Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Türkiye'deki saat kuleleri listesi[kaynağı değiştir]

Yarım yıldır üzerinde çalıştığım bir liste. Anadolu'daki saat kulelerini konu alan üç kitabı da listede kullandım. Buna ek olarak kitaplarda bulunmayan bilgileri yerel kültür ve müze müdürlüklerini, yerel müzeleri, belediyeleri, kaymakamlıkları ve kültür varlıklarını koruma bölge müdürlüklerini gerek BİMER, gerekse de e-posta yoluyla taciz ederek tamamlamaya çalıştım. Kitaplardaki eksikliklerin bir kısmını bu yolla tamamlasam da çoğu kez kule hakkında kitabe, vakfiye vs. eksikliğinden bilgi bulunmadığı yanıtını aldım. Yapılış tarihi aralığı belli olan ancak tam olarak ne zaman yapıldığı bilgisi bulunmayan kimi kulelere de bu konuda not düştüm. Bizzat devlet kurumlarından bilgi bulunmadığı yanıtını aldığımdan dolayı da artık ümidimi kestim. Bu liste bu konuda bulup bulabileceğiniz en nitelikli liste.

Türkiye'de bu listedekinden daha fazla saat kulesi var elbette ki ancak maddenin giriş cümlesinde de belirttiğim üzere akademik bir çalışmaya veya kitaba konu olan, KD olarak nitelenebilecek olanları listeledim yalnızca.--cobija 20:38, 9 Şubat 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Anahtar başlığında şekil ve renk yerine sadece renk kullanılsa olmaz mı? --Zaitsév 19:49, 10 Şubat 2016 (UTC)
Görsellik adına böyle tercih ettim. --cobija 22:21, 10 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeğine sağlık, bayağı emek harcandığını bildiğim bir madde. Yalnız hangi kulelerin yer alıp hangilerinin yer almaması konusu kafama takıldı. Mesela kaynak olarak kullanılan kitaplardan basım tarihi en son olan 5 yıl öncesine ait. "Akademik bir çalışmaya veya kitaba konu olan"ları aldığını belirtmişsin, ancak bu, ilgili tarihten sonra yapılan ve KD olması muhtemel kuleleri listelenemeyeceği anlamı mı taşıyor? Üsküdar Saat Kulesi ilk aklıma gelen. Demek istediğim hangilerinin yer alıp hangilerinin almadığı konusu çok net değil. Tekrar tekrar emeğine sağlık, maddeyi boş zamanımda ayrıca okuyacağım.--RapsarEfendim? 01:26, 11 Şubat 2016 (UTC)

Grand Theft Auto: Vice City karakterleri listesi[kaynağı değiştir]

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir maddeydi. Başta taslak halinde bulunan bu liste için elimden geldiğince içerik ekledim. Eklediğim her içerik için olabildiğince kaynak gösterdim. Seçkin listeye aday göstermeden önce Rapsar gibi tecrübeli kullanıcılara da danıştım. Seçkin listeye aday olabilecek bir madde olduğunu düşünüyorum. Umarım seçkin liste olarak seçilir. Yorum yapan herkese şimdiden teşekkürler. --Turgut46 20:36, 31 Ocak 2016 (UTC)

 • Destek Destek Elinize sağlık Turgut. Güzel bir liste olmuş. SL olması için bir engel yok bence. - OkanfanEvet benim? 20:52, 8 Şubat 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Giriş yazısı yok, birkaç karakter hariç doyurucu bilgi yok, kaynak yetersiz. --cobija 22:19, 9 Şubat 2016 (UTC)
Cobija, oyunda her karakter aktif olarak yer almıyor. Bazı karakterlerin oyundaki rolleri sınırlı, o yüzden maddedeki bilgiler de sınırlı. --Turgut46 22:30, 9 Şubat 2016 (UTC)
Biliyorum, oyunu yıllarca oynadım. İngilizce Vikipedi'den çeviri yaparak o temel üzerine maddeyi inşa etmeni öneririm. Şu an için çok daha kapsamlı o madde. --cobija 22:35, 9 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek şu lanet olası inşaat patlatma görevi geldi nedense aklıma. bir de o lance vance denen kalleş sonny forelli ile son görevde bize pusu kurmuştu. ahlaksız namussuz. oyunu bitireli yıllar oldu hala unutmamışım :)). her neyse, emek vermişsiniz. bana göre yeterli. dilerim bir gün gta san andreas ve/veya gta 4/5 için de böyle bir çalışma yaparsınız. veya ortak yapabiliriz. gta wikia'dan ingilizce makale okumaktan gına geldi artık :)--Fikirmsj 19:44, 10 Şubat 2016 (UTC)
Yorumunuz için teşekkür ederim Fikir Mühendisi. Face-smile.svg Ben Grand Theft Auto: San Andreas karakterleri listesi maddesinde de çalışma yaptım ancak seçkin liste seviyesinde değil de eksiklikleri ve yanlışlıkları giderme amacıyla. Maddede tekrar çalışma yapmayı ben de düşünüyorum. Bir seçkin liste daha kazanırız. Face-smile.svg --Turgut46 19:58, 10 Şubat 2016 (UTC)

Harry Potter'daki büyülü nesneler listesi[kaynağı değiştir]

Sayfayı ilk çevirmeye başladığımda İngilizce sayfadan kopyala-yapıştır yapılarak bırakılmıştı. Zaman içinde çevirileri tamamladım. Son bir kaç aydır maddeye fotoğraf ekleme ve kırmızılıkları giderme çalışmaları yaptım. Çevrilecek veya düzeltme yapılacak yerler olabilir. Topluluk katkısıyla sayfanın daha da iyileştirebileceğini düşündüm.--Narsilien (mesaj) 10:45, 8 Ocak 2016 (UTC)

Destek Destek Eline sağlık. Birazcık gözden geçirdim, sorun göremedim. Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 16:33, 8 Ocak 2016 (UTC)
 • Bence madde bir listeden çok B/C sınıfında bir madde. Ve bana göre o kategoride değerlendirmek daha doğru olacaktır. Artı isimlendirme konusu da yeniden gözden geçirilmelidir. Sait71 22:09, 8 Ocak 2016 (UTC)
Cevap Cevap Sayfa tekrar çevirilerle geliştirilebilir. Maddenin çoğu benzerlik içerdiğinden eksik kısımlar zamanla tespit edilip eklenir. Madde olması durumu için başka kullanıcıların da yorumlarını bekleyebiliriz sanırım. Ancak Orta Dünya savaş aletleri sayfası da Türkçe Vikipedi'de liste değil ancak İngilizce sayfada "list" kelimesi var başlıkta.--Narsilien (mesaj) 19:09, 10 Ocak 2016 (UTC)

UEFA Şampiyonlar Ligi hat trickleri listesi[kaynağı değiştir]

Rusça ve Ukraynaca'da Seçkin Liste olan bir madde. İngilizce'de ise baya kapsamlı ancak Seçkin liste değil. Konu hakkında oldukça doyurucu bir içeriğe sahip olduğunu düşünüyorum. Diğer sürümlerdeki maddeler bizimkinden geride. Hatta Cristiano Ronaldo ve Benzema'nın aynı maçta hat-trick yaptığı Malmö maçıyla ilgili bilgiyi kendim ekledim maddeye. Oyuncu listelerinin olduğu kısımda baya bir kırmızıyı mavi renge dönüştüren Rapsar'a ise ayrıca teşekkür ediyorum. :) Sait71 11:33, 22 Aralık 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Oyuncuların milliyetini ve oyuncuları ayrı sütunda görmeyi yeğlerim açıkçası, şurası gibi. Ayrı ayrı sıralama yapmak faydalı olur. Bir de yine o listedeki gibi ev sahibi takımlar da belirtilirse okur için faydalı olacağı kanaatindeyim. Kaynakların da arşivlenmemiş olması dışında bir eksik olmadı gözüme çarpan.--RapsarEfendim? 13:42, 22 Aralık 2015 (UTC)
Kullanıcı:SAİT71?--RapsarEfendim? 22:17, 23 Ocak 2016 (UTC)
 • Dediğim noktalar gerçekleştirilmiş, gördüm şimdi :) Teşekkürler. Şimdi fark ettim, bu listenin 1955'ten beri yapılanları listelemesi gerekmez mi? Gol kralları, şampiyonlar gibi listeler, ana madde falan 1955'ten başlıyor hep. Büyük bir eksik, gözden kaçmış sanırım.--RapsarEfendim? 22:24, 23 Ocak 2016 (UTC)
 • Sanırım organizasyonun 1992 yılında Şampiyonlar Ligi ismini almasından itibaren yapılan hat trickler listelenmiş. Sait71 00:34, 24 Ocak 2016 (UTC)

Millî takımların FIFA Konfederasyonlar Kupası'na katılımları[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste olan Millî takımların FIFA Dünya Kupası'na katılımları maddesi örnek alınarak hazırlandı. Maddedeki tek kırmızı bağlantı da, doğru adın ne olması gerektiğinin belirlenmesiyle birlikte açılacak. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:23, 10 Aralık 2015 (UTC)

 • Destek Destek Ellerine sağlık, oldukça doyurucu bir madde olmuş. Takımların genel istatistikleri başlığında "FIFA Dünya Kupası tarihinde en fazla maça çıkan takım, 33 maç oynayan Brezilya'dır." cümlesinde yanlışlık var sanırsam, 'FIFA Dünya Kupası'; 'FIFA Konfederasyonlar Kupası' olacak sanırsam? :) Sait71 22:25, 15 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Ellerine sağlık. Maddenin seçkin liste olabileceğini düşünüyorum. akil13ileti 15:26, 5 Şubat 2016 (UTC)

Türkiye'deki intihar saldırıları listesi[kaynağı değiştir]

Konu hakkında olması gerekenleri anlatan bir madde olduğunu, kriterleri karşıladığın düşünüyorum. Daha eklenecek bilgi varsa -ki benim aklıma gelmiyor- belirtilirse ekleriz.--RapsarEfendim? 13:26, 5 Aralık 2015 (UTC)

 • Destek Destek Bence eklenecek bir şey yok. Ellerine sağlık. Maddenin masmavi olması, ayrı bir güzellik katıyor. :) --Ozankra (mesaj) 18:36, 12 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek Eksiksiz. --cobija 16:36, 1 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek --Zaitsév 19:54, 10 Şubat 2016 (UTC)

Aşk-ı Memnu bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

SL kriterlerini sağladığını düşünüyorum. --Merve (mesaj) 17:50, 22 Eylül 2015 (UTC)

Yorum Yorum Öncelikle emeğinize sağlık. Reytingler AB grubunun rakamları. Bu rakamlar Totaldeki rakamlarla değiştirilmeli. Total tüm izleyenleri kapsarken AB, eğitim ve ekonomi düzeyi yüksek olan kişilerin izlediklerini kapsıyor. Aynı durum dizinin sezon maddelerindede geçerli. Giriş kısmı ve reytinler içinde Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi'ni örnek alabilirsiniz. -Görkem mesaj 23:09, 22 Eylül 2015 (UTC)

Bu adaylıkta reytingin AB ya da total değer olmasıyla ilgili bir yorum yapılmadığı için aynı şekilde devam ettim. Bu tarzda Türk yapımı iki liste SL, birinde hem AB hem total değerleri verilmiş diğerinde ise (Muhteşem Yüzyıl) sadece total. Kaynakların çoğunda hem AB hem de total birlikte veriliyor, ben de AB'yi aldım (Haber sitelerinde ilk ondan bahsedildiği için.) Henüz bir standart sağlanmamış, diğer kullanıcıların yorumlarını da bekleyelim. Fikir birliği sağlandığında değişiklik yaparız. Giriş bölümünün gösterdiğiniz maddeyle pek farklı olduğunu düşünmüyorum. Sezonların başlangıç tarihleri verilmiş, senaristlerden ve yönetmenden bahsedilmiş. Dizinin konusunu sezon başlıklarına bölmek yerine kısaca girişte anlattım. --Merve (mesaj) 10:01, 23 Eylül 2015 (UTC)
Doğru olan Total'in yazılması çünkü AB tüm izleyiciyi temsil etmiyor dediğim gibi. Buradan da detaylı bilgi alabilirsiniz. Toplulukta olumlu karşılayacaktır büyük ihtimal. Sezon şablonları arasındaki büyüklük farkı düzeltilmeli ayrıca. Ben başka bir sorun göremedim. Gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde olumlu yönde oy kullanacağım. Tekrar elinize sağlık ː) -Görkem mesaj 11:15, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Görkem'e katılıyorum AB yerine total yazılması konusunda.--RapsarEfendim? 12:45, 25 Ekim 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kullanıcı:Yelester bir gelişme var mı?--RapsarEfendim? 16:18, 7 Aralık 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Total reytingle değiştirdim. --Merve (mesaj) 12:37, 9 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek Kriterleri karşıladığını düşünüyorum mevcut hâliyle. Kullanıcı:Yelester, bir de genel bir Aşk-ı Memnu dolaşım şablonu oluşturabilir misin?--RapsarEfendim? 15:29, 9 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek {{Aşk-ı Memnu}} şablonunu oluşturdum. Yanlışlık varsa düzeltilsin lütfen. şu değişiklikleri yaptım. Hatalı bir değişikliğim varsa da düzeltilsin. Bu haliyle Seçkin Liste olabileceğini düşünüyorum. Sait71 23:48, 11 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek Emeğinize sağlık Merve. Yukarda belirtilen sorunlar giderilmiş. Dolaşım şablonu da isabetli olmuş. SL olmaya layık bir liste haline getirmişsiniz. - OkanfanEvet benim? 20:55, 8 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Diğer yorumlara katılıyorum --Zaitsév 19:53, 10 Şubat 2016 (UTC)