Vikipedi:Seçkin konu adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki seçkin konuları sembolize eden yıldızlar
Vikipedi'deki seçkin konuları sembolize eden yıldızlar
Vikipedi'deki kaliteli konuları sembolize eden yıldızlar
Vikipedi'deki kaliteli konuları sembolize eden yıldızlar

Bu sayfada Vikipedi'deki konulardan hangilerinin seçkin ve kaliteli konu statüsüne geçeceği kararlaştırılır. Her iki statü de, birbirleriyle bağlantılı ve yüksek kaliteye sahip (her birinin seçkin madde ya da seçkin liste olması gerekmez) madde gruplarına verilir. Bu konular, bazı kriterlere göre farklı yönlerden bu sayfada değerlendirilirler.

Konuları aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz konu üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve konuyu gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir konunun seçkin ya da kaliteli konu statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, konuyu aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Bir konuyu aday göstermeden önce, maddenin seçkin ya da kaliteli konu kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. {{Vikipedi:Seçkin konu adayları/Aday gösterilen konunun adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    düzenle    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen konunun adı" yerine konunun adını yazın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki kırmızı gözüken bağlantıya tıklayın.
 4. Adaylık sayfasının en üstüne === [[aday gösterilen konunun adı]] === satırını yerleştirin. Örnek başlık adını konunun adıyla değiştirmeyi unutmayın.
 5. Altına, konu kapsamındaki maddeler ile aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeleri tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için konu adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SKA sayfasını değiştirebileceğiniz "düzenle" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, {{destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin ya da kaliteli konu kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddelere önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız {{karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin ya da kaliteli konu kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeleri inceleyip seçkin ya da kaliteli konu statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeleri tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Konunun seçkin ya da kaliteli konu statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin ya da kaliteli konu adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin ya da kaliteli konu seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. {{Seçkin konu adaylığı arşivi}} ve {{Yeni seçkin sayfalar}} şablonları ile Vikipedi:Seçkin konu kayıtları sayfasını güncelleyin.
 3. Konuyu, Vikipedi:Seçkin konular ya da Vikipedi:Kaliteli konular sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.