Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Seçkin resim adayları


Seçkin resim adayları

Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından değerlendirilen görsel dosyalardır. Bu sayfa, değerlendirmeleri süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. "Bir resim bin kelimeye bedeldir" sözüne uygun şekilde, Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlük) inceleyin. Resimlerin bu sayfade küçük bir boyutta görüntülendiklerini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resim sayfalarından da resmin gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *'''Destekliyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsunuz *'''Desteklemiyorum''' (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir.
 • Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Tartışmanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların görüşleri, tartışma sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen görüş belirtirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arka plana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arka plandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu tartışmanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[kaynağı değiştir]

Euro simgesi[kaynağı değiştir]

Euro simgesinin ölçüleri. ADF ve BCDE doğruları D noktasında kesişir. BCDE, GH ve IJ doğruları birbirine paraleldir. BCDE doğrusu, dikey merkez doğrusunu C noktasında kesmektedir.
Gerekçe
Basit bir çizim ancak maddesine büyük değer katıyor, seçkin resim olma kriterlerini karşılıyor. Commons'ta 2007 yılının resmi adayı olmuş, İngilizce Vikipedi'de de seçkin resim statüsünde.
Resmin dahil olduğu maddeler
Euro simgesi
Üreten
Erina
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Çizimler, diyagramlar ve haritalar/Diyagramlar

Destek DestekRapsarEfendim? 09:29, 26 Kasım 2017 (UTC)

 • Destek Destek Gerekçeye katılarak. --Pragdonmesaj 09:24, 7 Aralık 2017 (UTC)
 • Destek Destek Seçkin resim kriterlerini karşılamakta. Katılıyorum. chanseyMesajYaz 09:45, 7 Aralık 2017 (UTC)Karabuğday ve ürünleri[kaynağı değiştir]

Karabuğday taneleri (solda) ile karabuğday unundan üretilen kraker (ortada) ve karabuğday gevreği.
Gerekçe
Kullanıldığı maddeye, bitkinin tanelerini ve ürünlerini göstermesi açısından büyük önem katıyor. Teknik bakımdan da sorunsuz gözüküyor, İngilizce Vikipedi'de de seçkin resim statüsünde.
Resmin dahil olduğu maddeler
Karabuğday
Üreten
Andrey Korzun
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Yiyecek ve içecek

Destek DestekRapsarEfendim? 09:14, 26 Kasım 2017 (UTC)

 • Destek Destek sorunsuz görünüyor. --Pragdonmesaj 09:25, 7 Aralık 2017 (UTC)
Öpücük[kaynağı değiştir]

Avusturyalı ressam Gustav Klimt'in 1908'de tamamladığı Öpücük (Der Kuss) adlı yağlıboya tablosu.
Gerekçe
Tabloya ait madde var zaten ve o maddeye eşsiz bir değer katıyor. Google Art Project çalışması olduğundan teknik açıdan da gayet tatmin edici.
Resmin dahil olduğu maddeler
Gustav Klimt, Öpücük (tablo)
Üreten
Google Art Project
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Tablolar

Destek DestekRapsarEfendim? 08:49, 24 Kasım 2017 (UTC)


 • Destek Destek Gayet kaliteli duruyor.--Pragdonmesaj 11:31, 24 Kasım 2017 (UTC)Çimen yiyen Seylan fili[kaynağı değiştir]

Gerekçe
Seylan filinin beslenmesi ile ilgili olarak maddeye oldukça büyük değer katan bir video. Commons'ta da "günün ortamı" olarak ana sayfada sergilenmiş.
Resmin dahil olduğu maddeler
Seylan fili
Üreten
Kullanıcı:Adbar
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Memeliler

Destek DestekRapsarEfendim? 20:37, 23 Kasım 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Amatör bir çekim olduğu çok belli. Kamera fazla sallanıyor sanki. Çerçeveye giren koruma demirleri de cabası tabi. Bunlar dışında bir problemi yok. İlgili maddeye çok şey kattığı aşikar. Saydığım sorunları görmezden gelip seçkin yapacaksak eğer en azından "Yala Ulusal Parkı" maddesinin açılması gerekmekte.--Pragdonmesaj 11:42, 24 Kasım 2017 (UTC)
Parkta olduğu için o demirler girmiş malum, evet dediğin gibi amatör bir çekim. Şimdi sen öyle deyince ben de dikkat ettim. Ama bu tip çekim tekniği de uygulanan bir çekim tekniği, bilirsin zaten sana anlatmaya çalışmayayım şimdi :) Bilinçli olarak mı yapılmış, hiç sanmam. Belki de dediğin gibi sabit bir kamera ile profesyonel bir çekim, "Vikipedi'nin en iyi çalışması" tanımlamasına daha çok yakışır.--RapsarEfendim? 20:29, 24 Kasım 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Niteliklerden 3 ve 7'yi karşılamadığını düşünüyorum. Maddeye bir değer kattığı bir gerçek ama özellikle yukarda da belirtildiği üzere 7.maddenin sağlanmadığı kanaatindeyim. Birde 8.maddeyi ilgilendiren resim altı yazısındaki kırmızı bağlantı var elbet... chanseyMesajYaz 10:59, 27 Kasım 2017 (UTC)Curiosity[kaynağı değiştir]

NASA'nın Mars'a gönderdiği keşif aracı Curiosity'nin, Mars'taki Aeolis Mons eteklerinde kendisini çektiği fotoğrafı (6 Ekim 2015).
Gerekçe
İlgili keşif aracını tanımlamak için mükemmel bir fotoğraf, maddeye eşsiz bir değer katıyor. Teknik bakımdan kusursuz, İngilizce Vikipedi'de de seçkin resim statüsünde.
Resmin dahil olduğu maddeler
Curiosity (keşif aracı)
Üreten
NASA
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Uzay/Diğer

Destek DestekRapsarEfendim? 20:22, 23 Kasım 2017 (UTC)
Kinkaku-ji[kaynağı değiştir]

Japonya'nın Kyoto şehrinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Budizm tapınağı Kinkaku-ji (Eylül 2004).
Gerekçe
Hem tapınak hem de Antik Kyoto'nun Tarihî Anıtları maddesine büyük değer takıyor. Teknik bakımdan sorunsuz, tapınağı oldukça net ve engelsiz gösteriyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kinkaku-ji, Doğu Asya'daki Dünya Mirasları listesi, Antik Kyoto'nun Tarihî Anıtları
Üreten
Keith Pomakis
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Mimari

Destek DestekRapsarEfendim? 20:14, 23 Kasım 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Netlik konusunda eksiklikler var gibi. Yaklaştırıp incelendiğinde özellikle köşkün çatısındaki heykelde(?!) bir bulanıklık söz konusu. Tabi bu durum fotoğrafın geneline de yansıyor. --Pragdonmesaj 11:37, 24 Kasım 2017 (UTC)
Kara sırtlı çakal[kaynağı değiştir]

Namibya'daki Etosha Ulusal Parkı'nda bulunan bir kara sırtlı çakal (Canis mesomelas).
Gerekçe
Kullanılığı hayvanın maddesine büyük değer katıyor. Teknik bakımdan da sorunsuz ki Commons'ta da seçkin resim statüsünde.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kara sırtlı çakal, Namib Çölü
Üreten
Hans Hillewaert
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Memeliler

Destek DestekRapsarEfendim? 20:03, 23 Kasım 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Görseli yaklaştırınca pixelleşme gördüm gibi ama? --Pragdonmesaj 11:33, 24 Kasım 2017 (UTC)
Karşı Karşı Evet, haklısın. Yakınlaştırınca ben de fark ettim, yüz kısmında özellikle net bir şekilde gözüküyor. Commons'taki adaylık sayfasında da bahsedilmiş hatta ama gözardı edilmiş sanıyorum ki. Görüşümü değiştirdim, olumsuz bakıyorum.--RapsarEfendim? 20:32, 24 Kasım 2017 (UTC)Kişniş tohumları[kaynağı değiştir]

Her birinin boyutları yaklaşık 3,5 mm x 5 mm olan kişniş (Coriandrum sativum) tohumları.
Gerekçe
Bitkinin tohumlarını gösterme açısından maddesine büyük değer katıyor. Teknik bakımdan sorunsuz, Commons'ta da seçkin resim statüsünde.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kişniş
Üreten
Sanjay Acharya
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bitkiler/Diğer

Destek DestekRapsarEfendim? 06:33, 22 Kasım 2017 (UTC)
Çatışmalar sonrası Cizre'de bir enkaz, 2 Mart 2016,[kaynağı değiştir]

2015-16 Şırnak çatışmaları sonrası yıkılan bir bina ve önünde duran bir kadın.
Gerekçe
Tarihi bir olay sonrasını betimlemesi açısından önemli bir görsel. Çözünürlüğü yüksek, kaliteli.
Resmin dahil olduğu maddeler
2015-16 Şırnak çatışmaları
Üreten
Nedim Yılmaz
Aday gösteren
Ahmet Turhan (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Tarih

Destek DestekAhmet Turhan (mesaj) 18:33, 18 Mart 2017 (UTC)

 • Destek Destek Güncel seçkin resim eksikliğimiz malûm.. teknik açıdan da bir sorunu yok.. --kibele 10:20, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Binanın bir kısmının gözükmemesi kompozisyon problemi doğurmakta. Seçkin resimler Vikipedi'nni en iyi çalışmaları olmalı.--RapsarEfendim? 03:41, 3 Ağustos 2017 (UTC)
daha önce de bu kompozisyon konusu geçmişti bir portrede. iyi kompozisyon konusunu en iyi anlatandır, burada da konu bina değil yıkım.. tam tersi binanın tepesinin kesik olması kompozisyonu güçlendiriyor, ki zaten tesadüfi bir kesiklik değil fotoğrafçının tercihi olduğu da belli. --kibele 08:46, 28 Ağustos 2017 (UTC)
Yorum Yorum Görselde fotoğrafçının odak noktası savaş kapsamında insan ve bina ilişkisi olduğunu gözlemliyorum. Yani görseldeki amaç binanın yüksekliği veya boyutu hakkında verilecek bilgiler değil. Zira köşelerden karartması da bize bunu göstermekte. Yani ilgili bir örnek verecek olursak, sol taraftaki binada yer alan mermi izleri fotoğrafın kompozisyona iyi bir örnek. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:57, 28 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Denenler mantıklı gözüktü, fikimi değiştirdim.--RapsarEfendim? 17:41, 28 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Madem ki fotoğraf yorumlanmaya başlanmış, biraz daha profesyonel konuşalım. İlk olarak, bir fotoğrafçı (Nedim Yılmaz kimdir bilmiyorum, belki yerel bir gazetecidir) kasıtlı bir fotoğraf çekiyorsa, o binayı kesmez. Bütünü alır, sonra isterse kırpar. (Bkz. Jeff Widener) Fotoğrafın köşelerinde kararmalar görülmekte, vignetting olarak adlandırılır, bu da fotoğrafı çekenin ya en geniş odak değerini kullandığını (ki sonradan bakınca fark ettim, öyle yapmış, 24mm kullanmış) ya da bilgisayarda düzenlemeyi (rötuş) abarttığını düşünündürtür. Fotoğrafın kırpılmadığını görüyoruz. EXIF verilerine bakınca, sahip olduğu lensin en geniş açıklığı ile fotoğrafı çektiğini de görüyoruz. Yani, fotoğrafçı istese de binayı istese de tamamen çekemezmiş. (Tabi, ultra geniş açılı bir lens kullansaydı çekebilirdi, ya da bakış açısını değiştirseydi, ama yapmamış, neyse..) Her şeyi kadrajın ortasına yığmış. Hoş, bunu yaparken de başarılı bir şekilde hareket edememiş. Çok özel koşullar hariç kaliteli bir fotoğrafta her şey kadrajın ortasına yığılmaz. Çekim için acele edilmediği ilk bakışta fark edilmekte, yani çekim bir senaryo, yani model-nesne yerleştirilmesi üzerine daha dikkatli davranılabilirdi. Hanımefendi, fotoğrafın ortasında değil, sola daha yakın. Keza, binaya dikkat edilirse, o da sol tarafa daha yakın bir konumda. Burada, bina enkazının fotoğrafın sol köşesinden başladığına, sağda ise açıklık bulunduğuna dikkat ediniz. Bu da en önemli fotoğrafçılık kurallarından birisinin ihlali anlamına gelmiş: fotoğrafta denge. Hanımefendi ve bina üst üste binmiş. Fotoğrafta önemli olan hanımefendi mi bina mı anlaşılamaz hale gelmiş. Halbuki hanımefendi fotoğrafın sağında ya da solunda diz çökmüş bir durumda olsa idi o zaman daha güçlü bir kompozisyon olabilirdi. Fotoğrafta kompozisyondan bahsedilmiş. Kompozisyonda sadelik önemlidir. Kompozisyonun güçlendiğini söyleyenler fotoğrafçılığın hangi temeline, hangi kuralına göre bunu söylemiş, anlayamadım. Fotoğraf, profesyonel olarak başarısız görünmekte. Özellikle teknik açıdan. Buradan Nedim Bey'e saygısızlık yapmak istediğimiz anlaşılmasın, o Pulitzer Ödülü alma amacı ile bu fotoğrafı çekmiş değildir. Burada sadece fotoğraf üzerinden teknik olarak konuşmak istedim. Bence, seçkin fotoğraf olamayacak kadar başarısız. Belki de "Elimizdekilerin en iyisi bu!" dersiniz. Mesela, seçkin bir fotoğraf örneği görmek isterseniz, Nilüfer Demir'in fotoğrafını gösterebilirim.-thecatcherintheryemesaj 18:19, 28 Ağustos 2017 (UTC)

söylendiğine göre teknik olarak konuşmak istenmiş ama "kasıtlı bir fotoğraf çekiyorsa, o binayı kesmez. Bütünü alır, sonra isterse kırpar." ve "Çok özel koşullar hariç kaliteli bir fotoğrafta her şey kadrajın ortasına yığılmaz" ve hanımefendinin diz çökmesi filan derken tamamen öznel yorumlarda bulunulmuş.. üstelik kompozisyonun güçlendiği yönündeki elbette öznel yorumun temel, kural sorgulaması yapılarak.. fotoğrafları karşılaştırmıyor kendi içinde değerlendiriyoruz. teknik açıdan sorunsuz ve bulunduğu maddeye ansiklopedik değer katan bir fotoğraftır, varsa başka sorun lafı dolandırmadan söylemekte yarar var.. --kibele 20:49, 28 Ağustos 2017 (UTC)

 • Bu konuda seçkin resim kriterlerine bakmamızda yarar var. Yukarıda yer alan teknik bilgiler bu kriterlerde mevcut değil. Bir fotoğrafçılık yarışmasında veya belli öğelerin kurallar bütünü olduğu yerlerde yukarıdaki ifadeler son derece geçerli ifadeler fakat Vikipedi'deki seçkin resimler bu kadar teknik kritere tabi değil. En azından olmamalı diyelim. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:58, 28 Ağustos 2017 (UTC)
Nasıl mevcut değil? 1 ve 3 numaralı kriterlere uygun gayet. Kompozisyon ve benzeri konularda yorum yapmak uygun değilse sırf çözünürlüğe göre amatörce (kendimi kastediyorum) yorumları mi dikkate alacağız?--RapsarEfendim? 22:15, 28 Ağustos 2017 (UTC)
Yok, yukarıdaki teknik bilgileri kastettim. "kaliteli bir fotoğrafta her şey kadrajın ortasına yığılmaz", "bir fotoğrafçı kasıtlı bir fotoğraf çekiyorsa, o binayı kesmez. Bütünü alır, sonra isterse kırpar", "Bu da en önemli fotoğrafçılık kurallarından birisinin ihlali anlamına gelmiş: fotoğrafta denge" gibi. Bunlar öznel ifadeler ya da en iyi tabirle fotoğrafçılık mesleğini ilgilendiren kurallar bütünü. Kriterlerde bunlar yok bundan bahsettim. Kompozisyon görselin konu ile ilişki bütünlüğünü ele almakta, o yüzden o konu tartışılabilir fakat yukarıda sıralanan kriterler Vikipedi'yi aşıyor. Yani kompozisyonu "hamımefendi binayı ortalamamış" şeklinde tartışırsak, bu çok tuhaf bir tartışma olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:26, 28 Ağustos 2017 (UTC)
Adaylıklarda bu tip yorumların gelmesi kaçınılmaz, özellikle estetik yargısının da ön planda olduğu seçkin resim adaylıklarında. Kompozisyon da yıllardır dikkate aldığımız hususlardan birisi, üstte de dediğim gibi 1. ve 3. kriterlerle doğrudan alakalı. Kaldı ki kullanıcı "ben beğendim" demiyor, gerekçelerini mantıklı temeller üzerine oturtuyor. Adaylığı sonlandıran sorumlu da bunların tamamını dikkate alacaktır zaten.--RapsarEfendim? 23:45, 28 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Konunun benim etrafımda dolaşan bir tartışmaya dönmesini istemiyorum. Ben sadece fotoğraf ile ilgili yorum yaptım. Bazı deneyimli kullanıcıların VP:BBB, VP:KSY ilhallerini görmek şaşırtıcı, ancak son zamanlarda görülmedik şey de değil. Kendi yorumumda, fotoğrafçılığın temelleri dışında hiçbir şey yok. Bahettiğim her şey fotoğrafçılık kuralları içerisinde. Seçkin bir resim sadece yüksek çözünürlüklü olsun gerisi önemli değil derseniz, denilecek çok şey yok. Görsele destek verenler nedenlerini açıklar, destek vermeyenler nedenlerini açıklar. Ben ne destek olmuşum ne de köstek. Sadece yorum yaptım. Bazı deneyimli kullanıcılarımızın, karşısında çocuk varmış gibi, imalı sözler kast etmesi, cümlelerin arkasında art niyet araması her şeyden öte VP:N ve VP:İNV ihlali. Her şeyi bir yere çekmeye çalışmak, özellikle Vikipedi'nin sahipsiz kaldığı bu günlerde, geriye kalan Vikipedi'ye de zarar vermektedir. Terbiye sınırlarını bozmadan yorumlarımızı yapmaya dikkat edelim. Fotoğraf ile ilgili yorumlarımı yaptım. Fotoğrafın neden seçkin fotoğraf olması gerektiği açıklanamamış. Sadece, Ben Bunu Beğendim. Tamam, beğenebilirsiniz, ama hangi dayanak noktalarını kullandınız? Fotoğrafçılığın hangi kurallarının fotoğrafta uygulandığını gördünüz? Hangi teknik bilgiyle fotoğrafın başarılı olduğunu düşünüyorsunuz? Hangi teknik bilgiye göre fotoğrafın sorunsuz olduğunu belirlediniz? Fotoğrafçılık sanatı ve bilimindeki kurallardan bahsetmek öznellik mi? Ayrıca, ekleyeyim, fotoğraftaki kadının yüzünde duygu bile yok (burada kötü bir şey demek istemiyorum, bu da bir yere çekilmesin!). Fotoğrafa değer katan en önemli unsurlardan birisi de duygudur, üzüntü, mutluluk, kızgınlık, korku, cesaret vs. Herkesin, her zaman, her yerde çekebileceği herhangi bir fotoğraf. thecatcherintheryemesaj 07:14, 29 Ağustos 2017 (UTC)

'kadının yüzünde duygu bile yok' ile seçkin resim adaylıklarındaki gelmiş geçmiş en 'ben bunu beğenmiyorum' (ben bunu ana sayfada görmek istemiyorum da denebilir) yorumuna imza atıldığının altı çizilmiş bir kez daha. ve korkarım kullanıcı vikipedi topluluğunu çocuklardan ibaret sanıyor kendi sözlerinde olduğu gibi. bu noktada ne ikinci yorumda 'kadın' olan 'hanımefendi'nin ne 'diz çökme' lafının tesadüfi olduğuna inanmak kolay değil. seçkin resim kriterlerinin hiçbiri bize bu yönde bir değerlendirme imkânı sunmuyor. 1 teknik yeterlikten söz eder, 3 ise biraz muğlak bir söylemle 'iyi' fotoğraf olsun der. özetle: ben bu fotoğrafı 'beğendim' ya da 'beğenmedim' deme lüksümüz yok, kriterlere uygun mu, ansiklopedik mi ona bakıyoruz. --kibele 07:53, 29 Ağustos 2017 (UTC)

Sizinle tartışmaya girecek, bu fotoğraf ile ilgili tekrar görüş belirtecek değildim. Lakin laf cımbızlamış, topluluğu hatalı bir şekilde yönlendirmeye çalışmışsınız. Topluluk da sizin hatalı yönlendirmenizden etkilenmesin diye açıklama gereği duydum. "Diz çökmek"ten kastım oturmak, çökmek, bağdaş kurmak, isyan etmek gibi anlamlardır. Yoksa, Şırnak ya da Cizre'deki insanlara karşı bir saygısızlık yapmak gibi bir niyetim yok. Örnek bir fotoğraf için bakabilirsiniz. Tarafımı tartışmaya çekmeye mi çalışıyorsunuz, anlayamadım, bu yüzden bu tartışmayı, kendi adıma sonlandıracağım. Cümlelerimi seçip seçip kendinizi haklı imiş gibi göstermeye çalışmanız gerekmez. Duygu ile ilgili cümleme de eleştiri getirmişsiniz, yüzde duygu ifadesi görmek istiyorsanız, Eddie Adams'ın çektiği fotoğrafa bakın. Bu fotoğrafın kurgu olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili olarak fotoğrafçılığın temelleri üzerine olan görüşlerimi yukarıda açıkladım. Ek olarak, hiçbir yerde fotoğrafı beğenmediğimi ifade etmedim, ben konuya tamamen nötr olarak yaklaştım. Gördüklerimi söyledim. Fotoğrafla ilgili teknik olarak konuşun. Şahsım üzerine konuşmayın lütfen. Varsa teknik bilginiz, açıklayın. "Binanın kesilmiş olması kompozisyonu güçlendiriyor." demişsiniz. Bunun dayanağı nedir? Hangi bilgi, hangi kural, hangi temel, hangi fotoğrafçının çalışmasına atıf, esin kaynağınız, sadece açıklayın. Nasıl oluyor da binanın kesilmesi kompozisyonu güçlendiriyormuş? Hadi, merakımı giderin, böylece yeni bir şey öğrenmiş olurum. Her şeyi bilmeniz gerekmez, eğer fotoğrafçılık ile ilgili teknik bilginiz yoksa, bilgili kullanıcıların görüş belirtmesini bekleyebilir, belirtilmiş görüşlere saygıyla yaklaşabilirsiniz (varsa, siz de belirtebilirsiniz). Seçkin resim kriterlerinin 1.si ve 3.sü hakkında görüş belirttim. Dikkat edin, sadece fotoğraf hakkında görüş belirttim. Ancak siz, tarafıma tepki ile yaklaştınız, beni, kast etmediğim halde siyasete çekmeye çalıştınız. Elimden geldiğince, Vikipedi'deki siyaset başlıklarından uzak dururum. Fotoğrafı siyasetten bağımsız değerlendirdim. Özel konulara (kendimle ilgili) buradan girmek istemiyorum. Muhabbet etmek isterseniz, diğer iletişim kanallarımı veririm, ayrıca konuşuruz. Bu konu hakkında daha fazla konuşmayacağım.thecatcherintheryemesaj 15:56, 29 Ağustos 2017 (UTC)
fotoğrafçılık forumlarında bile çok dikkate alınacağını düşünmediğim şu cümlenin de yorumunu yapalım: "Herkesin, her zaman, her yerde çekebileceği herhangi bir fotoğraf" değil, "bir gazetecinin/fotoğrafçının/nedim yılmaz'ın 2 mart 2016'da cizre'de çektiği bir fotoğraf'tır söz konusu olan. tarihi fotoğraf da sadece eskiden çekilen fotoğraf demek değil, tarihe tanıklık eden, not düşen fotoğraf demektir. --kibele 07:59, 29 Ağustos 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Öncelikle resmi Seçkin resim kriterleri'nin 6. Maddesi ile ele almak lazım. Binanın kim tarafından neden yıkıldığının tam olarak belirtilmemesi ve niteliği hakkında tam bir bilgi edinilememesi onu müphem kılıyor. Bu da, "iyi bir resim altı yazısına sahip olmalı" adlı 8. kriteri tam olarak karşılamadığını gösteriyor. Dosyanın dahil olduğu maddenin başından sonuna kadar olan sistematik yanlılığı ve kaynakların güvenilmezliği 5. kriteri tanımlayan "maddeye değer katmalı" maddesini yeterince yerine getirmiyor. Son olarak yıkıntının önünde duran kadının başka bir bina veya obje (her ne ise) onun gölgesi altında kalması onu binadan ayırt etmeyi güç kılıyor. Sağ ve sol üst köşedeki siyahlıklar ise yanık görüntüsü izlenimi vermiş ve resmin değerini düşürmüş. Bu nedenle 3 ve 7. kriterler olan "Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri olmalı" ve "gözü okşamalı" kıstaslarını sağlamadığını düşünüyorum. Çoklu kriter yetersizliği nedeniyle seçkin resim olmasını desteklemiyorum. --Maurice Flesier message 20:18, 27 Eylül 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Her ne kadar fotoğrafın tarihsel kayıtların bir parçası olduğunu ve maddeye değer kattığını düşünsem de, başta fotoğraftaki şahsın gölge/güneş dengesinin olmayışı ve bunun getirdiği fotoğraftaki şahsın seçilememesi; köşelerde bulunan siyahlıkların dikkat çekmesi neticesinde maddeye bir değer kattığı ama Vikipedi’nin en iyi çalışmalarından biri olmadığı kanaatindeyim. chanseyMesajYaz 13:16, 22 Kasım 2017 (UTC)İnsülin hormonunun 3D çizimi[kaynağı değiştir]

2-Zn insülin hormonunun kurdeleler kullanılarak 3D çizimi. İnsülin hormonunda bulunan 6 farklı monomer farklı renkler ile renklendirilmiştir.
Gerekçe
Bir bilgisayar modellemesinden alınmış bu görüntüde, görüntünün alındığı açıdan dolayı altı farklı monomer ile insülinin hegzamer yapısı ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Modellemede arka planın şeffaf olması insülin hormonunun ayrıntılı olarak görülmesine olanak sağlamıştır.
Resmin dahil olduğu maddeler
Hormon
Üreten
Benjah-bmm27
Aday gösteren
HKN DRN MesajKatkılar
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bilim/Biyoloji

Destek DestekHKN DRN MesajKatkılar 14:13, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Destek Destek.. --kibele 10:30, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Teknik bilgim pek olmadığı için girişmek istemedim. Altyazıda biraz bağlantı eklenmeli ve dosyanın insülin maddesine eklenmesi gerekli.--RapsarEfendim? 03:43, 3 Ağustos 2017 (UTC)DNA molekülünün bilgisayar modellemesi[kaynağı değiştir]

DNA molekülünün bilgisayar modellemesi. Adenin ve timin, guanin ve sitozin çiftleşmeleri ve moleküler yapıları ayrıntılı olarak görülebilmektedir.
Gerekçe
Bir bilgisayar modellemesinden alınmış bu görüntüde, görüntünün alındığı açıdan dolayı A-T ve G-C çiftleşmeleri, bağ yapıları ayrıntılı olarak görülebilmektedir. Modellemede tercih edilen yaklaşımdan dolayı DNA molekülündeki tüm atomlar da bu modelde yer almaktadır, yâni modellemeyi yapan Occam'ın usturası ile yaklaşmayarak temel molekülleri küre olarak modellememiş, en ince ayrıntısına gösterme kaygısı gütmüştür. Bulunduğu maddenin değerini akademik olarak arttırmaktadır.
Resmin dahil olduğu maddeler
DNA
Üreten
Zephyris
Aday gösteren
evolutionoftheuniverse mesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bilim/Biyoloji

Destek Destekevolutionoftheuniverse mesaj 22:41, 28 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum SVG formatında, arka plan şeffaf olarak oluşturulursa daha uygun olacak.--RapsarEfendim? 08:47, 29 Aralık 2016 (UTC)
  Merhabalar Rapsar. Ben sadece Türkçeleştirebildim. O konuda pek uzman değilim. Ancak işi bilen birisi varsa bu işi halledebilir.--HKN DRN MesajKatkılar 14:15, 29 Aralık 2016 (UTC)

Destek DestekHKN DRN MesajKatkılar 14:20, 29 Aralık 2016 (UTC)

@Rapsar @Hakan Duran Orijinal versiyonu İngilizce Vikipedi'de seçkin resim ve arkası şeffaf. Ayrıca major ve minor groovelar da işaretlenmiş. Düzenleme programında transparent ayar seçilerek bunlar halledilebilir. Orijinalinden yeniden düzenleme sorunu çözecektir. --evolutionoftheuniverse mesaj 17:40, 29 Aralık 2016 (UTC)
File:DNA Structure+Key+Labelled.pn NoBB.png --evolutionoftheuniverse mesaj 17:44, 29 Aralık 2016 (UTC)
Dosya bu. Evet. Ben büyük ve küçük oyukları eklemedim. Eklense iyi olur.--HKN DRN MesajKatkılar 17:49, 29 Aralık 2016 (UTC)Ada Lovelace[kaynağı değiştir]

İngiliz matematikçi ve yazar Ada Lovelace'ın Alfred Edward Chalon tarafından suluboyayla yapılan portresi (1840).
Gerekçe
VP:SRNyi karşılıyor
Resmin dahil olduğu maddeler
Ada Lovelace
Üreten
Alfred Edward Chalon
Aday gösteren
Coriolis (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Sanat eserleri/Tablolar

Destek DestekCoriolis (mesaj) 18:16, 10 Temmuz 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı -- Son kahraman ileti 08:28, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Altyazıda yaptığım düzenleme sonrasında, ressamın maddesinin de açılması koşuluyla kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 12:26, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Ressam maddesinin olması bir gereklilik seçkin resim olacaksa. Önemli bir madde bu resim açısından.--RapsarEfendim? 11:44, 9 Kasım 2016 (UTC)
@Chansey açarsın belki maddeyi de adaylık daha hızlı ilerler :)--RapsarEfendim? 09:21, 26 Kasım 2017 (UTC)
İş ona kaldıysa açarız @Rapsar. Diğerinde bekledik, bekledik olmadı :) chanseyMesajYaz 09:29, 26 Kasım 2017 (UTC)
Oldu sanırım @Rapsar? :) chanseyMesajYaz 10:02, 27 Kasım 2017 (UTC)
 • Destek Destek Seçilmemesi için bir neden kalmadı sanırım. Kriterleri yerine getirdiğine inanıyorum. Seçilen sanat eserlerinin çoğunun yağlı boya tekniği ile olması bunu daha önemli kılıyor. --Maurice Flesier message 10:29, 27 Kasım 2017 (UTC)
 • Destek Destek Ressam maddesinin açılmasının ardından kriterleri karşılıyor diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17:48, 27 Kasım 2017 (UTC)Sultan VI. Mehmed [kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu'nun 36. ve son padişahı VI. Mehmed'in (1861-1926), Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi arşivinde bulunan bir fotoğrafı.
Gerekçe
Yüksek çözünürlüğü (3,860 × 5,146), VP:SRN kriterlerinin birinci maddesi olan "tarihî" ve "ansiklopedik önemi".
Resmin dahil olduğu maddeler
VI. Mehmed
Osmanlı padişahları listesi
Osmanlı İmparatorluğu dağılma dönemi
Osmanlı padişah eşleri listesi
ve diğer interwiki bağlantıları
Üreten
Anonim
düzeltme: Maurice Flesier
Aday gösteren
Maurice Flesier msj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek DestekMaurice Flesier msj 23:26, 2 Ocak 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Çözünürlük ve maddeye kattığı değer tamam da resmin temizlenmesi gerek kesinlikle. Şunun gibi, hatta daha eski tarihli şu ve şunun gibi örnekler mevcut.--RapsarEfendim? 10:52, 3 Ocak 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum -- Evet, örnek verdiğiniz diğer dosyalar kadar net ve kaliteli değil. Dijitalleştirme olsa imiş güzelmiş fakat ben zaten birinci maddeyi (Resmin az bulunurluğu ya da önemi, bu kuralın istisnasını oluşturur. Resim ne kadar çok tarihi önem taşıyorsa ya da içeriği ne kadar nadirse, kalitesinin düşüklüğüne o derece izin verilir) referans alarak aday gösterdim. Maurice Flesier msj 14:40, 3 Ocak 2016 (UTC)
Resmin daha iyi bir sürümü temizlenerek elde edilebilirken bu hâlde seçmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Yalnızca ne yapılması gerektiğini bilen birinin ilgisi lazım.--RapsarEfendim? 14:44, 3 Ocak 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Daha önce Kullanıcı:Adam Cuerden ile başka bir Mehmet VI fotosu hakkında konuşmuştuk. Belki bunu da restore etmek konusunda yardımcı olabilir. Kendisine mesaj bıraktım. İyivikiler... [ho? ni!] 06:28, 6 Ocak 2016 (UTC)
I'd almost be inclined to wait out the two years for en:File:Sébah_&_Joaillier_-_Sultan_Mehmed_VI.jpg to clear, but this one isn't bad, certainly, and the copyright status looks good. Crop is... unfortunate. I could have a look at this, but I don't want to promise too much - it's still going to be a somewhat awkward composition. Adam Cuerden (mesaj) 07:07, 6 Ocak 2016 (UTC)
Checked. It's fairly riddled with damage; It's doable, but I'm not entirely sure if it's worth it. Unsure. Adam Cuerden (mesaj) 08:50, 6 Ocak 2016 (UTC)
A third possibility might be http://www.loc.gov/pictures/resource/ggbain.27921/ - it's claimed to be Mehmed V, but clearly is a mislabelled VI. Adam Cuerden (mesaj) 09:01, 6 Ocak 2016 (UTC)
Thank you for ur interest and concerns Adam. I see this as a valuable portrait for restoration, including third option. If you have any suggestion for it, we can try. Photoshop, Google Picasa or special Program?? Maurice Flesier msj 19:25, 6 Ocak 2016 (UTC)
Despite the terrible acronym, the GNU Image Manipulation Program is both free and very, very good. I tend to use the clonestamp with a fuzzy circle brush, or the healing brush with a solid circle brush, about 10-40 pixel diameter, depending on damage. Healing brush helps match colours, clonestamp is better near edges. If you have Skype, I'm quite happy to live teach sometime. Adam Cuerden (mesaj) 01:49, 7 Ocak 2016 (UTC)

Destek Destek Tarihi değeri çok yüksek. Durkin (mesaj) 08:41, 4 Haziran 2016 (UTC)

@Chansey, @Pragdon, resmi yakınlaştırınca görülen milyonlarca beyaz nokta var, bunların teknik olarak temizlenmesi mümkün sanıyorum ki. Yukarıda, en başta verdiğim örneklerde yok mesela. Yanılıyor muyum?--RapsarEfendim? 17:59, 27 Kasım 2017 (UTC)
Leo Tolstoy fotoğrafında da o noktalardan mevcut sanırım değil mi? Evet bu fotoğrafta biraz daha fazla ama bu temizlik yapılırken tarihsel dokunun bozulma ihtimali de var. Teknik bilgim bu konuda yetersiz ama Flesier’in de belirttiği gibi tarihsel değil - kalite dengesini yeterli buluyorum. Ama elbet bahsettiğin gibi işini ve yapması gerekeni bilen birisi ilgilenirse çok daha güzel olur @Rapsar. chanseyMesajYaz 19:04, 27 Kasım 2017 (UTC)
Tarihi değeri yüksek orası kesin. Noktalara gelirsek de sanırım temizliği yapılabilecek bir sorun. Bu yüzden seçkin olmasına karşıyım diyebilirim. --Pragdonmesaj 06:31, 29 Kasım 2017 (UTC)
@Pragdon, tarihî değeri sırf eski olduğu için değil, özel olduğu için göz önünde bulundurmalıyız bana kalırsa. Bu fotoğrafın eski tarihli olmasından başka bir özelliği var mı? Özel bir durumu mu gösteriyor? Benim gördüğüm kadarıyla, gözden kaçırdığım bir nokta yoksa kendisinin var olan birçok fotoğrafından biri.--RapsarEfendim? 06:34, 29 Kasım 2017 (UTC)
@Rapsar O konuda haklısın. Benim tarihsel değeri var demem eski tarihli ve dönemin önemli isimlerinden birinin fotoğrafı olmasından kaynaklı. Yoksa dediğin gibi diğer fotoğraflarından herhangi biri sadece. Bu arada şimdi baktım da Commonstaki tek sağlıklı fotoğrafı olduğuna da dikkat çekmek lazım tabi. Benim görebildiğim bu tabi varsa daha sağlıklısı bilemem. Eğer değerlendirmeyi şu an vikipedi genelinde var olanlar üzerinden yapacaksak seçkin yapılabilir aslında. Sonuçta bu haliyle de eklendiği maddeye iyi bir katkı sağlıyor. Dışarıda bulabilir miyiz daha iyisini bilemem. Kesin fikir belirtmeden önce biraz daha görüş alışverişi yapmakta fayda var sanırım. Bu sebeple yukarıda kesinlik belirten fikrimi kaldırdım şimdilik. --Pragdonmesaj 06:56, 29 Kasım 2017 (UTC)
Seçkin resimlerde "elimizdeki en iyisi bu" diye hareket edersek alanında tek olan resimleri seçkin yapmamız gerekir direkt :)--RapsarEfendim? 07:10, 29 Kasım 2017 (UTC)
teknik olarak mükemmel değil, bu doğru. Beyaz nokta ve pürüzler rahatsız edici. Nasıl düzeltilmesi gerektiği konusunda bir fikrim yok. Kişisinin gerçek fotoğrafları çok sınırlı, bunu da tesadüf eseri bulmuştum Kongre Kütüphanesi arşivinde. Portre olarak ise iki resmi mevcut. En azından öyle biliniyor. Düzeltme yapabilsek gerçekten seçilmesi önünde bir engel kalmayacak da, işte.. --Maurice Flesier message 08:58, 29 Kasım 2017 (UTC)Gertrude Stein[kaynağı değiştir]

Modern edebiyatın öncülerinden ABD'li yazar Gertrude Stein'ın Carl Van Vechten tarafından çekilmiş bir fotoğrafı. Jelatin gümüş baskı, 1935
Gerekçe
kayda değer bir yazarın kayda değer bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş portresi.
Resmin dahil olduğu maddeler
Gertrude Stein
Üreten
Carl Van Vechten
Aday gösteren
kibele
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destekkibele 11:45, 29 Eylül 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Işık ayarı iyi değil, sağ üst köşe ve fotoğrafın sol kısmı ile orta kısma bakılırsa gözü rahatsız eden bir ışık farklılığı var.--RapsarEfendim? 12:11, 29 Eylül 2015 (UTC)
sizin, dünyaca ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarının ayarlarını tahlil etmeye kalkarak Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum ihlali yapışınızı, Vikipedi:Seçkin resim nedir?'e uygun fotoğrafları ihraç ettirme ve seçtirmeme gayretinizi topluluğa havale ediyorum. --kibele 12:52, 29 Eylül 2015 (UTC)
Bu, fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir. Topluluğa havale ediyorum falan, tartışma yaratmaya yönelik gereksiz laflar, olmasa daha iyi değil mi?--RapsarEfendim? 13:45, 29 Eylül 2015 (UTC)
gerekçe nedir tremonist? --kibele 14:10, 29 Eylül 2015 (UTC)
Işık ayarı iyi değil. --Tremonist (mesaj) 13:29, 30 Eylül 2015 (UTC)
 :) anladım. adamı fotoğrafçılık tarihine geçirenler utansın. pardon jelatin gümüş baskı diye bişey duymuş muydunuz ışık ayarı demişken?--kibele 13:34, 30 Eylül 2015 (UTC)
Tarihsel bir değer var. --Tremonist (mesaj) 13:57, 30 Eylül 2015 (UTC)
elbette. jelatin gümüş baskılardaki ışık kullanımına ilişkin bilginizden de yararlansak seçkin resimlere özel ilgisi olan bir kullanıcı olarak ne güzel olur. --kibele 14:03, 30 Eylül 2015 (UTC)

jelatin gümüş baskı nedir, nasıl olur, ışık ayarı nedir, burada bir problem var mıdır üzerine fikirleri (pardon aslında bilgileri) duyamadık. önce 'ışık ayarı' diyen kullanıcının daha sonra 'fotoğraf dijital ortama aktarılırken oluşan bir sorun olabilir.' demesinden de emin olmadığını anlıyoruz. fotoğrafın Kongre Kütüphanesi'nin dijital ortamında yer aldığını ve aktarım hatasının pek söz konusu olamayacağını da söylemek gerekiyor. burada olumsuz oyların sağlam gerekçelerinin olması gerektiğini seçkin içerik sorumlularına da hatırlatalım. --kibele 14:54, 20 Ekim 2015 (UTC)

sebep? --kibele 08:47, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Gerekçe -- Son kahraman ileti 08:51, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı 1. kriterin istinası olan "tarihsel değer"in bu portre için uygun olmadığını düşünüyorum. 20. yüzyılın ilk yıllarında çekilmiş dijitalleştirilmiş daha iyi kalitede portreler bile mevcut commons'ta. Fotoğraf ne kadar eski de olsa, gözü okşamaması ve Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından birisi olmadığını düşündüğümden seçkin statü verilmesine karşıyım. --Maurice Flesier message 10:45, 11 Eylül 2017 (UTC)
 • @BSRF, yıllardır bekliyor, sonuçlandırılabilir gibi sanki.--RapsarEfendim? 06:26, 22 Kasım 2017 (UTC)
 • @Chansey, @Pragdon ve diğer kullanıcılar, fikirleriniz?--RapsarEfendim? 09:22, 26 Kasım 2017 (UTC)
Yorum Yorum Yukarıdaki jelatin gümüş baskı konusundaki yorumlar kafamı karıştırdı. Biraz araştırayım BSRF kapamazsa dönüş yapacağım. chanseyMesajYaz 09:32, 26 Kasım 2017 (UTC)
 • Destek Destek Parlaklığın jelatin gümüş baskıdan kaynaklı olduğu yorumuna katılıyorum. --Pragdonmesaj 06:44, 29 Kasım 2017 (UTC)