Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Seçkin resim adayları
Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından değerlendirilen görsel dosyalardır. Bu sayfa, değerlendirmeleri süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlük) inceleyin. Resimlerin bu sayfade küçük bir boyutta görüntülendiklerini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resim sayfalarından da resmin gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *'''Destekliyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsunuz *'''Desteklemiyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir.
 • Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Tartışmanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların görüşleri, tartışma sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen görüş belirtirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arka plana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arka plandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu tartışmanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[kaynağı değiştir]

Arpa tohumları[kaynağı değiştir]

Kabuklu (solda) ve kabuğu soyulmuş (sağda) arpa (Hordeum vulgare L.) tohumları.
Gerekçe
Her iki şekliyle de arpa tohumlarını göstermesi açısından maddesine büyük değer katıyor. Teknik bakımdan sorunsuz, Commons'ta da seçkin resim statüsünde.
Resmin dahil olduğu maddeler
Arpa
Üreten
Sanjay Acharya
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Yiyecek ve içecek

Destek DestekRapsarEfendim? 18.43, 26 Ağustos 2018 (UTC)

 • Destek Destek sorunsuz ve ansiklopedik.. --kibele 13.34, 29 Kasım 2018 (UTC)
 • Destek Destek Gerekçeye katılıyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 18.12, 14 Aralık 2018 (UTC)
Big Mac[kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri'nde satıldığı şekliyle McDonald's'a ait bir Big Mac hamburgeri.
Gerekçe
Commons'ta da seçkin resim, teknik bakımdan sorunsuz ve konusuna yeterince odaklanmış. Maddesine büyük değer katıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Big Mac
Üreten
Kullanıcı:Evan-Amos
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Yiyecek ve içecek

Destek DestekRapsarEfendim? 18.36, 26 Ağustos 2018 (UTC)

 • Destek Destek kriterleri yerine getiriyor. --Maurice Flesier message 17.47, 1 Ekim 2018 (UTC)
 • Destek Destek Olmaması için bir sebep göremedim. --Mecnun (mesaj) 23.16, 6 Ekim 2018 (UTC)


karşı biraz karışık bir durum.. bu sandviç arası köfte mc donalds'a tescilli mi? ve bu tip onlarcasından farkı ne, üzerinde marka yazmadığına göre.. 'abd'de satıldığı şekliyle' ifadesi de aynı bağlamda sıkıntılı.. ve ana sayfanın ansiklopedik de olsa mümkün olduğunca reklamdan uzak olmasından yanayım.. --kibele 13.38, 29 Kasım 2018 (UTC)

Yukarıdaki yorumu nereden tutarsak elimizde kalıyor. Buna bakıp kafa karışıklığı yaşayan kullanıcı olursa gereken açıklamayı yapabilirim.--RapsarEfendim? 19.40, 14 Aralık 2018 (UTC)Bayağı sülün iskeleti[kaynağı değiştir]

Bir bayağı sülün (Phasianus colchicus) iskeleti.
Gerekçe
Commons'ta 2017 yılının resmi adaylarından, orada da seçkin resim statüsünde ve teknik bakımdan sorunsuz. Kullanıldığı maddeye büyük değer katmakta.
Resmin dahil olduğu maddeler
Bayağı sülün
Üreten
Didier Descouens
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar

Destek DestekRapsarEfendim? 06.47, 26 Ağustos 2018 (UTC)

 • Destek Destek yüksek kalite ve çözünürlükte bir iskelet. SR özelliğini hak ediyor. --Maurice Flesier message 10.17, 1 Eylül 2018 (UTC)
 • Destek Destek Gerek görüntü kalitesi gerek ise niteliği ile Seçkin Resim yeterliliğini taşıdığını düşünüyorum. --Mecnun (mesaj) 08.56, 25 Ekim 2018 (UTC)
Martin Luther King[kaynağı değiştir]

Martin Luther King, "İş ve Özgürlük İçin Washington'a Yürüyüş" sırasında, 28 Ağustos 1963
Gerekçe
Martin Luther King'in şu önemli ve en çok bilinen "Bir hayalim var" diyerek başlayan konuşmasını yaptığı gün. Dünya tarihinin en önemli konuşmalarından birinin sahibi olması ve görselin de o konuşmayı yaptığı gün çekilmiş olması dikkate değer. Hem tarihi değeri hem de eklendiği maddeye katkısı yadsınamaz. Commons'un seçkin resimlerinden biri. Fotoğrafın alt yazısı konusunda emin olamadım sadece. Alternatif altyazı önerileri iyi olabilir.
Resmin dahil olduğu maddeler
Martin Luther King
Üreten
National Archives and Records Administration
Aday gösteren
Pragdonmesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar
 • Destek Destek; Aday gösteren olarak. Pragdonmesaj 21.39, 23 Ağustos 2018 (UTC)
 • Destek Destek; Fotoğraf, tarihi bir anı yansıtmakta olduğundan kalite ve çözünürlük ile ilgili endişe duymamıza gerek yok. Bulunduğu maddeye önem katan bir fotoğraf. Vikipedi'deki en önemli fotoğraflardan birisi olduğunu düşünüyorum.thecatcherintheryemesaj 12.43, 24 Ağustos 2018 (UTC)
 • Destek Destek Tarihi olması ve maddeye değer katmasının diğer faktörlerin önüne geçtiğini düşünüyorum. SM olması için destekliyorum. chanseyMesajYaz 12.48, 24 Ağustos 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum I Have a Dream ve March on Washington for Jobs and Freedom maddelerinin açılması ve oralarda kullanılması, altyazıdan da o maddelere bağlantı verilmesi lazım, bu şekilde tam olamıyor.--RapsarEfendim? 17.02, 24 Ağustos 2018 (UTC)