Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Seçkin resim adayları
Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından değerlendirilen görsel dosyalardır. Bu sayfa, değerlendirmeleri süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlük) inceleyin. Resimlerin bu sayfade küçük bir boyutta görüntülendiklerini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resim sayfalarından da resmin gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *'''Destekliyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsunuz *'''Desteklemiyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir.
 • Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Tartışmanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların görüşleri, tartışma sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen görüş belirtirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arka plana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arka plandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu tartışmanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[kaynağı değiştir]

Elliðaey Adası[kaynağı değiştir]

İzlanda'nın güneyindeki Vestmann Takım Adaları'nı oluşturan adalardan olan Elliðaey, 0.45 km2 yüzölçüme sahiptir. Üzerinde bulunan bir av köşkü dışında ıssızdır.
Gerekçe
Seçkin resim kriterlerinin yüksek çözünürlük, kalite ve doğruluk kriterlerini karşılamasının yanı sıra dahil olduğu maddeye değer kattığına inanıyorum. Ek olarak commons ve enwiki'de de seçkin resim seçilmiş.
Resmin dahil olduğu maddeler
Elliðaey
Üreten
Diego Delso
Aday gösteren
Maurice Flesier
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Manzaralar
 • Destek Destek --Maurice Flesier message 14:58, 29 Ocak 2018 (UTC)
 • Destek Destek --Pragdonmesaj 14.31, 18 Şubat 2018 (UTC)
 • Destek Destek Altyazıda ufak bir düzenleme yaptım. Kriterleri karşılıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 19.30, 19 Şubat 2018 (UTC)
Karabuğday ve ürünleri[kaynağı değiştir]

Karabuğday taneleri (solda) ile karabuğday unundan üretilen kraker (ortada) ve karabuğday gevreği.
Gerekçe
Kullanıldığı maddeye, bitkinin tanelerini ve ürünlerini göstermesi açısından büyük önem katıyor. Teknik bakımdan da sorunsuz gözüküyor, İngilizce Vikipedi'de de seçkin resim statüsünde.
Resmin dahil olduğu maddeler
Karabuğday
Üreten
Andrey Korzun
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Yiyecek ve içecek

Destek DestekRapsarEfendim? 09:14, 26 Kasım 2017 (UTC)

 • Destek Destek sorunsuz görünüyor. --Pragdonmesaj 09:25, 7 Aralık 2017 (UTC)
 • Zayıf destek kalite mükemmel gerçekten fakat soldaki kavanozun üst kısmındaki ve sağdaki kavanozun sağ kısmındaki kırpmalar göze hoş gelmiyor. Keşke soldaki ufak boşluğu sağ taraf için kullansaymış fotoğrafçı. --Maurice Flesier message 14:28, 11 Ocak 2018 (UTC)
Kinkaku-ji[kaynağı değiştir]

Japonya'nın Kyoto şehrinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Budizm tapınağı Kinkaku-ji (Eylül 2004).
Gerekçe
Hem tapınak hem de Antik Kyoto'nun Tarihî Anıtları maddesine büyük değer takıyor. Teknik bakımdan sorunsuz, tapınağı oldukça net ve engelsiz gösteriyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kinkaku-ji, Doğu Asya'daki Dünya Mirasları listesi, Antik Kyoto'nun Tarihî Anıtları
Üreten
Keith Pomakis
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Mimari

Destek DestekRapsarEfendim? 20:14, 23 Kasım 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Netlik konusunda eksiklikler var gibi. Yaklaştırıp incelendiğinde özellikle köşkün çatısındaki heykelde(?!) bir bulanıklık söz konusu. Tabi bu durum fotoğrafın geneline de yansıyor. --Pragdonmesaj 11:37, 24 Kasım 2017 (UTC)
Kişniş tohumları[kaynağı değiştir]

Her birinin boyutları yaklaşık 3,5 mm x 5 mm olan kişniş (Coriandrum sativum) tohumları.
Gerekçe
Bitkinin tohumlarını gösterme açısından maddesine büyük değer katıyor. Teknik bakımdan sorunsuz, Commons'ta da seçkin resim statüsünde.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kişniş
Üreten
Sanjay Acharya
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bitkiler/Diğer

Destek DestekRapsarEfendim? 06:33, 22 Kasım 2017 (UTC)
İnsülin hormonunun 3D çizimi[kaynağı değiştir]

2-Zn insülin hormonunun kurdeleler kullanılarak 3D çizimi. İnsülin hormonunda bulunan 6 farklı monomer farklı renkler ile renklendirilmiştir.
Gerekçe
Bir bilgisayar modellemesinden alınmış bu görüntüde, görüntünün alındığı açıdan dolayı altı farklı monomer ile insülinin hegzamer yapısı ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Modellemede arka planın şeffaf olması insülin hormonunun ayrıntılı olarak görülmesine olanak sağlamıştır.
Resmin dahil olduğu maddeler
Hormon
Üreten
Benjah-bmm27
Aday gösteren
HKN DRN MesajKatkılar
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bilim/Biyoloji

Destek DestekHKN DRN MesajKatkılar 14:13, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Destek Destek.. --kibele 10:30, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Teknik bilgim pek olmadığı için girişmek istemedim. Altyazıda biraz bağlantı eklenmeli ve dosyanın insülin maddesine eklenmesi gerekli.--RapsarEfendim? 03:43, 3 Ağustos 2017 (UTC)DNA molekülünün bilgisayar modellemesi[kaynağı değiştir]

DNA molekülünün bilgisayar modellemesi. Adenin ve timin, guanin ve sitozin çiftleşmeleri ve moleküler yapıları ayrıntılı olarak görülebilmektedir.
Gerekçe
Bir bilgisayar modellemesinden alınmış bu görüntüde, görüntünün alındığı açıdan dolayı A-T ve G-C çiftleşmeleri, bağ yapıları ayrıntılı olarak görülebilmektedir. Modellemede tercih edilen yaklaşımdan dolayı DNA molekülündeki tüm atomlar da bu modelde yer almaktadır, yâni modellemeyi yapan Occam'ın usturası ile yaklaşmayarak temel molekülleri küre olarak modellememiş, en ince ayrıntısına gösterme kaygısı gütmüştür. Bulunduğu maddenin değerini akademik olarak arttırmaktadır.
Resmin dahil olduğu maddeler
DNA
Üreten
Zephyris
Aday gösteren
evolutionoftheuniverse mesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bilim/Biyoloji

Destek Destekevolutionoftheuniverse mesaj 22:41, 28 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum SVG formatında, arka plan şeffaf olarak oluşturulursa daha uygun olacak.--RapsarEfendim? 08:47, 29 Aralık 2016 (UTC)
  Merhabalar Rapsar. Ben sadece Türkçeleştirebildim. O konuda pek uzman değilim. Ancak işi bilen birisi varsa bu işi halledebilir.--HKN DRN MesajKatkılar 14:15, 29 Aralık 2016 (UTC)

Destek DestekHKN DRN MesajKatkılar 14:20, 29 Aralık 2016 (UTC)

@Rapsar @Hakan Duran Orijinal versiyonu İngilizce Vikipedi'de seçkin resim ve arkası şeffaf. Ayrıca major ve minor groovelar da işaretlenmiş. Düzenleme programında transparent ayar seçilerek bunlar halledilebilir. Orijinalinden yeniden düzenleme sorunu çözecektir. --evolutionoftheuniverse mesaj 17:40, 29 Aralık 2016 (UTC)
File:DNA Structure+Key+Labelled.pn NoBB.png --evolutionoftheuniverse mesaj 17:44, 29 Aralık 2016 (UTC)
Dosya bu. Evet. Ben büyük ve küçük oyukları eklemedim. Eklense iyi olur.--HKN DRN MesajKatkılar 17:49, 29 Aralık 2016 (UTC)
Karşı Karşı @Seksen iki yüz kırk beş, böyle bir çizim svg formatında olmalı kesinlikle. Olmadığı takdirde bozulmalar oluyor ki resmi yakınlaştırınca bunları görmek mümkün. Dolayısıyla görüşüm olumsuz.--RapsarEfendim? 19.26, 19 Şubat 2018 (UTC)Sultan VI. Mehmed [kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu'nun 36. ve son padişahı VI. Mehmed'in (1861-1926), Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi arşivinde bulunan bir fotoğrafı.
Gerekçe
Yüksek çözünürlüğü (3,860 × 5,146), VP:SRN kriterlerinin birinci maddesi olan "tarihî" ve "ansiklopedik önemi".
Resmin dahil olduğu maddeler
VI. Mehmed
Osmanlı padişahları listesi
Osmanlı İmparatorluğu dağılma dönemi
Osmanlı padişah eşleri listesi
ve diğer interwiki bağlantıları
Üreten
Anonim
düzeltme: Maurice Flesier
Aday gösteren
Maurice Flesier msj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek DestekMaurice Flesier msj 23:26, 2 Ocak 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Çözünürlük ve maddeye kattığı değer tamam da resmin temizlenmesi gerek kesinlikle. Şunun gibi, hatta daha eski tarihli şu ve şunun gibi örnekler mevcut.--RapsarEfendim? 10:52, 3 Ocak 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum -- Evet, örnek verdiğiniz diğer dosyalar kadar net ve kaliteli değil. Dijitalleştirme olsa imiş güzelmiş fakat ben zaten birinci maddeyi (Resmin az bulunurluğu ya da önemi, bu kuralın istisnasını oluşturur. Resim ne kadar çok tarihi önem taşıyorsa ya da içeriği ne kadar nadirse, kalitesinin düşüklüğüne o derece izin verilir) referans alarak aday gösterdim. Maurice Flesier msj 14:40, 3 Ocak 2016 (UTC)
Resmin daha iyi bir sürümü temizlenerek elde edilebilirken bu hâlde seçmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Yalnızca ne yapılması gerektiğini bilen birinin ilgisi lazım.--RapsarEfendim? 14:44, 3 Ocak 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Daha önce Kullanıcı:Adam Cuerden ile başka bir Mehmet VI fotosu hakkında konuşmuştuk. Belki bunu da restore etmek konusunda yardımcı olabilir. Kendisine mesaj bıraktım. İyivikiler... [ho? ni!] 06:28, 6 Ocak 2016 (UTC)
I'd almost be inclined to wait out the two years for en:File:Sébah_&_Joaillier_-_Sultan_Mehmed_VI.jpg to clear, but this one isn't bad, certainly, and the copyright status looks good. Crop is... unfortunate. I could have a look at this, but I don't want to promise too much - it's still going to be a somewhat awkward composition. Adam Cuerden (mesaj) 07:07, 6 Ocak 2016 (UTC)
Checked. It's fairly riddled with damage; It's doable, but I'm not entirely sure if it's worth it. Unsure. Adam Cuerden (mesaj) 08:50, 6 Ocak 2016 (UTC)
A third possibility might be http://www.loc.gov/pictures/resource/ggbain.27921/ - it's claimed to be Mehmed V, but clearly is a mislabelled VI. Adam Cuerden (mesaj) 09:01, 6 Ocak 2016 (UTC)
Thank you for ur interest and concerns Adam. I see this as a valuable portrait for restoration, including third option. If you have any suggestion for it, we can try. Photoshop, Google Picasa or special Program?? Maurice Flesier msj 19:25, 6 Ocak 2016 (UTC)
Despite the terrible acronym, the GNU Image Manipulation Program is both free and very, very good. I tend to use the clonestamp with a fuzzy circle brush, or the healing brush with a solid circle brush, about 10-40 pixel diameter, depending on damage. Healing brush helps match colours, clonestamp is better near edges. If you have Skype, I'm quite happy to live teach sometime. Adam Cuerden (mesaj) 01:49, 7 Ocak 2016 (UTC)

Destek Destek Tarihi değeri çok yüksek. Durkin (mesaj) 08:41, 4 Haziran 2016 (UTC)

@Chansey, @Pragdon, resmi yakınlaştırınca görülen milyonlarca beyaz nokta var, bunların teknik olarak temizlenmesi mümkün sanıyorum ki. Yukarıda, en başta verdiğim örneklerde yok mesela. Yanılıyor muyum?--RapsarEfendim? 17:59, 27 Kasım 2017 (UTC)
Leo Tolstoy fotoğrafında da o noktalardan mevcut sanırım değil mi? Evet bu fotoğrafta biraz daha fazla ama bu temizlik yapılırken tarihsel dokunun bozulma ihtimali de var. Teknik bilgim bu konuda yetersiz ama Flesier’in de belirttiği gibi tarihsel değil - kalite dengesini yeterli buluyorum. Ama elbet bahsettiğin gibi işini ve yapması gerekeni bilen birisi ilgilenirse çok daha güzel olur @Rapsar. chanseyMesajYaz 19:04, 27 Kasım 2017 (UTC)
Tarihi değeri yüksek orası kesin. Noktalara gelirsek de sanırım temizliği yapılabilecek bir sorun. Bu yüzden seçkin olmasına karşıyım diyebilirim. --Pragdonmesaj 06:31, 29 Kasım 2017 (UTC)
@Pragdon, tarihî değeri sırf eski olduğu için değil, özel olduğu için göz önünde bulundurmalıyız bana kalırsa. Bu fotoğrafın eski tarihli olmasından başka bir özelliği var mı? Özel bir durumu mu gösteriyor? Benim gördüğüm kadarıyla, gözden kaçırdığım bir nokta yoksa kendisinin var olan birçok fotoğrafından biri.--RapsarEfendim? 06:34, 29 Kasım 2017 (UTC)
@Rapsar O konuda haklısın. Benim tarihsel değeri var demem eski tarihli ve dönemin önemli isimlerinden birinin fotoğrafı olmasından kaynaklı. Yoksa dediğin gibi diğer fotoğraflarından herhangi biri sadece. Bu arada şimdi baktım da Commonstaki tek sağlıklı fotoğrafı olduğuna da dikkat çekmek lazım tabi. Benim görebildiğim bu tabi varsa daha sağlıklısı bilemem. Eğer değerlendirmeyi şu an vikipedi genelinde var olanlar üzerinden yapacaksak seçkin yapılabilir aslında. Sonuçta bu haliyle de eklendiği maddeye iyi bir katkı sağlıyor. Dışarıda bulabilir miyiz daha iyisini bilemem. Kesin fikir belirtmeden önce biraz daha görüş alışverişi yapmakta fayda var sanırım. Bu sebeple yukarıda kesinlik belirten fikrimi kaldırdım şimdilik. --Pragdonmesaj 06:56, 29 Kasım 2017 (UTC)
Seçkin resimlerde "elimizdeki en iyisi bu" diye hareket edersek alanında tek olan resimleri seçkin yapmamız gerekir direkt :)--RapsarEfendim? 07:10, 29 Kasım 2017 (UTC)
teknik olarak mükemmel değil, bu doğru. Beyaz nokta ve pürüzler rahatsız edici. Nasıl düzeltilmesi gerektiği konusunda bir fikrim yok. Kişisinin gerçek fotoğrafları çok sınırlı, bunu da tesadüf eseri bulmuştum Kongre Kütüphanesi arşivinde. Portre olarak ise iki resmi mevcut. En azından öyle biliniyor. Düzeltme yapabilsek gerçekten seçilmesi önünde bir engel kalmayacak da, işte.. --Maurice Flesier message 08:58, 29 Kasım 2017 (UTC)Gertrude Stein[kaynağı değiştir]

Modern edebiyatın öncülerinden ABD'li yazar Gertrude Stein'ın Carl Van Vechten tarafından çekilmiş bir fotoğrafı. Jelatin gümüş baskı, 1935
Gerekçe
kayda değer bir yazarın kayda değer bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş portresi.
Resmin dahil olduğu maddeler
Gertrude Stein
Üreten
Carl Van Vechten
Aday gösteren
kibele
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destekkibele 11:45, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Işık ayarı iyi değil, sağ üst köşe ve fotoğrafın sol kısmı ile orta kısma bakılırsa gözü rahatsız eden bir ışık farklılığı var.--RapsarEfendim? 12:11, 29 Eylül 2015 (UTC)
sizin, dünyaca ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarının ayarlarını tahlil etmeye kalkarak Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum ihlali yapışınızı, Vikipedi:Seçkin resim nedir?'e uygun fotoğrafları ihraç ettirme ve seçtirmeme gayretinizi topluluğa havale ediyorum. --kibele 12:52, 29 Eylül 2015 (UTC)
Bu, fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir. Topluluğa havale ediyorum falan, tartışma yaratmaya yönelik gereksiz laflar, olmasa daha iyi değil mi?--RapsarEfendim? 13:45, 29 Eylül 2015 (UTC)
gerekçe nedir tremonist? --kibele 14:10, 29 Eylül 2015 (UTC)
Işık ayarı iyi değil. --Tremonist (mesaj) 13:29, 30 Eylül 2015 (UTC)
 :) anladım. adamı fotoğrafçılık tarihine geçirenler utansın. pardon jelatin gümüş baskı diye bişey duymuş muydunuz ışık ayarı demişken?--kibele 13:34, 30 Eylül 2015 (UTC)
Tarihsel bir değer var. --Tremonist (mesaj) 13:57, 30 Eylül 2015 (UTC)
elbette. jelatin gümüş baskılardaki ışık kullanımına ilişkin bilginizden de yararlansak seçkin resimlere özel ilgisi olan bir kullanıcı olarak ne güzel olur. --kibele 14:03, 30 Eylül 2015 (UTC)

jelatin gümüş baskı nedir, nasıl olur, ışık ayarı nedir, burada bir problem var mıdır üzerine fikirleri (pardon aslında bilgileri) duyamadık. önce 'ışık ayarı' diyen kullanıcının daha sonra 'fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir.' demesinden de emin olmadığını anlıyoruz. fotoğrafın Kongre Kütüphanesi'nin dijital ortamında yer aldığını ve aktarım hatasının pek söz konusu olamayacağını da söylemek gerekiyor. burada olumsuz oyların sağlam gerekçelerinin olması gerektiğini seçkin içerik sorumlularına da hatırlatalım. --kibele 14:54, 20 Ekim 2015 (UTC)

sebep? --kibele 08:47, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Gerekçe -- Son kahraman ileti 08:51, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı 1. kriterin istinası olan "tarihsel değer"in bu portre için uygun olmadığını düşünüyorum. 20. yüzyılın ilk yıllarında çekilmiş dijitalleştirilmiş daha iyi kalitede portreler bile mevcut commons'ta. Fotoğraf ne kadar eski de olsa, gözü okşamaması ve Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından birisi olmadığını düşündüğümden seçkin statü verilmesine karşıyım. --Maurice Flesier message 10:45, 11 Eylül 2017 (UTC)
 • @BSRF, yıllardır bekliyor, sonuçlandırılabilir gibi sanki.--RapsarEfendim? 06:26, 22 Kasım 2017 (UTC)
 • @Chansey, @Pragdon ve diğer kullanıcılar, fikirleriniz?--RapsarEfendim? 09:22, 26 Kasım 2017 (UTC)
Yorum Yorum Yukarıdaki jelatin gümüş baskı konusundaki yorumlar kafamı karıştırdı. Biraz araştırayım BSRF kapamazsa dönüş yapacağım. chanseyMesajYaz 09:32, 26 Kasım 2017 (UTC)
 • Destek Destek Parlaklığın jelatin gümüş baskıdan kaynaklı olduğu yorumuna katılıyorum. --Pragdonmesaj 06:44, 29 Kasım 2017 (UTC)
 • @Chansey, son görüşünüz ne yöndedir? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.59, 18 Şubat 2018 (UTC)
 • @Pragdon, parlaklığın ne sebepten ötürü olması önemli midir? Burada bakılması gereken, Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri olup olmadığı. Eski bir resim olması her resmin "en iyiler" arasında olması gerektiği anlamı taşımıyor.--RapsarEfendim? 05.40, 19 Şubat 2018 (UTC)
Şöyle değerlendirmek gerek; Ölen bir kişiye ait "vikipedideki en iyi çalışma". Kişi öldüğü için bir yenisi çekilemeyecek. Vikipedide de daha iyi bir versiyonu olmadığına göre kendi ve ekli olduğu maddelere kattığı değer bazında Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri. Parlaklığın sebebi önemlidir çünkü bu baskı türünü özellikle tercih eden fotoğrafçılar var sırf bu parlaklıktan ötürü. Parlaklığın sebebi önemlidir çünkü bu parlaklık sebebi ile karşı "oy" veriliyor :) --Pragdonmesaj 16.36, 19 Şubat 2018 (UTC)
@Pragdon, seçkin resimlerin VP:SRN sayfasındaki kriterlerin "tamamını" karşılaması lazım. Senin açıklamana göre 5. kriteri karşılıyor -ki ben hâlâ sıradan bir portre resminin bu kriteri karşıladığını düşünmüyorum, tarihî bir olay değil. Olay sırf parlaklık da değil. Arka plan, resmin sol alt köşesi ile alt bölümündeki parlaklık farklılıkları, kompozisyon gibi noktalar göz önüne alındığında başta 7. olmak üzere birtakım kriterleri karşılamıyor zaten. Sırf teknik bakımdan kusursuza yakın olan fotoğraflar nasıl ki "maddeye değer katma" gibi kriterleri karşılamadığından seçkin resim olamıyor, burada da tersi durum söz konusu.--RapsarEfendim? 19.24, 19 Şubat 2018 (UTC)