Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsünü alacağı kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, kullanıcılar tarafından Vikipedi'nin en iyileri olarak belirlenen listelerdir. Bu listeler, seçkin liste kriterlerine göre kullanışlılık, bütünlük, doğruluk, tarafsızlık ve biçem açısından bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya listeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin seçkin liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Bir listeyi aday göstermeden önce, maddenin seçkin liste kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa,    taşı    sekmesini kullanarak önceki seçkin liste adaylığı tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türkiye'deki göller listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türkiye'deki göller listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 7. {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin liste kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin liste kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz *{{Yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste adaylığı arşivi şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Listenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve maddeyi Vikipedi:Seçkin listeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Türkiye Cumhuriyeti'nin kadın bakanları listesi[kaynağı değiştir]

Herkese merhabalar. Listeyi öncesinde madde incelemesine göndermiştim ama @Kingbjelica'nın önerisiyle buraya adaylığını koymaya karar verdim. Liste ile ilgili sorunlarımı madde incelemesinde belirttiğim için bir daha buraya yazmıyorum. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim. --Elenktra (mesaj) 15.56, 1 Nisan 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Öncelikle elinize sağlık @Elenktra, madde çok duyurucu ve ilginç geldi bana. Geçen günlerde sadece girişi okudum sonra bir işim çıktığı için devam edememiştim. Giriş istatiki bir bilgilendirme alanı olmuş. Olması gereken de bu zaten. Tek dikkat çeken kısım "28 Ağustos 2015'te Ayşen Gürcan, ilk başörtülü bakan oldu." benim için. Bu başörtü kısmını belirtmeye gerek var mı pek emin değilim. Yani başı açık/başı örtülü ayrımı yapmak artık 21. yy'da hiçbir platforma yakışmıyor. Kişilerin ne giydiği değil de neler yaptığı bizi ilgilendirmeli diye düşünürüm daima. Ayrıca bunun bir bütün olarak liste değil de yarı liste gibi gördüm. Şimdi SL olan diğer listelere bakınca kısa ve bilgilendirici bir giriş paragrafı ve sonrasında çoğunlukla bir tablo listesi önümüze geliyor. Yani SLA değilde SMA'da olabilir gibi geldi bana, bilemedim. Toparlarsak olumlu gibiyim ama önce bir maddeyi okumam gerekiyor bir değerlendirme öncesi. Kaynaklar konusunda size güvenilir miyim? Karşılarlaştırma yapmak oldukça güç çünkü. --Maurice Flesier message 21.45, 26 Nisan 2021 (UTC)
  • Yorumun için teşekkür ederim @Maurice Flesier. Başörtülü bakanı özel olarak eklememin nedeni hem bir ilk olması hem de medyada yankı uyandırması yani amacım insanların ne giydiği değil. SLA konusunda ise ne kadar uzun bir metni olursa olsun bunun bir lsite olduğu kanısındayım. --Elenktra (mesaj) 19.18, 28 Nisan 2021 (UTC)
 • Destek Destek listenin adaylık kriterlerini fazlasıyla karşıladığını düşünüyorum oldukça kullanışlı ve kapsamlı olmuş seçkin liste olmasında bir sakınca göremedim. OvaThunder9💬 16.52, 8 Mayıs 2021 (UTC)

En İyi Rap Albümü Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

Enwiki, dewiki ve ruwiki'de SL olan maddeyi düzenleyip güncel hâle getirdim. Seçkin liste kriterlerini sağladığını düşünerek adaylığa sunuyorum. --Veselov350💬 19.41, 23 Şubat 2021 (UTC

Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Yaptığım değişikliklerden sonra bir sorun kaldığını düşünmüyorum ancak en azından ödülü kazanan albümlerin kırmızılıkları giderilmeli ki bu adaylığı destekleyebileyim. --Elenktra (mesaj) 17.06, 25 Şubat 2021 (UTC)
 • Öncelikle emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Şu noktalar gözüme çarptı:
 1. Yukarıda denildiği gibi, en azından ödül alan albüm ve sanatçı maddeleri açılmalı diye düşünüyorum, listenin ana unsurları zira.
 2. Vikipedi:Araçlar/Bağlantı kontrolünün kullanılmasını öneririm. Anlam ayrımı sayfalarına verilen bağlantılar mevcut, düzeltilmeleri lazım.
 3. Drake'in Kanadalı olduğu metin içerisinde belirtilebilir, nota gerek yok :)
 4. Ufak birtakım düzenlemeler, dokunuşlar daha lazım, zamanı gelince yapabilirim sanırım.--NanahuatlEfendim? 07.37, 6 Mart 2021 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Anlam ayrımı sayfalarına verilen bağlantılar düzeltildi ve not kaldırılarak bilgi metin içerisinde belirtildi.
Yapılıyor... Kırmızı bağlantıların açılması. --Veselov350💬 10.10, 6 Mart 2021 (UTC)
@Veselov350 için bir hatırlatma yapayım :) NanahuatlEfendim? 09.23, 10 Nisan 2021 (UTC)

Grammy Efsane Ödülü[kaynağı değiştir]

enwikiden çeviri, arşivleme ve kaynak tarihleri botlar tarafından düzenleneceği için dokunmadum. --Elenktra (mesaj) 18.04, 3 Ocak 2021 (UTC)

Yorum Yorum Madde güzel olmuş fakat bir kaç tane kırmızı bağlantı var. Onlar da giderilirse SL olabilir belki. :) Huluxsi (mesaj) 18.11, 3 Ocak 2021 (UTC)
Kaynaklardaki kırmızıların açılması liste için önemli değil @Huluxsi --Elenktra (mesaj) 18.16, 3 Ocak 2021 (UTC)
Kaynaktakileri demiyorum :D Maddedekileri diyorum. Bir kaç tane vardı fakat onlarda açılmış. O zaman benden Destek Destek Huluxsi (mesaj) 18.18, 3 Ocak 2021 (UTC)
Aslında sadece bir tane vardı ama teşekkürler @Huluxsi --Elenktra (mesaj) 18.27, 3 Ocak 2021 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. @Elenktra, sürekli aday gösteriyorsun ancak bunların hemen hepsinde dil ve anlatım sorunları mevcut. Aday geliyor ne güzel, sorunlar belirtiliyor ancak bunlarla ilgili bir şeyler yapılmadan yine bozukluklar içeren başka bir adaylık geliyor. Burada bir sıkıntı var bence. Sonunda noktalama işareti olmayan cümle var, "üstün başarıları" diye sübjektif ifade var, "Bee Gees'e, -Barry, Robin ve Maurice kardeşlere- 2003 yılında bu ödülün takdim edilmesiyle, 21. yüzyılda bu ödüle layık görülen ilk ve tek sanatçı oldular" diye başı sonu uyumsuz ifade var, " Grammy Ödülleri tarafından [...] verilen" gibi bir ifade var (ödül töreni ödül mi veriyor?)... Yorum yapıyoruz ama bunlar dikkate alınacaksa yapalım yoksa ilerleyemiyoruz gibi geliyor bana açıkçası. Önemli olan sayıca içeriğimizi arttırmak değil, bir yarış içerisinde değiliz. Önemli olan, okurun tatmin olarak çıktığı maddelere sahip olmak :)--NanahuatlEfendim? 02.03, 4 Ocak 2021 (UTC)
Sadece bir adet noktaydı halloldu. "üstün başarıları" dememin sebebi Akademi'nin bunu ödüllendirmesi. Bee Geesli cümle halloldu sanırım. "Grammy Ödülleri tarafından [...] verilen"de ad aktarması olmuyor mu? @Nanahuatl--Elenktra (mesaj) 05.19, 4 Ocak 2021 (UTC)
Adamlar "üstün başarıdan ötürü veriyoruz" diyorsa bunu tırnak içinde belirtmek lazım, aksi hâlde bizim kendi ifademiz gibi oluyor. Başka bir örnek üzerinden gidelim. "En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü" mesela. "En iyi kadın oyuncuya verilir" dersek, sanki ödülü kazanan en iyi kadın oyuncuymuş da o yılın tüm ödüllerini o toplayacak gibi olur. "En iyi kadın oyuncu olarak belirlenen" dersek misal, on numara olur, onların belirlediğini belirtmiş oluruz :) Benzer durum burada da var. Diğer cümle için, "ödülü Grammy Ödülleri verdi" anlamı çıkıyor, halbuki ödül, "Grammy Ödülleri kapsamında" veriliyor :) Veren de National Academy of Recording Arts and Sciences (bu madde adı niye İngilizce kalmışsa anlayamadım bu arada). NanahuatlEfendim? 06.04, 4 Ocak 2021 (UTC)

Dido diskografisi[kaynağı değiştir]

Yıllar önce İngilizce Dido discography maddesinden seçkin liste yapmak amacıyla çevirmiştim. Kırmızı bağlantı sayısı fazlalığı nedeniyle aday göstermemiştim. Aradan 5 yıl geçtikten sonra kırmızı bağlantıları açtım. Sayfayı tekrar gözden geçirdim. Şu an kırmızı bağlantı yok. Seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Ceas08 (mesaj) 06.22, 25 Aralık 2020 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Maddede, anlam ayrımı sayfasına bağlantılar var, düzenlenmeli onlar öncelikle. "1999'dan beri Dido dünya çapında 40 milyonun üzerinde albüm sattı" bilgisi için sunulan kaynaklar 2004 ve 2007 yıllarına aitler, güncel değiller. Maddenin giriş kısmındaki ifadelerde sürekli olarak aynı fiillerin tekrar edilmesi biraz anlatımı bozmuş. "Top yirmi" gibi Türkçe olmayan ifadeler var, "dünya çapında izleyiciye tanıttı" gibi bozukluklar var. "Albüm bir numaraya yükseldi" denilmiş, nerede? Ödüllerden burada bahsetmeye gerek var mı? Madde, diskografiye odaklanmalı zira, ödüller için şu madde açılabilir, o maddenin konusu bu içerik. Giriş kısmı, 2019 albümü öncesinde kalmış, genel anlamda bir güncellik sorunu mevcut. İngilizce Vikipedi'deki listenin 2009'da seçildiği göz önüne alınırsa bunlar olası sorunlar. Oraya bağlı kalmadan, eli yüzü düzgün bir şekilde toparlamak lazım.--NanahuatlEfendim? 08.43, 22 Şubat 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Herhangi bir hareket olmaması nedeniyle şu an için şerhimi koyayım.--NanahuatlEfendim? 07.38, 6 Mart 2021 (UTC)

Sagopa Kajmer videografisi[kaynağı değiştir]

Maddeyi 2016 yılında yazmaya başladım. 4 yıldır uğraşıyordum. Hâlâ da uğraşıyorum. Başta seçkin liste olabileceğini düşünmemiştim. Çünkü maddeyle ilgili en büyük sıkıntı kaynak bulmaktı. Bunun için arşivlenmiş siteleri bayağı bir taramak gerekti. Yıllardır arayıp da 4 yıl sonra bulabildiğim kaynaklar var. Kaynak eksikliğini bir nebze olsa da giderdim. Bu konuda Tehonk'un da katkılarını inkâr etmeyeceğim. Bazı ulaşamadığım bilgilere ulaştı ve kaynak sıkıntısını önemli ölçüde giderdi. Ulaşamadığımız çok az bilgi kaldı ama dediğim gibi en büyük sıkıntı kaynak bulmak. Sanatçı kendi video klipleri dışında bir sinema filminde ya da reklam filminde rol almadı. Bu nedenle liste biraz cılız kaldı ancak en fazla bu kadar yazılabiliyor. --Turgut46 08.48, 2 Aralık 2020 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Maddede birtakım düzenlemeler yaptım. Sürekli "kliplendirdi" diye diye akış biraz düşüyor, farklı şekillerde anlatımlar tercih edilebilir dinamiklik katma adına. Onun dışında, tablolardaki kaynaklar ayrı bir sütuna alınırsa "kaynak" başlıklı, daha iyi olur diye düşünüyorum (tüm veriler için kaynak niteliğinde olurlar). Posthane Team ile Ferman Akgül aynı kişiler mi? Anlayamadım o kısmı.--NanahuatlEfendim? 23.25, 8 Aralık 2020 (UTC)
  Yorum için teşekkürler. Kaynakları ayrı bir sütuna almamamın nedeni tablodaki bütün bilgilerin kaynakta geçmiyor oluşu. Örneğin klibin yönetmeniyle ilgili bilgi kaynakta yer alırken klibin yayım tarihi ile ilgili bilgi olmayabilir. O yüzden sadece yönetmenler için kaynak gösterdim. Posthane Team, Ferman Akgül'ün de içinde bulunduğu bir grup. Kaynaklara bu bilgi yer alıyordu. Gruptaki diğer kişiler kayda değer değil. --Turgut46 14.12, 10 Aralık 2020 (UTC)
  @Turgut46, o zaman listedeki bu bilgiler kaynaksız olmazlar mı? Posthane Team için de, resim altyazısından ötürü dedim aslında :) Orada Akgül yönetti diyor da, "Akgül'ün içinde bulunduğu Posthane Team" desek daha iyi olur gibi. NanahuatlEfendim? 08.05, 16 Aralık 2020 (UTC)
  Kaynaksız değiller, sadece bütün bilgiler tek kaynakta geçmiyor. --Turgut46 08.33, 16 Aralık 2020 (UTC)
  1. kaynak atıyorum yayın yılını verirken 2. kaynak yönetmeni veriyor diyelim. Sıkıntı değil, ayrı bir sütunda ele alınırsa daha derli toplu olacaktır. Şu an yıl sütununda kaynak yok, bu mantıkla o sütundaki bilgiler kaynaksız oluyor, zira yalnızca yönetmen için kaynak varmış gibi gözüküyor :) NanahuatlEfendim? 20.17, 17 Aralık 2020 (UTC)
  İstek yapıldı Yapıldı Kaynaklar ayrı bir sütuna taşındı. --Turgut46 07.51, 21 Aralık 2020 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Yalnızca, kaynaksız kalmamaları adına (yayın tarihleri kısmı) listede kaynak olmayan yerlere kaynak eklenip arşivlenmemiş kaynaklar da arşivlenirse (bazıları ileride açılmaz falan, garantiye alalım) çok daha iyi olacaktır. Bunların dışında bir nokta göremiyorum.--NanahuatlEfendim? 22.40, 21 Aralık 2020 (UTC)
  @Turgut46, bakıver istersen, tamamlansın ve aradan çıksın :) NanahuatlEfendim? 06.40, 4 Ocak 2021 (UTC)
  Nanahuatl, o dediklerin tamam zaten. Tarih bilgileri eklendi, arşivlenmemiş bağlantılar arşivlendi. --Turgut46 13.15, 4 Ocak 2021 (UTC)

RuPaul'un kazandığı ve aday gösterildiği ödüller listesi[kaynağı değiştir]

enwiki'de sl statüsünde olan listeyi tr'ye çevirdim. Türkçe'de tam karşılığı olmayan şeyleri notlandırarak açıkladım. Her kırmızı maddeyi oluşturdum. Herhangi bir eksiği kalmadığını düşündüğümden aday olarak sunuyorum.--Elenktra (mesaj) 12.53, 28 Kasım 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum Neden ayrı bir madde olarak açılmış? RuPaul maddesinde alt başlık olarak gösterilebilrdi. --Turgut46 10.27, 2 Aralık 2020 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. "İngilizce Vikipedi'den birebir aktarım yapmama" diye sürekli derken şuradaki değişiklikler nedeniyle diyorum. Maddeyi öyle bir yazmışlar ki, önce 2017'den bahsediyor, 2009'a geçiyor, 1993 ve 1999'dan bahsediyor, 2018 ile sonlandırıyor. Kronolojik sıra hak getire! Keza maddenin, şahsın ödüllerini ve adaylıklarını konu alması gerekirken alakasız bilgilerden de bahsediyor. Bunlar hakkında bilgi almaya giren okurlara "gelmiş geçmiş en ünlü drag queen" gibi "şişirme" amaçlı bilgiler(!) vermeye gerek yok (buradaki madde yazarımızın kabahati değil bu, oranın kabahati). Her neyse, biraz toparlamaya çalıştım, yanlışlarım da olabilir, konuşulmaktan çekinilmesin :) Şu an seçkin listeye yakın olduğunu düşünüyorum, yalnız, Hollywood Bulvarı'nda yıldız olması burada bahsedilmeli midir? Bu bir ödül değil neticede.--NanahuatlEfendim? 05.38, 4 Ocak 2021 (UTC)
  @Elenktra, buraya bakabilecek misin?.. Aylardır açık burası. NanahuatlEfendim? 08.37, 22 Şubat 2021 (UTC)
  • @Nanahuatl, yaptığın değişiklikler için teşekkürler ama üzerine daha ne konuşulabileceğini bilmiyorum. Bu haliyle sl statüsüne eriştiğini ve Hollywood yıldızına sahip oluşunun burada yer alması gerektiği taraftarıyım. Çünkü adaylıksız olarak dağıtılan özel ödüller buralarda nasıl yer alabiliyorsa bu yıldız burada yer almayı hak ediyor. --Elenktra (mesaj) 10.01, 24 Şubat 2021 (UTC)
   @Elenktra, "yer almalı çünkü öyle" diyorsun, bir gerekçe sunmamışsın :) İlgili şey bir ödül değil, ondan diyorum. İsmi, bir yıldıza yazılıyor sadece. NanahuatlEfendim? 19.27, 24 Şubat 2021 (UTC)
   @Nanahuatl bu ödülden ziyade bir "onur" gibi, ve bu tarz onurlar kişilerin "ödüller ve adaylıklar" maddesinde yer aldığından burada olması gerektiğini sanıyorum. "Yer almalı çünkü öyle"den ziyade adaylıksız ödüllerle karşılaştırarak yıldızın da burada olması gerektiğini savundum. Ayrıca Charlie Chaplin was awarded a star on the Walk of Fame. diyor kendi sitesinde. --Elenktra (mesaj) 08.13, 25 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek Şu anki haliyle SL için uygun olduğunu düşünüyorum. Hollywood yıldız meselesinde de bir çeşit onur olduğuna katılıyorum, yılda yaklaşık 20 yıldız ekleniyormuş en.wikiye göre. Yıldızı olan ilk drag queen olması da önemli bir ayrıntı bu bağlamda. Listenin içine konulmasa neden burda değil demezdim muhtemelen, ama konulduğunda da neden konulmuş demiyorum. Dolayısıyla benim açımdan bu haliyle uygun. ----anerka'ya söyleyin 07.34, 2 Nisan 2021 (UTC)

Bizim Hikaye (1. sezon)[kaynağı değiştir]

İlk adaylıkta giriş kısmının ve bölüm özetlerinin çok uzun olduğu gerekçesiyle karşı çıkılmış ve fikir birliğine varılmamıştı. Giriş kısmı ve bölüm özetleri önemli ölçüde azaltıldı. Seçkin liste olması konusunda bir engel göremiyorum. --Turgut46 16.39, 25 Kasım 2020 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Bizde, yeni diyebileceğimiz bir seçkin liste örneği göremedim, dolayısıyla şuna göre konuşursam (ve mantığıma göre tabi), "oyuncu kadrosu" kısmı liste tarzında olsa daha iyi olmaz mı? Bu şekilde akışkan değil, okunabilirliği zor, zira aynı cümle yapısı tekrar edip durmakta. Liste olunca daha derli toplu olacağı kanaatindeyim. Bunun dışında, teknik ekip başlığında kaynak bulunmamakta. Giriş kısmı, maddenin özeti niteliğinde olduğundan, sezon özetinden biraz bahsedilse mi? Bu madde özelinde değil ama şu bölüm listesi tablo yapılarının hakikaten bir elden geçmesi lazım, anlamsız bir şekilde rengarenkler.--NanahuatlEfendim? 07.39, 19 Aralık 2020 (UTC)
  Aslında sezon özeti başta giriş kısmında yer alıyordu ancak Daha önceki adaylıkta karşı oyu aldığından dolayı kaldırdım. --Turgut46 20.27, 20 Aralık 2020 (UTC)
  Haydaaa, biz de bir öyle biz böyleyiz desene... "Dizinin konusu giriş kısmında biraz alakasız, dan diye karşımıza çıkıyor. O kısmı ikinci bir paragraf olarak oluşturabilir ve genel olarak sezonu özetleyebilir. Dizinin giriş hikâyesi gibi olmuş, tek bir cümle var yalnızca" demişim. Şimdi bakıyorum, doğru mu demişim emin değilim. Sezon maddesini açan birisini, sezonla ilgili içerik görmek ister, buna özet de dahil. Madde içerisinde de büyük bir yer kaplıyor, ama girişte yer almıyor. Şimdi bakınca mantıklı gelmiyor. He bir paragraf değil de tek cümle olması uygun olmaz belki, ama yapılabilir mi bu şekilde emin olamadım. NanahuatlEfendim? 21.01, 20 Aralık 2020 (UTC)
  Aynen Nanahuatl, her kafadan bir ses çıkıyor. Birinin ak dediğine diğeri kara diyor. Belki de maddelerin kategorilerine göre kriterler belirlemek gerek. Örenğin bir dizi maddesinde şunlar şunlar olmalı diye. Konumuza dönersek; böyle de giriş kısmı çok cılız kaldı. Bir de şu sürümü incele. --Turgut46 07.50, 21 Aralık 2020 (UTC)
  Kendi ak dediğime şimdi kara diyorum yani :D Bunlar için bir standart bu yüzden önemli, baka baka yazmak lazım, çeşit çeşit model model olmaması adına. Verdiğin sürümde özet kısmı bir tık fazla gözüktü, biraz kısaltılırsa olabilir bence. NanahuatlEfendim? 07.55, 21 Aralık 2020 (UTC)
  Bölümün genel özetinin önüne geçiyor değil mi? Ama kısaltırsam da bir şeyler eksik kalıyor. Az sözle çok şey anlatmak gerçekten zor. Ama yine de yaptım. --Turgut46 08.12, 21 Aralık 2020 (UTC)
  Diziyi izlemedim; şu anki hali bütün sezon hikayesini spoiler veriyor mu? Spoiler vermeden karakterleri ve ana temaları tanıtmak mümkün olur mu? Burada "season" diye aratınca dizilere ait sezon KM'leri, burada da sezon SL'leri yer alıyor, örnek alınabilir. Bu yorumu sadece düşünce olarak varsayın, "böyle yapalım" veya "yapmayalım" demiyorum. --Khutuckmsj 21.55, 21 Aralık 2020 (UTC)
  Spoiler vermek zorunda yalnız, final özeti falan nasıl olacak? :D Spoiler endişesi gütmemek lazım Vikipedi'de, amaç ansiklopedi. NanahuatlEfendim? 22.03, 21 Aralık 2020 (UTC)
  Spoiler yemek isteyen okuyucular için nasıl bir çözüm bulacağız? Vikipedi bu tür kaygıları taşımamalı. Kullanıcılar da Vikipedi'yi kendi risklerini göze alarak kullansınlar. Bizim okuyucuları olası sürpriz kaçırıcı spoiler'lardan koruma misyonumuz yok. Bu tedbirleri alacak olanlar okuyucuların kendisi. --Turgut46 22.30, 21 Aralık 2020 (UTC)
  Demek istediğim en:Scrubs (season 1) maddesindeki gibi tüm hikaye yerine karakterler, durum ve ana hatları vermek. İngilizcedeki 15 kadar sezon SL'sine baktım, girişte sezonda olan her şeyi açıkça yazmaktansa sezonun ana hatlarını aşağıdaki gibi özetlemişler. Diziyi izlemedim ama senaryoyu aşağıdaki gibi yazmak daha iyi olabilir. Olmaz diyorsanız ısrarcı değilim, konuyla alakalı politikayı bulamadım.

  "ABD yapımı Shameless'ın Türkiye uyarlaması olan dizide anneleri tarafından terk edilen Filiz Utanmaz ve kardeşlerinin hayat hikâyesi anlatılmaktadır. Dizinin ilk sezonu, Filiz'in (Hazal Kaya) gözünden sorunlu ailesinin yaşadığı olayları anlatır. Sezon boyunca Utanmaz ailesi maddi sorunlar, kişilik çatışmaları ve romantik problemlerle yüzleşir. Filiz, bir yandan kardeşleri hırsız Xmail (Bilmem Kimoğlu), eşcinselliğini gizlemeye çalışan Yusuf (Başka Birisigil) ve başka bir kusuru olan Zübeyir (Ali Uydurukisim) ile alkolik babaları Temel'in (Temel Reishan) sorunlarını çözmeye, bir yandan Çocuk Esirgeme Kurumu ajanı Vendetta'nın (Hugo Weaving) çabalarına rağmen ailesini bir arada tutmaya, bir yandan da şans eseri karşılaştığı fakir ama gururlu genç Weysel (Oğlan Yapyakışıklı) ile bir ilişki yaşamaya çalışmaktadır. İlerleyen bölümlerde zengin bir dilenci olan Cemil'in (Cem İlbatur) de katılımıyla Filiz, birbirleriyle rekabet içerisinde olan Cemil ve Weysel arasında bir seçim yapmak zorunda kalır."

  (Senaristlik teklifleri için menajerimle irtibata geçebilirsiniz.)--Khutuckmsj 00.13, 22 Aralık 2020 (UTC)
  Bir politika değil belki ama Şablon:Bölüm listesi sayfasında "Özet bilgisi madde yazarı tarafından elle ve en fazla 200-300 kelime içerecek şekilde yazılmalıdır." şeklinde bir ifade var. Bu durumda tavsiyeyi uygulamış bulunuyorum. Ama net bir politika yok bu konuda. --Turgut46 08.44, 22 Aralık 2020 (UTC)
Yorum Yorum Burada Khutuck'a katılıyorum. Sezon maddesinin bir yerinde elbetteki spoiler yenecek ancak bunun girişte olmaması girişte tüm olayların değil genel sezon hatlarının verilmesi altta ise sezonun anlatılması (yine her şeyin değil, bölümlerin ana hikayesinin) daha mantıklı. İlk adaylıkta oy kullanırken bölüm özetlerinin okunmayı çok zorlaştırdığını yazmışım. Yani bölümün içinde, ilk bölümden örnek veriyorum; "kardeşlerini uyandırır, para toplar" vs bunları yazmak okunuşu zorlaştırmıyor mu? Mesela kınaya gitmeye ikna edilmesi bölüm açısından önemli mi?
Genel yazılsa daha derli toplu ve okunması kolay olur bence. Mesela örnek ilk bölüm;
"Filiz, bir hamburgercide gece vardiyasında çalışarak beş kardeşi ve babasına bakmaktadır. O sabah arkadaşının yerine işe gider ve faturalarını ödeyebilmek için patronundan avans alır. Çıkışta komşusu Tülay'la birlikte yürürken üzerlerine doğru gelen bir araba onları korkutur; arabadan inen Barış onlardan özür diler; aynı anda bir kapkaççı Filiz'in çantasını çalar. Barış kapkaççıyı yakalayıp çantayı alır ancak boğuşma sırasında elinden yaralanır. Tülay ve Filiz yarasını sararlar. Barış ertesi sabah Filiz'in evine gider ve gece bir şeyler yapmayı teklif eder. Filiz, Barış'ın ısrarı üzerine yemeğe çıkmayı kabul eder. Yemek sırasında Barış, Filiz'i zengin olmadığına ve restoranda vale olarak çalıştığına ikna eder. "
Daha bile kısaltılabilir hatta, şu haliyle hikayeden önemli bir ayrıntı kaybetmediğini düşünüyorum. ----anerka'ya söyleyin 07.16, 2 Nisan 2021 (UTC)
Seçkin liste kriterlerine göre listenin kapsamlı olması gerekir. Şu hâliyle yeterince kapsamlı olduğunu düşünüyorum. Özetler 300 kelimeyi geçmiyor, yani aşırı uzun da değil. Özetlerin yüzeysel olması gerektiğini söyleyen bir kuralımız yok. Bunlar seçkin liste için kriter değil, kullanıcıların kendi görüşleridir. Yani benim yazdığım listeyi görmek istediğiniz şekilde olup olmamasına göre değerlendiriyorsunuz. Şu hâlde biri de çıkıp "Yahu bu listedeki özetler çok yüzeysel, hiç detay yok" diyerek itiraz edebilir. Hâlbuki liste iyi yazılmış bir giriş cümlesine sahip. Verilen her bilgi için kaynak gösterilmiş. Biçem el kitabına uygun. Bu gibi şeyleri değerlendirmeliyiz. Bu konuda sıkıntı da yok da tek sıkıntı özetlerin ayrıntılı olması mı? Belki listeyi okurken daha detaylı bilgi almak okurlar olabilir, onları da düşünmeliyiz. ~~Turgut46 08.20, 4 Mayıs 2021 (UTC)
@Turgut46 esas sorunum belirttiğim üzere "okumanın zorlaşması" yani seçkin listeyi tanımlayan ilk cümledeki "en iyi çalışmalarımız" ve "profesyonel yazım ve sunum standartları" kısmı... Spoiler var ondan olumsuz demedim, girişte olmaması benim kendi tercihim buna katılabilirim "görmek istediğim şekilde olup olmaması" açısından, tamam ama esas mesele bu değil zaten. Çok ayrıntılı ondan olumsuz da demedim. "Yüzeysel" olsun da demiyorum, sadece hikayenin özünü kaybetmeyen ama detaylarda kaybolduğumuz için okunabilirliği zorlaştıran bir yapısı olmasın dedim. Kına örneğindeki gibi, bölümün devamında Barış'ın evine gittiklerine göre burdan çıkan kınaya gitmedikleri yani bölüm hikayesini etkileyen bir detay değil bu. Kınada bir şey olmuyor gitmişlerse bile. O çıkınca kapsamdan bir şey kaybedilmiyor, aksine onu ekleyince (sadece o değil bu şekilde her ayrıntı eklenince) yazım ister istemez karışık oluyor. --anerka'ya söyleyin 18.47, 4 Mayıs 2021 (UTC)