Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsünü alacağı kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, kullanıcılar tarafından Vikipedi'nin en iyileri olarak belirlenen listelerdir. Bu listeler, seçkin liste kriterlerine göre kullanışlılık, bütünlük, doğruluk, tarafsızlık ve biçem açısından bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya listeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin seçkin liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Bir listeyi aday göstermeden önce, maddenin seçkin liste kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa,    taşı    sekmesini kullanarak önceki seçkin liste adaylığı tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türkiye'deki göller listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türkiye'deki göller listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 7. {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin liste kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin liste kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz *{{Yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste adaylığı arşivi şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Listenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve maddeyi Vikipedi:Seçkin listeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Aynı yıl içinde iki Akademi Ödülü'ne aday gösterilen oyuncular listesi[kaynağı değiştir]

Liste diğer dillerden çeviri olmakla birlikte bazı filmlerin isimleri Türkçe gösterime girip girmediği net olmadığı için orijinal haliyle bırakıldı. Bakınız: Vikipedi:Adlandırma kuralları (filmler) Ve Vikipedi:YAYGINAD Net kaynak bulabilen varsa değiştirebilir. Berfu (mesaj) 14.44, 10 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Thomas Cole'un tabloları listesi[kaynağı değiştir]

Uzun süre üstünde çalıştığım bir listeydi sonunda bütün kırmızı bağlantıları açtım. Seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum, görüşlerinizi bekliyorum. OvalThunder9💬 08.09, 20 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Kırmızılardan ziyade çevirinin oldukça motamot ve akışkan olmaması sıkıntı. "Güçlü bir Amerikan duyarlılığı" nedir? Ben anlayamadım. "Kariyeri boyunca üretkendi" çeviri kokan bir ifade, "üretkenlik" zaten göreceli bir kavram. Ani kip geçişleri, geniş zaman kullanımı (geçmiş olayları anlatırken neden geniş zaman?), Türkçede garip duran iki noktalı cümle yapısı... "Erken ölüm"? Neye göre erken? Yazımın yanı sıra çeviri doğruluğu, hatta bilgi-kaynak tutarlılığı (İngilizce Vikipedi'deki maddeyi kim yazdı bilmiyoruz, zaman içinde vandalizme uğradı mı bilmiyoruz, nasıl bir kontrolden geçti bilmiyoruz vs) incelenmeli. Örneğin, "Genellikle muhafazakar olarak görülen eserleri" diye yer alan ifade için gösterilen kaynak, "Politically, Cole’s art is conservative" diyor. "Genellikle" nereden çıktı? Yine kaynak "Considered within the framework of the Andrew Jackson presidency, which coincided with the high point of Cole’s career in the 1830s, the artist and his work were cast as reactionary, evidence of resistance to the era’s push toward democratic populism, urbanism and Westward expansion." diyor, maddede " sanayileşme, şehircilik ve batıya doğru genişlemenin çağdaş eğilimlerini eleştiriyor" denilmekte. Farklı şeylerden bahsediliyor, kaynaktaki ifadeler yanlış aktarılmış. Hızlı olmaktan ziyade kaynakları okuyup ona göre maddeler yazmakta her zaman fayda vardır. Yeterince uzun bir zaman boyunca kaynakların incelenmesi ve ona göre metin oluşturulması gerektiği kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 21.47, 21 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

Peter Dinklage filmografisi[kaynağı değiştir]

Listede bulunan kırmızı bağlantılar açıldı, listenin seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Görüşlerinizi bekliyorum. OvalThunder9💬 08.40, 14 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Karşı Karşı Tekrar emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Cole tabloları listesinde olduğu gibi yine motamot çeviri kaynaklı sorunlar mevcut. Daha önceleri defalarca ifade etmiştim, artık şahsen bu tip adaylıklarda maddelerde düzenlemeler yaparak okunabilir hâle getirmekten ziyade direkt karşı vereceğim diye. Bundan dolayı direkt karşıyım, kişisel algılanmasın. En basitinden "Daha sonra Pixels (2015), Patron Bebek (2016) ve The Angry Birds Movie (2016) filmlerinde rol aldı" denilmiş, bunlar birer animasyon film. Rol alınmaz animasyonlarda... "Seslendirmenlik" ve "seslendirmen" diye bir şey yok Türkçede, varsa da kısıtlı bir kullanımdadır. "Televizyondaki en yüksek ücretli oyunculardan biri oldu", kime kıyasla? En yüksek ilk 10 mu? 100 mü? 5 mi? 2 mi? Belirsiz. "Film"ografi maddesinde "oyun"lar yer alıyor, video oyunları yer alıyor... Başrol diyebileceğimiz I Care a Lot rolünden girişte bahsedilmiyor (bağlantı da verilmemiş), giriş kısmının güncel olduğu söylenemez. Dolayısıyla karşıyım.--NanahuatlEfendim? 21.57, 21 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

Britanya kraliyet ailesinin 80 yıldan fazla yaşayan üyeleri listesi[kaynağı değiştir]

Listenin seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. OvalThunder9💬 09.06, 1 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

Öyle bir kriter var: "Kullanışlı bir liste, büyük bir oranda var olan maddelere verilmiş bağlantılardan (mavi bağlantı) oluşmalıdır." Robingunes; 18.30, 4 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
 • İstek yapıldı Yapıldı @Robingunes Listedeki 23 kırmızı bağlantının hepsi açıldı görüşlerinizi bekliyorum. OvalThunder9💬 21.10, 4 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Enwiki'deki KL'den eksiği yok gibi, girişinin anlatım konusunda da sıkıntıları yok. Yalnız enwiki'de de bulunan 1917 Unvan Yoksunluğu Yasası uyarınca, Birinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık'ın düşmanlarının çocukları veya eşleri olarak İngiliz soylarından ve kraliyet unvanlarından mahrum bırakıldı ve aşağıdaki tabloda yıldız ile işaretlendi (*). kısmı listenin aşağısına not şeklinde düşülse daha iyi olabilir gibi, sizin görüşleriniz nelerdir? — Pamfilyalı 💬 09.01, 5 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
Unvan Yoksunluğu Yasası liste için önemli bir olay, not olarak düşülmesinden ziyade kalmasının daha iyi olucağını düşünüyorum. OvalThunder9💬 06.32, 7 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek O zaman çok da sorun değil, enwiki'deki kontrapartına karşın anlatım olarak eksiği yok dediğim gibi. Gereken her şeyi veriyor, SL olmalı. — Pamfilyalı 💬 07.41, 7 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Pictogram-voting-question.svg Soru Seçkin liste olabilirliğini tartışmadan önce... bu listede göreceli ifadeler yok mu? Kime ve neye göre uzun? Ve neden 80 yaş kriter olarak belirlenmiş? --~~Turgut46 10.19, 14 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46 Göreceli ifadelerden kasıt örnek verirseniz ona göre görüş belirtebilirim. 80 yaşının üzerinde yaşamış üyelerin listelenmesinin sebebi ise Kategori:En yaşlı insan listeleri'nden biri olması, örneğin 20 yıl üzeri yaşamış diğer üyeleri listeye eklersek, listenin içeriğinden sapmış oluruz diye düşünüyorum. OvalThunder9💬 10.57, 14 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
Neden 75 veya 90 değil de 80? Bu kriter neye göre belirlendi? Ben bunu soruyorum. Belki Nanahuatl tatmin edici bir açıklama yapabilir. --~~Turgut46 11.22, 14 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
Aynen, ben de bu maddelere takılıyorum her zaman. En uzun binalar, en uzun nehirler vs. Yerinde bir tespit. NanahuatlEfendim? 19.28, 14 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46, @Nanahuatl Açıkçası tatmin edici bir cevap bulamadım. 80 yaşının üstünde olan üyelerin yazılmasının sebebi; 80 yaşının üstünde az üye olması (27). Örneğin 50 yaşının üstündekileri listeye eklersek yüzlerce üyeyi yazmamız gerekebilir, bu da listeyi çok fazla uzatır ve okunmaz hale getirir. Bu konuyla ilgili bir politika, kriter vb. yok sanırım. OvalThunder9💬 18.25, 16 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
79 da olabilirdi :D Yahut "biraz daha kısa yaşayan..." diye liste açıp 50-80 yaş arasındakileri listelemek de olası... Bu tip listeleri dediğim gibi ben uygunsuz buluyorum, İngilizce Vikipedi ayrı bizden... NanahuatlEfendim? 20.25, 16 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
@Nanahuatl, Neden sadece 80 yaşının üzerindekiler yazılmış diye sorulmasını haklı buluyorum. Fakat bununla ilgili bir Vikipedi politikası veya kriteri olmadığı için kesin bir cevap veremeyeceğim. "Biraz daha kısa yaşayan" diye liste açmak dediğiniz gibi daha olası geldi bana da, zamanım olduğunda açacağım. Fakat listeyi uygunsuz bulmuyorum aksine bir seçkin listede olması gereken kriterleri karşıladığını düşünüyorum. OvalThunder9💬 18.00, 17 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46, @Nanahuatl Subjektifliği gidermek adına maddenin ismini Britanya kraliyet ailesinin 80 yıldan fazla yaşayan üyeleri listesi olarak değiştirdim. ×Elvorixmesaj 08.04, 16 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Fikrim değişmedi, neden 80? Neden 70 değil, neden 90 değil? Neden 80 yaş üstü baz alınmış? Bu soruların cevabı yok. Turgut46 08.09, 16 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46, Adeta kısır bir tartışmaya girdik. "Britanya kraliyet ailesinin 60 yıldan fazla yaşayan üyeleri listesi" de açılabilir şuan, bunun için bir sakınca yok. Ben 80 yaş üstü listeyi SL yapmak istediğim için şu an bu maddenin adaylığı var, 60 yaş üstü maddenin adaylığı da olabilir. ×Elvorixmesaj 08.17, 16 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Demek istediğim de bu zaten. Sayısız liste türetilebilir bu şekilde. 80 veya 60 fark etmez. Akademik çalışmalara konu olmamışsa eğer 80 yaş üstü yaşayanlar, benim için ansiklopedik değildir. Turgut46 08.36, 16 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Karşı Karşı Sübjektifliği bir yana, ansiklopedik bir bakış açısı olmadığı kanaatindeyim. "En çok kedisi olanlar", "en çok yürüyüş yapanlar" gibi geliyor bana, bilemiyorum. Seçkin liste özelinde değil, liste olarak bana uygunsuz geldi.--NanahuatlEfendim? 00.05, 28 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
 • :Destek Destek Bir insanın ortalama yaşam süresi İngilterede 2018 verilerine göre 81,26 yıl. 80 yaşın üzerine çıkanları uzun yaşayanlar olarak sınıflandırmak normal. Berfu (mesaj) 06.57, 8 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Bu dediğiniz Vikipedi:Özgün araştırmalara yer vermemek'e giriyor. Robin 11.16, 16 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Bir şeyi yapan en yaşlı kişi olmak wikipedia’da hemen hemen her konuda sürekli bahsedilen bir şey. Sporda en yaşlı madalya kazanan, em yaşlı akademi ödülü sahibi, en yaşlı ABD başkanı vs. Elizabeth’in kendisi en yaşlı hükümdar mesela. Burada liste neden 80 yaş üzeri ile sınırlı denilmiş, 80 yaşın ortama yaşam süresi istatistiklerine göre yaşlı bir yaş olduğunu belirtmek için söylemiştim. Özgün araştırma ile ilgisi yok. Berfu (mesaj) 13.56, 16 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
@Robingunes, Berfu'nun dediğinin özgün araştırmayla bir alakası olduğunu göremedim ben açıklar mısınız tam ne demek istediğinizi? ×Elvorixmesaj 11.32, 16 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Çağatay Akman videografisi[kaynağı değiştir]

Listenin seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünerek aday gösteriyorum. Listedeki bilgiler tamdır. Tek bir kırmızı bağlantı içeriyor sadece. Onun dışında eksiksizdir. --~~Turgut46 13.18, 26 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Ancak VP:MB gereğince, ne bu listenin ne de ana maddenin ayrı madde olacak kadar gelişmiş olduğu kanaatindeyim. Giriş kısmı zaten hemen hemen aynı şekilde kişi maddesinde var. Ekstra tek kısım, video klipler tablosu, onu da kaldırabilir seviyede ana madde. @Seksen iki yüz kırk beş ile @Sayginer de bu açıdan incelemek isterse diye bildirim göndereyim.--NanahuatlEfendim? 09.01, 6 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
  Ana maddenin ne sıkıntısı varmış? --~~Turgut46 16.27, 8 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
  VP:MB sayfasında anlatılmakta konu. "Sıkıntı var" demedim ki :) Ayrı madde olacak kadar farklı, uzun içerik mevcut değil. Zaten giriş kısmı aynen var, liste maddesindeki tabloyu da kişi maddesine alınca bitti gitti. NanahuatlEfendim? 19.56, 8 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Karşı Karşı Ayrı madde olacak kadar içerik barındırmadığından mecburen karşı olmak durumundayım. Seçkin listelikten ziyade ayrı madde olmaması kanaatindeyim, yoksa kaliteli bir çalışma elbette.--NanahuatlEfendim? 21.31, 21 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

Türkiye Cumhuriyeti'nin kadın bakanları listesi[kaynağı değiştir]

Herkese merhabalar. Listeyi öncesinde madde incelemesine göndermiştim ama @Kingbjelica'nın önerisiyle buraya adaylığını koymaya karar verdim. Liste ile ilgili sorunlarımı madde incelemesinde belirttiğim için bir daha buraya yazmıyorum. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim. --Elenktra (mesaj) 15.56, 1 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Yorum Yorum Öncelikle elinize sağlık @Elenktra, madde çok duyurucu ve ilginç geldi bana. Geçen günlerde sadece girişi okudum sonra bir işim çıktığı için devam edememiştim. Giriş istatiki bir bilgilendirme alanı olmuş. Olması gereken de bu zaten. Tek dikkat çeken kısım "28 Ağustos 2015'te Ayşen Gürcan, ilk başörtülü bakan oldu." benim için. Bu başörtü kısmını belirtmeye gerek var mı pek emin değilim. Yani başı açık/başı örtülü ayrımı yapmak artık 21. yy'da hiçbir platforma yakışmıyor. Kişilerin ne giydiği değil de neler yaptığı bizi ilgilendirmeli diye düşünürüm daima. Ayrıca bunun bir bütün olarak liste değil de yarı liste gibi gördüm. Şimdi SL olan diğer listelere bakınca kısa ve bilgilendirici bir giriş paragrafı ve sonrasında çoğunlukla bir tablo listesi önümüze geliyor. Yani SLA değilde SMA'da olabilir gibi geldi bana, bilemedim. Toparlarsak olumlu gibiyim ama önce bir maddeyi okumam gerekiyor bir değerlendirme öncesi. Kaynaklar konusunda size güvenilir miyim? Karşılarlaştırma yapmak oldukça güç çünkü. --Maurice Flesier message 21.45, 26 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
  • Yorumun için teşekkür ederim @Maurice Flesier. Başörtülü bakanı özel olarak eklememin nedeni hem bir ilk olması hem de medyada yankı uyandırması yani amacım insanların ne giydiği değil. SLA konusunda ise ne kadar uzun bir metni olursa olsun bunun bir lsite olduğu kanısındayım. --Elenktra (mesaj) 19.18, 28 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek listenin adaylık kriterlerini fazlasıyla karşıladığını düşünüyorum oldukça kullanışlı ve kapsamlı olmuş seçkin liste olmasında bir sakınca göremedim. OvaThunder9💬 16.52, 8 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek DestekSeçkin liste konusunda seçkin maddeye göre daha az seçici olunması gerektiği düşüncesindeyim. Ancak bu liste seçkin madde kalitesinde olmuş. Liste dışında eklenen grafikleri çoğu zaman gereksiz bulmama rağmen burada çok ilginç bir bakış açısı getirmesi nedeniyle taktir ettim. Başörtü konusunda daha önce bir çekince belirtilmiş ancak ben başörtü konusununun böyle bir maddede yer alması gerektiğini düşünüyorum. Ne yazık ki bu mesele bizim siyasi gündemimizde büyük yerler tuttu. Ve hatta maddedeki başörtü konusunun geliştirilmesi gerektiğinin düşünüyorum. Gene de harika bir çalışma. Tebrik ederim.--Orfur (mesaj) 00.55, 16 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Emekleri geçenlerin emeklerine sağlık. Yalnız ortada bir listeden ziyade bir madde var. Liste kısmı daha az yer kaplamakta. Fikir edinme açısından İngilizce Vikipedi'de benzer bir seçkin liste olarak şuna denk geldim. Bizde biraz fazla konu dışına çıkılarak fazla detaya/tekrara girilmiş gibi.--NanahuatlEfendim? 20.55, 21 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Eşsiz bir liste olmuş, elinize sağlık. Kriterleri kesinlikle karşılıyor. ~~Turgut46 13.09, 6 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Tebrik ederim Elenktra, tüm noktalara fazlasıyla değinen bir liste hazırlamışsın :) SL olmasında sakınca göremedim. — Pamfilyalı 💬 07.45, 7 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yorum Yorum "Cumhuriyeti" ifadesini çıkarıp direkt Türkiye'nin kadın bakanları listesi olabilir gibi başlık, diğer benzer maddelerde Cumhuriyeti ifadesi geçmiyor. — Pamfilyalı 💬 23.08, 7 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

En İyi Rap Albümü Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

Enwiki, dewiki ve ruwiki'de SL olan maddeyi düzenleyip güncel hâle getirdim. Seçkin liste kriterlerini sağladığını düşünerek adaylığa sunuyorum. --Veselov350💬 19.41, 23 Şubat 2021 (UTC

Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Yaptığım değişikliklerden sonra bir sorun kaldığını düşünmüyorum ancak en azından ödülü kazanan albümlerin kırmızılıkları giderilmeli ki bu adaylığı destekleyebileyim. --Elenktra (mesaj) 17.06, 25 Şubat 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Öncelikle emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Şu noktalar gözüme çarptı:
 1. Yukarıda denildiği gibi, en azından ödül alan albüm ve sanatçı maddeleri açılmalı diye düşünüyorum, listenin ana unsurları zira.
 2. Vikipedi:Araçlar/Bağlantı kontrolünün kullanılmasını öneririm. Anlam ayrımı sayfalarına verilen bağlantılar mevcut, düzeltilmeleri lazım.
 3. Drake'in Kanadalı olduğu metin içerisinde belirtilebilir, nota gerek yok :)
 4. Ufak birtakım düzenlemeler, dokunuşlar daha lazım, zamanı gelince yapabilirim sanırım.--NanahuatlEfendim? 07.37, 6 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]
İstek yapıldı Yapıldı Anlam ayrımı sayfalarına verilen bağlantılar düzeltildi ve not kaldırılarak bilgi metin içerisinde belirtildi.
Yapılıyor... Kırmızı bağlantıların açılması. --Veselov350💬 10.10, 6 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]
@Veselov350 için bir hatırlatma yapayım :) NanahuatlEfendim? 09.23, 10 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Karşı Karşı Aylardır bir çalışma olmaması nedeniyle karşıyım şimdilik. Albümleri listeleyen bir maddede albüm maddelerinin açılması gerektiğini düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 22.11, 21 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Maddede yer alan kırmızılıklar bu haftaki İBP kapsamında yer almaktadır bununda haberini vermiş oluyum.--Anyela. 15.55, 2 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Bizim Hikaye (1. sezon)[kaynağı değiştir]

İlk adaylıkta giriş kısmının ve bölüm özetlerinin çok uzun olduğu gerekçesiyle karşı çıkılmış ve fikir birliğine varılmamıştı. Giriş kısmı ve bölüm özetleri önemli ölçüde azaltıldı. Seçkin liste olması konusunda bir engel göremiyorum. --Turgut46 16.39, 25 Kasım 2020 (UTC)[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Bizde, yeni diyebileceğimiz bir seçkin liste örneği göremedim, dolayısıyla şuna göre konuşursam (ve mantığıma göre tabi), "oyuncu kadrosu" kısmı liste tarzında olsa daha iyi olmaz mı? Bu şekilde akışkan değil, okunabilirliği zor, zira aynı cümle yapısı tekrar edip durmakta. Liste olunca daha derli toplu olacağı kanaatindeyim. Bunun dışında, teknik ekip başlığında kaynak bulunmamakta. Giriş kısmı, maddenin özeti niteliğinde olduğundan, sezon özetinden biraz bahsedilse mi? Bu madde özelinde değil ama şu bölüm listesi tablo yapılarının hakikaten bir elden geçmesi lazım, anlamsız bir şekilde rengarenkler.--NanahuatlEfendim? 07.39, 19 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Aslında sezon özeti başta giriş kısmında yer alıyordu ancak Daha önceki adaylıkta karşı oyu aldığından dolayı kaldırdım. --Turgut46 20.27, 20 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Haydaaa, biz de bir öyle biz böyleyiz desene... "Dizinin konusu giriş kısmında biraz alakasız, dan diye karşımıza çıkıyor. O kısmı ikinci bir paragraf olarak oluşturabilir ve genel olarak sezonu özetleyebilir. Dizinin giriş hikâyesi gibi olmuş, tek bir cümle var yalnızca" demişim. Şimdi bakıyorum, doğru mu demişim emin değilim. Sezon maddesini açan birisini, sezonla ilgili içerik görmek ister, buna özet de dahil. Madde içerisinde de büyük bir yer kaplıyor, ama girişte yer almıyor. Şimdi bakınca mantıklı gelmiyor. He bir paragraf değil de tek cümle olması uygun olmaz belki, ama yapılabilir mi bu şekilde emin olamadım. NanahuatlEfendim? 21.01, 20 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Aynen Nanahuatl, her kafadan bir ses çıkıyor. Birinin ak dediğine diğeri kara diyor. Belki de maddelerin kategorilerine göre kriterler belirlemek gerek. Örenğin bir dizi maddesinde şunlar şunlar olmalı diye. Konumuza dönersek; böyle de giriş kısmı çok cılız kaldı. Bir de şu sürümü incele. --Turgut46 07.50, 21 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Kendi ak dediğime şimdi kara diyorum yani :D Bunlar için bir standart bu yüzden önemli, baka baka yazmak lazım, çeşit çeşit model model olmaması adına. Verdiğin sürümde özet kısmı bir tık fazla gözüktü, biraz kısaltılırsa olabilir bence. NanahuatlEfendim? 07.55, 21 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Bölümün genel özetinin önüne geçiyor değil mi? Ama kısaltırsam da bir şeyler eksik kalıyor. Az sözle çok şey anlatmak gerçekten zor. Ama yine de yaptım. --Turgut46 08.12, 21 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Diziyi izlemedim; şu anki hali bütün sezon hikayesini spoiler veriyor mu? Spoiler vermeden karakterleri ve ana temaları tanıtmak mümkün olur mu? Burada "season" diye aratınca dizilere ait sezon KM'leri, burada da sezon SL'leri yer alıyor, örnek alınabilir. Bu yorumu sadece düşünce olarak varsayın, "böyle yapalım" veya "yapmayalım" demiyorum. --Khutuckmsj 21.55, 21 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Spoiler vermek zorunda yalnız, final özeti falan nasıl olacak? :D Spoiler endişesi gütmemek lazım Vikipedi'de, amaç ansiklopedi. NanahuatlEfendim? 22.03, 21 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Spoiler yemek isteyen okuyucular için nasıl bir çözüm bulacağız? Vikipedi bu tür kaygıları taşımamalı. Kullanıcılar da Vikipedi'yi kendi risklerini göze alarak kullansınlar. Bizim okuyucuları olası sürpriz kaçırıcı spoiler'lardan koruma misyonumuz yok. Bu tedbirleri alacak olanlar okuyucuların kendisi. --Turgut46 22.30, 21 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Demek istediğim en:Scrubs (season 1) maddesindeki gibi tüm hikaye yerine karakterler, durum ve ana hatları vermek. İngilizcedeki 15 kadar sezon SL'sine baktım, girişte sezonda olan her şeyi açıkça yazmaktansa sezonun ana hatlarını aşağıdaki gibi özetlemişler. Diziyi izlemedim ama senaryoyu aşağıdaki gibi yazmak daha iyi olabilir. Olmaz diyorsanız ısrarcı değilim, konuyla alakalı politikayı bulamadım.

  "ABD yapımı Shameless'ın Türkiye uyarlaması olan dizide anneleri tarafından terk edilen Filiz Utanmaz ve kardeşlerinin hayat hikâyesi anlatılmaktadır. Dizinin ilk sezonu, Filiz'in (Hazal Kaya) gözünden sorunlu ailesinin yaşadığı olayları anlatır. Sezon boyunca Utanmaz ailesi maddi sorunlar, kişilik çatışmaları ve romantik problemlerle yüzleşir. Filiz, bir yandan kardeşleri hırsız Xmail (Bilmem Kimoğlu), eşcinselliğini gizlemeye çalışan Yusuf (Başka Birisigil) ve başka bir kusuru olan Zübeyir (Ali Uydurukisim) ile alkolik babaları Temel'in (Temel Reishan) sorunlarını çözmeye, bir yandan Çocuk Esirgeme Kurumu ajanı Vendetta'nın (Hugo Weaving) çabalarına rağmen ailesini bir arada tutmaya, bir yandan da şans eseri karşılaştığı fakir ama gururlu genç Weysel (Oğlan Yapyakışıklı) ile bir ilişki yaşamaya çalışmaktadır. İlerleyen bölümlerde zengin bir dilenci olan Cemil'in (Cem İlbatur) de katılımıyla Filiz, birbirleriyle rekabet içerisinde olan Cemil ve Weysel arasında bir seçim yapmak zorunda kalır."

  (Senaristlik teklifleri için menajerimle irtibata geçebilirsiniz.)--Khutuckmsj 00.13, 22 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
  Bir politika değil belki ama Şablon:Bölüm listesi sayfasında "Özet bilgisi madde yazarı tarafından elle ve en fazla 200-300 kelime içerecek şekilde yazılmalıdır." şeklinde bir ifade var. Bu durumda tavsiyeyi uygulamış bulunuyorum. Ama net bir politika yok bu konuda. --Turgut46 08.44, 22 Aralık 2020 (UTC)[yanıtla]
Yorum Yorum Burada Khutuck'a katılıyorum. Sezon maddesinin bir yerinde elbetteki spoiler yenecek ancak bunun girişte olmaması girişte tüm olayların değil genel sezon hatlarının verilmesi altta ise sezonun anlatılması (yine her şeyin değil, bölümlerin ana hikayesinin) daha mantıklı. İlk adaylıkta oy kullanırken bölüm özetlerinin okunmayı çok zorlaştırdığını yazmışım. Yani bölümün içinde, ilk bölümden örnek veriyorum; "kardeşlerini uyandırır, para toplar" vs bunları yazmak okunuşu zorlaştırmıyor mu? Mesela kınaya gitmeye ikna edilmesi bölüm açısından önemli mi?
Genel yazılsa daha derli toplu ve okunması kolay olur bence. Mesela örnek ilk bölüm;
"Filiz, bir hamburgercide gece vardiyasında çalışarak beş kardeşi ve babasına bakmaktadır. O sabah arkadaşının yerine işe gider ve faturalarını ödeyebilmek için patronundan avans alır. Çıkışta komşusu Tülay'la birlikte yürürken üzerlerine doğru gelen bir araba onları korkutur; arabadan inen Barış onlardan özür diler; aynı anda bir kapkaççı Filiz'in çantasını çalar. Barış kapkaççıyı yakalayıp çantayı alır ancak boğuşma sırasında elinden yaralanır. Tülay ve Filiz yarasını sararlar. Barış ertesi sabah Filiz'in evine gider ve gece bir şeyler yapmayı teklif eder. Filiz, Barış'ın ısrarı üzerine yemeğe çıkmayı kabul eder. Yemek sırasında Barış, Filiz'i zengin olmadığına ve restoranda vale olarak çalıştığına ikna eder. "
Daha bile kısaltılabilir hatta, şu haliyle hikayeden önemli bir ayrıntı kaybetmediğini düşünüyorum. ----anerka'ya söyleyin 07.16, 2 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
Seçkin liste kriterlerine göre listenin kapsamlı olması gerekir. Şu hâliyle yeterince kapsamlı olduğunu düşünüyorum. Özetler 300 kelimeyi geçmiyor, yani aşırı uzun da değil. Özetlerin yüzeysel olması gerektiğini söyleyen bir kuralımız yok. Bunlar seçkin liste için kriter değil, kullanıcıların kendi görüşleridir. Yani benim yazdığım listeyi görmek istediğiniz şekilde olup olmamasına göre değerlendiriyorsunuz. Şu hâlde biri de çıkıp "Yahu bu listedeki özetler çok yüzeysel, hiç detay yok" diyerek itiraz edebilir. Hâlbuki liste iyi yazılmış bir giriş cümlesine sahip. Verilen her bilgi için kaynak gösterilmiş. Biçem el kitabına uygun. Bu gibi şeyleri değerlendirmeliyiz. Bu konuda sıkıntı da yok da tek sıkıntı özetlerin ayrıntılı olması mı? Belki listeyi okurken daha detaylı bilgi almak okurlar olabilir, onları da düşünmeliyiz. ~~Turgut46 08.20, 4 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46 esas sorunum belirttiğim üzere "okumanın zorlaşması" yani seçkin listeyi tanımlayan ilk cümledeki "en iyi çalışmalarımız" ve "profesyonel yazım ve sunum standartları" kısmı... Spoiler var ondan olumsuz demedim, girişte olmaması benim kendi tercihim buna katılabilirim "görmek istediğim şekilde olup olmaması" açısından, tamam ama esas mesele bu değil zaten. Çok ayrıntılı ondan olumsuz da demedim. "Yüzeysel" olsun da demiyorum, sadece hikayenin özünü kaybetmeyen ama detaylarda kaybolduğumuz için okunabilirliği zorlaştıran bir yapısı olmasın dedim. Kına örneğindeki gibi, bölümün devamında Barış'ın evine gittiklerine göre burdan çıkan kınaya gitmedikleri yani bölüm hikayesini etkileyen bir detay değil bu. Kınada bir şey olmuyor gitmişlerse bile. O çıkınca kapsamdan bir şey kaybedilmiyor, aksine onu ekleyince (sadece o değil bu şekilde her ayrıntı eklenince) yazım ister istemez karışık oluyor. --anerka'ya söyleyin 18.47, 4 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Anerka, özetleri biraz daha kısalttım ancak daha fazla kısaltırsam hikâyede bir şeylerin eksik olacağını düşünüyorum. Her bölümü iki saat süren dizilerin özeti biraz uzun olur kanaatindeyim. --Turgut46 15.26, 11 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]