Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Seçkin resim adayları
Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından değerlendirilen görsel dosyalardır. Bu sayfa, değerlendirmeleri süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlük) inceleyin. Resimlerin bu sayfade küçük bir boyutta görüntülendiklerini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resim sayfalarından da resmin gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *'''Destekliyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsunuz *'''Desteklemiyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir.
 • Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Tartışmanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların görüşleri, tartışma sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen görüş belirtirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arka plana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arka plandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu tartışmanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[kaynağı değiştir]

Gertrude Stein[kaynağı değiştir]

Modern edebiyatın öncülerinden ABD'li yazar Gertrude Stein'ın Carl Van Vechten tarafından çekilmiş bir fotoğrafı. Jelatin gümüş baskı, 1935
Gerekçe
kayda değer bir yazarın kayda değer bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş portresi.
Resmin dahil olduğu maddeler
Gertrude Stein
Üreten
Carl Van Vechten
Aday gösteren
kibele
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destekkibele 11:45, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Işık ayarı iyi değil, sağ üst köşe ve fotoğrafın sol kısmı ile orta kısma bakılırsa gözü rahatsız eden bir ışık farklılığı var.--RapsarEfendim? 12:11, 29 Eylül 2015 (UTC)
sizin, dünyaca ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarının ayarlarını tahlil etmeye kalkarak Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum ihlali yapışınızı, Vikipedi:Seçkin resim nedir?'e uygun fotoğrafları ihraç ettirme ve seçtirmeme gayretinizi topluluğa havale ediyorum. --kibele 12:52, 29 Eylül 2015 (UTC)
Bu, fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir. Topluluğa havale ediyorum falan, tartışma yaratmaya yönelik gereksiz laflar, olmasa daha iyi değil mi?--RapsarEfendim? 13:45, 29 Eylül 2015 (UTC)
gerekçe nedir tremonist? --kibele 14:10, 29 Eylül 2015 (UTC)
Işık ayarı iyi değil. --Tremonist (mesaj) 13:29, 30 Eylül 2015 (UTC)
 :) anladım. adamı fotoğrafçılık tarihine geçirenler utansın. pardon jelatin gümüş baskı diye bişey duymuş muydunuz ışık ayarı demişken?--kibele 13:34, 30 Eylül 2015 (UTC)
Tarihsel bir değer var. --Tremonist (mesaj) 13:57, 30 Eylül 2015 (UTC)
elbette. jelatin gümüş baskılardaki ışık kullanımına ilişkin bilginizden de yararlansak seçkin resimlere özel ilgisi olan bir kullanıcı olarak ne güzel olur. --kibele 14:03, 30 Eylül 2015 (UTC)

jelatin gümüş baskı nedir, nasıl olur, ışık ayarı nedir, burada bir problem var mıdır üzerine fikirleri (pardon aslında bilgileri) duyamadık. önce 'ışık ayarı' diyen kullanıcının daha sonra 'fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir.' demesinden de emin olmadığını anlıyoruz. fotoğrafın Kongre Kütüphanesi'nin dijital ortamında yer aldığını ve aktarım hatasının pek söz konusu olamayacağını da söylemek gerekiyor. burada olumsuz oyların sağlam gerekçelerinin olması gerektiğini seçkin içerik sorumlularına da hatırlatalım. --kibele 14:54, 20 Ekim 2015 (UTC)

sebep? --kibele 08:47, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Gerekçe -- Son kahraman ileti 08:51, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı 1. kriterin istinası olan "tarihsel değer"in bu portre için uygun olmadığını düşünüyorum. 20. yüzyılın ilk yıllarında çekilmiş dijitalleştirilmiş daha iyi kalitede portreler bile mevcut commons'ta. Fotoğraf ne kadar eski de olsa, gözü okşamaması ve Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından birisi olmadığını düşündüğümden seçkin statü verilmesine karşıyım. --Maurice Flesier message 10:45, 11 Eylül 2017 (UTC)
 • @BSRF, yıllardır bekliyor, sonuçlandırılabilir gibi sanki.--RapsarEfendim? 06:26, 22 Kasım 2017 (UTC)
 • @Chansey, @Pragdon ve diğer kullanıcılar, fikirleriniz?--RapsarEfendim? 09:22, 26 Kasım 2017 (UTC)
Yorum Yorum Yukarıdaki jelatin gümüş baskı konusundaki yorumlar kafamı karıştırdı. Biraz araştırayım BSRF kapamazsa dönüş yapacağım. chanseyMesajYaz 09:32, 26 Kasım 2017 (UTC)
 • Destek Destek Parlaklığın jelatin gümüş baskıdan kaynaklı olduğu yorumuna katılıyorum. --Pragdonmesaj 06:44, 29 Kasım 2017 (UTC)
 • @Chansey, son görüşünüz ne yöndedir? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.59, 18 Şubat 2018 (UTC)
 • @Pragdon, parlaklığın ne sebepten ötürü olması önemli midir? Burada bakılması gereken, Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri olup olmadığı. Eski bir resim olması her resmin "en iyiler" arasında olması gerektiği anlamı taşımıyor.--RapsarEfendim? 05.40, 19 Şubat 2018 (UTC)
Şöyle değerlendirmek gerek; Ölen bir kişiye ait "vikipedideki en iyi çalışma". Kişi öldüğü için bir yenisi çekilemeyecek. Vikipedide de daha iyi bir versiyonu olmadığına göre kendi ve ekli olduğu maddelere kattığı değer bazında Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri. Parlaklığın sebebi önemlidir çünkü bu baskı türünü özellikle tercih eden fotoğrafçılar var sırf bu parlaklıktan ötürü. Parlaklığın sebebi önemlidir çünkü bu parlaklık sebebi ile karşı "oy" veriliyor :) --Pragdonmesaj 16.36, 19 Şubat 2018 (UTC)
@Pragdon, seçkin resimlerin VP:SRN sayfasındaki kriterlerin "tamamını" karşılaması lazım. Senin açıklamana göre 5. kriteri karşılıyor -ki ben hâlâ sıradan bir portre resminin bu kriteri karşıladığını düşünmüyorum, tarihî bir olay değil. Olay sırf parlaklık da değil. Arka plan, resmin sol alt köşesi ile alt bölümündeki parlaklık farklılıkları, kompozisyon gibi noktalar göz önüne alındığında başta 7. olmak üzere birtakım kriterleri karşılamıyor zaten. Sırf teknik bakımdan kusursuza yakın olan fotoğraflar nasıl ki "maddeye değer katma" gibi kriterleri karşılamadığından seçkin resim olamıyor, burada da tersi durum söz konusu.--RapsarEfendim? 19.24, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • @Chansey'e tekrar bir ping atalım. Tekrar tekrar atmış olacağız ama kusura bakmasın :) Bunun dışında @Sabri76, parlaklık vs. tartışmaları çerçevesinde gerekçe eklemen tartışmanın bir nebze daha olgunlaşması için çok yararlı olacaktır. Bir de bahsi geçen teknik bir konu olduğundan @Thecatcherintherye'ın da tartışmanın olgunlaşmasına yardımcı olabileceğini düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.49, 10 Nisan 2018 (UTC)
 • @Seksen iki yüz kırk beş öncelikle özür diliyorum kusura bakmayın. Fotoğfarın 1-7 dolayısıyla seçkin resim kriterlerini sağlamadığı kanaatindeyim. Fotoğraf kalitesinin yukarıda da belirtildiği üzere fotoğrafın çekildiği döneme kıyasla daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Şu veyahut bu teknik kullanılarak oluşturulmuştur bunun önemli olmadığı kanısındayım. (Eğer bu fotoğraf tarihteki ilk jelatin gümüş baskı fotoğrafsa iş değişir.) Tarihi değerinin gözü okşamayan kısımları tolare edemeyecek seviyede olması dolayısıyla çekimsere yakın karşı. chanseyMesajYaz 09.31, 11 Nisan 2018 (UTC)

kişilerden bağımsız olarak yukarıdaki gerekçelere topluca baktığımda -ki mantık yanlışlarını filan düzeltmekle uğraşmayacağım [...]- gerekçeleri şöyle görüyorum: amerikan bayrağı var, kadın genç ve güzel değil, gözümüzü okşamıyor, erkek olsaydı bu problem olmayabilirdi [...] hımm.. evet bir niyet okuma yapıyorum.. ama böyle bir fotoğrafçının işinin burada yer almamasının tek gerekçesi ansiklopedik olmayışı olabilecekken, neredeyse 'olmamış, otur, sıfır.. bir dahakine daha iyi çek' şeklindeki yorumlara yapacak birşey yok cidden. :) kibele 13.21, 11 Nisan 2018 (UTC)

@Vikiçizer, yukarıda kibele tarafından kişisel ithamlarda bulunulmuş. Bakabilir misin? Teşekkürler.--RapsarEfendim? 18.32, 11 Nisan 2018 (UTC)
 • Yoruma "kişilerden bağımsız olarak" diye başlanmış, sonrasındaysa alenen kişilere yönelik antisemitizm ve homofobi suçlaması yapılmış. Bunların ne denli ciddi ithamlar olduğunu, kullanıcıyı ne denli ciddi bir ispat yükümlülüğü altına soktuğunu ve seçkin içerik süreçlerinde çok bariz durumlar hariç asla ve asla bunların yerinin olamayacağını söylememe gerek kalmamalı. Bu süreçlerden geçmişte topluluk toksik ortam, kişisel tartışmalar sonucu soğudu, bunun tekrarı söz konusu olmayacak. Beraberce emek sarf ettiğimiz bu ortamda seviyenin korunması da her bireyin sorumluluğu. Kibele'nin bilişsel önyargıyla ilgili olarak değerlendirilebilecek yorumlarını bırakıyorum; ancak üslup sorunu devam etmekte, niyet okumanın da "ama"sı olmaz. Bilişsel önyargıyla ilgili olarak karşı "oy"ların kritiğini yapmanın herhangi bir sorunu yok; ancak eğer @Kibele bu şekilde bir kritik yapmak istiyorsa bunu dikkat çektiğim çerçevede yeniden ifade etmesini rica ediyorum kendisinden. Aksi takdirde tartışmanın bu kısmını tartışma sayfasına taşıyacağım. Herkese iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.23, 11 Nisan 2018 (UTC)

gün içinde ilgilenebilirim burayla. --kibele 05.55, 12 Nisan 2018 (UTC)

 • Karşı Karşı --Tunca Can (mesaj) 07.40, 22 Nisan 2018 (UTC)
 • Karşı Karşı - Fotoğrafçılık kriterlerine göreçok kötü çekilmiş bir portre. Dolayısı ile SR olmasına karşıyım. Geçmişe dönüp tekrar çekilemeyecek bir fotoğraf olması da onu SR yapmamıza neden değildir. --Hedda Gabler (mesaj) 08.45, 22 Nisan 2018 (UTC)