Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Seçkin resim adayları


Seçkin resim adayları

Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından değerlendirilen görsel dosyalardır. Bu sayfa, değerlendirmeleri süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. "Bir resim bin kelimeye bedeldir" sözüne uygun şekilde, Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlük) inceleyin. Resimlerin bu sayfade küçük bir boyutta görüntülendiklerini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resim sayfalarından da resmin gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *'''Destekliyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsunuz *'''Desteklemiyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir.
 • Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Tartışmanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların görüşleri, tartışma sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen görüş belirtirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arka plana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arka plandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu tartışmanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[kaynağı değiştir]

Auvers'deki Kilise[kaynağı değiştir]

Hollandalı art izlenimci ressam Vincent van Gogh tarafından 1890'da yapılan bir yağlıboya tablo olan Auvers'deki Kilise, şu anda Fransa'nın Paris şehrindeki Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir.
Gerekçe
Auvers'deki Kilise'nin kriterleri karşılayan bir görüntüsü.
Resmin dahil olduğu maddeler
Auvers'deki Kilise
Vincent van Gogh
Vincent van Gogh'un ölümü
Auvers 30 numara tuvaller
Görsel sanatlar
Üreten
Google Cultural Institute'den 6wEjLceQPXkTtA
Aday gösteren
Yabancım
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri

Destek DestekYabancım 13:00, 24 Mart 2017 (UTC)

 • Destek Destek Kriterleri karşılıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 03:40, 3 Ağustos 2017 (UTC)
Çatışmalar sonrası Cizre'de bir enkaz, 2 Mart 2016,[kaynağı değiştir]

2015-16 Şırnak çatışmaları sonrası yıkılan bir bina ve önünde duran Şırnak'lı kadın
Gerekçe
Tarihi bir olay sonrasını betimlemesi açısından önemli bir görsel. Çözünürlüğü yüksek, kaliteli.
Resmin dahil olduğu maddeler
2015-16 Şırnak çatışmaları
Üreten
Nedim Yılmaz
Aday gösteren
Ahmet Turhan (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Tarih

Destek DestekAhmet Turhan (mesaj) 18:33, 18 Mart 2017 (UTC)

 • Destek Destek Güncel seçkin resim eksikliğimiz malûm.. teknik açıdan da bir sorunu yok.. --kibele 10:20, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Binanın bir kısmının gözükmemesi kompozisyon problemi doğurmakta. Seçkin resimler Vikipedi'nni en iyi çalışmaları olmalı.--RapsarEfendim? 03:41, 3 Ağustos 2017 (UTC)İnsülin hormonunun 3D çizimi[kaynağı değiştir]

2-Zn insülin hormonunun kurdeleler kullanılarak 3D çizimi. İnsülin hormonunda bulunan 6 farklı monomer farklı renkler ile renklendirilmiştir.
Gerekçe
Bir bilgisayar modellemesinden alınmış bu görüntüde, görüntünün alındığı açıdan dolayı altı farklı monomer ile insülinin hegzamer yapısı ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Modellemede arka planın şeffaf olması insülin hormonunun ayrıntılı olarak görülmesine olanak sağlamıştır.
Resmin dahil olduğu maddeler
Hormon
Üreten
Benjah-bmm27
Aday gösteren
HKN DRN MesajKatkılar
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bilim/Biyoloji

Destek DestekHKN DRN MesajKatkılar 14:13, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Destek Destek.. --kibele 10:30, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Teknik bilgim pek olmadığı için girişmek istemedim. Altyazıda biraz bağlantı eklenmeli ve dosyanın insülin maddesine eklenmesi gerekli.--RapsarEfendim? 03:43, 3 Ağustos 2017 (UTC)Mihrimah Sultan portresi[kaynağı değiştir]

Mihrimah Sultan'ın İtalyan ressam Cristofano dell'Altissimo tarafından 16. yüzyıl'da yapılmış bir portresi. Tablo, İstanbul'daki Pera Müzesi arşivinde yer almaktadır.
Gerekçe
Yüksek çözünürlüğü, bulunduğu maddeye değer kattığını ve gözü okşayan bir çalışma olduğunu düşündüğüm için aday olarak gösteriyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Mihrimah Sultan ve diğer interwiki maddeler
Üreten
Cristofano dell'Altissimo
Aday gösteren
--Maurice Flesier message
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Tablolar

Destek Destek — --Maurice Flesier message 16:23, 5 Ocak 2017 (UTC)
DNA molekülünün bilgisayar modellemesi[kaynağı değiştir]

DNA molekülünün bilgisayar modellemesi. Adenin ve timin, guanin ve sitozin çiftleşmeleri ve moleküler yapıları ayrıntılı olarak görülebilmektedir.
Gerekçe
Bir bilgisayar modellemesinden alınmış bu görüntüde, görüntünün alındığı açıdan dolayı A-T ve G-C çiftleşmeleri, bağ yapıları ayrıntılı olarak görülebilmektedir. Modellemede tercih edilen yaklaşımdan dolayı DNA molekülündeki tüm atomlar da bu modelde yer almaktadır, yâni modellemeyi yapan Occam'ın usturası ile yaklaşmayarak temel molekülleri küre olarak modellememiş, en ince ayrıntısına gösterme kaygısı gütmüştür. Bulunduğu maddenin değerini akademik olarak arttırmaktadır.
Resmin dahil olduğu maddeler
DNA
Üreten
Zephyris
Aday gösteren
evolutionoftheuniverse mesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bilim/Biyoloji

Destek Destekevolutionoftheuniverse mesaj 22:41, 28 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum SVG formatında, arka plan şeffaf olarak oluşturulursa daha uygun olacak.--RapsarEfendim? 08:47, 29 Aralık 2016 (UTC)
  Merhabalar Rapsar. Ben sadece Türkçeleştirebildim. O konuda pek uzman değilim. Ancak işi bilen birisi varsa bu işi halledebilir.--HKN DRN MesajKatkılar 14:15, 29 Aralık 2016 (UTC)

Destek DestekHKN DRN MesajKatkılar 14:20, 29 Aralık 2016 (UTC)

@Rapsar @Hakan Duran Orijinal versiyonu İngilizce Vikipedi'de seçkin resim ve arkası şeffaf. Ayrıca major ve minor groovelar da işaretlenmiş. Düzenleme programında transparent ayar seçilerek bunlar halledilebilir. Orijinalinden yeniden düzenleme sorunu çözecektir. --evolutionoftheuniverse mesaj 17:40, 29 Aralık 2016 (UTC)
File:DNA Structure+Key+Labelled.pn NoBB.png --evolutionoftheuniverse mesaj 17:44, 29 Aralık 2016 (UTC)
Dosya bu. Evet. Ben büyük ve küçük oyukları eklemedim. Eklense iyi olur.--HKN DRN MesajKatkılar 17:49, 29 Aralık 2016 (UTC)Ada Lovelace[kaynağı değiştir]

İngiliz matematikçi ve yazar Ada Lovelace'ın Alfred Edward Chalon tarafından suluboyayla yapılan portresi (1840).
Gerekçe
VP:SRNyi karşılıyor
Resmin dahil olduğu maddeler
Ada Lovelace
Üreten
Alfred Edward Chalon
Aday gösteren
Coriolis (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek DestekCoriolis (mesaj) 18:16, 10 Temmuz 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı -- Son kahraman ileti 08:28, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Altyazıda yaptığım düzenleme sonrasında, ressamın maddesinin de açılması koşuluyla kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 12:26, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Ressam maddesinin olması bir gereklilik seçkin resim olacaksa. Önemli bir madde bu resim açısından.--RapsarEfendim? 11:44, 9 Kasım 2016 (UTC)Sultan VI. Mehmed [kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu'nun 36. ve son padişahı VI. Mehmed'in (1861-1926), Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi arşivinde bulunan bir fotoğrafı.
Gerekçe
Yüksek çözünürlüğü (3,860 × 5,146), VP:SRN kriterlerinin birinci maddesi olan "tarihî" ve "ansiklopedik önemi".
Resmin dahil olduğu maddeler
VI. Mehmed
Osmanlı padişahları listesi
Osmanlı İmparatorluğu dağılma dönemi
Osmanlı padişah eşleri listesi
ve diğer interwiki bağlantıları
Üreten
Anonim
düzeltme: Maurice Flesier
Aday gösteren
Maurice Flesier msj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek DestekMaurice Flesier msj 23:26, 2 Ocak 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Çözünürlük ve maddeye kattığı değer tamam da resmin temizlenmesi gerek kesinlikle. Şunun gibi, hatta daha eski tarihli şu ve şunun gibi örnekler mevcut.--RapsarEfendim? 10:52, 3 Ocak 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum -- Evet, örnek verdiğiniz diğer dosyalar kadar net ve kaliteli değil. Dijitalleştirme olsa imiş güzelmiş fakat ben zaten birinci maddeyi (Resmin az bulunurluğu ya da önemi, bu kuralın istisnasını oluşturur. Resim ne kadar çok tarihi önem taşıyorsa ya da içeriği ne kadar nadirse, kalitesinin düşüklüğüne o derece izin verilir) referans alarak aday gösterdim. Maurice Flesier msj 14:40, 3 Ocak 2016 (UTC)
Resmin daha iyi bir sürümü temizlenerek elde edilebilirken bu hâlde seçmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Yalnızca ne yapılması gerektiğini bilen birinin ilgisi lazım.--RapsarEfendim? 14:44, 3 Ocak 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Daha önce Kullanıcı:Adam Cuerden ile başka bir Mehmet VI fotosu hakkında konuşmuştuk. Belki bunu da restore etmek konusunda yardımcı olabilir. Kendisine mesaj bıraktım. İyivikiler... [ho? ni!] 06:28, 6 Ocak 2016 (UTC)
I'd almost be inclined to wait out the two years for en:File:Sébah_&_Joaillier_-_Sultan_Mehmed_VI.jpg to clear, but this one isn't bad, certainly, and the copyright status looks good. Crop is... unfortunate. I could have a look at this, but I don't want to promise too much - it's still going to be a somewhat awkward composition. Adam Cuerden (mesaj) 07:07, 6 Ocak 2016 (UTC)
Checked. It's fairly riddled with damage; It's doable, but I'm not entirely sure if it's worth it. Unsure. Adam Cuerden (mesaj) 08:50, 6 Ocak 2016 (UTC)
A third possibility might be http://www.loc.gov/pictures/resource/ggbain.27921/ - it's claimed to be Mehmed V, but clearly is a mislabelled VI. Adam Cuerden (mesaj) 09:01, 6 Ocak 2016 (UTC)
Thank you for ur interest and concerns Adam. I see this as a valuable portrait for restoration, including third option. If you have any suggestion for it, we can try. Photoshop, Google Picasa or special Program?? Maurice Flesier msj 19:25, 6 Ocak 2016 (UTC)
Despite the terrible acronym, the GNU Image Manipulation Program is both free and very, very good. I tend to use the clonestamp with a fuzzy circle brush, or the healing brush with a solid circle brush, about 10-40 pixel diameter, depending on damage. Healing brush helps match colours, clonestamp is better near edges. If you have Skype, I'm quite happy to live teach sometime. Adam Cuerden (mesaj) 01:49, 7 Ocak 2016 (UTC)

Destek Destek Tarihi değeri çok yüksek. Durkin (mesaj) 08:41, 4 Haziran 2016 (UTC)Martı[kaynağı değiştir]

Bir kara sırtlı martı (Larus fuscus)
Gerekçe
Çok güzel bir fotoğraf. Yeterince yüksek çözünürlük ve kalitede. Ayrıca özgür lisanslı.
Resmin dahil olduğu maddeler
Martı
Üreten
Thermos
Aday gösteren
94.122.64.246
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar)

Destek Destek94.122.64.246 14:51, 10 Kasım 2015 (UTC)

 • Destek Destek Açıklama biraz daha uzatılabilir. McAang 19:51, 27 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek -- Son kahraman ileti 08:35, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Uzmanı değilim konunun ama odak sorunu var gibi geldi bana. Yakınlaştırınca belli oluyor.--RapsarEfendim? 11:08, 31 Aralık 2016 (UTC)Orakkanat[kaynağı değiştir]

Bir kırmızı kan çiçeği (Lythrum salicaria) üzerine konan, Pieridae familyasına ait bir kelebek türü orakkanat (Gonepteryx rhamni).
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, Commons'ta da seçkin resim. Kullanıldığı maddeye büyük değer katmakta.
Resmin dahil olduğu maddeler
Orakkanat
Üreten
Thomas Bresson
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Böcekler

Destek DestekRapsarEfendim? 13:57, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 14:05, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek--Śαвяí¢αи76ileti 17:03, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek resim cidden şahane. ancak ana sayfaya çıkması için altyazıda kırmızı kalmaması gerekiyor. maddesi de çok cılız. --kibele 17:51, 2 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek -- Son kahraman ileti 08:36, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Gertrude Stein[kaynağı değiştir]

Modern edebiyatın öncülerinden ABD'li yazar Gertrude Stein'ın Carl Van Vechten tarafından çekilmiş bir fotoğrafı. Jelatin gümüş baskı, 1935
Gerekçe
kayda değer bir yazarın kayda değer bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş portresi.
Resmin dahil olduğu maddeler
Gertrude Stein
Üreten
Carl Van Vechten
Aday gösteren
kibele
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destekkibele 11:45, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Işık ayarı iyi değil, sağ üst köşe ve fotoğrafın sol kısmı ile orta kısma bakılırsa gözü rahatsız eden bir ışık farklılığı var.--RapsarEfendim? 12:11, 29 Eylül 2015 (UTC)
sizin, dünyaca ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarının ayarlarını tahlil etmeye kalkarak Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum ihlali yapışınızı, Vikipedi:Seçkin resim nedir?'e uygun fotoğrafları ihraç ettirme ve seçtirmeme gayretinizi topluluğa havale ediyorum. --kibele 12:52, 29 Eylül 2015 (UTC)
Bu, fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir. Topluluğa havale ediyorum falan, tartışma yaratmaya yönelik gereksiz laflar, olmasa daha iyi değil mi?--RapsarEfendim? 13:45, 29 Eylül 2015 (UTC)
gerekçe nedir tremonist? --kibele 14:10, 29 Eylül 2015 (UTC)
Işık ayarı iyi değil. --Tremonist (mesaj) 13:29, 30 Eylül 2015 (UTC)
 :) anladım. adamı fotoğrafçılık tarihine geçirenler utansın. pardon jelatin gümüş baskı diye bişey duymuş muydunuz ışık ayarı demişken?--kibele 13:34, 30 Eylül 2015 (UTC)
Tarihsel bir değer var. --Tremonist (mesaj) 13:57, 30 Eylül 2015 (UTC)
elbette. jelatin gümüş baskılardaki ışık kullanımına ilişkin bilginizden de yararlansak seçkin resimlere özel ilgisi olan bir kullanıcı olarak ne güzel olur. --kibele 14:03, 30 Eylül 2015 (UTC)

jelatin gümüş baskı nedir, nasıl olur, ışık ayarı nedir, burada bir problem var mıdır üzerine fikirleri (pardon aslında bilgileri) duyamadık. önce 'ışık ayarı' diyen kullanıcının daha sonra 'fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir.' demesinden de emin olmadığını anlıyoruz. fotoğrafın Kongre Kütüphanesi'nin dijital ortamında yer aldığını ve aktarım hatasının pek söz konusu olamayacağını da söylemek gerekiyor. burada olumsuz oyların sağlam gerekçelerinin olması gerektiğini seçkin içerik sorumlularına da hatırlatalım. --kibele 14:54, 20 Ekim 2015 (UTC)

sebep? --kibele 08:47, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Gerekçe -- Son kahraman ileti 08:51, 3 Ağustos 2016 (UTC)Silindir şapka[kaynağı değiştir]

Gerekçe
Basit bir nesneyi oldukça güzel tanımlayan bir fotoğraf. Maddeye değer karıyor, teknik bakımdan sorunsuz.
Resmin dahil olduğu maddeler
Silindir şapka
Üreten
Nikodem Nijaki
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Diğer

Destek DestekRapsarEfendim? 21:18, 16 Eylül 2015 (UTC)