Vikipedi:Seçkin konu kriterleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Seçkin konular veya kaliteli konular, bir konuyu tüm yönlerini kapsayacak şekilde ele alan ve kapsadığı maddelerin istisnasız tümünün yüksek kaliteye sahip olduğu, Vikipedi'nin en iyi çalışmalarını temsil eden maddelerin bir derlemesidir. Vikipedi maddeleri için olan içerik standartlarını karşılamalarının yanı sıra, şu özelliklere sahip olmaları gerekir:

 1. Spesifik bir konuyu kapsayan benzer, birbiriyle alakalı maddelerin bir toplamasıdır.
  (a) En az üç üst düzey madde vardır. (Konuların madde sayısına, konu başlığı dâhildir.)
  (b) İyi tanımlanmış bir konu kapsamında yer alan, birbirleri arasında son derece net ilişkisi olan maddelerdir.
  (c) Konudaki tüm maddeler -tercihen bir şablon kullanımıyla- birbirine iç bağlantı verir ve bir ana kategori veya süper-kategoriyi paylaşır.
  (d) Konuda bariz bir boşluk (kayıp veya taslak madde) yoktur. Bir konuda seçmece yapılmamalıdır, birlikte seçkin olmaları için o konudaki sadece en iyi maddelerin seçmecesi olmamalıdır.
  (e) Konu kapsamındaki bütün maddeler konuda sergilenmemeli, buna ek olarak sergilenmeyen maddeler konunun ana maddesi dışındaki konuda sergilenen maddelerden en az birinin konu kapsamına girmelidir.
 2. Konu, ana madde veya listenin girişi ve özeti olma özelliğine sahiptir.
 3. Her madde, kaynaklandırma dahil olmak üzere, yüksek kaliteye sahiptir.
  (a) Sadece seçkin konular için:
  (i) Maddelerin en az yarısı (%50) seçkin sınıfındadır (seçkin madde veya seçkin liste). Buna ek olarak, yüzdeden bağımsız olmak üzere, en az iki madde seçkin sınıfındadır.
  (ii) Diğer tüm maddeler kaliteli maddedir.
  (b) Sadece kaliteli konular için:
  (i) Tüm maddeler, en azından seçkin liste veya kaliteli maddedir.
  (c) Seçkin madde, seçkin liste veya kaliteli madde statüsüne elverişsiz olan maddeler -ister kısıtlı madde konusu nedeniyle (sadece listeler için geçerli) ister maddenin konusu gereği sürekli değişken içeriğe sahip olması nedeniyle (madde veya listeler için geçerli)- tüm önemli problemleri çözülmüş olarak madde incelemesini tamamlamış olmalı ve sonuçta bireysel kalite denetlemesinden başarıyla geçmiş olmalıdır. Böyle maddeler, 1.a., 3.a.ii. ve 3.b.i nolu kriterlere aykırı sayılmaz.
Öneriler[kaynağı değiştir]

Tüm konuların, yukarıdaki zorunlu kriterlere ek olarak, aşağıdaki opsiyonel kriterleri de karşılamaları tavsiye edilir:

 • Maddelerin yapısı benzerdir, bununla birlikte mümkünse aynı bölüm başlıkları ve sırası vardır.
 • Maddeler uygunsa, aynı bilgi kutusunu kullanır.
 • Konu, eğer hepsi mümkünse, sergi sayfasında kullanılması için serbest kullanıma sahip ve konuyu temsil eden bir dosyaya sahiptir.
 • Konu aşırı büyük veya gereksizce küçük değildir. Madde sayısında maksimum bir sayı yoktur, ama eğer bir şey mevcut konulardan çok daha büyük ise onu altbaşlıklara ayırmak akıllıca olabilir. Örneğin, bilimkurgu filmleri bir konu için çok geniş olacaktır, ama Uzay Yolu filmleri uygun bir kapsama sahip olacaktır. Diğer yandan, bir konu aşırı alt gruba bölünmemelidir; herşeyi kapsayan beş maddelik bir konu, üçer maddeye sahip iki konudan daha iyidir. Bu öneriler son derece net gruplara sahip maddeler (1. Kanada Parlamentosu'ndan 40. Kanada Parlamentosu'na kadar her madde), veya coğrafi prensiplere göre ayrılmış maddeler için geçerli değildir (örneğin, ABD'nin eyaletleri).
 • Konu, mevcut bir kaliteli veya seçkin konuyla aşırı derecede örtüşmez.
 • Bir konuyu aday göstermeden önce, aday gösterecek kullanıcılar Seçkin konu soruları sayfasında listeyerek geri bildirim almak isteyebilir. Aday gösterenler, SKS süreci boyunca itirazlarla ilgilenebilmeleri için, madde konusu ve kaynaklarına yeterince aşikar olmalıdır. Üzerinde çalıştığınız birşeyi aday gösterecekseniz, adaylık başvurusunda bunu belirtiniz. Aday gösterenler konu maddelerine önemli katkıda bulunmuş kullanıcılar değilse, aday göstermeden önce maddelerin gelişmesinde büyük katkı yapmış kullanıcılara danışmalıdır. Aday gösterenlerden, yapıcı eleştirilere pozitif cevap vermeleri ve derhal itirazların nedenlerine yönelik çaba göstermeleri beklenir.
 • Vakit kaybından kaçınmak için, kaliteli veya seçkin konu için aday olduğunda konuya dahil maddeler için aktif bir kaliteli madde adaylığı, kaliteli madde incelemesi, seçkin madde incelemesi, seçkin liste adaylığı veya seçkin liste incelemesi bulunmamalıdır; eğer sonucu kaliteli/seçkin konu kriterlerini karşılamasını etkilemeyecekse madde incelemesi veya seçkin madde adaylığı bulunabilir. Lütfen, aday göstermeden önce tüm gerekli işlemleri tamamlayınız. Yukarıda belirtilen bir süreç içinde yer alan bir veya daha fazla maddenin varlığında, adaylıklar hızlıca başarısız olarak sonuçlanabilir.

Bekleme dönemi[kaynağı değiştir]

 • Kaliteli ve seçkin konu statüsü; konuların, tüm öğeleriyle yüksek kalite statüsünün devam ettirilmesi dahil olmak üzere, tüm kriterlere uymaya devam etmelerine bağlıdır. Eğer herhangi bir kriteri artık karşılamıyorsa veya herhangi bir öğesi kalite statüsünü yitirdiyse, böyle konular uygun bir bekleme süresinden sonra konu incelemesine girmeye uygundur. Uygun süre; bir maddenin statüsünü kaybetmesi veya, konunun genişlemesi ve bu nedenle tamamlanmamış duruma düşmesi durumda üç ay, Kaliteli veya Seçkin Konu kriterlerinde değişiklik olması durumda ise altı aydır.
 • Bekleme süresi doluncaya kadar aşağıdaki "bekleme dönemi" listesindeki konular statülerini koruyacaktır. Listeye eklenen bir konu olduğunda, o konuyu aday gösteren kullanıcıların durumdan haberdar edilmesi önerilir.

Mevcut bekleme dönemi listesi[kaynağı değiştir]

Müstakbel bekleme dönemi listesi[kaynağı değiştir]