listesi[kaynağı değiştir]

 • İngilizce sürümünde seçkin liste. Konusunu iyi açıklayan, okuyucuyu doyuracak seviyede bir liste. Kaynak arşivlemesi yapılacak. Bir iki stadyum eksiği var, onlarda madde için sorun teşkil etmiyor bana göre, ancak yine de istenirse açabilirim. (Belki iş yüküne göre kendimde açarım sonra).SAİT71* 15.44, 23 Ağustos 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Liste güzel. Turnuvalara göre goller kısmı hariç futbolcunun kendi maddesinde liste aynen mevcut. Şu hâlde ayrı bir madde olarak buna neden ihtiyaç var, varsa bile neden millî gollerle sınırlı, bu İngilizce Vikipedi niye böyle garip işler yapıyor sorusu aklıma takıldı. Henry'nin kariyeri=millî takım performansı gibi bir eşleştirme durumu da yok hatta tam tersi. Bilemedim. --Cobija (mesaj) 15.54, 23 Ağustos 2018 (UTC)
  Şurada tartışmışlar, silinmeye aday gösterilmiş ancak tartışma sonucu maddenin kayda değer olduğu kararına varmışlar.SAİT71* 16.10, 23 Ağustos 2018 (UTC)
 • Öncelikle emeği geçenlerin emeğine sağlık diyelim. Bu tip listelerin var olması için kural/sınır ne? Neden yalnızca millî takım golleri oluyor, lig golleri neden olmuyor mesela? İkinci sorunun özellikle yanıtını göremiyorum (son zamanlarda UEFA Şampiyonlar Ligi, Dünya Kupası ile yarışırken özellikle). İngilizce Vikipedi'de daha önce yapılan tartışmaları inceleyip, bu tip maddelerin varlığına dair bir değerlendirme yapacağım.--RapsarEfendim? 17.01, 23 Ağustos 2018 (UTC)
 • "Fransa Millî Takımı formasıyla en çok gol atan oyuncu" tanımı bence maddenin olması için yeterli bir neden. Lig golleri biraz daha farklı bir konu bence.SAİT71* 17.19, 23 Ağustos 2018 (UTC)
  Yine benzer bir tartışma şurada var.SAİT71* 17.26, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Birisi kendisini geçince silecek miyiz o zaman haha? Birçok tartışmaya denk geldim ben, ama etraflıca konuşma olmamış. Genel anlamda "attığı goller özellikle konu edilmiş, o yüzden olmalı" gibi yorumlar gelmiş ama zaten bu bir liste. Her bir golü detaylı anlatan bir madde değil ki.--RapsarEfendim? 17.41, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Genel olarak ülkesi için öne çıkan oyuncular için bu tür maddelerin olabileceğini belirtmişler. Birisi onu geçince silmeyiz, çünkü zaten Henry'de Fransa adına en çok gol atan oyuncu olmuş ve millî takım bazında 50 gol üzeri ciddi bir rakam. Bu rakamın üzerine çıkan oyuncular için bu tür maddeler olabilir bence de. Yine de bu konuda ısrar etmem, topluluk İngilizce'den bağımsız bir karar alıp olmasın diyorsa da sıkıntı yok. Uyarım. Ancak bana göre silmekle bir şey kazanmayacağız. Basılı ansiklopedi olmadığımız için yer sıkıntımız da yok. Ve kayda değer olarak yeterli bilgi ve kaynakları sağlayan bir madde.SAİT71* 17.50, 23 Ağustos 2018 (UTC)

Türkiye'deki millî parklar listesi[kaynağı değiştir]

Bulundukları iller, ilan tarihleri ve kapladıkları alanlara dair bilgileri resmî istatistiklerden aldım. Bu bilgiler farklı resmî sitelerde farklı şekillerde yer aldığından istatistik bilgilerini daha güvenilir buldum. Onun haricinde Kop Dağı Müdafaası, Sakarya Meydan Muharebesi ve Malazgirt Meydan Muharebesi parklarındaki eksik bilgiler gerçekten eksik. İstatistiklerde bilgi vermemişler, aksi gibi resmî sitelerinde de bilgi yer almıyor. Görebildiğim kadarıyla akademik bir çalışmaya da konu olmamışlar, o yönde de bir şey çıkmadı. Şunun gibi haberlere konu olsalar sayılar farazi olduğundan içeriğe eklemeyi uygun bulmadım. Bunları takipteyim fakat en iyi ihtimalle bir sonraki istatistik yayınlama zamanında -o da bu sefer istatistiklere dahil edilirse- eklenir o bilgiler. --Cobija (mesaj) 18.06, 19 Ağustos 2018 (UTC)

 • Destek Destek Elinize sağlık. SL kriterlerini karşılayan bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Yalnızca üç hususa dikkat çekmek istiyorum. Görsel açıdan giriş cümlesinin tek başına ayrı paragraf olması ve millî park sayılarını gösteren statik sütunun tablo ile aynı uzunlukta olmaması göze batıyor. Teknik olarak da {{dönüştürme}} şablonu kullanılan yerlerde virgül yerine nokta, nokta yerine virgül kullanılması gerekirken şablondan dolayı tam tersi olmuş. Ya ilgili şablonda gerekli değişiklik yapılmalı -ben yapamadım-, ya da maddede şablonun kullanıldığı yerler değiştirilmeli.--BSRF 💬 08.00, 20 Ağustos 2018 (UTC)
Şablonun tartışma sayfasında dile getirilmiş. İlgilenecek birisi lazım, artık ne zaman olursa. --Cobija (mesaj) 10.18, 22 Ağustos 2018 (UTC)
@HastaLaVi2 belki sorunu çözebilir. Sorun çözülemezse de şablonu sayfada kullanmamalıyız ki Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından birini elde edebilelim.--BSRF 💬 05.23, 28 Ağustos 2018 (UTC)
Merhabalar, değişikliği yapacağım ama tam olarak modüldeki "," ve "." kullamını yer mi değiştireyim yoksa sadece belli bir kısımda mı yanlışlık var? Hangi durumlarda . hangi durumlarda , kullanıldığını bilmiyorum çünkü. Ama değişiklik yapılabilir, şablonun kaldırılmasına gerek yok. Eğer hatalıysa düzeltelim zaten. ~ Z (m) 09.55, 28 Ağustos 2018 (UTC)
@HastaLaVi2 nokta ve virgül kullanımlarının yerinin değiştirilmesi yeterli olur. İngilizcedeki kullanım ile Türkçedeki kullanım birbirinin tam tersi çünkü.--BSRF 💬 10.29, 28 Ağustos 2018 (UTC)
@BSRF, kullanımların yerini tam tersine çevirdim. Şu anda maddede düzgün çalışıyor gibi görünüyor. Bir de başka maddelerde kısa bir kontrol yapabilir misiniz, bir sıkıntı var mı? ~ Z (m) 08.33, 29 Ağustos 2018 (UTC)
@HastaLaVi2, farklı birkaç maddedeki kullanımlarda da görebildiğim kadarıyla sıkıntı yok. Elinize sağlık.--BSRF 💬 09.18, 29 Ağustos 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Henüz okumadım maddeyi, göz gezdirdim yalnızca. Tablonun sol kısımda yer alan numaralar bende tamamen alakasız bir şekilde, listeden çok çok küçük gözüküyor ve hiçbir faydası yok (istenirse ekran görüntüsü atabilirim). Aslında normalde de "saymak" dışında bir getirisi yok ki onda da toplam sayı önemli olan (15. parkın ne olduğunun önemi var mı?). Amerika Birleşik Devletleri'ndeki millî parklar listesi maddesi zamanında SL adayı olmuştu, seçilememişti. Onunla kıyaslayınca daha derli toplu gözüktü (özet bilgiler gereksiz orada, evet). Görseller yer alabilir belki, koordinatlar verilse de fena olmazmış.--RapsarEfendim? 04.29, 22 Ağustos 2018 (UTC)
İlân tarihine, kapladıkları alana, yüksekliklerine göre sıralamayı sağlıyor. Bunları merak edenler için pek de gereksiz değil yani. Öte yandan işi "saymak" olan bir elemanın daha ne gibi bir fayda sağlaması beklenebilir zaten. (Bende olması gerektiği gibi görüntüleniyor, şablonun tartışma sayfasından bildirim yap istersen.) Başta diğer listedekiler gibi tablo içerisine fotoğraf ekliyordum fakat çoğu millî parkın fotoğrafı yok, olanların fotoğrafları da bir iki istisna hâricinde seçkin liste içerisinde verilebilecek kalitede değiller. Şu an kullanılan fotoğraf istisna mesela. --Cobija (mesaj) 10.18, 22 Ağustos 2018 (UTC)
 • Ellerine sağlık, çok güzel bir çalışma ortaya koymuşsun. Listede her parkın fotoğrafı olsa muazzam olurdu ancak her parka ait özgün fotoğraf yok maalesef O nedenle fotoğraf ekleyince çok çarpık bir görüntü oluşacak. Ancak koordinat bilgileri, Rapsar'ın gösterdiği maddedeki gibi eklenebilirse okuyucular bu sayfadan parkın konumunu harita üzerinden kolayca görebileceklerdir. Maddeyi tamamen okumadım, göz gezdirdim. Ancak Seçkin Liste olabilecek kıvamda gibi. Daha sonra okuyup görüşümü yazacağım. Teşekkür ederim güzel bir çalışma yapmışsın. (Bir arada tabiat parkları listesini de beraber düzenleyebiliriz. Listenin çok eksiği var) SAİT71* 11.11, 22 Ağustos 2018 (UTC)
İlla koordinat olsun dediğinize göre ikiniz de full HD çözünürlük sunan ekran kullanıyorsunuz sanırım. Sadece şu mavi küre Erioll world.svg simgesinin görüntülendiği bir formül varsa koordinat ekleyelim, yoksa kalsın zira benim gibi HD ekran kullananlar için rezalet bir görüntü oluşuyor. --Cobija (mesaj) 11.23, 22 Ağustos 2018 (UTC)
@Cobija, buradaki gibi yapınca bir sıkıntı çıkmıyor gibi.SAİT71* 12.23, 22 Ağustos 2018 (UTC)
Uzun adlı millî parkları girince şu anki gibi oluyor. --Cobija (mesaj) 13.27, 22 Ağustos 2018 (UTC)
Koordinatı ayrı sütün olarak girmeye gerek yok ki :) Bir getirisi yok, sıralama yapsak ne alaka mesela? Diğer maddede, konum kısmında yer almış.--RapsarEfendim? 16.16, 22 Ağustos 2018 (UTC)
 • İl adının oraya girince de satır büyüdükçe baştaki sıra sütunları aşağı kayıyor. Birde Ilgaz Dağı Millî Parkı Türkiye haritasında Kırıkkale il sınırı içerisinde gösterilmiş, yine Yozgat Çamlığı'da Amasya ile Çorum il sınırının birleştiği yerde gösterilmiş.SAİT71* 19.23, 22 Ağustos 2018 (UTC)
Eh işte dediğim gibi, görüntü bozuluyor koordinatı ekleyince. Yalnız mavi küre eklenebilirse onu adların yanına ekleriz ayrı sütun oluşturmadan güzel bir çözüm olur. Haritayı da düzelttim, koordinat sistemini kafamda oturtamadım bir türlü. --Cobija (mesaj) 21.26, 22 Ağustos 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Esas tablonun yanındaki sayıların yer aldığı tablonun işlevini anlayan birisi bana da anlatabilir mi? :) E yine tek tek saymak gerekiyor listedeki elemanları, sayıların bir faydasını göremedim. @BSRF ya da @SAİT71, siz görebildiniz mi?--RapsarEfendim? 04.21, 28 Ağustos 2018 (UTC)
Neden tek tek sayıyorsun ben de onu anlamadım. Hangi sütunu yeniden sıralarsan sırala sayılar sabit kalıyor, olayı o zaten. Hazır yeri gelmişken o sayıların daha başka ne gibi işlere yaraması gerektiğini de açıklarsan kafa karışıklığım giderilmiş olur. Beklentin neydi de karşılanmadığı için çıkarılsın mesela? Eğer teknik olarak herkeste doğru düzgün görüntülenmesi sağlanamıyorsa zaten mecburen çıkarılacak o sıralama şablonu. Mümkün olup olmadığına dair bir görüş gelene kadar Hızır idi Yunus idi diye üst üste aynı şeyi yazmaktansa bekleyelim. (Benim ekran 1366x768. Bundan küçük ekran çözünürlüğü kullanmıyorsunuzdur sanırım, sizde niye öyle anlamış değilim.) --Cobija (mesaj) 08.33, 28 Ağustos 2018 (UTC)
Yukarıdaki yorumumda da belirttiğim gibi tabloyla aynı uzunlukta olmaması kötü bir görüntüye neden oluyor. Aynı uzunlukta olsa kalsın derdim ama bu şekilde kalmasa daha iyi.--BSRF 💬 05.23, 28 Ağustos 2018 (UTC)
Ekran görüntüsü atabilir misin, böyle görünmesi lazım, nasıl aynı uzunlukta değil anlamadım. Bozuk görünüyorsa da şablonun ona göre düzenlenmesi lazım. --Cobija (mesaj) 08.22, 28 Ağustos 2018 (UTC)
[1]--BSRF 💬 08.59, 28 Ağustos 2018 (UTC)
@Cobija, anladık sende öyle gözükmüyor, bu kadar agresif yanıtlar vermene gerek yok. Sana sormadım zaten dikkat edersen, diğer iki arkadaşa sordum. Hayır niye böyle agresif yanıtlar alıyorum anlamıyorum ki...--RapsarEfendim? 20.35, 28 Ağustos 2018 (UTC)
"Millet bu adam bu şablonu niye eklemiş ki buraya ya, anlayan beri gelsin." minvalinde alaycı şeyler yazılınca ve daha önce neden eklendiğinin anlatılmış olduğu da hesaba katılınca verilecek pek de fazla cevap seçeneği olmuyor. Her neyse. Sonuç olarak sanırım sizdeki görüntüleme sorunu giderilemeyecek ve kaldırılacak gibi görünüyor. --Cobija (mesaj) 21.06, 28 Ağustos 2018 (UTC)
 • Çözülmeyecek kadar büyük bir sıkıntı değil. İngilizce'de sağlıklı çalışan şablonlarda mutlaka bir eksiklik vardır. Benim için olup olmaması maddenin statüsüne etki etmez. Ancak örnek veriyorum, Parkın açılış tarihi ya da kapladığı alan bakımından kullanıcılar sıralama yaptığında baştaki sayılara bakarak bir parkın, kapladığı alan bakımından kaçıncı sırada olduğunu felan öğrenebilir. Bu bakımdan belki de şablonlardaki eksiklik giderilip sağlıklı bir hale sokabilirsek madde de bu dediğim kolaylığı sağlatabilir.SAİT71* 21.14, 28 Ağustos 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddeyi okudum, inceledim. Emeği geçen arkadaşlarımızın tekrar emeğine sağlık. Bir-iki ufak nokta var aklıma takılan (yukarıdakine ek olarak), onlar da şu şekilde:
 1. Ortalama yükseklik bana pek gerekli gelmedi açıkçası, bir faydasını göremedim. Olmasa da olur, rahatlatır hatta.
 2. Girişte yer almaları sebebiyle ve okurların maddeyi tam olarak anlamalarını sağlama amacıyla (bunlar terimsel kavramlar olduğundan), buradaki iki kırmızı bağlantının açılması gerektiğini düşünüyorum.
 3. İçindekiler kısmı niye gösterilmemiş anlamadım, böyle bir uygulamamamız yok bildiğim kadarıyla.
 4. En azından birkaç görsel ilave edilse (benim görebildiğim kadarıyla çoğu parkın resmi var Commons'ta, listeye eklenebilirler) yerinde olur.
 5. Koordinatlar, üstte belirttiğim gibi bulunduğu iller sütununa eklenebilir.--RapsarEfendim? 04.31, 28 Ağustos 2018 (UTC)
 • Yükseklik tüm istatistiklerde ve bazı resmî sitelerde özellikle yer aldığından ekledim. Bilginin faydasızı olmaz ancak çoğunluk çıkarılsın derse çıkarırız elbet. O kırmızılar aklımda. Listelerde içindekiler kısmı isteğe bağlı olarak çıkarılabiliyor, uygulamamız var demek ki NOTOC diye bir işlev tanımlı yazılımda. Zaten bu işlevin zaman zaman kullanıldığını benden daha iyi biliyorsun. Ben de şöyle sorayım: İçindekiler tablosu her hâlükârda kesinlikle gösterilir diye bir uygulamamız var mı? Bu mantıksal safsatalar dizisini sürdürebilirim. Fotoğraf bir yana koordinat eklendiğinde satırlar kayıp daha önce ekran görüntüsünde gösterdiğim gibi tablo çarpık çurpuk görüntülendiğinden eklemeye sıcak bakmıyorum. Kaldı ki "çoğu"nun fotoğrafı olması seçkin listeye uygun bir tanım değil. (Çoğunun değil zaten yarısının anca var. Olanların kalitesine dair yorumumu yapmıştım.) Koordinat konusunda da daha önce söylediğim şeyi üçüncü kez söylemek istemiyorum. Şurada gelişme olursa eklemeyi düşünüyorum. Zaten anlamıyorum ki bu nasıl iş. Ekleyelim ancak şöyle şöyle soruna neden oluyor diyorum fakat sanki hiç dememişim gibi aynı şey yazılıyor. Daha önce aynı şey iki kez yazıldığında istenen şeyi anlamıştım ve cevap da vermiştim zaten. Üçüncü kez de şu an veriyorum. Ha, eğer düzgün görüntülenecek şekilde eklenebilir deniyorsa eğer, ne âlâ. Sağ üstte sarı yıldız olmasın ancak maddenin görünümü güzel olsun, düzgün görüntülensin, yeğlerim. Son değişikliği de boşluklar yüzünden oluşan şu çirkin görüntüyü ortadan kaldırmaya yönelik olarak değerlendirin.[2][3] --Cobija (mesaj) 09.00, 28 Ağustos 2018 (UTC)
 • @Cobija Ben akşam bir bakayım şablonun içeriğine, İngilizce ile kıyaslama yaparak güncellenmesi gereken kısımlar varsa güncelleyip deneyeyim, bazen bizdeki şablonlar eski kalıyor ve bir iki kod ile düzenleme yapılabiliyor.SAİT71* 10.09, 28 Ağustos 2018 (UTC)
 • Bu ve diğer adaylıklarda Cobija'nın takındığı anlamsız agresif tavır ve kullandığı üslup nedeniyle herhangi bir değerlendirmeye bulunmak istemiyorum. Teşekkürer, iyi değerlendirmeler herkese.--RapsarEfendim? 02.43, 29 Ağustos 2018 (UTC)
 • Şu an için HastaLaVi2 tarafından sıra şablonunun tabloya eklemlenmesi sağlanarak en azından boyut sorunu giderilmiş durumda. Yazılım ekibimiz herhangi bir sütun yeniden sıralandığında sıra numaralarının sabit kalmasını sağlamak adına çalışmalarını devam ettirmektedir. --Cobija (mesaj) 00.20, 26 Eylül 2018 (UTC)

Sovyetler Birliği liderleri listesi[kaynağı değiştir]

Aralık 2017 Vikiproje Sovyetler Birliği işbirliği projesi kapsamında seçkin liste çalışması tamamlanmıştı. Ardından ufak eksiklikler giderildi ve açılması gereken yeni maddeler açıldı. Öncesi bu halde olan maddede maddenin seçkin madde olduğu İngilizce versiyonundaki metinler Türkçe'ye çevrilerek maddeye aktarıldı, çok sayıda madde açılarak madde zenginleştirildi, görseller aktarıldı. Maddenin bu haliyle seçkin madde kriterlerine uygun olduğunu düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:05, 8 Şubat 2018 (UTC)

 • Destek Destek Elinize sağlık. Herhangi bir sorun göremedim. Sadece, ingilizce vikideki gibi Siyasi makam bilgi kutusu eklenirse görsellik açısından daha iyi olur gibi geldi bana. --Pragdonmesaj 13:47, 14 Şubat 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Bilgi kutusu eklendi. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:51, 15 Şubat 2018 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Listedeki notlar sütunundaki içeriğin bir kısmı özet bölümünde var, tekrar olmuş. Bunları birleştirsek daha uygun olmaz mı? Notlar kısmında liste ile pek bağlantısı bulunmayan içerikler mevcut, "Adı 30 ciltlik Büyük Sovyet Ansiklopedisi'nden dahi kaldırıldı ve önemsiz kişilik haline getirildi. 1971'de öldü. Batı dünyasında "taşlaşmış yapı reformcusu" olarak nitelendirildi ve ana katkısının Stalin dönemindeki korkuyu ortadan kaldırması olduğu ifade edildi. Buna karşın gerçekleştirdiği değişimlerin birçoğu daha sonraki dönemlerde tekrar eski haline getirildi." kısmı misal. Madde, liderlerin bir listesini içermeli, ancak burada kendisinin biyografisine girilmiş. Keza özet kısmında "Hatalı bir şekilde; ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger, 1967 yılında toplanan Glassboro Zirvesi Konferansı'nda Sovyetleri temsil eden Kosigin'in "Sovyetler Birliği lideri" ve "Sovyet dış politikasının başındaki kişi" olduğuna inanıyordu" gibi alakasız içerikler var. Hep dediğim gibi diğer dillerden birebir çeviriden ziyade gereksiz kısımları kaldırmak, eksik olan kısımları eklemek gerekir. İngilizce Vikipedi'de 2011 yılında seçkin liste seçilmiş ve o dönemdekihâli incelenirse aradaki farklar gözülebilmektedir.--RapsarEfendim? 02.11, 22 Şubat 2018 (UTC)
@Rapsar Glassboro Zirvesi ile ilgili ifade daha önceki cümleyle bağlantısız olduğu için bi anda ortaya çıkıp bir önceki ifadelerle birlikte bütünlük bozucu görünüyordu. Şöyle değiştirdim;
Kruşçev sonrası 1960'lı yıllarda Sovyetler Birliği ve SBKP, kolektif liderlik tarafından yönetilmeye başlandı. Birinci dünya ülkelerinde görülmeyen bu durum söz konusu ülkelerle ilişkilerde temsiliyet açısından zaman zaman karmaşalara yol açtı (Örneğin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger, 1967 yılında toplanan Glassboro Zirvesi Konferansı'nda Sovyetleri temsil eden Kosigin'in hatalı bir şekilde "Sovyetler Birliği lideri" ve "Sovyet dış politikasının başındaki kişi" olduğunu düşünmüştü).
Notlar kısmını ise ne yapalım bilemedim, içeriği özet ve giriş kısmına aktarıp komple kaldırmak mı yoksa belli başlı bilgileri orada kalması mı daha uygun bilemedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.35, 1 Mart 2018 (UTC)
Sovyet sistemi günümüz veya birinci dünya ülkelerinden farklı, başbakan veya devlet başkanının yetkisi daha sembolik, asıl liderlik parti, merkez komite ve politbüroda aslında. O yüzden lider konum partideki yetkili konum ile ilgili. --Ahmet Turhan (mesaj) 00.48, 6 Mart 2018 (UTC)
Peki bu liderlerin kim olduğunu belirleyen husus ne? Ben "liderlik" makamını anlayamadım pek, karışık gözüüktü bana :/--RapsarEfendim? 01.44, 6 Mart 2018 (UTC)
Maddenin giriş paragrafında bu durumlar anlatılıyor: "1920'li yıllarda Josef Stalin'in Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi'ndeki etkinliğinin artması ve parti içerisindeki yükselişinden sonra Merkez Komitesi Genel Sekreterliği görevi pratik olarak "Sovyetler Birliği lideri" ile eş anlamlı hale geldi. Çünkü bu makam hem SBKP hem de Sovyetler Birliği hükûmeti'ni üzerinde söz sahibi idi." ile başlayan özet. Ha eksik ve anlaşılamayan varsa tamamlayalım tabi. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.13, 6 Mart 2018 (UTC)
İşte bu yüzden bana sıkıntılı gözüktü. Zira ortada böyle bir makam yok. Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminde Erdoğan için Türkiye lideri tanımlaması yapmaya benziyor. "Öne çıkan kişi"lerin bir listesi yapılmış yani. Ben tam olarak kavrayamadım açıkçası.--RapsarEfendim? 07.02, 6 Mart 2018 (UTC)
Bir daha diyorum, bu başka bir örneği olmayan bir sistematik. Birinci dünya ülkelerinde hiç karşılaştırılmamalı zaten. O yüzden Türkiye örneği ile hiç ilgisi yok. Zaten yönetim mekanizması yerellerde, yani Sovyetlerde, merkezde değil. (Ankara'daki TBMM'de değil mesela). Dışa karşı birlik cumhuriyetleri Moskova merkezlidir, ama iç yönetim mekanizması tamamen bağımsız. Her yerel meclisin kendi arması, bayrağı meclisi vb. var mesela. Parti ise bu yönetimin öncü gücü konumunda. Yani komünizm adına bir rehber görevi. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos veya Kuzey Kore'deki sistemlerle benzerlik gösterse de yine de Sovyetlerinki kendine özgü. Yönetim öncü parti olan SBKP ile ilişkili olduğu için bürokratik "üst" devlet yetkilileri sembolik bir işlevde. Çünkü yönetim ağı üstten alta değil, alttan üste doğru gidiyor. Örneğin Ermenistan SSC'de Erivan'daki bir fabrika ile ilgili bir karar, Erivan'ın ilgili sovyetinde bir karar alınmadan, yani yerel sovyetlerde bir karar çıkmadan merkezi bürokrasi hiçbir karar veremez. Parti lideri de veremez, ancak ideolojik konularda durumu politbüroya aktarır falan. Karışık gözükse de durum böyle. Parti liderleri "ülke lideri" konumunda. Ama bu durum dış ilişkilerde öne çıkan bir temsiliyet ilişkisi. "Sovyetler Birliği temsilcisi" yani. Diğer bir deyişle "Sovyetlerin Birliği'nin temsilcisi" Yani "tüm yerel sovyetlerin birliğinin" bir temsilcisi (tüm yerel konseylerin birliğinin). Merkezi yönetim şeklinde anlaşılmamalı. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.24, 6 Mart 2018 (UTC)
Daha iyi anladım, teşekkürler açıklamalar için :)--RapsarEfendim? 22.03, 6 Mart 2018 (UTC)
 • Hem listeden hem de özet başlığından, listeyle alakası bulunmayan veya tekrar olan kısımlar kaldırılacak mı? Üstte birkaç örnek verdim. Bu madde liderler listesi konusunun yanı sıra SSCB yönetimi tarihine de kaymış (İngilizce Vikipedi'nin hatası elbet ancak birebir çeviri zorunluluğu da yok, ilgili kısımlar kaldırılabilirdi).--RapsarEfendim? 17.22, 12 Nisan 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı @Rapsar şöyle bir değişiklik yaptım. Liderlik ile uzak ilgisi olan ifadeler çıkarıldı. Şu an baktığımda anlatılanların tamamı dönemsel liderliklerin belirleyici öğelerini taşıyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.30, 12 Nisan 2018 (UTC)
Teşekkürler değişiklikler için. Yerinde, ama yeterli olmadığını düşünüyorum. "Lenin'in Sovnarkom başkanlığına seçilmesinde etkili olmasına ve o dönem gerek ülke gerekse parti içerisinde de jure olarak güçlü bir kişi olmasına rağmen" kısmı mesela, çok aşırı ve gereksiz detaylar, ayrıca göreceli kavramlar (çok, büyük, güçlü gibi sıfatların kullanılması, fizik eğitimimden dolayı gözüme çok çarpıyor, "neye göre" çok?) mevcut. "Büyük Temizlik olarak adlandırılan siyasi baskı dönemini başlattı ve bu dönemle 1938 yılına kadar birlikte partideki kendisinin ve taraftarlarının gücünü pekiştirdi" kısmı mesela, liderlerle değil, liderlerin faaliyetleriyle ilgili. Buna benzer kısımlar çokça mevcut ve konudan uzaklaşılıyor. Şişli belediye başkanları listesini örnek verebilirim. Elbette ki içerik daha fazla olacak bu örneğe kıyasla ama konudan sapmış içerikler de yer almamalı, "uzun" olması açısından.--RapsarEfendim? 07.13, 21 Nisan 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı @Rapsar şöyle bir değişiklik yaptım, daha yerinde oldu. Daha da var ise bu değişiklikleri siz yaparsanız onun üzerinde durumun incelesek daha iyi olur diye düşünüyorum, böyle her değişiklikte üzerine konuşmaktan durumu uzatıyor ve beraberinde yine başka değişikliklere neden oluyor. Sizin bahsettiklerinize nazır bir değişim yapar mısınız, onun üzerine ekleme/çıkarma yapalım.
Şuan okuduğumda cümlelerin büyük oranının maddede geçen "liderler listesi" ile ilgili olduğuna dair bir okuma yaptım. Mesele Aleksey Rıkov'un durumu tam da bunla ilgili ve aynı zamanda önemli de. Diğer cümlelelere bağlaması açısından cümle yapısında ufak bir oynama yaptım. Zira Rıkov dönemin lider kadrolarından ve Stalin ile görüş ayrılığına girdiği için daha sonra liderlik yetkisinden düşüyor. Lider listesinin başlangıç yıllarına dair kayda değer yer alacak bir bilgi yani. Yani aslında güçlü olmasına rağmen liderlikten düşüyor anlamı veriliyor, bu gereksiz bir ayrıntı değil bence.
"Çok, güçlü" gibi kavramları subjektif olarak ifade edilmiş olarak değil de tarihi gerçekliklerle birlikte var olanı anlatmak üzerine ele alsak daha uygun olur. "Yetkili" ifadesiyle bunun giderildi. "Güç" ve "büyük" ifadeleri şuan maddede yok. "Çok" kavramı 2 yerde var ve bunlarda göze batmadığı gibi tarihsel olayı doğru betimleme yapıyor ve iyi bir yere dokunuyor. Maddede göze çarpan ve irrite eden başka görece kavram dikkatimi çekmedi şimdilik. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.54, 21 Nisan 2018 (UTC)
 • @Rapsar halen maddede eksik olduğunu düşündüğünüz yer var mı? --Ahmet Turhan (mesaj) 07.42, 2 Haziran 2018 (UTC)
@Ahmet Turhan, vakit bulduğumda okuyup değerlendirme yapacağım. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 01.48, 17 Haziran 2018 (UTC)
 • Tekrardan inceledim maddeyi. Şu hâlinde de birçok fazlalık var, tekrar eden içerik var. İlk olarak giriş kısmı ve özet diye ayırmak gereksiz olmuş (buradaki maddeyi oluşturan kullanıcılar İngilizce Vikipedi'yi örnek almış direkt ama defalarca dediğim gibi hem böyle bir zorunluluğumuz yok hem de orada yapılan her şey mutlak doğru değil). Benzer problem, Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimler tarihi maddesinde de vardı (ben yazmıştım bu arada), seçkin liste adaylığında gelen yorumlar sonrasında düzeltildi. Giriş kısmı, tüm maddeyi özetler niteliğinde olmalı. Buradaki "özet" başlığını da özetler niteliğinde olması gerektiğinden, zaten özet başlığı ve listenin kendisinden gayrı da bir içerik olmadığından, iki başlıkta (özet ve liste) yer alan içeriğin bir özetine de giriş kısmında yer verilmesi anlamsız. Örneğin, giriş kısmında "1966 yılında Leonid Brejnev döneminde bu makama eski adı tekrar verildi", listede ise "daha sonra bu makamın adı Genel Sekreterlik olarak değiştirildi" bilgisi var. Zaten hepi topu ne kadar içerik var ki kısa sürede tekrar ediliyor? Listeler, liste olmayan maddelerle ayrı bir statüde değerlendirilmekte. Bunun dışında, daha önce de dediğim gibi "liderler listesi" ile alakasız bilgiler çok fazla, listenin konusu dışına çıkılmış birçok yerde. "Politbüro'nun lideri olarak Stalin, parti içerisinde çoğunluk olan taraftarlarıyla birlikte Büyük Temizlik olarak adlandırılan siyasi baskı dönemi başlattı ve partideki yetkili konumunu pekiştirdi" mesela, alakasız. Yaptığı faaliyetlerden veya döneminde yaşananlardan bahsedilmemesi gerekiyor, liderler listesi bu madde. "Kruşçev, Stalin'i ve politikalarını ilk kez açıkça 1956 yılında gerçekleşen SBKP 20. Kongresi'nde kınadı ve destalinizasyon adı verilen Stalin liderliği döneminin sorgulandığı ve mahkum edildiği süreç başladı." cümlesi, alakasız. Bunlar gibi birçok alakasız içerik mevcut. Son olarak, giriş kısmı 1977 anayasası ile neden başlıyor? Önce 1977 anayasasından giriliyor konuya, sonra 1920'lere geçiş, sonra yine kronolojik olarak 60'lar, 90'lar vs. Dediğim gibi İngilizce Vikipedi'yi direkt buraya aktarmayalım, biraz sorgulayalım.--RapsarEfendim? 01.26, 27 Haziran 2018 (UTC)
 • Diğer seçkin maddelerle işim bitince buradaki eksiklikleri de tartışıp gidereceğim. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.05, 25 Temmuz 2018 (UTC)

Grand Theft Auto: Vice City karakterleri listesi[kaynağı değiştir]

Bir önceki tartışmada söylenenleri dikkate alarak maddeyi geliştirdim. Daha fazla içerik ekledim ve kaynak sayısını artırdım. Oyunda her karakterin aktif şekilde yer almadığını, bazı karakterlerin oyundaki rollerinin sınırlı olduğunu da belirtmek isterim. Video oyunları konulu bir seçkin listemiz yok. Hatta tüm Vikipedi'de karakter listeli bir seçkin liste yok sanırım. İnşallah bu liste Vikipedi'de bir ilki başarır da ansiklopedimize bir seçkin liste daha kazandırmış olurum. Teşekkürler. --Turgut46 05:08, 15 Eylül 2017 (UTC)

 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Resimlendirilebilirse daha güzel olur. Bunun dışında SL olmaması için bir sebep göremiyorum --TmѰ e12 17:31, 15 Eylül 2017 (UTC)
@TmY e12, adil kullanıma başvurmak istemedim. Yoksa elbette resimli olsa çok daha güzel olurdu. --Turgut46 20:30, 15 Eylül 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlere teşekkürler. Maddeyi aday gösteren arkadaşımız mesaj yoluyla benim fikrimi sorduğunda ona İngilizce Vikipedi'de seçkin liste olan maddeleri örnek göstermiştim, ancak onların seviyesinde bir madde değil kesinlikle. Görsel eksikliği var, birinci nokta. Hiçbir bağımsız kaynak mevcut değil. Bol bol özgün araştırma mevcut, bir diyalog var mesela:

Tommy Vercetti: 'Cam Jones?' / Cam Jones: 'Yeah, that's me.' / Tommy Vercetti: 'I'm busting you out.' / Cam Jones: 'Whatever you say.'”

Bu diyalog kaynak gösterilerek maddede olan içerik şöyle:

"Kilit açmakta çok başarılı olduğu için 1986'da banka soymayı planlayan Tommy Vercetti tarafından nezaretten kaçırılır."

Bu diyalogdan bu çıkarımı yapmak tam olarak özgün araştırmadır. Bu sorunlara ek olarak maddede subjektif ifadeler de çokça kullanılmış (sürekli "önemli" ifadesinin tekrar edilmesi). Çokça hata ve eksik mevcut ne yazık ki. Biliyorum, kurgusal maddeleri yazmak zor, hele hele böyle eski bir oyun olunca ve günümüz oyunlarındaki diyaloglarla karşılaştırınca çok daha az diyaloğa sahip bir oyun için daha da zor ama bu, bu seviyedeki bir maddenin en iyi Vikipedi çalışmalarından birisi olması için yeterli bir gerekçe değil.--RapsarEfendim? 18:30, 18 Eylül 2017 (UTC)

@Rapsar, görsel eksikliği giderebilirim. Verdiğim kaynak hapisten çıkarması ile ilgili diyalogdu, kaynakta banka soygunu ile ilgili bir ibare geçmiyor, oyundaki bilgilere göre yazmıştım oysa ki önceki cümleleri. Haklısın, düzelteceğim. Önemli yazan kısımların da taraflı olarak algılanabileceiğini düşünmemiştim. Bu da tamam. Gel gelelim "hiçbir bağımsız kaynak mevcut değil" demişsin. Vikipedi'nin tarafsız bir ansiklopedi olduğu ve tek bir kaynaktan içerik yazmanın bu kurala aykırı olduğunun ben de farkındayım. Ama oyunun karakterleri hakkında oyunun kendisinden başka nasıl bir kaynak gösterebileceğimi anlamadım. "Şu karakter şunu yaptı" cümlesini ispatlamak için en iyi kaynak eserin kendisi değil midir? --Turgut46 19:23, 19 Eylül 2017 (UTC)
Yukarıdaki yalnızca bir örnek, buna benzer kısım çok. Son soruna kesinlikle katılıyorum, benim demek istediğim diyaloglarda olmayan eleştiriler, görüşler gibi noktaların da belirtilmesi.--RapsarEfendim? 23:14, 19 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar, listeyi düzenledim. Taraflı ya da özgün araştırma sayılabilecek içerikleri kaldırdığımı düşünüyorum. "Eleştiriler" başlığı da açtım. Eğer hâlâ maddede sorun varsa {{kaynak belirt}}, {{olgu}}, <!--Şurada şöyle bir sorun var.--> şeklinde şablonlar veya mesajlar bırakırsan hem benim müdahale etmem hem de senin sorunlu yerleri tekrar incelemen daha kolay olur. Her seferinde maddeyi baştan aşağı okumamız gerekmez. --Turgut46 13:40, 30 Aralık 2017 (UTC)