Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsünü alacağı kararlaştırılır. Seçkin listeler, kullanıcılar tarafından Vikipedi'nin en iyileri olarak belirlenen listelerdir. Bu listeler, seçkin liste kriterlerine göre kullanışlılık, bütünlük, doğruluk, tarafsızlık ve biçem açısından bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya listeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin seçkin liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Bir listeyi aday göstermeden önce, maddenin seçkin liste kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{SLA|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Adaylık sayfasının en üstüne === [[aday gösterilen maddenin adı]] === satırını yerleştirin. Örnek başlık adını maddenin adıyla değiştirmeyi unutmayın.
 5. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 6. {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    düzenle    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "düzenle" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, {{destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin liste kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız {{karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin liste kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. {{Seçkin liste adaylığı arşivi}} şablonunun yanı sıra, adaylık başarılı sonuçlanmışsa {{yeni seçkin sayfalar}} şablonu ve Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını da güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, adaylığın sonucuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin.
 5. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeyi, Vikipedi:Seçkin listeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Türk Silahlı Kuvvetleri genelkurmay başkanları listesi[kaynağı değiştir]

Listedeki her genelkurmay başkanı ve vekil genelkurmay başkanlarının askeri sicil no'ları, katıldığı muharebeler, görev başlangıcı ve bitişleri TSK'nin sitesinden kaynak alınıp listede sıralandı. Maddenin girişi ve alt başlıklarında detaylı açıklamalar yapıldı kaynaklarla birlikte. Seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum ve aday gösteriyorum. ×Elvorixmesaj 10.27, 3 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Aşk'ın (film, 2013) aday gösterildiği veya kazandığı ödüller listesi[kaynağı değiştir]

Konusunu oldukça iyi bir şekilde ele alıyor (vizyon ve hasılat bilgileri gibi ilgisiz yerlere değinen İngilizce Vikipedi maddesinin aksine, konumuz o değil zira). Kaynaklı, kırmızı bağlantısı olmayan bir liste. Seçkin liste kriterlerini karşıladığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 19.33, 28 Nisan 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Ermenistan'daki Dünya Mirasları listesi[kaynağı değiştir]

Maddenin sl olabileceğini düşünüyorum. hulusi bey hadi bana mesaj at 11.57, 22 Ocak 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek üstte de belirtildiği gibi tek eksik kırmızı bağlantılar. Güzel bir çalışma olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık. stdoggomsj 12.09, 14 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Maddeyi okudum. Yukarıda destek veren @07, Elvorix, St.doggo, maddedeki makine çevirisi olduğunu gözden kaçırdınız sanıyorum:
 1. "Katolikos'un koltuğu olarak hizmet vermesi">koltuk? Katolikos sanki kişi adıymış gibi büyük harfle yazılmış, kesme işaretiyle ayrılmış.
 2. "13. yüzyılda ise Moğollar tarafından yıkıldı">şehir yıkılmaz... Makine çevirisi olunca böyle oluyor. "İstanbul yıkıldı" olur mu sizce?
 3. "4. yüzyılda inşa edildi ve Ermenistan'daki en eski Hristiyan anıtlarından biridir">yüklemlerdeki kip uyumsuzlukları...
 4. "Manastır, 13. yüzyılda Amaghu Nehri'nin yakınlarına kuruldu">manastır kurulmaz. "Sultanahmet Camii şu yılda kuruldu" olur mu sizce?
 5. "9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar dayanan Tatev Manastırı">4 yüzyıla nasıl dayanabiliyor?
 6. "Vorotan Nehri'nde... yer almaktadır">Manastır nehirde mi yer alıyor?

Tüm bunlara dayanarak elbette seçkin liste olmaması gereken bir madde. Siz, incelemeniz sonucunda bunların doğru olduğuna mı kanaat getiriyorsunuz?--Nanahuatl? 06.41, 16 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Hatta öyle ki, listedeki öğeler ya hatalı çeviri ya da eksiklikler içeriyor:
 1. "The monastery of Noravank and the upper Amaghou Valley">mesela çevrilmemiş, belki de çevrilememiş ve "Noravank Manastırı" diye bırakılmış
 2. "The basilica and archaeological site of Yererouk">yine "Yereruyk" diye bırakılmış
 3. "The archaeological site of the city of Dvin">"Dvin" diye bırakılmış
 4. "Cathedral and Churches of Echmiatsin and the Archaeological Site of Zvartnots">çevrilirken "katedraller" kısmı yok sayılmış vs.
Bunlar kullanıcıların kendi uydurduğu başlıklar değil, UNESCO'nun tanımlamaları. "Bu mantıksız, kısaltalım" diyemeyiz yani :) Nanahuatl? 06.50, 16 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Karşı Karşı @Nanahuatl'ın öne sürdüğü sebeplere katılıyorum. Görüşüm olumsuz. Mustafa MVC 11.45, 8 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum Huluxsi aday gösteren olduğun için sana sesleniyorum. Özet bölümünde anlayamadığım bir şey var. Bölümde şöyle denmiş;
"Ermenistan'da Dünya Mirası ilân edilen ilk yer, 1996'da listelenmiş olan Hağpat Manastırı'dır. 2000 yılında ise Sanahin Manastırı listeye eklendi. Ayrıca 2000'de Eçmiyazin Katedrali, Eçmiyazin'deki kiliseler ve Zvartnots Katedrali, Geğard Manastırı ve Azat Nehri olmak üzere 2 Dünya Mirası daha seçildi."
Şimdi ben bunu okuduğumda anladığım, 1 Hağpat Manastırı, 2 Sanahin Manastırı (2000 de listeye eklendiyse 2. bir miras olarak eklenmiş olmalı), 3 ? "Eçmiyazin Katedrali, Eçmiyazin'deki kiliseler ve Zvartnots Katedrali, Geğard Manastırı ve Azat Nehri olmak üzere 2 Dünya Mirası" burda Eçmiyazin leri gruplasam Zvartnots, Geğard ve Azat nehri olarak 4 farklı alan görüyorum. Şimdi bunu böyle ifade edince anladığım toplamda 6 tane falan alan olmalı oysa 3 alanı varmış. Daha burada mesela, cümlelerin bir şekilde toparlanıp gruplandırılıp daha anlaşılır hale getirilmesi gerek.
Sen yukarıda Nanahuatl'ın yazdıklarını da dikkate alıp genel bir okuma yapıp düzenleyebilir misin maddeyi? Ben özetten ötesini okumadım, ama yukarıda tek tek verilmiş örnekler de var, bu hali ve bu kadar hatasıyla uygun olmayacaktır bu madde seçkin içeriğe. ----anerka'ya söyleyin 10.56, 16 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum @Nanahuatl, Manastır ... kuruldu da herhangi bir problem yok aslında, kulağa alışık gelmese de. Kurmak fiili inşa etmek anlamında da kullanılıyor, sözlüğü karıştırdığımda gördüm. Çok manası var kelimenin ancak esas anlamı parçalardan bütüne ulaşmak şeklinde. Manastırı inşa etmek için gerekli malzemeleri, parçaları ortaya koyuyoruz; bunları uygunca bir araya getirip birleştiriyoruz, monte ediyoruz. Sonucunda bir bütüne ulaşıyoruz. Onu kuruyoruz yani.
Ben yine de bu ifadeyi kullanmazdım tabii. Ancak kullanımı da yanlış görünmüyor, sadece bunu ifade etmek istedim.
--Xenverlymesaj 20.46, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Christopher Nolan filmografisi[kaynağı değiştir]

Listenin seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. İngilizce SL'den çevrildi. Piskevit 14.14, 3 Ocak 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Destek Destek Seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. ×Elvorixmesaj 11.10, 25 Ocak 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Destek Destek Seçkin olan İngilizce versiyonunda kamera operatörü olduğu Fearville ve kısa belgesel Emic: A Time Capsule From the People of Earth yok. Burada da çıkarmak gerekir mi bilemedim. Onun dışında seçkin madde olmalı bence.Justi (mesaj) 07.03, 3 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Ancak ciddi anlamda makine çevirisiyle oluşturulmuş bir madde, yazımı hiç kontrol edilmemiş sanıyorum ki. "Kritik ve ticari bir başarı elde etti", "gizemli gerilim filmi", "baş karakterin başlangıç hikâyesi", "Bunu, Zack Snyder'ın süper kahraman filmi Çelik Adam'ın (2013) yapımcılığını ve Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain'in rol aldığı bilimkurgu filmi Yıldızlararası'nı (2014) yöneterek izledi" (ah nesne-yüklem uyumu), cümlelerin sürekli "yönetti, yönetti, yönetti" diye sıralanması, "Film dünya çapında 1 milyar doların üzerinde hasılat elde etti ve 2008'in en yüksek hasılatını elde etti", "onun çığır açan filmi oldu" gibi... Şu hâliyle kesinlikle seçkin liste olamaz, olmamalı.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü[kaynağı değiştir]

Sinema alanında gerekli bir liste olduğunu düşünüyorum.Justi (mesaj) 18.17, 30 Aralık 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. İlk etapta, eksik olan tören maddelerinin açılması, maddenin tam olarak anlaşılabilmesi adına gerekli diye düşünüyorum. Film adları ise Türkçe isimleri varsa bunlarla değiştirilmeli, VP:BEK'e göre uygun olan o. "1982'de sinema" gibi maddeler açılmasa da olur -ki bağlantı verilmesini dahi gereksiz ve anlamsız görüyorum ben. Bunların yanı sıra, maddede çok fazla ve aşırı görsel kullanılmış. Her ödül alanın resmini koymaya gerek olmadığı kanaatindeyim şahsen. "Yaşlara göre rekorlar" verilmiş, ancak bu sefer de tüm adaylar için yaş bilgilerinin verilmesi gerekmez mi?--NanahuatlEfendim? 06.38, 6 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Sevgili @Nanahuatl, Vikipedi’de Türkçe ismiyle yer alan filmlerin neredeyse hepsini listede yeniden düzenledim. Bu listenin en önemli sorunu Türkçe adlandırma ve özellikle eski filmlerde sıkıntı var. Vikipedi:Adlandırma kuralları (filmler) sinemada Türkçe adıyla vizyona girdiyse, televizyonda ya da DVD’de Türkçe ismi kullanıldıysa o adın kullanılmasını söylüyor. (Dijital platformlar da eklenebilir buna bence) Özellikle eski tarihli filmler Türkçe hiç gösterime girmemiş olabiliyor. Bu durumda kaynaklarda nasıl geçtiğine bakmak gerek ama Beyazperde, sinematürk, sinemalar hatta MUBI gibi platformlardaki isimleri arasında da fark olabiliyor. The Bad Seed (film, 1956) örneğin beyazperdede Canavar Tohumu olarak geçerken, diğer kaynaklarda [1] [2] [3] orijinal adıyla kullanılabiliyor. Daha karmaşık bir örnek mesela Day for Night (film) ya da özgün adıyla La Nuit Américaine mesela türkçe kaynaklarda Güneşte Gece, Amerikan Gecesi ya da Gecenin Ötesi (MUBI’de şu anda bu isimle yayında sanırım) olarak geçiyor. The Miracle Worker (film, 1962)’ı arattığımda bazı kaynaklarda Karanlığın İçinden diye isimlendirildiğini gördüm ama emin olamadığımdan buradaki adını değiştirmedim. Jezebel (film, 1938) için Damgalı Kadın kullanan kaynak pek yok. Ondan da emin olamadım. Araştırma yaparken Atilla Dorsay’ın 100 Yılın 100 Filmi kitabına ulaştım. Birkaç filmin Türkçe adını da onu kaynak göstererek düzenleyebilirim. Ancak değiştirilmemiş diğer isimler için her filme özel bakmak gerekebilir. Resimler ve yaş detaylarını dilerseniz kaldırılabilirsiniz. İngilizcesinde var diye eklemiştim. Justi (mesaj) 08.38, 10 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum 2020'ler alt başlığından sonra son 2 resim tabloyu bozuyor ve alt başlığın altında boşluk oluşuyor, bunlar düzenlenebilir. Birde filmlerin Türkçe isimleri olan bazıları yazılmamış yönlendirme olarak duruyor bunları Tercihler → Küçük Araçlar → Bağlantı Kontrolü'nü açarak düzenleyebilirsiniz @Justi7. ×Elvorixmesaj 17.07, 10 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Aynı yıl içinde iki Akademi Ödülü'ne aday gösterilen oyuncular listesi[kaynağı değiştir]

Liste diğer dillerden çeviri olmakla birlikte bazı filmlerin isimleri Türkçe gösterime girip girmediği net olmadığı için orijinal haliyle bırakıldı. Bakınız: Vikipedi:Adlandırma kuralları (filmler) Ve Vikipedi:YAYGINAD Net kaynak bulabilen varsa değiştirebilir. Berfu (mesaj) 14.44, 10 Eylül 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Genel bir okuma ve birtakım düzenlemeler yaptım. Kriterleri karşıladığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 06.26, 6 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum Giriş kısmı dışında kalan tablodaki oyuncular için kaynak kullanılmamış, bu durumda olumsuz bakıyorum kaynak eklendiği takdirde seçkin liste kriterlerini karşılar. ×Elvorixmesaj 17.11, 10 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Bu diğer vikilerde de yok Elonizm (mesaj) 15.16, 17 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Bizim Hikaye (1. sezon)[kaynağı değiştir]

İlk adaylıkta giriş kısmının ve bölüm özetlerinin çok uzun olduğu gerekçesiyle karşı çıkılmış ve fikir birliğine varılmamıştı. Giriş kısmı ve bölüm özetleri önemli ölçüde azaltıldı. Seçkin liste olması konusunda bir engel göremiyorum. --Turgut46 16.39, 25 Kasım 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Bizde, yeni diyebileceğimiz bir seçkin liste örneği göremedim, dolayısıyla şuna göre konuşursam (ve mantığıma göre tabi), "oyuncu kadrosu" kısmı liste tarzında olsa daha iyi olmaz mı? Bu şekilde akışkan değil, okunabilirliği zor, zira aynı cümle yapısı tekrar edip durmakta. Liste olunca daha derli toplu olacağı kanaatindeyim. Bunun dışında, teknik ekip başlığında kaynak bulunmamakta. Giriş kısmı, maddenin özeti niteliğinde olduğundan, sezon özetinden biraz bahsedilse mi? Bu madde özelinde değil ama şu bölüm listesi tablo yapılarının hakikaten bir elden geçmesi lazım, anlamsız bir şekilde rengarenkler.--NanahuatlEfendim? 07.39, 19 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Aslında sezon özeti başta giriş kısmında yer alıyordu ancak Daha önceki adaylıkta karşı oyu aldığından dolayı kaldırdım. --Turgut46 20.27, 20 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Haydaaa, biz de bir öyle biz böyleyiz desene... "Dizinin konusu giriş kısmında biraz alakasız, dan diye karşımıza çıkıyor. O kısmı ikinci bir paragraf olarak oluşturabilir ve genel olarak sezonu özetleyebilir. Dizinin giriş hikâyesi gibi olmuş, tek bir cümle var yalnızca" demişim. Şimdi bakıyorum, doğru mu demişim emin değilim. Sezon maddesini açan birisini, sezonla ilgili içerik görmek ister, buna özet de dahil. Madde içerisinde de büyük bir yer kaplıyor, ama girişte yer almıyor. Şimdi bakınca mantıklı gelmiyor. He bir paragraf değil de tek cümle olması uygun olmaz belki, ama yapılabilir mi bu şekilde emin olamadım. NanahuatlEfendim? 21.01, 20 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Aynen Nanahuatl, her kafadan bir ses çıkıyor. Birinin ak dediğine diğeri kara diyor. Belki de maddelerin kategorilerine göre kriterler belirlemek gerek. Örenğin bir dizi maddesinde şunlar şunlar olmalı diye. Konumuza dönersek; böyle de giriş kısmı çok cılız kaldı. Bir de şu sürümü incele. --Turgut46 07.50, 21 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Kendi ak dediğime şimdi kara diyorum yani :D Bunlar için bir standart bu yüzden önemli, baka baka yazmak lazım, çeşit çeşit model model olmaması adına. Verdiğin sürümde özet kısmı bir tık fazla gözüktü, biraz kısaltılırsa olabilir bence. NanahuatlEfendim? 07.55, 21 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Bölümün genel özetinin önüne geçiyor değil mi? Ama kısaltırsam da bir şeyler eksik kalıyor. Az sözle çok şey anlatmak gerçekten zor. Ama yine de yaptım. --Turgut46 08.12, 21 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Diziyi izlemedim; şu anki hali bütün sezon hikayesini spoiler veriyor mu? Spoiler vermeden karakterleri ve ana temaları tanıtmak mümkün olur mu? Burada "season" diye aratınca dizilere ait sezon KM'leri, burada da sezon SL'leri yer alıyor, örnek alınabilir. Bu yorumu sadece düşünce olarak varsayın, "böyle yapalım" veya "yapmayalım" demiyorum. --Khutuckmsj 21.55, 21 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Spoiler vermek zorunda yalnız, final özeti falan nasıl olacak? :D Spoiler endişesi gütmemek lazım Vikipedi'de, amaç ansiklopedi. NanahuatlEfendim? 22.03, 21 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Spoiler yemek isteyen okuyucular için nasıl bir çözüm bulacağız? Vikipedi bu tür kaygıları taşımamalı. Kullanıcılar da Vikipedi'yi kendi risklerini göze alarak kullansınlar. Bizim okuyucuları olası sürpriz kaçırıcı spoiler'lardan koruma misyonumuz yok. Bu tedbirleri alacak olanlar okuyucuların kendisi. --Turgut46 22.30, 21 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Demek istediğim en:Scrubs (season 1) maddesindeki gibi tüm hikaye yerine karakterler, durum ve ana hatları vermek. İngilizcedeki 15 kadar sezon SL'sine baktım, girişte sezonda olan her şeyi açıkça yazmaktansa sezonun ana hatlarını aşağıdaki gibi özetlemişler. Diziyi izlemedim ama senaryoyu aşağıdaki gibi yazmak daha iyi olabilir. Olmaz diyorsanız ısrarcı değilim, konuyla alakalı politikayı bulamadım.

  "ABD yapımı Shameless'ın Türkiye uyarlaması olan dizide anneleri tarafından terk edilen Filiz Utanmaz ve kardeşlerinin hayat hikâyesi anlatılmaktadır. Dizinin ilk sezonu, Filiz'in (Hazal Kaya) gözünden sorunlu ailesinin yaşadığı olayları anlatır. Sezon boyunca Utanmaz ailesi maddi sorunlar, kişilik çatışmaları ve romantik problemlerle yüzleşir. Filiz, bir yandan kardeşleri hırsız Xmail (Bilmem Kimoğlu), eşcinselliğini gizlemeye çalışan Yusuf (Başka Birisigil) ve başka bir kusuru olan Zübeyir (Ali Uydurukisim) ile alkolik babaları Temel'in (Temel Reishan) sorunlarını çözmeye, bir yandan Çocuk Esirgeme Kurumu ajanı Vendetta'nın (Hugo Weaving) çabalarına rağmen ailesini bir arada tutmaya, bir yandan da şans eseri karşılaştığı fakir ama gururlu genç Weysel (Oğlan Yapyakışıklı) ile bir ilişki yaşamaya çalışmaktadır. İlerleyen bölümlerde zengin bir dilenci olan Cemil'in (Cem İlbatur) de katılımıyla Filiz, birbirleriyle rekabet içerisinde olan Cemil ve Weysel arasında bir seçim yapmak zorunda kalır."

  (Senaristlik teklifleri için menajerimle irtibata geçebilirsiniz.)--Khutuckmsj 00.13, 22 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Bir politika değil belki ama Şablon:Bölüm listesi sayfasında "Özet bilgisi madde yazarı tarafından elle ve en fazla 200-300 kelime içerecek şekilde yazılmalıdır." şeklinde bir ifade var. Bu durumda tavsiyeyi uygulamış bulunuyorum. Ama net bir politika yok bu konuda. --Turgut46 08.44, 22 Aralık 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yorum Yorum Burada Khutuck'a katılıyorum. Sezon maddesinin bir yerinde elbetteki spoiler yenecek ancak bunun girişte olmaması girişte tüm olayların değil genel sezon hatlarının verilmesi altta ise sezonun anlatılması (yine her şeyin değil, bölümlerin ana hikayesinin) daha mantıklı. İlk adaylıkta oy kullanırken bölüm özetlerinin okunmayı çok zorlaştırdığını yazmışım. Yani bölümün içinde, ilk bölümden örnek veriyorum; "kardeşlerini uyandırır, para toplar" vs bunları yazmak okunuşu zorlaştırmıyor mu? Mesela kınaya gitmeye ikna edilmesi bölüm açısından önemli mi?
Genel yazılsa daha derli toplu ve okunması kolay olur bence. Mesela örnek ilk bölüm;
"Filiz, bir hamburgercide gece vardiyasında çalışarak beş kardeşi ve babasına bakmaktadır. O sabah arkadaşının yerine işe gider ve faturalarını ödeyebilmek için patronundan avans alır. Çıkışta komşusu Tülay'la birlikte yürürken üzerlerine doğru gelen bir araba onları korkutur; arabadan inen Barış onlardan özür diler; aynı anda bir kapkaççı Filiz'in çantasını çalar. Barış kapkaççıyı yakalayıp çantayı alır ancak boğuşma sırasında elinden yaralanır. Tülay ve Filiz yarasını sararlar. Barış ertesi sabah Filiz'in evine gider ve gece bir şeyler yapmayı teklif eder. Filiz, Barış'ın ısrarı üzerine yemeğe çıkmayı kabul eder. Yemek sırasında Barış, Filiz'i zengin olmadığına ve restoranda vale olarak çalıştığına ikna eder. "
Daha bile kısaltılabilir hatta, şu haliyle hikayeden önemli bir ayrıntı kaybetmediğini düşünüyorum. ----anerka'ya söyleyin 07.16, 2 Nisan 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Seçkin liste kriterlerine göre listenin kapsamlı olması gerekir. Şu hâliyle yeterince kapsamlı olduğunu düşünüyorum. Özetler 300 kelimeyi geçmiyor, yani aşırı uzun da değil. Özetlerin yüzeysel olması gerektiğini söyleyen bir kuralımız yok. Bunlar seçkin liste için kriter değil, kullanıcıların kendi görüşleridir. Yani benim yazdığım listeyi görmek istediğiniz şekilde olup olmamasına göre değerlendiriyorsunuz. Şu hâlde biri de çıkıp "Yahu bu listedeki özetler çok yüzeysel, hiç detay yok" diyerek itiraz edebilir. Hâlbuki liste iyi yazılmış bir giriş cümlesine sahip. Verilen her bilgi için kaynak gösterilmiş. Biçem el kitabına uygun. Bu gibi şeyleri değerlendirmeliyiz. Bu konuda sıkıntı da yok da tek sıkıntı özetlerin ayrıntılı olması mı? Belki listeyi okurken daha detaylı bilgi almak okurlar olabilir, onları da düşünmeliyiz. ~~Turgut46 08.20, 4 Mayıs 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Turgut46 esas sorunum belirttiğim üzere "okumanın zorlaşması" yani seçkin listeyi tanımlayan ilk cümledeki "en iyi çalışmalarımız" ve "profesyonel yazım ve sunum standartları" kısmı... Spoiler var ondan olumsuz demedim, girişte olmaması benim kendi tercihim buna katılabilirim "görmek istediğim şekilde olup olmaması" açısından, tamam ama esas mesele bu değil zaten. Çok ayrıntılı ondan olumsuz da demedim. "Yüzeysel" olsun da demiyorum, sadece hikayenin özünü kaybetmeyen ama detaylarda kaybolduğumuz için okunabilirliği zorlaştıran bir yapısı olmasın dedim. Kına örneğindeki gibi, bölümün devamında Barış'ın evine gittiklerine göre burdan çıkan kınaya gitmedikleri yani bölüm hikayesini etkileyen bir detay değil bu. Kınada bir şey olmuyor gitmişlerse bile. O çıkınca kapsamdan bir şey kaybedilmiyor, aksine onu ekleyince (sadece o değil bu şekilde her ayrıntı eklenince) yazım ister istemez karışık oluyor. --anerka'ya söyleyin 18.47, 4 Mayıs 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Anerka, özetleri biraz daha kısalttım ancak daha fazla kısaltırsam hikâyede bir şeylerin eksik olacağını düşünüyorum. Her bölümü iki saat süren dizilerin özeti biraz uzun olur kanaatindeyim. --Turgut46 15.26, 11 Ağustos 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Biraz anlatım ve imla düzenlemeleri yaptım. Ancak bazı bölümlerde cidden bir gelişme olmuyor gibi geldi (5. bölüm gibi). Özet geçilirken önemli olaylar atlanmış mı yoksa gerçekten kayda değer şeyler olmuyor mu anlayamadım :D İkinci olarak, her oyuncu ve karakteri için ayrı kaynakları zorlamaya gerek yok bence, cümle, hatta paragraf sonuna konulan 1-2 kaynak yeterli olacaktır. Her bir karakter için ayrı kaynak gösterilmiş. Burası da "oynadı, canlandırdı" gibi sürekli kendini tekrar eden ifadeler yerine liste şeklinde olsa ve karakterin kim olduğunun bilgisi verilse nasıl olur?--NanahuatlEfendim? 06.11, 6 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Turgut46, bildirim gönderiyorum. Hareketlendirelim biraz buraları. @Anerka, yukarıda dediklerine de yanıt gelmiş, seni de haberdar edeyim müsaadenle. 1,5 yıl oldu neredeyse, artık çözüme kavuşturalım bu adaylığı. NanahuatlEfendim? 07.51, 25 Nisan 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Özetlere ilk bildirimde de bakmıştım, istişaremizin üzerine bazı değişiklikler ve özellikle ilerleyen bölüm özetlerinde kısaltmalar yapıldı. Fikrim hala okunuşunun zor olduğu yönünde ancak diziyi izlemedim ve okuma kolaylığıyla kast ettiğim beklentiyi karşılayacak değişiklikleri hele de izlemediğim için tam hakim olamayacağım bir dizi listesi üzerinde yapmaya vaktim yok bu aralar. Kaş yapayım derken göz çıkarma riski hep var :) Öte yandan kişisel argüman gibi görülmesini, ya da bunu öne sürüp de diretip olaya taş koymuş gibi algılanmasını da istemiyorum. @Turgut46'nın bu liste için çok için zaman harcadığının da farkındayım, dolayısıyla bu adaylıkta artık çekimserim. --anerka'ya söyleyin 08.52, 27 Nisan 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl İstediğin gibi düzenlemeler yaptım. Özetler konusunda da yapacak bir şeyim yok. Dizinin her bölümü zaten 2 saat ve bazı bölümler hakikaten zorlama. Neredeyse bütün bölüm sadece diyaloglar var, hiç olay yok. Önceki adaylıkta da belirttiğim gibi bazı bölümleri yazarken gerçekten zorlandım. Özetler uzun belki ama dizi bölümleri de uzun. Ben özetleri kısa yazmaya kalksam eksik bir şeyler kalacak ki zaten çok şey çıkardım. Bu en sade hâli şu an. Ama sadenin de sadesi bekleniyorsa, bilemiyorum. Uzunluk göreceli bir ifade. Biraz daha kısa yazsam bu sefer de kısa olduğu belirtilecekti belki. Kendi görüşüme göre bence uzunluğu yeterli seviyede. Maddedeki bilgiler yeterli mi? Kaynaklar güvenilir mi? Vikipedi'nin temel içerik politikalarına uygun mu? Bunlara göre karar vermemiz gerekir diye düşünüyorum, özetlerin uzunluğuna veya kısalığına göre değil. -- Turgut46 10.07, 28 Nisan 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum Biraz inceledim sayfayı. Bence bazı hatalar mevcut. Öncelikle (bu hata değil ) oyuncular kısmında her karakter için kaynağa gerek olmadığını düşünüyorum. Alt başlık üzerine 1-2 kaynak yeterli olabilir. Bölüm özetler kısmında ise (baya tartışma konusu olmuş bu) uzunluk bence de önemli değil ama şu an ki özetlerin hala bazı eksiklikleri var gibi. Ben diziyi öyle çok iyi takip eden biri değildim. Ara sıra izlerdim canım istediğinde. @Turgut46'nın da dediği gibi bazı bölümlerde önemli bir olay yok. Mesela 3. bölüm özetinde sadece Fikri'nin kredi kartını geri alma çabası anlatılmış sadece. Dedim ya çok izlemedim diye, işte hatırladığım kadarıyla ilk bölümlerde Şeyma karakteri vardı ama özetlerde pek göremedim. 2. bölüm özetinde Fikri, Tufan'ın kahvehanesindeyken Müjde'nin babası Haşim gelip Fikri'ye kafa atar. Burnu kanayan Fikri, aldığı darbeyle yere düşer. Haşim, Fikri'yi oğlunun Müjde'den uzak durması konusunda uyarır. şeklinde bir ifade var. Haşim ve Müjde hatırladığım kadarıyla Şeyma'nın kızı ve kocası ama hiç izlemeyenler bu kişiler nereden bir anda çıktı diye sorgulayabilir. 4. bölümde Kiraz neden çocuğu kaçırdı mesela? Bu gibi olayları nedenleriyle ve bir anda karşımıza çıkan karakterlerin kim olduğunu açıklamak, belki uzunluk konusunu çözmez ama en azından okuyucuların kafasında soru işaretleri bırakmaz. (Bu arada yukarıdaki yorumların bazılarını okudum sadece. Benim dediklerim yukarıda zaten varsa siz bilirsiniz.) -- Efe7961 mesaj 08.03, 30 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Efe7961 Oyuncuların kim olduğunu da tanıtırsak liste uzar gider. Zaten oyuncuların tanıtılması gereken yer burası değil. Ya dizinin ana maddesi ya da, varsa, dizi karakterlerinin yer aldığı bir liste. Zaten Bizim Hikaye (dizi) maddesinde bu bilgiler yer alıyor. Bir de burada yer vermeye gerek yok. Kiraz'ın çocuğu neden kaçırdığına gelirsek, burada her detaya yer veremeyiz. Belki eskiden vermişimdir de bayağı kırptım özetleri. O metni çıkarmış olabilirim. Dizide de tam açıklanmıyor. Kiraz'ın anne ve babası ayrı, çocuğun ailesiyle doğum günü kutladığına şahit oluyor, kıskanıp kaçırıyor. Turgut46 22.48, 30 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Turgut46, yorumu yaptıktan sonra düşününce yazdıklarım biraz mantıksız geldi. Bölüm özetleri kısmının, her ne kadar bazı bölümlerde olay olmasa da, böyle kalması daha iyi. Yoksa dediğiniz gibi uzuyor. Herneyse. .. Oyuncular kısmına gelirsek;
Bu sezon maddesinin "Oyuncu kadrosu" alt başlığına, ana maddenin "Oyuncu kadrosu ve karakterler" alt başlığı bağlantı olarak verilebilir. Ana maddede her karakter yok (mesela Şeyma, Müjde, Haşim, Tülay vs.), onlar eklenirse sizin dediğiniz gibi olabilir. Tabi yine siz bilirsiniz ama bence bu daha uygun olur. -- Efe7961 mesaj 23.01, 30 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 SİS notu: @Turgut46 ve bu adaylıkta görüş bildiren kullanıcılar (@Nanahuatl, @Anerka, @Khutuck, @Efe7961), görüşlere topluca baktığımda konunun epey tartışmalı kaldığını ve seçkin liste seçilmesi konusunda bir fikir birliği oluşmadığını görüyorum. Eklemede bulunacak olan var mı, yoksa seçilemedi olarak kapatacağım. Uzun zamandır beklemede kalmış zaten, fikir birliği oluşmamış. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 11.45, 15 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Destek Destek Teşekkürler bildirim için @LostMyMind. Bu vesileyle bir kez daha üzerinden geçtim maddenin. Kriterleri karşıladığı kanaatindeyim şahsen. Nanahuatl? 22.44, 15 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Çekimser Çekimser Yukarıda belirttiğim üzere çekimser kalmayı tercih ediyorum, itiraz ettiğim konular başka kullanıcılar tarafından kabul edilebilir seviyede bulunuyorsa hiç itiraz etmemişim varsayılabilir :) gözüme batan şeyleri bazen çok didikleyebiliyorum, insan kendini bilmeli. :D ----anerka'ya söyleyin 07.57, 16 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum Konuyla ilgili olan HastaLaVi2, iazak, Anyela23 ve Hedda Gabler adlı kullanıcıları fikir belirtmeleri için davet ediyorum. Turgut46 10.21, 29 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • İlk sezona dair kısa ve özet şeklinde bir eleştiri başlığı açılabilir mi? Hedda Gabler (mesaj) 17.49, 29 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Hedda Gabler Bu mümkün lakin şu sıralar şehir dışındayım. Bu nedenle mümkün görünmüyor. Uzun bir süre gerçek anlamda katkı yapmam mümkün değil. Turgut46 12.21, 30 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Biraz geç kaldım sanırım. Benim düşüncelerim şu yönde. Maddenin geneli gayet iyi ve yeterli göründü gözüme. Sadece @Khutuck'un yazdığı sezon özeti ile alakalı yoruma katılıyorum. Giriş kısmının ikinci paragrafı çok bölüm özeti gibi yazılmış sanki. Burada daha çok genel ifadeler kullanılsa ve karakterleri de biraz tanıtır nitelikte bir paragraf yazılsa daha iyi olur sanki. Ben diziyi izlemedim, fakat ilk paragrafı okuyunca bilgi alırken, ikinci paragrafa geçince bir anda hikaye okur gibi olmuş. Bir de eğer eklenebilirse @Hedda Gabler'ın bahsettiği gibi belki bir eleştiriler başlığı açılabilir. Ama bence bu başlık zaruri değil. Zira her televizyon sezonu için açılabilecek seviyede olmayabiliyor. ~ Z (m) 21.45, 4 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]