Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Görüş belirtmeden sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Başbakanlık Kupası kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste olan Kıtalararası Kupa kazanan teknik direktörler listesi ve benzeri listeler örnek alınarak oluşturuldu. Gerek yazım, gerek kaynaklandırma, gerekse görsel yönden herhangi bir sorunu olduğunu düşünmüyorum. Seçkin liste kriterlerini karşılayan bir madde fikrimce.--RapsarEfendim? 05.25, 18 Haziran 2018 (UTC)

Kadınlar 1. Ligi şampiyonları listesi[kaynağı değiştir]

Eksik sezon maddeleri mevcut, her sezonun kaynağı bulunduğundan dolayı adaylığı etkilemez sanıyorum. --Cobija (mesaj) 18.09, 20 Mayıs 2018 (UTC)

 • Karşı Karşı Emei geçenlerin emeğine sağlık, oldukça değerli bir çalışma olmuş. Ancak böyle bir listeyi oluşturan ana etmenler, lig sezonları ve şampiyon olan takımlar. Haliyle bu maddelerin kesinlikle olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında, tek bir tablo olmaması ve değişen lig sistemlerine göre başlıklandırma yapılması, listenin pratikliğini engelleyen bir husus. Hiçbir listede buna benzer bir ayrım yapılmamakta, tek bir listede, kolayca neyin ne olduğunu görmeyi engelleyen bir nokta. Şampiyonlar listesinde ikinci ve üçüncülerin belirtilmesi doğru mudur? Şampiyonlar listesi, ikinci veya üçüncülerin listesi değil. Gol kralları listesinde belirtilmez, kupa finalleri listelerinde yarı finalistler belirtilmez vs. Bölgelere göre ayrım yapmak? Bunlar coğrafi bölgeler, iklim ve diğer coğrafi özelliklere göre ayrılmış, idari herhangi bir sınırı olmayan bölgeler. Spor müsabakalarıyla hiçbir alakası yok. Kesinlikle uygunsuz bir kısım. Bu gibi sebeplerden ötürü, bunlar zaman gerektiren büyük şeyler olduğundan ötürü şimdilik görüşüm olumsuz.--RapsarEfendim? 21.08, 20 Mayıs 2018 (UTC)
Kadınlar 1. Ligi sezonları listesi için konuşuyor olsaydık hemfikir olurdum lakin bu madde için sezonların kesinilkle olması gerektiği görüşüne katılmıyorum. Diğer eleştiriler için halihazırda seçkin liste olan iki çalışmayı örnek olarak göstereyim: Süper Lig şampiyonları listesi, 1. Lig şampiyonları listesi. --Cobija (mesaj) 22.51, 20 Mayıs 2018 (UTC)
İki liste arasında dahi fark var. Sisteme göre ayrım tekinde var -ki senin büyük oranda emek verdiğin maddede var- diğerinde yok. Gol kralları var ikisinde, bunda yok. Tekinde puanlar var, bunda yok vs. Süper Lig sezonları listesi gibi maddelerde ikinci ve üçüncülerden bahsedilebilir, "şampiyonlar listesi" ise şampiyonlar ve onlarla alakalı bilgiler arıyor insan.--RapsarEfendim? 17.57, 21 Mayıs 2018 (UTC)
Dikkat çekmek istediği nokta belirtilen ve fazlalık olarak görülen noktaların -ki onlarda gol kralı da varmış buraya göre fazladan- seçkin olmasında sakıncalı görülmediğiydi. Sadece bizde de mevcut değil bu durum. Yine de detayların sezonlar listesinde yer alması gerektiğine katılıyorum. Sadeleştirme yaptım, görüş belirtecek kullanıcılar listenin eski hâlini şuradan görebilir. Ayrıca bölge ayrımları yapılırken sportif herhangi bir kaygı güdülmediğine katılmakla birlikte zaman içerisinde gelişen Karadeniz derbisi, Ege derbisi gibi kavramlar bile tek başlarına konunun günümüzde vardığı noktanın sportif alana da sirayet ettiğini gösteriyor. "Kesinlikle uygunsuz" olduğuna katılmıyorum. --Cobija (mesaj) 11.30, 23 Mayıs 2018 (UTC)
Yeni hâlinin çok daha uygun ve faydalı olduğunu düşünüyorum, emeğine sağlık. "Ayrıca bölge ayrımları yapılırken sportif herhangi bir kaygı güdülmediğine katılmakla birlikte zaman içerisinde gelişen Karadeniz derbisi, Ege derbisi gibi kavramlar bile tek başlarına konunun günümüzde vardığı noktanın sportif alana da sirayet ettiğini gösteriyor." demişsin, bu derbilerin şampiyonluk ile bir alakası gözükmemekte. Kaldı ki "Ege derbisi" gibi kavramlar zaten "derbi" tanımına uymayan kavramlar. Burada, herhangi iki takım arasındaki rekabete özel bir isim verilme çabası. Samsunspor ile Hopaspor maçına "Karadeniz derbisi" denmez malum, aralarında bir rekabet olan Samsunspor ile Trabzonspor maçlarına "kKaradeniz Derbisi" denir ki bu tanım, bu rekabeti derbi yapmaz. Yani genel olark, coğrafi bölgeye dayalı bir rekabet değil, belli takımlar arasındaki rekabetler göz önüne alınmaktadır.--RapsarEfendim? 18.38, 10 Haziran 2018 (UTC)
Bu arada takım maddelerinin tamamı açılmış, sezonlar listesi açılmış, emeklerine sağlık. Sezon maddelerinin açılmasına da yardımcı olacağım.--RapsarEfendim? 18.43, 10 Haziran 2018 (UTC)
Bir de giriş kısmında, yine şampiyonlarla pek ilgisi bulunmayan detaylar mevcut. Lig sisteminin değiştirilmesi tamam, ancak takım sayısı lig sezonları ile ilgili mesela, şampiyonluklarla değil. Uluslararası organizasyonların final listelerini inceleyecek olursak, finaller ve şampiyonlarla alakalı içeriğe yoğunlaşıldığı görülebilir.--RapsarEfendim? 18.44, 10 Haziran 2018 (UTC)
@Cobija, @Sakhalinio, @Teacher0691; dördümüz ikişer sezon maddesine yoğunlaşsak (zira bilgi bulmak zor) bu eksik sezon maddelerini açabiliriz. Ne diyorsunuz? Ben başladım bile :)--RapsarEfendim? 01.50, 17 Haziran 2018 (UTC)
Bahsettiğin fazla bilgileri sen düzenler misin? Sezonlar hakkında bilgi bulmak cidden çok zor. TFF'nin kendi ansiklopedisinde bile bilgi yok, nasıl bir işse. 96 ve 97 yıllarını ben açarım yine de taslak hâlinde. --Cobija (mesaj) 20.52, 18 Haziran 2018 (UTC)
@Cobija, ben sezon maddelerini açmaya başladım yavaş yavaş. Orada kullandığım kaynakları da kullanabilirsin işine yarayan olursa, not düşeyim. Kaynak aramalarını da takım adı + bayan aramasıyla yaparsan daha rahat sonuçlar elde edebilirsin (Samsungücü, Kuzeyspor özgün takım adlarını seçmek daha net sonuçlar veriyor). Bunu da not düşeyim. Sezon maddeleri tamamlandıktan sonra okuyacağım maddeyi.--RapsarEfendim? 22.14, 18 Haziran 2018 (UTC)
 • @Cobija, genel bir düzenleme yaptım, ne düşünüyorsun? Bu arada 2016-17 sezonu için Ataşehir Bld. de şampiyon olarak gösterilmişti :) Bölgelere göre ayrımın hâlâ anlamsız olduğunu dşünüyorum. Sivas, Bilecik -ki kendisi 4 coğrafi bölgededir- gibi birçok il, birden fazla coğrafi bölgede yer almakta. Resmî sınırlar yok, spor ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum hâlâ. @Sayginer'in fikrini de duyabiliriz.--RapsarEfendim? 22.09, 19 Haziran 2018 (UTC)
 • Sezon maddelerinin tamamının açılmış olduğunu da not düşeyim ayrıca.--RapsarEfendim? 22.10, 19 Haziran 2018 (UTC)
 • Coğrafi bölge ayrımı belirtilen sebeplerle anlamlı değil. İllere göre tasnif yapılabilir onun yerine.--Sayginerv-posta 05.40, 20 Haziran 2018 (UTC)

Sovyetler Birliği liderleri listesi[kaynağı değiştir]

Aralık 2017 Vikiproje Sovyetler Birliği işbirliği projesi kapsamında seçkin liste çalışması tamamlanmıştı. Ardından ufak eksiklikler giderildi ve açılması gereken yeni maddeler açıldı. Öncesi bu halde olan maddede maddenin seçkin madde olduğu İngilizce versiyonundaki metinler Türkçe'ye çevrilerek maddeye aktarıldı, çok sayıda madde açılarak madde zenginleştirildi, görseller aktarıldı. Maddenin bu haliyle seçkin madde kriterlerine uygun olduğunu düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:05, 8 Şubat 2018 (UTC)

 • Destek Destek Elinize sağlık. Herhangi bir sorun göremedim. Sadece, ingilizce vikideki gibi Siyasi makam bilgi kutusu eklenirse görsellik açısından daha iyi olur gibi geldi bana. --Pragdonmesaj 13:47, 14 Şubat 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Bilgi kutusu eklendi. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:51, 15 Şubat 2018 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Listedeki notlar sütunundaki içeriğin bir kısmı özet bölümünde var, tekrar olmuş. Bunları birleştirsek daha uygun olmaz mı? Notlar kısmında liste ile pek bağlantısı bulunmayan içerikler mevcut, "Adı 30 ciltlik Büyük Sovyet Ansiklopedisi'nden dahi kaldırıldı ve önemsiz kişilik haline getirildi. 1971'de öldü. Batı dünyasında "taşlaşmış yapı reformcusu" olarak nitelendirildi ve ana katkısının Stalin dönemindeki korkuyu ortadan kaldırması olduğu ifade edildi. Buna karşın gerçekleştirdiği değişimlerin birçoğu daha sonraki dönemlerde tekrar eski haline getirildi." kısmı misal. Madde, liderlerin bir listesini içermeli, ancak burada kendisinin biyografisine girilmiş. Keza özet kısmında "Hatalı bir şekilde; ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger, 1967 yılında toplanan Glassboro Zirvesi Konferansı'nda Sovyetleri temsil eden Kosigin'in "Sovyetler Birliği lideri" ve "Sovyet dış politikasının başındaki kişi" olduğuna inanıyordu" gibi alakasız içerikler var. Hep dediğim gibi diğer dillerden birebir çeviriden ziyade gereksiz kısımları kaldırmak, eksik olan kısımları eklemek gerekir. İngilizce Vikipedi'de 2011 yılında seçkin liste seçilmiş ve o dönemdekihâli incelenirse aradaki farklar gözülebilmektedir.--RapsarEfendim? 02.11, 22 Şubat 2018 (UTC)
@Rapsar Glassboro Zirvesi ile ilgili ifade daha önceki cümleyle bağlantısız olduğu için bi anda ortaya çıkıp bir önceki ifadelerle birlikte bütünlük bozucu görünüyordu. Şöyle değiştirdim;
Kruşçev sonrası 1960'lı yıllarda Sovyetler Birliği ve SBKP, kolektif liderlik tarafından yönetilmeye başlandı. Birinci dünya ülkelerinde görülmeyen bu durum söz konusu ülkelerle ilişkilerde temsiliyet açısından zaman zaman karmaşalara yol açtı (Örneğin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger, 1967 yılında toplanan Glassboro Zirvesi Konferansı'nda Sovyetleri temsil eden Kosigin'in hatalı bir şekilde "Sovyetler Birliği lideri" ve "Sovyet dış politikasının başındaki kişi" olduğunu düşünmüştü).
Notlar kısmını ise ne yapalım bilemedim, içeriği özet ve giriş kısmına aktarıp komple kaldırmak mı yoksa belli başlı bilgileri orada kalması mı daha uygun bilemedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.35, 1 Mart 2018 (UTC)
Sovyet sistemi günümüz veya birinci dünya ülkelerinden farklı, başbakan veya devlet başkanının yetkisi daha sembolik, asıl liderlik parti, merkez komite ve politbüroda aslında. O yüzden lider konum partideki yetkili konum ile ilgili. --Ahmet Turhan (mesaj) 00.48, 6 Mart 2018 (UTC)
Peki bu liderlerin kim olduğunu belirleyen husus ne? Ben "liderlik" makamını anlayamadım pek, karışık gözüüktü bana :/--RapsarEfendim? 01.44, 6 Mart 2018 (UTC)
Maddenin giriş paragrafında bu durumlar anlatılıyor: "1920'li yıllarda Josef Stalin'in Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi'ndeki etkinliğinin artması ve parti içerisindeki yükselişinden sonra Merkez Komitesi Genel Sekreterliği görevi pratik olarak "Sovyetler Birliği lideri" ile eş anlamlı hale geldi. Çünkü bu makam hem SBKP hem de Sovyetler Birliği hükûmeti'ni üzerinde söz sahibi idi." ile başlayan özet. Ha eksik ve anlaşılamayan varsa tamamlayalım tabi. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.13, 6 Mart 2018 (UTC)
İşte bu yüzden bana sıkıntılı gözüktü. Zira ortada böyle bir makam yok. Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminde Erdoğan için Türkiye lideri tanımlaması yapmaya benziyor. "Öne çıkan kişi"lerin bir listesi yapılmış yani. Ben tam olarak kavrayamadım açıkçası.--RapsarEfendim? 07.02, 6 Mart 2018 (UTC)
Bir daha diyorum, bu başka bir örneği olmayan bir sistematik. Birinci dünya ülkelerinde hiç karşılaştırılmamalı zaten. O yüzden Türkiye örneği ile hiç ilgisi yok. Zaten yönetim mekanizması yerellerde, yani Sovyetlerde, merkezde değil. (Ankara'daki TBMM'de değil mesela). Dışa karşı birlik cumhuriyetleri Moskova merkezlidir, ama iç yönetim mekanizması tamamen bağımsız. Her yerel meclisin kendi arması, bayrağı meclisi vb. var mesela. Parti ise bu yönetimin öncü gücü konumunda. Yani komünizm adına bir rehber görevi. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos veya Kuzey Kore'deki sistemlerle benzerlik gösterse de yine de Sovyetlerinki kendine özgü. Yönetim öncü parti olan SBKP ile ilişkili olduğu için bürokratik "üst" devlet yetkilileri sembolik bir işlevde. Çünkü yönetim ağı üstten alta değil, alttan üste doğru gidiyor. Örneğin Ermenistan SSC'de Erivan'daki bir fabrika ile ilgili bir karar, Erivan'ın ilgili sovyetinde bir karar alınmadan, yani yerel sovyetlerde bir karar çıkmadan merkezi bürokrasi hiçbir karar veremez. Parti lideri de veremez, ancak ideolojik konularda durumu politbüroya aktarır falan. Karışık gözükse de durum böyle. Parti liderleri "ülke lideri" konumunda. Ama bu durum dış ilişkilerde öne çıkan bir temsiliyet ilişkisi. "Sovyetler Birliği temsilcisi" yani. Diğer bir deyişle "Sovyetlerin Birliği'nin temsilcisi" Yani "tüm yerel sovyetlerin birliğinin" bir temsilcisi (tüm yerel konseylerin birliğinin). Merkezi yönetim şeklinde anlaşılmamalı. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.24, 6 Mart 2018 (UTC)
Daha iyi anladım, teşekkürler açıklamalar için :)--RapsarEfendim? 22.03, 6 Mart 2018 (UTC)
 • Hem listeden hem de özet başlığından, listeyle alakası bulunmayan veya tekrar olan kısımlar kaldırılacak mı? Üstte birkaç örnek verdim. Bu madde liderler listesi konusunun yanı sıra SSCB yönetimi tarihine de kaymış (İngilizce Vikipedi'nin hatası elbet ancak birebir çeviri zorunluluğu da yok, ilgili kısımlar kaldırılabilirdi).--RapsarEfendim? 17.22, 12 Nisan 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı @Rapsar şöyle bir değişiklik yaptım. Liderlik ile uzak ilgisi olan ifadeler çıkarıldı. Şu an baktığımda anlatılanların tamamı dönemsel liderliklerin belirleyici öğelerini taşıyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.30, 12 Nisan 2018 (UTC)
Teşekkürler değişiklikler için. Yerinde, ama yeterli olmadığını düşünüyorum. "Lenin'in Sovnarkom başkanlığına seçilmesinde etkili olmasına ve o dönem gerek ülke gerekse parti içerisinde de jure olarak güçlü bir kişi olmasına rağmen" kısmı mesela, çok aşırı ve gereksiz detaylar, ayrıca göreceli kavramlar (çok, büyük, güçlü gibi sıfatların kullanılması, fizik eğitimimden dolayı gözüme çok çarpıyor, "neye göre" çok?) mevcut. "Büyük Temizlik olarak adlandırılan siyasi baskı dönemini başlattı ve bu dönemle 1938 yılına kadar birlikte partideki kendisinin ve taraftarlarının gücünü pekiştirdi" kısmı mesela, liderlerle değil, liderlerin faaliyetleriyle ilgili. Buna benzer kısımlar çokça mevcut ve konudan uzaklaşılıyor. Şişli belediye başkanları listesini örnek verebilirim. Elbette ki içerik daha fazla olacak bu örneğe kıyasla ama konudan sapmış içerikler de yer almamalı, "uzun" olması açısından.--RapsarEfendim? 07.13, 21 Nisan 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı @Rapsar şöyle bir değişiklik yaptım, daha yerinde oldu. Daha da var ise bu değişiklikleri siz yaparsanız onun üzerinde durumun incelesek daha iyi olur diye düşünüyorum, böyle her değişiklikte üzerine konuşmaktan durumu uzatıyor ve beraberinde yine başka değişikliklere neden oluyor. Sizin bahsettiklerinize nazır bir değişim yapar mısınız, onun üzerine ekleme/çıkarma yapalım.
Şuan okuduğumda cümlelerin büyük oranının maddede geçen "liderler listesi" ile ilgili olduğuna dair bir okuma yaptım. Mesele Aleksey Rıkov'un durumu tam da bunla ilgili ve aynı zamanda önemli de. Diğer cümlelelere bağlaması açısından cümle yapısında ufak bir oynama yaptım. Zira Rıkov dönemin lider kadrolarından ve Stalin ile görüş ayrılığına girdiği için daha sonra liderlik yetkisinden düşüyor. Lider listesinin başlangıç yıllarına dair kayda değer yer alacak bir bilgi yani. Yani aslında güçlü olmasına rağmen liderlikten düşüyor anlamı veriliyor, bu gereksiz bir ayrıntı değil bence.
"Çok, güçlü" gibi kavramları subjektif olarak ifade edilmiş olarak değil de tarihi gerçekliklerle birlikte var olanı anlatmak üzerine ele alsak daha uygun olur. "Yetkili" ifadesiyle bunun giderildi. "Güç" ve "büyük" ifadeleri şuan maddede yok. "Çok" kavramı 2 yerde var ve bunlarda göze batmadığı gibi tarihsel olayı doğru betimleme yapıyor ve iyi bir yere dokunuyor. Maddede göze çarpan ve irrite eden başka görece kavram dikkatimi çekmedi şimdilik. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.54, 21 Nisan 2018 (UTC)
 • @Rapsar halen maddede eksik olduğunu düşündüğünüz yer var mı? --Ahmet Turhan (mesaj) 07.42, 2 Haziran 2018 (UTC)
@Ahmet Turhan, vakit bulduğumda okuyup değerlendirme yapacağım. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 01.48, 17 Haziran 2018 (UTC)

Grand Theft Auto: Vice City karakterleri listesi[kaynağı değiştir]

Bir önceki tartışmada söylenenleri dikkate alarak maddeyi geliştirdim. Daha fazla içerik ekledim ve kaynak sayısını artırdım. Oyunda her karakterin aktif şekilde yer almadığını, bazı karakterlerin oyundaki rollerinin sınırlı olduğunu da belirtmek isterim. Video oyunları konulu bir seçkin listemiz yok. Hatta tüm Vikipedi'de karakter listeli bir seçkin liste yok sanırım. İnşallah bu liste Vikipedi'de bir ilki başarır da ansiklopedimize bir seçkin liste daha kazandırmış olurum. Teşekkürler. --Turgut46 05:08, 15 Eylül 2017 (UTC)

 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Resimlendirilebilirse daha güzel olur. Bunun dışında SL olmaması için bir sebep göremiyorum --TmѰ e12 17:31, 15 Eylül 2017 (UTC)
@TmY e12, adil kullanıma başvurmak istemedim. Yoksa elbette resimli olsa çok daha güzel olurdu. --Turgut46 20:30, 15 Eylül 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlere teşekkürler. Maddeyi aday gösteren arkadaşımız mesaj yoluyla benim fikrimi sorduğunda ona İngilizce Vikipedi'de seçkin liste olan maddeleri örnek göstermiştim, ancak onların seviyesinde bir madde değil kesinlikle. Görsel eksikliği var, birinci nokta. Hiçbir bağımsız kaynak mevcut değil. Bol bol özgün araştırma mevcut, bir diyalog var mesela:

Tommy Vercetti: 'Cam Jones?' / Cam Jones: 'Yeah, that's me.' / Tommy Vercetti: 'I'm busting you out.' / Cam Jones: 'Whatever you say.'”

Bu diyalog kaynak gösterilerek maddede olan içerik şöyle:

"Kilit açmakta çok başarılı olduğu için 1986'da banka soymayı planlayan Tommy Vercetti tarafından nezaretten kaçırılır."

Bu diyalogdan bu çıkarımı yapmak tam olarak özgün araştırmadır. Bu sorunlara ek olarak maddede subjektif ifadeler de çokça kullanılmış (sürekli "önemli" ifadesinin tekrar edilmesi). Çokça hata ve eksik mevcut ne yazık ki. Biliyorum, kurgusal maddeleri yazmak zor, hele hele böyle eski bir oyun olunca ve günümüz oyunlarındaki diyaloglarla karşılaştırınca çok daha az diyaloğa sahip bir oyun için daha da zor ama bu, bu seviyedeki bir maddenin en iyi Vikipedi çalışmalarından birisi olması için yeterli bir gerekçe değil.--RapsarEfendim? 18:30, 18 Eylül 2017 (UTC)

@Rapsar, görsel eksikliği giderebilirim. Verdiğim kaynak hapisten çıkarması ile ilgili diyalogdu, kaynakta banka soygunu ile ilgili bir ibare geçmiyor, oyundaki bilgilere göre yazmıştım oysa ki önceki cümleleri. Haklısın, düzelteceğim. Önemli yazan kısımların da taraflı olarak algılanabileceiğini düşünmemiştim. Bu da tamam. Gel gelelim "hiçbir bağımsız kaynak mevcut değil" demişsin. Vikipedi'nin tarafsız bir ansiklopedi olduğu ve tek bir kaynaktan içerik yazmanın bu kurala aykırı olduğunun ben de farkındayım. Ama oyunun karakterleri hakkında oyunun kendisinden başka nasıl bir kaynak gösterebileceğimi anlamadım. "Şu karakter şunu yaptı" cümlesini ispatlamak için en iyi kaynak eserin kendisi değil midir? --Turgut46 19:23, 19 Eylül 2017 (UTC)
Yukarıdaki yalnızca bir örnek, buna benzer kısım çok. Son soruna kesinlikle katılıyorum, benim demek istediğim diyaloglarda olmayan eleştiriler, görüşler gibi noktaların da belirtilmesi.--RapsarEfendim? 23:14, 19 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar, listeyi düzenledim. Taraflı ya da özgün araştırma sayılabilecek içerikleri kaldırdığımı düşünüyorum. "Eleştiriler" başlığı da açtım. Eğer hâlâ maddede sorun varsa {{kaynak belirt}}, {{olgu}}, <!--Şurada şöyle bir sorun var.--> şeklinde şablonlar veya mesajlar bırakırsan hem benim müdahale etmem hem de senin sorunlu yerleri tekrar incelemen daha kolay olur. Her seferinde maddeyi baştan aşağı okumamız gerekmez. --Turgut46 13:40, 30 Aralık 2017 (UTC)