Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin seçkin liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Görüş belirtmeden sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

FA Community Shield şampiyonluğu kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste statüsünde bulunan EFL Cup şampiyonluğu kazanan teknik direktörler listesi ile aynı. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 05.27, 8 Temmuz 2020 (UTC)

FA Community Shield maçları listesi[kaynağı değiştir]

@SAİT71 tarafından kırmızıları açılmıştı, halihazırda seçkin liste olan EFL Cup finalleri listesi gibi düzenlendi. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 05.05, 25 Mayıs 2020 (UTC)

 • Destek Destek Ellerine sağlık. Konusunu gayet güzel açıklayan, anlatan bir liste oldu.Sait* 09.31, 26 Mayıs 2020 (UTC)

FIFA Dünya Kupası şampiyonluğu kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Benzer listelerle aynı formatta, kriterleri sağladığını düşünüyorum.--Emyilmesaj 16.43, 18 Mayıs 2020 (UTC)

 • Destek Destek Ben bir eksik göremedim, dört yılda bir düzenlenen bir turnuva zaten. Yıllık yarışmalar gibi çok fazla detay yok. Konusunu yeterince açıkladığını düşünüyorum.Sait* 09.38, 26 Mayıs 2020 (UTC)
 • Destek Destek Muadili olan listelerle aynı seviyede gözüküyor, emeği geçenlerin emeklerine sağlık.--NanahuatlEfendim? 18.58, 26 Mayıs 2020 (UTC)
 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Kısa ve öz şekilde anlatılmış, seçkin liste olmaması için herhangi bir sorun görmüyorum.--Can Je suis là 21.22, 7 Haziran 2020 (UTC)

CONCACAF Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Bayağı uzun ve derinlemesine araştırmalar sonucu bu hâle geldi. Maddenin hemen hemen hepsi kırmızı bağlantıydı, uzun süreç sonunda @SAİT71 ile @Emyil'in de destekleriyle (ve iş birliği projesindeki katılımcıların da destekleriyle elbette) oluşturuldular. Listenin İspanyolca Vikipedi'deki sürümü de kaynaksız, hatta yanlış bilgiler içeriyordu, onları da gidermeye çalıştım ve doğru içeriği kaynaklarla tespit ettim. Özellikle bazı yılların tespiti oldukça zordu :) Benzer şekilde bazı teknik direktörlerin diğer dillerde maddeleri dahi yoktu, onlar da açıldı. Kısacası, muadili seçkin listelere göre hiçbir eksikliği kalmadığını ve kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 21.55, 5 Mayıs 2020 (UTC)

 • Diğer dillere falan gezindiğimde üzerine düştüğün açıkça görülüyor, emeğine sağlık. Futbol pek hakim olduğum bir alan olmadığı için anca teknik şeyleri inceleyebilirim, mesela ilk gördüğüm madde Kategori:Arşivlenmesi gereken bağlantıya sahip kaynak şablonu içeren maddeler kategorisine düşmüş, kaynakların kalıcı olması adına ve ileride ölüurl olma ihtimalini ortadan kaldırmak için tüm kaynakları arşivlesek iyi olur bence. Bir de mesela kaynaklara erişim tarihi ve ilgili haberlerin yayımlanma tarihi (mesela bu 21 Şubat 2018, Erişim tarihi: 5 Mayıs 2020 gibi) vb. parametreleri de doldursak kaynakçaya güzel bir standart yakalamış oluruz. Belirli parametreler birinde var diğerinde yok, hepsini standartlaştırsak iyi olur. Bir de iki nota şablon ekledim, ilgili bilgilere kaynak eklenmeli. Ayrıca Bora Milutinović konusunda emin olamadım, Sırp vatandaşı denmiş, kastedilen Sırbistan mı yoksa Sırp Cumhuriyeti mi?
Bir de başlangıçta yer alan iki paragraf kısmında da cümle sonlarına hiç kaynak etiketlenmemiş. Yazılanların bir derleme olduğu anlaşılıyor ama bu derlemeler nasıl elde edildi, hangi kaynakla okunarak yazıldı? Okuyucular cümlelerin doğruluklarını listedeki kaynaklara tek tek bakıp uzun bir zaman ayırıp mı kontrol edecekler? -- Ahmet Turhan(mesaj) 23.04, 5 Mayıs 2020 (UTC)
Teşekkürler. @Superyetkin, kaynak arşivlemelerini yapabilir misin bot ile? Kalanları da elle yapayım. Kaynakçadaki parametreler dolu zaten, arşivleme varken erişimtarihi parametresine gerek yok, her daim erişebilir oluyorlar :) Ben eklemiyorum yıllardır, sanırım bir bot eklemiş bu parametreleri. Sırbistan vatandaşı olduğuna dair kaynağa gerek yok sanıyorum, adam Sırp yani :) Diğerine de kaynak ekledim giriş kısmında. Sırp Cumhuriyeti bağımsız bir devlet değil malum, ama düzeltilmiş zaten. Yazılanlar da tablodan derlenerek yazılan standart yazılar, diğer benzer seçkin listelerde olduğu gibi.--NanahuatlEfendim? 05.32, 6 Mayıs 2020 (UTC)
2001 yılında neden düzenlenmedi? Maddeyi öğrenmek amacıyla okuyan olarak öğrenmek istedim ancak ona dairi bir bilgi bulamadım, diğerleri gibi dipnot şeklinde eklesek fena olmaz. Bir de tablolarda şablon kullanıldığı için defalarca tekrar eden iç bağlar bulunuyor, aynı ülke adlarına art arda iç bağ verilmiş. Şablonu bir kere kullanıp ardından şablonsuz yazsak daha mantıklı gibi. Bunlar dışında yukarıda söylediğim kaynakçadaki parametre eksiklikleri ve standartlaştırma dışında bir sorun göremiyorum. Tabi bunu konu bazında söylemiyorum, dediğim gibi futbol konusuna hakim değilim. Konuya benden daha iyi hakim olanlar şu şu konuların da paragrafa eklenmesi gerek, şu tablo da eklense seçkin içeriğe yakışır diyebilir. Tekrar eline sağlık. -- Ahmet Turhan(mesaj) 09.53, 6 Mayıs 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan, o yıl neden düzenlenmediği, neden bazı yıllarda şampiyonun hükmen belirlendiği gibi konular, hem CONCACAF Şampiyonlar Ligi hem de CONCACAF Şampiyonlar Ligi finalleri listesi maddelerinin konusu. Bu madde, yalnızca teknik direktörler açısından ele alıyor kazananları. Takımlar açısından dahi ele almıyor :) Dolayısıyla bu maddede işi olmayan konular. Yoksa zaten finaller listesi maddesinden görebileceğin gibi birçok özel durum var notlarla belirtilmesi gereken. Tekrar eden bağlarla ilgili, daha önce demiştim bir yerlerde, falanca sütuna göre sıralama yapınca, karşımıza çıkan ilk satırda bağlantı olmama durumu olmasın diye listelerde sürekli olarak bağlantı verilmesi gerekiyor. Kaynakça zaten standart diye belirttim, hangi kısımlar eksik? Ona göre düzenleme yapabilirim.--NanahuatlEfendim? 18.19, 6 Mayıs 2020 (UTC)
E dipnot bu yüzden var işte, diğer ikisi gibi bu tür ufak bilgileri eklesek fena olmaz, yoksa her bilgi diğer maddelerin konusu zaten komple not kısmını kaldırmak lazım eğer öyleyse.
Kaynakçaya ufaktan bi baktım da, arşivsiz bağlantılar çok. Bir yere alıntı yaptığımızda, sonra söz konusu kaynak kendini güncelleyince ve oradaki bilgi kaybolunca sorun çıkıyor, erişim tarihi ve tarih bağlantıları o yüzden önemli. Bot tamamını arşiv bağlantısı yapsın sonra bakalım o zaman olası uyuşmazlık durumlarını önlemek için. -- Ahmet Turhan(mesaj) 18.34, 6 Mayıs 2020 (UTC)
Tekrar ediyorum, bu maddenin konusu "teknik direktörler", turnuvanın neden düzenlenmediği konusu teknik direktörlerle ilgili bir durum değil :) Dolayısıyla bu maddeye eklemeyeceğim, eklenmesini de doğru bulmuyorum. Şu anda not kısmı, teknik direktörlerle alakalı bazı kısımlara açıklık getirmesi adına var. Arşiv bağlantılarının da @Superyetkin'in botuyla yapılacağını belirtmiştim, yapamadığı yerleri de ben elle yapacağım.--NanahuatlEfendim? 19.36, 6 Mayıs 2020 (UTC)
 • Kaynakların tamamı arşivlenmiştir.--NanahuatlEfendim? 23.19, 7 Mayıs 2020 (UTC)
 • Destek Destek Emeği geçen herkesin eline sağlık. Turnuvanın neden düzenlenmediğinin teknik direktör listesinde olmazsa olmaz bir bilgi olmadığına katılıyorum.--Emyilmesaj 21.22, 6 Mayıs 2020 (UTC)
 • Benim gördüğüm eksiklikler giderildi, "teknik" açıdan destekliyorum, ama yukarıda dediğim gibi madde içeriğindeki "futbol konulu" bilgilere ve bağlantılı ayrıntılara hakim olmamam nedeniyle o açıdan bir yorum yapamadığım için o konuda doğal olarak çekimserim :) -- Ahmet Turhan(mesaj) 19.31, 8 Mayıs 2020 (UTC)
 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Kısa ve öz şekilde anlatılmış, seçkin liste olmaması için herhangi bir sorun görmüyorum.--Can Je suis là 02.50, 9 Haziran 2020 (UTC)
 • Konuyla ilgili olabilecek @Sabri76, @Sayginer, @SAİT71 gibi kullanıcıları haberdar etmek isterim, incelemek isterlerse diye.--NanahuatlEfendim? 05.07, 15 Haziran 2020 (UTC)
 • Destek Destek Ellerinize sağlık...--Śαвяí¢αи76ileti 06.56, 15 Haziran 2020 (UTC)

Litvanya Bağımsızlık Yasası imzacıları[kaynağı değiştir]

Listeyi seçkin liste olan İngilizce sürümünden çevirerek oluşturdum. Aynı zamanda ptwiki ve idwiki'de de seçkin liste statüsünde. Madde içinde geçen tüm kırmızı maddeler oluşturuldu, seçkin konu kapsamında birlikte çalıştığım Litvanya Bağımsızlık Yasası ve Litvanya Konseyi maddeleriyle birlikte toplam 70 madde açıldı. (desteği için @Ezdînşêr Bêkendî'ye teşekkürler) Bu haliyle seçkin liste kriterlerine uygun olduğunu düşünüyorum, topluluğun görüşüne sunarım. -- Ahmet Turhan(mesaj) 17.27, 22 Nisan 2020 (UTC)

Destek Destek Elinize sağlık, başarılı bir liste olmuş.--Elenktra (mesaj) 20.46, 24 Nisan 2020 (UTC)
Destek Destek Elinize sağlık.--Emyilmesaj 01.20, 3 Mayıs 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Bana liste, gereğinden fazla şişirilmiş gibi geldi. Genel anlamda Vikipedi maddelerinin konularına odaklı olmaları, konu dışına çıkmamaları bekleniyor. Ancak işbu maddede, "Bildirge sonrası faaliyetler ve imzacıların akıbetleri" ve "Bağımsızlık Bildirgesi öncesi faaliyetler" ile konunun dışına çıkıldığını düşünüyorum. Nobel Fizik Ödülü kazananları listesine ödül öncesi ve sonrası faaliyetler, yahut buradaki kişi listelerindeki herhangi bir listeye bu tip başlıklar eklenmemiş. Dolayısıyla bu kısımlar çok zorlama, ayrı bir madde (ve seçkin liste) olması için eklenen kısımlar gibi geldi. Öncesi ve sonrası faaliyetleri de zaten gelişigüzel bir şekilde ele alıyor madde. Mesela kimisinin yaptığı mesleklerden, kimisinin ölümünden, kimisinin tutuklanmasından, kimisinin başka faaliyetlerinden bahsedilirken birçok kişinin ya öncesindeki ya da sonrasındaki faaliyetlerinden bahsedilmekte. Bu kısımları kaldırınca zaten ayrı bir madde olması için bir neden de bulunmuyor (imzacılar kısmı, tekrar eden kısımlar kaldırılarak Litvanya Bağımsızlık Yasası maddesine rahatça eklenebilir). Dolayısıyla maddenin seçkin liste olmasına olumlu bakmıyorum.--NanahuatlEfendim? 08.50, 26 Mayıs 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı SL kriterlerini karşılamıyor.--Can Je suis là 00.46, 9 Haziran 2020 (UTC)

Mariah Carey single diskografisi[kaynağı değiştir]

100'e yakın şarkısını çevirdim. Bunu yaparken single diskografisini de oluşturmuş bulundum. --Elenktra (mesaj) 00.34, 18 Nisan 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum Elinize sağlık. İlk bakışta gözüme çarpan liste tepe noktaları bölümlerinde belirtilen liste adlarının İngilizce Vikipedi'deki sırayla aktarıldığı oldu. ABD, Kanada, Fransa, Almanya, Hollanda, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık şeklindeki sıralama alfabetik sıralama ile değiştirilmeli.--BSRF 💬 08.52, 18 Nisan 2020 (UTC)
  Teşekkür ederim @BSRF. İstek yapıldı Yapıldı--Elenktra (mesaj) 10.24, 18 Nisan 2020 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık.
  Single'lar listesinde "Diğer liste şarkıları" olmamalı diye düşünüyorum. Keza bir grubun parçası oldukları da öyle, sonuçta burada kendisinin solo kariyerini işliyoruz -ki girişte de bunlara atıf yapılmamış.
"Diğer liste şarkıları" diğer seçkin diskografi listelerinde de kullanılıyor (bunu başaran sanatçıların tabii) ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Grubun parçası olduğu şarkılar "Yardım single'ları" olarak değiştirildi. (Yardım single'ı olmayan parça çıkarıldı.)
 • On yıllara göre ayrım yapmak da listenin işlevselliğini ortadan kaldırıyor.
Sanatçının, on yıllara göre girdiği listeler değişiklik gösterdiğinden kalması taraftarıyım. (Ayrıca bakınız) @Nanahuatl
 • Listelerde "başlık" yerine "Single adı" gibi ifadeler kullanılsa çeviri kokmaz.
İstek yapıldı Yapıldı
 • Uzun çizgini Türkçede "yok" anlamı veren bir kullanımı yok, İngilizcede var, Türkçede kısa çizgi kullanılır.
İstek yapıldı Yapıldı
 • Girişte "#1 numaradan" gibi kullanımlar olmaz, o işaret zaten "numara" anlamına geliyor, kaldırılmalı.
İstek yapıldı Yapıldı
 • "Çalkantılı dönem"e falan atıf gereksiz, single'larını anlatırken hayatına girmeyelim, konu dışına çıkmayalım.--NanahuatlEfendim? 20.09, 18 Nisan 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı--Elenktra (mesaj) 20.48, 18 Nisan 2020 (UTC)
"Diğer şarkılar" kısmının "single diskografisi" maddesinde kullanılmasına örnek gösterilebilir mi? Single'lar listesinde single'lar yer alır, single olmayanlar olmaz :)--NanahuatlEfendim? 21.03, 18 Nisan 2020 (UTC)
Eğer o “Diğer şarkılar” bir single’dan beklenen listeye girme başarısı gösteriyorsa burada olmayı hak ediyor ya. --Elenktra (mesaj) 22.09, 18 Nisan 2020 (UTC)
Single olmayan şarkıların yeri bura. İngilizce Vikipedi'de seçkin liste seçildiğinde bu kısımlar yokmuş, sonradan eklenmişler. Tekrar altını çizelim, "single" listesinde "single'lar" yer alır, başka şarkılar yer almaz, bence basit bir mantık :)--NanahuatlEfendim? 22.23, 18 Nisan 2020 (UTC)
Çıkarıldı @Nanahuatl. Sanırım başka bir sorun kalmadı. Bir de burayı inceler misin? Senin yorumların çok iyi oluyor :).--Elenktra (mesaj) 23.10, 18 Nisan 2020 (UTC)
Estağfurullah, gördüğümü belirtiyorum yalnızca, doğruysa doğru, yanlışsa da ısrarcı olmamaya çalışıyorum. Vakit buldukça incelemeler yapıyorum, yapacağım. Teşekkürler düşüncen için :)--NanahuatlEfendim? 23.25, 18 Nisan 2020 (UTC)
Listenin SL olmasını engelleyecek bir şey ver mı @Nanahuatl @BSRF?
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek İki kaynakta hata var, bir de kaynaklar arşivlenirse SL kriterlerini sağladığını düşünüyorum. Elinize sağlık. --Yelester (mesaj) 14.51, 21 Nisan 2020 (UTC)
Onları en son düzelttim sanıyordum ama şimdi düzelttim. Kaynakları arşivleyen bir bot vardı, o yapar diye dokunmadım. --Elenktra (mesaj) 15.40, 21 Nisan 2020 (UTC)
 • Destek Destek Seçkin listeler madde ve resimlerin arka planında kalıyor. Carey ilgi alanıma kısmen girdiği için bir süre inceledim, özellikle featuring kısmında kırmızılar mevcut ama bu SL kriterlerini bağlamıyor. Benim kanaatim doğru, kalıcı ve kapsamlı olduğu kanaatiyle olumlu. chansey mesaj? 20.29, 3 Mayıs 2020 (UTC)
 • Destek Destek Diğer Mariah Carey adaylıkları gibi kendini tekrarlamayan ve sıkmayan bir liste olmuş. SL olmaması için herhangi bir sorun görmüyorum. Ellerine sağlık ve başarıların devamını diliyorum.--Can Je suis là 15.55, 4 Mayıs 2020 (UTC)
 • Giriş kısmı, 2019'de tekrar yayımlanan "All I Want for Christmas Is You" dışında 2009'da kalmış.--NanahuatlEfendim? 05.13, 25 Mayıs 2020 (UTC)

Türkiye millî futbol takımı stadyumları listesi[kaynağı değiştir]

Milli takımın tüm maçlarını tek tek kontrol ederek listeyi oluşturdum, sonrasında kaynaklarla doğruladım. Kriterleri sağladığını düşünüyorum.--Emyilmesaj 03.43, 7 Nisan 2020 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Hangi stadyumda kaç maç oynandığının kaynakları yok sanıyorum. Maçları tek tek saydın, güveniyorum şahsen; ancak önemli olan benim güvenmem değil, bilgilerin kaynaklarla doğrulanması.--NanahuatlEfendim? 05.59, 7 Nisan 2020 (UTC)
Her kaynakta özellikle o bilginin olmasına dikkat ettim. Kaynaklarda hangi stadyumdaki maç sayısını bulamadığını söyleyebilirsen eklerim. --Emyilmesaj 08.18, 7 Nisan 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Liste için elinize sağlık. Madde içerisinde tekrarlayan iç bağlantıları kaldırsak nasıl olur? Ayrıca kaynakların hepsini Internet Archive ile arşivleyerek geleceğe yönelik kaynak kaybının önüne geçeriz diye düşünüyorum.--Murhinileti 13.36, 7 Nisan 2020 (UTC)
Aynı zamanda şu dikkatimi çekti: İlk ve son maç tek kaynağa göre girilmiş. Haber sitelerinde detaylı olarak yok, bazı kaynaklarda. Haber sitesinde yazması son maç olduğu anlamına gelmiyor. TFF üzerinden kaynak lazım. Şehirlere göre kaç maç oynandığının da kaynağı hiç yok. Özgün araştırma ürünü olarak duruyor şu an. Kaynaklandırılması lazım diye düşünüyorum.--Murhinileti 16.28, 8 Nisan 2020 (UTC)
O bilgiyi ancak yıkılan stadyumlar için bulabiliriz. Kimsenin durup dururken Türk Telekom Stadyumu'nda şu kadar maç oynandı, son maç şuydu diye yazacağını sanmıyorum. Tff'den alınacak kaynak da anca o maçın raporunun olduğu sayfa olur ama bu da son maç olduğunu kanıtlamaz, bütün maçlara tek tek bakıp doğrulamak gerekir, haber kaynaklarına güvenilmiyorsa. Şehir tablosu ise kaynakların yer aldığı stadyum listesindeki sayıların toplanmasıyla oluştu. Oradaki kaynakları o tabloda da kullanabilirim ama yine kaynaklardaki sayıların toplanması gerekir, değişen bir şey olmaz.
 • Destek Destek elinize sağlık. --Elenktra (mesaj) 19.12, 7 Nisan 2020 (UTC)
 • Destek Destek Bir kaç görsel kısım göze batsada şartları sağladığı kanatindeyim.--Orfur (mesaj) 23.31, 8 Nisan 2020 (UTC)
 • Madde adı uygun değil gibi. "Türkiye millî takım stadyumu" tamlaması doğru gelmiyor kulağa. @Sayginer, sence? Onyıllara göre ayrım gereksiz gözüktü -ki bunun örneği de yok Vikipedi'de benim bildiğim kadarıyla.--NanahuatlEfendim? 23.44, 8 Nisan 2020 (UTC)
Kaynakları inceleme şansın oldu mu @Nanahuatl? O konuda cevap yazmamışsın. Madde ismine gelirsek "Türkiye milli futbol takımı iç saha stadyumları listesi", "Türkiye milli futbol takımına ev sahipliği yapan stadyumlar listesi" gibi alternatifler olabilir, topluluk fikir birliğine varırsa değiştirilebilir. Onyıllar tablosu ise hangi stadyumun hangi dönemlerde tercih edildiğini göstermek için hazırladığım bir tabloydu, özellikle İnönü, İzmir Atatürk ve Ankara 19 Mayıs gibi geniş aralıkta tercih edilen stadyumlar için faydalı olduğuna inanıyorum. --Emyilmesaj 03.53, 9 Nisan 2020 (UTC)
Yok, henüz inceleyemedim. Eninde sonunda seçkin liste olacak bir liste zaten, aman aman eksiklikleri yok gibi gözüküyor (varsa da burada giderilir).--NanahuatlEfendim? 03.58, 9 Nisan 2020 (UTC)
Bizde böyle bir tamlama yok gibi, evet @Nanahuatl. Çok da uzatmadan nasıl daha doğru nasıl ifade edilebilir bilmiyorum; "Türkiye milli futbol takımına ev sahipliği yapan stadyumlar listesi" fena öneri değil.--Sayginerv-posta 19.02, 9 Nisan 2020 (UTC)
 • Ellerinize sağlık, madde adı banada doğru gelmedi, mevcut tamlama sanki stadyumlar Milli Takıma tahsisli gibi bir ima verdi bana, iç saha olduğuna dair bilgiyi de içeriğe bakınca çıkarabildim, benzeri birkaç tamlamayla bunu bulabildim. Benzeri başka listeler varsa paylaşabilirseniz sevinirim. Bir emek var ortada ama referans alacağımız birşey olursa daha iyi değerlendiririz. -- Estin  Giç Giç? 01.07, 9 Nisan 2020 (UTC)
İngiltere'ninki stadyumdan çok iç saha maçları listesi olmuş. Benzer olan şu iki maddeyi örnek verebilirim Galler ve İskoçya. Hatta Galler'inki seçkin madde.--Emyilmesaj 04.03, 9 Nisan 2020 (UTC)
Cevap Cevap - Sayın @Emyil, madde içeriğine dair bir yorum da bulunmadım, adlandırmada sıkıntı olduğunu düşündüğümü söyledim. Size attığım linkle aynı adlandırma da listeleri paylaşmışsınız. "home stadium" yani "ev sahibi stadyum" diyor. "Milli takım stadyumları" tamlaması sanki o stadyumlar milli takıma özel inşaa edilmiş ya da ona tahsis edilmiş gibi anlaşılıyor. Yukarıda da aynısını dedim.-- Estin  Giç Giç? 19.09, 15 Nisan 2020 (UTC)
İngilizce'de dört harfli bir kelime eklenince oluyor da bizde aynı şekilde kullanılmaya çalışınca çok uzun oluyor. Daha önce "Türkiye milli futbol takımı iç saha stadyumları listesi", "Türkiye milli futbol takımına ev sahipliği yapan stadyumlar listesi" gibi önerilerim olmuştu. Burada veya maddenin tartışma sayfasında konuşulup fikir birliğine varılırsa değiştirilebilir.--Emyilmesaj 14.43, 19 Nisan 2020 (UTC)
@Emyil, Ellerinize saglik. Guzel ve ne istedigini anlat bir madde olmus. Benim iki tane sorum olacak sadece ona gore son gorusumu ekleyecegim. Birincisi zaten maddede belirttiniz, Vodafone Arena eski Inonu stadyumunun yerine yapildigi dogrudur fakat sonuc olarak ayni yerdeler, yani yer olarak tipki Galatasaray'in Ali Sami Yen yerine baska yere tasinmadilar bu yuzden ikisi de dolmabahce'de oldugundan ve ayni yerde olduklarindan ikisini beraber gosteremez miyiz? Hani GS gibi ayri yerde olsalar anlarim ayri sekilde lanse edilmesini de sonuc olarak ayni yerde stadyum, yikilip yapilsa dahi:) Cok onemli bir sey degil ama olsun. Bir de Milli takimin acilis ve kapanis maclarinda skorlari da yazsak guzel olmaz mi? direkt skorlari, isteyen de kaynaga tiklar:) Bir okuyucu olarak ayri sayfalari acip merak etmektense direkt yonlendirilmek isterim acikcasi. Nacizane bunlar var sadece. Olmasa da cok onemli degil dedigim gibi:) --Can Nystaléos 15.02, 9 Nisan 2020 (UTC)
Bir stadyum yıkılınca aynı yerde yenisi yapılsa dahi iki farklı stadyum olarak nitelendiriliyor. Aynı yerde üstelik aynı isimle yapılmış Wembley Stadyumu (1923), Wembley Stadyumu gibi. Yıkılmadan geliştirildiğinde aynı kabul ediliyor, örneğin Anfield 1884'te, Stamford Bridge 1877'te yapılmış, ilk günkü halleriyle şimdiki hallerinin alakası yok ama sonuçta aynı stadyum. İlk maç ve son maçlarının skorlarını ise önemli olmadığını düşündüğüm için eklemedim. Tabloya eklense tablo bölümü, notlara eklense not bölümü gereksiz kalabalıklaşmış olur bence.--Emyilmesaj 16.41, 10 Nisan 2020 (UTC)
 • Destek Destek Cevap için teşekkür ederim ve tekrar inceledim maddeyi bu haliyle madde adı değişse bile benim için sorun yok. Kıstasları da karşılıyor ve SL olmaması için herhangi bir sebep görmüyorum.--Can Je suis là 17.15, 10 Nisan 2020 (UTC)
 • Yukarıda adı geçen en:Wales national football team home stadium maddesini gördüm de... Ağzım açık kaldı. Bunun gibi bir maddeye evrilemez mi? Elimizdeki konu aynı konu, çok detaylı işlenebilecek bir konu, onlar işlemiş biz işlememişiz.--NanahuatlEfendim? 07.55, 20 Nisan 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Herhangi bir yorum gelmediğine göre, yukarıdaki yorumum kapsamında seçkin liste olmasına olumsuz bakıyorum. Zira, örneklerde görülebildiği gibi daha iyi bir şekilde, bir madde olarak yazılabilmesi mümkün olan bir konu. Biraz da şu adaylığa benzetiyorum, orada da madde olarak yazılabilecek bir konu kısa tutularak liste gibi değerlendirilmişti.--NanahuatlEfendim? 08.43, 26 Mayıs 2020 (UTC)
Burada bakmamız gereken seçkin liste kriterlerini karşılayıp karşılamaması değil mi? Bu düşünceyle her madde seçkin madde yapılabilir diyerek her şeye karşı oy verilmesi lazım. --Emyilmesaj 11.54, 26 Mayıs 2020 (UTC)
@Emyil (yanıtını görmemişim, kusura bakma), her listenin bir seçkin madde olabileceğini düşünmüyorum. Bu maddenin konusu ile örnek verdiğimiz maddelerin konusu birebir aynı. Dolayısıyla birebir aynı olan maddeler birer madde iken Türkiye için bunu bir liste gibi düzenleyip madde adını da liste yaparak, bir nevi işin kolayına kaçılmış olunuyor. Burada sana bir lafım yok kesinlikle, zira yanlışım yoksa sen de bu örnek maddelere denk gelmemişsin ve doğru olduğunu düşündüğün şekilde maddeyi oluşturmuşsun (ben de denk gelmeseydim ve bu konu aklıma gelseydi, bu şekilde yazabilirdim belki de). Ancak önümüzde mükemmel örnekler var ve bu konuyu işleyen işbu madde, konusunu yeteri kadar incelemiyor. Dolayısıyla bunu, içeriği kısa kesilerek (dolayısıyla eksik bırakılarak) seçkin liste adayı olan Emirates Cup maddesine benzetiyorum.--NanahuatlEfendim? 05.06, 15 Haziran 2020 (UTC)

Uluslararası Matematik Olimpiyatları listesi[kaynağı değiştir]

SL olan İngilizce sürümünden çevirdim.--Emyilmesaj 18.44, 5 Nisan 2020 (UTC)

Destek Destek kriterleri karşılıyor. --Elenktra (mesaj) 18.00, 6 Nisan 2020 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Seçkin liste olmasından ziyade, maddenin var olmasından emin değilim. Zira İngilizce Vikipedi'deki en:International Mathematical Olympiad maddesine bakıyorum -ki kaliteli madde- bu listenin aynısı orada da var. Listenin giriş kısmı zaten o maddedeki içerikten meydana geliyor. Yani ayrı madde olacak nitelikte midir? Bana öyle gözükmedi, ana maddeye aktarılabilecek kapasitede gözüküyor -ki birebir aynısı da var. @Sayginer, @BSRF gibi kullanıcılar ne düşünürler?--NanahuatlEfendim? 07.45, 20 Nisan 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Herhangi bir yorum gelmediğine göre karşı olduğumu belirteyim. Zira ayrı madde olacak kadar içerik barındırmadığını düşünüyorum (hatta adaylık sonlandıktan sonra silinmeye aday gösterebilirim, aktarılır ya da ayrı madde kalır, bilemem). Tartışmanın şekline, ilerleyişine göre de görüşüm değişebilir elbette.--NanahuatlEfendim? 20.11, 21 Nisan 2020 (UTC)

Türkiye millî futbol takımı teknik direktörleri listesi[kaynağı değiştir]

Liste yalnız bir yer temel alınarak hazırlanmadı. Önce şurayı temel alsam da hatalar içerdiğini fark ettim. Mesela Puppo burada dört dönem görev yapmış görünüyor fakat aslında üç dönem yapmış. Kaynaktaki iki maçlık Doğan Andaç döneminde (1965) Andaç'ın aslında A değil ordu millî takımını yönettiğini öğrendim. Ordu millî ile A millî istatistikleri TFF nezdinde birleşik verildiği için sanki Puppo gidip Andaç gelmiş sonra yine Puppo gelmiş gibi görünüyor orada. TFF'nin aksine Puppo'yu dört değil üç dönem girdim o nedenle. Yine TFF Şükrü Gülesin'e yer vermemiş fakat bir maçta takımı idare ettiğini öğrenip listeye ekledim, teknik direktör olarak listelediği Eşref Aykaç'ınsa "tek seçici" olduğunu gördüğüm için listeye eklemedim. Bunun gibi farklılıklar var.

Gegiç görev yaptığı dönem Türk vatandaşı olmadığı için Yugoslav olarak gösterdim kendisini. Girizgâh yazarken uzadığını görünce onu alt başlık hâline getirdim, bu sefer alt başlığı özetleyerek giriş kısmını oluşturdum. Alt başlık adları ana kaynaklarımdan Mehmet Yüce'nin tabirleri. Görev süreleri TFF'nin yaptığı gibi maç tarihleri temel alınarak verildi. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 15.20, 26 Aralık 2019 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Ben de düşünüyordum bu maddeye girişmeyi ama nasip olmamıştı bir türlü, bugüne kısmetmiş gelişmesi ve bu noktaya gelmesi :) Yalnız, teknik direktör listelerinde bu kadar detay olmuyor (Aston Villa FC teknik direktörleri listesi), bu kadar detay çok fazla. Bunların takım maddesine aktarılmasının daha yerinde olacağını düşünüyorum. Öte yandan "çöküş" gibi "yükseliş" gibi "kısa süre" gibi ("görece daha kısa" demek farklı, ayrı tutalım) ifadeler de subjektifliğe kaçmakta.--NanahuatlEfendim? 18.30, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • 1967 RCD Kupası'na ordu millî takımının katıldığından emin miyiz? O kupadaki Pakistan maçı kadrosu ile Avrupa şampiyonası elemelerindeki Çekoslovakya maçı kadroları hemen hemen aynı. Oyuncuların yaşları da 26, 29 falan; o dönemde ordu millî takımındakilerin yaşları en fazla 20'lerin başında (askerlik nedeniyle malum). 26.11.1967 tarihli Milliyet'te Şeref Has'ın 45. kez millî olacağı yazılı, 28 Kasım tarihli gazetede ve sonrakilerde hep millî takım diyor, ordu millî takımından bahsetmiyor. Burada bir hata söz konusu sanıyorum ki.--NanahuatlEfendim? 20.51, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • SandroPuppo, Temmuz ayında ikimaç için takıma nezaret edenOrdu Millî Takımı antrenörü Doğan Andaç’ı hariç tutarsak diyor kaynakta, normalde ordu millî takımı teknik direktörü olan Doğan Andaç, geçici olarak bu turnuvada millî takımı çalıştırmış. Maddede ise "Bu süreçte 1967 RCD Kupası'nda ordu millî takımını Doğan Andaç idare etmiştir" denilmiş.--NanahuatlEfendim? 21.02, 26 Aralık 2019 (UTC)
  • 1967 değil de 1965 olacaktı aslında o, yanlış yazmışım rakamı. Puppo 1966'da ayrıldığından orada 1967 yazması anlamsız olmuş zaten. Yüce'nin makalesinde bir iki tutarsızlık var (Tóth'un Mısır maçından hemen sonra gönderildiğini yazmış ama gönderilmemiş aslında, gibi.), bu da onlardan biri. Gazete arşivlerinde ordu millî takımının Temmuz 1965'te Andaç'la kupaya katıldığı görülüyor.--𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.17, 26 Aralık 2019 (UTC)
Kendisiyle sosyal medya üzerinden iletişime geçebilirsin aslında. Hem ilgili hem geri dönüş yapan birisi. Hata varsa dediğin gibi kabul eder mi bilemem ama :)--NanahuatlEfendim? 21.25, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • Destek Destek Açıklama kısmı biraz fazla gibi görünse de bunun çok kısaltılması maddenin içini boşaltabilecekti. O nedenle gayet kararında olmuş.--Śαвяí¢αи76ileti 06.33, 18 Şubat 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum 1) Nanahuatl'ın subjektif ifade yorumuna katılıyorum.
2) "50'li, 60'lı ve 70'li yıllarda 1954 FIFA Dünya Kupası hâricinde hiçbir turnuvaya katılamayan" cümlesi 1996'ya kadar şeklinde başlasa daha iyi olur gibi. 80'li yıllarda da herhangi bir turnuvaya katılmışlığımız yok.
3) Tarihçe kısmı maddeyi gereksiz uzatmış. Sonuçta bu bir liste, giriş kısmı ve liste yeterli bana kalırsa. Tarihçe kısmı milli takımın maddesine aktarılabilir.
4) Listede birden çok dönemde çalışan isimlerin dönemleri tek bölümde toplanmış.1985'e kadar geliyoruz sonra 1985-87 arası boş, yukarı çıkıp Coşkun Özarı bölümüne geri dönüyoruz bu aralıkta ne olmuş öğrenmek için. Ya da şu anki hocayı bilmeyen biri günümüzdeki hocayı Lucescu sanabilir çünkü son sırada o var, dikkatli bir şekilde bakıp yukarıdan Şenol Güneş bölümünü bulması lazım aradığı bilgiye ulaşmak için. Bu nedenle her dönemin zamanına göre ayrı ayrı listenmesi ve çalıştıran hocaların aralıksız olarak görülmesi daha faydalı olur düşüncesindeyim.
5)"Terim, toplam 70 galibiyet ile bu alanda da rekorun sahibi olup son döneminde yakaladığı %62,79 galibiyet oranı ile de 10 maçtan fazla takımı yöneten teknik direktörler arasında en yüksek galibiyet yüzdesine sahip kişidir." cümlesi de yanlış gibi. Listeye göre Şenol Güneş şimdiki döneminde 12 maça çıkmış ve %75'lik galibiyet oranına sahip.--Emyilmesaj 09.14, 8 Mart 2020 (UTC)
  • Bir iki benzer yorum daha gelirse tarihçeyi kaldıracağım gibi. Ana madde yerine çalışma sayfama alacağım ama, ileride çalışabilirim. Birden çok kez görev yapan çok fazla kişi olduğu için ne zaman tekrar kendilerinden medet umulmuş, farklı dönemlerde nasıl performans göstermiş takibini sağlamak için daha derli toplu görülmesi yararlı olur diye düşünmüştüm. Kronolojik görmek isteyenler için de tarihleri sıralanabilir yapıp sıralamalarını elle girmiştim. İsteyenler için o imkân da var. Aslında metinlerdeki istatistikleri görev süreleri sonunda güncelliyorum ama lafı geçmişken onu da güncelleyeyim. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 10.44, 8 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Emeğinize sağlık @𐰇𐱅𐰚𐰤. Tarihçe bölümünün bir liste için çok da gerekli olmadığını düşünüyorum. Benzer şekilde, seçkin liste seçilen Süper Lig şampiyonluğu kazanan teknik direktörler listesi, Premier League Sezonun Teknik Direktörü ve Kıtalararası Kupa şampiyonluğu kazanan teknik direktörler listesi gibi maddelerde böyle bir kısım yok. Bununla birlikte, teknik direktörlerin kronolojik sıralamalası liste üzerinden mümkün ama bunu bilemeyecek okuyucular da olabilir. O yüzden belki de görev sürelerine göre tek tek teknik direktörleri vermek, birden fazla kez göreve gelen teknik direktörlerin yanına durumu belirtir (2), (3) gibi ibareler konabilir. Bu benim açımdan çok da önemli değil, yalnızca bir fikir vermesi amacıyla dile getiriyorum. Bunlar haricinde herhangi bir engel görmediğim için seçkin liste olmasını destekliyorum. --ravages | mesaj 09.19, 25 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Seçkin Liste olmaması için herhangi bir sebep görmüyorum. Açıklama kısmı uzun görüşüne bende katılıyorum fakat onu kisaltirsak madde anlamsız olur bu yüzden gayet güzel. Seçilen görseller ve aktarım da harikulade baştan sona. Emeklerinize sağlık.--Nystaléos benim? 23.22, 30 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek - Ellerinize sağlık.-- Estin  Giç Giç? 19.50, 15 Nisan 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin tekrar emeğine sağlık. Ancak, tarihçe kısmının aşırı olduğunu düşünmem, liste kısmının kullanışsız olduğunu düşünmem nedeniyle görüşüm olumsuz. Liste kısmında ben kayboldum, kronolojik olarak hazırlanması gereken liste, isimlere göre hazırlanmış. Bir teknik direktör, ilk kez 1990'da görev yapınca 44. teknik direktör iken, 2013'te bir kez daha göreve gelince yine 43. teknik direktör olmuyor. Abdullah Avcı'dan sonra, listenin en sonunda Lucescu var. Hiçbir listemiz böyle değil. Ünal Karaman gibi geçici olarak görev yapanlar belirtilmemiş. Dolayısıyla emeğe sonsuz saygı duymakla birlikte en iyi listelerimizden biri olmadığını düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 20.58, 18 Nisan 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Daha önce yaptığım yorumlara rağmen maddede bir değişiklik olmaması sebebiyle ne yazık ki oyum karşı. Tarihçe kısmı çıkartılır, tablo kronolojik sıraya göre sıralanır ve Nanahuatl'ın dediği gibi geçiçi görev yapanların neden görevi yaptığı (Ünal Karaman Şenol Güneş istifa ettiği için, Oğuz Çetin Hiddink'in Rusya'yla sözleşmesi devam ettiği için gibi) not olarak eklenirse oyum değişir.--Emyilmesaj 22.55, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Tekrar bir ele alacağım listeyi ancak şu aralar pek vakit ayıramıyorum maalesef. Aklımda, yakın zamanda bakacağım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.31, 3 Haziran 2020 (UTC)