Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Seçkin resim adayları


Seçkin resim adayları

Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından oylanan görsel dosyalardır. Bu sayfa, oylamaları süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. "Bir resim bin kelimeye bedeldir" sözüne uygun şekilde, Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Oy kullanmadan veya yorum yapmadan önce, lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlükte) inceleyin. Resimlerin bu sayfada küçük boyutta görüntülendiğini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resmi gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya resim sayfalarından da (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın).
 • Destek Destek görünümlü destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Karşı Karşı görünümlü karşı oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Karşı}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Karşı oyunuzu, üzerinde çalışılabilecek, özel bir gerekçeyle birlikte belirtin. Eğer itirazınız bu koşulu sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu oyu gözardı edebilir. Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine karşı çıkan kullanıcılardan, birkaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını denetlemeleri beklenir. Eğer itirazınızı geri almak isterseniz, yazdıklarınızı silmek yerine (<s>...</s> biçiminde) üzerini çizin. Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidir. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Oylamanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların oyları, oylama sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.
 • Çekimser Çekimser görünümlü çekimser oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Çekimser}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. görünümlü şartlı destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Şartlı destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram partialy voting support.svg Kısmi destek görünümlü kısmi destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Kısmi destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Yorum Yorum şablonuyla başlayan yorum eklemek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Yorum}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram voting question.png Soru şablonuyla başlayan soru eklemek için, öncelikle sorunuzun başına *{{Soru}} yazısını ekleyin, ardından sorunuzu yazın.
 • Oyunuzun sonuna ~~~~ biçiminde imza eklemeyi unutmayın!

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen oy verirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arkaplana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arkaplandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu oylamanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ay Petri dağları[değiştir | kaynağı değiştir]

Vorontsov Sarayı'dan Ay Petri dağlarının manzarası
Gerekçe
Kriterlere uyuyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Türkçe Vikipedi'de yok.
Üreten
Galaksidekiotostopcu
Aday gösteren
Galaksidekiotostopcuefendism
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Manzaralar

Destek DestekGalaksidekiotostopcuefendism 14:17, 23 Temmuz 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Resmin orijinalini bir türlü bulamadığımdan mümkünse adaylığı geri çekmek istiyorum. -- Galaksidekiotostopcuefendism 18:35, 23 Temmuz 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Anladığım kadarı ile Android bir telefon ile çekildikten sonra Microsoft Windows Photo Viewer ile düzenlenmiş. Resmin gerçek çözünürlüğü şuankinin çok altında ya da uygulanan bütün aşırı efektlerden dolayı resim piksel-piksel olmuş. Kullanılan cihazda da bir gariplik varmış. Resmin çekilme tarihini 12:00, 8 Aralık 2002 olarak kaydetmiş. Gerçekten ne zaman, ne ile çekildi bu resim? Orijinali nasıl bir şey? --Mavrikantmsj 14:44, 23 Temmuz 2015 (UTC)
  • Efektten dolayı öyle gözüktü. Resmin orijinali bir türlü bulamıyorum. Kullanılan cihaz Turkcell Maxiplus 5. EXIF'leri doğru düzgün kaydetmemiş. Benim de karşı çıkasım geldi. -- Galaksidekiotostopcuefendism 16:13, 23 Temmuz 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı "Kriterlere uyuyor" demişsiniz ama sonra da "Resmin dahil olduğu maddeler:Türkçe Vikipedi'de yok." demişsiniz. Kriterleri okumamışsınız belli ki. Okursanız demek istediğimi anlarsınız :)--RapsarEfendim? 18:25, 23 Temmuz 2015 (UTC)
"Maddeye değer katmalı ve okuyucuların maddeyi algılamalarına diğer resimlerin yapamadığı bir şekilde yardımcı olmalıdır".--RapsarEfendim? 18:40, 23 Temmuz 2015 (UTC)
Ups, tamam. Sağolun. Benden çekeceğiniz var. :D -- Galaksidekiotostopcuefendism 19:20, 23 Temmuz 2015 (UTC)Sultanahmet Cami'sinin girişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sultanahmet Cami'sinin girişi
Gerekçe
Kriterlere uyuyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Üreten
Galaksidekiotostopcu
Aday gösteren
Galaksidekiotostopcuefendism
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Mimari

Destek DestekGalaksidekiotostopcuefendism 14:12, 23 Temmuz 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı VP:SRN kriterlerinin 4. ve 6. maddeleri hariç, geri kalan hiçbir kıstas için uygun değil. Maurice Flesier msj 23:08, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Diğer resim içim söylediklerim aynen geçerli + bu caminin yarısı yok. Hocam seçkin resim olayını yanlış anlamışsınız bence. Şöyle File:Blue_Mosque_Courtyard_Dusk_Wikimedia_Commons.jpg bir resim seçkin olabilir. Canon EOS 7D (18MP) ile çekilmiş. Perspektif olarak ta mükemmel. Amatör bir fotoğraf makinası ile çekilmiş bir resim seçkin olması çok zor. Telefon ile çekilmişse bu neredeyse imkansız diyebiliriz. --Mavrikantmsj 23:49, 24 Temmuz 2015 (UTC)

Mimar Sinan heykeli[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri Mimar Sinan Parkında bulunan, 15. yy'da yaşamış Osmanlı Başmimarı Mimar Sinan'ın heykeli.
Gerekçe
Kriterleri karşıladığını ve ana sayfada çıkmaya uygun olduğunu düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Mimar Sinan
Üreten
DemirciMehmed
Aday gösteren
DemirciMehmedİleti
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat

Destek DestekDemirciMehmedİleti 08:25, 23 Temmuz 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı D7000 için yüksek kalitede değil, iyi bir perspektiften çekilmemiş ve VP:SRN'nin 7. kriterini karşılamadığını düşünüyorum. Maurice Flesier msj 23:16, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Fotoğraf kalitesini çekilen makinaya göre mi belirliyoruz? En az 1000 piksel olmalı diyor ancak bu fotoğraf 3173x2730 piksel. VP:SRN'nin 7. maddesi konusunda haklı olabilirsiniz--DemirciMehmedİleti 05:29, 25 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum - Hayır. Resim kalitesi fotoğraf makinası ile doğrudan orantılı değil. Sadece söz konusu makinenin böyle bir fotoğraf çekmesine şaşırdım. Piksel olarak uygun fakat çözunurluk konusunda bir sıkıntı olduğu aşikâr.Bunun yanında heykelin büyük bir kısmı gölgede kalmış.Sanki arkadaki ağaçlar ile bir bütünlük oluşturmuş gibi duruyor. Maurice Flesier msj 15:25, 27 Temmuz 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı VP:SRN'nin 7. maddesi konusunda haklısınız. D7000 güzel makina, ben ana sayfada Mimar Sinandan da birşeylerin olmasını istemiştim ancak kısıtlı bir sürede fotoğrafı yanlış zamanda ve uzaktan çektim.Siyah Alaca[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni doğmuş bir siyah alaca
Gerekçe
Fotoğrafın seçkin resim kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Siyah Alaca
Üreten
Uberprutser
Aday gösteren
Fenerli1978Buyrun beniiiim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Memeliler

Destek DestekFenerli1978Buyrun beniiiim? 12:50, 1 Haziran 2015 (UTC)
Alaska boz ayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde yaşayan boz ayı türleri arasında vücut olarak en büyük tür olan Alaska boz ayısı (Ursus arctos middendorffi). Fotoğraf, Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska eyaletindeki Kodiak Ulusal Vahşi Yaşam Sığınağı'nda çekilmiştir (Temmuz 2010).
Gerekçe
Seçkin resim kriterlerini sağladığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Alaska boz ayısı
Üreten
Yathin S Krishnappa
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Memeliler

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 16:44, 29 Nisan 2015 (UTC)

 • Geçersiz oy Geçersiz Destek Destek Qian.neewan (mesaj) 08:47, 5 Mayıs 2015 (UTC)(VP:OY gereği kullanıcı oylama açılma/başlangıç tarihi itibarıyla Vikipedi'de en az 2 aydır (60 gün) üye ve en az 150 değişiklik yapmış olmadığı için oy geçersiz.--B.S.R.F. 💬 08:50, 5 Mayıs 2015 (UTC))
 • Destek Destek Altyazıda ufak bir düzenleme yaptım. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:09, 11 Mayıs 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Śαвяí¢αи76ileti 08:06, 16 Temmuz 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Tremonist (mesaj) 16:22, 31 Temmuz 2015 (UTC)Tunuslu Hacı Ahmed[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız kartograf ve matematikçi Oronce Finé (1494-1555) tarafından 1534 yılında yapılan bir harita. Tunuslu Hacı Ahmed bu haritadan esinlenerek Osmanlıca açıklamalar ve yer adları ekleyerek Avrupa'da basılan ilk Osmanlıca haritayı çizmiştir.
Gerekçe
Avrupa'da Osmanlıca olarak basılmış ilk haritanın esinlendiği harita. Ansiklopedik değeri olduğunu düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Tunuslu Hacı Ahmed
Üreten
Oronce Finé
Aday gösteren
Ԙobserve
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin_resimler/Haritalar

Destek DestekԘobserve 04:00, 29 Nisan 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Şu an için iki sebepten ötürü karşıyım. Birincisi, Oronce Finé maddesi mutlaka açılmalı. İkincisi ise altyazıdaki gereksiz Osmanlı vurgusu kaldırılmalı. Colomb'un haritalarına "Piri Reis'in etkilendiği haritalardan biri" eklemek gibi, gereksiz yere Osmanlı'ya vurgu yapılmış.--RapsarEfendim? 21:12, 11 Mayıs 2015 (UTC)
Oronce Finé maddesinin açılması gerektiği doğru. Osmanlı vurgusu yapılmasının yanlış olduğu konusunda ise emin değilim. Avrupa'da basılmış ilk Osmanlıca haritanın buradan esinlenilmiş olmasının önemli bir yanı olduğunu düşünüyorum. Şu şekilde daha kısaltılmış hali de olabilir.

"Fransız kartograf ve matematikçi Oronce Finé (1494-1555) tarafından 1534 yılında yapılan bir harita. Tunuslu Hacı Ahmed bu haritadan esinlenerek ilk Osmanlıca haritayı çizmiştir."Ԙobserve 23:10, 12 Mayıs 2015 (UTC)

Bir eser çeşitli eserlere ilham kaynağı olabilir. "Resim altyazısında belirtmek için" önemsiz bir detay olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 15:50, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Destek DestekBu imzasız yazı Mecnun112 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. (VP:OY gereği kullanıcı oylama açılma/başlangıç tarihi itibarıyla Vikipedi'de en az 2 aydır (60 gün) üye ve en az 150 değişiklik yapmış olmadığı için oy geçersiz.--B.S.R.F. 💬 06:02, 22 Temmuz 2015 (UTC))Abdim leylekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Etosha Ulusal Parkında çıkan bir fırtına sonucu bölgeden uzaklaşmaya çalışan Abdim leylekleri.
Gerekçe
Resime denecek bir şey yok. Seçkin resim kriterlerini taşıdığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Abdim leyleği, Etosha Ulusal Parkı
Üreten
Yathin S Krishnappa
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Manzaralar

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 20:23, 30 Aralık 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Resim olarak baktığımızda iyi, ancak Vikipedi kriterlerine göre seçkin resim olabilir mi emin değilim. Maddesine büyük bir değer katıyor mu? Tartışılır. Ben pek değer kattığını düşünmüyorum şu an. Bu resim kaldırılsa da maddeye eklense de bir fark olmaz gibi.--RapsarEfendim? 20:47, 30 Aralık 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Rapsar'ın endişelerini ben de taşıyorum. Resim güzel, Commons'ta seçkin resim seçilmiş. Fakat buradaki maddeye pek değer katmıyor. --Uğurkentmesaj 10:53, 1 Ocak 2015 (UTC)
 • Destek Destek Etosha Ulusal Parkı maddesinde resim olmazsa bir anlamı olmaz gibi duruyor. O yüzden olumlu bakıyorum. --Uğurkentmesaj 18:13, 2 Ocak 2015 (UTC)
 • Destek Destek --i.e.msj 20:20, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Yukarıda belirttiğim sebep doğrultusunda.--RapsarEfendim? 13:45, 8 Mart 2015 (UTC)