Vikipedi:Seçkin konu adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'de Seçkin ve Kaliteli konular

Bu yıldız Vikipedi'deki seçkin konu adaylarını temsil etmektedir.
KM ikonu Vikipedi'deki Kaliteli konuları temsil etmektedir.

Bu sayfada Vikipedi'deki konulardan hangilerinin seçkin ve kaliteli konu statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin ve kaliteli konular, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz konulardır. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Konuları aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz konu üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin Seçkin veya Kaliteli Konu statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, konuyu aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda Seçkin İçerik Sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini Seçkin İçerik Sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin konu araçları:


İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin konu kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterdiğiniz konu daha önce de aday olmuşsa,    taşı    sekmesini kullanarak önceki SKA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin Konu adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Seçkin konu adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın.
 3. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini konunun ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 4. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 5. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin konu adayları/Aday gösterilen konunun ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada)    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen konunun ismi" yerine konunun adını yazın.


Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen konuyu tamamen inceleyin.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için konu adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SKA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak nedenini ekleyin. Eğer konuya önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak nedenini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Konuyu inceleyip seçkin konu statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra konuyu tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin konu statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece konuyu geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin/kaliteli konu adayları bu sayfada en az 15 günlük bir süreyle listelenirler. Seçilebilmeleri için fikir birliğine ulaşılması ve en az 4 "Destek" oyu almaları gerekmektedir (Aday gösterme, aksi belirtilmediği takdirde destek oyu olarak işlem görür). 15 günlük sürenin sonunda seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Bu durumun iki istisnası vardır:

a) eleştirilerde belirtilen noktaların düzeltilme çalışmaları aktif olarak sürmekteyse ve
b) itiraz olmamasına rağmen 4 "destek" oyuna ulaşılamamışsa adaylığa ek süre verilebilir.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık altsayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetinde konunun adını belirtin.
 2. Altsayfayı ilk önce arşive; sonrasında ise oylamanın sonucuna göre bu ayın seçilen konu kayıtlarına veya seçilemeyen konu kayıtlarına ekleyin.
 3. {{Seçkin konu kayıtları}}, Vikipedi:Seçkin içerik/TarihMadde şablonlarını güncelleyin.

Seçkin konu adaylıkları[kaynağı değiştir]

Yavuz ve Midilli[kaynağı değiştir]

6 madde
Seçkin madde Yavuz ve Seçkin madde Midilli
Bundesarchiv Bild 134-D0004, Großer Kreuzer Goeben.jpg
Seçkin madde Goeben ve Breslau'nun takibi
Seçkin madde Karadeniz Baskını
Seçkin madde Sarıç Burnu Muharebesi
Seçkin madde İmroz Deniz Muharebesi (1918)

Üzerinde uzun zamandır çalıştığım altı seçkin maddeden oluşan bir konu. Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasında katalizör görevi yapan, hakkında marş bile olan Yavuz muharebe kruvazörü etrafında gerçekleşen tüm önemli olayları ele alıyor. Yavuz ve Midilli'nin inşalarından kariyerlerinin sonuna dek hikayeleri (Yavuz ve Midilli), I. Dünya Savaşı başında Osmanlı'ya gelişleri (Goeben ve Breslau'nun takibi), Osmanlı'yı savaşa sokmaları (Karadeniz Baskını) ve savaş boyunca en önemli muharebeleri (Sarıç Burnu ve İmroz) hakkında maddelerden oluşuyor. Maddelerin konuyu tüm hatlarıyla kapsadığını ve kriterlerimize uygun olduğunu düşünüyorum. --Khutuckmsj 06.36, 7 Ocak 2021 (UTC)

Bu sayfayı pek takip eden olmasını beklemediğim için konudaki maddelerin adaylık sürecinde görüş bildirenlere bir çağrı geçeyim: @Nanahuatl, Seksen iki yüz kırk beş, Satirdan kahraman, SAİT71, Can, Robingunes, Yzkoc, İazak, Madrox, Gogolplex, Ornek11222, Victor Trevor, Saotura, Dakmor Tojira --Khutuckmsj 04.01, 8 Ocak 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle elinize sağlık. Konunun ana maddesi olarak Yavuz seçilmiş. Ancak pekala Midilli de seçilebilirdi. Bunun bir nedeni var mı? Midilli ile Yavuz arasında bir hiyerarşi bulunuyor mu? Seçkin konu kriterlerinin ikincisi "Konu, ana madde veya listenin girişi ve özeti olma özelliğine sahiptir." diyor. (Gerçi bunu İngilizce Vikipedi daha net olarak giriş ve özet niteliğinde bir ana madde veya listeye sahip olma olarak açıklamış). Bu açıdan bakıldığında benim görüşüme göre Yavuz, Midilli'nin giriş veya özet niteliğindeki üst maddesi değil. İkinci kriterin sağlanmadığını düşünerek olumlu bakamıyorum.--BSRF 💬 05.18, 8 Ocak 2021 (UTC)
Yavuz ile Midilli arasında askeri açıdan bir hiyerarşi var. Temelde ana hikaye Yavuz'un etrafında dönüyor; büyük silahlara, zırha ve hıza sahip olan ve İtilaf güçlerine esas tehdidi oluşturan gemi o, Midilli ise yardımcı oyuncu. Yavuz Souchon'un amiral gemisi ve tümenin ana gücünü oluşturan 25 bin tonluk bir muharebe kruvazörü, Midilli ise 5 bin tonluk bir kruvazör. Bu tarz filolarda muharebe kruvazörleri veya zırhlılar vurucu gücü oluşturan ana gemilerken (capital ship); kruvazörler, muhripler/destroyerler gibi daha ufak gemiler örtme/perdeleme (screening) ve keşif/gözcülük (scouting) görevlerinde yer alırlar. Ufak gemilerin görevi ana gücü asimetrik saldırılardan (denizaltı, hızlı torpido botlar, mayınlar vb.) korumak ve ana gücün etkisini arttırmaktır. Midilli kariyerinin önemli bir kısmını bu görevde geçiriyor. İki geminin görevleri/kaderleri bu kadar birbirine bağlıyken Midilli'ye bu konu içinde yer vermezsek de "(d) Konuda bariz bir boşluk (kayıp veya taslak madde) yoktur." kriterini karşılayamayız.
Temelde bu madde grubunda anlattığımız konu "2 geminin maceraları" diye özetlenebilir, bu bakımdan "seçkin konu" kavramının ruhuna uygun olduğunu düşünüyorum. İngilizcede bulduğum (görece) alakalı bir örnek "en:Wikipedia:Featured topics/Courageous-class battlecruisers" ve "en:Wikipedia:Featured topics/Lexington-class battlecruiser & aircraft carrier" konuları, çift maddeden oluşan başlık kullanımı mevcutmuş orada. Bunu örnek alıp konu adını "Yavuz ve Midilli" de yapabiliriz; ilk başta bu şekilde planlamıştım ama tek madde adı tepede olsun istenir diye başvuruyu Yavuz odaklı tasarladım. --Khutuckmsj 07.49, 8 Ocak 2021 (UTC)

Destek Destek İlgiyle takip ettiğim konu için beklenen adaylık zamanı gelmiş. Gönül rahatlığıyla destekliyorum. Yukarıdaki tartışmada geçen Yavuz ve Midilli seçeneği topluluk tarafında tercih edeilirse, "bu yanlış olu"r dememekle birlikte, Midilli'ye gereğinden fazla önem verilmiş olacağına dikkat çekmek isterim. Popüler kültürde daha çok iki geminin birlikte anılmaları yanıltmasın, biri döneminin en güçlü gemilerinden biri, Osmanlı için açıkça en güçlüsü, diğerinin görevi ise destek olmak. --iazak (mesaj) 08.38, 8 Ocak 2021 (UTC)

Destek Destek Son zamanlarda konunun maddelerini takip ediyordum, sonunda seçkin konu adaylığına sunduğunuzu görünce açıkçası çok sevindim. İazak'a katılmakla birlikte konunun seçkinliğini destekliyorum. Ellerinize sağlık. -ǿtura Flag of Turkey.svg 18.17, 8 Ocak 2021 (UTC)

Destek Destek Bu maratonun bitmemesini görmek güzel, zamanla ortaya çıkan kaliteli ve seçkin maddelerin şuan hak ettiği yerlere ulaşmasını canı gönülden destekliyorum.--Madrox❯❯❯ mesaj? 22.30, 12 Ocak 2021 (UTC)

 • Ben bunun bir "konu" olduğundan emin olamadım. Şöyle ki, Yavuz, ilgili muharebelere katılan bir gemi (takibi maddesi dışında). Bu muharebeler, Yavuz diye bir kategori ya da dolaşım şablonu oluşturulursa orada yer alır mı? Almaz. Atatürk'ün lider olduğu Kurtuluş Savaşı maddesi misal, Atatürk seçkin konusuna dahil midir? Değildir. TCG Berk seçkin konusu için Karadeniz Baskını, Balkan Savaşları gibi maddeler mi olmalı misal?--NanahuatlEfendim? 22.37, 12 Ocak 2021 (UTC)
Karadeniz Baskını Yavuz'un komutanı Souchon tarafından Yavuz temel alınarak planlanan bir saldırı, diğer 3 muharebede de sadece bu iki gemi yer alıyor. Operasyonel açıdan 2 gemi ve 4 muharebe Osmanlı/Alman donanmasının yaptığı şeylerin tamamını kapsıyor. Bu konu Atatürk'ten ziyade en:Template:Simon & Garfunkel'e benziyor; 2 gemi sanatçılar, muharebeler ise albümleri gibi. --Khutuckmsj 21.48, 18 Ocak 2021 (UTC)
Yorumlar üzerine ben de "Yavuz ve Midilli" isminin daha iyi olacağını düşünmeye başladım, bu yönde isim değişikliği yaptım. Şimdilik adaylık sayfası adını değiştirmiyorum, itiraz gelmezse taşırım. --Khutuckmsj 21.48, 18 Ocak 2021 (UTC)


Kaliteli konu adaylıkları[kaynağı değiştir]