Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Seçkin resim adayları


Seçkin resim adayları

Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından oylanan görsel dosyalardır. Bu sayfa, oylamaları süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Mimar77 tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. "Bir resim bin kelimeye bedeldir" sözüne uygun şekilde, Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Oy kullanmadan veya yorum yapmadan önce, lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlükte) inceleyin. Resimlerin bu sayfada küçük boyutta görüntülendiğini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resmi gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya resim sayfalarından da (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın).
 • Destek Destek görünümlü destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Karşı Karşı görünümlü karşı oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Karşı}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Karşı oyunuzu, üzerinde çalışılabilecek, özel bir gerekçeyle birlikte belirtin. Eğer itirazınız bu koşulu sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu oyu gözardı edebilir. Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine karşı çıkan kullanıcılardan, birkaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını denetlemeleri beklenir. Eğer itirazınızı geri almak isterseniz, yazdıklarınızı silmek yerine (<s>...</s> biçiminde) üzerini çizin. Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidir. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Oylamanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların oyları, oylama sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.
 • Çekimser Çekimser görünümlü çekimser oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Çekimser}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. görünümlü şartlı destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Şartlı destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram partialy voting support.svg Kısmi destek görünümlü kısmi destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Kısmi destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Yorum Yorum şablonuyla başlayan yorum eklemek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Yorum}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram voting question.png Soru şablonuyla başlayan soru eklemek için, öncelikle sorunuzun başına *{{Soru}} yazısını ekleyin, ardından sorunuzu yazın.
 • Oyunuzun sonuna ~~~~ biçiminde imza eklemeyi unutmayın!

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen oy verirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arkaplana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arkaplandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu oylamanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Voltairine de Cleyre[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'li anarşist ve feminist yazar Voltairine de Cleyre'in 1901'de, 35 yaşındayken Philadelphia'da çekilen bir fotoğrafı.
Gerekçe
Tarihi değeri olan güzel bir portrenin yüksek çözünürlüklü ve iyi restore edilmiş versiyonu. SR kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Voltairine de Cleyre
Üreten
Bilinmiyor. Restorasyon: Adam Cuerden
Aday gösteren
İyivikiler... [ho? ni!]
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destek — İyivikiler... [ho? ni!] 13:48, 8 Mart 2014 (UTC)

 • Destek Destek Gayet hoş ve maddeye değer katıyor. Teşekkürler.--i.e.msj 15:03, 8 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek--RapsarEfendim? 16:04, 8 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek çok çok güzel foto. teşekkürler ho? ni!.. --kibele 18:15, 8 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum güzel bir seçim ayrıca tanınması gereken biri. Öğrenilmesi gereken biri. Umarım yayılmasında yardımcı olur.--Ayrıntılı Bilgimesaj 18:19, 8 Mart 2014 (UTC) VP:OY gereği oyunuz yoruma çevrildi. --kibele 12:01, 16 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek Çok manası olan bir resim bence de...Sait71yaz 20:13, 8 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek --SiLveRLeaD mesaj 14:32, 9 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek --cRea80ileti 14:06, 16 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek - Maurice07 (mesaj) 18:42, 16 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek -- olala :) - şebmesaj 17:00, 20 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek Çok başarılı.. --Théoden ileti 21:14, 23 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek --вяí¢αи76ileti 12:30, 7 Nisan 2014 (UTC)
 • Destek Destek --Kerem ileti 12:37, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Destek Destek --ahzaryamedileti 09:28, 14 Nisan 2014 (UTC)
 • Destek Destek --Mavrikantmsj 13:52, 19 Nisan 2014 (UTC)David Villa[değiştir | kaynağı değiştir]

Atlético Madrid forması giyen İspanyol futbolcu David Villa, 14 Eylül 2009'da takımının Almería ile karşılaştığı La Liga maçının ilk golünü attıktan sonra. Maç, Atlético Madrid'in 4-2'lik üstünlüğüyle sona erdi.
Gerekçe
Futbola ilişkin oldukça betimleyici bir fotoğraf. Teknik olarak çok kuvvetli, takım arkadaşının ve rakibin kompozisyondaki yeri, odak derinliği, özellikle hareketli çekilmiş bir fotoğraf için çok iyi. Seçkin resimlere çeşitlilik katacağını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
David Villa, İspanya Millî Futbol Takımı
Üreten
Kadellar
Aday gösteren
İyivikiler... [ho? ni!]
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Eğlence, kültür ve yaşam tarzı/Spor

Destek Destek — İyivikiler... [ho? ni!] 05:37, 24 Ocak 2014 (UTC)

 • Destek Destek Güzel. --SiLveRLeaD mesaj 11:48, 24 Ocak 2014 (UTC)
 • Destek Destek Sıkıntı yok.--i.e.msj 12:27, 30 Ocak 2014 (UTC)
 • Destek Destek Altyazıya ufak eklemeler yaptım.--RapsarEfendim? 21:57, 1 Şubat 2014 (UTC)
 • Destek Destek Pikseli ve görünürlüğü açısından oldukça kaliteli bir resim, görüşüm tabii ki olumlu. Caglarctr (mesaj) 01:24, 3 Şubat 2014 (UTC)The Kid[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlie Chaplin'in yönettiği ilk uzun metrajlı film olan 1921 yapımı The Kid (Yumurcak) için hazırlanan tanıtım fotoğrafı. Senaryosu da Chaplin'e ait olan filmde aktöre çocuk oyuncu Jackie Coogan eşlik etti.
Gerekçe
Sinema tarihi açısından önemli bir film için hazırlanmış, çok iyi çözünürlükte ve restore edilmiş bir fotoğraf. Tarihi önemi ve yüksek ansiklopedik değeri ile SR kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
The Kid (film, 1921), Charlie Chaplin, Jackie Coogan
Üreten
Bilinmiyor ("The Kid" için tanıtım fotoğrafı)
Aday gösteren
İyivikiler... [ho? ni!]
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat

Destek Destek — İyivikiler... [ho? ni!] 22:15, 14 Ocak 2014 (UTC)

 • Destek Destek Kriterleri karşıladığını düşünüyorum da, düzenleme bilgisi gerekli mi acaba?--RapsarEfendim? 14:41, 15 Ocak 2014 (UTC)
Düzenleme bilgisini anlayamadım. İyivikiler... [ho? ni!] 21:56, 15 Ocak 2014 (UTC)
Restorasyon bilgisi demek istemiştim. Bir resim üzerinden birkaç kişi değişiklik yapabilir çünkü.--RapsarEfendim? 08:53, 17 Ocak 2014 (UTC)
Mesela bu resim oluşana kadar birkaç kişinin düzenlemeleri mevcut.--RapsarEfendim? 08:55, 17 Ocak 2014 (UTC)
Evet, olabilir. Çıkarttım o kısmı. İyivikiler... [ho? ni!] 20:33, 17 Ocak 2014 (UTC)
 • Destek Destek İyi çözünürlük, tarihi, ansiklopedik. Drgulcu 08:48, 17 Ocak 2014 (UTC)
 • Destek Destek Güzel.--i.e.msj 23:58, 17 Ocak 2014 (UTC)
 • Destek Destek Sorun yok. --SiLveRLeaD mesaj 18:02, 23 Ocak 2014 (UTC)
 • Destek Destek Tam anlamıyla istenilen her şeyi karşılayan bir resim, o yüzden görüşüm tabii ki olumlu. Caglarctr (mesaj) 01:35, 3 Şubat 2014 (UTC)
 • Destek Destek--foPen bana ileti gönder 20:12, 6 Şubat 2014 (UTC)
 • Destek Destek Tanrı aşkına bunu görmemiş olamam. Arşivden çıkarıp aday gösterene, açıklandırana teşekkürler. Face-smile.svg - Lubunya 18:03, 6 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek Hem tarihi değeri olan hemde çekildiği tarihe göre (restore edilerekte olsa) çok iyi çözünürlüğe sahip bir fotoğraf. Yerdeki objelerin, tahta basamağın bile ayrıntıları farkedilebiliyor.Sait71yaz 06:29, 28 Mart 2014 (UTC)
 • Destek Destek --вяí¢αи76ileti 12:30, 7 Nisan 2014 (UTC)
 • Destek Destek --Kerem ileti 12:39, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Destek Destek --ahzaryamedileti 09:26, 14 Nisan 2014 (UTC)
 • Destek Destek --Mavrikantmsj 13:52, 19 Nisan 2014 (UTC)