Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Görüş belirtmeden sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Türkiye Süper Kupası maçları listesi[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste adayı olan EFL Cup finalleri listesi örnek alınarak hazırlandı. Herhangi bir artısı eksisi yok. Konusunu gayet güzel ve eksiksiz anlatıyor, kaynak problemi de mevcut değil.--RapsarEfendim? 02:02, 22 Temmuz 2017 (UTC)

EFL Cup finalleri listesi[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste adayı olan Kıtalararası Kupa maçları listesi örnek alınarak oluşturuldu. Önemli denebilecek kırmızı bağlantı kalmadı bana kalırsa. Kaynaklandırma yeterli, içeirk yeterli ve konu hakkında yeteri kadar bilgi veriyor. Seçkin liste kriterlerini sağladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 02:44, 26 Haziran 2017 (UTC)

Kıtalararası Kupa maçları listesi[kaynağı değiştir]

UEFA Intertoto Kupası kazanan takımlar listesi örnek alınarak hazırlandı. Orada olduğu gibi maddenin anlaşılabilirliğine gölge düşürecek kırmızı bağlantı yok. Konusunu gayet güzel anlatıyor, kaynaklı. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:39, 14 Haziran 2017 (UTC)

Kıtalararası Kupa kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Benzer bir liste olan UEFA Kupa Galipleri Kupası kazanan teknik direktörler listesi örnek alınarak hazırlandı. Konusunu iyi bir şekilde anlatıyor, iyi yazılmış ve kaynaklandırılmış. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:09, 13 Haziran 2017 (UTC)

 • Destek Destek Takip ettiğim bir maddeydi. Kırmızılardan sonra hiç bir engeli kalmadı.Sait71 19:59, 14 Haziran 2017 (UTC)

UEFA Intertoto Kupası kazanan takımlar listesi[kaynağı değiştir]

Konusunu gayet iyi anlatan, iyi kaynaklandırılmış ve yazılmış bir liste. Bu liste için önemli olduğunu düşündüğüm takım ve stadyum maddelerinin de tamamı açıldı, şehir maddelerinin olmaması listenin anlaşılabilirliğine gölge düşürmüyor. Seçkin liste kriterlerini sağladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 23:58, 8 Haziran 2017 (UTC)

 • Ellerine sağlık. Seçkin liste yapmak için zamanında çevirmiştim ancak bir sürü ıvır zıvır stadyum vardı kırmızı onları açmak zoruma gitmişti. :)) Düzenlemelerin ve kırmızı maddeleri açmanla birlikte SL olmasının önünde engel yok. Ellerine sağlık.Sait71 00:53, 9 Haziran 2017 (UTC)
O zaman destek mi @SAİT71? :)--RapsarEfendim? 17:27, 9 Haziran 2017 (UTC)
Tabi ki @Rapsar. Zaten değerlendirmem olumlu yönde. Değişikliklerini takip ediyordum madde de. En son kırmızıları da giderdiğine göre maddenin yolu açıktır. Oldukça temiz bir iş :) Ellerine sağlık, devamını bekliyoruz. Hiç değilse futbol timi boş durmasın ansiklopedi de :) :)Sait71 19:49, 10 Haziran 2017 (UTC)

Melanie Martinez diskografisi[kaynağı değiştir]

Benzer seçkin listeleri örnek alarak sayfayı oluşturdum (Bkz. Katy Perry diskografisi, Rihanna diskografisi). Maddenin seçkin liste olmasında sıkıntı yok gibi. Sadece birkaç kırmızı bağlantı var, onları da en kısa zamanda açacağım.--Emir Özen (mesaj) 12:17, 30 Ocak 2017 (UTC)

 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Birkaç ufak düzenleme yaptım. Şu hâliyle seçkin liste olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 01:22, 8 Mayıs 2017 (UTC)

Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimler tarihi[kaynağı değiştir]

Daha önceki adaylıkta üstünde durulan ana husus, giriş kısmı ve alttaki "tarihçe" kısmının çok benzer içerikten oluşması, bunun da madde içi tekrar oluşturmasıydı. O dönemdeki hâli şu. Ben de aday gösteren ve madde üzerindeki çalışmayı gerçekleştiren kullanıcı olarak katıldığımı belirtmiş, gereken temizliği yapmıştı. Bunun dışında, çalışmayan kaynaklardan bahsedilmişti, düzeltildi. Açılmamış maddelerden bahsedilmişti, açıldı. Başka bir husus, seçim başlıklarında neden bir açıklama yapıldığı konusuydu. Gereksiz oldukları öne sürüldü; ancak ben gerekli olduklarını söylemiştim, bu görüşü de sürdürüyorum (tablonun neyi anlattığı hakkında kritik bilgi veriyorlar). Mevcut hâliyle seçkin liste olmasının önünde engel göremiyorum.--RapsarEfendim? 20:32, 8 Ocak 2017 (UTC)

 • Destek Destek Sayfanın seçkin liste olmasında bir sıkıntı göremedim.--Emir Özen (mesaj) 10:10, 31 Ocak 2017 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi okudum, yapılan çalışma ile tekrar eden içerikler temizlenmiş. Benim düşünceme göre bir alt başlıkta yalnızca tablo bulunması içeriği yavan kılıyor, evvelki adaylıkta belirtilen tanım cümlelerinin gereksiz olduğu gerekçesine katılamayacağım o yüzden. Son olarak dış bağlantıda kişinin internet sitesinin ana sayfasına bağlantı verilmiş. Sitede sanırım bir sorun var, gezinip görme imkanım olmadı. Eğer seçimler ile ilgili özel bir sayfa varsa o sayfaya bağlantı verilmesi lazım, bu maddenin konusunu oluşturan seçimler ile ilgili bir bilgi yoksa sitenin dış bağlantı olarak verilmesinin de bir manası kalmıyor. --Cobija (mesaj) 11:20, 29 Nisan 2017 (UTC)
Katılıyorum dediğine. Kaldırıldı dış bağlantı kısmı.--RapsarEfendim? 01:12, 8 Mayıs 2017 (UTC)

UEFA kulüp turnuvası kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Benzer listeler örnek alınarak hazırlandı. İngilizce Vikipedi'deki liste hatalıydı, bu hatalar tek tek giderildi (Intertoto Kupası'nda şampiyon olmamış takımların teknik direktöleri eklenmiş+CONMEBOL takımlarıyla Kıtalararası Kupa'da şampiyon olanlar eklenmemiş). Seçkin liste olması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:13, 26 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Millete göre mi, milliyete göre mi? Notlar, kazandıkları dönemdeki vatandaşlıklarını belirtiyor, o kişinin turnuvayı kazandığını ispatlayan kaynak yok (dipnot olarak yok, kaynakçada aransa bulunabilir sanırım). Milliyet kısmı da sorun oluşturabilir, stabil bir liste olmasını engelleyebilir. Bence, teknik direktöre göre kısmında milliyeti ya yazmayalım, ya da gerektiği durumlarda çoklu yazalım; en azından neye karar verilmişse başlığın altında belirtilsin. "Milliyete göre" kısmına gerek varsa, sınırlandırma yapmamız ve tablonun yanında düz metin koymamız uygun olabilir. Bir kişinin birkaç milliyette sayılmasında bir yanlış görmüyorum. Sınırlandırma ise mesela en az bir ŞL ya da en az beş kupa gibi olabilir. Sıralama da önce ŞL, sonra AL/KGK'ye göre olsun. AL ve KGK birleştirilse daha iyi olmaz mı? Süper Kupa bir turnuva olmadığı için, yer almaya devam etmesi ama toplamlara katılmaması ya da ayrı bir başlık altında sunulması uygun olabilir. KK sadece UEFA şemsiyesi altında olmadığı için ayrı bir yeri var; tablolara dahil edilebilir ama toplamlara bence KK dahil edilmesin, ayrı bir başlık da açılabilir.-Tabloları MS Excel'de (ya da LibreOffice Calc'ta) ayarladıktan sonra tab2wiki ile wiki koduna çevirebiliriz.-Deniz (mesaj) 13:47, 4 Aralık 2016 (UTC)
Millet de olur milliyet de. Teki öyle oldu diye diğerlerini de öyle yapmıştım.
Genel olarak listelerin yer aldığı kaynaklar mevcut maddede, oralardan erişilebilir bu verilerin kaynaklarına.
Milliyet kısmı neden sorun oluyor anlamış değilim açıkçası. Futbol maddelerinde millet sisteminde FIFA yahut FIFA ile hemen hemen aynı sınıflandırmayı uygulayan kıtasal federasyonlar esas alınmakta.
AL ile KGK farklı organizasyonlar, aynı sene 3 turnuvanın da olduğu dönemler mevcut. KGK'ye yalnızca ulusal kupa şampiyonları katılıyordu.--RapsarEfendim? 14:41, 4 Aralık 2016 (UTC)
 • Destek Destek Sayfanın seçkin liste olmasında sıkıntı göremiyorum. Milliyet konusunda bir sorun göremedim. Milliyet bir devletin sınırları dahilinde doğmakla, ana-baba dolayımıyla veya vatandaşlık işlemleri sonucunda belirleniyor(muş) (Kaynak). Eğer bahsi geçen kişi çifte vatandaşsa birkaç milliyette sayılabilir. Diğer durumlarda kişinin birkaç milliyette sayılmasına gerek yok bence.--Emir Özen (mesaj) 11:15, 31 Ocak 2017 (UTC)
 • Destek Destek Hep söylediğim şeyi bu maddeyle alakalı olduğu için burada da söyleyeyim, kayıtlara geçmiş olsun: Hem ülke, hem kulüp, hem de kişiler için listeleme yaparken UEFA'nın aksine milliyet değil vatandaşlık esasının önplanda olması lazım. Tabii bu bir hata ya da yanlışlık değil, usul meselesi, maddenin seçkin bir çalışma olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Eline sağlık. --Cobija (mesaj) 10:55, 29 Nisan 2017 (UTC)

Nüfuslarına göre Amerika Birleşik Devletleri şehirleri listesi[kaynağı değiştir]

Seçkin liste olan İngilizce sürümünden çevirdim. Seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.Ceas08 (mesaj) 23:02, 19 Kasım 2016 (UTC)

 • Destek Destek İngilizce Vikipedi'nin birebir çevirisi gibi görünüyor. Orada da seçkin liste seçilmiş. --Turgut46 05:53, 20 Kasım 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık, zor kısım olan açılmamış madde bırakmama kısmı giderilmiş. Ancak çok motomot bir çeviri mevcut, anlatım bozuklukları çok fazla. "Eğer bir şehir kalın gösteriliyor ise eyalet ya da federal başkent, eyaletin en kalabalık şehri ise italik olarak gösterilir" şeklindeki basit bir cümlede dahi bir değil birçok bozukluk var mesela. Galeri çok fazla resim içeriyor, azaltılmalı. Alt taraflarda çok fazla düzensizlik mevcut. Nüfus yoğunlu sütununda "-2" yazılı, küsüratlarda nokta-virgül hataları mevcut. Gözden geçirilmesi gerek tamamen.--RapsarEfendim? 19:49, 26 Kasım 2016 (UTC)
  • Yorum Yorum Nüfus yoğunluğu kısmında "km^(-2) yazması 1/km^(2) demek bunun neresi hatalı anlayamadım? Aynı şekilde küsüratlarda bildiğim kadarıyla Türkçe'de tam kısımdan sonra virgül kullanılıyor. Büyük sayılarda ise 3 basamaktan sonra nokta kullanılıyor. ABD'de bu durum tam tersi şekilde. Ceas08 (mesaj) 21:49, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Çok çalışıldığı belli, ben de yardımcı olmak isterim, ama belki bilinçli tercihlerden bihaberimdir. Gördüğüm birkaç noktaya değineyim. formatnum kullanırsan doğru gösterim kullanıldığından emin olursun. Tablonun genel kısmında gözüme hata çarpmadı ama koordinatlarda (belki de elinde değil) virgül yerine nokta kullanılmış. Şehirler için virgülden sonra 4. basamak (enlemde 11 metreye karşılık geliyor) çok hassas değil mi? Derece dakika şeklinde yazılırsa ondalık işinden de kurtulunabilir (enlemde 18 km hassasiyet). Tablonun en üstüne yoğunluk için 1/km2 ya da kişi/km2 yazarsan alttaki km-2 leri silebilirsin. -2 yazınca doğru olsa da rahatsız etmesi gayet normal. Yüz ölçümü küçük şehirler yok, km2 ler de tablonun tepesine taşınabilir. Şehirlerin yüz ölçümü değişebiliyor, 4 sene çok uzun bir zaman (nüfusu 100 bin altına bu yüzden düşmüş olanlar var). Yoğunluk hesaplanırken 2014/2015 projeksiyonları kullanılabilir; tablonun üstündeki metne göre öyle yapmak lazım zaten. "Tüm şehirleri OSM'de/Google Haritalar'da göster" denebilir. Bing'te maksimum 200 oluyorsa, "En kalabalık 200 şehri Bing Haritalar'da göster" denebilir. Sayım yerlerine gerek olmadığını düşünüyorum. Eğer Porto Riko şehirleri tutulacaksa, giriş kısmında Porto Riko şehirlerine de değinilmeli. "Aşikardır" demekten kaçınalım. Şehir sayısı 304 mü, 297 mi? Eyaletlere göre şehir sayılarını sıralarken, bence ilk birkaç tanesini alıp metne çevirelim. Kaliforniya'da 73, ... gibi. 304 şehrin %63,5'i 11 eyalette. Yayılım kısmındaki tablo kalabalığını azaltmış oluruz. Downtown_San_Jose.PNG henüz Commons'a taşınmamış. Commons'taki Panoramic_Downtown_San_Jose.jpg resminden türetildiği için sorun olmaması lazım. Giriş bölümünü elden geçirmemiz lazım. --Deniz (mesaj) 20:13, 4 Aralık 2016 (UTC)

UEFA Kupa Galipleri Kupası kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Benzer listelerden herhangi bir eksiği yok gördüğüm kadarıyla. Seçkin liste kriterlerini sağladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:15, 14 Kasım 2016 (UTC)

 • Destek Destek Hep söylediğim şeyi bu maddeyle alakalı olduğu için burada da söyleyeyim, kayıtlara geçmiş olsun: Hem ülke, hem kulüp, hem de kişiler için listeleme yaparken UEFA'nın aksine milliyet değil vatandaşlık esasının önplanda olması lazım. Tabii bu bir hata ya da yanlışlık değil, usul meselesi, maddenin seçkin bir çalışma olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. --Cobija (mesaj) 10:56, 29 Nisan 2017 (UTC)

UEFA Avrupa Ligi kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Kendisiyle benzer seçkin listeler UEFA Intertoto Kupası kazanan teknik direktörler listesi veya UEFA Şampiyonlar Ligi kazanan teknik direktörler listesi maddesinden bir farkı yok. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17:51, 6 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Madde adının UEFA Kupası ve UEFA Avrupa ligi kazanan teknik direktörler listesi olması gerekmiyor mu? Ceas08 (mesaj) 20:35, 6 Kasım 2016 (UTC)
Tartışma sonucunda bu ada taşındı. Şu an ana madde adıyla uyumlu. Eski adını vermeye ise gerek yok. "Millî Lig, Türkiye 1. Futbol Ligi ve Süper Lig" tarzı madde adları yapmıyoruz, güncel adı veriyoruz neticede :)--RapsarEfendim? 20:39, 6 Kasım 2016 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Hep söylediğim şeyi bu maddeyle alakalı olduğu için burada da söyleyeyim, kayıtlara geçmiş olsun: Hem ülke, hem kulüp, hem de kişiler için listeleme yaparken UEFA'nın aksine milliyet değil vatandaşlık esasının önplanda olması lazım. Tabii bu bir hata ya da yanlışlık değil, usul meselesi. Eğer bu şekilde kalacaksa da mesela Almanya'nın yanına dipnot eklenerek o dönem ülkenin adının Federal Almanya olduğunun belirtilmesi lazım. Görebildiğim tek eksik bu. --Cobija (mesaj) 10:59, 29 Nisan 2017 (UTC)

Millî takımların OFC Uluslar Kupası'na katılımları[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste olan Millî takımların Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılımları ile aynı ölçüde, seviyede bir madde. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:48, 3 Kasım 2016 (UTC)

 • Destek Destek Emsal teşkil eden sayfa ile denk görünüyor. Grafik Laboratuvarı etkin olsa bir de harita eklerdik, iyi olurdu o da. --Cobija (mesaj) 08:56, 25 Şubat 2017 (UTC)

Lady Gaga canlı performansları listesi[kaynağı değiştir]

Sayfayı İngilizce sürümünden çevirdim ve o sürümde seçkin listedeydi, aday olarak gösteriyorum.Odaxre (mesaj) 14:56, 3 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğinize sağlık. Bazı verilmemiş iç bağlantılar, İngilizce kalan etkinlik isimleri ve kaynaklardaki tarih bölümleri dikkatimi çekti ilk bakışta.--RapsarEfendim? 16:45, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Bahsettiğim kısımlarla ilgili aylardır bir gelişme olmamış.--RapsarEfendim? 11:37, 3 Ocak 2017 (UTC)
Yorumundan hemen sonra gelişme olmuş @Rapsar. Ben de eksik kalan bağlantıları ekledim. Tekrar bir değerlendirme yapar mısın?--B.S.R.F. 💬 18:45, 7 Ocak 2017 (UTC)
 • Teşekkürler @BSRF. Giriş kısmını okuyayım dedim ama gözlerim kanadı desem yeridir :P İlk cümleden itibaren anlatım bozuklukları, akmayan ve devamlılık/uyum içermeyen cümleler çok fazla. Konuyla ilgili ve Türkçeyi iyi kullanan birinin gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:38, 8 Ocak 2017 (UTC)
 • Ayrıca, listeler için, listeyi oluşturan ana maddelerin -ki burada TV programları, turneler vs- açılmasını, konunun anlaşılabilirliği açısından elzem olarak görmekteyim.--RapsarEfendim? 20:39, 8 Ocak 2017 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Rapsar'ın değerlendirmesinde belirttiği çeviriden kaynaklanan sıkıntıları giderdiğimi düşünüyorum. Önem arz eden kırmızı maddeler de açılırsa seçkin liste olabilir.--B.S.R.F. 💬 17:19, 13 Şubat 2017 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Bahsedilen üslup sorunları giderilmiş. Kırmızılar açıldığı taktirde seçkin liste olmasında bir sakınca görmüyorum. --Cobija (mesaj) 09:04, 25 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Yapılan geliştirmeler için teşekkürler. Biraz da ben düzenlemeler yapmaya çalıştım. Kendisinin takma adı "Lady Gaga", dolayısıyla Lady kısmını atıp Gaga kullanılması doğru mu? Maiden, Floyd, Dolls gibi kullanımlar yapmıyoruz neticede :) Seçkin listelerde, listenin kendisini oluşturan kısımlarda verilen bağlantıların açılmış olması gerektiğini düşünüyorum. Burada o bağlantılar, ilgili etkinlikler ve seslendirilen şarkılar. Görüş bildiren @BSRF, @Cobija ve aday gösteren @Odaxre el atarsa birlikte açabiliriz bunları da.--RapsarEfendim? 16:03, 25 Şubat 2017 (UTC)

Buffy the Vampire Slayer (1. sezon)[kaynağı değiştir]

Dizinin bütün sezon sayfalarını düzenlediğim listelerden birisi, kriterleri sağladığını düşünüyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 14:07, 30 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Elinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş ancak Lost (1. sezon) listesinde olduğu gibi bölüm özetleri daha geniş yazılabilirdi. --Turgut46 14:20, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Yukarıdaki yoruma katılıyorum. Ek olarak giriş kısmı tüm maddeyi özetler nitelikle olmalı, bu yüzden biraz genişletilmeli. "Resepsiyon" (tepkiler olmalı) başlığı zayıf gözüktü. Verilmemiş iç bağlantılar var, bunlar sanırım kırmızı gözükmesin diye verilmemiş. Verilmeleri lazım. Kaynaklar da arşivlense iyi olur.--RapsarEfendim? 19:51, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayrıca seçkin liste kriterlerinden bir tanesi de, listenin biçem el kitabına uymasıdır. Eğik yazılması yazılması gereken yerler öyle yazılmamış. --Turgut46 20:03, 26 Kasım 2016 (UTC)
  Turgut46, Rapsar şimdi nasıl giriş kısmı? Özetleri de genişletmeye başladım. Devamını da yakında ekleyeceğim. Ayrıca biçem el kitabına uymayan nereler kalmış? Bu arada yayınlanmamış pilot zaten 4 dakika civarında bir uzunluğa sahip. Onun özetini uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 13:58, 27 Kasım 2016 (UTC)
Eğik yazılması gereken kısımları eğik yazabilirsiniz. --Turgut46 14:18, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Destek Destek Özet kısmı yeterli. Biçem el kitabına da uygun görünüyor. --Turgut46 10:28, 18 Aralık 2016 (UTC)

Samsunspor yabancı futbolcuları listesi[kaynağı değiştir]

Daha evvelki adaylıktaki soru işaretleri giderilmiş bir şekilde tekrar aday gösteriyorum. Tablodaki kupa kısımlarında resmî maç oynanan tüm kupalar yer alıyor. Ülkeler ise milliyet değil vatandaşlık esasına göre düzenlendi. --cobija 10:08, 30 Temmuz 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Bana göre büyük bir engel yok ama birkaç ufak kafama takılan kısım var, onların giderilmesi gerektiğini düşünüyorum destek olmadan önce (önceki adaylığı bir daha okumadım, orada ters bir durum demiş olabilirim ya da bir tartışma sonucu bu hâle gelmiş olabilir madde, kusura bakma öyleyse):
 1. "Kupa" sütunu için "yalnızca Türkiye Kupası'nı içermektedir" gibi bir not eklenebilir mi? Ya da sadece onu mu içeriyor? Belli değil o kısım. Futbolcu maddelerindeki istatistik kısımlarında "lig, ulusal kupa, kıtasal kupa ve diğer" diye 4 farklı sütun oluyor. Onunla paralel yapsak? Yine bu tabloda bir lig sütunu açıp onu maç/gol, kupa sütunu açıp onu da maç/gol tarzında bölsek daha mı iyi olur? Wayne Rooney SM'sindeki istatistik kısmı gibi.
 2. Tablodaki oran kısmının ne ifade ettiği belirsiz. Bir notla ya da "Maç/Gol" gibi bir adla daha açık olacaktır.
 3. Kongo DC için Zaire dahil diye not düşmeye gerek olmadığını düşünüyorum zira FIFA tarafından ardıl takım kabul ediliyor zaten. Yugoslavya da Sırbistan'ın, Çekoslovakya Çek Cumhuriyeti'nin öncülü kabul ediliyor vs. Bu öncül-ardıl ülkeleri bir ülke gibi yazıp, not düşülerek "FIFA böyle böyle kabul etmektedir" denirse süper olur. Millî takımların FIFA Dünya Kupası'na katılımları maddesinde yapmıştım bunu (orada madde gereği biraz fazla detay var tabi, burada daha sade olabilir).
 4. Kıta sütunu gerekli mi emin değilim.--RapsarEfendim? 18:41, 27 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap
 1. Bilgi notu var ki zaten: "Türkiye Futbol Federasyonu ile UEFA organizasyonlarındaki istatistiklerini içermektedir." Türkiye Kupası, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, spor bakanlığı, intertoto vs. Bir de maddeyi geliştirirken ulusal ve diğer kupaları ayırarak eklediğimde tablo taşıyordu, bayağı küçültmek zorunda kalıyordum yazıları, özetlemek zorunda kaldım o yüzden.
 2. Doğru, düzelttim.
 3. Yugoslavya da, Çekoslovakya da birden fazla ülkeye bölündü. Zaire isim değiştirerek Kongo oldu. Maddeyi oluştururken futbolcuların milliyetini, etnik kökenini, ana dilini vs. değil o zamanki vatandaşlık bağlarını esas aldım. Sırbistan'ın Yugoslavya ardılı olmasına rağmen örneğin maddede Yugoslav olarak gösterdiğim Agim Cana Arnavut. O halde her futbolcunun durumu tek tek ele alınmalı, önerdiğin gibi futbolcuların daha sonraki vatandaşlıklarına değil de ülkelerin ardıllıklarına dair bir dipnot eklersek bu doğru olmaz. (Örnek verdiğin madde ülkelere dair, bu futbolculara dair.) Tek tek her futbolcu için dipnot ekleyelim dersen de bu maddenin konusu değil derim zira Agim Cana'nın kulüpte oynadıktan yıllar sonra Arnavut vatandaşı olması maddeyi bağlamaz, oynadığı dönemde Yugoslavya vatandaşı kimliği ile oynadı. Zaire'yi özellikle belirtmemin sebebi, dediğim gibi ülke aynı sınırlar dahilinde kaldı ve yalnızca ad değiştirdi. Sırf bunun için hem Zaire hem de Kongo diye iki ayrı satır koyup istatistiği bölmek istemedim, ufak bir bilgiyle hallettim.
 4. Bazen spor sitelerinde de şu kadar Afrikalı oynadı, bu kadar Asyalı gitti diye haberler yazıldığından dolayı fazla bilgi göz çıkarmaz diye ekledim. "ABD nerede?" diye sorulduğunda "Japonya'da" diyenlerin varlığını göz önüne aldığımızda yararlı olabilir :) --Cobija (mesaj) 23:15, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Destek Destek SL olabilir gibi gözüküyor.--RapsarEfendim? 22:38, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Samsunspor başkanları listesi[kaynağı değiştir]

Kulübün resmî sitesinde dahi bazı kişilerde yanlış tarihler yer almakta, her kişinin geliş gidiş tarihleri tek tek araştırıldı. --cobija 16:00, 16 Şubat 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Cidden büyük emek harcanmış, emeğine sağlık. Süre sütununda sıralama yapınca sorun oluyor yalnız, hatalı sıralıyor. Eksik sezon maddeleri açılsa da fena olmaz.--RapsarEfendim? 21:01, 31 Mart 2016 (UTC)
Sütun konusu teknik konu, iş bilen birine sorayım onu. Sezonlar da direkt olarak kişileri ilgilendirmediğinden pek elzem değil açıkçası. Anadolu Kupası duyulmamış bir organizasyon olduğundan onun üzerine çalıştım yalnızca. --cobija 17:04, 1 Nisan 2016 (UTC)
Tarih işini Superyetkin halletti sağolsun. --cobija 22:17, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Destek Destek Bana bir engel gözükmedi, kriterleri karşılıyor diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:22, 3 Ocak 2017 (UTC)