Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Seçkin resim adayları


Seçkin resim adayları

Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından oylanan görsel dosyalardır. Bu sayfa, oylamaları süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. "Bir resim bin kelimeye bedeldir" sözüne uygun şekilde, Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Oy kullanmadan veya yorum yapmadan önce, lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlükte) inceleyin. Resimlerin bu sayfada küçük boyutta görüntülendiğini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resmi gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya resim sayfalarından da (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın).
 • Destek Destek görünümlü destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Karşı Karşı görünümlü karşı oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Karşı}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Karşı oyunuzu, üzerinde çalışılabilecek, özel bir gerekçeyle birlikte belirtin. Eğer itirazınız bu koşulu sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu oyu göz ardı edebilir. Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine karşı çıkan kullanıcılardan, birkaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını denetlemeleri beklenir. Eğer itirazınızı geri almak isterseniz, yazdıklarınızı silmek yerine (<s>...</s> biçiminde) üzerini çizin. Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidir. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Oylamanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların oyları, oylama sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.
 • Çekimser Çekimser görünümlü çekimser oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Çekimser}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. görünümlü şartlı destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Şartlı destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram partialy voting support.svg Kısmi destek görünümlü kısmi destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Kısmi destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Yorum Yorum şablonuyla başlayan yorum eklemek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Yorum}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram voting question.png Soru şablonuyla başlayan soru eklemek için, öncelikle sorunuzun başına *{{Soru}} yazısını ekleyin, ardından sorunuzu yazın.
 • Oyunuzun sonuna ~~~~ biçiminde imza eklemeyi unutmayın!

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen oy verirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arka plana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arka plandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu oylamanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[kaynağı değiştir]

Martı[kaynağı değiştir]

Bir kara sırtlı martı (Larus fuscus)
Gerekçe
Çok güzel bir fotoğraf. Yeterince yüksek çözünürlük ve kalitede. Ayrıca özgür lisanslı.
Resmin dahil olduğu maddeler
Martı
Üreten
Thermos
Aday gösteren
94.122.64.246
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar)

Destek Destek94.122.64.246 14:51, 10 Kasım 2015 (UTC)Ornans'ta Cenaze[kaynağı değiştir]

Fransız ressam Gustave Courbet'nin 1849-1850 yılları arasında yaptığı Ornans'ta Cenaze adlı tuval üzerine yağlıboya tablosu. 315 × 660 cm boyutlarındaki tablo, Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir.
Gerekçe
Google Art Project kapsamında üretilmiş, teknik bakımdan sorunsuz. Özellikle tablo maddesine büyük değer katmakta.
Resmin dahil olduğu maddeler
Ornans'ta Cenaze, Gustave Courbet
Üreten
Gustave Courbet
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Tablolar

Destek DestekRapsarEfendim? 12:22, 25 Ekim 2015 (UTC)Arzuhalci[kaynağı değiştir]

Türk ressam Osman Hamdi Bey'in Arzuhalci adlı tuval üzerine yağlıboya tablosu. 110 × 77 cm boyutlarındaki tablo, İstanbul'daki Sakıp Sabancı Müzesi'nde sergilenmektedir.
Gerekçe
Google Art Project kapsamında üretilmiş, teknik bakımdan sorunsuz. Özellikle tablo maddesine büyük değer katmakta.
Resmin dahil olduğu maddeler
Arzuhalci (tablo, Osman Hamdi), Osman Hamdi Bey
Üreten
Osman Hamdi Bey
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Tablolar

Destek DestekRapsarEfendim? 12:14, 25 Ekim 2015 (UTC)
Ressam Kız ve Atölyesi[kaynağı değiştir]

Türk ressam Halil Paşa'nın 1939 tarihli Ressam Kız ve Atölyesi adlı tuval üzerine yağlıboya tablosu. 41 × 33 cm boyutlarındaki tablo, İstanbul'daki Sakıp Sabancı Müzesi'nde sergilenmektedir.
Gerekçe
Google Art Project kapsamında, teknik bakımdan sorunsuz. Tablo ve sanatçı maddesine büyük değer katıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Ressam Kız ve Atölyesi, Ressam Halil Paşa
Üreten
Ressam Halil Paşa
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
SR seçilirse hangi sayfaya konsun (örneğin Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Tablolar)

Destek DestekRapsarEfendim? 12:05, 25 Ekim 2015 (UTC)
Saz Çalan Kız[kaynağı değiştir]

İtalyan ressam Fausto Zonaro'nun Saz Çalan Kız adlı tuval üzerine yağlıboya tablosu. 95 × 68 cm boyutlarındaki tablo, İstanbul'daki Pera Müzesi'nde sergilenmektedir.
Gerekçe
Özellikle Zonaro maddesine büyük değer katmakta. Google Art Project kapsamında, teknik bakımdan sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Fausto Zonaro, Pera Müzesi
Üreten
Fausto Zonaro
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Tablolar

Destek DestekRapsarEfendim? 11:54, 25 Ekim 2015 (UTC)
Pöl kadını[kaynağı değiştir]

Mali'den bir Pöl kadını. Pöller, Afrika'nın pek çok ülkesinde yaşayan bir etnik gruptur.
Gerekçe
bir etnik grubun bu üyesinin portresi, gerek yüz hatları gerekse takıları, giysisi ve başörtüsü ile grubu hakkında çokca bilgi barındırıyor. teknik açıdan bir sıkıntısı yok, yüksek çözünürlükte..
Resmin dahil olduğu maddeler
Pöller
Üreten
Ferdinand Reus from Arnhem, Holland
Aday gösteren
kibele

Destek Destekkibele 09:57, 23 Ekim 2015 (UTC)
Gandi çıkrık başında[kaynağı değiştir]

Hindu lider Mahatma Gandi çıkrık başında. Gandi kullandığı geleneksel giysileri çıkrıkla kendisi hazırlıyordu.
Gerekçe
tarihi bir kişiliğin hayatının temel ilkesi olan sadeliği ve tüketimden uzaklığı gösterdiği için çok güçlü bir ansiklopedik katkısı var. 1920'lerde çekilmiş, çözünürlüğü de yüksek.
Resmin dahil olduğu maddeler
Mahatma Gandi, Çıkrık
Üreten
bilinmiyor
Aday gösteren
kibele

Destek Destekkibele 09:15, 23 Ekim 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Altyazıdaki "kullandığı geleneksel giysileri hazırlamak üzere" kısmı dosya açıklamasında yer almıyor. Bu ifadenin kaynağı var mıdır?--RapsarEfendim? 11:13, 25 Ekim 2015 (UTC)
tam o anda bunu yapıyor mu bilemeyiz ama genelde böyle yaptığı kaynaklı bilgidir, maddede de yer alıyor. resim yazısını bu şekilde düzenledim. hâlâ bir yanlış anlaşılma varsa, bu bilginin bir şekilde yer alacağı biçimde düzeltebilirsiniz. --kibele 11:23, 25 Ekim 2015 (UTC)
çıkrık satılmış bu arada.. --kibele 11:27, 25 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek McAang 11:57, 2 Kasım 2015 (UTC)Amritsar Altın Tapınak[kaynağı değiştir]

Sihlerin kutsal mekânı olan Hindistan'ın Amritsar şehrindeki Altın Tapınak.
Gerekçe
tapınağı çevresiyle birlikte alarak şehir içindeki konumunu da göstermesi açısından başarılı ve açıklayıcı. teknik olarak bir sıkıntı göremedim.
Resmin dahil olduğu maddeler
Amritsar, Altın Tapınak
Üreten
Jasleen Kaur
Aday gösteren
kibele
Sergi sayfası

Destek Destekkibele 08:37, 23 Ekim 2015 (UTC)

 • Destek Destek Sadece tapınağı değil, çevresini de göstermesi açısından kattığı değer iyi.--RapsarEfendim? 11:09, 25 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 14:18, 27 Ekim 2015 (UTC)Juche Kulesi[kaynağı değiştir]

Juche Kulesi. Önde bulunan heykeldeki üç kişi orak, çekiç ve fırça taşımaktadır.
Gerekçe
Çözünürlük bakımından oldukça kaliteli, teknik bakımdan sorunsuz ve kullanıldığı maddeye büyük değer katmakta.
Resmin dahil olduğu maddeler
Juche Kulesi, Kule
Üreten
Bjørn Christian Tørrissen
Aday gösteren
Ahmet Turhan (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Heykeller

Destek DestekAhmet Turhan (mesaj) 01:57, 22 Ekim 2015 (UTC)

Destek Destek Gece çekilmiş fotoğrafı daha hoş dururdu :) McAang 12:01, 2 Kasım 2015 (UTC)

Karşı Karşı Anıtı ve önündeki heykeli tam olarak göstermemekte. İkisini birlikte tanımlamak için daha iyi bir resim kesinlikle çekilebilir -ki var. Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri olduğunu düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 07:53, 22 Ekim 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum bu anıtı ve heykeli bir arada gösteren fotoğraf çekmek elbette mümkün ama kulenin yüksekliği dolayısıyla ikisini de layıkıyla gösteren bir foto pek mümkün görünmüyor. mesele detay vermekse bulunabilecek en iyi açının bu olduğu şuradan da görülebilir. doğrusu ben gece çekimlerinin daha etkileyici olduğunu düşünüyorum. ama "daha iyi bir resim kesinlikle çekilebilir -ki var." derken kastedilen örneği görmek isterim. --kibele 19:10, 22 Ekim 2015 (UTC)Juche Kulesi önündeki heykel[kaynağı değiştir]

Kuzey Kore'deki Juche Kulesi'nin önünde yer alan ve orak, çekiç ve fırça'ya sahip heykelin arkadan görünüşü
Gerekçe
Sanat eserini doğanın güzelliği ile birleştiren ve ışık yansımalarıyla renkleri oldukça kaliteli gösteren bir fotoğraf.
Resmin dahil olduğu maddeler
Orak, çekiç ve fırça, Juche Kulesi
Üreten
Roman Harak
Aday gösteren
Ahmet Turhan (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Heykeller

Destek DestekAhmet Turhan (mesaj) 01:50, 22 Ekim 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Havanın kötü olması sebebiyle sanırım karanlık kalmış bayağı.--RapsarEfendim? 07:54, 22 Ekim 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum güzel foto ama çözünürlük biraz düşük kalmış. --kibele 19:12, 22 Ekim 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum çok karanlık. --Tremonist (mesaj) 13:01, 23 Ekim 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Fotoğrafın dinamik aralığı arttırılmak istenmiş fakat orijinalliği bozulmuş. --KediÇobanı🐈 13:49, 23 Ekim 2015 (UTC)Lenin'in vurulmasını resmeden tablo[kaynağı değiştir]

Sovyet sanatçı Vladimir Pçelin'in Lenin'in vurulma anını resmeden 1927 tarihli çalışması
Gerekçe
Gerçekleşen tarihi olaya ulaşma bakımından nadir, dolayısıyla tarihi öneme sahip olan ve döneme ışık tutan bu tablo ilgili maddelere önemli görsellik sağlıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Vladimir Lenin, Lenin'in vurulması, Fanya Kaplan, Sovyetler Birliği'nde sanat, Bolşeviklere karşı sol ayaklanmalar
Üreten
Пчелин В.Н.
Aday gösteren
Ahmet Turhan (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Tablolar)

Destek DestekAhmet Turhan (mesaj) 01:07, 22 Ekim 2015 (UTC)

 • Yorum YorumDosyanın lisansı hatalı, kamu malı mı emin değilim. Sovyetler'de oluşturulmasına rağmen ABD'de oluşturulmuş gibi lisans eklenmiş.--RapsarEfendim? 07:56, 22 Ekim 2015 (UTC)
SSCB'ye ve Rusya'ya ait Türkçe yazılı bir lisans şablonu olmadığından olmuş olsa gerek, şu an "Rusya" olarak düzeltildi. Bu imzasız yazı Ahmet Turhan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Karşı Karşı Teşekkürler lisans düzeltmesi için :) Telif durumundan emin olmak gerekiyordu önce, gördüğüm kadarıyla kamu malı. Ancak iyi bir dijitalizasyon olmadığını düşünüyorum, zaten çözünürlüğü de çok küçük. Daha iyisi yapılabilir.--RapsarEfendim? 15:32, 22 Ekim 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı çözünürlüğü seçkin resim kriterlerini karşılamıyor. --kibele 19:15, 22 Ekim 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı per Kibele. --Tremonist (mesaj) 13:03, 23 Ekim 2015 (UTC)Plüton[kaynağı değiştir]

Plüton'un, NASA'nın New Horizons uzay aracı tarafından 14 Temmuz 2015'te 450.000 km uzaktan çekilen ve sonradan renklendirilen fotoğrafı.
Gerekçe
Seçkin resim kriterlerini sağlayan eşsiz bir fotoğraf
Resmin dahil olduğu maddeler
Plüton
Üreten
NASA / JHUAPL / SWRI
Aday gösteren
Fenerli1978Buyrun beniiiim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Uzay/Uzaya bakış

Destek DestekFenerli1978Buyrun beniiiim? 15:48, 3 Ekim 2015 (UTC)

 • Destek Destek Altyazıda ufak düzenleme yaptım, kusursuz ve eşsiz bir resim. Maddesine de büyük değer katıyor.--RapsarEfendim? 17:10, 3 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek --WikiBronze [M] 23:02, 3 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek -- Kocaman bir kalbi varmış gerçekten :) Maurice Flesier msj 23:08, 3 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 12:48, 6 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek Sen benim gönlümün gezegenisin... McAang 12:03, 2 Kasım 2015 (UTC)Three Friends[kaynağı değiştir]

Yönetmenliğini D. W. Griffith'in üstlendiği, 1913 yapımı Amerikan sessiz filmi Three Friends'in posteri.
Gerekçe
Çözünürlük yüksek, tertemiz bir tarama. İngilizce Vikipedi ve Commons'ta SR, maddeye büyük değer katıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Three Friends
Üreten
Cleveland : A.B.C. Co.
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Eğlence, kültür ve yaşam tarzı/Eğlence

Destek DestekRapsarEfendim? 15:04, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 13:34, 30 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek maddesini geliştirmek gerekiyor yalnız. --kibele 17:53, 2 Ekim 2015 (UTC)
Orakkanat[kaynağı değiştir]

Bir kırmızı kan çiçeği (Lythrum salicaria) üzerine konan, Pieridae familyasına ait bir kelebek türü orakkanat (Gonepteryx rhamni).
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, Commons'ta da seçkin resim. Kullanıldığı maddeye büyük değer katmakta.
Resmin dahil olduğu maddeler
Orakkanat
Üreten
Thomas Bresson
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Böcekler

Destek DestekRapsarEfendim? 13:57, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 14:05, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek--Śαвяí¢αи76ileti 17:03, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. resim cidden şahane. ancak ana sayfaya çıkması için altyazıda kırmızı kalmaması gerekiyor. maddesi de çok cılız. --kibele 17:51, 2 Ekim 2015 (UTC)Gertrude Stein[kaynağı değiştir]

Modern edebiyatın öncülerinden ABD'li yazar Gertrude Stein'ın Carl Van Vechten tarafından çekilmiş bir fotoğrafı. Jelatin gümüş baskı, 1935
Gerekçe
kayda değer bir yazarın kayda değer bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş portresi.
Resmin dahil olduğu maddeler
Gertrude Stein
Üreten
Carl Van Vechten
Aday gösteren
kibele
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destekkibele 11:45, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Işık ayarı iyi değil, sağ üst köşe ve fotoğrafın sol kısmı ile orta kısma bakılırsa gözü rahatsız eden bir ışık farklılığı var.--RapsarEfendim? 12:11, 29 Eylül 2015 (UTC)
sizin, dünyaca ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarının ayarlarını tahlil etmeye kalkarak Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum ihlali yapışınızı, Vikipedi:Seçkin resim nedir?'e uygun fotoğrafları ihraç ettirme ve seçtirmeme gayretinizi topluluğa havale ediyorum. --kibele 12:52, 29 Eylül 2015 (UTC)
Bu, fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir. Topluluğa havale ediyorum falan, tartışma yaratmaya yönelik gereksiz laflar, olmasa daha iyi değil mi?--RapsarEfendim? 13:45, 29 Eylül 2015 (UTC)
gerekçe nedir tremonist? --kibele 14:10, 29 Eylül 2015 (UTC)
Işık ayarı iyi değil. --Tremonist (mesaj) 13:29, 30 Eylül 2015 (UTC)
 :) anladım. adamı fotoğrafçılık tarihine geçirenler utansın. pardon jelatin gümüş baskı diye bişey duymuş muydunuz ışık ayarı demişken?--kibele 13:34, 30 Eylül 2015 (UTC)
Tarihsel bir değer var. --Tremonist (mesaj) 13:57, 30 Eylül 2015 (UTC)
elbette. jelatin gümüş baskılardaki ışık kullanımına ilişkin bilginizden de yararlansak seçkin resimlere özel ilgisi olan bir kullanıcı olarak ne güzel olur. --kibele 14:03, 30 Eylül 2015 (UTC)

jelatin gümüş baskı nedir, nasıl olur, ışık ayarı nedir, burada bir problem var mıdır üzerine fikirleri (pardon aslında bilgileri) duyamadık. önce 'ışık ayarı' diyen kullanıcının daha sonra 'fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir.' demesinden de emin olmadığını anlıyoruz. fotoğrafın Kongre Kütüphanesi'nin dijital ortamında yer aldığını ve aktarım hatasının pek söz konusu olamayacağını da söylemek gerekiyor. burada olumsuz oyların sağlam gerekçelerinin olması gerektiğini seçkin içerik sorumlularına da hatırlatalım. --kibele 14:54, 20 Ekim 2015 (UTC)

 • Destek Destek Tarihi değerine istinaden. Eldarion 19:21, 20 Ekim 2015 (UTC)Horatio Nelson[kaynağı değiştir]

İngiliz deniz subayı Horatio Nelson'ın, İngiliz ressam Lemuel Francis Abbott tarafından 1799'da yapılan tuval üzerine yağlıboya tablosu. 63,5 × 76,2 cm ölçülerindeki tablo, Londra'daki Ulusal Denizcilik Müzesi'nde sergilenmektedir.
Gerekçe
Tarihi önemi olan bir tablo, çözünürlük iyi. Portresi yapılan şahsın maddesine büyük değer katıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Horatio Nelson, Lemuel Francis Abbott, Çelenk (nişan)
Üreten
Lemuel Francis Abbott
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat

Destek DestekRapsarEfendim? 15:27, 17 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek Tabloları severim. Bu da çok iyi. Gerekçede de söylendiği gibi Tarihi değeri yüksek, maddeye de çok değer katıyor. -- OkanfanEvet benim? 03:54, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 12:46, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Yakınlaştırma sonrası kare kare pikseller net olarak görünebiliyor ve bu yağlıboya bir çalışmada hiç iyi durmamış. Maurice Flesier msj 16:11, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek - Kumul (mesaj) 13:59, 20 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Uğurkentmesaj 14:03, 26 Eylül 2015 (UTC)
Kızıl sırtlı örümcek kuşu[kaynağı değiştir]

Örümcek kuşugiller (Laniidae) familyasından bir kuş türü olan dişi bir kızıl sırtlı örümcek kuşu (Lanius collurio); Ariège, Fransa.
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, maddeye oldukça değer katıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kızıl sırtlı örümcek kuşu
Üreten
Pierre Dalous
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar

Destek DestekRapsarEfendim? 12:25, 17 Eylül 2015 (UTC)Silindir şapka[kaynağı değiştir]

Gerekçe
Basit bir nesneyi oldukça güzel tanımlayan bir fotoğraf. Maddeye değer karıyor, teknik bakımdan sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Silindir şapka
Üreten
Nikodem Nijaki
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Diğer

Destek DestekRapsarEfendim? 21:18, 16 Eylül 2015 (UTC)Terazi[kaynağı değiştir]

Dengede olan bir tür terazi ve önünde yer alan ağırlıklar.
Gerekçe
Commons'ta şu resim seçkin resim olarak seçilmiş, ancak bu sürümdeki ağırlıklar daha faydalı gibi gözüktü bana. Maddeye büyük değer katıyor, teknik bakımdan sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Terazi
Üreten
Nikodem Nijaki
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Diğer

Destek DestekRapsarEfendim? 21:12, 16 Eylül 2015 (UTC)

commons'ta seçkin seçilen ilki için Destek Destek burada verilen örnek için Karşı Karşı bu eski bir terazi. dolayısıyla eski ağırlıklarla olanı seçmek gerek bu garip beyaz şeylerle olanı değil. destek veren kullanıcılar yeniden değerlendirseler iyi olur. Kumul, Tremonist, Kullanıcı mesaj:WikiBronze, Uğurkent, Kullanıcı mesaj:Sabri76.. bir de onlara ağırlık denir kütle değil. destek veren arkadaşların hiçbiri altyazıyı okumamış olacak ki kütleden nereye iç bağ verildiği de gözden kaçmış. --kibele 17:32, 2 Ekim 2015 (UTC)Varda Köprüsü (üstten)[kaynağı değiştir]

Türkiye'nin Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı Kıralan köyünde bulunan demiryolu köprüsü olan Varda Köprüsü'nün üstten görünümü.
Gerekçe
Köprünün üstten görüntüsünü sunduğu için diğer açıdan çekilen fotoğrafa göre daha farklı bir değer katıyor maddeye. Teknik bakımdan da sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Varda Köprüsü
Üreten
Zeynel Cebeci
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Mimari

Destek DestekRapsarEfendim? 16:59, 16 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek - Kumul (mesaj) 14:18, 17 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek --Tremonist (mesaj) 16:45, 17 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek --Uğurkentmesaj 12:00, 25 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek - Rapsar, alt açıklamada köprünün tarihi hakkında bilgi verilebilir. McAang 12:10, 2 Kasım 2015 (UTC)
McAang, her şey hakkında bilgi verilebilir :) Ancak bu bir resim altyazısı, daha fazlasını isteyenler maddeyi okuyabilir.--RapsarEfendim? 15:54, 2 Kasım 2015 (UTC)

resim altyazılarında biraz bilgi vermek gerekiyor. burada olduğu gibi 16 kelimenin tamamını köprünün lokasyonuna ayırmak iyi fikir değil. köprünün hangi ülkenin hangi ilinin hangi ilçesinde bulunduğunu öğrenmek isteyenler köy ya da köprü maddesine bakabilirler. alternatif alt yazı önerim şudur. "Kıralan köyünde bulunan Varda Köprüsü Hicaz Demiryolu'nun tamamlanması amacıyla inşa edilip 1912 yılında hizmete açılmıştır." --kibele 15:49, 10 Kasım 2015 (UTC)

Katılmıyorum.--RapsarEfendim? 18:05, 10 Kasım 2015 (UTC)
köprü hakkında hiçbir bilgi içermeyen, sadece bulunduğu yeri detaylandıran bir altyazı yerine tarihi hakkında bilgi içeren bir altyazı olmasına mı katılmıyorsunuz? gerekçesi nedir? --kibele 21:14, 10 Kasım 2015 (UTC)Yağızlar[kaynağı değiştir]

Türkiye'nin Adana ilinin Sarıçam ilçesine bağlı Yağızlar mahallesinin doğu yönünden görünümü.
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, mahallenin (aslında köy ama) tamamını gösterdiğinden büyük değer katmakta maddeye.
Resmin dahil olduğu maddeler
Yağızlar, Sarıçam
Üreten
Zeynel Cebeci
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Şehir

Destek DestekRapsarEfendim? 16:45, 16 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek - Kumul (mesaj) 14:19, 17 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek --Tremonist (mesaj) 12:50, 18 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek McAang 12:09, 2 Kasım 2015 (UTC)
Sakarmeke[kaynağı değiştir]

Yelvegiller (Rallidae) familyasından bir kuş türü olan sakarmeke (Fulica atra); Lindenthal, Köln, Almanya.
Gerekçe
Maddeye oldukça değer katıyor, teknik bakımdan da sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Sakarmeke
Üreten
Kullanıcı:Duhon
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar

Destek DestekRapsarEfendim? 16:37, 16 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek - Kumul (mesaj) 14:19, 17 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek --Tremonist (mesaj) 15:41, 17 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek McAang 12:07, 2 Kasım 2015 (UTC)
Kara iskete[kaynağı değiştir]

İspinozgiller (Fringillidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü olan kara iskete (Serinus pusillus); Çamardı, Niğde, Türkiye.
Gerekçe
Teknik bakımdan gayet iyi, maddeye büyük değer katıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kara iskete
Üreten
Zeynel Cebeci
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar

Destek DestekRapsarEfendim? 16:30, 16 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek - Kumul (mesaj) 14:19, 17 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek --Tremonist (mesaj) 15:41, 17 Eylül 2015 (UTC)Karataş Limanı[kaynağı değiştir]

Türkiye'nin Adana ilinin Karataş ilçesindeki Karataş Limanı'ndan bir görünüm.
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, maddeye de büyük değer katmakta.
Resmin dahil olduğu maddeler
Karataş
Üreten
Zeynel Cebeci
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Mimari

Destek DestekRapsarEfendim? 10:02, 16 Eylül 2015 (UTC)Kırlangıçkuyruk larvası[kaynağı değiştir]

Papilionidae familyasından bir kelebek türü olan kırlangıçkuyruk (Papilio machaon) larvası; Adana, Türkiye.
Gerekçe
Maddede hali hazırda seçkin resimler var. Bu resim ise kelebeğin larva hâlini gösterdiğinden ek bir değer daha katmakta. Commonsta da seçkin resim.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kırlangıçkuyruk
Üreten
Zeynel Cebeci
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Böcekler

Destek DestekRapsarEfendim? 07:50, 16 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 13:46, 16 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek - Kumul (mesaj) 14:19, 17 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --WikiBronze [M] 22:28, 17 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek -- Renkler ve ışık mükemmel. Maurice Flesier msj 16:25, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Uğurkentmesaj 11:50, 25 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek--Śαвяí¢αи76ileti 18:15, 28 Eylül 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. ana sayfaya çıkacak resimlerin altyazılarında kırmızı olmaması gerekiyor. --kibele 18:28, 2 Ekim 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. - Papilionidae maddesinin açılması iyi olur. Ana sayfada kırmızı renkli bağlantılar hoş durmuyor. McAang 12:05, 2 Kasım 2015 (UTC)Anıtkabir[kaynağı değiştir]

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türkiye'nin başkenti Ankara'da bulunan anıt mezarı Anıtkabir'in görünümü.
Gerekçe
Çözünürlük bakımından oldukça kaliteli, maddeye değer katıyor ve kompozisyonu da iyi.
Resmin dahil olduğu maddeler
Anıtkabir
Üreten
William Neuheisel
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Mimari

Destek DestekRapsarEfendim? 22:08, 15 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek - İnsanların olmadığı bir tane aradım ama bulamadım, wiki de daha iyisi yok, bu çok iyi değil bence ama şuan en iyisi bu, kötü de değil bu yüzden destek Kumul (mesaj) 14:23, 17 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek --Tremonist (mesaj) 12:50, 18 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek McAang 12:04, 2 Kasım 2015 (UTC)