Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Seçkin resim adayları


Seçkin resim adayları

Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından oylanan görsel dosyalardır. Bu sayfa, oylamaları süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. "Bir resim bin kelimeye bedeldir" sözüne uygun şekilde, Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Oy kullanmadan veya yorum yapmadan önce, lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlükte) inceleyin. Resimlerin bu sayfada küçük boyutta görüntülendiğini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resmi gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya resim sayfalarından da (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın).
 • Destek Destek görünümlü destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Karşı Karşı görünümlü karşı oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Karşı}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Karşı oyunuzu, üzerinde çalışılabilecek, özel bir gerekçeyle birlikte belirtin. Eğer itirazınız bu koşulu sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu oyu göz ardı edebilir. Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine karşı çıkan kullanıcılardan, birkaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını denetlemeleri beklenir. Eğer itirazınızı geri almak isterseniz, yazdıklarınızı silmek yerine (<s>...</s> biçiminde) üzerini çizin. Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidir. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Oylamanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların oyları, oylama sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.
 • Çekimser Çekimser görünümlü çekimser oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Çekimser}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. görünümlü şartlı destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Şartlı destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram partialy voting support.svg Kısmi destek görünümlü kısmi destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Kısmi destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Yorum Yorum şablonuyla başlayan yorum eklemek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Yorum}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram voting question.png Soru şablonuyla başlayan soru eklemek için, öncelikle sorunuzun başına *{{Soru}} yazısını ekleyin, ardından sorunuzu yazın.
 • Oyunuzun sonuna ~~~~ biçiminde imza eklemeyi unutmayın!

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen oy verirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arka plana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arka plandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu oylamanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[kaynağı değiştir]

Nedimeler[kaynağı değiştir]

İspanyol ressam Diego Velázquez'in 1656 yılında, tuval üzerine yağlı boya ile yaptığı Nedimeler tablosu. Sanat tarihinin ilk üç boyutlu kompozisyonu ve Velazquez'in başyapıtı olarak kabul edilen bu eser, günümüzde Prado Müzesi'nde sergilenmektedir.
Gerekçe
Yüksek çözünürlüklü, tarihi değeri yüksek ve önemli bir eser.
Resmin dahil olduğu maddeler
Nedimeler (tablo), Diego Velázquez, Prado Müzesi, Bellelli Ailesi, Edward Darley Boit'in Kızları
Üreten
Diego Velazquez
Aday gösteren
OkanfanEvet benim? 17:27, 28 Mart 2016 (UTC)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri

Destek DestekOkanfanEvet benim? 17:27, 28 Mart 2016 (UTC)

Destek Destek Ansiklopedik değeri ve müthiş çözünürlüğü ile çok değerli bir dosya. SM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. İyivikiler... [ho? ni!] 17:26, 7 Nisan 2016 (UTC)

Destek Destek --Coriolis (mesaj) 00:50, 16 Mayıs 2016 (UTC)

Destek Destek. --Gnosis (mesaj) 14:22, 20 Mayıs 2016 (UTC)Vincent van Gogh[kaynağı değiştir]

Vincent van Gogh, otoportre, 1887, Art Institute of Chicago.
Ressam bilinen ilk otoportresini 1886 yılında yaptığında, Rembrandt gibi eski ustaların tarzını benimsemişti. 1887 tarihli bu otoportresinde ise Paris avant-garde akımlarının etkisiyle yeni izlenimciliğin renk tezatı ilkesini kullandı. Tabloda mavi ve yeşil tonlardaki arka plan, ressamın sakalı ve saçlarındaki turuncu ve kırmızıları belirginleştirmektedir.[1]
Gerekçe
Gerek van Gogh'un kendisini, gerekse stilini ve stilindeki değişimin gerçekleştiği dönemi betimleyen ansiklopedik değeri yüksek bir görsel. Ayrıca çok yüksek çözünürlüklü bir dijital kopya.
Resmin dahil olduğu maddeler
Vincent van Gogh, portre
Üreten
Vincent van Gogh
Aday gösteren
İyivikiler... [ho? ni!]
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destek — İyivikiler... [ho? ni!] 17:25, 21 Mart 2016 (UTC)

Destek Destek --Coriolis (mesaj) 00:52, 16 Mayıs 2016 (UTC)

Kaynak[kaynağı değiştir]Haik giyinmiş kadınlar[kaynağı değiştir]

Cezayir'de üç kadın haik giysileriyle. Cezayirli kadınların 'beyaz güvercin' olarak adlandırılmasına neden olan giysi, gözleri açıkta bırakan "aadjar" denilen işlemeli üçgen kumaş ile birlikte kullanılır.
Gerekçe
resim neden burada Commons dikkat çekiyor
Resmin dahil olduğu maddeler
Haik, Cezayir
Üreten
çeken kişi
Aday gösteren
Vikoula5 (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar
 • Karşı Karşı Kullanıldığı bir madde yok ve altyazısı yetersiz. --KediÇobanı🐈 15:21, 25 Şubat 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Aday gösterirken bir isim eklemeniz gerekiyor. Resme gelince, altayızısı eksik, neyi aksettrirdiği tam olarak anlaşılmıyor. Üstelik alt ve üst taraftan kesik. Vikipedinin en iyi çalışmalarından bir diyemeyiz. - OkanfanEvet benim? 12:46, 2 Mart 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum fotoğraf haik adlı giysiyi anlatıyor ve teknik ve estetik açıdan çok iyi. eğer şu madde türkçeye çevrilirse seçkin olmaması için bir neden yok aslında. --kibele 17:55, 21 Mart 2016 (UTC)
Haik maddesini açtım ama geliştirilmesi gerekiyor. --kibele 11:27, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Destek Destek Basak sağolsun maddeyi geliştirdi, ben de altyazıyı genişlettim. fotoğrafın teknik ve estetik bir eksiği de olmadığı için seçkin olmasının önünde bir engel yok gibi görünüyor. --kibele 22:59, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Destek Destek Ansiklopedik değeri ve yüksek kalitesiyle SR kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. İyivikiler... [ho? ni!] 17:22, 24 Mart 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde için teşekkürler. Ancak kafamda soru işareti var maddeye değer katmasıyla alakalı. Baş kısmı detaylarına odaklanan bir resim, bu yönden iyi; ancak o ağız kısmını kapatan parçanın tam olarak nasıl olduğunu, nereye kadar uzadığını yansıtamıyor gibi geldi. Giysiyi ilk defa görmüş biri olarak ben bunu merak ettim açıkçası :)--RapsarEfendim? 17:47, 24 Mart 2016 (UTC)
bu yorumu beklemiyordum desem yalan olur. :) o parça o kadar aslında ama giysinin detaylarını şuradan görebilirsin. --kibele 18:04, 24 Mart 2016 (UTC)
 • Destek Destek Bence oldukça iyi bir fotoğraf ve kd taşıyor --Boyalikus (mesaj) 20:01, 28 Mart 2016 (UTC)
ilavecommons en iyi fotograf yarışmasında da gördüm ve oy verdim bu fotoğrafa çok hoş --Boyalikus (mesaj) 19:26, 4 Nisan 2016 (UTC)

Destek Destek


akılsız yaratıklar[kaynağı değiştir]

Francisco Goya'nın 1815 ile 1823 yılları arasında, bakır levha üzerine asitle yapılmış kalıplardan oyma baskı yoluyla elde edip hakkâk kalemi ve perdah ile düzelterek çizdiği, 22 adet gravürden oluşan resim serisinin 13 numaralı parçası: Uçma şekli.
Gerekçe
goya'nın gravür serisinden çözünürlüğü yüksek bir parça.
Resmin dahil olduğu maddeler
Akılsız Yaratıklar, Francisco Goya
Üreten
Francisco Goya
Aday gösteren
kibele
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri

Destek Destekkibele 19:08, 12 Şubat 2016 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Çok sevdiğim bir gravürdür, bir baskısını daha yeni gördüm bir sergide. Dosya tam çözünürlükte açıldığında oldukça fazla piksellenme söz konusu. Baskıları özel koleksiyonlarda ya da müzelerde bulunduğu için, daha yüksek çözünürlüklü bir kopya oluşturulabilir mi ya da bu iyileştirilebilir mi bilmiyorum. Tarihi önemine istinaden, düşük çözünürlük olmasına rağmen seçilebilir de. İyivikiler... [ho? ni!] 07:32, 15 Şubat 2016 (UTC)
homonihilis siyah fondaki beyaz noktalardan söz etmiyorsundur piksellenme derken umarım? --kibele 09:42, 15 Şubat 2016 (UTC)
Yok, aksine beyaz alanlardaki piksellenmelerden bahsediyorum, örneğin adamın kolundaki elbise kıvrımları şeklindeki düz çizgiler, tam çözünürlükte görüntülendiğinde piksellenmiş hale geliyor. Ama dediğim gibi, daha iyi bir taramanın kolaylıkla yapılabileceğinden şüpheliyim. Bu bakımdan değerlendirildiğide seçilmesi de düşünülebilir. İyivikiler... [ho? ni!] 13:17, 15 Şubat 2016 (UTC)
yapım tekniği dolayısıyla bu çözünürlüğün yeterince detay barındırdığını ve sözünü ettiğin ama benim tam olarak göremediğim piksellenmelerin rahatlıkla gözardı edilebileceğini düşünüyorum. --kibele 13:24, 15 Şubat 2016 (UTC)
Destek Destek Tekrar inceledim. Söz konusu piksel bozulması, Chrome'un ekstra büyütme fonksiyonundan kaynaklanıyor. Diğer tarayıcılarda tam boyutta incelendiğinde böyle bir durum söz konusu değil, dolayısıyla görüşümü destek olarak değiştiriyorum. İyivikiler... [ho? ni!] 07:24, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Destek Destek--Fikirmsj 07:53, 16 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Uzman değilim ama Homonihilis'in bahsettiği bir piksellenme göremedim. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 15:51, 16 Şubat 2016 (UTC)

Destek Destek--Coriolis (mesaj) 00:55, 16 Mayıs 2016 (UTC)


Avrupa sığınmacı krizi[kaynağı değiştir]

Türkiye'den yola çıkan ve Yunanistan'ın Midilli adasına ulaşan Suriyeli ve Iraklı sığınmacılar
Gerekçe
Güncel bir konuyla ilgili tarihi değeri büyük bir görsel. Söz konusu sığınmacı krizini net bir şekilde tanımladığı için ansiklopedik değeri de yüksek. Çözünürlüğü iyi.
Resmin dahil olduğu maddeler
Avrupa sığınmacı krizi
Üreten
Ggia
Aday gösteren
İyivikiler... [ho? ni!]
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destek — İyivikiler... [ho? ni!] 07:25, 4 Şubat 2016 (UTC)Road Maker (Aríìhiriš)[kaynağı değiştir]

Yol Yapan veya Aríìhiriš, 19. yüzyıl Hidatsa şefi. Hidatsalar Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzey Dakota eyaletinde yaşayan bir Siyu halkıdır.
Alternatif aday
Gerekçe
İngilizcede daha düzgün, üzerinde oynanmış olan File:A Minatarre chief 0057v edit.jpg şekli seçilmiş. Bizde maddede bu resim vardı. O yüzden bu orijinal hâlini aday gösteriyorum. İstenirse diğeri seçilir.
Resmin dahil olduğu maddeler
Hidatsalar
Üreten
Karl Bodmer
Aday gösteren
McAang
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek DestekMcAang 23:48, 25 Ocak 2016 (UTC)

@homonihilis Yeni bir adaylık mı açmalıyım? McAang 14:50, 26 Ocak 2016 (UTC)
Adaylık sayfasını taşıyarak hallettim, buraya da alternatif olarak koydum resmi. İyivikiler... [ho? ni!] 06:03, 27 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek Alternatif versiyon SRA kriterlerini karşılıyor ve ansiklopedik değeri yüksek İyivikiler... [ho? ni!] 06:03, 27 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek Homonihilis'e katılarak, alternatif için.--RapsarEfendim? 12:10, 27 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek alternatif daha iyi görünüyor.--kibele 23:32, 12 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Alternatif versiyon için. --KediÇobanı🐈 15:25, 25 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek --Eğitmenmsj 21:02, 2 Mart 2016 (UTC)
 • Destek Destek alt--Coriolis (mesaj) 00:57, 16 Mayıs 2016 (UTC)Sumatra kaplanı[kaynağı değiştir]

Yeryüzündeki en küçük kaplan alt türü olan Sumatra kaplanı.
Gerekçe
Yüksek çözünürlüklü bir resim. Commonsta da seçkin resim. Türkçe vikipedide de SR olması için bir engel olmadığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kaplan
Üreten
Monika Betley
Aday gösteren
OkanfanEvet benim? 14:19, 25 Ocak 2016 (UTC)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Memeliler

Destek DestekOkanfanEvet benim? 14:19, 25 Ocak 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Çözünürlüğü yeterli değil ve biraz bulanık bir resim. Commons'ta da bu yüzden seçkinlikten çıkarılmış. İyivikiler... [ho? ni!] 06:15, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Homonihilis'e katılarak.--RapsarEfendim? 15:53, 9 Şubat 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Çözünürlük sıkıntısı var. --KediÇobanı🐈 15:26, 25 Şubat 2016 (UTC)Ambroise Thomas[kaynağı değiştir]

Fransız besteci Ambroise Thomas (5 Ağustos 1811 - 12 Şubat 1896), 1866'da Opera Comique'te sahneye konan Mignon ile dünya çapında tanınmış, 1871'de sahne alan operası Hamlet ile daha da ünlenmiştir.
Gerekçe
I do think this is one of my better restorations of a carte-de-visite (and, again, sorry for using English). Was checking my contributions, and saw the rename I did a while back, and realised it was in use here. I do try to give more of a Turkish focus to things I nominate here (I figure my other work will get here eventually - I don't want to flood the featured pictures process), but if you'll forgive one indulgence...
(Türkçe): Sanırım carte-de-visite türü fotoğraflarda yaptığım en iyi restorasyonlardan biri bu (yine İngilizce yazdığım için kusura bakmayın). Katkılarıma bakarken bir süre önce fotoğrafı yeniden isimlendirdiğimi ve bu versiyonun burada kullanıldığını farkettim. Burada aday gösterdiğim resimlerde Türkiye'ye odaklanmaya çalışıyorum (Sanırım diğer çalışmalarım önünde sonunda burada aday gösterilecektir, ama şimdilik burayı adaylıklarla doldurup taşırmak istemiyorum), ama umarım bu seferlik affedersiniz... (çev. İyivikiler... [ho? ni!] 06:12, 12 Ocak 2016 (UTC))
Resmin dahil olduğu maddeler
Ambroise Thomas
Üreten
Wilhelm Benque restored by Adam Cuerden
Aday gösteren
Adam Cuerden (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin_resimler/İnsanlar I think
 1. Destek DestekAdam Cuerden (mesaj) 09:35, 6 Ocak 2016 (UTC)
 2. Destek Destek İyivikiler... [ho? ni!] 06:13, 12 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek Kriterleri karşılıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 15:54, 9 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek --KediÇobanı🐈 15:30, 25 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek altyazıdaki kırmızıyı, bağ verilmesi elzem olmadığı için kaldırdım. --kibele 13:11, 27 Mart 2016 (UTC)Sultan VI. Mehmed [kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu'nun 36. ve son padişahı VI. Mehmed'in (1861-1926), Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi arşivinde bulunan bir fotoğrafı.
Gerekçe
Yüksek çözünürlüğü (3,860 × 5,146), VP:SRN kriterlerinin birinci maddesi olan "tarihî" ve "ansiklopedik önemi".
Resmin dahil olduğu maddeler
VI. Mehmed
Osmanlı padişahları listesi
Osmanlı İmparatorluğu dağılma dönemi
Osmanlı padişah eşleri listesi
ve diğer interwiki bağlantıları
Üreten
Anonim
düzeltme: Maurice Flesier
Aday gösteren
Maurice Flesier msj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek DestekMaurice Flesier msj 23:26, 2 Ocak 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Çözünürlük ve maddeye kattığı değer tamam da resmin temizlenmesi gerek kesinlikle. Şunun gibi, hatta daha eski tarihli şu ve şunun gibi örnekler mevcut.--RapsarEfendim? 10:52, 3 Ocak 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum -- Evet, örnek verdiğiniz diğer dosyalar kadar net ve kaliteli değil. Dijitalleştirme olsa imiş güzelmiş fakat ben zaten birinci maddeyi (Resmin az bulunurluğu ya da önemi, bu kuralın istisnasını oluşturur. Resim ne kadar çok tarihi önem taşıyorsa ya da içeriği ne kadar nadirse, kalitesinin düşüklüğüne o derece izin verilir) referans alarak aday gösterdim. Maurice Flesier msj 14:40, 3 Ocak 2016 (UTC)
Resmin daha iyi bir sürümü temizlenerek elde edilebilirken bu hâlde seçmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Yalnızca ne yapılması gerektiğini bilen birinin ilgisi lazım.--RapsarEfendim? 14:44, 3 Ocak 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Daha önce Kullanıcı:Adam Cuerden ile başka bir Mehmet VI fotosu hakkında konuşmuştuk. Belki bunu da restore etmek konusunda yardımcı olabilir. Kendisine mesaj bıraktım. İyivikiler... [ho? ni!] 06:28, 6 Ocak 2016 (UTC)
I'd almost be inclined to wait out the two years for en:File:Sébah_&_Joaillier_-_Sultan_Mehmed_VI.jpg to clear, but this one isn't bad, certainly, and the copyright status looks good. Crop is... unfortunate. I could have a look at this, but I don't want to promise too much - it's still going to be a somewhat awkward composition. Adam Cuerden (mesaj) 07:07, 6 Ocak 2016 (UTC)
Checked. It's fairly riddled with damage; It's doable, but I'm not entirely sure if it's worth it. Unsure. Adam Cuerden (mesaj) 08:50, 6 Ocak 2016 (UTC)
A third possibility might be http://www.loc.gov/pictures/resource/ggbain.27921/ - it's claimed to be Mehmed V, but clearly is a mislabelled VI. Adam Cuerden (mesaj) 09:01, 6 Ocak 2016 (UTC)
Thank you for ur interest and concerns Adam. I see this as a valuable portrait for restoration, including third option. If you have any suggestion for it, we can try. Photoshop, Google Picasa or special Program?? Maurice Flesier msj 19:25, 6 Ocak 2016 (UTC)
Despite the terrible acronym, the GNU Image Manipulation Program is both free and very, very good. I tend to use the clonestamp with a fuzzy circle brush, or the healing brush with a solid circle brush, about 10-40 pixel diameter, depending on damage. Healing brush helps match colours, clonestamp is better near edges. If you have Skype, I'm quite happy to live teach sometime. Adam Cuerden (mesaj) 01:49, 7 Ocak 2016 (UTC)


Martı[kaynağı değiştir]

Bir kara sırtlı martı (Larus fuscus)
Gerekçe
Çok güzel bir fotoğraf. Yeterince yüksek çözünürlük ve kalitede. Ayrıca özgür lisanslı.
Resmin dahil olduğu maddeler
Martı
Üreten
Thermos
Aday gösteren
94.122.64.246
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar)

Destek Destek94.122.64.246 14:51, 10 Kasım 2015 (UTC)

 • Destek Destek Açıklama biraz daha uzatılabilir. McAang 19:51, 27 Aralık 2015 (UTC)


Gandi çıkrık başında[kaynağı değiştir]

Hint lider Mahatma Gandi çıkrık başında. Gandi kullandığı geleneksel giysileri çıkrıkla kendisi hazırlıyordu.
Gerekçe
tarihi bir kişiliğin hayatının temel ilkesi olan sadeliği ve tüketimden uzaklığı gösterdiği için çok güçlü bir ansiklopedik katkısı var. 1920'lerde çekilmiş, çözünürlüğü de yüksek.
Resmin dahil olduğu maddeler
Mahatma Gandi, Çıkrık
Üreten
bilinmiyor
Aday gösteren
kibele

Destek Destekkibele 09:15, 23 Ekim 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Altyazıdaki "kullandığı geleneksel giysileri hazırlamak üzere" kısmı dosya açıklamasında yer almıyor. Bu ifadenin kaynağı var mıdır?--RapsarEfendim? 11:13, 25 Ekim 2015 (UTC)
tam o anda bunu yapıyor mu bilemeyiz ama genelde böyle yaptığı kaynaklı bilgidir, maddede de yer alıyor. resim yazısını bu şekilde düzenledim. hâlâ bir yanlış anlaşılma varsa, bu bilginin bir şekilde yer alacağı biçimde düzeltebilirsiniz. --kibele 11:23, 25 Ekim 2015 (UTC)
çıkrık satılmış bu arada.. --kibele 11:27, 25 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek McAang 11:57, 2 Kasım 2015 (UTC)
 • Destek Destek Tarihî ve ansiklopedik değerine istinaden. İyivikiler... [ho? ni!] 06:18, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. "Hindu lider" tanımı sanki Gandi din adamıymış gibi bir izlenim yaratmış. Onun yerine belki Hintli lider ya da başka bir tanım kullanılabilir--Ghetto (mesaj) 08:53, 27 Mart 2016 (UTC)
haklısınız ghetto, düzeltiyorum. --kibele 13:07, 27 Mart 2016 (UTC)
 • Destek Destek tarihi değeri önemli --Boyalikus (mesaj) 20:05, 28 Mart 2016 (UTC)Orakkanat[kaynağı değiştir]

Bir kırmızı kan çiçeği (Lythrum salicaria) üzerine konan, Pieridae familyasına ait bir kelebek türü orakkanat (Gonepteryx rhamni).
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, Commons'ta da seçkin resim. Kullanıldığı maddeye büyük değer katmakta.
Resmin dahil olduğu maddeler
Orakkanat
Üreten
Thomas Bresson
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Böcekler

Destek DestekRapsarEfendim? 13:57, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 14:05, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek--Śαвяí¢αи76ileti 17:03, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. resim cidden şahane. ancak ana sayfaya çıkması için altyazıda kırmızı kalmaması gerekiyor. maddesi de çok cılız. --kibele 17:51, 2 Ekim 2015 (UTC)Gertrude Stein[kaynağı değiştir]

Modern edebiyatın öncülerinden ABD'li yazar Gertrude Stein'ın Carl Van Vechten tarafından çekilmiş bir fotoğrafı. Jelatin gümüş baskı, 1935
Gerekçe
kayda değer bir yazarın kayda değer bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş portresi.
Resmin dahil olduğu maddeler
Gertrude Stein
Üreten
Carl Van Vechten
Aday gösteren
kibele
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destekkibele 11:45, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Işık ayarı iyi değil, sağ üst köşe ve fotoğrafın sol kısmı ile orta kısma bakılırsa gözü rahatsız eden bir ışık farklılığı var.--RapsarEfendim? 12:11, 29 Eylül 2015 (UTC)
sizin, dünyaca ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarının ayarlarını tahlil etmeye kalkarak Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum ihlali yapışınızı, Vikipedi:Seçkin resim nedir?'e uygun fotoğrafları ihraç ettirme ve seçtirmeme gayretinizi topluluğa havale ediyorum. --kibele 12:52, 29 Eylül 2015 (UTC)
Bu, fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir. Topluluğa havale ediyorum falan, tartışma yaratmaya yönelik gereksiz laflar, olmasa daha iyi değil mi?--RapsarEfendim? 13:45, 29 Eylül 2015 (UTC)
gerekçe nedir tremonist? --kibele 14:10, 29 Eylül 2015 (UTC)
Işık ayarı iyi değil. --Tremonist (mesaj) 13:29, 30 Eylül 2015 (UTC)
 :) anladım. adamı fotoğrafçılık tarihine geçirenler utansın. pardon jelatin gümüş baskı diye bişey duymuş muydunuz ışık ayarı demişken?--kibele 13:34, 30 Eylül 2015 (UTC)
Tarihsel bir değer var. --Tremonist (mesaj) 13:57, 30 Eylül 2015 (UTC)
elbette. jelatin gümüş baskılardaki ışık kullanımına ilişkin bilginizden de yararlansak seçkin resimlere özel ilgisi olan bir kullanıcı olarak ne güzel olur. --kibele 14:03, 30 Eylül 2015 (UTC)

jelatin gümüş baskı nedir, nasıl olur, ışık ayarı nedir, burada bir problem var mıdır üzerine fikirleri (pardon aslında bilgileri) duyamadık. önce 'ışık ayarı' diyen kullanıcının daha sonra 'fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir.' demesinden de emin olmadığını anlıyoruz. fotoğrafın Kongre Kütüphanesi'nin dijital ortamında yer aldığını ve aktarım hatasının pek söz konusu olamayacağını da söylemek gerekiyor. burada olumsuz oyların sağlam gerekçelerinin olması gerektiğini seçkin içerik sorumlularına da hatırlatalım. --kibele 14:54, 20 Ekim 2015 (UTC)

 • Destek Destek Tarihi değerine istinaden. Eldarion 19:21, 20 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek oldukça orijinal ve kayda değer. --Boyalikus (mesaj) 19:56, 28 Mart 2016 (UTC)Horatio Nelson[kaynağı değiştir]

İngiliz deniz subayı Horatio Nelson'ın, İngiliz ressam Lemuel Francis Abbott tarafından 1799'da yapılan tuval üzerine yağlıboya tablosu. 63,5 × 76,2 cm ölçülerindeki tablo, Londra'daki Ulusal Denizcilik Müzesi'nde sergilenmektedir.
Gerekçe
Tarihi önemi olan bir tablo, çözünürlük iyi. Portresi yapılan şahsın maddesine büyük değer katıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Horatio Nelson, Lemuel Francis Abbott, Çelenk (nişan)
Üreten
Lemuel Francis Abbott
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat

Destek DestekRapsarEfendim? 15:27, 17 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek Tabloları severim. Bu da çok iyi. Gerekçede de söylendiği gibi Tarihi değeri yüksek, maddeye de çok değer katıyor. -- OkanfanEvet benim? 03:54, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 12:46, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Yakınlaştırma sonrası kare kare pikseller net olarak görünebiliyor ve bu yağlıboya bir çalışmada hiç iyi durmamış. Maurice Flesier msj 16:11, 18 Eylül 2015 (UTC)
Kullanıcı:Maurice Flesier, pikseller değil de tuvalin dokusu sanırım?--RapsarEfendim? 21:15, 19 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek - Kumul (mesaj) 13:59, 20 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Uğurkentmesaj 14:03, 26 Eylül 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Gözlerin etrafında görülen detay gerçekten de tuvalin dokusu. Ama asıl piksellenme arka plan incelendiğinde net olarak görülüyor. Dolayısıyla, diğer seçkin tablo görsellerimize kıyasla bu pek iyi bir versiyon değil. İyivikiler... [ho? ni!] 06:26, 26 Ocak 2016 (UTC)Kızıl sırtlı örümcek kuşu[kaynağı değiştir]

Örümcek kuşugiller (Laniidae) familyasından bir kuş türü olan dişi bir kızıl sırtlı örümcek kuşu (Lanius collurio); Ariège, Fransa.
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, maddeye oldukça değer katıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kızıl sırtlı örümcek kuşu
Üreten
Pierre Dalous
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar

Destek DestekRapsarEfendim? 12:25, 17 Eylül 2015 (UTC)Silindir şapka[kaynağı değiştir]

Gerekçe
Basit bir nesneyi oldukça güzel tanımlayan bir fotoğraf. Maddeye değer karıyor, teknik bakımdan sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Silindir şapka
Üreten
Nikodem Nijaki
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Diğer

Destek DestekRapsarEfendim? 21:18, 16 Eylül 2015 (UTC)Terazi[kaynağı değiştir]

Dengede olan bir tür terazi ve önünde yer alan ağırlıklar.
Gerekçe
Commons'ta şu resim seçkin resim olarak seçilmiş, ancak bu sürümdeki ağırlıklar daha faydalı gibi gözüktü bana. Maddeye büyük değer katıyor, teknik bakımdan sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Terazi
Üreten
Nikodem Nijaki
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Diğer

Destek DestekRapsarEfendim? 21:12, 16 Eylül 2015 (UTC)

commons'ta seçkin seçilen ilki için Destek Destek burada verilen örnek için Karşı Karşı bu eski bir terazi. dolayısıyla eski ağırlıklarla olanı seçmek gerek bu garip beyaz şeylerle olanı değil. destek veren kullanıcılar yeniden değerlendirseler iyi olur. Kumul, Tremonist, Kullanıcı mesaj:WikiBronze, Uğurkent, Kullanıcı mesaj:Sabri76.. bir de onlara ağırlık denir kütle değil. destek veren arkadaşların hiçbiri altyazıyı okumamış olacak ki kütleden nereye iç bağ verildiği de gözden kaçmış. --kibele 17:32, 2 Ekim 2015 (UTC)Varda Köprüsü (üstten)[kaynağı değiştir]

Türkiye'nin Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı Kıralan köyünde bulunan demiryolu köprüsü olan Varda Köprüsü'nün üstten görünümü.
Gerekçe
Köprünün üstten görüntüsünü sunduğu için diğer açıdan çekilen fotoğrafa göre daha farklı bir değer katıyor maddeye. Teknik bakımdan da sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Varda Köprüsü
Üreten
Zeynel Cebeci
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Mimari

Destek DestekRapsarEfendim? 16:59, 16 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek - Kumul (mesaj) 14:18, 17 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek --Tremonist (mesaj) 16:45, 17 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek --Uğurkentmesaj 12:00, 25 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek - Rapsar, alt açıklamada köprünün tarihi hakkında bilgi verilebilir. McAang 12:10, 2 Kasım 2015 (UTC)
McAang, her şey hakkında bilgi verilebilir :) Ancak bu bir resim altyazısı, daha fazlasını isteyenler maddeyi okuyabilir.--RapsarEfendim? 15:54, 2 Kasım 2015 (UTC)

resim altyazılarında biraz bilgi vermek gerekiyor. burada olduğu gibi 16 kelimenin tamamını köprünün lokasyonuna ayırmak iyi fikir değil. köprünün hangi ülkenin hangi ilinin hangi ilçesinde bulunduğunu öğrenmek isteyenler köy ya da köprü maddesine bakabilirler. alternatif alt yazı önerim şudur. "Kıralan köyünde bulunan Varda Köprüsü Hicaz Demiryolu'nun tamamlanması amacıyla inşa edilip 1912 yılında hizmete açılmıştır." --kibele 15:49, 10 Kasım 2015 (UTC)

Katılmıyorum.--RapsarEfendim? 18:05, 10 Kasım 2015 (UTC)
köprü hakkında hiçbir bilgi içermeyen, sadece bulunduğu yeri detaylandıran bir altyazı yerine tarihi hakkında bilgi içeren bir altyazı olmasına mı katılmıyorsunuz? gerekçesi nedir? --kibele 21:14, 10 Kasım 2015 (UTC)Yağızlar[kaynağı değiştir]

Türkiye'nin Adana ilinin Sarıçam ilçesine bağlı Yağızlar mahallesinin doğu yönünden görünümü.
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, mahallenin (aslında köy ama) tamamını gösterdiğinden büyük değer katmakta maddeye.
Resmin dahil olduğu maddeler
Yağızlar, Sarıçam
Üreten
Zeynel Cebeci
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Şehir

Destek DestekRapsarEfendim? 16:45, 16 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek - Kumul (mesaj) 14:19, 17 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek --Tremonist (mesaj) 12:50, 18 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek McAang 12:09, 2 Kasım 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı oldukça sıradan bir Anadolu köyü. Üstelik içerisindeki figürler hiçbir şekilde estetik değil. Maddeye değer kattığını da düşünmüyorum . --Boyalikus (mesaj) 19:59, 28 Mart 2016 (UTC)Sakarmeke[kaynağı değiştir]

Yelvegiller (Rallidae) familyasından bir kuş türü olan sakarmeke (Fulica atra); Lindenthal, Köln, Almanya.
Gerekçe
Maddeye oldukça değer katıyor, teknik bakımdan da sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Sakarmeke
Üreten
Kullanıcı:Duhon
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar

Destek DestekRapsarEfendim? 16:37, 16 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek - Kumul (mesaj) 14:19, 17 Eylül 2015 (UTC)

Destek Destek --Tremonist (mesaj) 15:41, 17 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek McAang 12:07, 2 Kasım 2015 (UTC)


 • Geçersiz oy Geçersiz Destek Destek --Betsy Bad (mesaj) 14:45 15 Mart 2016 (UTC)(VP:OY gereği kullanıcı oylama açılma/başlangıç tarihi itibarıyla Vikipedi'de en az 2 aydır (60 gün) üye ve en az 150 değişiklik yapmış olmadığı için oy geçersiz.--B.S.R.F. 💬 18:18, 15 Mart 2016 (UTC))Karataş Limanı[kaynağı değiştir]

Türkiye'nin Adana ilinin Karataş ilçesindeki Karataş Limanı'ndan bir görünüm.
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, maddeye de büyük değer katmakta.
Resmin dahil olduğu maddeler
Karataş
Üreten
Zeynel Cebeci
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Mimari

Destek DestekRapsarEfendim? 10:02, 16 Eylül 2015 (UTC)Kırlangıçkuyruk larvası[kaynağı değiştir]

Papilionidae familyasından bir kelebek türü olan kırlangıçkuyruk (Papilio machaon) larvası; Adana, Türkiye.
Gerekçe
Maddede hali hazırda seçkin resimler var. Bu resim ise kelebeğin larva hâlini gösterdiğinden ek bir değer daha katmakta. Commonsta da seçkin resim.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kırlangıçkuyruk
Üreten
Zeynel Cebeci
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Böcekler

Destek DestekRapsarEfendim? 07:50, 16 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 13:46, 16 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek - Kumul (mesaj) 14:19, 17 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --WikiBronze [M] 22:28, 17 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek -- Renkler ve ışık mükemmel. Maurice Flesier msj 16:25, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Uğurkentmesaj 11:50, 25 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek--Śαвяí¢αи76ileti 18:15, 28 Eylül 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. ana sayfaya çıkacak resimlerin altyazılarında kırmızı olmaması gerekiyor. --kibele 18:28, 2 Ekim 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. - Papilionidae maddesinin açılması iyi olur. Ana sayfada kırmızı renkli bağlantılar hoş durmuyor. McAang 12:05, 2 Kasım 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Lütfen kızıl bağ verilmiş maddeyi açalım ve/veya açılmasına yardımcı olalım.--ahzaryamedileti 14:39, 7 Aralık 2015 (UTC)
Kullanıcı:Ahzaryamed, böyle bir zorunluluk olduğunu bilmiyordum, bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışırım kendi adıma. Nerede yazıyor gösterebilir misin? Daha önceleri ana sayfaya çıkan ve kırmızı bağlantılar içeren seçkin resimler gördüğümü de hatırlıyorum.--RapsarEfendim? 10:56, 8 Aralık 2015 (UTC)
Bkz. Vikipedi:Seçkin resim nedir?
Madde 8. İyi bir resim altı yazısına sahip olmalı. Resim, tanımlayıcı, aydınlatıcı ve eksiksiz bir açıklama ile sunulmalıdır. Resmin sayfası, Ana Sayfada gösterilmeye uygun bir resimaltı yazısına sahip olmalıdır.
Ana sayfada gösterilmeye uygun dediğine göre Ana Sayfa'da diğer seçkin içerik ve günün maddelerine bir bakmak lazım. Baktığımda hiçbirinde kızılbağ göremiyorum. Geçmişte Ana Sayfa'ya çıkacak SR alt yazısındaki kızılbağı kaldırıyorduk. O zaman SM'leri de kızılbağlı halleriyle seçiverelim nasıl olsa Ana Sayfa'ya çıkacaklarında kaldırırız. Bu bana göre kendimizi kandırmak oluyor ve Vikipedi'nin gelişimine bir katkı yapmıyor. SR özelinde düşündüğümüzde de maddesini açmak varken neden sürekli bağ kaldıralım bir yerlerden. Seçkin İçerik adaylıklarında en başından tam bir katkı ile yolumuza devam edelim. Hem Vikipedinin gelişimine katkı yapmış oluruz hem de gönüllülüğümüzü tam yapmış oluruz. Ayrıca yukarıdaki ifademde size bir sorumluluk yüklemiş değilim, yardımcı olalım ve açalım diyorum. İyi vikiler.--ahzaryamedileti 11:20, 8 Aralık 2015 (UTC)
Burada kırmızı bağlantıyla alakalı bir ifade yer almıyor. Dediğim gibi daha önce seçkin resim kısmında (tarihte bugün, günün maddesi ve haftanın seçkin maddesinden bahsetmiyorum) kırmızı bağlantı gördüm (yakın geçmişten örnek vermek gerekirse 1, 2, 3). Bunun yanında, senin de dediğin gibi, adaylık sayfasındaki altyazısında kırmızı bağlantı olduğu hâlde seçkin resim seçilen, ana sayfada sergilenirken bu bağlantıların kaldırıldığı resimler de mevcut (hatta bayağı çok). Yine dediğin gibi bu doğru bir hareket değil, bir nevi "kandırmak" senin deyiminle. Burada benim takıldığım konu, hiçbir yerde "altyazısında kırmızı bağlantı içeren resimler seçkin resim olamaz" veya "altyazısında kırmızı bağlantı içeren resimler ana sayfada yayınlanamaz" gibi bir ifadenin geçmemesine karşın bu argüman sunularak desteğin bir şarta bağlanması veya karşı olunması. Yoksa madde açmak benim için bir problem değil. Dersen ki kırmızı bağlantı olması bir sorun teşkil ediyor, o zaman kıstaslar arasına eklenmesi için girişimde bulunuruz. Şu an olmayan bir kriter üzerinden tartışma dönüyor. İlgili maddeyi açıp bu tartışmayı sonlandırsak da sorun çözülmüş olmayacak ve ileride tekrar karşımıza çıkacak :)--RapsarEfendim? 11:35, 8 Aralık 2015 (UTC)