Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Millî takımların Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılımları[kaynağı değiştir]

Seçkin liste olan Millî takımların FIFA Dünya Kupası'na katılımları maddesi örnek alınarak oluşturuldu. Ondan aşağı kalır-eksik yanı yok, bu da seçkin liste olabilir.--RapsarEfendim? 14:39, 13 Ekim 2015 (UTC)

Yorum Yorum Emeğine sağlık Rapsar. Liste ve içerik bakımından SL olabilecek madde. Maddede hata olacağını düşündüğüm Dört takımın katıldığı turnuvalar dışındaki organizasyonlarda son dört takım arasına 14 farklı takım kaldı. ifadesinden sonra listede 15 takım yer alıyor. Bunu açıklayabilirsen sevinirim. --Uğurkentmesaj 18:23, 25 Ekim 2015 (UTC)
Teşekkürler. Macaristan'ın 3. ve 4. olduğu turnuvalara 4 takım katılmıştı, o yüzden o şekilde bir ifade mevcut. Yani Macaristan, bu turnuvalarda son dörde "kalmadı", zaten dört takım katılmıştı :)--RapsarEfendim? 18:45, 25 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek Daha önce de söylediğim gibi seçkin liste olabilecek madde. Hata olabileceğini düşündüğüm ifade hata değilmiş onu da öğrendim. Daha ne olsun. --Uğurkentmesaj 13:32, 26 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek Güzel bir çalışma. Eline sağlık Rapsar. Yalnız okuyucu, kısaltmaları ve ikonları belki aklında tutmakta zorlanabilir. Şahsen ben yaşadım bunu. O yüzden abbr etiketi kullansak iyi olmaz mı? Misal "k" gibi. Pek de elzem değil ama belirteyim dedim. Yine de karar senin. :)--Myrat ileti 14:25, 15 Kasım 2015 (UTC)
 • Destek Destek Maddenin seçkin liste olmayı hak ettiğini düşünüyorum. Emeği geçenlerin eline sağlık.--akil13ileti 10:32, 22 Kasım 2015 (UTC)
 • Destek Destek Şu ufak değişiklikle birlikte maddenin Seçkin Liste olabileceğini düşünüyorum. Ellerine sağlık. :)Sait71 08:57, 23 Kasım 2015 (UTC)

Aşk-ı Memnu bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

SL kriterlerini sağladığını düşünüyorum. --Merve (mesaj) 17:50, 22 Eylül 2015 (UTC)

Yorum Yorum Öncelikle emeğinize sağlık. Reytingler AB grubunun rakamları. Bu rakamlar Totaldeki rakamlarla değiştirilmeli. Total tüm izleyenleri kapsarken AB, eğitim ve ekonomi düzeyi yüksek olan kişilerin izlediklerini kapsıyor. Aynı durum dizinin sezon maddelerindede geçerli. Giriş kısmı ve reytinler içinde Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi'ni örnek alabilirsiniz. -Görkem mesaj 23:09, 22 Eylül 2015 (UTC)

Bu adaylıkta reytingin AB ya da total değer olmasıyla ilgili bir yorum yapılmadığı için aynı şekilde devam ettim. Bu tarzda Türk yapımı iki liste SL, birinde hem AB hem total değerleri verilmiş diğerinde ise (Muhteşem Yüzyıl) sadece total. Kaynakların çoğunda hem AB hem de total birlikte veriliyor, ben de AB'yi aldım (Haber sitelerinde ilk ondan bahsedildiği için.) Henüz bir standart sağlanmamış, diğer kullanıcıların yorumlarını da bekleyelim. Fikir birliği sağlandığında değişiklik yaparız. Giriş bölümünün gösterdiğiniz maddeyle pek farklı olduğunu düşünmüyorum. Sezonların başlangıç tarihleri verilmiş, senaristlerden ve yönetmenden bahsedilmiş. Dizinin konusunu sezon başlıklarına bölmek yerine kısaca girişte anlattım. --Merve (mesaj) 10:01, 23 Eylül 2015 (UTC)
Doğru olan Total'in yazılması çünkü AB tüm izleyiciyi temsil etmiyor dediğim gibi. Buradan da detaylı bilgi alabilirsiniz. Toplulukta olumlu karşılayacaktır büyük ihtimal. Sezon şablonları arasındaki büyüklük farkı düzeltilmeli ayrıca. Ben başka bir sorun göremedim. Gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde olumlu yönde oy kullanacağım. Tekrar elinize sağlık ː) -Görkem mesaj 11:15, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Görkem'e katılıyorum AB yerine total yazılması konusunda.--RapsarEfendim? 12:45, 25 Ekim 2015 (UTC)

Samsunspor futbolcuları listesi[kaynağı değiştir]

Uzuun zamandır hazırlamayı düşündüğüm ve ancak tamamlayabildiğim bir madde. Futbolcuları tespit etmek için Mackolik.com'u, taraftar forumlarını ve kendi hafızamı kullandım. 1990-91 öncesi sezonlarda oynayanların istatistiklerini Mackolik.com'un, sonrasında oynayanları ise Türkiye Futbol Federasyonunun bilgi bankasını temel alarak derledim. Ercümend Coşkundere, Kasım Çıkla, Mustafa Sinecek, Ercan Koloğlu, Vladan Radača ve Ertuğrul Sağlam'ın istatistiklerini ise yine aynı şekilde oluşturdum. Bu kişilerin istatistiklerini 1990 öncesi için Mackolik.com, sonraki sezonlar için ise Türkiye Futbol Federasyonundan alarak harmanladım. Tekin Üstündağ'ın 1975-76, Emin Kar'ın 1983-84 sezonuna ait bilgiler Mackolik.com'da yoktu, ben de kulübün internet sitesindeki bilgiler ile o sezonların istatistiklerini toplama ekledim. Şimdilik beş kırmızı bağlantı var ama onları dert etmeyin, açacağım. --cobija 14:04, 2 Mayıs 2015 (UTC)

Ek: Kırmızı bağlantı kalmadı. --cobija 18:28, 5 Mayıs 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Bir şey soracaktım, Mackolik'te ikinci ligdeki tüm istatistikler yok bildiğim kadarıyla. İkinci ligde -atıyorum- 60, birinci ligde 40 maça çıkan bir oyuncu bu listede gözükmekte mi? Bir de lig, kupa ve Avrupa dışında hangi organizasyonlar dahil edildi listeye? Ertuğrul Sağlam sık sık stoperde de oynadı diye biliyorum, not düşeyim.--RapsarEfendim? 12:38, 24 Mayıs 2015 (UTC)
Cevap Cevap Evet yer alıyor. Süper Lig, 1. Lig, Başbakanlık Kupası, Türkiye Kupası, GSBK ve Intertoto maçları yer alıyor. Ertuğrul Sağlam'ı stoper olarak eklemeli miyim eklememeli miyim bilemedim. Madem bu detaya önem gösteren tek kişi ben değilim ekleyelim.--cobija 19:49, 26 Mayıs 2015 (UTC)
O eksik olan istatistikleri nasıl tamamladın ki? :) Yani yukarıda iki örnek vermişsin ya, onlar zaten 100 maç barajını geçmişti o Mackolik'teki eksik sezonları çıkarırsak. Ama, Mackolik'te 60 maça çıkmış olarak gözüken biri, Mackolik'te olmayan istatistikleri de ekleyince 100 maça çıkmış ise mesela, bunu da tespit edebilir misin? Ya da ettin mi? Bakmadım ben, önce sorayım bir.--RapsarEfendim? 20:12, 26 Mayıs 2015 (UTC)
Benden daha iyi bildiğin gibi elimizde 1990 öncesi için Mackolik'ten daha iyi bir kaynak yok. Örnek verdiğim kişilerde önemli olan 100 maç barajı değildi. Mackolik'te veriler + ve daha ziyade - olarak oynayabiliyor. 90 sonrası verilerde TFF'yi kaynak alarak bu hata payını en aza indirmeye çalıştım. TFF'de verisi bulunmayan eski futbolculardan 100 maç barajına yakın pek fazla kişi yok. 20 maça kadar yakın olanları da dış bağlantılarda yer alan Samsunspor.org.tr'deki lig sayfasına dayanarak mümkün mertebe doğrulamaya çalıştım. Gazete arşivlerinden de yararlanmaya çalışsam da özellikle 1. Lig maç kadrolarının haberlerde kendine yer bulmaması sıkıntı yarattı. Bundan daha öte yapılabilecek bir şey yok şu durumda, TFF veritabanını genişletmedikçe en net sayılara ulaşabileceğimizi sanmıyorum. Mackolik'te 60 maça çıkmış gibi görünen birinin barajı aşmasını beklemek de eğer böyle birinin varlığından haberdar değilsen işin fantazisine kaçıyor. Ha varsa da ekleriz artık, ne yapalım. --cobija 22:23, 26 Mayıs 2015 (UTC)
Yani şöyle olur, Mackolik'te olmayan sezonların bir öncesi ve bir sonrasına bakılır. Yaklaşık 60-70 maça çıkan oyuncu, en iyi ihtimalle o eksik sezonda da 30-40 maça çıkmış olabilir. Bu şekilde tespit edilebilir eksik isimler -varsa.--RapsarEfendim? 08:48, 27 Mayıs 2015 (UTC)
Zaten eksik sezon pek fazla bulunmuyor, istisna sezonları da futbolcuların kariyer geçmişinin yer aldığı sağdaki sütuna bakarak tespit ettim. Bazı sezonlarda lig bilgisi yer almayıp kupa bilgisi yer alıyordu, bu da istisnai bir durumdu. Futbolcuları kontrol ederken oradaki eksik sezonları ve maçları dediğim gibi Samsunspor'un sitesindeki bilgilerle tamamlamaya özen gösterdim. Verdiğin örneğe uyan ve baraja en yakın kişi Yücel Uyar. Üç sezon art arda 80'in üzerinde maça çıkmış ama kulüpteki son sezonunda yalnızca 6 lig maçı oynamış. Keza Uğur Terzi aynı şekilde. İlk sezon 35 maç oynamış. Sonraki sezon Mackolik'e göre 18, Samsunspor.org.tr'ye göre 17 maça; 89-90'da ise Mackolik'e göre 5, Samsunspor.org.tr'ye göre 4 maça çıkmış. Örnek verdiğin durumlar yok değil, var ama şu listede hata payı minimum seviyede. --cobija 09:27, 27 Mayıs 2015 (UTC)

Samsunspor yabancı futbolcuları listesi[kaynağı değiştir]

Maddeyi üç yıl evvel şu şekilde açmıştım ve üç boyunca güncellemeler haricinde aynı kalmıştı. Son birkaç haftadır maddeyi geliştirdim ve bu haline ulaştı. Üç dört kırmızı futbolcu var onları da halledeceğim. Başka bir eksik göremiyorum şu anda. Son olarak ülkelerine göre başlığındaki sezon maddeleri kırmızı ancak konuyla direkt bir ilgisi olmadığından ötürü bir sıkıntı oluşturmuyor. O maddeleri de ileride açmayı düşündüğüm için ekledim. --cobija 16:08, 27 Nisan 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Bu millî takımda oynama olayı ve istatistiklerde önemli emek var.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
 1. "Teofanis Gekas, Samsunspor tarihinin en yüksek gol oranına sahip olan futbolcusudur." doğrulanabilecek bir veri değil, çünkü tek maça çıkıp bir gol atan bir oyuncunun ortalaması daha yüksektir mesela :) Yani bunu tespit etmek zor ve sürekliliği olan bir istatistik değil.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Neden tespit etmek zor anlamadım? Tüm oyuncuların istatistikleri var ve mevcut halde durum bu. Tabi ileride dediğin gibi 1/1 oranını tutturan bir oyuncu olursa bu istatistik anlamını yitirecek, o zaman da hal çaresine bakarız. Bildiğin gibi sürekli güncel kalacak bu liste.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  "Yabancı oyuncusu" dersek olur sanırım :)--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
E haliyle :) --cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
 1. Numara kısmı olmamalı, çünkü 1990'lardan önce oyuncuların sabit numaraları yoktu (Hakan Şükür'ün 2'yi giydiğini biliyorum :). Ayrıca her oyuncu sabit bir numara giymiyor, böyle bir standarttan söz edilemez.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Numara kısmını anlamadım? # karakterinden bahsediyorsan o oyuncuların kulübe geliş sırası. Dejan Maksić kulübe transfer olan 55. yabancı oyuncuymuş mesela.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Ben forma numarası sanmıştım, tamamdır.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
 2. en:List of Manchester United F.C. players gibi bir seçkin listede ve diğer benzer listelerde lig maçları değil, resmî organizasyonlarda çıktığı maçlar listelenmiş -ki bence de mantıklı bir uygulama. Bu bağlamda sadece lig maçları yerine resmî turnuvalar listelenmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Tabloyu sığdırabilirsem eğer hepsinin ayrı ayrı listelenmesini deneyeceğim. Ancak resmî maç derken hangi sınırlar olmalı? PAF Ligi oyuncuları da var aralarında.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Ligler haricindeki diğer kupaları da listeye eklemeyi denedim de oldukça kaydı tablo. Yazı büyüklüğünü %82'de tutunca ancak bir şeye benzeyebiliyor, öyle de anlamsızlaşıyor. Futbolcu şablonlarındaki mantık gereğince belli bir sürekliliği olan lig istatistiklerinin yer alması daha iyi gibi görünüyor bu durumda. --cobija 12:36, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Lig, kupa, Başbakanlık/Cumhurbaşkanlığı kupaları Türkiye'deki resmî kupalar (Samsun'un oynadıkları/oynayabilecekleri). Şu 2012 veya 11'deki Spor Toto Kupası dahi resmî değil mesela.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
Spor Toto'yu zaten dahil etmedim ancak Başbakanlık/Cumhurbaşkanlığı da eklendiğinde tablo daha da küçülecek. Tahminen bir %75'e kadar yolu var. --cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
 1. Tek sütunda versen ya hepsini. "Şu kadar resmî maça çıktı" gibi gözüksün. Lig maçları zaten maddede var (bu bir gerekçe değil tabi, not düştüm :).--RapsarEfendim? 13:28, 28 Nisan 2015 (UTC)
Şu anki düzen en ideali bence. Bir göz at.--cobija 16:08, 28 Nisan 2015 (UTC)
 1. Bu Yugoslavya, Sırbistan-Karadağ gibi daha sonraları bölünmüş ülkelerin vatandaşı olan oyuncular hakkında tam emin olamadım. Bunları milletlerini Sırp, Karadağlı gibi listelesek ve "o dönem Karadağ yoktu, Yugoslavya vardı" demek daha uygun olacak bence. Burada var mı bilmiyorum ama bölünme öncesi ve sonrasında kulüpte oynayan varsa sıkıntı olacak.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Yugoslavya'yı günümüzdeki sekiz ayrı devlet oluşturuyordu. Sırbistan-Karadağ ise Sırbistan ve Karadağ'a bölünmüştü. İkisi birbirini tam karşılamıyor. Verdiğin örneğe uyan Kongo ve Zaire var. Onları kronolojik sıraya uyarak ayrı ayrı belirttim futbolcu listesinde ancak diğer listede birleştirdim.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  O zaman Yugoslavya vatandaşı olsa da hepsinin Makedon, Bosnalı, Sırp, Hırvat gibi milletleri var. Bunları kastediyorum.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Tamam da maddeyi ülkelere göre oluşturmuştum. Eğer milliyetleri de ek olarak dahil edeceksek çarşı karışır, özellikle de ayrı ayrı kupaları dahi edersek ana tablo gittikçe küçülür. Sen kafandakini bir örnek olması açısından maddede uygular mısın? --cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Yaparız, sen tamamla.--RapsarEfendim? 13:28, 28 Nisan 2015 (UTC)
 2. Milliyet kısmında millî takım yerine ülkeye bağlantı verilmeli.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Tamamdır.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
 3. Küsüratlar nokta değil virgülle yazılmalı.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Tamamdır. Ek: Kastettiğin oran kısmı mı yoksa sezon kısmı mı? --cobija 21:30, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Her kısım. Türkçeyle İngilizce bu konuda ters.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Ona sen bir el atar mısın? Ayrıca oran kısmı şablonla yapılmıştı, onun için şablona bakmak lazım. --cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Yaparız, sen tamamla.--RapsarEfendim? 13:28, 28 Nisan 2015 (UTC)
Sezonları düzelttim ama oranlara yapabilecek bir şeyim yok. --cobija 13:44, 3 Mayıs 2015 (UTC)
 1. Sezon maddelerinin açılması benim düşünceme göre de zorunlu değil.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
 2. Bir şekilde Nano hakkında bir şeyler bulacağım :)--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Kendisi hakkında gazete arşivlerinde dahi bir bilgi bulamadım. Yabancı değil de Ermeni/Rum asıllı Türk falan da olabilir. Zaten hiç maça çıkmamış, kaldırmak daha doğru olacaktır bence.--RapsarEfendim? 20:36, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Nano isimli arkadaşla ilgili bilgi yalnızca kulübün sitesinde yer alıyor. Diğerlerinde hiçbir şey bulamadım. Kaldırmak yerine not şablonu verelim kendisine.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Nano'nun kim olduğunu buldum. Maalesef Engin Aliefendioğlu'nun lakabıymış. --cobija 10:59, 28 Nisan 2015 (UTC)
 3. Alioum Boukar'ın Samsun'dayken millî olmadığına emin misin? Bir de ikinci döneminde Türk vatandaşı olarak oynamış olabilir mi?--RapsarEfendim? 20:38, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Boukar'a kaynak vermişim ama simge koymayı es geçmişim :) Kendisi millî. Türk vatandaşlığı da vardı kendisinin. Hatta soyadını Samsunspor'un başkanından almıştı. Onu da bir yan yatırayım.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
 4. Cengiz Biçer gibi yabancı ülkede doğan ancak Türk kökenli olduğundan Türk vatandaşı sayılan oyuncular ekleniyorsa "Alamancıları" da eklemek gerek. Millî takımda oynaması durumu değiştirmiyor. Bunlar eklenmese daha uygun.--RapsarEfendim? 20:44, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Yabancı/Türk mevzusunda kriter olarak millî takımı aldım. Kendisi yurtdışı doğumlu, yurtdışında bir millî takımda oynuyor ancak Türk vatandaşlığı da var. --cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Ama hiç "yabancı statüsüyle" oynamadı değil mi? Madde zaten "yabancıları" içeriyor, Türk asıllı olanları listelememek gerek.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Bahsettiğin konu yalnız Cengiz Biçer özelinde mi? Doğuştan çift pasaportlu olanlar eklenmesin diyorsan bakmak lazım Türk vatandaşı olma hakkını sonradan mı kullanmış yoksa doğumla mı elde etmiş diye. Billy Mehmet de Türk mesela. TFF'deki uyruk kısmından bakalım diyeceğim ama orada sonradan vatandaş olanlar için de direkt TC yazıyor.--cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Türk kökenli olanlar işte ya, Billy Mehmet, Cengiz Biçer vs. Hiç yabancı sayılmayanlar (zaten o yüzden transfer ediliyor ya çoğu).--RapsarEfendim? 13:28, 28 Nisan 2015 (UTC)
Türk kökenli diyorsun demesine de teknik olarak baktığında ayrıca yabancı da kendileri. Hatta yüzdeye vuracak olsan doğum yerleri ve millî tercihleri dolayısıyla Türkten çok yabancılar. Onun için Türk değil Türk asıllı diyoruz ya zaten. "Hiç yabancı sayılmayanlar" deyince kulüpte hiç yabancı statüsünde oynamamış olanlar kastedilecekse eğer Buran ve Naser Beadini de Eskişehirspor döneminde Türk vatandaşlığına geçmiş, Samsunspor'da hiç yabancı statüsünde oynamamışlar. "Kökenlilerin" silinmesi taraftarı değilim ben. İlk olarak yazdığın "Alamancı" konusunda da örneğin Özil kulüpte oynamış olsaydı bu listede yer alırdı ancak Murat Yıldırım'ı ya da Dilaver Güçlü'yü listeye eklemedim. Dediğim gibi millî tercihleri kıstas aldım. Çok fazla gurbetçi oyuncu var kulüpte. --cobija 13:44, 28 Nisan 2015 (UTC)
 • Kırmızı futbolcu kalmadı. --cobija 22:57, 29 Nisan 2015 (UTC)

Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimler tarihi[kaynağı değiştir]

Daha önceden Erdoğan'ın girip de seçildiği seçimleri ve Erdoğan'ın oylanmadığı, parti başkanı olarak girdiği seçimleri de listeleyen bir maddeydi. Bu maddenin yalnızca Erdoğan'ın bizzat oylandığı seçimleri içermesi gerekiyor(muş), ona göre düzenlendi ve genişletildi. Şu an kaynaksız bir kısım yok, taraflı bir nokta da olduğunu düşünmüyorum. İlk yıllardaki siyasi geçmişi kısaca özetlendikten sonra yalnızca girdiği seçimlere odaklanıldı, konu dışına çıkılmadı. İçerik bakımından kaliteli madde olabilecek düzeyde.--RapsarEfendim? 21:04, 23 Nisan 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Ben olsam seçkin liste adayı gösterirdim. İstanbul'da 1994 Türkiye yerel seçimleri maddesi açılmalı. - Seyit mesaj 13:52, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Ufukötesi kaynağında sıkıntı var. Rasim Giresunlu tarafından yazılmış. Bu kişinin ve kaynağın atfolunabilirlik sorunu olduğu için araştırdım. 24 Aralık 2008 tarihinde böyle bir yazı yazmış. Bunun sonucunda yazarın konu hakkındaki yanlılığı ve konu hakkındaki deneyimlerinde sorun olabileceğini düşünüyorum. Arife Avcu, Abdullah Karakuş yazılarına ve Milliyet 29 Mayıs 1994, Milliyet 24 Eylül 1998, Cumhuriyet 15 Mart 1989, Cumhuriyet 24 Mart 1989 nüshalarına ulaşamıyorum ve o sebepten dolayı inceleyemedim. Giriş bölümünde gereksiz ayrıntıya girilmiş ve aynı bilgiler madde içerisinde tekrar edilmiş. en:Electoral history of Sarah Palin ve en:Electoral history of Richard Nixon bu konuda iyi örnekler olabilir. Recep Tayyip Erdoğan maddesine dış bağlantı olarak şahsi sitesi eklenebilir ama burada gerekli değil.Ԙobserve 15:05, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Çalışmadan önce kalan bir kaynaktı, güvenilir olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı. Giriş bölümü maddenin genelinin özeti olmalı, nelerin gereksiz ayrıntı olduğunu düşünüyorsunuz? Bu madde, örnek gösterdiğiniz maddelerin fersah fersah ilerisinde şu an.--RapsarEfendim? 15:41, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Tablolar seçim tarihleri ve aday hakkında bilgi veriyor. Tablodaki bilgiler paragraf olarak seçimler tarihi alt başlığında tekrardan yazılmış ve giriş bölümünde de yer alıyor. Milli selamet partisi gençlik kolu başkanlığına seçilmesi, 12 Eylül darbesi ve refah partisi, tercihli oy sistemi, kendisi hakkında açılan dava gibi bilgiler Recep Tayyip Erdoğan maddesinde yer alıyor ve tekrardan burada yazılması yerine ana maddeye bağlantı verilebilir. Ԙobserve 16:46, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Tablo var diye metin yazmama gibi bir lüksümüz yok. Tablolara bakmak benim açımdan da kolaylık sağlıyor ama metin de olmalı. Hiçbir siyasi geçmişini yer vermeden direkt olarak ilk girdiği seçimlerden başlamak eksiklik yaratacaktır. Çok çok özet bir şekilde verildi zaten. Tercihli oy sistemi sebebiyle meclise girememesi kritik bir bilgi, kalması lazım mesela. Yahut siyasi yasağı sebebiyle seçimlere girememesi direkt olarak seçimler tarihiyle alakalı.--RapsarEfendim? 16:49, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Vikipedi'de diğer projeler dahil benzer maddelerde bu şekilde ele alınmış başka bir madde örneği görmediğim için katılmıyorum. Ayrıca bahsettiğim kaynakları kontrol edemediğim için orada yazılanların doğruluğunu da öğrenemiyorum. Bir şekilde kaynakların okunabilir hale getirilmesi gerekiyor. Ԙobserve 17:04, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Girip bakabilirsiniz gazete arşivlerine, İnternet'te mevcut. Böyle bir ispat etmek zorunluluğu da yok ayrıca. Kitabı da kaynak kullandım mesela.--RapsarEfendim? 17:25, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Açıkçası böyle bir ispat zorunluluğu var. Merak eden arasın ve bulsun denildiğinde o zaman kaynak şablonlarının kullanım amacı ortadan kalkıyor. Kaynak verilmesinin bir yönü de arşivleme yapmak, benzer maddeler aracılığıyla o madde incelenirken verilen kaynaktan yararlanılabiliyor. Kitabı kaynak olarak kullanmışsınız ama onun ISBN numarası var ve oradan kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Ԙobserve 17:49, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Böyle bir zorunluluk varsa pek çok kaynak çöp demektir. Milliyet kaynaklarını buradan doğrulayabilirsiniz. - Seyit mesaj 21:06, 13 Mayıs 2015 (UTC)

Yorum Yorum maddenin ana maddede yer bulan içeriği tekrarlaması kaliteli/seçkin olmadan önce madde olarak da tartışılması ve düzenlenmesi gereken bir konu. ancak bu şekilde, bir güzelleme olmaktan çıkıp gerçek bir seçim tarihçesi olabilir. "Tek bir adayın milletvekili olacağı seçimde Refah Partisi bölgedeki oyların %8,57'sini alarak beşinci sırada kaldı ve en yüksek oyu alan Anavatan Partisi adayı Hüsnü Doğan milletvekili olarak seçildi." gibi cümlelerin burada ne işi olduğunu anlayamadım. olması gereken madde şurada görülebilir.--kibele 17:14, 13 Mayıs 2015 (UTC)

Erdoğan'ın bireysel olarak girdiği seçimlerde aldığı oyun, diğer seçimler ve diğer adaylarla kıyaslanması yapıldı. Adı "seçimler tarihi" olan bir maddede seçim hakkında bilgi vermek ve kıyas yapmak doğru değil mi?--RapsarEfendim? 17:23, 13 Mayıs 2015 (UTC)
bilginin ayıklanması gerekir, bu kadar detaylandırmaya gerek yok. yoksa işin içinden çıkılmıyor, konu dallanıp budaklanıyor. genel olarak da tablolardaki her bilginin bir de metinle anlatılması gerekli değil. her başlığın altında yer alan 'Recep Tayyip Erdoğan'ın Refah Partisi'nden Beyoğlu belediye başkanı adayı olduğu seçimlerde Erdoğan ve diğer adayların aldığı sonuçlar şu şekildedir:[7]' gibi başlık açıklamaları da aynı şekilde gereksiz. --kibele 17:40, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Size göre gereksiz olabilir, ben gerekli olduğunu düşünüyorum, o yüzden ekledim zaten. O yazıyı eklemesek, o tablonun hangi seçimlerin sonuçlarını sunduğu net olarak görülemiyor. Metni okumadan direkt tablolara bakan biri, "1991 genel seçimleri, İstanbul" başlığındaki tablonun 6. bölgeyi gösterdiğini anlayamaz.--RapsarEfendim? 17:47, 13 Mayıs 2015 (UTC)
bu işin sana göre/bana göresi olmaz. tablolar böyle metinlere ihtiyaç duyulmasın diye var zaten. başlık yeterince açıklayıcı değilse öyle düzenlenir. burada ve diğer vikilerdeki binlerce tabloya bakılabilir. --kibele 17:49, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Şu anki SM adayı, SL, SL, SL, SL, SL. Özellikle 2014 ve 2015 yıllarında seçilenlerden ve benim aday göstermediğim maddelerden seçtim. Bunların hepsinde tablolar ve listeler için bir açıklama ihtiyacı duyulmuş.--RapsarEfendim? 18:03, 13 Mayıs 2015 (UTC)
1.) futbol maddeleri iyi bir örnek olmamış 2.) kötü örnek, örnek değildir 3.) bu maddelerin diğer vikilerdeki karşılıklarında da böyle durumlar yok, belli ki bize ait bir kötü alışkanlık. --kibele 18:19, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Tabloların üstündeki yazılar bence de gereksiz. Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimler tarihi alt başlığındaki bilgileri buralara dağıtsan işlevi olabilirdi ancak şu durumda gerekli durmuyor. Bir de şu kibele-rapsar atışmaları bazen çok hoş oluyor bence hahaha. Keşke daha aktif katılımlar olsa da içerikle ilgili atışmalara daha fazla tanık olsak.- Seyit mesaj 20:57, 13 Mayıs 2015 (UTC)

söylediklerime ek olarak, seyit'in 'Ben olsam seçkin liste adayı gösterirdim' yorumunu da göz önünde bulundurarak.. bu esasen bir liste, ama gerek ana maddedeki bilgileri tekrarlayarak, gerek tablolardaki içeriği tek tek açıklayarak madde statüsüne getirilmeye çalışılmış. kaynaklamanın ve emeğin farkındayım ancak bu, maddenin şişirilmiş bir liste olduğu gerçeğini saklayamıyor. sadeleştirilerek liste olmasında yarar var. --kibele 07:46, 14 Mayıs 2015 (UTC)

İkili tartışmalara girmek istemiyorum, çünkü buraya hiçbir faydası olmuyor. Seçkin liste olmasını uygunsuz görenler karşı olsun lütfen.--RapsarEfendim? 15:45, 14 Mayıs 2015 (UTC)
@Kullanıcı:SeyitA, O yazıyı eklemesek, o tablonun hangi seçimlerin sonuçlarını sunduğu net olarak görülemiyor. Metni okumadan direkt tablolara bakan biri, "1991 genel seçimleri, İstanbul" başlığındaki tablonun 6. bölgeyi gösterdiğini anlayamaz. demiştim yukarıda. Bunu dikkate alır mısın? Buna rağmen aynı şeyi mi düşünüyorsun? Orada bir açıklama olmasının faydası varken zararı nedir?--RapsarEfendim? 15:50, 14 Mayıs 2015 (UTC)
@Kullanıcı:SeyitA, dediğin maddeyi açtım.--RapsarEfendim? 20:26, 16 Haziran 2015 (UTC)
 • Karşı KarşıYukarıda söylenenlere katılıyorum. --Merve (mesaj) 14:15, 20 Mayıs 2015 (UTC) --Merve (mesaj) 10:40, 9 Temmuz 2015 (UTC)
Tam olarak hangilerine Kullanıcı:Yelester? Eksik gördüğün yerleri belirtebilirsen daha verimli olur.--RapsarEfendim? 16:30, 20 Mayıs 2015 (UTC)
Erdoğan'nın maddesinde olan bilgiler burada da tekrarlanmış. Bir siyasetçinin maddesinde zaten seçimler tarihi uzun uzun anlatılır ekstra olarak böyle bir madde hazırlamak gereksiz. Liste olmaya daha uygun. Giriş kısmında şu an olduğu gibi seçim tarihinin özeti verilir ve daha sonra tablolar olur. --Merve (mesaj) 18:24, 20 Mayıs 2015 (UTC)
Her liste maddesinde ana maddede var olan bilgiler yazılmıyor mu zaten? Diskografi maddelerinde sanatçıların albüm ve single geçmişini anlatmıyor muyuz? Aslında şimdi düşündüm de, maddenin mevcut hâli daha mantıklı gibi. Ne dersin Kullanıcı:Yelester?--RapsarEfendim? 18:59, 20 Mayıs 2015 (UTC)
Ve kullanıcı:Kibele, Kullanıcı:SeyitA ve Kullanıcı:Reob? SL adayı olarak değiştirelim olmadı.--RapsarEfendim? 19:05, 20 Mayıs 2015 (UTC)
iyi olur bence. tekrarlardan ve tablonun detaylı anlatımından da arındırılmalı. --kibele 20:00, 20 Mayıs 2015 (UTC)
Ana maddede olan şeyler özet halinde girişte yazılıyor, ekstra bir başlık açılmıyor. SL adayı olmaya daha uygun durumda artık. --Merve (mesaj) 13:43, 21 Mayıs 2015 (UTC)
Hâlâ daha alt başlıklarda yer alan "Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul 6. bölge adayı olarak girdiği 1986 milletvekili ara seçimlerinde Erdoğan ve diğer adayların elde ettiği sonuçlar şu şekildedir" açıklamalarının kaldırılması taraftarıyım. Bir yararı yok. Zararı var mı, evet. Aynı bilgiyi iki kez tekrarlamış oluyoruz aynı ifadelerle. Ayrıca, ilk cümlede günümüzde cumhurbaşkanı olduğunu yazmak gereksiz. İlk iki paragraf birlestirilse daha iyi olur bence. Tek cümlelik giriş paragrafları hoş olmuyor. "o tablonun hangi seçimlerin sonuçlarını sunduğu net olarak görülemiyor. Metni okumadan direkt tablolara bakan biri, "1991 genel seçimleri, İstanbul" başlığındaki tablonun 6. bölgeyi gösterdiğini anlayamaz." demişsin ancak bu doğru bir açıklama değil. Birincisi, üstte zaten yazıyor bir zahmet orayı okusun girenler. İkincisi, ana maddeye bağlantı verilmiş zaten Buna tıklamak ve bu sayfanın gelmesini beklemek günümüz teknolojileri sağ olsun 1 saniye bile sürmüyor. Açıklamalar kalkarsa sorun yok. - Seyit mesaj 06:22, 17 Haziran 2015 (UTC)
Seyit şöyle söyleyeyim, daha önce bu maddede partinin Türkiye genelinde elde ettiği sonuçlar yazıyordu. Bu çalışma sonrasında değiştirdim ben bunları. Yanlış anlaşılmalara müsait yani, anlatabiliyor muyum? Tüm o yazılanları okumak istemeyen biri direkt ilgili başlığa giderek Erdoğan'ın hangi seçimde nereden aday olduğunu tek cümlede görebilir. " İkincisi, ana maddeye bağlantı verilmiş zaten Buna tıklamak ve bu sayfanın gelmesini beklemek günümüz teknolojileri sağ olsun 1 saniye bile sürmüyor" demişsin, her ana maddede bu bilgiler yok, dikkat.--RapsarEfendim? 08:44, 17 Haziran 2015 (UTC)
Maalesef tatmin edici bir açıklama değil. Evet madde eskisinden güzel bir hâlde eline sağlık ancak bu sorunsuz olduğu anlamına gelmiyor. Diskografi maddesinde stüdyo albümü kısmına "xx sanatçısı bugüne kadar 12 stüdyo albümü yayımladı. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:" yazsam ne kadar saçma olurdu. Bu da öyle duruyor. Fikrim değişmeyecek gibi. Kusura bakma. - Seyit mesaj 13:45, 17 Haziran 2015 (UTC)
Onlarda yanlış anlaşılma gibi bir sorun yok ki zaten? "Diskografi" tanımı belli, aşağıdaki listede nelerin yer alacağı belli. Yahut "şarkıları listesi" maddelerinde de aşağıda şarkıların yer alacağı belli. Ancak burada aynı durum söz konusu değil. Yukarıda bahsettiğim karışıklık oluşuyor. Maddeyi okumadan direkt olarak listeye gittiğini düşün. O yazıyı okumasan Erdoğan'ın hangi bölgeden seçime girdiğini ve alttaki sonuçların neyin sonucu olduğunu nereden bileceksin? Hadi bunu geçtim, dediğin gibi diskografi maddelerinde açıklama yok diyorsun. Peki bu, bu gibi maddelerdeki -ki bunlar senin aday gösterdiğin maddeler- alt başlıklarda yer alan "Albüm listesi, seçilen liste konumları ve sertifikalar" açıklamalarına ne demeli? Sakın bana onun biçemi farklı savunmasıyla gelme, kırarım boynuzunu :) Bunlar esas hiçbir şey katmıyor okura, zaten bir satır aşağısında yazan başlıkların tekrarı.--RapsarEfendim? 14:34, 17 Haziran 2015 (UTC)
Hatırlarsın bir ara "motora bağlayıp" her gün SL adayı göstermiştim. İki yıl oldu galiba. Bu açıklamalar en.wikide yoktu sonradan eklendi gözlemlediğim kadarıyla. Bu yüzden ben de ekledim. Bir tartışma sonucu konulmuştur belki. Ama bana da gerekli gelmiyorlar, istersen onları da kaldırabiliriz. - Seyit mesaj 17:45, 18 Haziran 2015 (UTC)
Bunlara rağmen dersen(iz) ki içeriği okumayan okur direkt olarak bu başlıklara gitse de bu listede nerenin sonuçları olduğunu anlar, kaldırırız artık yapacak bir şey yok.--RapsarEfendim? 14:59, 17 Haziran 2015 (UTC)
İyileştirmeler yapılmış ancak önceden belirttiğim sebepler olduğu gibi yerinde duruyor ve madde bu sebepten dolayı kullanışsız bir halde. reob 21:39, 31 Temmuz 2015 (UTC)
Hangi sebepler tam olarak? Söyleyin lütfen, ona göre açıklama veya değişiklik yapalım.--RapsarEfendim? 04:56, 1 Ağustos 2015 (UTC)
Önceden de belirttiğim gibi kendisini tekrar eden bilgiler durumu var. Benim kararım değişmeyecek, siz de kararınızı değiştirmeyeceğinizi söylediğinizden dolayı bu konuyu daha fazla devam ettirmeye gerek yok. Merak ettiğim için soruyorum, kişisel algılarsanız cevap vermek zorunda değilsiniz ama neden seçkin liste için bu maddeyi tercih ettiniz? Ana maddeyi de gözünüz gibi koruyorsunuz, bu konu sizin için özel bir ilgi alanı mı?reob 09:19, 8 Ağustos 2015 (UTC)
Tekrar eden bilgileri kaldırdığımı belirttim. Kişisel sorunuza ise cevap vermemeyi tercih ederim.--RapsarEfendim? 09:29, 8 Ağustos 2015 (UTC)