Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Görüş belirtmeden sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Sovyetler Birliği liderleri listesi[kaynağı değiştir]

Aralık 2017 Vikiproje Sovyetler Birliği işbirliği projesi kapsamında seçkin liste çalışması tamamlanmıştı. Ardından ufak eksiklikler giderildi ve açılması gereken yeni maddeler açıldı. Öncesi bu halde olan maddede maddenin seçkin madde olduğu İngilizce versiyonundaki metinler Türkçe'ye çevrilerek maddeye aktarıldı, çok sayıda madde açılarak madde zenginleştirildi, görseller aktarıldı. Maddenin bu haliyle seçkin madde kriterlerine uygun olduğunu düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:05, 8 Şubat 2018 (UTC)

 • Destek Destek Elinize sağlık. Herhangi bir sorun göremedim. Sadece, ingilizce vikideki gibi Siyasi makam bilgi kutusu eklenirse görsellik açısından daha iyi olur gibi geldi bana. --Pragdonmesaj 13:47, 14 Şubat 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Bilgi kutusu eklendi. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:51, 15 Şubat 2018 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Listedeki notlar sütunundaki içeriğin bir kısmı özet bölümünde var, tekrar olmuş. Bunları birleştirsek daha uygun olmaz mı? Notlar kısmında liste ile pek bağlantısı bulunmayan içerikler mevcut, "Adı 30 ciltlik Büyük Sovyet Ansiklopedisi'nden dahi kaldırıldı ve önemsiz kişilik haline getirildi. 1971'de öldü. Batı dünyasında "taşlaşmış yapı reformcusu" olarak nitelendirildi ve ana katkısının Stalin dönemindeki korkuyu ortadan kaldırması olduğu ifade edildi. Buna karşın gerçekleştirdiği değişimlerin birçoğu daha sonraki dönemlerde tekrar eski haline getirildi." kısmı misal. Madde, liderlerin bir listesini içermeli, ancak burada kendisinin biyografisine girilmiş. Keza özet kısmında "Hatalı bir şekilde; ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger, 1967 yılında toplanan Glassboro Zirvesi Konferansı'nda Sovyetleri temsil eden Kosigin'in "Sovyetler Birliği lideri" ve "Sovyet dış politikasının başındaki kişi" olduğuna inanıyordu" gibi alakasız içerikler var. Hep dediğim gibi diğer dillerden birebir çeviriden ziyade gereksiz kısımları kaldırmak, eksik olan kısımları eklemek gerekir. İngilizce Vikipedi'de 2011 yılında seçkin liste seçilmiş ve o dönemdekihâli incelenirse aradaki farklar gözülebilmektedir.--RapsarEfendim? 02.11, 22 Şubat 2018 (UTC)
@Rapsar Glassboro Zirvesi ile ilgili ifade daha önceki cümleyle bağlantısız olduğu için bi anda ortaya çıkıp bir önceki ifadelerle birlikte bütünlük bozucu görünüyordu. Şöyle değiştirdim;
Kruşçev sonrası 1960'lı yıllarda Sovyetler Birliği ve SBKP, kolektif liderlik tarafından yönetilmeye başlandı. Birinci dünya ülkelerinde görülmeyen bu durum söz konusu ülkelerle ilişkilerde temsiliyet açısından zaman zaman karmaşalara yol açtı (Örneğin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger, 1967 yılında toplanan Glassboro Zirvesi Konferansı'nda Sovyetleri temsil eden Kosigin'in hatalı bir şekilde "Sovyetler Birliği lideri" ve "Sovyet dış politikasının başındaki kişi" olduğunu düşünmüştü).
Notlar kısmını ise ne yapalım bilemedim, içeriği özet ve giriş kısmına aktarıp komple kaldırmak mı yoksa belli başlı bilgileri orada kalması mı daha uygun bilemedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.35, 1 Mart 2018 (UTC)
Sovyet sistemi günümüz veya birinci dünya ülkelerinden farklı, başbakan veya devlet başkanının yetkisi daha sembolik, asıl liderlik parti, merkez komite ve politbüroda aslında. O yüzden lider konum partideki yetkili konum ile ilgili. --Ahmet Turhan (mesaj) 00.48, 6 Mart 2018 (UTC)
Peki bu liderlerin kim olduğunu belirleyen husus ne? Ben "liderlik" makamını anlayamadım pek, karışık gözüüktü bana :/--RapsarEfendim? 01.44, 6 Mart 2018 (UTC)
Maddenin giriş paragrafında bu durumlar anlatılıyor: "1920'li yıllarda Josef Stalin'in Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi'ndeki etkinliğinin artması ve parti içerisindeki yükselişinden sonra Merkez Komitesi Genel Sekreterliği görevi pratik olarak "Sovyetler Birliği lideri" ile eş anlamlı hale geldi. Çünkü bu makam hem SBKP hem de Sovyetler Birliği hükûmeti'ni üzerinde söz sahibi idi." ile başlayan özet. Ha eksik ve anlaşılamayan varsa tamamlayalım tabi. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.13, 6 Mart 2018 (UTC)
İşte bu yüzden bana sıkıntılı gözüktü. Zira ortada böyle bir makam yok. Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminde Erdoğan için Türkiye lideri tanımlaması yapmaya benziyor. "Öne çıkan kişi"lerin bir listesi yapılmış yani. Ben tam olarak kavrayamadım açıkçası.--RapsarEfendim? 07.02, 6 Mart 2018 (UTC)
Bir daha diyorum, bu başka bir örneği olmayan bir sistematik. Birinci dünya ülkelerinde hiç karşılaştırılmamalı zaten. O yüzden Türkiye örneği ile hiç ilgisi yok. Zaten yönetim mekanizması yerellerde, yani Sovyetlerde, merkezde değil. (Ankara'daki TBMM'de değil mesela). Dışa karşı birlik cumhuriyetleri Moskova merkezlidir, ama iç yönetim mekanizması tamamen bağımsız. Her yerel meclisin kendi arması, bayrağı meclisi vb. var mesela. Parti ise bu yönetimin öncü gücü konumunda. Yani komünizm adına bir rehber görevi. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos veya Kuzey Kore'deki sistemlerle benzerlik gösterse de yine de Sovyetlerinki kendine özgü. Yönetim öncü parti olan SBKP ile ilişkili olduğu için bürokratik "üst" devlet yetkilileri sembolik bir işlevde. Çünkü yönetim ağı üstten alta değil, alttan üste doğru gidiyor. Örneğin Ermenistan SSC'de Erivan'daki bir fabrika ile ilgili bir karar, Erivan'ın ilgili sovyetinde bir karar alınmadan, yani yerel sovyetlerde bir karar çıkmadan merkezi bürokrasi hiçbir karar veremez. Parti lideri de veremez, ancak ideolojik konularda durumu politbüroya aktarır falan. Karışık gözükse de durum böyle. Parti liderleri "ülke lideri" konumunda. Ama bu durum dış ilişkilerde öne çıkan bir temsiliyet ilişkisi. "Sovyetler Birliği temsilcisi" yani. Diğer bir deyişle "Sovyetlerin Birliği'nin temsilcisi" Yani "tüm yerel sovyetlerin birliğinin" bir temsilcisi (tüm yerel konseylerin birliğinin). Merkezi yönetim şeklinde anlaşılmamalı. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.24, 6 Mart 2018 (UTC)
Daha iyi anladım, teşekkürler açıklamalar için :)--RapsarEfendim? 22.03, 6 Mart 2018 (UTC)

Turing Ödülü[kaynağı değiştir]

Madde İngilizce sürümünden çevrilmiş ve farklı vikiler örnek alınarak listeye dönüştürülmüştür. Ölçütleri sağladığını düşünüyorum. --Superyetkinileti 19:04, 5 Ocak 2018 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Birkaç düzenleme yaptım, gözüme çarpan noktalar şu şekilde:
 1. Listede "milliyeti" kısmı oluşturulursa iyi olur. Ona göre sıralama yapmak önemli. Yine kaynakları da ayrı bir sütun olarak göstermek daha iyi olur.
 2. Çift milletten olanlar, millete göre başlığında nasıl verildi? Bunlar için dipnot eklemek faydalı olacaktır.
 3. Bazı kaynakların gösterilmesi kaynak gösterme şablonlarına göre yapılmamış. İdeal kaynak gösterimi olması açısından önemli.
 4. Listede tanınan adların değil de, ikinci adın kısaltılmasının kullanılmasının bir sebebi var mı?
 5. Kişilerin sıralaması yapılırken soyadına göre sıralama yapılırsa bilimsel açından daha doğru olacaktır.

--RapsarEfendim? 07:56, 21 Ocak 2018 (UTC)

Ödül sahipleri ve kaynaklarla ilgili düzeltmeler yapıldı. Bazı yıllara ait ödül sahibi sayısının birden çok olması çizelgenin mantıksal sıralama yapmasını engellemekte. Maddenin diğer viki sürümlerinde sıralanabilir çizelge kullanılmamasının nedeni de sanırım bu. Kaynaklar ise doğrudan ödül atfıyla ilintili olduğundan o bölümün aynen korunması bence uygun. --Superyetkinileti 14:50, 21 Ocak 2018 (UTC)
Millet kısmının ayrı bir sütun olması gerektiğinden bahsetmiştim. Bir de milletlere göre ödüller kısmındaki buçuklu sayılar uygunsuz olmuş. Puan sistemi gibi olmuş. Çift milletli kişiler varsa her iki milletten de gösterilip "şu kişi hem şu hem şu millettendir, ikisinde de gösterilmiştir" gibi not düşülmesi lazım. Ayrıca kaynak, ödülün verilme gerekçesinin yanı sıra o yıl kime ödül verildiğinin de kaynağı değil mi?--RapsarEfendim? 19:22, 7 Şubat 2018 (UTC)
Kaynak sütunu ayrıldı. Çift vatandaşlık sahibi kişiler için şurada yarımşar puan kullanılmış, ancak bu tür listelerde tam puan bence de uygun olanı. --Superyetkinileti 17:43, 8 Şubat 2018 (UTC)

Grand Theft Auto: Vice City karakterleri listesi[kaynağı değiştir]

Bir önceki tartışmada söylenenleri dikkate alarak maddeyi geliştirdim. Daha fazla içerik ekledim ve kaynak sayısını artırdım. Oyunda her karakterin aktif şekilde yer almadığını, bazı karakterlerin oyundaki rollerinin sınırlı olduğunu da belirtmek isterim. Video oyunları konulu bir seçkin listemiz yok. Hatta tüm Vikipedi'de karakter listeli bir seçkin liste yok sanırım. İnşallah bu liste Vikipedi'de bir ilki başarır da ansiklopedimize bir seçkin liste daha kazandırmış olurum. Teşekkürler. --Turgut46 05:08, 15 Eylül 2017 (UTC)

 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Resimlendirilebilirse daha güzel olur. Bunun dışında SL olmaması için bir sebep göremiyorum --TmѰ e12 17:31, 15 Eylül 2017 (UTC)
@TmY e12, adil kullanıma başvurmak istemedim. Yoksa elbette resimli olsa çok daha güzel olurdu. --Turgut46 20:30, 15 Eylül 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlere teşekkürler. Maddeyi aday gösteren arkadaşımız mesaj yoluyla benim fikrimi sorduğunda ona İngilizce Vikipedi'de seçkin liste olan maddeleri örnek göstermiştim, ancak onların seviyesinde bir madde değil kesinlikle. Görsel eksikliği var, birinci nokta. Hiçbir bağımsız kaynak mevcut değil. Bol bol özgün araştırma mevcut, bir diyalog var mesela:

Tommy Vercetti: 'Cam Jones?' / Cam Jones: 'Yeah, that's me.' / Tommy Vercetti: 'I'm busting you out.' / Cam Jones: 'Whatever you say.'”

Bu diyalog kaynak gösterilerek maddede olan içerik şöyle:

"Kilit açmakta çok başarılı olduğu için 1986'da banka soymayı planlayan Tommy Vercetti tarafından nezaretten kaçırılır."

Bu diyalogdan bu çıkarımı yapmak tam olarak özgün araştırmadır. Bu sorunlara ek olarak maddede subjektif ifadeler de çokça kullanılmış (sürekli "önemli" ifadesinin tekrar edilmesi). Çokça hata ve eksik mevcut ne yazık ki. Biliyorum, kurgusal maddeleri yazmak zor, hele hele böyle eski bir oyun olunca ve günümüz oyunlarındaki diyaloglarla karşılaştırınca çok daha az diyaloğa sahip bir oyun için daha da zor ama bu, bu seviyedeki bir maddenin en iyi Vikipedi çalışmalarından birisi olması için yeterli bir gerekçe değil.--RapsarEfendim? 18:30, 18 Eylül 2017 (UTC)

@Rapsar, görsel eksikliği giderebilirim. Verdiğim kaynak hapisten çıkarması ile ilgili diyalogdu, kaynakta banka soygunu ile ilgili bir ibare geçmiyor, oyundaki bilgilere göre yazmıştım oysa ki önceki cümleleri. Haklısın, düzelteceğim. Önemli yazan kısımların da taraflı olarak algılanabileceiğini düşünmemiştim. Bu da tamam. Gel gelelim "hiçbir bağımsız kaynak mevcut değil" demişsin. Vikipedi'nin tarafsız bir ansiklopedi olduğu ve tek bir kaynaktan içerik yazmanın bu kurala aykırı olduğunun ben de farkındayım. Ama oyunun karakterleri hakkında oyunun kendisinden başka nasıl bir kaynak gösterebileceğimi anlamadım. "Şu karakter şunu yaptı" cümlesini ispatlamak için en iyi kaynak eserin kendisi değil midir? --Turgut46 19:23, 19 Eylül 2017 (UTC)
Yukarıdaki yalnızca bir örnek, buna benzer kısım çok. Son soruna kesinlikle katılıyorum, benim demek istediğim diyaloglarda olmayan eleştiriler, görüşler gibi noktaların da belirtilmesi.--RapsarEfendim? 23:14, 19 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar, listeyi düzenledim. Taraflı ya da özgün araştırma sayılabilecek içerikleri kaldırdığımı düşünüyorum. "Eleştiriler" başlığı da açtım. Eğer hâlâ maddede sorun varsa {{kaynak belirt}}, {{olgu}}, <!--Şurada şöyle bir sorun var.--> şeklinde şablonlar veya mesajlar bırakırsan hem benim müdahale etmem hem de senin sorunlu yerleri tekrar incelemen daha kolay olur. Her seferinde maddeyi baştan aşağı okumamız gerekmez. --Turgut46 13:40, 30 Aralık 2017 (UTC)

Melanie Martinez diskografisi[kaynağı değiştir]

Benzer seçkin listeleri örnek alarak sayfayı oluşturdum (Bkz. Katy Perry diskografisi, Rihanna diskografisi). Maddenin seçkin liste olmasında sıkıntı yok gibi. Sadece birkaç kırmızı bağlantı var, onları da en kısa zamanda açacağım.--Emir Özen (mesaj) 12:17, 30 Ocak 2017 (UTC)

 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Birkaç ufak düzenleme yaptım. Şu hâliyle seçkin liste olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 01:22, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Konuyla ilgili olabilecek @MHIRM ile @BSRF de bakabilir buraya.--RapsarEfendim? 05:44, 4 Aralık 2017 (UTC)