Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Görüş belirtmeden sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

İstanbul kuşatmaları listesi[kaynağı değiştir]

Yalnızca kuşatmalar yer alıyor. İlk başta ablukaları da eklesem de sonradan çıkarttım. Mitridat'ın şehri kuşatıp kuşatmadığı ihtilaflı, not ile bilgi verildi. Bayezid'in de bazı kaynaklarda bir bazı kaynaklarda dört farklı kuşatma yaptığına dair farklı farklı bilgiler yer alıyor. Diğer Vikipedilerde 1394'te başlayan kuşatma 1402'de kaldırıldı şeklinde gösterilmiş. (Fransızca Vikipedi hariç diğerlerinde birinci kuşatma es geçilmiş niyeyse.) Benim araştırdığım kadarıyla Türkçe kaynaklar genel itibarıyla 1394-1396 ve 1397-1402 şeklinde ayrıma gitmiş, ben de o şekilde yer verdim. Aslına kalırsa tek bir kuşatma mevcut. 1391 yılında kuşatma başlıyor fakat abluka düzeyine indiriliyor, 1394'te tekrar kuşatma düzeyinde baskı artırılsa da 1396'da tekrar abluka yapılmaya başlanıyor. 1397'den 1402'ye kadarsa aralıksız kuşatma yapılıyor. Bir diğer husus da seçkin madde olan Slav Thomas maddesi 821-822 kuşatmasını alt başlık olarak incelemiş. Seçkin madde olurken kuşatmaya özel madde açılması talep edilmemiş, ben de vardır bunun bir hikmeti diyerek maddesini açmadım. Leon Tornikios'un kuşatması için de aynı şekilde. --Cobija (mesaj) 23:22, 21 Eylül 2017 (UTC)

 • Destek Destek Bizans İmparatorluğu projesi içinde önemli bir katkı. Emeğinize sağlık.--Yzkoc (mesaj) 11:43, 24 Eylül 2017 (UTC)
 • Emeğine sağlık, okumak için sabırsızlanıyorum. Böyle bir maddeye bu görsel yakışmıyor ama. En azından şu görsel, ek olarak da kuşatmalarla alakalı birkaç görsel (Volkswagen Transporter maddesindeki galeri tarzı kullanılabilir) eklenebilir diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 00:05, 9 Ekim 2017 (UTC)
Örnek görsel çok detaylı, yalnızca kuşatmalarla ilgili bilgi veren bir görsel olmalı. Bizantion ve Konstantinopolis dönemlerini içeren sınırlar ile önemli savunma yapıları gösterildiği için özellikle bunu tercih edip Türkçeleştirerek maddeye ekledim. Öte yandan galeri alt başlığı açıp görsel yığmanın estetik olmadığını düşünüyorum. Teknik direktör listelerindeki gibi tablonun sağ tarafı boş kalıyor olsa tamam ama bu gibi listelerde o şansımız da yok. --Cobija (mesaj) 20:10, 11 Ekim 2017 (UTC)
Hiçbir detayı olmayan bu görsel gerçekten çok kalitesiz. Ne nerede, neresi neresi, bilmeyen biri için çok zor anlaması. Dediğim görselde ise coğrafi yapı da gözüküyor, koylar da tepeler de önemli yapılar da gözüküyor. Mevcut haritada olmayan surlar da var hatta, nereden nereye uzanıyor bu surlar, gayet net bir şekilde gözüküyor. Görsel bakımdan zenginleşmesi ise (elbette aşırıya kaçmadan) okur açısından faydalı. Galeri alt başlığından ziyade yukarıda verdiğim örnek gibi olabilir, galeri "başlık"larını ben de çok uygun bulmuyorum ama görsel yönden maddeye değer katan görseller de mümkün mertebe kullanılmalı.--RapsarEfendim? 20:59, 11 Ekim 2017 (UTC)
E, iyi öyleyse. Önerilen görseli ekledim fakat diğer konuda hemfikir değilim. --Cobija (mesaj) 22:06, 11 Ekim 2017 (UTC)

Grand Theft Auto: Vice City karakterleri listesi[kaynağı değiştir]

Bir önceki tartışmada söylenenleri dikkate alarak maddeyi geliştirdim. Daha fazla içerik ekledim ve kaynak sayısını artırdım. Oyunda her karakterin aktif şekilde yer almadığını, bazı karakterlerin oyundaki rollerinin sınırlı olduğunu da belirtmek isterim. Video oyunları konulu bir seçkin listemiz yok. Hatta tüm Vikipedi'de karakter listeli bir seçkin liste yok sanırım. İnşallah bu liste Vikipedi'de bir ilki başarır da ansiklopedimize bir seçkin liste daha kazandırmış olurum. Teşekkürler. --Turgut46 05:08, 15 Eylül 2017 (UTC)

 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Resimlendirilebilirse daha güzel olur. Bunun dışında SL olmaması için bir sebep göremiyorum --TmѰ e12 17:31, 15 Eylül 2017 (UTC)
@TmY e12, adil kullanıma başvurmak istemedim. Yoksa elbette resimli olsa çok daha güzel olurdu. --Turgut46 20:30, 15 Eylül 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlere teşekkürler. Maddeyi aday gösteren arkadaşımız mesaj yoluyla benim fikrimi sorduğunda ona İngilizce Vikipedi'de seçkin liste olan maddeleri örnek göstermiştim, ancak onların seviyesinde bir madde değil kesinlikle. Görsel eksikliği var, birinci nokta. Hiçbir bağımsız kaynak mevcut değil. Bol bol özgün araştırma mevcut, bir diyalog var mesela:

Tommy Vercetti: 'Cam Jones?' / Cam Jones: 'Yeah, that's me.' / Tommy Vercetti: 'I'm busting you out.' / Cam Jones: 'Whatever you say.'”

Bu diyalog kaynak gösterilerek maddede olan içerik şöyle:

"Kilit açmakta çok başarılı olduğu için 1986'da banka soymayı planlayan Tommy Vercetti tarafından nezaretten kaçırılır."

Bu diyalogdan bu çıkarımı yapmak tam olarak özgün araştırmadır. Bu sorunlara ek olarak maddede subjektif ifadeler de çokça kullanılmış (sürekli "önemli" ifadesinin tekrar edilmesi). Çokça hata ve eksik mevcut ne yazık ki. Biliyorum, kurgusal maddeleri yazmak zor, hele hele böyle eski bir oyun olunca ve günümüz oyunlarındaki diyaloglarla karşılaştırınca çok daha az diyaloğa sahip bir oyun için daha da zor ama bu, bu seviyedeki bir maddenin en iyi Vikipedi çalışmalarından birisi olması için yeterli bir gerekçe değil.--RapsarEfendim? 18:30, 18 Eylül 2017 (UTC)

@Rapsar, görsel eksikliği giderebilirim. Verdiğim kaynak hapisten çıkarması ile ilgili diyalogdu, kaynakta banka soygunu ile ilgili bir ibare geçmiyor, oyundaki bilgilere göre yazmıştım oysa ki önceki cümleleri. Haklısın, düzelteceğim. Önemli yazan kısımların da taraflı olarak algılanabileceiğini düşünmemiştim. Bu da tamam. Gel gelelim "hiçbir bağımsız kaynak mevcut değil" demişsin. Vikipedi'nin tarafsız bir ansiklopedi olduğu ve tek bir kaynaktan içerik yazmanın bu kurala aykırı olduğunun ben de farkındayım. Ama oyunun karakterleri hakkında oyunun kendisinden başka nasıl bir kaynak gösterebileceğimi anlamadım. "Şu karakter şunu yaptı" cümlesini ispatlamak için en iyi kaynak eserin kendisi değil midir? --Turgut46 19:23, 19 Eylül 2017 (UTC)
Yukarıdaki yalnızca bir örnek, buna benzer kısım çok. Son soruna kesinlikle katılıyorum, benim demek istediğim diyaloglarda olmayan eleştiriler, görüşler gibi noktaların da belirtilmesi.--RapsarEfendim? 23:14, 19 Eylül 2017 (UTC)

Türkiye Süper Kupası maçları listesi[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste adayı olan EFL Cup finalleri listesi örnek alınarak hazırlandı. Herhangi bir artısı eksisi yok. Konusunu gayet güzel ve eksiksiz anlatıyor, kaynak problemi de mevcut değil.--RapsarEfendim? 02:02, 22 Temmuz 2017 (UTC)

 • Destek Destek Resmî sitedeki veriler tek başına yeterli aslında ama yine de çeşitlilik adına Türk Futbol Tarihi Ansiklopedisi ve Milliyet arşivi de ek olarak kullanılabilirdi. --Cobija (mesaj) 14:26, 5 Eylül 2017 (UTC)

EFL Cup finalleri listesi[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste adayı olan Kıtalararası Kupa maçları listesi örnek alınarak oluşturuldu. Önemli denebilecek kırmızı bağlantı kalmadı bana kalırsa. Kaynaklandırma yeterli, içeirk yeterli ve konu hakkında yeteri kadar bilgi veriyor. Seçkin liste kriterlerini sağladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 02:44, 26 Haziran 2017 (UTC)

Kıtalararası Kupa maçları listesi[kaynağı değiştir]

UEFA Intertoto Kupası kazanan takımlar listesi örnek alınarak hazırlandı. Orada olduğu gibi maddenin anlaşılabilirliğine gölge düşürecek kırmızı bağlantı yok. Konusunu gayet güzel anlatıyor, kaynaklı. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:39, 14 Haziran 2017 (UTC)

Kıtalararası Kupa kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Benzer bir liste olan UEFA Kupa Galipleri Kupası kazanan teknik direktörler listesi örnek alınarak hazırlandı. Konusunu iyi bir şekilde anlatıyor, iyi yazılmış ve kaynaklandırılmış. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:09, 13 Haziran 2017 (UTC)

 • Destek Destek Takip ettiğim bir maddeydi. Kırmızılardan sonra hiç bir engeli kalmadı.Sait71 19:59, 14 Haziran 2017 (UTC)

UEFA Intertoto Kupası kazanan takımlar listesi[kaynağı değiştir]

Konusunu gayet iyi anlatan, iyi kaynaklandırılmış ve yazılmış bir liste. Bu liste için önemli olduğunu düşündüğüm takım ve stadyum maddelerinin de tamamı açıldı, şehir maddelerinin olmaması listenin anlaşılabilirliğine gölge düşürmüyor. Seçkin liste kriterlerini sağladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 23:58, 8 Haziran 2017 (UTC)

 • Ellerine sağlık. Seçkin liste yapmak için zamanında çevirmiştim ancak bir sürü ıvır zıvır stadyum vardı kırmızı onları açmak zoruma gitmişti. :)) Düzenlemelerin ve kırmızı maddeleri açmanla birlikte SL olmasının önünde engel yok. Ellerine sağlık.Sait71 00:53, 9 Haziran 2017 (UTC)
O zaman destek mi @SAİT71? :)--RapsarEfendim? 17:27, 9 Haziran 2017 (UTC)
Tabi ki @Rapsar. Zaten değerlendirmem olumlu yönde. Değişikliklerini takip ediyordum madde de. En son kırmızıları da giderdiğine göre maddenin yolu açıktır. Oldukça temiz bir iş :) Ellerine sağlık, devamını bekliyoruz. Hiç değilse futbol timi boş durmasın ansiklopedi de :) :)Sait71 19:49, 10 Haziran 2017 (UTC)

Melanie Martinez diskografisi[kaynağı değiştir]

Benzer seçkin listeleri örnek alarak sayfayı oluşturdum (Bkz. Katy Perry diskografisi, Rihanna diskografisi). Maddenin seçkin liste olmasında sıkıntı yok gibi. Sadece birkaç kırmızı bağlantı var, onları da en kısa zamanda açacağım.--Emir Özen (mesaj) 12:17, 30 Ocak 2017 (UTC)

 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Birkaç ufak düzenleme yaptım. Şu hâliyle seçkin liste olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 01:22, 8 Mayıs 2017 (UTC)

UEFA Kupa Galipleri Kupası kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Benzer listelerden herhangi bir eksiği yok gördüğüm kadarıyla. Seçkin liste kriterlerini sağladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:15, 14 Kasım 2016 (UTC)

 • Destek Destek Hep söylediğim şeyi bu maddeyle alakalı olduğu için burada da söyleyeyim, kayıtlara geçmiş olsun: Hem ülke, hem kulüp, hem de kişiler için listeleme yaparken UEFA'nın aksine milliyet değil vatandaşlık esasının önplanda olması lazım. Tabii bu bir hata ya da yanlışlık değil, usul meselesi, maddenin seçkin bir çalışma olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. --Cobija (mesaj) 10:56, 29 Nisan 2017 (UTC)

UEFA Avrupa Ligi kazanan teknik direktörler listesi[kaynağı değiştir]

Kendisiyle benzer seçkin listeler UEFA Intertoto Kupası kazanan teknik direktörler listesi veya UEFA Şampiyonlar Ligi kazanan teknik direktörler listesi maddesinden bir farkı yok. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17:51, 6 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Madde adının UEFA Kupası ve UEFA Avrupa ligi kazanan teknik direktörler listesi olması gerekmiyor mu? Ceas08 (mesaj) 20:35, 6 Kasım 2016 (UTC)
Tartışma sonucunda bu ada taşındı. Şu an ana madde adıyla uyumlu. Eski adını vermeye ise gerek yok. "Millî Lig, Türkiye 1. Futbol Ligi ve Süper Lig" tarzı madde adları yapmıyoruz, güncel adı veriyoruz neticede :)--RapsarEfendim? 20:39, 6 Kasım 2016 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Hep söylediğim şeyi bu maddeyle alakalı olduğu için burada da söyleyeyim, kayıtlara geçmiş olsun: Hem ülke, hem kulüp, hem de kişiler için listeleme yaparken UEFA'nın aksine milliyet değil vatandaşlık esasının önplanda olması lazım. Tabii bu bir hata ya da yanlışlık değil, usul meselesi. Eğer bu şekilde kalacaksa da mesela Almanya'nın yanına dipnot eklenerek o dönem ülkenin adının Federal Almanya olduğunun belirtilmesi lazım. Görebildiğim tek eksik bu. --Cobija (mesaj) 10:59, 29 Nisan 2017 (UTC)

Millî takımların OFC Uluslar Kupası'na katılımları[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin liste olan Millî takımların Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılımları ile aynı ölçüde, seviyede bir madde. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:48, 3 Kasım 2016 (UTC)

 • Destek Destek Emsal teşkil eden sayfa ile denk görünüyor. Grafik Laboratuvarı etkin olsa bir de harita eklerdik, iyi olurdu o da. --Cobija (mesaj) 08:56, 25 Şubat 2017 (UTC)

Buffy the Vampire Slayer (1. sezon)[kaynağı değiştir]

Dizinin bütün sezon sayfalarını düzenlediğim listelerden birisi, kriterleri sağladığını düşünüyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 14:07, 30 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Elinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş ancak Lost (1. sezon) listesinde olduğu gibi bölüm özetleri daha geniş yazılabilirdi. --Turgut46 14:20, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Yukarıdaki yoruma katılıyorum. Ek olarak giriş kısmı tüm maddeyi özetler nitelikle olmalı, bu yüzden biraz genişletilmeli. "Resepsiyon" (tepkiler olmalı) başlığı zayıf gözüktü. Verilmemiş iç bağlantılar var, bunlar sanırım kırmızı gözükmesin diye verilmemiş. Verilmeleri lazım. Kaynaklar da arşivlense iyi olur.--RapsarEfendim? 19:51, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayrıca seçkin liste kriterlerinden bir tanesi de, listenin biçem el kitabına uymasıdır. Eğik yazılması yazılması gereken yerler öyle yazılmamış. --Turgut46 20:03, 26 Kasım 2016 (UTC)
  Turgut46, Rapsar şimdi nasıl giriş kısmı? Özetleri de genişletmeye başladım. Devamını da yakında ekleyeceğim. Ayrıca biçem el kitabına uymayan nereler kalmış? Bu arada yayınlanmamış pilot zaten 4 dakika civarında bir uzunluğa sahip. Onun özetini uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 13:58, 27 Kasım 2016 (UTC)
Eğik yazılması gereken kısımları eğik yazabilirsiniz. --Turgut46 14:18, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Destek Destek Özet kısmı yeterli. Biçem el kitabına da uygun görünüyor. --Turgut46 10:28, 18 Aralık 2016 (UTC)
 • Özetler yeterli gözüktü, emeğinize sağlık. Giriş kısmı ise hâlâ yetersiz diye düşünüyorum

Diğer benzer seçkin listeleri incelediğimizde ise tepkiler kısmının olmadığını görebiliriz, kalksa daha iyi olacaktır.--RapsarEfendim? 20:24, 22 Ağustos 2017 (UTC)

Samsunspor yabancı futbolcuları listesi[kaynağı değiştir]

Daha evvelki adaylıktaki soru işaretleri giderilmiş bir şekilde tekrar aday gösteriyorum. Tablodaki kupa kısımlarında resmî maç oynanan tüm kupalar yer alıyor. Ülkeler ise milliyet değil vatandaşlık esasına göre düzenlendi. --cobija 10:08, 30 Temmuz 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Bana göre büyük bir engel yok ama birkaç ufak kafama takılan kısım var, onların giderilmesi gerektiğini düşünüyorum destek olmadan önce (önceki adaylığı bir daha okumadım, orada ters bir durum demiş olabilirim ya da bir tartışma sonucu bu hâle gelmiş olabilir madde, kusura bakma öyleyse):
 1. "Kupa" sütunu için "yalnızca Türkiye Kupası'nı içermektedir" gibi bir not eklenebilir mi? Ya da sadece onu mu içeriyor? Belli değil o kısım. Futbolcu maddelerindeki istatistik kısımlarında "lig, ulusal kupa, kıtasal kupa ve diğer" diye 4 farklı sütun oluyor. Onunla paralel yapsak? Yine bu tabloda bir lig sütunu açıp onu maç/gol, kupa sütunu açıp onu da maç/gol tarzında bölsek daha mı iyi olur? Wayne Rooney SM'sindeki istatistik kısmı gibi.
 2. Tablodaki oran kısmının ne ifade ettiği belirsiz. Bir notla ya da "Maç/Gol" gibi bir adla daha açık olacaktır.
 3. Kongo DC için Zaire dahil diye not düşmeye gerek olmadığını düşünüyorum zira FIFA tarafından ardıl takım kabul ediliyor zaten. Yugoslavya da Sırbistan'ın, Çekoslovakya Çek Cumhuriyeti'nin öncülü kabul ediliyor vs. Bu öncül-ardıl ülkeleri bir ülke gibi yazıp, not düşülerek "FIFA böyle böyle kabul etmektedir" denirse süper olur. Millî takımların FIFA Dünya Kupası'na katılımları maddesinde yapmıştım bunu (orada madde gereği biraz fazla detay var tabi, burada daha sade olabilir).
 4. Kıta sütunu gerekli mi emin değilim.--RapsarEfendim? 18:41, 27 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap
 1. Bilgi notu var ki zaten: "Türkiye Futbol Federasyonu ile UEFA organizasyonlarındaki istatistiklerini içermektedir." Türkiye Kupası, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, spor bakanlığı, intertoto vs. Bir de maddeyi geliştirirken ulusal ve diğer kupaları ayırarak eklediğimde tablo taşıyordu, bayağı küçültmek zorunda kalıyordum yazıları, özetlemek zorunda kaldım o yüzden.
 2. Doğru, düzelttim.
 3. Yugoslavya da, Çekoslovakya da birden fazla ülkeye bölündü. Zaire isim değiştirerek Kongo oldu. Maddeyi oluştururken futbolcuların milliyetini, etnik kökenini, ana dilini vs. değil o zamanki vatandaşlık bağlarını esas aldım. Sırbistan'ın Yugoslavya ardılı olmasına rağmen örneğin maddede Yugoslav olarak gösterdiğim Agim Cana Arnavut. O halde her futbolcunun durumu tek tek ele alınmalı, önerdiğin gibi futbolcuların daha sonraki vatandaşlıklarına değil de ülkelerin ardıllıklarına dair bir dipnot eklersek bu doğru olmaz. (Örnek verdiğin madde ülkelere dair, bu futbolculara dair.) Tek tek her futbolcu için dipnot ekleyelim dersen de bu maddenin konusu değil derim zira Agim Cana'nın kulüpte oynadıktan yıllar sonra Arnavut vatandaşı olması maddeyi bağlamaz, oynadığı dönemde Yugoslavya vatandaşı kimliği ile oynadı. Zaire'yi özellikle belirtmemin sebebi, dediğim gibi ülke aynı sınırlar dahilinde kaldı ve yalnızca ad değiştirdi. Sırf bunun için hem Zaire hem de Kongo diye iki ayrı satır koyup istatistiği bölmek istemedim, ufak bir bilgiyle hallettim.
 4. Bazen spor sitelerinde de şu kadar Afrikalı oynadı, bu kadar Asyalı gitti diye haberler yazıldığından dolayı fazla bilgi göz çıkarmaz diye ekledim. "ABD nerede?" diye sorulduğunda "Japonya'da" diyenlerin varlığını göz önüne aldığımızda yararlı olabilir :) --Cobija (mesaj) 23:15, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Destek Destek SL olabilir gibi gözüküyor.--RapsarEfendim? 22:38, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Samsunspor başkanları listesi[kaynağı değiştir]

Kulübün resmî sitesinde dahi bazı kişilerde yanlış tarihler yer almakta, her kişinin geliş gidiş tarihleri tek tek araştırıldı. --cobija 16:00, 16 Şubat 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Cidden büyük emek harcanmış, emeğine sağlık. Süre sütununda sıralama yapınca sorun oluyor yalnız, hatalı sıralıyor. Eksik sezon maddeleri açılsa da fena olmaz.--RapsarEfendim? 21:01, 31 Mart 2016 (UTC)
Sütun konusu teknik konu, iş bilen birine sorayım onu. Sezonlar da direkt olarak kişileri ilgilendirmediğinden pek elzem değil açıkçası. Anadolu Kupası duyulmamış bir organizasyon olduğundan onun üzerine çalıştım yalnızca. --cobija 17:04, 1 Nisan 2016 (UTC)
Tarih işini Superyetkin halletti sağolsun. --cobija 22:17, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Destek Destek Bana bir engel gözükmedi, kriterleri karşılıyor diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:22, 3 Ocak 2017 (UTC)
 • Destek Destek Tablodaki kaynak gösterimi aklıma takıldı. Genel olarak 33 no'lu bağlantı kaynak gösterilmişken haber sitelerinin başkanların başlama ve bitiş tarihlerini belirten bağlantılar da kaynak gösterilmiş. Gerek var mı bilemiyorum. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:44, 18 Eylül 2017 (UTC)
"Kulübün resmî sitesinde dahi bazı kişilerde yanlış tarihler yer almakta," --Cobija (mesaj) 22:49, 19 Eylül 2017 (UTC)