Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Görüş belirtmeden sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Melanie Martinez diskografisi[kaynağı değiştir]

Benzer seçkin listeleri örnek alarak sayfayı oluşturdum (Bkz. Katy Perry diskografisi, Rihanna diskografisi). Maddenin seçkin liste olmasında sıkıntı yok gibi. Sadece birkaç kırmızı bağlantı var, onları da en kısa zamanda açacağım.--Emir Özen (mesaj) 12:17, 30 Ocak 2017 (UTC)

Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimler tarihi[kaynağı değiştir]

Daha önceki adaylıkta üstünde durulan ana husus, giriş kısmı ve alttaki "tarihçe" kısmının çok benzer içerikten oluşması, bunun da madde içi tekrar oluşturmasıydı. O dönemdeki hâli şu. Ben de aday gösteren ve madde üzerindeki çalışmayı gerçekleştiren kullanıcı olarak katıldığımı belirtmiş, gereken temizliği yapmıştı. Bunun dışında, çalışmayan kaynaklardan bahsedilmişti, düzeltildi. Açılmamış maddelerden bahsedilmişti, açıldı. Başka bir husus, seçim başlıklarında neden bir açıklama yapıldığı konusuydu. Gereksiz oldukları öne sürüldü; ancak ben gerekli olduklarını söylemiştim, bu görüşü de sürdürüyorum (tablonun neyi anlattığı hakkında kritik bilgi veriyorlar). Mevcut hâliyle seçkin liste olmasının önünde engel göremiyorum.--RapsarEfendim? 20:32, 8 Ocak 2017 (UTC)

 • Destek Destek Sayfanın seçkin liste olmasında bir sıkıntı göremedim.--Emir Özen (mesaj) 10:10, 31 Ocak 2017 (UTC)

UEFA kulüp turnuvası kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Benzer listeler örnek alınarak hazırlandı. İngilizce Vikipedi'deki liste hatalıydı, bu hatalar tek tek giderildi (Intertoto Kupası'nda şampiyon olmamış takımların teknik direktöleri eklenmiş+CONMEBOL takımlarıyla Kıtalararası Kupa'da şampiyon olanlar eklenmemiş). Seçkin liste olması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:13, 26 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Millete göre mi, milliyete göre mi? Notlar, kazandıkları dönemdeki vatandaşlıklarını belirtiyor, o kişinin turnuvayı kazandığını ispatlayan kaynak yok (dipnot olarak yok, kaynakçada aransa bulunabilir sanırım). Milliyet kısmı da sorun oluşturabilir, stabil bir liste olmasını engelleyebilir. Bence, teknik direktöre göre kısmında milliyeti ya yazmayalım, ya da gerektiği durumlarda çoklu yazalım; en azından neye karar verilmişse başlığın altında belirtilsin. "Milliyete göre" kısmına gerek varsa, sınırlandırma yapmamız ve tablonun yanında düz metin koymamız uygun olabilir. Bir kişinin birkaç milliyette sayılmasında bir yanlış görmüyorum. Sınırlandırma ise mesela en az bir ŞL ya da en az beş kupa gibi olabilir. Sıralama da önce ŞL, sonra AL/KGK'ye göre olsun. AL ve KGK birleştirilse daha iyi olmaz mı? Süper Kupa bir turnuva olmadığı için, yer almaya devam etmesi ama toplamlara katılmaması ya da ayrı bir başlık altında sunulması uygun olabilir. KK sadece UEFA şemsiyesi altında olmadığı için ayrı bir yeri var; tablolara dahil edilebilir ama toplamlara bence KK dahil edilmesin, ayrı bir başlık da açılabilir.-Tabloları MS Excel'de (ya da LibreOffice Calc'ta) ayarladıktan sonra tab2wiki ile wiki koduna çevirebiliriz.-Deniz (mesaj) 13:47, 4 Aralık 2016 (UTC)
Millet de olur milliyet de. Teki öyle oldu diye diğerlerini de öyle yapmıştım.
Genel olarak listelerin yer aldığı kaynaklar mevcut maddede, oralardan erişilebilir bu verilerin kaynaklarına.
Milliyet kısmı neden sorun oluyor anlamış değilim açıkçası. Futbol maddelerinde millet sisteminde FIFA yahut FIFA ile hemen hemen aynı sınıflandırmayı uygulayan kıtasal federasyonlar esas alınmakta.
AL ile KGK farklı organizasyonlar, aynı sene 3 turnuvanın da olduğu dönemler mevcut. KGK'ye yalnızca ulusal kupa şampiyonları katılıyordu.--RapsarEfendim? 14:41, 4 Aralık 2016 (UTC)
 • Destek Destek Sayfanın seçkin liste olmasında sıkıntı göremiyorum. Milliyet konusunda bir sorun göremedim. Milliyet bir devletin sınırları dahilinde doğmakla, ana-baba dolayımıyla veya vatandaşlık işlemleri sonucunda belirleniyor(muş) (Kaynak). Eğer bahsi geçen kişi çifte vatandaşsa birkaç milliyette sayılabilir. Diğer durumlarda kişinin birkaç milliyette sayılmasına gerek yok bence.--Emir Özen (mesaj) 11:15, 31 Ocak 2017 (UTC)

Nüfuslarına göre Amerika Birleşik Devletleri şehirleri listesi[kaynağı değiştir]

Seçkin liste olan İngilizce sürümünden çevirdim. Seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.Ceas08 (mesaj) 23:02, 19 Kasım 2016 (UTC)

 • Destek Destek İngilizce Vikipedi'nin birebir çevirisi gibi görünüyor. Orada da seçkin liste seçilmiş. --Turgut46 05:53, 20 Kasım 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık, zor kısım olan açılmamış madde bırakmama kısmı giderilmiş. Ancak çok motomot bir çeviri mevcut, anlatım bozuklukları çok fazla. "Eğer bir şehir kalın gösteriliyor ise eyalet ya da federal başkent, eyaletin en kalabalık şehri ise italik olarak gösterilir" şeklindeki basit bir cümlede dahi bir değil birçok bozukluk var mesela. Galeri çok fazla resim içeriyor, azaltılmalı. Alt taraflarda çok fazla düzensizlik mevcut. Nüfus yoğunlu sütununda "-2" yazılı, küsüratlarda nokta-virgül hataları mevcut. Gözden geçirilmesi gerek tamamen.--RapsarEfendim? 19:49, 26 Kasım 2016 (UTC)
  • Yorum Yorum Nüfus yoğunluğu kısmında "km^(-2) yazması 1/km^(2) demek bunun neresi hatalı anlayamadım? Aynı şekilde küsüratlarda bildiğim kadarıyla Türkçe'de tam kısımdan sonra virgül kullanılıyor. Büyük sayılarda ise 3 basamaktan sonra nokta kullanılıyor. ABD'de bu durum tam tersi şekilde. Ceas08 (mesaj) 21:49, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Çok çalışıldığı belli, ben de yardımcı olmak isterim, ama belki bilinçli tercihlerden bihaberimdir. Gördüğüm birkaç noktaya değineyim. formatnum kullanırsan doğru gösterim kullanıldığından emin olursun. Tablonun genel kısmında gözüme hata çarpmadı ama koordinatlarda (belki de elinde değil) virgül yerine nokta kullanılmış. Şehirler için virgülden sonra 4. basamak (enlemde 11 metreye karşılık geliyor) çok hassas değil mi? Derece dakika şeklinde yazılırsa ondalık işinden de kurtulunabilir (enlemde 18 km hassasiyet). Tablonun en üstüne yoğunluk için 1/km2 ya da kişi/km2 yazarsan alttaki km-2 leri silebilirsin. -2 yazınca doğru olsa da rahatsız etmesi gayet normal. Yüz ölçümü küçük şehirler yok, km2 ler de tablonun tepesine taşınabilir. Şehirlerin yüz ölçümü değişebiliyor, 4 sene çok uzun bir zaman (nüfusu 100 bin altına bu yüzden düşmüş olanlar var). Yoğunluk hesaplanırken 2014/2015 projeksiyonları kullanılabilir; tablonun üstündeki metne göre öyle yapmak lazım zaten. "Tüm şehirleri OSM'de/Google Haritalar'da göster" denebilir. Bing'te maksimum 200 oluyorsa, "En kalabalık 200 şehri Bing Haritalar'da göster" denebilir. Sayım yerlerine gerek olmadığını düşünüyorum. Eğer Porto Riko şehirleri tutulacaksa, giriş kısmında Porto Riko şehirlerine de değinilmeli. "Aşikardır" demekten kaçınalım. Şehir sayısı 304 mü, 297 mi? Eyaletlere göre şehir sayılarını sıralarken, bence ilk birkaç tanesini alıp metne çevirelim. Kaliforniya'da 73, ... gibi. 304 şehrin %63,5'i 11 eyalette. Yayılım kısmındaki tablo kalabalığını azaltmış oluruz. Downtown_San_Jose.PNG henüz Commons'a taşınmamış. Commons'taki Panoramic_Downtown_San_Jose.jpg resminden türetildiği için sorun olmaması lazım. Giriş bölümünü elden geçirmemiz lazım. --Deniz (mesaj) 20:13, 4 Aralık 2016 (UTC)

UEFA Kupa Galipleri Kupası kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Benzer listelerden herhangi bir eksiği yok gördüğüm kadarıyla. Seçkin liste kriterlerini sağladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:15, 14 Kasım 2016 (UTC)

UEFA Avrupa Ligi kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Kendisiyle benzer seçkin listeler UEFA Intertoto Kupası kazanan teknik direktörler listesi veya UEFA Şampiyonlar Ligi kazanan teknik direktörler listesi maddesinden bir farkı yok. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17:51, 6 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Madde adının UEFA Kupası ve UEFA Avrupa ligi kazanan teknik direktörler listesi olması gerekmiyor mu? Ceas08 (mesaj) 20:35, 6 Kasım 2016 (UTC)
Tartışma sonucunda bu ada taşındı. Şu an ana madde adıyla uyumlu. Eski adını vermeye ise gerek yok. "Millî Lig, Türkiye 1. Futbol Ligi ve Süper Lig" tarzı madde adları yapmıyoruz, güncel adı veriyoruz neticede :)--RapsarEfendim? 20:39, 6 Kasım 2016 (UTC)

Millî takımların OFC Uluslar Kupası'na katılımları[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste olan Millî takımların Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılımları ile aynı ölçüde, seviyede bir madde. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:48, 3 Kasım 2016 (UTC)

 • Destek Destek Emsal teşkil eden sayfa ile denk görünüyor. Grafik Laboratuvarı etkin olsa bir de harita eklerdik, iyi olurdu o da. --Cobija (mesaj) 08:56, 25 Şubat 2017 (UTC)

Lady Gaga canlı performansları listesi[kaynağı değiştir]

Sayfayı İngilizce sürümünden çevirdim ve o sürümde seçkin listedeydi, aday olarak gösteriyorum.Odaxre (mesaj) 14:56, 3 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğinize sağlık. Bazı verilmemiş iç bağlantılar, İngilizce kalan etkinlik isimleri ve kaynaklardaki tarih bölümleri dikkatimi çekti ilk bakışta.--RapsarEfendim? 16:45, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Bahsettiğim kısımlarla ilgili aylardır bir gelişme olmamış.--RapsarEfendim? 11:37, 3 Ocak 2017 (UTC)
Yorumundan hemen sonra gelişme olmuş Rapsar. Ben de eksik kalan bağlantıları ekledim. Tekrar bir değerlendirme yapar mısın?--B.S.R.F. 💬 18:45, 7 Ocak 2017 (UTC)
 • Teşekkürler BSRF. Giriş kısmını okuyayım dedim ama gözlerim kanadı desem yeridir :P İlk cümleden itibaren anlatım bozuklukları, akmayan ve devamlılık/uyum içermeyen cümleler çok fazla. Konuyla ilgili ve Türkçeyi iyi kullanan birinin gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:38, 8 Ocak 2017 (UTC)
 • Ayrıca, listeler için, listeyi oluşturan ana maddelerin -ki burada TV programları, turneler vs- açılmasını, konunun anlaşılabilirliği açısından elzem olarak görmekteyim.--RapsarEfendim? 20:39, 8 Ocak 2017 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. Rapsar'ın değerlendirmesinde belirttiği çeviriden kaynaklanan sıkıntıları giderdiğimi düşünüyorum. Önem arz eden kırmızı maddeler de açılırsa seçkin liste olabilir.--B.S.R.F. 💬 17:19, 13 Şubat 2017 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. Bahsedilen üslup sorunları giderilmiş. Kırmızılar açıldığı taktirde seçkin liste olmasında bir sakınca görmüyorum. --Cobija (mesaj) 09:04, 25 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Yapılan geliştirmeler için teşekkürler. Biraz da ben düzenlemeler yapmaya çalıştım. Kendisinin takma adı "Lady Gaga", dolayısıyla Lady kısmını atıp Gaga kullanılması doğru mu? Maiden, Floyd, Dolls gibi kullanımlar yapmıyoruz neticede :) Seçkin listelerde, listenin kendisini oluşturan kısımlarda verilen bağlantıların açılmış olması gerektiğini düşünüyorum. Burada o bağlantılar, ilgili etkinlikler ve seslendirilen şarkılar. Görüş bildiren BSRF, Cobija ve aday gösteren Odaxre el atarsa birlikte açabiliriz bunları da.--RapsarEfendim? 16:03, 25 Şubat 2017 (UTC)

Buffy the Vampire Slayer (1. sezon)[kaynağı değiştir]

Dizinin bütün sezon sayfalarını düzenlediğim listelerden birisi, kriterleri sağladığını düşünüyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 14:07, 30 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Elinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş ancak Lost (1. sezon) listesinde olduğu gibi bölüm özetleri daha geniş yazılabilirdi. --Turgut46 14:20, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Yukarıdaki yoruma katılıyorum. Ek olarak giriş kısmı tüm maddeyi özetler nitelikle olmalı, bu yüzden biraz genişletilmeli. "Resepsiyon" (tepkiler olmalı) başlığı zayıf gözüktü. Verilmemiş iç bağlantılar var, bunlar sanırım kırmızı gözükmesin diye verilmemiş. Verilmeleri lazım. Kaynaklar da arşivlense iyi olur.--RapsarEfendim? 19:51, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayrıca seçkin liste kriterlerinden bir tanesi de, listenin biçem el kitabına uymasıdır. Eğik yazılması yazılması gereken yerler öyle yazılmamış. --Turgut46 20:03, 26 Kasım 2016 (UTC)
  Turgut46, Rapsar şimdi nasıl giriş kısmı? Özetleri de genişletmeye başladım. Devamını da yakında ekleyeceğim. Ayrıca biçem el kitabına uymayan nereler kalmış? Bu arada yayınlanmamış pilot zaten 4 dakika civarında bir uzunluğa sahip. Onun özetini uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 13:58, 27 Kasım 2016 (UTC)
Eğik yazılması gereken kısımları eğik yazabilirsiniz. --Turgut46 14:18, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Destek Destek Özet kısmı yeterli. Biçem el kitabına da uygun görünüyor. --Turgut46 10:28, 18 Aralık 2016 (UTC)

Kiraz Mevsimi (1. sezon)[kaynağı değiştir]

Maddede belirtilen konuyu her açıdan değerlendirildiğini düşünüyorum, teknik ekip detayları ve müzik yapımları da bunlara dahil. Seçkin listeyi hak ediyor diye düşünüyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 19:27, 7 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Bilmediğimden soruyorum, bu sezon maddeleri o sezona ilişkin tüm bilgileri mi içeriyor? Basit bir oyuncu listesi, bölüm listesi gibi listeler mi yoksa? Eleştiri gibi müzik gibi başlıklar buranın değil gibi sanki. Düzgün örneklerimiz var mı? Onun dışında topu topu 2 sezon (2. sezon da 8 bölüm zaten) süren dizi için bu bilgileri hem burada hem bölüm listesinde hem de dizi maddesinde vermek gerekli mi? Sezon maddeleri fazla gibi sanki, tek bölüm listesi maddesiyle iş kotarılabilir gibi gözükmekte.--RapsarEfendim? 11:37, 3 Ocak 2017 (UTC)
  Normalde bir dizi tek sezonlu ise o dizinin "bölümleri listesi" ya da ". sezon" sayfaları açılmaz. Hepsi dizinin kendi maddesinde bulunur. Ama eğer bir dizinin birden fazla sezonu varsa bu maddeler açılır, çünkü bölümlerin tek tek kısa özetleri verilmesi, oyuncu listesi verilmesi gerekir. Ama bunun yanında her sezonun yapım ayrıntıları, teknik ekibi ayrı ayrı değerlendirilir. Dizinin kendi sayfasına da bunların özetleri girilir. Hepsi dizinin sayfasında olsa bu madde çok uzar. Yine, hepsi "bölümleri listesi"nde olsa bu madde de çok uzar. Bu nedenle sezon maddeleri var ve gerekli de. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 16:38, 3 Ocak 2017 (UTC)
  Rapsar, örnek olarak da Lost (1. sezon) ya da Simpsonlar (1. sezon), Türkçe vikideki en iyi örnekler. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 16:39, 3 Ocak 2017 (UTC)
Her dizi için bu genel geçer değil. Birçok dizi var ki kendi maddesi 2-3 cümle, bölümleri için ayrı maddeler açılıyor. Genel geçerli olan şey şu: bir alt başlık, ayrı bir madde olacak kadar uzamışsa ve ana madde de bu içeriği barındıramayacak kadar büyükse, o başlığı ayrı madde olarak açabiliriz. Bu dizinin ana maddesi uzun, dolayısıyla bölüm listesi açılabilir gözüküyor. Ama ne Lost ile ne de The Simpsons ile kıyaslanamaz. 8 bölümlük kısım için +2 madde (1. ve 2. sezon maddeleri) oluyor şu an. Bu 8 bölümlük kısım pekâlâ, bölüm listesi maddesinde anlatılabilir.--RapsarEfendim? 17:58, 3 Ocak 2017 (UTC)
Aslında 2. sezon için haklısınız, ama ilk sezon kendisi ayrı madde olacak kadar yeterli sanırım. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 19:52, 3 Ocak 2017 (UTC)

Samsunspor yabancı futbolcuları listesi[kaynağı değiştir]

Daha evvelki adaylıktaki soru işaretleri giderilmiş bir şekilde tekrar aday gösteriyorum. Tablodaki kupa kısımlarında resmî maç oynanan tüm kupalar yer alıyor. Ülkeler ise milliyet değil vatandaşlık esasına göre düzenlendi. --cobija 10:08, 30 Temmuz 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Bana göre büyük bir engel yok ama birkaç ufak kafama takılan kısım var, onların giderilmesi gerektiğini düşünüyorum destek olmadan önce (önceki adaylığı bir daha okumadım, orada ters bir durum demiş olabilirim ya da bir tartışma sonucu bu hâle gelmiş olabilir madde, kusura bakma öyleyse):
 1. "Kupa" sütunu için "yalnızca Türkiye Kupası'nı içermektedir" gibi bir not eklenebilir mi? Ya da sadece onu mu içeriyor? Belli değil o kısım. Futbolcu maddelerindeki istatistik kısımlarında "lig, ulusal kupa, kıtasal kupa ve diğer" diye 4 farklı sütun oluyor. Onunla paralel yapsak? Yine bu tabloda bir lig sütunu açıp onu maç/gol, kupa sütunu açıp onu da maç/gol tarzında bölsek daha mı iyi olur? Wayne Rooney SM'sindeki istatistik kısmı gibi.
 2. Tablodaki oran kısmının ne ifade ettiği belirsiz. Bir notla ya da "Maç/Gol" gibi bir adla daha açık olacaktır.
 3. Kongo DC için Zaire dahil diye not düşmeye gerek olmadığını düşünüyorum zira FIFA tarafından ardıl takım kabul ediliyor zaten. Yugoslavya da Sırbistan'ın, Çekoslovakya Çek Cumhuriyeti'nin öncülü kabul ediliyor vs. Bu öncül-ardıl ülkeleri bir ülke gibi yazıp, not düşülerek "FIFA böyle böyle kabul etmektedir" denirse süper olur. Millî takımların FIFA Dünya Kupası'na katılımları maddesinde yapmıştım bunu (orada madde gereği biraz fazla detay var tabi, burada daha sade olabilir).
 4. Kıta sütunu gerekli mi emin değilim.--RapsarEfendim? 18:41, 27 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap
 1. Bilgi notu var ki zaten: "Türkiye Futbol Federasyonu ile UEFA organizasyonlarındaki istatistiklerini içermektedir." Türkiye Kupası, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, spor bakanlığı, intertoto vs. Bir de maddeyi geliştirirken ulusal ve diğer kupaları ayırarak eklediğimde tablo taşıyordu, bayağı küçültmek zorunda kalıyordum yazıları, özetlemek zorunda kaldım o yüzden.
 2. Doğru, düzelttim.
 3. Yugoslavya da, Çekoslovakya da birden fazla ülkeye bölündü. Zaire isim değiştirerek Kongo oldu. Maddeyi oluştururken futbolcuların milliyetini, etnik kökenini, ana dilini vs. değil o zamanki vatandaşlık bağlarını esas aldım. Sırbistan'ın Yugoslavya ardılı olmasına rağmen örneğin maddede Yugoslav olarak gösterdiğim Agim Cana Arnavut. O halde her futbolcunun durumu tek tek ele alınmalı, önerdiğin gibi futbolcuların daha sonraki vatandaşlıklarına değil de ülkelerin ardıllıklarına dair bir dipnot eklersek bu doğru olmaz. (Örnek verdiğin madde ülkelere dair, bu futbolculara dair.) Tek tek her futbolcu için dipnot ekleyelim dersen de bu maddenin konusu değil derim zira Agim Cana'nın kulüpte oynadıktan yıllar sonra Arnavut vatandaşı olması maddeyi bağlamaz, oynadığı dönemde Yugoslavya vatandaşı kimliği ile oynadı. Zaire'yi özellikle belirtmemin sebebi, dediğim gibi ülke aynı sınırlar dahilinde kaldı ve yalnızca ad değiştirdi. Sırf bunun için hem Zaire hem de Kongo diye iki ayrı satır koyup istatistiği bölmek istemedim, ufak bir bilgiyle hallettim.
 4. Bazen spor sitelerinde de şu kadar Afrikalı oynadı, bu kadar Asyalı gitti diye haberler yazıldığından dolayı fazla bilgi göz çıkarmaz diye ekledim. "ABD nerede?" diye sorulduğunda "Japonya'da" diyenlerin varlığını göz önüne aldığımızda yararlı olabilir :) --Cobija (mesaj) 23:15, 26 Kasım 2016 (UTC)

1. Akademi Ödülleri[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'den çevirmiştim. Kırmızı bağlantıları açmaya çalışıyorum SM olacağını düşünüyorum.Ceas08 (mesaj) 17:28, 11 Nisan 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Aceleye gerek yoktu, bağlantılar açıldıktan sonra aday gösterilse daha iyiydi. Buradaki bağlantılar önemli, açılmaları gerekli. Açılana kadar karşıyım, açıldıktan sonra okuyacağım.--RapsarEfendim? 17:47, 11 Nisan 2016 (UTC)

Samsunspor başkanları listesi[kaynağı değiştir]

Kulübün resmî sitesinde dahi bazı kişilerde yanlış tarihler yer almakta, her kişinin geliş gidiş tarihleri tek tek araştırıldı. --cobija 16:00, 16 Şubat 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Cidden büyük emek harcanmış, emeğine sağlık. Süre sütununda sıralama yapınca sorun oluyor yalnız, hatalı sıralıyor. Eksik sezon maddeleri açılsa da fena olmaz.--RapsarEfendim? 21:01, 31 Mart 2016 (UTC)
Sütun konusu teknik konu, iş bilen birine sorayım onu. Sezonlar da direkt olarak kişileri ilgilendirmediğinden pek elzem değil açıkçası. Anadolu Kupası duyulmamış bir organizasyon olduğundan onun üzerine çalıştım yalnızca. --cobija 17:04, 1 Nisan 2016 (UTC)
Tarih işini Superyetkin halletti sağolsun. --cobija 22:17, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Destek Destek Bana bir engel gözükmedi, kriterleri karşılıyor diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:22, 3 Ocak 2017 (UTC)

Türkiye'deki saat kuleleri listesi[kaynağı değiştir]

Neredeyse bir yıldır üzerinde çalıştığım bir liste. Anadolu'daki saat kulelerini konu alan üç kitabı da listede kullandım. Buna ek olarak kitaplarda bulunmayan bilgileri yerel kültür ve müze müdürlüklerini, yerel müzeleri, belediyeleri, kaymakamlıkları ve kültür varlıklarını koruma bölge müdürlüklerini gerek BİMER, gerekse de e-posta yoluyla taciz ederek tamamlamaya çalıştım. Kitaplardaki eksikliklerin bir kısmını bu yolla tamamlasam da çoğu kez kule hakkında kitabe, vakfiye vs. eksikliğinden bilgi bulunmadığı yanıtını aldım. Yapılış tarihi aralığı belli olan ancak tam olarak ne zaman yapıldığı bilgisi bulunmayan kimi kulelere de bu konuda not düştüm. Bizzat devlet kurumlarından bilgi bulunmadığı yanıtını aldığımdan dolayı da artık ümidimi kestim. Bu liste bu konuda bulup bulabileceğiniz en nitelikli liste.

Türkiye'de bu listedekinden daha fazla saat kulesi var elbette ki ancak maddenin giriş cümlesinde de belirttiğim üzere akademik bir çalışmaya veya kitaba konu olan, KD olarak nitelenebilecek olanları listeledim yalnızca.--cobija 20:38, 9 Şubat 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Anahtar başlığında şekil ve renk yerine sadece renk kullanılsa olmaz mı? --Zaitsév 19:49, 10 Şubat 2016 (UTC)
Görsellik adına böyle tercih ettim. --cobija 22:21, 10 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeğine sağlık, bayağı emek harcandığını bildiğim bir madde. Yalnız hangi kulelerin yer alıp hangilerinin yer almaması konusu kafama takıldı. Mesela kaynak olarak kullanılan kitaplardan basım tarihi en son olan 5 yıl öncesine ait. "Akademik bir çalışmaya veya kitaba konu olan"ları aldığını belirtmişsin, ancak bu, ilgili tarihten sonra yapılan ve KD olması muhtemel kuleleri listelenemeyeceği anlamı mı taşıyor? Üsküdar Saat Kulesi ilk aklıma gelen. Demek istediğim hangilerinin yer alıp hangilerinin almadığı konusu çok net değil. Tekrar tekrar emeğine sağlık, maddeyi boş zamanımda ayrıca okuyacağım.--RapsarEfendim? 01:26, 11 Şubat 2016 (UTC)
Madde içeriğini herhangi bir yoruma dayandırmadan olabilecek en nesnel halde hazırladığımı düşünüyorum. Üsküdar Saat Kulesi'ni KD yapan bir özelliği var mı? --cobija 09:03, 11 Şubat 2016 (UTC)
Yoruma göre hazırlaman değil kastettiğim, yalnızca hangilerinin yer alıp hangilerinin almaması konusu net gelmedi bana.--RapsarEfendim? 15:47, 11 Şubat 2016 (UTC)
Peki nasıl bir yöntem izlenmeli? Verdiğin örnek o olduğu için söylüyorum, yenilerden Üsküdar Saat Kulesi'nin KD olma ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Ne bir çalışmada kendine yer bulmuş ne de ödül almış. --cobija 23:40, 11 Şubat 2016 (UTC)
Yalnızca kayda değer olanlarının listelendiği belirtilse yeterli sanırım :) Ya da kayda değer olmayanları listelesek de maddeleri açmasak mı?--RapsarEfendim? 23:50, 12 Şubat 2016 (UTC)
KD olmayanları ekleme taraftarı değilim ya, manasız geliyor. --cobija 23:55, 12 Şubat 2016 (UTC)
Bu benim hep arafta kaldığım konu, defalarca belirttim. "Türk doktorlar listesi" maddesi var, kayda değer olanları ekliyoruz, Türkiye'deki intihar saldırıları listesi var, hepsini ekliyoruz. Türkiye'deki camiler listesi olsa mesela, dediğin gibi yalnızca KD olanları eklememiz lazım sanki. Bir de madde görsel olarak biraz daha geliştirilebilir, yan kısma resimler eklenebilir diye düşünüyorum. Bir de konum kısmında il ve yerleşim yerini ayırsak daha iyi olabilir. İllere göre sıralama yapmak iyi olacaktır okurlar açısından, bence.--RapsarEfendim? 19:52, 13 Şubat 2016 (UTC)
Her şeyi de bir standarda bağlamaya gerek yok yahu, keşke Türkiye'deki camiler listesini bu standartlara taşımaya çalışan kullanıcımız olsa da derdimiz hangi maddenin eklenip eklenemeyeceği olsa :) Gelişine karar verilir her madde için ilgi gördükçe. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 04:12, 20 Şubat 2017 (UTC)
Yahu mimari konusuna özel bir KD'lik yönergesi yok. Her saat kulesinin, her caminin, her çeşmenin, her betonun KD olmadığı açık. Kendimce en nesnel kriterlerle (genel KD'lik kriterleriyle uyumlu şekilde) listeyi hazırladığımı düşündüğümü belirttim, varsa öneri dinlerim de dedim daha ne yapayım? Maddeyi görsel bombardımanına boğmak istemiyorum açıkçası, Türkiye'deki kulelerin mimarisi alt başlığı için eklenebilecek bir görsel var aslında ama telifli, benzerini serbest lisanslı olarak oluşturabilecek birisi olsa iyi olurdu. Ayrıca tıkladığında önce il sonra ilçe esasına göre sıralıyor. --cobija 13:26, 14 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Seçkin liste kriterlerini henüz okumadım ama böyle bir sayfa hazırlamak ciddi bir emek ister hazırlayan arkadaşın eline sağlık.. --Kingbjelica (mesaj) 20:01, 13 Şubat 2016 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Destek Destek emeğe saygı BurakOtto (mesaj) 08:38, 14 Şubat 2016 (UTC)(VP:OY gereği oy geçersiz.--B.S.R.F. 💬 10:47, 31 Aralık 2016 (UTC))
 • Bir-iki ufak düzenleme yaptım da, metinde bahsi geçen Göktürk Saat Kulesi KD değil mi? Listede yok da.--RapsarEfendim? 16:26, 1 Mart 2016 (UTC)
Hayır, değil. --cobija 18:01, 1 Mart 2016 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi hayranlıkla okudum. Muhteşem bir azimle yürütülmüş muhteşem bir çalışma. Teker teker kriter listelemesine girmeyeceğim; tamamına uyduğunu düşünmekteyim: akıcı bir üslupla yazılmış ve özellikle devlet kaynaklarından dilekçeyle edinilen bilgiler VP:ÖAYV doğrultusunda çok güzel kotarılmış. Konuyla ilgili bu kadar derinlemesine araştırma yapmış olan Cobija'nın hangi saat kulelerinin dahil edilmesi gerektiği konusunda yargısına güveniyorum ve gerekçelendirmesini mantıklı buluyorum. Çok ufak öneriler:
  • "Zevali saat" kavramı bir dipnot ile açıklanabilir.
  • "Saat kuleleri genel olarak tek başlarına bir yapı olmakla beraber İstanbul'daki Büyükada Saat Kulesi ve Göktürk Saat Kulesi haricindeki tüm saat kuleleri başka bir yapıya bağlıdır" cümlesinde "saat kulelerinin tek başlarına bir(er?) yapı olmaları" ve "iki saat kulesi dışında tamamının başka bir yapıya bağlı olması" ifadenin doğası gereği tezat oluşturuyormuş gibi geliyor. İyileştirilebilir bu.
  • Gerede ve Mudurnu dışında ahşaptan yapılan kule olmadığı kesin mi?
  • Cumhuriyet döneminde hükumetlerin saat kulesi inşasına yönelik tutumlarına dair herhangi bir ifadeye rastlanırsa eklenmesi hoş olur. Eklenmemiş olduğuna göre böyle bir bulgunun kaynaklarda olmadığına kanaat getiriyorum :)
 • Gerçekten örnek bir madde olmuş Cobija, emeğinize sağlık.
 • --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 04:07, 20 Şubat 2017 (UTC)
Teşekkür ederim ince sözleriniz için. Şu değişiklik ile bahsedilen hataları giderdim. Cumhuriyet döneminde merkezî bir politika yok bu konuda, yerel kurumların kendi tasarruflarıyla yeni kuleler dikilmiş. --Cobija (mesaj) 09:33, 20 Şubat 2017 (UTC)

Grand Theft Auto: Vice City karakterleri listesi[kaynağı değiştir]

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir maddeydi. Başta taslak halinde bulunan bu liste için elimden geldiğince içerik ekledim. Eklediğim her içerik için olabildiğince kaynak gösterdim. Seçkin listeye aday göstermeden önce Rapsar gibi tecrübeli kullanıcılara da danıştım. Seçkin listeye aday olabilecek bir madde olduğunu düşünüyorum. Umarım seçkin liste olarak seçilir. Yorum yapan herkese şimdiden teşekkürler. --Turgut46 20:36, 31 Ocak 2016 (UTC)

 • Destek Destek Elinize sağlık Turgut. Güzel bir liste olmuş. SL olması için bir engel yok bence. - OkanfanEvet benim? 20:52, 8 Şubat 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Giriş yazısı yok, birkaç karakter hariç doyurucu bilgi yok, kaynak yetersiz. --cobija 22:19, 9 Şubat 2016 (UTC)
Cobija, oyunda her karakter aktif olarak yer almıyor. Bazı karakterlerin oyundaki rolleri sınırlı, o yüzden maddedeki bilgiler de sınırlı. --Turgut46 22:30, 9 Şubat 2016 (UTC)
Biliyorum, oyunu yıllarca oynadım. İngilizce Vikipedi'den çeviri yaparak o temel üzerine maddeyi inşa etmeni öneririm. Şu an için çok daha kapsamlı o madde. --cobija 22:35, 9 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek şu lanet olası inşaat patlatma görevi geldi nedense aklıma. bir de o lance vance denen kalleş sonny forelli ile son görevde bize pusu kurmuştu. ahlaksız namussuz. oyunu bitireli yıllar oldu hala unutmamışım :)). her neyse, emek vermişsiniz. bana göre yeterli. dilerim bir gün gta san andreas ve/veya gta 4/5 için de böyle bir çalışma yaparsınız. veya ortak yapabiliriz. gta wikia'dan ingilizce makale okumaktan gına geldi artık :)--Fikirmsj 19:44, 10 Şubat 2016 (UTC)
Yorumunuz için teşekkür ederim Fikir Mühendisi. Face-smile.svg Ben Grand Theft Auto: San Andreas karakterleri listesi maddesinde de çalışma yaptım ancak seçkin liste seviyesinde değil de eksiklikleri ve yanlışlıkları giderme amacıyla. Maddede tekrar çalışma yapmayı ben de düşünüyorum. Bir seçkin liste daha kazanırız. Face-smile.svg --Turgut46 19:58, 10 Şubat 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Cobija'nın tespiti yerinde.--RapsarEfendim? 21:04, 11 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum 33 tane kaynak var, yetmez mi? --Turgut46 22:11, 11 Şubat 2016 (UTC)
Sadece kaynak sayısı değil, verilen bilgilerin kaynaklarla desteklenip desteklenmemesi önemli. Kaynaksız kısımlar mevcut maddede.--RapsarEfendim? 23:50, 12 Şubat 2016 (UTC)
Bazı bilgiler için yeni kaynaklar ekledim. Ama kaynak belirt şablonu kullanırsanız düzeltmeye çalışırım. --Turgut46 08:42, 13 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Rapsar ve Cobija, kaynak sayısını iki katına (hatta daha fazla) çıkarıp giriş cümlesi de ekledim. Şimdi yeterli midir? --Turgut46 08:24, 20 Aralık 2016 (UTC)
Fırsat bulduğumda inceleyeceğim.--RapsarEfendim? 18:48, 24 Aralık 2016 (UTC)
 • Giriş kısmı karakterlerle alakalı olsa daha iyi olur. Oyunun yayın tarihleri, hangi platformlara çıktığı, konusu gibi bilgiler çok alakalı değil bu maddeyle (konusu ufak olarak kalabilir belki).--RapsarEfendim? 11:25, 3 Ocak 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Rapsar, ya şimdi? --Turgut46 22:00, 4 Ocak 2017 (UTC)
  • Daha öncesinde İngilizce listenin daha gelişkin olduğunu yazmıştım, halen de öyle. Bu konuda bir gelişme yok. --Cobija (mesaj) 11:41, 13 Ocak 2017 (UTC)
Vakit bulabilirsem içeriği geliştirmeye çalışabilirim. Onun dışında başka sorunlar varsa söyleyiniz? --Turgut46 12:44, 13 Ocak 2017 (UTC)

Harry Potter'daki büyülü nesneler listesi[kaynağı değiştir]

Sayfayı ilk çevirmeye başladığımda İngilizce sayfadan kopyala-yapıştır yapılarak bırakılmıştı. Zaman içinde çevirileri tamamladım. Son bir kaç aydır maddeye fotoğraf ekleme ve kırmızılıkları giderme çalışmaları yaptım. Çevrilecek veya düzeltme yapılacak yerler olabilir. Topluluk katkısıyla sayfanın daha da iyileştirebileceğini düşündüm.--Narsilien (mesaj) 10:45, 8 Ocak 2016 (UTC)

Destek Destek Eline sağlık. Birazcık gözden geçirdim, sorun göremedim. Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 16:33, 8 Ocak 2016 (UTC)
 • Bence madde bir listeden çok B/C sınıfında bir madde. Ve bana göre o kategoride değerlendirmek daha doğru olacaktır. Artı isimlendirme konusu da yeniden gözden geçirilmelidir. Sait71 22:09, 8 Ocak 2016 (UTC)
Cevap Cevap Sayfa tekrar çevirilerle geliştirilebilir. Maddenin çoğu benzerlik içerdiğinden eksik kısımlar zamanla tespit edilip eklenir. Madde olması durumu için başka kullanıcıların da yorumlarını bekleyebiliriz sanırım. Ancak Orta Dünya savaş aletleri sayfası da Türkçe Vikipedi'de liste değil ancak İngilizce sayfada "list" kelimesi var başlıkta.--Narsilien (mesaj) 19:09, 10 Ocak 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeğinize sağlık. Giriş paragrafı olsa iyi olur maddeyi özetleyici nitelikte. Aynı maddelere sürekli bağlantı verilmiş, benim ilk gözüme çarpan Harry maddesine sürekli bağlantı verilmesi -ki anlam ayrımı sayfasına gidiyor. Kaynaksız başlıklar var, paragraflar var, bunların kaynaklandırılması gerek.--RapsarEfendim? 20:52, 11 Şubat 2016 (UTC)
Cevap Cevap Yorumun için çok teşekkürler Rapsar. Giriş paragrafı gerçekten bir eksiklik. Bunu hiç daha önce fark etmemişim. Belirttiğiniz için teşekkürler. Kısa sürede eklemeye çalışacağım. Harry maddesine bağlantı verilmesi konusunda, Harry eserin ve olayların esas odağı olduğu için bağlantı verilmeli. Çokluğu konusunda bu nedenle katılamayacağım. Ayrıca her Harry kelimesine de bağlantı verilmemiş. Yönlendirmeler konusunda haklısınız. Bazıları, özellikle başlangıç bölümlerinden sonraki bağlantılar anlam ayrımına yönlendirilmiş. Danca Vikipedideki maddede hiçbir Harry kelimesine bağlantı verilmemiş. Böylesi de yanlış. Ben ilk çevirmeye başladığımda bağlantılar zaten vardı. Sonradan bağlantıları kontrol etmedim. Kaynaklandırmaları artırmaya çalışacağım. Bir süredir Hortkuluk başlığını çeviriyordum. Şimdi de son iki üç başlığın bilgi eklerini yapıyorum. Bu hafta sonu tamam olur. Ancak kaynak eklemek biraz daha fazla zaman alacaktır. Bu imzasız yazı Narsilien (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 12 Şubat 2016
 • Yorum Yorum Altı aydır maddeye giriş kısmı eklenmemiş, Narsilien bildiğiniz gibi seçkin içeriklerde önemli bir kriter bu. Üzerine çalışmayı düşünüyor musunuz?--Cobija (mesaj) 16:58, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum İksirlerin Harry Potter'da sihir maddesine aktarılması daha mantıklı olmaz mı? Nesne olarak adlandırılmaları ne derece doğru? --Neolegen (mesaj) 12:39, 20 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Merhaba. İlginiz için çok teşekkürler öncelikle Neolegen. İksirlerle ilgili olarak, birincisi benim çevirdiğim sayfada da bu bilgiler vardı. İkincisi tüm seri boyunca sıkça başvurulan bir "şey" iksirler nihayetinde. Sonrasında bazı maddelerdeki başlıklar veya bilgiler diğer sayfalarla ortak olabilir. Sayfayı parçalayıp aktarmaktansa tıpkı "Şaka Nesneleri" başlığı altında Weasley Büyücü Şakaları "HP serisindeki mekanlar" başlığına bağlantı verildiği gibi bağlanabilir. Benim düşüncem bu yönde. Ama daha önce hiç bu noktayı düşünmemiştim. Teşekkürler.--Narsilien (mesaj) 14:54, 20 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Asıl cevap verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Sayfanın parçalanmasını elbetteki istemem. Emeğinize sağlık, çok iyi bir iş çıkarmışsınız. Sadece iksirlerin bir nesne olmaması kısmına takıldım. Zaten İngilizce sayfayı düzenleyenler de böyle düşünmüş olacak ki iksirleri başka bir sayfaya taşımış. Bu fikir size de mantıklı geldiyse, ben kısmın Harry Potter'da sihir maddesine aktarılabileceğini düşündüm. O sayfa da gelişmiş olur; bu haliyle biraz boş kalmış. Tabii daha uygun olduğunu düşündüğünüz bir madde de olabilir ya da yeni bir sayfa da açılabilir. --Neolegen (mesaj) 15:15, 20 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Merhaba. Aaa. Bakın şimdi neyi hatırladım. Aslında İngilizce sayfada iksirler kısmı yoktu. Ben tabi her şeyi çevirince sanki o da varmış gibi düşündüm. Şimdi siz onlar da öyle düşünmüş olacak ki taşımış deyince aklıma geldi. Evet. Benden önce sayfayı oluşturmuş olan kişi iksirler kısmını eklemiş. Bu durumda birinci önerim iptal olmuş oldu. Aslına bakarsanız "Harry Potter'daki iksirler" diye bir sayfa var ama içinde sadece Felix Felicis var. İksirlerle ilgili bilgiler buraya taşınıp HP'deki büyülü nesneler sayfasında iksirler hakkında kısa bir bilgi yazılıp HP'deki iksirler sayfasına bağlantı verilebilir. Ama ne yazık ki benim bunu yapmaya vaktim yok, bu nedenle şu anda Vikitatil'deyim. Arada böyle bakabiliyorum sadece. İlginiz için tekrar teşekkürler.--Narsilien (mesaj) 19:46, 20 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İksirler sayfasını sonradan ben de fark ettim. Bence de en doğrusu böyle yapmak olur. --Neolegen (mesaj) 19:54, 20 Kasım 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Yukarıda bahsedilen problemler uzunca süredir gideril(e)memiş. Geliştirmeler yapılana kadar görüşüm olumsuz. Yapıldıktan sonra tekrar değerlendirelim elbette.--RapsarEfendim? 11:34, 3 Ocak 2017 (UTC)